PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie ogrzewanie do domu 150m2 wybrać?



Gwiazdoor
21-05-2018, 00:57
Witam.
Stoję przed wyborem ogrzewania do domu o powierzchni około 145m2. (parter + piętro.)
Wstępnie zastanawiałem się nad peletem lub gazem ale chciałbym dowiedzieć się co będzie rozsądnym wyborem w moim przypadku.

W części mieszkania posiadam ogrzewanie podłogowe, a praktycznie mniej więcej w połowie mieszkania ( salon, kuchnia, łazienka, korytarze, garaż oraz korytarz i łazienka na piętrze ). W reszcie pomieszczeń zamontowane są kaloryfery tzw. żeberkowe firmy Fondital oraz dodatkowo kaloryfery drabinkowe w łazienkach.

Dom wykonany z gazobetonu Prefabet Bielsko 24cm odmiana 550 montowane na zaprawie cienkowarstwowej.
Na podłodze od gruntu mam położony styropian 031 grubości 10 do 12cm. (Zależnie od pomieszczeń). Na stropie styropian 3-4cm 036.
Ocieplenie poddasza to wełna - sufit 30cm (035 + 035) skosy 25cm (035+033).
Ocieplenie zewnętrzne ścian jeszcze nie jest wykonane ale w planach jest to 15cm prawdopodbnie o współczynniku 031.
Fundamenty ocieplone styropianem 8cm (036) ściana wewnętrzna między budynkiem a garażam dodatkowo ocieplona styropianem 10cm (038).

Okna 3 szybowe z ciepłą ramką Veka Softline82 + ciepły montaż, oraz montaż na styrodurze (ciepły parapet ), drzwi wejściowe wiked Optimum + ościeżnica termo Ud1.0

Myślę, że podałem wszystkie ważne informacje.
Czy ktoś doradzi co w moim przypadku będzie dobrym wyborem w kwestii ogrzewania oraz jakich kosztów mogę się mniej więcej spodziewać w skali roku oraz kosztów związanych z zakupem systemu grzewczego ?
Zależy mi na wygodzie, ale nie chciałbym też ponosić rocznie kosztów na które mnie nie stać.

Chciałbym jeszcze zapytać, czy są jakieś firmy, przedstawiciele z którymi można się bezinteresownie umówić aby mi przedstawili swoją ofertę i wyliczyli koszty gdybym się zdecydował na ich produkt ?

Z Góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

JanWerbinski
21-05-2018, 09:14
Pompa ciepła powietrze woda. Jej moc policz na cieplowlasciwe.pl

Kamila.
21-05-2018, 09:26
Pompa ciepła powietrze woda. Jej moc policz na cieplowlasciwe.pl
Hmmm.
Jak można policzyć moc pompy na stronie z wazonami, mydelniczkami i talerzami?

413494

Chciałam spojrzeć jak wyglądałoby to w naszym przypadku, ale nie da się.

eliks
21-05-2018, 09:46
http://cieplowlasciwie.pl/start

Arturo72
23-05-2018, 22:29
Witam.
Stoję przed wyborem ogrzewania do domu o powierzchni około 145m2. (parter + piętro.)
Wstępnie zastanawiałem się nad peletem lub gazem ale chciałbym dowiedzieć się co będzie rozsądnym wyborem w moim przypadku.

W części mieszkania posiadam ogrzewanie podłogowe, a praktycznie mniej więcej w połowie mieszkania ( salon, kuchnia, łazienka, korytarze, garaż oraz korytarz i łazienka na piętrze ). W reszcie pomieszczeń zamontowane są kaloryfery tzw. żeberkowe firmy Fondital oraz dodatkowo kaloryfery drabinkowe w łazienkach.

Dom wykonany z gazobetonu Prefabet Bielsko 24cm odmiana 550 montowane na zaprawie cienkowarstwowej.
Na podłodze od gruntu mam położony styropian 031 grubości 10 do 12cm. (Zależnie od pomieszczeń). Na stropie styropian 3-4cm 036.
Ocieplenie poddasza to wełna - sufit 30cm (035 + 035) skosy 25cm (035+033).
Ocieplenie zewnętrzne ścian jeszcze nie jest wykonane ale w planach jest to 15cm prawdopodbnie o współczynniku 031.
Fundamenty ocieplone styropianem 8cm (036) ściana wewnętrzna między budynkiem a garażam dodatkowo ocieplona styropianem 10cm (038).

Okna 3 szybowe z ciepłą ramką Veka Softline82 + ciepły montaż, oraz montaż na styrodurze (ciepły parapet ), drzwi wejściowe wiked Optimum + ościeżnica termo Ud1.0

Myślę, że podałem wszystkie ważne informacje.
Czy ktoś doradzi co w moim przypadku będzie dobrym wyborem w kwestii ogrzewania oraz jakich kosztów mogę się mniej więcej spodziewać w skali roku oraz kosztów związanych z zakupem systemu grzewczego ?
Zależy mi na wygodzie, ale nie chciałbym też ponosić rocznie kosztów na które mnie nie stać.

Chciałbym jeszcze zapytać, czy są jakieś firmy, przedstawiciele z którymi można się bezinteresownie umówić aby mi przedstawili swoją ofertę i wyliczyli koszty gdybym się zdecydował na ich produkt ?

Z Góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Od początku instalacja grzewcza jest nie przemyślana co już generuje dodatkowe i bezsensowne koszty. Mowa o instalacji mieszanej.
Ogrzewanie gazem wyjdzie Cię porównywanie z pelletem także nawet się nie zastanawiaj i pakuj gaz.

eliks
24-05-2018, 09:01
Wyjdzie dużo drożej niż pelet, no chyba że kupisz pelet po 900-1000zł za tonę.

Arturo72
24-05-2018, 09:41
Wyjdzie dużo drożej niż pelet, no chyba że kupisz pelet po 900-1000zł za tonę.

Dużo drożej powiadasz ?
1kWh z gazu to ok.0,22zl a z pelletu ok.0,20zl.
Dom 145m2 potrzebuje ok.8000kWh energii na ogrzewanie czyli te dużo drożej gazem to ok.160zl za sezon grzewczy.

Konsultant Viessmann
24-05-2018, 11:26
Witam.


Chciałbym jeszcze zapytać, czy są jakieś firmy, przedstawiciele z którymi można się bezinteresownie umówić aby mi przedstawili swoją ofertę i wyliczyli koszty gdybym się zdecydował na ich produkt ?

Z Góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Witaj, zapraszam do kontaktu ze specjalistami z firm partnerskich firmy Viessmann. Zobacz co oferują:
- Bezpłatne, niezobowiązujące i indywidualne doradztwo, także bezpośrednio w miejscu instalacji
-Określenie zapotrzebowania na ciepło/wodę użytkową w gospodarstwie domowym/nieruchomości klienta
-Konkretne zalecenie, który nośnik energii – olej, gaz, energia słoneczna, drewno, ciepło z powietrza i gruntu – najlepiej odpowiada danemu zamierzeniu budowlanemu lub modernizacyjnemu
-Informacje o możliwości połączenia różnych nośników energii w celu osiągnięcia maksymalnych oszczędności
-Kontrola komina w porozumieniu z kominiarzem pod kątem przystosowania do nowego kotła grzewczego oraz spełnienia wymogów ustawowych
-Poglądowa kalkulacja potencjału oszczędności kosztów ogrzewania dzięki modernizacji
-Informacje dotyczące publicznego dofinansowania oraz wsparcia na etapie składania wniosków
-Kalkulacja okresu zwrotu nakładów inwestycyjnych nowej instalacji grzewczej

Znajdź takiego specjalistę blisko siebie - moderowano

W razie problemów z kontaktem - zapraszam tutaj lub na priv.
Pozdrawiam!

eliks
24-05-2018, 13:18
Dużo drożej powiadasz ?
1kWh z gazu to ok.0,22zl a z pelletu ok.0,20zl.
Dom 145m2 potrzebuje ok.8000kWh energii na ogrzewanie czyli te dużo drożej gazem to ok.160zl za sezon grzewczy.

To jest sucha kalkulacja a nie prawdziwe ogrzewanie domu. Poproszę żebyś wytłumaczył mi jak wyliczyles te 20gr za kW przy pellecie.

Arturo72
24-05-2018, 14:04
To jest sucha kalkulacja a nie prawdziwe ogrzewanie domu. Poproszę żebyś wytłumaczył mi jak wyliczyles te 20gr za kW przy pellecie.
1MJ=0,27kWh ,średnia wartość opalowa pelletu to 16MJ/kg.
Czyli 1kg pelletu to 4,32kWh.
Średnia cena pelletu to 800zl czyli 0,80zl/4,32kWh=0,18zl/kWh.
Zakładając,że posiadamy idealnie mocowo dopasowany kocioł do potrzeb domu czyli najwyższą sprawność spalania.
Wiadomo,że nie jest to możliwe i tak nie jest przez co koszt 1kWh wzrasta.

eliks
24-05-2018, 14:20
Zgadza się Arturo, przyjąłes to dla kwoty 800zł. Dlatego uważam, że kupując pelet w tej cenie, lepszy jest gaz, chociaż przy grubych rurach i full grzejnikach zużycie gazu mocno wzrasta, to wiem na swoim przykładzie. Jednak na certyfikowanym pelecie mogę zejść do 15-16gr kW więc to juz jest różnica.

JanWerbinski
27-05-2018, 19:21
Średnia cena pelletu to 800zl czyli 0,80zl/4,32kWh=0,18zl/kWh.

Średnia cena kWh ciepła przy SCOP 4 to:
7 groszy w II taryfie
16 groszy w I taryfie
13,5 grosza w G11.

W każdym przypadku taniej od węgla.
I nie trzeba paliwa dźwigać.
Nie trzeba popiołu wyrzucać.
Nie trzeba nic robić poza włączeniem jesienią i wyłączeniem zimą.

I można sobie samemu "paliwo" wyprodukować dzięki PV.

Gwiazdoor
14-06-2018, 18:20
Chciałem sobie zrobić wyliczenie na tej stronie cieplowlasciwe.pl lecz niestety ta strona nie potrafi wyliczyć takiej powierzchni domu jaka jest u mnie.

Powierzchnie zabudowy mam 127m2 z czego powierzchnia użytkowa o regulowanej temperaturze to około 190m2 ( jest trochę więcej bo powiększyłem garaż o 1m długości i automatycznie strych, który zostanie zaadoptowany jako pokój i będzie ogrzewany.

Powierzchnia użytkowa garażu to 18.60m2 ( przed zmianą ) Po zmianie 22m2
Powierzchnia użytkowa strychu nad garażem 11m2 ( przed zmianą ) Po zmianie 14,30m2.

Gdy podaję powierzchnie zabudowy 127m2 to wychodzi mi powierzchnia ogrzewana 219m2 zaś całkowita powierzchnia to 328m2 - coś się tu nie zgadza, bo w projekcie mam całkowitą powierzchnię 247m2.

Układ budynku to parter + poddasze użytkowe w formie ścianka kolankowa i skosy, nad tym poddaszem użytkowym jest nieogrzewane poddasze nieużytkowe. Jak mam wybrać taki układ na tej stronie ? Ja takiego nie widzę i nie wiem jak to poprawnie mam sobie wyliczyć by mieć pogląd na koszty jakie będę ponosił w ogrzewaniu.

Ktoś mi pomoże, doradzi jak poprawnie wyliczyć ( kwestie tych powierzchni ) Chciałbym być świadom tego jak to się u mnie kształtuje przed umówieniem się z firmami / producentami.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc. Jeśli trzeba podać jeszcze jakieś dane, to oczywiście podam.

JanWerbinski
15-06-2018, 06:59
Podziel budynek na wirtualne mieszkania. Zastosuj wymiary obrysu zewnętrznego. Zrób osobne obliczenia dla mieszkań. Pamiętaj że to tylko szacunkowe wyliczenia z dużym błędem.

Gwiazdoor
15-06-2018, 15:20
Nie bardzo rozumiem jak mam to sobie wyliczyć... mam np. wymiary salonu policzyć jako całe mieszkanie ? Jeśli tak to jaki to ma sens, jak mam w salonie tylko dwie zewnętrzne ściany, co z pozostałymi dwoma ? Chyba że źle zrozumiałem...

Robiąc takie obliczenie na tej stronie mam liczyć się z błędem rzędu 10% / 20% czy więcej ? Ja po prostu chciałbym mieć pogląd mniej więcej na jakie koszty mam się nastawić i na co mnie stać, na co mogę sobie pozwolić. Przykładowo jeśli na rok Gaz wychodziłby mnie według obliczeń 3000zł a w praktyce zapłaciłbym za niego załóżmy 10% więcej to wiem że mogę sobie na niego pozwolić, ale jak według obliczeń wyjdzie mnie np. 5000zł a w praktyce pewnie jeszcze więcej to już z góry wiem, że na taką instalacje pozwolić sobie nie mogę...

Konsultant marki Buderus
18-06-2018, 08:06
Witam,

Jeżeli ceni sobie Pan komfort użytkowania instalacji ogrzewania zachęcam do zastanowienia się nad wyborem gazowanego kotła kondensacyjnego lub powietrznej pompy ciepła. Kocioł gazowy jest opłacalny zwłaszcza, gdy do budynku podłączona jest sieć gazowa. Jeżeli nie, to znacznie lepiej zastanowić się nad powietrzną pompą ciepła. Będzie to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż kocioł gazowy zasilany ze zbiornika LPG. Obydwa rozwiązania są bardzo komfortowe w użytkowaniu oraz jednoczenie mogą służyć do wytworzenia ciepłej wody użytkowej.
W sprawie doboru odpowiedniego rozwiązania, jego wyceny oraz montażu zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów naszej marki. Ich wyszukiwarkę w zależności od regionu można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Gwiazdoor
20-06-2018, 21:10
Odwiedziłem kilka sklepów, zaczerpnąłem porad, popytałem tu i tam, poczytałem i jestem głupszy niż byłem :D

Sprzedawcy oczywiście wszędzie polecają mi kotły na pellet i odradzają na gaz ( propan ). Ja w sumie chyba też jestem nastawiony na pellet z racji na koszt, bo jednak przy moim domu pellet wyjdzie taniej - pytanie tylko ile tak na prawdę kosztuje dobry pellet i po czym go rozpoznać ?
Wracając do sprzedawców - oczywiście polecano mi standardowo piece 20kw ( aż się dziwie, że nie 25kw ) :) w jednym sklepie doradzono mi 15kw co było dla mnie mega zaskoczeniem. Żaden sprzedawca nic nie wyliczał, nie pytał o żadne szczegóły tylko jaka jest powierzchnia użytkowa. Nie zdziwiło mnie to bo przywykłem do tego już przechodząc przez wcześniejsze etapy budowy.


W projekcie mam podaną moc grzewczą 10,50kW ( Jak się domyślam nie ma w to wliczonej mocy do ogrzania wody ) ale nie jestem tego pewien i nie umiem wywnioskować tego z projektu. Zakładając, że do tej mocy trzeba doliczyć do ogrzewania wody jakieś 3-4kW to daje nam wynik około 14kW. Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową to według projekty 89,93kWh/m2 rok ( Ogrzewanie 77,26kWh/m2, ciepła woda 12,67kWh/m2 rok ).

Powierzchnię którą będę grzał, wyliczyłem troszkę inaczej niż panowie sprzedawcy, którzy nic w sumie nie liczyli. Zmierzyłem obrysy budynku wewnątrz i pomnożyłem to x2 ( parter i poddasze użytkowe ) z tym, że na poddaszu nie odliczałem skosów, tylko policzyłem to jako parter po prostu, więc jak się domyślam zapotrzebowanie w tej sytuacji będzie odrobinę mniejsze choć nie znalazłem sprecyzowanych informacji w tej kwestii.
W sumie z garażem wyszło mi 198m2 z czego garaż i kotłownię policzyłem jako 1/2 powierzchni bo nie będą one ogrzewane tak jak cały dom.

Według takich moich wyliczeń wprowadziłem dane na stronie "ciepłowłaściwe" i tak wyszło mi, że potrzebuję w najmroźniejszy dzień przy średniej dobowej temperaturze -22* potrzebuję kocioł o mocy 7,6kW by utrzymać temperaturę 22*C w pomieszczeniu. Tylko kiedy tak na prawdę mamy taką średnią temperaturę dobową ? No prawie nigdy... Do tego na ogrzanie ciepłej wody potrzebuję około 4kW czyli piec 11,6kw będzie wystarczający w najmroźniejszy dzień.
Według podania parametrów jakie posiada mój dom wyszło mi roczne zapotrzebowanie na energię 69kWh/m2 rok.
Tak wygląda wynik: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4526

Przeanalizowałem wszystkie za i przeciw i dla przeciętnego kowalskiego taka strona daje jasny pogląd na sytuacje. Nie wiem jakich algorytmów do wyliczania używa, ale na logikę biorąc wydaje mi się, że można się tym pobieżnie sugerować. Jeszcze kilka dni temu szukałem pieca o mocy 15-18kW dziś jestem przekonany, że nie zrobię sobie krzywdy nawet jeśli wybrałbym taki piec na pellet o mocy 10kW zwłaszcza, że piece tego typu z tego co czytałem, często mają kilkanaście % zapasu mocy a cały czas też mówimy o najmroźniejszym dniu w roku gdzie średnia temperatura dobowa to -22*C.

Doszukałem się też informacji, że lepiej mieć lekko za mały piec, niż przewymiarowany, bo przy tym drugim nie zmarzniemy w najmroźniejszy dzień, ale będzie on działał na niskiej sprawności rzędu 20-30% przez co część paliwa będzie po prostu szła w komin nie oddając swojej energii, a wiadomo z czym to się wiąże - z kosztami ogrzewania.

Oczywiście przyjmuję na to wszystko margines i wiem, że najlepiej to zamówić audyt by odpowiednio to wszystko spasować, lecz raczej nie noszę się z takim zamiarem i mam nadzieje, że źle na tym nie wyjdę.

Ktoś może utwierdzić mnie w przekonaniu że piec na pellet o mocy 10-12kW będzie w pełni wystarczający?

Rozpoczynam oczywiście poszukiwania czegoś odpowiedniego, o kompaktowych wymiarach i dobrej sprawności - ktoś coś poleci, za jakimi firmami / modelami patrzeć ? Na co zwracać uwagę ?

Z góry dziękuję za pomoc, mam nadzieje, że wątek posłuży innym osobom takim jak ja, które wcześniej nie mogły się doszukać odpowiedzi na pytania zawarte w tym wątku.

Kaizen
20-06-2018, 21:30
Nie wiem skąd bierzesz tę moc do grzania wody.
Żeby ogrzać o 45* 100l wody dziennie potrzebujesz ok. 220W pracujących 24/7. Niech będzie, że potrzebujesz 6m3/mies gorącej wody i do tego doliczmy spore straty na cyrkulacji - dalej ledwo zbliżasz się do 500W.
Oczywiście grzanie naprawdę mocą 500W to mało praktyczne rozwiązanie, bo po opróżnieniu zasobnika trzeba długo czekać na jego nagrzanie. Ale to są wyliczenia, ile mocy trzeba dołożyć - jak masz moc kotła 10kW, to całe 10kW w czasie grzania zasobnika grzeje CWU (a to, że kupując kocioł liczyłeś 9,5kW na CO a 500W na CWU to tylko dla właściwego doboru). Co więcej - barierą będzie szybciej moc wężownicy czy płaszcza, niż moc kotła. Więc co z tego, że będziesz miał kocioł np. 25kW jak wężownica w zasobniku da radę przekazać wodzie tylko połowę tego?

Kolejna rzecz - dobierasz licząc dla -22*. Poszukaj stacji meteo w swojej okolicy i sprawdź dane historyczne. Na Okęciu poniżej -20* zeszłej zimy temperatura spadła kilka razy na kilka godzin. Więc nawet dobierając kocioł do temperatury -20* za oknem w ciągu każdej doby zostaje zapas pozwalający na ogrzanie wody tym zapasem - bez dodawania chorych kW na samo CWU.

No i ostatnia rzecz - kocioł na jakiekolwiek paliwo stałe jest drogi. Można by się pokusić o dokładne wyliczenia w konkretnym przypadku. Weź pod uwagę, że to koszt pomieszczenia które musi spełniać odpowiednie wymogi, koszt przeglądu, urządzenia, czas i zaangażowanie właściciela konieczny do zakupu, rozładunku i zasypu, m2 zajęte paliwem. Efektywność spalania wygląda nieźle - w warunkach laboratoryjnych przy odpowiednim obciążeniu kotła. A wszyscy Ci polecają mocno przewymiarowane. Nawet ten najsłabszy będzie pracował przez 99% sezonu na śmiesznie niskim % mocy (czy raczej na najniższym, jaki potrafi z siebie wypluć) i osiągając niską sprawność. A ogrzewanie CWU latem może zaskoczyć. Niemile oczywiście. Bo trzeba nagrzać kocioł, komin, wodę kotłową - i dopiero CWU.

kaju
20-06-2018, 21:46
Doradzają Tobie gaz i prąd a ty pelet
ja mam trawnik 20m2
Na początku sprawiało mi przyjemność koszenie, sprzętu kupiłem jak bym miał 1000m2 do koszenia a teraz muszę kosić???
powierzchnię na ten pelet wykorzystaj na pokój rozmyślań haha i zarobisz w roku na tym mysleniu nie 160 a 10x więcej i nie będzie roboty.
Pozdrawiam
Dom nie buduje się aby oszczędzać .
Tylko aby w nim żyć i cieszyć się z każdej chwili z dzieciakami i żoną.

Gwiazdoor
20-06-2018, 21:55
Kaizen - dziękuję Ci za zainteresowanie się tematem.

Czytając twoją odpowiedź wyciągam następujące wnioski - wyliczona moc 7,6kW spokojnie starcza również na ogrzanie ciepłej wody, bez dodawania tych 4kW tak ? Dla ścisłości zbiornik na wodę planuję ok 200L na chwile obecną będą z niego korzystać 2 dorosłe osoby i dziecko, więc myślę że to jest aż "nad to".

Jeśli chodzi o temperatury - zeszła zima była bardzo łagodna, ale cofając się do zimy 2016/2017 temperatury u nas były przez kilkanaście dni / nocy pomiędzy -20 a -30*C więc taki wariant też biorę pod uwagę.

Co do ogrzewania CWU latem - znam temat, bo w rodzinnym domu przerabiam to od X lat - chcesz mieć ciepłą wodę to trzeba sobie nagrzać w piecu, więc tutaj raczej mnie nic nie zaskoczy. Minus taki, że w śmieciuchu nagrzałem wodę nawet tekturami, tutaj niestety będzie trzeba zastosować droższe paliwo.
Jako alternatywę na lato w domu rodzinnym kupiliśmy pompę powietrza, która ogrzewa wodę w bojlerze i takie coś chciałbym zastosować również w nowym domu w przyszłości, być może uda się to nawet zrobić z dotacją ale jeszcze nic nie wiadomo w tej chwili.

Poruszając kwestię dokładnego wyliczenia w konkretnym przypadku - jest ktoś tutaj na forum kompetentny, kto mógłby się czegoś takiego podjąć oczywiście za opłatą? Bo albo ja nie umiem szukać, albo w okolicy nie ma osób zajmujących się takimi wyliczeniami.

P.S Była Pani na audycie w sprawie paneli fotowoltaicznych z dotacji - zrobiła zdjęcie domu i licznika i to był cały audyt za który musiałem zapłacić, a w projekcie wpisali mi praktycznie same zera, bo budynek nowy i nie było z czego wyliczyć. Więc jak tak ma wyglądać taki audyt, to wolę pozostać przy moich nawet błędnych wyliczeniach.

Resumując - zaraz okaże się, że mam sobie kupić piec o mocy 6kW :) Tylko pytanie dlaczego wszyscy inni kupują większe ? Z racji jakiś obaw czy jak to wygląda u Was ?

Kaizen
20-06-2018, 22:58
PC jako dodatkowe źródło do peletu nie ma sensu ekonomicznego. Na PC wydasz tyle, co na paliwo przez wiele, wiele lat. A kocioł i tak musisz utrzymywać i serwisować, więc koszty stałe i tak ponosisz. Do tego niepotrzebnie komplikuje układ.

Co do temperatury - wg najbliższej mi stacji meteo (http://www.meteo.waw.pl/hist.pl) ostatni raz temperatura spadła poniżej -20* w lutym 2012r. Pewnie że dalej od aglomeracji temperatury spadają niżej. Ale sprawdź faktycznie swoją okolicę.

Co do wyliczeń - to trochę jak z dzieckiem. Sprzedawcy, zwłaszcza kotłów na paliwo stałe, nie zauważają, że dzieci już są dorosłe. I nie jest to 1,5 suporka bez żadnej izolacji i trochę trocin na strychu. I polecają kotły zdolne ogrzać dom z zeszłego wieku o podobnej powierzchni. Poza tym często usłyszysz tekst typu "2x mocniejszy nie zaszkodzi - a kosztuje tylko kilka stówek więcej, niż ten słabszy". To zapytaj wtedy, jaki zasobnik polecają, żeby wężownica przekazała wodzie te 25kW. I jaką moc minimalną może taki kocioł osiągnąć - czy może dorzucają gratis bufor, żeby kocioł nie musiał taktować.
Zresztą sam zauważasz, że żadnych obliczeń nie robili.

Wyliczenia możesz zrobić całkiem przyzwoite na http://bdec.builddesk.pl/
Podajesz parametry wszystkich materiałów, jakie okna na której elewacji (względem stron świata), w jakiej lokalizacji itd.
Większość kalkulatorków internetowych nie pyta o wiele - to i wyniki mogą znacząco się różnić od rzeczywistości.

Gwiazdoor
21-06-2018, 20:11
Poległem... Próbowałem zrobić te wyliczenia, ale nie ogarnę tego - za dużo informacji, szczegółów... Po wpisaniu tego co wiem to i tak otrzymuję informację, że kabatura budynku jest niepoprawna.

Sprawdzałem najniższe temperatury w mojej okolicy i w Lutym 2012 oraz w Styczniu 2017 były one w okolicach -23 / -24*C Nie mogę znaleźć informacji gdzie są podane średnie dobowe temperatury są tylko średnie miesięczne. W lutym 2012 było to około -9*C zaś w styczniu 2017 około -8*C.

Nikt ze znajomych nie korzysta z Gazu jak i Pomp Ciepła dlatego boję się po prostu w ciemno wchodzić w tą technologię, boję się tego, że dwa miesiące w roku mojej pracy będę musiał wydać na ogrzewanie...

Arturo72
21-06-2018, 20:31
Nikt ze znajomych nie korzysta z Gazu jak i Pomp Ciepła dlatego boję się po prostu w ciemno wchodzić w tą technologię, boję się tego, że dwa miesiące w roku mojej pracy będę musiał wydać na ogrzewanie...Ale czego tu2 się bać,fizyki ?Dom zuzyje dokładnie tyle energii ile potrzebuje ni mniej ni więcej. Grzajac gazem,prądem dostarczysz mu dokładnie tyle energii ile on potrzebuje,ni mniej ni więcej.Zapłacisz za tą energię tyle ile kosztuje ni mniej ni więcej.Pompa ciepła ma to do siebie,że dzieki COP redukuje zużycie tej energii z reguły 3 krotnie.Grzajac dom paliwem stałym nie zuzyjesz tyle energii ile potrzebuje dom tylko zuzyjesz jej znacznie więcej bo duża ilość energii wrzucisz kominem.Pompy ciepła pracują już kilkadziesiąt lat a że sąsiedzi nie widzieli i nie słyszeli tzn mieszkają w jaskini.Mój dom potrzebuje 5500kWh energii w sezonie na ogrzanie go do 22st C grzajac gazem za te 5500kWh zaplacilbym ok.1300zl grzajac prądem 1700zl a że od 5 lat grzeje pompą ciepła i mam zredukowane zużycie do 1700kWh płacę 500zl za sezon grzewczy...

Kaizen
14-08-2018, 13:03
Mam podobny metraż i też ciężko mi było się zdecydować, ale ostatecznie poszedłem w sprawdzone i tradycyjne kotły gazowe MCR 3 PLU firmy DeDietrich. I muszę przyznać, że jednak tradycyjność = funkcjonalność. Kocił nie sprawia problemów, jest po prostu dobry i solidny. Nie ma co kombinować.

Ile kWh rocznie gazu zużywasz? Ile kosztują coroczne wizyty serwisanta i kominiarza?

WKowal
21-08-2018, 11:06
Ile kWh rocznie gazu zużywasz? Ile kosztują coroczne wizyty serwisanta i kominiarza?
To zależy, a kotłem nic się nie dzieje, serwis wezwałem raz, ale tylko z własnej nie wiedzy.

Kaizen
21-08-2018, 11:17
To zależy, a kotłem nic się nie dzieje, serwis wezwałem raz, ale tylko z własnej nie wiedzy.

Czyli gwarancję wyrzuciłeś do kosza? Bo wymaga corocznych przeglądów i ich odnotowaniu w karcie gwarancyjnej.

Gwiazdoor
27-08-2018, 20:04
Wykonałem obliczenia OZC i teraz stoję w końcu ostatecznie przed decyzją wyboru ogrzewania.

Obliczenia zostały wykonane dla Strefy V ( -24 *C na zewnątrz ), średnia roczna tempereatura 5,5 *C.
Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 192,1 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 468,6 m3
Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 5475 W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 3438 W
Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 8913 W
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 8913 W

Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie
Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 233,3 m3/h
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 54,85 GJ/rok
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 15237 kWh/rok
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 192 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 468,6 m3
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 285,5 MJ/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 79,3 kWh/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 117,1 MJ/(m3·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 32,5 kWh/(m3·rok)


Temperatury w pomieszczeniach:
Pokoje - 21*C
Salon, kuchnia + biegi komunikacyjne - 20*C
Łazienki - 25*C


Po konsultacji wychodzi, że potrzebna jest pompa ciepła powietrze / powietrze o mocy 9kW + 1kW na ogrzanie wody dla 3-4 osób.
Największe straty są podobno na wentylacji i dobrym rozwiązaniem byłaby wentylacja mechaniczna lecz po zagłębieniu się w temat musiałbym na obecnym etapie budowy robić dewastacje by poprowadzić kanały z takiej wentylacji.

Mogę jeszcze zastosować ocieplenie zewnętrzne ścian budynku zamiast 15cm dam np. 18cm lecz zapotrzebowanie spadnie z tego co mi powiedziano niewiele bo około 5-6%.

Przypomnę - na całym parterze mam ogrzewanie podłogowe + grzejniki w jednym pokoju.
Na piętrze mam podłogówkę tylko w łazience i na korytarzu, w pokojach grzejniki. Dodatkowo w łazienkach też mam grzejniki drabinkowe.

Czy uda mi się założyć jakąś pompę mieszcząc się w cenie 20-25 tys. ? Jeśli tak to za jakimi się rozglądać i czy to w moim przypadku zda egzamin?

418024

ghostoen
28-08-2018, 17:42
Z moich doświadczeń praktycznych i teoretycznych wynika jedna konkluzja a mianowicie:
Gaz - czysto i bez żadnego prawie udziału osoby w obsłudze oprócz ustawienia temp w pomieszczeniach i włączenia.
- najbardziej korzystny przy dostępie gazu z rurociągu ( najtaniej), przy większym udziale grzania płaszczyznowego w tym ścienne i podłogowe, piecu niskotemperaturowym ,w połączeniu z buforem i odpowiednio wykonana instalacja ktora będzie w stanie regulować to gdzie realnie i w jakiej ilości ma iść ciepło oraz ociepleniem domu jak i samej instalacji świetna sprawa. Jeśli jest większość grzejników tradycyjnych i zle bądź słabo wykonane ocieplenie instalacji i domu oraz wykonanie samej instalacji przez firmę oraz słabszy piec wtedy ludzie mówią ze rachunik za wysokie. Dobrze jest połączyć zrodlo gazowe np z rekuperacja/kominkiem.

Pompa ciepła - fajna sprawa pod warunkiem ogrzewania płaszczyznowego i należy pamiętać o tym samym co przy gazie. Z doświadczenia termin eksploatacji przywidzianej przez producenta należy podzielić przez realnosc używania urządzeń bo jest ona przewidziana na godziny w przeliczeniu na lata czyli jeśli włączymy i będzie chodzić non stop to będzie to krótsza żywotność. No i koszty spore to wszystko gruntowej. Pompa powietrzna dobre uzupełnienie do drugiego źródła ciepła.

Pelet klienci różnie znajdują acz przedział cenowy jakość cena dobrego peletu czyli i kalorycznego i takiego co sie nie zbryla itd mniej więcej 1000-1100 zl za tone. Minusem instalacji trzeba czyscic piec pyl drzewny to nie sadza ale jednak wynieść trzeba, trzeba nasypać. Dobre w przypadku instalacji mieszanych.Acz instalacja powinna byc wykonana odpowiednio by zmniejszyć straty ciepla. No i minusem jest to ze trzeba mieć miejsce na opal i piec trz z podajnikiem sporo zajmuje a lepiej mieć większy niż wrzucać codziennie do niego bo pelet w miarę szybko idzie.

Arturo72
28-08-2018, 17:51
Z moich doświadczeń praktycznych i teoretycznych wynika....
Pompa powietrzna dobre uzupełnienie do drugiego źródła ciepła.

Bzdura i to totalna....
Człowieku,weź się zatem ponownie doucz bo Twoja wiedza praktyczna jak i teoretyczna jest bardzo znikoma.

Nie tylko ja od ładnych paru lat posiadam powietrzną pompę,ja od 5 lat i najniższa temp.jaką odnotowalem to było -26st.C a pompa niczego sobie z tego nie robiąc grzala dalej utrzymując 22,5st.C w domu.

Zatem wg Ciebie po jaką cholerę następne źródło ciepła w domu ?

A gaz ziemny ? Mam przed działką i tam pozostał...

ghostoen
28-08-2018, 18:11
To powiedz mi specu co ta pompa zrobi bez prądu ? Nie każdy mieszka w mieście gdzie awarie sa rzadkością. A jeśli nawet to powietrzne pompy ciepła wraz z mniejsza temperatura powietrza zewnętrznego zmniejszają sprawność swoja a co za tym idzie i pobór prądu, pozatym jednostk musza pracować i byc przystosowane do pracy w ujemnej temperaturze napewno nie tak malej jak powiedziałeś i sa droższe od większości proponowanych. A jeśli nie kupi sie takiej ktora może pracować przy ujemnych temperaturach to według wytycznych nie może byc stosowana jako jedyne źródło ciepla.

ghostoen
28-08-2018, 18:21
Ugrzać ci ugrzeje ale czy jest to ekonomiczne to juz całkiem inna sprawa wartość współczynników przy -25 najczęściej albo nie znajdziesz albo jest dość ciężko wyszukać ale jak znajdziesz okaże sie ze współczynnik potrafi sporo spasc zaciekawionych wysyłam do https://www.instalator.pl/2016/10/cop-powietrznych-pomp-ciepla/

Arturo72
28-08-2018, 18:21
To powiedz mi specu co ta pompa zrobi bez prądu ? Nie każdy mieszka w mieście gdzie awarie sa rzadkością. A jeśli nawet to powietrzne pompy ciepła wraz z mniejsza temperatura powietrza zewnętrznego zmniejszają sprawność swoja a co za tym idzie i pobór prądu, pozatym jednostk musza pracować i byc przystosowane do pracy w ujemnej temperaturze napewno nie tak malej jak powiedziałeś i sa droższe od większości proponowanych. A jeśli nie kupi sie takiej ktora może pracować przy ujemnych temperaturach to według wytycznych nie może byc stosowana jako jedyne źródło ciepla.
Tak się złożyło,że mieszkam na wsi i nie przypominam sobie braku prądu dłużej niż 8h. To po pierwsze.
Po drugie dom przy takich temp.wychladza się 1-1,5st.C na dobę i raczej nie zamarzne przez kilka dni braku prądu gdyby była wojna,oczywiście mówimy o nowych domach i mój 5 letni też tak traktuje.
Po trzecie,mój dom przy -20st.C potrzebuje źródła ciepła o mocy 3,5kW także pompa np.panas czy samsung 7-9kW w cenie max.22tys.zl spokojnie by to ogarnęła a posiadam Panasa T-CAP 9kW którego można kupić za 25tys.zl co mi daje większą moc i to ,że pompa przy -20st.C pracuje jedynie 10h/dobę wykorzystując 100% tańszą taryfę.
Po czwarte roczne zużycie energii za c.o+cwu to w przeciągu 5 lat przedział 3100-3300 kWh co przekładając na PLN daje nie cały 1000zl rocznie.

ghostoen
28-08-2018, 18:26
A jaka powierzchnia twojego domu?

Nurek_
28-08-2018, 18:35
Temat wałkowany na forum już z 1000 razy.
Prawie żadne źródło ciepła nie będzie działać bez prądu - i jakikolwiek piec i gaz wymagają choćby pracy pompek obiegowych. Jedynie prosty kominek bez płaszcza wodnego daje radę. Nowy, dobrze ocieplony dom, przez dzień czy dwa bez ogrzewania nie wychłodzi się zbytnio. A dwa dni bez prądu, to musiałaby nie wiem jaka katastrofa być.
Każda sensowna pompa ciepła daje radę w ujemnych temperaturach. Dobrze dobrana nawet w -20 spokojnie ogrzeje dom, wiec dodatkowe źródło ciepła jest bez sensu.


Ugrzać ci ugrzeje ale czy jest to ekonomiczne to juz całkiem inna sprawa wartość współczynników przy -25 najczęściej albo nie znajdziesz albo jest dość ciężko wyszukać ale jak znajdziesz okaże sie ze współczynnik potrafi sporo spasc zaciekawionych wysyłam do https://www.instalator.pl/2016/10/cop-powietrznych-pomp-ciepla/
Ile godzin w roku masz temperaturę -25 stopni?

ghostoen
28-08-2018, 18:44
Gwarantuje ze prądu czasem brak i do tygodnia w niektórych miejscach w kraju i to norma spowodowana stara infrastruktura bądź wichura i drzewami. I nie to nie rzadkość choc na tvn i wp nic o tym nie piszą. Reasumując każdy instaluje co woli według własnych doświadczeń życiowych, wystarczy kupic ups 500-600zl) i dwa dni kazda instalacja na pompach pojdzie przy braku prądu.

ghostoen
28-08-2018, 19:04
W zeszłym roku mailem dobre dwa tygodnie. Ale średnia temperatur oscylowała w przedziale -10/-17 w tej porze powiedzmy zimowej.

cuuube
28-08-2018, 19:09
Tak się złożyło,że mieszkam na wsi i nie przypominam sobie braku prądu dłużej niż 8h. To po pierwsze.
Po drugie dom przy takich temp.wychladza się 1-1,5st.C na dobę i raczej nie zamarzne przez kilka dni braku prądu gdyby była wojna,oczywiście mówimy o nowych domach i mój 5 letni też tak traktuje.
Po trzecie,mój dom przy -20st.C potrzebuje źródła ciepła o mocy 3,5kW także pompa np.panas czy samsung 7-9kW w cenie max.22tys.zl spokojnie by to ogarnęła a posiadam Panasa T-CAP 9kW którego można kupić za 25tys.zl co mi daje większą moc i to ,że pompa przy -20st.C pracuje jedynie 10h/dobę wykorzystując 100% tańszą taryfę.
Po czwarte roczne zużycie energii za c.o+cwu to w przeciągu 5 lat przedział 3100-3300 kWh co przekładając na PLN daje nie cały 1000zl rocznie.



:lol2::lol2::lol2:



...
Znając tą ilość energii dzielisz przez COP3,następnie mnożysz to przez cenę 1kWh i wychodzi Ci rachunek w PLN za ogrzewanie.
Przykład na podstawie mojego domu:
Dom potrzebuje ok.5900kWh dzielilem to przez 3 czyli wychodzi ok.2000kWh i mnoże to przez 0,30zl i od 4 lat wychodzi podobnie czyli ok.500-600zl za samo ogrzewanie za sezon grzewczy.
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?345028-Gaz-ziemny-vs-powietrzna-pompa-ciepła&p=7636284&viewfull=1#post7636284

:lol2::lol2::lol2:


http://forum.muratordom.pl/showthread.php?221532-Czy-będzie-zakaz-palenia-węglem&p=6245462&viewfull=1#post6245462
tu piszesz o 7 tys/kwh na dom 150m2 , równowartosci 2400 zł

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?221532-Czy-będzie-zakaz-palenia-węglem&p=7631472&viewfull=1#post7631472
tu piszesz o 1700 zł na 120m2

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?345028-Gaz-ziemny-vs-powietrzna-pompa-ciepła&p=7636284#post7636284
tu piszesz już tylko o 500-600zł ,zgubiłeś gdzieś chyba "jedynkę z przodu" , dzielisz przez cop 3 , a w stopce jak byk masz zapisane cop 1

:jawdrop:





a tutaj piszesz o szczęsliwych użytkownikach pomp , którzy nie piszą na forach
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?345028-Gaz-ziemny-vs-powietrzna-pompa-ciepła&p=7631794#post7631794
więc po co te prawie 14 tyś postów , bo nie mam zamiaru dokładnie analizować https://forum.muratordom.pl/showthread.php?128935-ile-pellet-pelletów-zużyliście-w-tym-i-w-zeszłym-sezonie&p=7636702&viewfull=1#post7636702

ghostoen
28-08-2018, 19:10
Tak jak powiedziałem nie mowie ze pompa to zle rozwiązanie ale z mojego punktu widzenia nie idealne z Twojego jak widzę wręcz odwrotnie. Każdy dobiera do swoich potrzeb;) nie ma rozwiązań idealnych bo każdy by miał tylko te sa rozwiązania dobre do konkretnych warunków. Czy chcesz mi powiedzieć ze pompa to zloty gral ogrzewnictwa?

Gwiazdoor
28-08-2018, 19:10
U mnie w okolicy raczej nie zdarzają się braki w dostawie prądu, a jeśli już to jest to max. kilka-kilkanaście godzin, co bywa na prawdę rzadko.

Fajnie, że dyskusja się ożywiła ale czy ktoś może coś więcej powiedzieć na temat tego jak wielkim problemem są u mnie grzejniki przy zastosowaniu pompy? Oraz jakimi modelami powinienem się zainteresować?

Arturo72
28-08-2018, 19:17
:lol2::lol2::lol2:


https://forum.muratordom.pl/showthread.php?345028-Gaz-ziemny-vs-powietrzna-pompa-ciepła&p=7636284&viewfull=1#post7636284

:lol2::lol2::lol2:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?128935-ile-pellet-pelletów-zużyliście-w-tym-i-w-zeszłym-sezonie&p=7636702&viewfull=1#post7636702
Z czym masz problem ? Z bezmyslnym czytaniem to widać.

A więc jak dla tluka tym razem po malu powtórzę:
Dom mam z zapotrzebowaniem ok.45kWh/m2/rok czyli zużycie na OGRZEWANIE 125m2 wyniesie 45*125=5600kWh co przy COP daje zużycie jakieś 1800kWh czyli ok. 500zl za OGRZEWANIE.
Ale grzeje również CWU dla 3 osób i zużycie na CWU roczne to jest ok.1400-1500kWh czyli ok.400zl.

Razem ROCZNE zużycie energii na OGRZEWANIE I CWU wychodzi ok.3300kWh co daje 1000zl za ROK KALENDARZOWY.

Na drugi raz czytaj pomału i ze zrozumieniem...


Po czwarte roczne zużycie energii za c.o+cwu to w przeciągu 5 lat przedział 3100-3300 kWh co przekładając na PLN daje nie cały 1000zl rocznie.

A "cop1" w stopce jest dla tlukow...

ghostoen
28-08-2018, 19:28
Pompka najlepsza jako ogrzewanie niskotemperaturowe czyli mala temperatura czynnika grzewczego = taniej. A najlepsze w ogrzaniu domu czynnikiem niskotemperaturowym jest ogrzewanie podłogowe lub płaszczyznowe bo grzejniki by dać temp pomieszczenia przy niższej temperaturze zasiłu musza byc większe by oddać te same kw przy niższej temp. A co za tym idzie potrzeba na nie miejsce i sa droższe niż mniejsze które oddadzą tyle samo kw na pomieszczenie przy większej temp temp zasiłu. Co do pompy pytaj, reszty bo jak widać siedzą w temacie pomp szczegółowiej niż ja ;) ale zazwyczaj ilu nie zapytasz tyle opini.

Arturo72
28-08-2018, 19:41
Pompka najlepsza jako ogrzewanie niskotemperaturowe czyli mala temperatura czynnika grzewczego = taniej. A najlepsze w ogrzaniu domu czynnikiem niskotemperaturowym jest ogrzewanie podłogowe lub płaszczyznowe bo grzejniki by dać temp pomieszczenia przy niższej temperaturze zasiłu musza byc większe by oddać te same kw przy niższej temp. A co za tym idzie potrzeba na nie miejsce i sa droższe niż mniejsze które oddadzą tyle samo kw na pomieszczenie przy większej temp temp zasiłu. Co do pompy pytaj, reszty bo jak widać siedzą w temacie pomp szczegółowiej niż ja ;) ale zazwyczaj ilu nie zapytasz tyle opini.
Już wcześniej napisałem:

Od początku instalacja grzewcza jest nie przemyślana co już generuje dodatkowe i bezsensowne koszty. Mowa o instalacji mieszanej.
Ogrzewanie gazem wyjdzie Cię porównywanie z pelletem także nawet się nie zastanawiaj i pakuj gaz.
Prostuje jednak bzdury o "drugim źródle ciepła" przy powietrznej pompie.

Arturo72
28-08-2018, 19:49
Ugrzać ci ugrzeje ale czy jest to ekonomiczne to juz całkiem inna sprawa wartość współczynników przy -25 najczęściej albo nie znajdziesz albo jest dość ciężko wyszukać ale jak znajdziesz okaże sie ze współczynnik potrafi sporo spasc zaciekawionych wysyłam do https://www.instalator.pl/2016/10/cop-powietrznych-pomp-ciepla/
Przy -26st.C pompa pracując z max.mocą 9kW zużywa na godzinę 3,5kWh,odczyt z licznika zużycia z ciekawości. Przypomne,Panas T-CAP. 9kW.
Pracując z taką mocą w moim domu wystarczylo jej 10h na dobę czyli doba wychodzi 35kWh czyli jakieś 10-12zl.

Mniejsze mocowo pompy czyli tańsze pracowaly by z oczywistych względów dłużej ale automatycznie mniej by zuzywaly energii. Zużycie dobowe byłoby podobne ale wchidzilbym już w grzanie w droższej taryfie i nie byłoby 10-12zl tylko 15zl.
I to nie magia. To fizyka i matematyka...

karoka65
28-08-2018, 19:58
, wystarczy kupic ups 500-600zl) i dwa dni kazda instalacja na pompach pojdzie przy braku prądu.
Tak się składa że miałem podłączony kocioł z podajnikiem do inwertera ( Orvaldi INV 12V/500W ) akumulator 115Ah mógł utrzymać go przy życiu do 8 godzin max, także trochę Ci zabraknie do tych dwóch dni a pompy energooszczędne, chyba że masz na myśli śmieciucha z jedną pompką to może się to udać.

ghostoen
28-08-2018, 20:02
Ale jak widać stwierdzenie ze zle przemyślaną instalacja przy braku wytłumaczenia nic temu panu ne dala. Przypomina mi to pytanie sie kobiety dla czego jestes zła i twoja odpowiedz to ,,bo tak"
reasumując napisz wszystkim ile w to swoje cacko tak nazwę dom włożyłeś ;) uwzględniając instalacje pompę i robociznę.oczywiscie to po jakich cenach kupujemy jako fachowcy nie uwzględniaj policz to jak zwykłemu kowalskiemu i okaże sie co jest tańsze i kiedy sie zwróci.;)

ghostoen
28-08-2018, 20:04
Tak sie składa ze jak masz pompę energooszczędną i bufor oraz płaszczyznowe to spokojnie dwa dni wystarczy tylko nie rozumiem dlaczego taka mala pojemność baterii;) nie nie kapciuchy wyszły z mody juz dawno.

karoka65
28-08-2018, 20:07
Fajnie, że dyskusja się ożywiła ale czy ktoś może coś więcej powiedzieć na temat tego jak wielkim problemem są u mnie grzejniki przy zastosowaniu pompy? Oraz jakimi modelami powinienem się zainteresować?
Grzejniki nie są już problemem żeby grzać PCi, szukaj pomp które normalnie mogą pracować przy wysokich temp. zasilania.

Gwiazdoor
28-08-2018, 20:08
Już wcześniej napisałem:
Od początku instalacja grzewcza jest nie przemyślana co już generuje dodatkowe i bezsensowne koszty. Mowa o instalacji mieszanej.
Ogrzewanie gazem wyjdzie Cię porównywanie z pelletem także nawet się nie zastanawiaj i pakuj gaz.

Prostuje jednak bzdury o "drugim źródle ciepła" przy powietrznej pompie.


Wolałem pompę, ale skoro to będzie problem... nie uśmiecha mi się załatwiać wszelkich pozwoleń na ten gaz itp.
Jeśli chodzi o grzejniki mam w całym mieszkaniu 71 takich elementów: https://www.fondital.com/media/files/attachments/939_PIEGH%20EXTRA%20THERM%20S5_PL.pdf
+ do tego dwie drabinki w łazience.

Samej rury na ogrzewanie podłogowe poszło chyba około 1000-1200 metrów ale już tego dokładnie nie pamiętam.

Jest na forum jakaś sprawdzona firma, która działa na terenie śląska i doradziła coś w moim przypadku oraz zrobiła wycenę? Zastanawiam się jeszcze też nad wentylacją mechaniczną, lecz nie wiem czy to coś zmieni w mojej kwestii.

karoka65
28-08-2018, 20:12
Tak sie składa ze jak masz pompę energooszczędną i bufor oraz płaszczyznowe to spokojnie dwa dni wystarczy tylko nie rozumiem dlaczego taka mala pojemność baterii;) nie nie kapciuchy wyszły z mody juz dawno.
Nie wiem czy to do mnie ale chyba tak?
Nie mam bufora, mam wszędzie grzejniki a nie wiem czy ktoś będzie budował akumulatorownię dla kotła i trzymał w niej 20 akumulatorów.
Nie wydaje mi się że aku 115Ah to mały aku skoro odpalam nim ciągnik :)
UPS z czystym sinusem to jak piszesz od 450 do 650pln a ile trzeba włożyć w akumulatory i co jaki czas trzeba by je wymieniać bo jak wiadomo "nieśmiertelne" to one nie są?

ghostoen
28-08-2018, 20:13
Pyzatym zawsze pod ręką Agregat na paliwo;)

karoka65
28-08-2018, 20:15
Jest na forum jakaś sprawdzona firma, która działa na terenie śląska i doradziła coś w moim przypadku oraz zrobiła wycenę? Zastanawiam się jeszcze też nad wentylacją mechaniczną, lecz nie wiem czy to coś zmieni w mojej kwestii.
Poszukaj na forum Clarneta, on ma w podpisie Rybnik a to Śląsk, chyba :)

Arturo72
28-08-2018, 20:16
Ale jak widać stwierdzenie ze zle przemyślaną instalacja przy braku wytłumaczenia nic temu panu ne dala. Przypomina mi to pytanie sie kobiety dla czego jestes zła i twoja odpowiedz to ,,bo tak"
reasumując napisz wszystkim ile w to swoje cacko tak nazwę dom włożyłeś ;) uwzględniając instalacje pompę i robociznę.oczywiscie to po jakich cenach kupujemy jako fachowcy nie uwzględniaj policz to jak zwykłemu kowalskiemu i okaże sie co jest tańsze i kiedy sie zwróci.;)
Czemu nie przemyślana i droga instalacja mieszana ?
Nie będę się rozpisywał ale pompa w moim przypadku czy jakiekolwiek inne źródło ciepła by było jest podlaczona dwoma rurkami bezpośrednio do rozdzielacza podlogowki,bez żadnych pompek obiegowych,bez żadnych mieszaczy,bez żadnych zaworów,bez żadnych czujników itp.
Jesteś w temacie to rzuć kwotę ile te dodatkowe osprzęty kosztują które muszą być przy instalacji mieszanej.

Nie ma sensu że będę Ci rzucał cenę sprzed 6 lat bo modele stały się przez ten czas modernizowane.Aktualne ceny z montażem masz na allegro np:
https://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-wxc09h3e5-t-cap-9kw-230v-i6971595524.html

A opłacalność ? Gazu nie brałem pod uwagę pomimo,że mam go przed działką bo ogrzewanie prądem było i jest tańsze niż gazem ziemnym biorąc pod uwagę koszt inwestycji/kosztu eksploatacji a znowu pompa ciepła,która zakładałem w budzecie 20tys.zl była też tańsza pod tym kątem.
Dom z rocznym zużyciem na c.o+cwu na poziomie ok.9000kWh. Możesz liczyć.

Paliwo stałe jako najdroższy sposób na ogrzewanie nie wchodził w rachubę.

karoka65
28-08-2018, 20:17
Pyzatym zawsze pod ręką Agregat na paliwo;)
Czyli koszty rosną :) bo mam nadzieję że nie piszesz o jakimś marketowym agregacie który co najwyżej nadaje się do zasilania betoniarki na budowie? :)

karoka65
28-08-2018, 20:20
Nie będę się rozpisywał ale pompa w moim przypadku czy jakiekolwiek inne źródło ciepła by było jest podlaczona dwoma rurkami bezpośrednio do rozdzielacza podlogowki,bez żadnych pompek obiegowych,bez żadnych mieszaczy,bez żadnych zaworów,bez żadnych czujników itp.

Artek, przeca pompę obiegową masz w pompie :) korbą chyba wody w instalacji nie kręcisz? :)

Arturo72
28-08-2018, 20:21
Jest na forum jakaś sprawdzona firma, która działa na terenie śląska i doradziła coś w moim przypadku oraz zrobiła wycenę? Zastanawiam się jeszcze też nad wentylacją mechaniczną, lecz nie wiem czy to coś zmieni w mojej kwestii.
Na forum polecana jest firma ghs z Rudy Śląskiej,miałem kontakt z właścicielem przed budową domu na temat...gruntowej ;)
Polecam bo kumaty i życiowy gość.

ghostoen
28-08-2018, 20:21
No nieśmiertelne nie ja posiadam dwa plus agregat prądotwórczy hondy. A zużycie prądu zależy od tego ile piec razy dmuchnie / popchnie i zakręci pompka / sterowania temp w domu itp itp

Arturo72
28-08-2018, 20:23
Artek, przeca pompę obiegową masz w pompie :) korbą chyba wody w instalacji nie kręcisz? :)
No oczywiście,ta jedyna musi być i ją tam mam ale jak widzę instalacje rodem ze stacji mir to aż strach,po kilka pompek,jakieś zawory,rurek z kilometr itp

karoka65
28-08-2018, 20:24
A zużycie prądu zależy od tego ile piec razy dmuchnie / popchnie i zakręci pompka / sterowania temp w domu itp itp
Wiadomo.

ghostoen
28-08-2018, 20:25
Agregat posiadam w firmie bo nieraz trzeba mieć prad tam gdzie go nie ma ;) wiec koszty poniekąd wrzucone w rozliczenie. Ale ja lubię mieć zawsze w razie w dużo alternatyw .

karoka65
28-08-2018, 20:28
No oczywiście,ta jedyna musi być i ją tam mam ale jak widzę instalacje rodem ze stacji mir to aż strach,po kilka pompek,jakieś zawory,rurek z kilometr itp
Artur to że Ty nie masz nie znaczy że ktoś inny nie chce mieć, są różne domy, różne potrzeby inwestorów.
Myślę że u Ciebie jest o wiele więcej tych rurek tyle że masz "schowane" niż w dwa razy większym domu gdzie je widać :)

ghostoen
28-08-2018, 20:55
Tak kolega to ujął ładnie ze sa rozne potrzeby o czym mowie i można schować lub zostawić na wierzchu. Dwa ze ta strona z allegro ma cenę pompy przy zamówieniu z montażem i wtedy jest w tej cenie czyli dodatkowo doliczamy vat lub robociznę za montaż i za instalacje do domu plus robociznę i wychodzi juz spora suma. Myślę ze większa niż na gaz. A i jeszcze jedno stacje mir robią niektórzy ale można również upakować to w 2-3 schludnych skrzynkach jako grupy pompowe i juz nie wygląda ani nie zajmuje tyle miejsca ;)

Arturo72
28-08-2018, 21:01
Tak kolega to ujął ładnie ze sa rozne potrzeby o czym mowie i można schować lub zostawić na wierzchu. Dwa ze ta strona z allegro ma cenę pompy przy zamówieniu z montażem i wtedy jest w tej cenie czyli dodatkowo doliczamy vat lub robociznę za montaż i za instalacje do domu plus robociznę i wychodzi juz spora suma. Myślę ze większa niż na gaz. A i jeszcze jedno stacje mir robią niektórzy ale można również upakować to w 2-3 schludnych skrzynkach jako grupy pompowe i juz nie wygląda ani nie zajmuje tyle miejsca ;)schludnosc to jedno drugie to kasa całkiem spora i nie potrzebna.

ghostoen
28-08-2018, 21:05
Np przykład kolega zajmuje sie stolarka dachowa i w swoim fachu pozostaje z dużą ilością odpadów drewnianych ( belki/laty itp) mając to za darmo i póki nie zmieni branży wydaje ci sie ze taniej dla niego będzie posiadać pompę czy np tak jak ma obecnie kominek z płaszczem wodnym grzeje dom i cwu plus piec dwufunkcyjny buderus z zasobnikiem wody na gaz ? Gdy pali kominkiem opal ma za darmo i ponosi koszty jedynie za działanie zawory i pomp. Ewentualnie może przepalić w kominku i dobijać o różnice piecem dodam ze ma tez solary. Różne potrzeby rozne rozwiązania, a i dom masz stosunkowo kompaktowy wątpię byś sie zmieścił w swojej kwocie przy 170-180 metrach użytkowych.

karoka65
28-08-2018, 21:10
schludnosc to jedno drugie to kasa całkiem spora i nie potrzebna.
Niepotrzebna? to trzeba było nie dawać pexa w podłogę :)
Czy w tradycyjną instalację czy w tą "schowaną" trzeba włożyć kasę, tego się nie uniknie chyba że rozpalić ognisko w salonie :)
Są różne domy, różne instalacje a Ty rozważasz tylko swój nowy dom, pisze Ci od lat.
Na forum nie jest tak że wszyscy mają nowe małe domki jak Twój i to tylko tyle nas różni, ja jak i jeszcze więcej osób patrzy na to globalnie a nie z punktu widzenia jednostki.

ghostoen
28-08-2018, 21:34
Dokladnie ... A jeśli chodzi o osprzęt do schludnej instalacji łącznie z piecem czy to gaz czy stale to jeśli nie będziemy wydziwiać ze chcemy sterować temp z komórki itp tylko zwykła automatyka względem np wytycznych w pokojach i czujnika pogodowego z grubymi elementami typu zasobnik/ wymiennik in dwie grupy pompowe i piec swobodnie sie zmieścimy w cenie twojej pompy. A przy gazie zostanie k na kominek

Gwiazdoor
28-08-2018, 21:38
Panowie a jak mogę obliczyć ile będzie mnie kosztowało ogrzewanie danym urządzeniem grzewczym jeśli znam zapotrzebowanie budynku na ciepło ?

