PDA

Zobacz pełną wersję : Usytuowanie domu na działce względem stron świata



marrio
25-05-2018, 14:37
Przymierzam się do budowy domu i zastanawiam sie nad kluczowa sprawa tj. nad ustyuowanie dzomu na działce względem stron świata. Poniżej jest rysunek poglądowy z działką i domem na nim. Projekt domu będzie indywidualny więc moge go dopasowac idealnei pod siebie a a narysowany budynek to wstępna koncepcja. Budynek będzie piętrowy z dachem (pewnie czterospadowym) 20 stopni. Oczywiście zależy mi na energetycznych zyskach słońca, na tym by w salonie było widno i innych istotnych aspektach usytuowania budynku. Zdaje sobie sprawe, że optymalnie mieć salon od południa. Obecna koncepcja stawia dom wzdłuż granic działki i salon wychodzi na południowy zachód ale zastanawiam się czy jets sens walczyć o to by dom ustawić w równolegle do południa. Wtedy będzie dobrze względem stron świata a troche głupio będzie to wyglądać na działce.
Jestem otwarty na Wasze rady i krytyczne uwagi

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
25-05-2018, 15:22
idea : pomieszczeni mieszkalne ( obsługiwane ) - od PD oraz pomieszczenia pomocnicze ( obsługujące ) od PN jest prawidłowa, ale powinno się jeszcze brać pod uwagę zabudowę ( istniejącą / projektowaną / możliwą 3 - 4m od gr. działki ) na działkach sąsiednich, która będzie cieniować na budynek. Najlepiej wykonać model budynku i możliwej sąsiedniej zabudowy i wtedy dopiero analizować, które z pomieszczeń i o której godzinie dostaje światło dzienne.

marrio
25-05-2018, 17:26
Obecnie sąsiednia działka jest pusta, tzn nie ma budynku. Drzewa i krzaki jakieś są. Zrobiłem symulację nasłonecznienia w różne pory roku. Na sąsiedniej działce wrysowałem dom jaki mógłby wg mojej WZ-tki tam stanąć, chodzi głownie o wysokość.
Wg Wz-tki kierunek kalenicy dowolny

Generalnie jak się bawię cieniem w SketchUp-ie to żeby było bezpiecznie to moja działka powinna byc szersza o 5-10m. Dopóki działka sąsiednia jest bez budynku jest lepiej ale jak zostanie zabudowana, zwłaszcza wysokim budynkiem to nie wiem czy samo przestawienie mojego domu względem stron świata wiele zmieni. Dom sąsiada rzuci cien i jest pozamiatane.
A co Wy na to?

brencik
25-05-2018, 17:39
Kuchnia w miejscy dramatycznym, największa patelnia latem.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
25-05-2018, 17:51
Obecnie sąsiednia działka jest pusta, tzn nie ma budynku. Drzewa i krzaki jakieś są. Zrobiłem symulację nasłonecznienia w różne pory roku. Na sąsiedniej działce wrysowałem dom jaki mógłby wg mojej WZ-tki tam stanąć, chodzi głownie o wysokość.
Wg Wz-tki kierunek kalenicy dowolny

Generalnie jak się bawię cieniem w SketchUp-ie to żeby było bezpiecznie to moja działka powinna byc szersza o 5-10m. Dopóki działka sąsiednia jest bez budynku jest lepiej ale jak zostanie zabudowana, zwłaszcza wysokim budynkiem to nie wiem czy samo przestawienie mojego domu względem stron świata wiele zmieni. Dom sąsiada rzuci cien i jest pozamiatane.
A co Wy na to?

- jak się bawisz w Sketchup'ie - ustaw prawidłową długość / szerokość geograficzną dla Twojej działki oraz datę na dzień równonocy i oczywiście prawidłowo strzałkę PN, inaczej będziesz miał przekłamane dane.
- na działce sąsiedniej jeśli jest pusta, z czasem będzie budynek ALE dokładnie zgodny z zapisami Planu Miejscowego jak na Twoją działkę ( chyba że teren jest o innym przeznaczeniu co należy wiedzieć ! )
- osobiście bardziej bym celował na taras ukierunkowany nie na sąsiada, ale na teren zielony / ogród działki tak, jak na to wskazuje geometria granic, wypośrodkowując prawidłowe doświetlenie pomieszczeń ( zwłaszcza pokoju dziennego ) z otwarciem właśnie na ogród.

marrio
25-05-2018, 18:39
A gdzie w takim razie kuchnie ulokować???

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI współrzędne, strzałka PN były ustawione, wiec cieniowane wydaje się całkiem wiarygodne. Budynek wrysowany na siąsiedniej działce oparty na WZ jakiej ja otrzymałem, utrzymana linia zaudowy, 4m od granicy. Niebawem mają uchwalać MPZP dla tego terenu więc może, choć nie musi, to ulec jakiejś zmianie.

Taras i salon... Koncepcja jets taka, żeby przy wyjściu z salonu zrobić zadaszenie tarasu tj drewniana konstrukcja (pergola) i przykryć ja poliwęglanem komorowym. Chciałbym by to było w penym sensie przedłuzenei salonu, czyli jak sa goście przy stole na tarasie nie trzeba było uciekac pod dach jak tylko pokropi deszcz. Chyba naturalnym jest (no chyba że się myle to proszę o korekte), żeby ta część zadasozna była w tym miejscu gdzie jest wyjście z salonu na taras, a znowu wyjście na taras jest w części jadalnianej (nie salonowej) a znowu jadalnia jest blisko kuchnia, i tu koło sie zamyka. Dołączam większy rysunek koncepcji rzutu parteru i jego umeblowania -jesli masz jakiejś uwagi to jestem otwarty. W części południowej, czyli tej bardziej ukierunkowanej na ogród (w głab działki) chce zrobić taras niezadaszony. Aha, nie ukrywam, ze skłaniam się żeby ta część zadaszona tarasu była w miejscu nasłonecznionym, czyli w tym przypadku południowo-zachodnim. Wychodzę z założenia, że łatwiej sie od słońca odsłonić niż sobie je ściągnąć.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
25-05-2018, 20:56
... w całości otwierałbym ten budynek na ogród ( NIE na sąsiada !!! ) z tarasem na długości budynku może częściowo zadaszonym. Na pewno błędna jest lokalizacja kuchni, powinna być raczej od str. PD/WSCH. Garaż wyrzuciłbym całkowicie poza obrys części mieszkalnej budynku. Schody są raczej wynikowe, nie wiem czy wejście schodami w kuchnię jest dobrym pomysłem ( ? ) - raczej nie. Brakuje grupowania pomieszczeń, w tym sensie, że np. łazienka nie powinna "otwierać się" na pokój dzienny, czy też stół jadalny. W tej koncepcji rzut jest jakby przecięty na pół z sypialnią, która blokuje widok użytkownika będącego w centrum Parteru, widzi drzwi i ścianę sypialni, 1/2 ogrodu, 1/2 działki + zadaszony taras.
- poliwęglan komorowy jako taki na jakiekolwiek zadaszenie odradzam - trudno go utrzymać w czystości i po pewnym ( krótkim ) czasie wygląda koszmarnie. Ale może ktoś ma bardziej pozytywne doświadczenia z tym materiałem, niż ja.

Arturo72
25-05-2018, 21:05
Przymierzam się do budowy domu i zastanawiam sie nad kluczowa sprawa tj. nad ustyuowanie dzomu na działce względem stron świata. Poniżej jest rysunek poglądowy z działką i domem na nim. Projekt domu będzie indywidualny więc moge go dopasowac idealnei pod siebie a a narysowany budynek to wstępna koncepcja. Budynek będzie piętrowy z dachem (pewnie czterospadowym) 20 stopni. Oczywiście zależy mi na energetycznych zyskach słońca, na tym by w salonie było widno i innych istotnych aspektach usytuowania budynku. Zdaje sobie sprawe, że optymalnie mieć salon od południa. Obecna koncepcja stawia dom wzdłuż granic działki i salon wychodzi na południowy zachód ale zastanawiam się czy jets sens walczyć o to by dom ustawić w równolegle do południa. Wtedy będzie dobrze względem stron świata a troche głupio będzie to wyglądać na działce.
Jestem otwarty na Wasze rady i krytyczne uwagi
Przeceniasz zyski słoneczne i nie doceniasz cienia ;)
Salon od południa to porażka,to na podstawie obserwacji sąsiadów bo ja mam go na wschód ale od paru lat obserwuję jak sąsiedzi męczą się na tarasie wystawionym na działanie słońca od południa. Na początku były zaciagniete rolety,później parasole na tarasie,teraz widzę,że robią zadaszenie nad tarasem bo tak im słońce daje do wiwatu.

marrio
25-05-2018, 21:11
Hmm. pochyle się nad tym, w sensie rozplanowaniem rzutu parteru.
A wracając do głównego pytania czy główne linie budynku utrzymywać do linii granic działki i salon może być w tej lokalizacji, czyli z ekspozycją południowo-zachodnią, czy raczej walczyć o usytuowanie budynku i salonu równolegle do południa?

marrio
25-05-2018, 21:19
Arturo72, zależy co kto lubi. Teraz mam salon z ekspozycja na wschód i troche na południe. Taras tez mam z ekspozycja głównie na wschód i troche na południe. Efekt jets taki, że szybko pojawia się cień i siedząc na tarasie jest sie w cieniu. Czasem kończy się to tym, że w jakiś naturalny sposób schodzimy z tarasu i przemieszczamy się na słońce, czyli południe i zachód... Mimo, że od zachodu mam wjazd na działkę więc to nie jest ta dedykowana, wypoczynkowa część domu ale... tam jest słońce. Jest to jeden z powodow zamairu budowy nowego domu.

Arturo72
25-05-2018, 21:22
Hmm. pochyle się nad tym, w sensie rozplanowaniem rzutu parteru.
A wracając do głównego pytania czy główne linie budynku utrzymywać do linii granic działki i salon może być w tej lokalizacji, czyli z ekspozycją południowo-zachodnią, czy raczej walczyć o usytuowanie budynku i salonu równolegle do południa?
Przy obecnym usytuowaniu domu i salonu na tarasie bez zadaszenia go nie wysiedzisz za długo,ba,wcale nie wysiedzisz ;)

Arturo72
25-05-2018, 21:25
Arturo72, zależy co kto lubi. Teraz mam salon z ekspozycja na wschód i troche na południe. Taras tez mam z ekspozycja głównie na wschód i troche na południe. Efekt jets taki, że szybko pojawia się cień i siedząc na tarasie jest sie w cieniu. Czasem kończy się to tym, że w jakiś naturalny sposób schodzimy z tarasu i przemieszczamy się na słońce, czyli południe i zachód... Mimo, że od zachodu mam wjazd na działkę więc to nie jest ta dedykowana, wypoczynkowa część domu ale... tam jest słońce. Jest to jeden z powodow zamairu budowy nowego domu.
No tak jak mówisz,zależy co kto lubi,żona mówi,że za szybko na tarasie jest cień i nie może się opalic bez wychodzenia zza ścianę :D

Ale ja raczej wychodzę zawsze z praktycznego punktu widzenia ;)

marrio
25-05-2018, 21:35
Przy obecnym usytuowaniu domu i salonu na tarasie bez zadaszenia go nie wysiedzisz za długo,ba,wcale nie wysiedzisz ;)

Tak, myśle o zadaszeniu. Częściowo z powodu ochrony pzed słońcem a częściowo jako ochrone przed jakąś niewielka mżawką w letni dni.

Poza tym, jako stricte ochorne przed słońcem chce na tej pergoli tarasowej zastosować jakeijś zasłony, rolety, żeby nadmiar słońca zblokować

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
25-05-2018, 21:45
Hmm. pochyle się nad tym, w sensie rozplanowaniem rzutu parteru.
A wracając do głównego pytania czy główne linie budynku utrzymywać do linii granic działki i salon może być w tej lokalizacji, czyli z ekspozycją południowo-zachodnią, czy raczej walczyć o usytuowanie budynku i salonu równolegle do południa?

testowałbym wszelkie warianty :) z kalenicą jak obecne, ale też równoległą do ulicy. Pokój od PD/ZACH jest OK, ale jego doświetlenie od ZACH powinno być przemyślane z uwagi na "sąsiada" z tej strony. Z "zacienieniem" tarasu raczej nie będziesz miał problemu - można to realizować na X sposobów. I raczej walczymy o dostęp do naturalnego nasłonecznienia. Znalazłem taką ciekawą informację dot. ilości godzin " usłonecznienia " w ciągu roku - nie przekracza 1900h

https://meteomodel.pl/BLOG/wp-content/uploads/2018/01/2017_Year_Sunshine_Actual.jpg
meteomodel.pl/

Arturo72
25-05-2018, 22:13
Tak, myśle o zadaszeniu. Częściowo z powodu ochrony pzed słońcem a częściowo jako ochrone przed jakąś niewielka mżawką w letni dni.

Poza tym, jako stricte ochorne przed słońcem chce na tej pergoli tarasowej zastosować jakeijś zasłony, rolety, żeby nadmiar słońca zblokować
Ale wtedy w salonie będzie ciemno...

marrio
25-05-2018, 22:17
testowałbym wszelkie warianty :) z kalenicą jak obecne, ale też równoległą do ulicy. Pokój od PD/ZACH jest OK, ale jego doświetlenie od ZACH powinno być przemyślane z uwagi na "sąsiada" z tej strony. Z "zacienieniem" tarasu raczej nie będziesz miał problemu - można to realizować na X sposobów. I raczej walczymy o dostęp do naturalnego nasłonecznienia. Znalazłem taką ciekawą informację dot. ilości godzin " usłonecznienia " w ciągu roku - nie przekracza 1900h

https://meteomodel.pl/BLOG/wp-content/uploads/2018/01/2017_Year_Sunshine_Actual.jpg
meteomodel.pl/

Na co zwracać uwage podczas tych testów? :)
Kierunek kalenicy jest mi obojetny. Ba, nawet wolałbym by kalenica była równolegle do drogi a dom swoim ustawieniem stanowił naturalna przegrode od części ogrodowej. Tak mam w obecnym domu, ale teraz priorytetem jest ekspozycja na słońce. Działka ma taki kształt jaki ma. Jeśli będe budynek poszerzał to tym bardziej zbliże się w kierunku sąsiada, więc przyjałem by "walczyć" by dom był możliwie wąski. Chcąc byc wyeksponowanym na słońce muszę salon otworzyć na południowy zachód, a może nawet bardziej na zachód niż na południe bo jednak cykl dnia jest taki, że aktywni jestesmy bardziej w godiznach popołudniowych (po godz. 12) gdy własnei słońce jest po zachodniej stronie. Wszytskie spotkania towarzyskie także odbywają się w godz. popołudniowych więc mysle (o ile się nie myle :) ), że ekspozycja zachodnia jets bardzo istotna. Na sąsiedniej działce na razie nic nie ma, ale zdaje sobie sprawe, że przyjdzie moment, że ten sąsiad sie pojawi, dlatego w lini ogrodzenia zamierzam posadzić tuje i zrobic z niego żywopłot. Póki nie będzie sąsiada to trzymałbym je na ok 2m wysokosci a jak sie sąsiad pojawi to pozwolił bym im urosnąc na tyle by utrzymac intymność od strony sąsiada, czyli w zależności jak wysoki sąsiad pobuduje dom. Wtedy mi pozostanei wybór albo widok ściany (z oknami) domu sąsiada albo widok żywopłotu.

Ponadto jako, że widok z salonu będzie głównie na strone sąsiada to przed tymi tujami myslałem by zrobić jakas łądną rabatke co by cieszyła oko a takze chce zostawić miejsce na "awaryjny" przejazd samochodu do części ogrodowej. Działka wąska a musze zmieścić dom, miejsce na przejazd samochodu, rabatke i żywopłot z tui. Patrząc na to wszytsko, dom powienin byc mozliwie jak najwęższy.

marrio
25-05-2018, 22:26
Ale wtedy w salonie będzie ciemno...

Nie koniecznie. Zadaszenie planowałem wykonać z poliwęglanu komorowego, możliwie transparentnego, ewentualnei innego materiału przepuszczajacego światło. Natomiast załony/rolety (jeszcze zastosowany materiał ma duże znaczenie na stopień złągodzenia działąnia slońca) na ścianach pergoli byłyby tylko jako awaryjne zastosowanie (tylko w razie potrzeby) na te kilka lub kilkanaście dni w roku, kiedy panowałyby afrykańskie upały +35 by wyhamować trochę ta temperature zanim dojdzie do budynku o ile by nam to przeszkadzało. Czasem nawet w Polsce sie takei upały zdarzają.

marrio
25-05-2018, 22:36
... w całości otwierałbym ten budynek na ogród ( NIE na sąsiada !!! ) z tarasem na długości budynku może częściowo zadaszonym. Na pewno błędna jest lokalizacja kuchni, powinna być raczej od str. PD/WSCH. Garaż wyrzuciłbym całkowicie poza obrys części mieszkalnej budynku. Schody są raczej wynikowe, nie wiem czy wejście schodami w kuchnię jest dobrym pomysłem ( ? ) - raczej nie. Brakuje grupowania pomieszczeń, w tym sensie, że np. łazienka nie powinna "otwierać się" na pokój dzienny, czy też stół jadalny. W tej koncepcji rzut jest jakby przecięty na pół z sypialnią, która blokuje widok użytkownika będącego w centrum Parteru, widzi drzwi i ścianę sypialni, 1/2 ogrodu, 1/2 działki + zadaszony taras.
- poliwęglan komorowy jako taki na jakiekolwiek zadaszenie odradzam - trudno go utrzymać w czystości i po pewnym ( krótkim ) czasie wygląda koszmarnie. Ale może ktoś ma bardziej pozytywne doświadczenia z tym materiałem, niż ja.

Układ salonu, jadalni i lokalizację wyjścia na taras jaki wcześniej pokazałem wydał mi się jedynie słuszny bo mam taki w obecnym domu i jestem do niego przyzwyczajony, ale po Twojej uwadze przejrzałem inne rzutu budynków i otworzyły mi one oczy, ze wyjście na taras wcale nie musi być przy jadalni :) Przerzuciłem taras na stronę ogrodową z lekkim wysunięciem za obrys budynku w kierunku zachodu. Wyjście na taras też przesunąłem na stronę ogrodową, czyli na południe.

Zaznaczyłem na rzucie też planowane przejścia/ściany bo na poprzednim rysunku tego nie było i sytuacja mogła być niejasna. Czy to coś zmienia?

Czemu lokalizacja kuchni słaba? Teraz mam kuchnia na południowy zachód. Nie przeszkadza mi to w ogóle. Jest to troche naturalna lokalizacja bo będąc w kuchni widzę co sie dzieje przed domem, w sensie podjazd, drogę.

Schody są jak najbardziej wynikowe. Najmniej jestem do nich przekonany w takiej wersji. Mam kilka wariantów schodów. Każda tak samo dobra a raczej tak samo zła. Właśnie czekam az ktoś mi coś doradzi albo podłapie, podpatrze jakiejś rozwiązanie w necie.

Nad reszta uwag będę jeszcze myślał.

kaszpir007
25-05-2018, 22:46
W poprzednim domu mieliśmy salon i sypilanie na północny-zachód. Cały dzień w salonie ciemno , dopiero przy zachodzie bylo sloneczko. Sezon grzewczy rozpoczynał się szybko i kończył późno. Światlo w domu też sporo szybciej się zapalało.

Teraz mamy wszystkie sypialnie i salon na południe. Sezon grzewczy kończy się szybciej i później rozpoczyna. Światło zapala się duuużo później.

Niestety w lato a w tym roku nawet w wiosnę trzeba sie jakoś zabezpieczyć przed słońcem , ale są rolety , żaluzje , markizy , zadaszenia ...

Łatwiej sobie poradzić z nadmiarem slońca , niż poradzić jak słońca zupełnie nie ma ..

marrio
25-05-2018, 22:53
Łatwiej sobie poradzić z nadmiarem slońca , niż poradzić jak słońca zupełnie nie ma ..

Sedno!

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
26-05-2018, 14:45
Układ salonu, jadalni i lokalizację wyjścia na taras jaki wcześniej pokazałem wydał mi się jedynie słuszny bo mam taki w obecnym domu i jestem do niego przyzwyczajony, ale po Twojej uwadze przejrzałem inne rzutu budynków i otworzyły mi one oczy, ze wyjście na taras wcale nie musi być przy jadalni :) Przerzuciłem taras na stronę ogrodową z lekkim wysunięciem za obrys budynku w kierunku zachodu. Wyjście na taras też przesunąłem na stronę ogrodową, czyli na południe.

Zaznaczyłem na rzucie też planowane przejścia/ściany bo na poprzednim rysunku tego nie było i sytuacja mogła być niejasna. Czy to coś zmienia?

Czemu lokalizacja kuchni słaba? Teraz mam kuchnia na południowy zachód. Nie przeszkadza mi to w ogóle. Jest to troche naturalna lokalizacja bo będąc w kuchni widzę co sie dzieje przed domem, w sensie podjazd, drogę.

Schody są jak najbardziej wynikowe. Najmniej jestem do nich przekonany w takiej wersji. Mam kilka wariantów schodów. Każda tak samo dobra a raczej tak samo zła. Właśnie czekam az ktoś mi coś doradzi albo podłapie, podpatrze jakiejś rozwiązanie w necie.

Nad reszta uwag będę jeszcze myślał.

- z modelu wynika, że po 16.00 oba tarasy masz zacienione i światło do wnętrza budynku ( poza Piętrem ) nie dochodzi
- może sprawdziłby się otwór w stropie pomiędzy Parterem / Piętrem ( nad fragmentem pokoju dziennego ) ? wówczas, przy zacienianiu w Parterze można " łapać" światło naturalne z Piętra, które może doświetlać kondygnację niższą. W jednym z projektów zastosowałem ten "motyw" i sprawdził się świetnie. To światło może też w sposób naturalny doświetlać schody wewnętrzne, które powinny być raczej w centrum rzutu : jedno biegowe stanowiące część pokoju dziennego lub dwubiegowe pomiędzy ( np. ) łazienką, a garderobą Parteru.
- ja nie przyzwyczajałbym się aż tak bardzo do funkcji kuchni, jako "wizjera" części przed domem. Ważniejsze dla niej jest to, aby była wygodna, ergonomiczna, nie ciasna, w lokalizacji jak najbardziej : kuchnia / jadalnia / pokój dzienny ( lub kuchnia / aneks jadalny / aneks wypoczynkowy ), ale warto pomyśleć również o spiżarni przy kuchni, pomieszczeniu obsługi ogrodu, pralni ( choć może być na Piętrze ), schowkach porządkowych, których nikt nie lubi a są bardzo praktyczne. Warto też pochylić się nad komunikacją wewnętrzną, nie powinna zajmować tyle miejsca, jak na Twoim rzucie - tu ( zazwyczaj ) też jest "walka", aby komunikacja stanowiła część np. pokoju dziennego, a nikt nie lubi ciemnych korytarzy ...