PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na ekogroszek ile kw.



JacekF
25-05-2018, 11:38
Dzień dobry. Od dwóch tygodni szukam kotła na ekogroszek i im więcej rozmawiam ze sprzedawcami tym mniej wiem. Jedni uważają że powinienem mieć kocioł 12 kw inni że między 17 a 19 kW. Opiszę może mój dom. Budynek nowo wybudowany powierzchnia ogrzewana niecałe 150 m2, kubatura 480m3. W całym domu ogrzewanie podłogowe do tego grzejnik w garażu i w łazience. Do tego bojler 200 litrów. Z tego co rozmawiałem z hydraulikiem układ będzie zamknięty. Do podanych 150 m nie wliczałem garażu gdyż tam jeśli wogóle będę ogrzewał to będę utrzymywał temperaturę niższą niż w pozostałej części domu. Okna trzyszybowe, styropian 15 cm grafit 0, 031, na podłodze 15 cm grafit 0,031 na dachu będzie wełna 15 między krokwie i 15 lub 20 na krokwie jeszcze nie wiem jaka. Ja myślałem nad kotłem do 14kw niestety większość dostępnych kotłów o podobnej mocy nie ma wyjścia spalin od góry na czym też mi zależy.

Arturo72
25-05-2018, 13:02
Dzień dobry. Od dwóch tygodni szukam kotła na ekogroszek i im więcej rozmawiam ze sprzedawcami tym mniej wiem. Jedni uważają że powinienem mieć kocioł 12 kw inni że między 17 a 19 kW. Opiszę może mój dom. Budynek nowo wybudowany powierzchnia ogrzewana niecałe 150 m2, kubatura 480m3. W całym domu ogrzewanie podłogowe do tego grzejnik w garażu i w łazience. Do tego bojler 200 litrów. Z tego co rozmawiałem z hydraulikiem układ będzie zamknięty. Do podanych 150 m nie wliczałem garażu gdyż tam jeśli wogóle będę ogrzewał to będę utrzymywał temperaturę niższą niż w pozostałej części domu. Okna trzyszybowe, styropian 15 cm grafit 0, 031, na podłodze 15 cm grafit 0,031 na dachu będzie wełna 15 między krokwie i 15 lub 20 na krokwie jeszcze nie wiem jaka. Ja myślałem nad kotłem do 14kw niestety większość dostępnych kotłów o podobnej mocy nie ma wyjścia spalin od góry na czym też mi zależy.
12kW max ale parowóz w XXIw gdzie samochody elektryczne są na horyzoncie ???
A poza tym to droga zabawa w palacza.
Wstyd...

eliks
25-05-2018, 13:21
Bierz chłopie jak najmniejszy ten parowóz. Patrząc na KW spójrz na modulacje kotła bo tu faktycznie dużego zapotrzebowania nie będzie. Rozumiem że komin już jest, ale nie wiem dlaczego zdecydowałeś się przy nowym domu na paliwo stałe...

kulibob
25-05-2018, 13:47
Mamy podobne parametry domu tylko nie wiem jak z wentylacją. Mam kocioł 10KW jest dużo za duży. Średnia moc kotła jaką pokazywał w styczniu to 2kW w lutym 2,1 kW. Marzec 1,8 kW. Proponowałbym rozważyć coś innego niż ekogroszek/pelet/gaz.

kulibob
25-05-2018, 13:47
....
Wstyd...

Ogarnij się :)

JacekF
25-05-2018, 18:58
Panowie nie mam na razie innego wyjścia. Gazownia zaśpiewała mi ponad 20tys za podłączenie gazu gdyż najbliższa rura jest grubo ponad 100m od mnie. Czekam aż sprzedadzą się działki niedaleko mnie i wtedy może wspólnie coś zdziałamy. Gaz z butli nie wchodzi w grę a na pompę ciepła na razie mnie nie stać. Dlatego właśnie zdecydowałem się na ekogroszek.
U mnie komin już jest fi 200 i wentylacja grawitacyjna.
10kw? Kurcze w każdym "kalkulatorze" w internecie pokazuje min 12kw ale zazwyczaj 14kw.

Arturo72
25-05-2018, 19:05
Panowie nie mam na razie innego wyjścia. Gazownia zaśpiewała mi ponad 20tys za podłączenie gazu gdyż najbliższa rura jest grubo ponad 100m od mnie. Czekam aż sprzedadzą się działki niedaleko mnie i wtedy może wspólnie coś zdziałamy. Gaz z butli nie wchodzi w grę a na pompę ciepła na razie mnie nie stać. Dlatego właśnie zdecydowałem się na ekogroszek.
U mnie komin już jest fi 200 i wentylacja grawitacyjna.
10kw? Kurcze w każdym "kalkulatorze" w internecie pokazuje min 12kw ale zazwyczaj 14kw.
Gdybyś myślał przed budową o tym czym będziesz grzal to pompa ciepła kosztowała by Cię tyle ile system na ekogroszek.
Uwielbiam takie tłumaczenia ;)
Sądzę,że w tym domu kocioł 10kW dałby radę bo w moim domu,niedużo mniejszym na ogrzewanie potrzebowałybym kotła o mocy....3,5kW. To tak dla porównania :D

JacekF
25-05-2018, 19:34
Gdybyś myślał przed budową o tym czym będziesz grzal to pompa ciepła kosztowała by Cię tyle ile system na ekogroszek.
Uwielbiam takie tłumaczenia ;)
Sądzę,że w tym domu kocioł 10kW dałby radę bo w moim domu,niedużo mniejszym na ogrzewanie potrzebowałybym kotła o mocy....3,5kW. To tak dla porównania :D

Wiesz doskonale że o wszystkim nie da się myśleć i wiele spraw wychodzi dopiero po fakcie. Na razie przez jakiś czas będę musiał korzystać z węgla. Mam nadzieje że za jakiś czas zmienię system przynajmniej na gaz. Czyli szukać coś między 10kw a max 14 kw ?

eliks
25-05-2018, 19:43
A peletu nie chcesz? Jeśli masz dużo lokalnych, dobrych producentów to warto w to uderzyć. Kupisz dobry kocioł to będziesz miał czysto i w miarę bezobsługowo. Dobry kocioł, który nisko moduluje to jest jakiś pomysł w twoim domu, no i nie bedziesz produkował sadzy. Ale to jak mówię, jeśli masz dostęp do dobrego, niedrogiego peletu, bo jeśli masz kupować jakieś Barlinki za 900zł to się nie opłaca.

kulibob
25-05-2018, 19:44
Robiłeś tutaj http://cieplowlasciwie.pl/ wklej wynik co Ci pokazał.

JacekF
25-05-2018, 19:56
Niestety nie mam na moim terenie dostępu do dobrego pelletu. Druga sprawa to pelletu nie miał bym gdzie trzymać a z tego co wiem musi być w suchym miejscu składowany by nie naciągnął wilgoci.
Na tej stronie to w ogóle jakieś dziwne rzeczy wychodzą. Na pierwszej stronie podaję z projektu powierzchnię zabudowy z projektu 130m2 i wychodzi mi przybliżona powierzchnia ogrzewania budynku 224m2. Dlaczego tak wychodzi jak mam 145m2 pow użytkowej ogrzewanej.

Przeszukałem kilka stron z producentami kotłów i na razie najbardziej sensownym wydaje mi się kocioł Defro Komfort Eko lub Komfort Eko LUX. Oba maja wersję 12kw i wyjście spalin do góry.

Arturo72
25-05-2018, 20:26
Niestety nie mam na moim terenie dostępu do pelletu. Druga sprawa to pelletu nie miał bym gdzie trzymać a z tego co wiem musi być w suchym miejscu składowany by nie naciągnął wilgoci.
Na tej stronie to w ogóle jakieś dziwne rzeczy wychodzą. Na pierwszej stronie podaję z projektu powierzchnię zabudowy z projektu 130m2 i wychodzi mi przybliżona powierzchnia ogrzewania budynku 224m2. Dlaczego tak wychodzi jak mam 145m2 pow użytkowej ogrzewanej.
Bo coś źle wklepujesz.
Z dwojga złego wybrałbym pellet.
Jest to jakaś namiastka bezobslugowosci ale tak czy tak jednego pomieszczenia w domu pozbywasz się i wylaczasz z użytkowania.
Max 10kW a nie do 14kW.
Profi OZC kosztuje ok.200-300zl i będziesz wiedział wszystko czego i ile potrzebujesz.

Arturo72
25-05-2018, 20:40
Przeszukałem kilka stron z producentami kotłów i na razie najbardziej sensownym wydaje mi się kocioł Defro Komfort Eko lub Komfort Eko LUX. Oba maja wersję 12kw i wyjście spalin do góry.
A nadmiar mocy czyli ciężko zarobione pieniądze będziesz wypuszczal w powietrze z dymem ?
Pasuje Ci to ?
Jak dom potrzebuje 2kW to "inteligentny" kocioł posłucha i da 3kW do domu a resztę puści w komin....

JacekF
26-05-2018, 04:45
Wpisuję dane jakie są w projekcie i wychodzą takie dziwne dane ale na koniec i tak mimo że w podsumowaniu wychodzi 200 m2 pow. ogrzewanej to z wyliczeń wychodzi że potrzebny jest kocioł Max 8 kW. Jestem w szoku. Myślałem że takie 14kw jest potrzebne.
Nad pelletem myślałem ale z tego co widzę jest droższy od groszku no i podobno więcej się go spali. Także ekonomicznie wychodzi kiepsko. No i kolejna sprawa to składowanie. Podobno potrzebne jest suche miejsce. Nie wiem je w tym prawdy bo w okolicy nie mam nikogo kto ogrzewa pelletem.
Może masz rację z tym projektem. Będę musiał się rozejrzeć kto u mnie w okolicy coś takiego robi i to będzie najlepsze wyjście. Boję się kupić nie tylko za duży kocioł ale także za duży.

kulibob
26-05-2018, 07:32
Coś źle klepiesz mi z rekuperatorem wychodzi 4,6 kW przy -18*C. I tak mniej więcej może być.

eliks
26-05-2018, 07:43
Niestety nie mam na moim terenie dostępu do dobrego pelletu. Druga sprawa to pelletu nie miał bym gdzie trzymać a z tego co wiem musi być w suchym miejscu składowany by nie naciągnął wilgoci.
Na tej stronie to w ogóle jakieś dziwne rzeczy wychodzą. Na pierwszej stronie podaję z projektu powierzchnię zabudowy z projektu 130m2 i wychodzi mi przybliżona powierzchnia ogrzewania budynku 224m2. Dlaczego tak wychodzi jak mam 145m2
W tych czasach większe spalanie peletu to mit. Większa sprawność kotła i to, że kocioł działa na zasadzie gazowego (wyłącza się i włącza wg potrzeby) daje nam realne oszczędności. Ale jeśli masz kupować pelet w normalnej (chorej) cenie, to bardziej opłaca się gaz.

Arturo72
26-05-2018, 11:00
A co do cen pomp ciepła jakie to są "drogie" z dzisiaj ;)

Mam oferte na pompe powietrze woda LG 7kW z zasobnikiem 250l gelmet maxi na 16tys brutto z montazem. Dojda jakies pompy do cyrkulacji ale to samo trzeba zamontowac w przypadku gazu. Jakby nie liczyc to instalacja gazowa z piecem wyjdzie moze 2 -3tys taniej. Samą skrzynke w granicy wyliczyli mi na 4 tys brutto.

JacekF
27-05-2018, 19:33
Na cieplowlasciwe.pl z wyliczeń wychodzi mi 6,5kw + 4kw na ogrzewanie wody. Wychodzi że potrzebuję kocioł 11kw. Jak na razie najbardziej pasuje mi defro komfort eko 12kw gdyż posiada czopuch do góry i nadaje się do układu zamkniętego.

klaudiusz_x
27-05-2018, 20:42
Te 11KW mocy kotła na grzanie nowego domu, to masz ponad 45 kg węgla na dobę, przy mrozach w nocy poniżej 20* C, za dnia minimum -16*C bez słońca.
Dane z własnego doświadczenia w domu durszlaku.
Sam oceń, czy masz dom, czy namiot.
Te 4KW na grzanie wody, jaką moc mają bojlery elektryczne?
Większość 1,5KW, większe 1,8 do 2 KW.
A Ty chcesz ładować 4KW?
Kotły mają podaną moc znamionową. Mogą pracować na większych "obrotach" przy potrzebie.
Więc taki 11KW spokojnie pójdzie na 14KW, o ile nie na 16-17 kilka razy w roku.
Tyle że Ty nie potrzebuhesz tyle nawet przy -30*C.
Sprawdź stopki forumowiczów.
Mają podane na wykresach ze sterowników, ile spalają węgla.
Przeszukaj ich spalania w największe mrozy.
Wyjdzie biało na czarnym, że to co chcesz zamontować jest i tak za duże.

eliks
28-05-2018, 06:27
Ja nie wiem czy ty możesz zamontować jeszcze kocioł 4 klasy w nowym domu. Bierz tą Sigme E, tam i tak czopuch jest wysoko a to 2 zupełnie różne kotły. Sigma ma lepszą klasę energetyczną, większa sprawność, większy zasobnik, funkcję mechanicznego czyszczenia wymiennika i spełnia normy Ecodesign....

JacekF
28-05-2018, 09:05
Ale ten defro jest 5 klasy nie 4.
Czyli twierdzisz że ten 9kw będzie wystarczający i to jeszcze z zapasem. Ciekaw jestem dlaczego producenci tak zaniżają sprawność kotłów. Np defro 9kw do 115m2, 12kw do 150m2. Kotły sas wypadają jeszcze gorzej. Jak tak przeglądałem to chyba tylko Zębiec ma te wartości wyższe niż inni producenci. Producenci obawiają się tego że ich kotły niewydolną czy może przyjmują te wartości dla słabiej ocieplonych budynków?

brencik
28-05-2018, 10:29
Producenci obawiają się tego że ich kotły niewydolną czy może przyjmują te wartości dla słabiej ocieplonych budynków?


Większy kocioł (nie piec, piec ogrzewa powietrze, kocioł wodę) to więcej stali itp czyli większy zysk dla sprzedawcy/producenta. Proste.

eliks
28-05-2018, 13:04
Ale ten defro jest 5 klasy nie 4.
Czyli twierdzisz że ten 9kw będzie wystarczający i to jeszcze z zapasem. Ciekaw jestem dlaczego producenci tak zaniżają sprawność kotłów. Np defro 9kw do 115m2, 12kw do 150m2. Kotły sas wypadają jeszcze gorzej. Jak tak przeglądałem to chyba tylko Zębiec ma te wartości wyższe niż inni producenci. Producenci obawiają się tego że ich kotły niewydolną czy może przyjmują te wartości dla słabiej ocieplonych budynków?

Nie o to chodzi. Te 9KW np. do 115m2 to akurat Defro przyjmuje dla budynku z zapotrzebowaniem 100W/m2 a jeśli masz w miarę ocieplony dom i masz 50W/n2? Sam sobie na to pytanie odpowiedz, tylko proszę z ładem i składem bo piszesz bardzo chaotycznie.

JacekF
28-05-2018, 14:49
Powiem tak. Projekt był kupiony jako gotowiec. W OZC pisało że zapotrzebowanie na energię to 111kWh/m2. W projekcie był kocioł gazowy 24kw na ścianach 15cm białego styro 0,040, 10cm na podłodze i 25cm waty w dachu. Ja zmieniłem kocioł na groszek, na ściany dałem 15cm ale grafitu, na podłogę 15cm grafitu i na dach 35 cm wełny. Projektant przekreślił kocioł na gaz i dopisał kocioł na ekogroszek ale zostawił 24kw. I teraz jestem w kropce.
Dzwoniłem dziś do defro do działu technicznego, podałem parametry budynku i wyszło im że potrzebuję 9,5-10kw.

I teraz pytanie. Kocioł 9kw a 12kw. Różnica 3kw czy będzie znacznie widoczna tzn ile kocioł może więcej spalić bo to głównie o to chodzi.

eliks
28-05-2018, 19:46
Patrz na modulacje kotła. Ty potrzebujesz mały kocioł, który nisko moduluje. Na stronie Defro przy specyfikacji masz takie widelki z mocą kotła np. 3,6 - 12KW i ta pierwsza cyfra jest u Ciebie najważniejsza. Z tym 9KW z CWU to przynajmniej w miarę szczerze napisali. Moi rodzice mają dom na wzgórzu, wciąż owiewany, 245m2 ocieplone z początkiem lat 2000, Defro Sigma Uni 16KW nigdy nie poszedł powyżej 80% mocy a mieszkają w 4 strefie klimatycznej. Ja to bym Ci poradził włoskiego peleciaka, włącza się kiedy musi, nie musi to nie żre prądu ani nie pali paliwa, ale skoro nie masz dostępu do peletu to ok, rozumiem.