PDA

Zobacz pełną wersję : Modernizacja systemu, pompa ciepła powietrze/woda, czy jest sens?



Szymon Fudała
18-05-2018, 10:40
Dzień dobry,
Czytam i czytam, i sam nie wiem.
Problem w tym, że posiadam już dom z kotłem olejowym i instalacją przystosowaną pod ten kocioł.
Dodatkowym ważnym czynnikiem jest lokalizacja mojego domu, wybrzeże Irlandii, gdzie wilgotność powietrza jest dużo wyższa niż w Polsce, a temperatura w zimę nie tak niska jak w Polsce, bo nocą zdarza się spadnie lekko poniżej 0, z reguły jednak utrzymuje się powyżej. Kotły olejowe natomiast pewnie w 90% zaopatrują Irlandzkie domy w ciepło, ze względu na mało rozwiniętą infrastrukturę gazową w tym kraju. Natomiast ogrzewanie elektryczne, nie wiem jak w Polsce, ale tu jest znacznie droższe.

Zdecydowałem się na wymianę mojego leciwego kotła, prawdopodobnie pompa cyrkulacyjna odmówiła posłuszeństwa, dlatego też stwierdziłem, że będzie to dobry czas na wymianę go na nowy z możliwością odsprzedania starego w miarę w rozsądnej cenie. Byłem przekonany, ze wybiorę nowy model kotła olejowego, jednak jeden z instalatorów zaproponował mi pompę ciepła powietrze/woda.. Co wy na to? Czy dostosowanie nowego typu źródła ciepła do istniejącej instalacji jeszcze bardziej nie obniży jego efektywności?
Pozdrawiam,
Szymon

CNC_POMPY_CIEPLA
19-05-2018, 07:37
Dzień dobry,
Czytam i czytam, i sam nie wiem.
Problem w tym, że posiadam już dom z kotłem olejowym i instalacją przystosowaną pod ten kocioł.
Dodatkowym ważnym czynnikiem jest lokalizacja mojego domu, wybrzeże Irlandii, gdzie wilgotność powietrza jest dużo wyższa niż w Polsce, a temperatura w zimę nie tak niska jak w Polsce, bo nocą zdarza się spadnie lekko poniżej 0, z reguły jednak utrzymuje się powyżej. Kotły olejowe natomiast pewnie w 90% zaopatrują Irlandzkie domy w ciepło, ze względu na mało rozwiniętą infrastrukturę gazową w tym kraju. Natomiast ogrzewanie elektryczne, nie wiem jak w Polsce, ale tu jest znacznie droższe.

Zdecydowałem się na wymianę mojego leciwego kotła, prawdopodobnie pompa cyrkulacyjna odmówiła posłuszeństwa, dlatego też stwierdziłem, że będzie to dobry czas na wymianę go na nowy z możliwością odsprzedania starego w miarę w rozsądnej cenie. Byłem przekonany, ze wybiorę nowy model kotła olejowego, jednak jeden z instalatorów zaproponował mi pompę ciepła powietrze/woda.. Co wy na to? Czy dostosowanie nowego typu źródła ciepła do istniejącej instalacji jeszcze bardziej nie obniży jego efektywności?
Pozdrawiam,
Szymon

w Polsce redukuje to koszty zazwyczaj o 50-70% ale zależy jeszcze od instalacji i cen energii w Irlandii.

Konsultant Viessmann
21-05-2018, 11:07
Byłem przekonany, ze wybiorę nowy model kotła olejowego, jednak jeden z instalatorów zaproponował mi pompę ciepła powietrze/woda.. Co wy na to? Czy dostosowanie nowego typu źródła ciepła do istniejącej instalacji jeszcze bardziej nie obniży jego efektywności?
Pozdrawiam,
Szymon
A w jakim stanie jest obecna instalacja? Masz grzejniki? No i własnie jak poprzednik wspominał - co z cenami energii, taryfami?

JanWerbinski
21-05-2018, 12:22
Dzień dobry,
Czytam i czytam, i sam nie wiem.
Problem w tym, że posiadam już dom z kotłem olejowym i instalacją przystosowaną pod ten kocioł.
Dodatkowym
Podaj koszt kWh energii elektrycznej w normalnej i taniej taryfie oraz koszt oleju lub kWh ciepła z oleju.

Konsultant marki Buderus
05-06-2018, 09:16
Witam,

Do obliczenia opłacalności zamiany kotła olejowego na powietrzną pompę ciepła powinien Pan znać zapotrzebowanie na energię cieplną budynku oraz koszty zakupu 1kWh od dostawcy energii elektrycznej. Porównując ceny w Polsce, gdzie ogrzewanie olejem opałowym z racji akcyz jest jednym z najdroższych rozwiązań, ogrzewanie za pomocą pompy ciepła jest bardzo opłacalne. Takie rozwiązanie na pewno nie obniży efektywności całej instalacji grzewczej.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus