PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie garażu/warsztatu , proszę o pomoc



motoolo
22-05-2018, 18:37
Witam
Jako że to mój pierwszy post serdecznie witam wszystkich forumowiczów.

Właśnie wynająłem garaż w celu prowadzenia w nim mini działalności.
Choć zaczyna się dopiero lato , chcę spokojnie przygotować się do sezonu grzewczego , stąd moje pytanie.

Więc po kolei

Założenie jest takie że garaż będzie użytkowany dorywczo na prace przy samochodach , w różnych porach dnia zależnie od zapotrzebowania i mojego czasu. Czasami w godzinach rannych a czasami wieczornych. Temperatura jaka będzie mnie satysfakcjonowała w trakcie pracy to powiedzmy powyżej 15c (specyfika wykonywanych prac tego wymaga) ,
ale ze względu na instalację wodną nie może nigdy spadać poniżej 5c.

Garaż wolno stojący w konstrukcji szkieletowej.
Wymiary szer 4,2m , długość 7,75m , wysokość 2,4m
Więc powierzchnia 32,55m2 a kubatura 78,12m3

Podłoga : płyta betonowa około 8cm grubości wylana na 10cm styropianu
Ściany : w technologi szkieletowej ocieplone 10cm wełny
Dach : płyta warstwowa z 10cm rdzeniem styropianowym

Chcę go ogrzewać prądem gdyż na gaz lub "kozę" właściciel nie wyrazi zgody.
Przyłącze mam 3fazowe 10A na fazę.

Co wybrać do takich założeń :
1-grzejniki konwektorowe
2-grzejniki nadmuchowe
3-promienniki na podczerwień

Jakiej mocy by szybko zagrzać taką kubaturę?
Czym sterować gdy np. wiem że np jutro o godz 8 mam tam robotę i chcę wjechać do już zagrzanego garażu?

Za wszelką pomoc dziękuje i czekam na odpowiedzi

kulibob
22-05-2018, 19:50
Na moje klimatyzator nawet monoblok będzie lepszy od grzejnika elektrycznego. Chociaż to zależy co rozumiesz przez prace dorywczą parę godzin dziennie czy dwa razy w tygodniu.

Kaizen
22-05-2018, 20:08
Jakiej mocy by szybko zagrzać taką kubaturę?
Czym sterować gdy np. wiem że np jutro o godz 8 mam tam robotę i chcę wjechać do już zagrzanego garażu?


Klima ze sterowaniem przez WiFi (musisz tam jakiś router zostawić) mało tracąca z mocy w mrozy. A i latem może się przydać. Może Lomo Luxury?

motoolo
22-05-2018, 20:13
Na moje klimatyzator nawet monoblok będzie lepszy od grzejnika elektrycznego. Chociaż to zależy co rozumiesz przez prace dorywczą parę godzin dziennie czy dwa razy w tygodniu.

to może być codziennie po 2,3 godziny , ale może być i tak że przez dwa , trzy dni mnie tam nie będzie.
Dlatego zależy mi na zdalnym sterowaniu żeby niepotrzebnie nie utrzymywać zbyt wysokiej temperatury

motoolo
22-05-2018, 20:19
Klima ze sterowaniem przez WiFi (musisz tam jakiś router zostawić) mało tracąca z mocy w mrozy. A i latem może się przydać. Może Lomo Luxury?

No tylko że taki klimatyzator ma sens jeśli będę go również w lato używał , a niespecjalnie mi zależy na siedzeniem w garażu przy zamkniętej bramie latem (lubię słoneczko i świeże powietrze :yes:)

Może też być potrzeba zagrzania garażu z 5 do 15 stopni w ciągu np 1 godziny , nie wiem czy taki klimatyzator z funkcją grzania jest w stanie tego dokonać?

Kaizen
22-05-2018, 20:30
Może też być potrzeba zagrzania garażu z 5 do 15 stopni w ciągu np 1 godziny , nie wiem czy taki klimatyzator z funkcją grzania jest w stanie tego dokonać?

Może być problem, z powodu bardzo małego zabezpieczenia. Ale i tak jak dobierzesz klimę do maksymalnej obciążalności fazy, to zagrzeje Ci mniej więcej tak szybko, jak trzy farelki obciążające na maksa każdą fazę.

motoolo
22-05-2018, 20:52
Może być problem, z powodu bardzo małego zabezpieczenia. Ale i tak jak dobierzesz klimę do maksymalnej obciążalności fazy, to zagrzeje Ci mniej więcej tak szybko, jak trzy farelki obciążające na maksa każdą fazę.

Możesz podać link do jakiegoś przykładowego modelu?

Kaizen
22-05-2018, 21:29
Możesz podać link do jakiegoś przykładowego modelu?

klik (http://gree.pl/Katalog-produktow,c,1,pid,596,news,1). Trzeci co do wielkości model pewnie będzie potrafił wyzwolić zabezpieczenie. Być może przy twoim trybie grzania stosunkowo często co w połączeniu z brakiem obecności na miejscu raczej go dyskwalifikuje. Zostaje więc drugi.

motoolo
22-05-2018, 21:42
Kaizen wielkie dzięki za pomoc


Tak się zastanawiam czy taki klimatyzator z fukcją grzania jest mi potrzebny.
Super jest to że oddaje więcej ciepła niż pobiera prądu z gniazdka
Ale w lato pewno go nie będę używał
W takim przypadku może lepsza jakaś nagrzewnica tylko do grzania w zimę sterowana np sms z telefonu

Kaizen
22-05-2018, 23:33
I tej nagrzewnicy będziesz w lecie używał? Bo nie rozumiem argumentacji za nagrzewnicą.
Pominę już, że musiałaby być trzyfazowa (albo trzy jednofazowe) i nie znam takiej, ze zdalnym sterowaniem - ale pewnie istnieją. Ba na jednej fazie nie ogrzejesz tego.

motoolo
23-05-2018, 05:58
I tej nagrzewnicy będziesz w lecie używał? Bo nie rozumiem argumentacji za nagrzewnicą.
Pominę już, że musiałaby być trzyfazowa (albo trzy jednofazowe) i nie znam takiej, ze zdalnym sterowaniem - ale pewnie istnieją. Ba na jednej fazie nie ogrzejesz tego.


Chodziło mi o klimatyzatyzator , czy będę go w lecie używał bo nie widzę takiej potrzeby , chyba że nadchodzące lato zmieni moje podejście :)

http://allegro.pl/klimatyzator-lomo-luxury-2-6kw-sale-i7337814392.html
taki będzie za słaby by ogrzać mój garaż?
Bo w dobrej cenie teraz jest

motoolo
23-05-2018, 21:46
Jakiej mocy powinien być klimatyzator żeby szybko ogrzać mój garaż? (wymiary i kubatura w 1 poście)
Jakie firmy polecacie
Ewentualnie jeśli nie będę jego pracą sterował zdalnie tylko jego grzanie będzie ustawione na stale w zimę na 8C (tak aby woda w instalacji wodnej niezamarzła) to ileczasu będę potrzebował na podniesienie temp. o np 10C.
Czy da się jakoś policzyć i le będzie on zużywał energii na ciągłe utrzymywanie temp. 8C