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH: 15237kWh/rok

Arturo72
28-08-2018, 21:42
Panowie a jak mogę obliczyć ile będzie mnie kosztowało ogrzewanie danym urządzeniem grzewczym jeśli znam zapotrzebowanie budynku na ciepło ?

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH: 15237kWh/rok
1kWh to koszt:
-z gazu ok.0,22zl
-z prądu w taryfę G12W ok.0,30zl (trzeba mieć możliwość akumulacji)
-z pompy ciepła w taryfie G12W ok.0,10zl (trzeba mieć możliwość akumulacji)
-z pelletu w zależności od ceny 0,15-0,20zl

Gwiazdoor
28-08-2018, 22:13
A o co chodzi z tą akumulacją? Patrze na cennik i koszt prądu w taryfie G12 u mnie to 19gr. tylko, że do tego trzeba doliczyć pewnie przesyłowe i inne pierdoły...jak dobrze czytam to jest to 6gr za 1kWh czyli z 19gr robi nam się 25gr :) Zakładając że grzeje 100% w tańszej taryfie co jest nie realne, na rok zapłacę za ogrzewanie

15237 x 0,25gr = 3800zł ? :) Coś mi to nie pasuje... Teraz mieszkam w starym nieocieplonym 2 piętrowym domu, ze starymi oknami i przez rok w śmieciuchu spalimy około 4 tony węgla i 4m3 miękkiego drewna...to i tak taniej niż wychodziłoby ogrzanie mojego nowego mieszkania...

Arturo72
28-08-2018, 22:26
A o co chodzi z tą akumulacją? Patrze na cennik i koszt prądu w taryfie G12 u mnie to 19gr. tylko, że do tego trzeba doliczyć pewnie przesyłowe i inne pierdoły...jak dobrze czytam to jest to 6gr za 1kWh czyli z 19gr robi nam się 25gr :) Zakładając że grzeje 100% w tańszej taryfie co jest nie realne, na rok zapłacę za ogrzewanie

15237 x 0,25gr = 3800zł ? :) Coś mi to nie pasuje... Teraz mieszkam w starym nieocieplonym 2 piętrowym domu, ze starymi oknami i przez rok w śmieciuchu spalimy około 4 tony węgla i 4m3 miękkiego drewna...to i tak taniej niż wychodziłoby ogrzanie mojego nowego mieszkania...
Nierealne w przypadku grzejników ściennych bez bufora a calkowicie realne w przypadku grubszej wylewki.
Na tym polega nieświadomość i mit że ogrzewanie prądem jest drogie. Gdyby nie pompa ciepła grzalbym prądem i za ogrzewanie placilbym ok 1600zl dlatego gaz został przed działką bo był drogi inwestycyjnie a nieznacznie tańszy eksploatacyjnie niż prąd.

karoka65
28-08-2018, 22:33
Ja mam taryfę dla luzaków ( G11 ) :) bo lubię swobodę i nie będą tu naginał faktów że prąd kosztuje mnie 29gr/kwh bo to właśnie byłoby naginaniem faktów z tym że tyle podał mi nawet gostek na infolinii Taurona. Jak zapytałem ile kosztuje to ze wszystkim, przesyły, sryły itp to okazało się że jednak nie 29 a 52gr.
Nie przeginać pały panowie bo kogoś w bagno można wpuścić..

Gwiazdoor
28-08-2018, 22:54
Nierealne w przypadku grzejników ściennych bez bufora a calkowicie realne w przypadku grubszej wylewki.
Na tym polega nieświadomość i mit że ogrzewanie prądem jest drogie. Gdyby nie pompa ciepła grzalbym prądem i za ogrzewanie placilbym ok 1600zl dlatego gaz został przed działką bo był drogi inwestycyjnie a nieznacznie tańszy eksploatacyjnie niż prąd.

Ja zakładam, że w praktyce wychodzi to około 80-85% na tańszej taryfie i 15-20% na droższej ( w skali roku ) bo wiadomo, że jak nie ma dużych mrozów to zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze. U mnie wylewki są standardowe około 6cm więc na akumulację bym tutaj nie liczył... no i tym bardziej że mam grzejniki w pokojach.

Koszt pompy nie jest mały, do tego koszt ogrzewania jak wychodzi około 3800zł + jeszcze ciepła woda do tego to na prawdę sporo. Przy pelecie tego się nie doliczę, bo dochodzą duże straty które idą w komin i tutaj można się pomylić. Spore to zapotrzebowanie na ciepło mi wyszło 79,3kWh/m2.

W projekcie miałem zapotrzebowanie 14688kWh, z głównych rzeczy zmieniłem tylko bloczek komórkowy odm. 600 na 500, ale za to wełny mam 25cm na skosach + 30cm sufit gdzie w projekcie jest wszędzie 20cm.

karoka65
28-08-2018, 22:57
No tak wychodzi a gostek na infolinii pierdzieli mi o 29-ciu groszach :)
Na książeczce mam prognozę coś około 470kWh/miesiąc, płacę coś między 240 a 250pln za prąd to gdzie reszta?
Gdyby było 29 to powinienem płacić bliżej 140 a nie 240.

Gwiazdoor
28-08-2018, 23:11
To suma sumarum pompa ciepła wychodzi drogo, bo prąd jak widać, po wszystkich opłatach jest drogi... To czemu wszyscy piszą, że się opłaca jak mi ni jak nie wychodzi żeby się opłacało, albo coś źle liczę...?!

Arturo72
28-08-2018, 23:17
To suma sumarum pompa ciepła wychodzi drogo, bo prąd jak widać, po wszystkich opłatach jest drogi... To czemu wszyscy piszą, że się opłaca jak mi ni jak nie wychodzi żeby się opłacało, albo coś źle liczę...?!
Dzielisz rachunek przez COP czyli 3.
Wyżej Ci napisałem,że gdybym grzal prądem zużycie energii na ogrzewanie byłoby ok.5600kWh,grzeje 100% w taniej taryfie bo tak właśnie budowalem dom i wtedy prądem placilbym za ogrzewanie ok.1600zl. A że grzeje pompą ciepła z COP zużycie na ogrzewanie wychodzi ok.1800kWh i też w taniej taryfie czyli ok.500zl
Panial ?

Gdybym grzal gazem te 5600kWh dawaloby ok 1300zl i dlatego przy znacznie drozszej inwestycji w gaz a malych zyskach w eksploatacji olalem gaz.

Gwiazdoor
28-08-2018, 23:26
Ale to wszystko zagmatwane... Czyli moje 3800 należy podzielić przez 3 tak ? Gdybym miał pompę bardziej wydajną np. COP4 to te koszty będą jeszcze niższe tak?

Patrząc realnie - masz powierzchnie grzaną 125m2 i zapotrzebowanie 40kWh/m2/rok czyli 5000kWh na rok i ogrzewasz dom za około 500zł tak ?
Czyli u mnie przy zapotrzebowaniu około 15000kWh byłby to koszt około 1500zł tak ?

karoka65
28-08-2018, 23:27
Nie znam się na pompach a czytam jak mam czas i nie tylko o pompach ale raczej źle to liczysz :)
Mam doświadczenie w "brudnym" ogrzewaniu i mogę Ci napisać tyle że na takie domy jak Twój jak się już ktoś bardzo upiera na to "brudne" grzanie daje kociołki max 12kW i jeszcze są dużo za duże. Nie będzie wesoło w pierwszym roku ale domu nie budujesz na rok i czym byś go nie grzał to i tak ten pierwszy rok wyjdzie drogo.
Nie jestem fachowcem od obliczeń a tylko widzę to co widzę :)
Praktycznie nie wiem czy kiedyś będziesz potrzebował tam więcej jak 6 do 7kW max i to w duże mrozy.
Strop ociepliłeś bardziej jak było założone, efekt będzie taki że te grzejniki na górze rzadko kiedy będą Ci się uruchamiać do grzania, to co pójdzie schodami po prostu nie będzie miało jak spieprzyć z chałupy bo ocieplenie to zatrzyma :)
Nie bój się pompy, bo możesz za jakiś czas żałować ale będzie już za późno trochę bo kasa pajdiot w pi...u a utrapienie zostanie :)

karoka65
28-08-2018, 23:30
Ale to wszystko zagmatwane... Czyli moje 3800 należy podzielić przez 3 tak ? Gdybym miał pompę bardziej wydajną np. COP4 to te koszty będą jeszcze niższe tak?

Patrząc realnie - masz powierzchnie grzaną 125m2 i zapotrzebowanie 40kWh/m2/rok czyli 5000kWh na rok i ogrzewasz dom za około 500zł tak ?
Czyli u mnie przy zapotrzebowaniu około 15000kWh byłby to koszt około 1500zł tak ?
Mniej/więcej tak :)
Nic nie jest zagmatwane :)
Artur lubi trochę koloryzować jak mowa o pompach ale biorąc małą poprawkę nie będzie źle :)

Arturo72
29-08-2018, 00:18
Ale to wszystko zagmatwane... Czyli moje 3800 należy podzielić przez 3 tak ? Gdybym miał pompę bardziej wydajną np. COP4 to te koszty będą jeszcze niższe tak?

