PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie Ścienne



LukDom
23-05-2018, 20:00
Witam wszystkich.

W tym roku zamierzam rozpocząć budowę domu, jednym z dylematów jakie mam to ogrzewanie podłogowe czy może ogrzewanie ścienne? Mam dostęp na działce do gazu więc na pewno będę grzał gazem. Wiem jakie są zalety i wady jednego i drugiego ogrzewania ale nie znam opinii osób które mają ogrzewanie ścienne, jak się sprawuje, czy by ponownie zdecydowali się na ogrzewanie ścienne? Ktoś na forum ma ogrzewanie ścienne?

teres
23-05-2018, 22:18
Zaletą jest możliwość mocniejszego grzania niż podłogówką, jak również możliwość chłodzenia przyjemniejsza niż podłogówką.
Ja bym raczej polecał podłogówka + ścienne tam gdzie podłogówka nie daje rady (np. łazienki).

LukDom
24-05-2018, 17:35
Podłogówkę zamierzam tylko w łazienkach i wiatrołapie, reszta ogrzewanie ścienne.

KAN-therm
24-05-2018, 23:11
Ogrzewanie podłogowe ma dużą większą bezwładność cieplną co dla niektórych jest zaletą a dla innych wadą - potrafi skumulować dużo więcej ciepła a potem sukcesywnie oddawać je do pomieszczenia, co często jest wykorzystywane przy grzaniu prądem w taryfach nocnych.
Ogrzewanie ścienne ma mniejszą bezwładność cieplną a co za tym idzie szybciej reaguje na grzanie, ale też szybciej stygnie.

Odczucie komfortu cieplnego jest bardzo podobne w obu przypadkach.
Minusem ogrzewania ściennego jest ograniczona lub brak możliwości wykorzystania ściany do zawieszenia wszelkiego rodzaju szafek, obrazów itp. rzeczy.
Należy też uważac aby nie zasłaniać ich wysokimi meblami, aczkolwiek przy OP wygląda to także podobnie.

Bardzo często oba te rozwiązania współpracują ze sobą w jednym systemie grzewczym.

brencik
25-05-2018, 07:49
Podłogówkę zamierzam tylko w łazienkach i wiatrołapie, reszta ogrzewanie ścienne.

Powodzenia!
Czekam na Twoje wpisy za rok-dwa...

cezary.pl
25-05-2018, 10:17
Tak z ekonomicznego punktu widzenia, jeśli chodzi użytkowanie, lepiej wykonać ogrzewanie podłogowe, a ścienne jako uzupełniające i na ścianach wewnętrznych.
Mniejsza delta temperatury dla OP vis ściennego (na ścianach zewnętrznych).

Pozdrawiam
Cezary

Tomaszs131
25-05-2018, 10:53
Swego czasu zastanawiałem się nad ogrzewaniem ściennym- w łazienkach, jako dodatkowe po za OP.
Nawet skusiłem się na wycenę tego pierwszego. Cena ściennego była o wile wyższa niż płaszczyznowego.
Temat odpuściłem, z perspektywy czasu jakoś nie żałuję wyboru.

fr3d3k
26-05-2018, 07:13
hej. Co prawda nie w nowym domku ale mamy ścienne ogrzewanie na poddaszu, ponieważ nie chcieliśmy na drewnianych stropach robić wylewek. Sprawuje się tak samo jak podłogowe. Czyli jest ciepło zimą :) U mnie minus jest taki ze mam jeszcze nieocieplone ściany i sporo grzejemy też powietrza na zewnątrz. W przyszłym roku powinno być lepiej bo robi się termomodernizacja.