PDA

Zobacz pełną wersję : Prosta parterówka z czterospadowym dachem i przyklejonym garażem



Ziemowitus
21-05-2018, 22:49
Witam wszystkich serdecznie.

Do tej pory opisywałem postępy swojej budowy w dzienniku - dzień po dniu. Większość prac wykonywana była przez "fachowców". Jednak dotarłem do takiego etapu, gdzie czas zacząć działać samemu. Z jednej strony a uwagi na cięcie kosztów ale też mam już dosyć specjalistów, którzy i tak większość rzeczy spsują bo robią na "odpier..."

Prawdopodobnie instalacja C.O. będzie jedną z ostatnich prac wykonywanych przez "osoby trzecie". Co tylko będzie możliwe, chcę robić sam i bardzo podoba mi się podpis jednego z forumowiczów (mam nadzieję że się nie obrazi za użycie go) "co umiem, zrobię sam a czego nie umiem to się nauczę i też zrobię sam".
W związku z tym nasuwa się coraz więcej szczegółowych pytań odnośnie wykonania.

Najbardziej nurtuje mnie obecnie ocieplenie.
Mam dach z wiązarów, mocowany bezpośrednio do wieńca bez murłaty, obity w całości OSB, na to papa i dachówka.

Mój plan to w pierwszej kolejności przyklejenie styropianu na wieniec, między wiązary, ciasno na wcisk. Czy to ma być pod same OSB, szczelnie pianować czy ma być szczelina na wentylację?
Następnie, styropian fasadowy. I tu to samo pytanie - szczelnie czy ze szczeliną? No i czy to się będzie trzymało? Styropian fasadowy będzie na szczycie ściany trzymał się tylko styropianu między wiązarami.
No i zabudowa stropu. Płyty GK opuszczone 20 cm na stelażu. 15 cm wełny między stelaż a wiązary i 15 cm wełny między wiązary. Na to OSB jako podłoga stryszku (tylko na środku domu, ok. 20m2). Tu pytanie jak układać wełnę? Od dołu, od góry? Choć czasami jeszcze gdzieś mi się pojawiają wątpliwości co do zasypania celulozą.

Wertuję już od dłuższego czasu forum szukając podobnych konstrukcji, mam kilka wątków w ulubionych i pozapisywane dziesiątki zdjęć ale porad, uwag, opisów i zdjęć nigdy za dużo.
Dlatego proszę doświadczonych samorobów i forumowiczy o porady i jak ktoś kojarzy to wskazanie tematów o podobnych budowach.

P.S.
Dotychczasowe zmagania i opowiastki można znaleźć tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?342842-Prosta-parter%C3%B3wka-z-czterospadowym-dachem-i-przyklejonym-gara%C5%BCem)

Ziemowitus
03-06-2018, 21:41
Kombinuję też z podwieszanym sufitem. Chcę już zamówić elementy rusztu ale mam jeszcze wątpliwości co do wieszaków. Myślałem o zrobieniu dwupoziomowego krzyżowego na wieszakach obrotowych. Na to poszła by warstwa wełny no i druga, prostopadle między wiązary na sznurkowaniu. Jednak w hurtowni budowlanej odradzają mi do takiej konstrukcji obrotowe, bo ponoć nie nadają się do obciążania ich ociepleniem i powinienem robić na bezpośrednich "ES". Tylko sufit ma być obniżony o 20 cm a tych tak długich znów nie ma.
Co sądzicie? ES, grzyby czy nie będzie problemu z drutami.

No i kolejność układania ocieplenia. Najpierw ruszt, później między niego wełna a druga warstwa wełny już od góry czy najpierw wełna między wiązary od dołu, później ruszt i druga warstwa wełny? Jak będzie prościej albo jak będzie lepszy dostęp żeby zrobić to dokładnie?

aiki
04-06-2018, 08:41
Zobacz do Sebcia. tam jakoś nie było problemów z obrotowymi a i obciążenie wytrzymały Jego samego.

Ziemowitus
04-06-2018, 11:57
Szukałem w użytkownikach Sebcio, Seba i podobne ale nie znalazłem nikogo takiego. Możesz proszę podrzucić link do jego tematu albo podać dokładną nawę użytkownika.

aiki
04-06-2018, 13:47
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?228764-Duris-3-tymi-r%C4%99cami-robiony

Ziemowitus
04-06-2018, 17:33
Tak na szybko przejrzałem wątek i widzę że muszę go całego zgłębić bo dużo ciekawych i pomocnych informacji.
Dzięki na linka!