Patrząc realnie - masz powierzchnie grzaną 125m2 i zapotrzebowanie 40kWh/m2/rok czyli 5000kWh na rok i ogrzewasz dom za około 500zł tak ?
Czyli u mnie przy zapotrzebowaniu około 15000kWh byłby to koszt około 1500zł tak ?
Proste jak drut,wystarczy wiedzieć,że pompa ciepła grzeje z COP czyli mniej zużywa energii za to co wytworzy czyli grzeje ze średnia sprawnością 300% czyli COP3.
Twoj dom potrzebuje 15000kWh i tyle pompa wytworzy ale przy tym zuzyje 15000/3=5000kWh. I teraz zależnie od tego w jakiej jesteś taryfie czyli w jakiej cenie masz kWh tyle zapłacisz.

A mój dom tak jak piszesz,na ogrzewanie potrzebuje 5600kWh czyli dzięki COP faktyczne zużycie energii na ogrzewanie zależnie od sezonu wynosi 1500-1800kWh.
Grzeje w taniej taryfie przy 0,30zl za kWh w Tauron Gliwice i wychodzi ok 500zl za sezon grzewczy.

karoka65
29-08-2018, 19:34
Po tylu latach doczekałem w końcu chwili że choć jeden pompiarz nie pitoli o prądzie za 8 czy 10gr :)
No dwóch.
Vampe zaczynam Cię lubić, hehe

Arturo72
29-08-2018, 19:42
Po tylu latach doczekałem w końcu chwili że choć jeden pompiarz nie pitoli o prądzie za 8 czy 10gr :)
No dwóch.
Vampe zaczynam Cię lubić, hehe
Ale Vampe ma starszy dom,bez podlogowki i siłą rzeczy musi "grzać" cały czas a nie jedynie "uzupełniać" straty akumulatora jakim jest betonowa wylewka.
W moim przypadku jak i w większości przypadkach świadomych inwestorów grzejacych prądem czy pompą to podlogowka czy płyta powoduje to,że wystarczy "uzupełnienie" czy doładowanie "akumulatora" tylko w tańszej taryfie gdzie cena kWh to ok.0,30zl a dzięki cop3 koszt kWh wychodzi na poziome 0,10zl i poniżej.
To też nie magia.

Żeby uprzedzić standardowe twierdzenie,że później jest drożej odpowiem,że to kolejny mit. W taryfie G12W gdzie każdy CALY weekend obowiązuje cena kWh 0,30zl i gdzie występuje większe zużycie energii niż w całym tygodniu koszt 1kWh energii na potrzeby bytowe domu wychodzi ok.0,36zl.czyli znacznie taniej niż w G11.

Gwiazdoor
29-08-2018, 20:12
Policzyłem to sobie na spokojnie - zapotrzebowanie dla budynku 5000kWh, obliczenia w taryfie G12w
Założyłem, że będę grzał 75% w tańszej taryfie i 25% w droższej. Koszt tańszej to 25gr, droższej 69gr. ( dochodzi do tego jeszcze opłata za ilość zużytych kWh ale to jakieś śmieszne pieniądze ).
W tańszej pobieramy około 3750kWh w droższej około 1250kWh, co daje 937,50zł oraz 862,50zł.w sumie 1800zł. Wydaje mi się że to jest realne założenie w moim przypadku. biorąc nawet jeszcze większy margines błędu myślę, że kwoty 2000-2200zł nie powinienem przekroczyć. Jeśli będzie mniej to super ale ważne by nie było drożej.

Teraz pozostaje pytanie - dla różnych temperatur pompy mają różne COP - na które zwracać uwagę do wykonywania takich obliczeń ?

@karoka65

Bardzo spodobał mi się twój post, w którym piszesz o tym jak to w praktyce wygląda. Ma to jakiś logiczny sens i chciałbym żeby to właśnie tak wyglądało. Na całym dole mam praktycznie podłogówkę, prócz jednego pokoju, na górze jest ona również na korytarzu więc to ciepło przy otwartych drzwiach w pokojach też powinno się do nich przenosić prawda?

Na skosach więcej wełny już nie dam, ale jak zostanie mi ( a raczej zostanie ze 3 rolki ) to dołożę jeszcze na sufitach od góry po 7cm bo podłogi na szczęście jeszcze od góry na strychu nie przybiłem a zostały mi łaty 5cm. to nadbije na jętki i będzie miejsce na trochę więcej wełny. Reszty już nie polepszę, grzejników zmieniać raczej nie będę ale widzę, że to nie jest jakaś tragedia bo w sumie ponad połowa budynku jest w podłogówce.

Potrzebuję pompę 8,9kW według OZC + do tego trzeba ogrzać wodę dla 4 osób na chwile obecną. Czy taka pompa Panasonic T-CAP 9kW nie będzie za mała? Rozważyć zakup wersji T-Cap 12kW ? Myślałem jeszcze nad Daikin Altherma III , która rozwiązałaby problem grzejników. ale z nią na pewno nie zmieszczę się w kwocie 25 tys. do tego maksymalna moc to 8kW, w przyszłym roku ma być podobno 11kW.

Ta moc, 8,9kW to jak dobrze rozumie jest potrzebna w najmroźniejszy dzień według obliczeń tak?

karoka65
29-08-2018, 20:35
No widać ze zacząłeś jarzyć :)
Ja tam na pompach się nie znam pisze o tym co widzę u klientów którzy palą wunglem, wiem jakie mają duże domy, mniej/więcej jak ocieplone, ja to praktyk więcej jestem jak "liczydło" :)
Gościu zrobił sobie instalację mieszaną, dół podłoga, góra grzejniki, dom 201m, sparł się na groszka, lokalni instalatorzy kręcili się między 25 a 32kW.
Udało mi się go przekonać że 12 wystarczy.
Zamieszkał, zaczął grzać i za jakiś czas dzwoni: panie wiesławie jak ja mam tego grzejniki na górze rozhulać i sprawdzić?
Co rozkręcę termostaty na full to na chwilkę robią się ciepłe i zaraz stygną a na górze sauna.
Tak to wygląda jak się nie żałuje na ocieplenie :)
Z tego co tu doczytałem to właśnie nowa Altherma 3 może zasilać nawet grzejniki temperaturą do 65 stopni, to nowa pompa już na R32 to i chyba te całe zgłoszenia nie obowiązują. Bez hydroboxa powinieneś zmieścić się w cenie za 8kW, tak mi się wydaje.

karoka65
29-08-2018, 20:39
Ale tu nie ma co pitolic...
To Ty na grzejnikach pompą grzejesz?
Czytałem że podobno to głupota i się nie da? :)

Arturo72
29-08-2018, 20:54
To Ty na grzejnikach pompą grzejesz?
Czytałem że podobno to głupota i się nie da? :)
Oczywiście,że się da ale główna zasada przy pompie to taka,że im niższa temp.zasilania tym wyższa sprawność czyli COP pompy czyli niższe zużycie energii.
Dlatego jeśli mają być grzejniki ścienne to takie żeby przy jak najniższej temp.zasilania zapewniały odpowiednią moc grzewczą.

Szczerze powiedziawszy grzanie pompą z zasilaniem np.60st.C to dla mnie właśnie taka głupota ;)

karoka65
29-08-2018, 20:59
No ale czytam że są już takie pompy?

Gwiazdoor
04-09-2018, 22:33
Próbuję obliczyć o ile muszę przewymiarować grzejniki aby odpowiednio ogrzały dane pomieszczenie.

Mam do was pytanie - czy dla temperatury powrotu na grzejnikach są jakieś ustalone normy? Przeliczając dla takiego grzejnika temperaturę zasilania 35*C dla powrotu powinienem przeliczyć 25*C ?
Przy tych grzejnikach, które mam wychodzi, że są lekko przewymiarowane dla temperatury 45/35/21. Przykładowo zapotrzebowanie pomieszczenia 706W a u mnie przy takim obliczeniu jak wyżej wychodzi 840W.

Konsultant marki Buderus
03-10-2018, 08:45
Witam,

Pompa ciepła może współpracować zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i z grzejnikowym. Jednak wyższa sprawność pompy ciepła uzyskiwana jest w przypadku pracy z jak najniższą temperaturą zasilania. Dlatego zaleca się, aby różnica temperatury pomiędzy zasilaniem a powrotem instalacji CO wynosiła 7K. W związku z tym lepsze parametry pracy będą występowały przy jej współpracy z ogrzewaniem podłogowym.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o pompach ciepła zachęcam do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Szymon2600
14-10-2019, 10:40
Ja postawiłem na piec na pellet i drewno i jak na razie jestem bardzo zadowolony. Ważny jest nie tylko wybór samego systemu, ale też producenta, który zapewnia doskonałej jakości sprzęt. W tej kwestii polecam sklep https://tanieogrzewanie.pl/pl/c/Kotly-dual-drewno-i-pellet/122.

Konsultant Viessmann
14-10-2019, 13:05
Ja postawiłem na piec na pellet i drewno i jak na razie jestem bardzo zadowolony. Ważny jest nie tylko wybór samego systemu, ale też producenta, który zapewnia doskonałej jakości sprzęt.

Widzę, że kolega nowy, może jakieś szczegóły co do obiektu? Jeśli to nowy budynek, to kotłem na paliwo stałe nie ma się co chwalić. Co jest takiego wygodnego, fajnego w Twoim rozwiązaniu?

Jakub2600
21-10-2019, 13:46
A czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenie z systemem grzewczym, w którym wykorzystuje się promienniki podczerwieni? Chodzi mi o coś takiego: http://promiennik.pl/produkty. Jestem bardzo ciekawy jak to się sprawdza w praktyce.

Kaizen
21-10-2019, 14:00
Chodzi mi o coś takiego: http://promiennik.pl/produkty. Jestem bardzo ciekawy jak to się sprawdza w praktyce.

Mam w domku letniskowym. Przy sporadycznym ogrzewaniu ma sens. W domu, przez marną akumulację, nie ma sensu (grzanie w duzej mierze drogim prądem).