PDA

Zobacz pełną wersję : Opaska wokół domu



Adaxis
29-05-2018, 08:03
Witam, przyglądając się różnym domom to widać, że coraz częściej wiąże się funkcję opaski z funkcją chodnika - idzie szeroka kostka! Ale czy to jest funkcjonalne? Czy zrobić opaskę 50cm z kamyków, a chodnik oddzielnie? Jak to robiliście/robicie?

jajmar
29-05-2018, 08:48
Jak wzdłuż danej ściany potrzebujesz chodnik to możesz go polaczyć z opaską jak nie robisz sama opaskę. Z czego- z tego co ci sie podoba.

fighter1983
29-05-2018, 09:04
aspekt techniczny/uzytkowy przemawia za opaska z kamyczkow:
1 - zle polozona kostka, a raczej zle przygotowany grunt pod nia potrafi wysadzic elewacje w kosmos i popeka
2 - od kostki mocniej odbija sie woda i syfi cokol

jajmar
29-05-2018, 10:52
Może nie odbijanie ale odsunięcie wody od budynku to podstawowe zadanie opaski. Kamyczki może i ładnie wyglądają po wysypaniu ale wg mnie są gorszym rozwiązaniem. A to że ktoś nie potrafi wykonać opaski prawidłowo tylko zostaje zniszczona elewacja jest słabym argumentem na nie.

fighter1983
29-05-2018, 11:13
no argument na nie to jednak jest.
WYkonuje elewacje, pozniej wchodza kostkarze. spierdziela przygotownaie podloza, kostka wysadza elewacje w kosmos... peka elewacja, reklamacja na elewacje bo popekala i trzeba jechac i udowadniac ze to kostka poszla i wysadzila elewacje.

A patrzac na to, jakich mamy teraz specjalistow na rynku... na zimne wole dmuchac. zwlaszcza ze jest jak jest... co 2 pytanie inwestora : czy da sie po netto? i o tyle o ile nie da sie elewacji w moim przypadku "po netto" tak juz kostke z gwarancja do bramy moze sie udac (dla niewtajemniczonych gwarancja do bramy polega na wykonaniu uslugi bez umowy, fv) wowczas gwarancja takiego wykonawcy dziala tylko do momentu az dojdzie do bramy posesji , gdy ja przekroczy - inwestora nigdy w zyciu na oczy nie widzial.

No i jak cos takiego sie stanie - szukaj wiatru w polu, kostka wstaje , elewacja do poprawy...

cactus
29-05-2018, 11:18
Brukarze zawsze ci polecą kostkę bo dla nich to dodatkowe $$
Jednak wszyscy inni budowlancy odradzą ci bruk. Powinno się jednak sypać ładny drobny kamyk bo gruby też odbija wode i brudzi ścianę. Ja mam dane 30cm kamyka i potem 50cm kostki ale tylko z tej strony budynku z ktorej często chodzę (do tarasu), reszta to kamyk i trawnik.

Adaxis
29-05-2018, 11:22
Dzięki, ale mętlik :) A ja myślę sobie tak:
1. kamyki - lepsze oddychanie części przyściennej/przyfundamentowej ale też większe jej zalewanie wodą opadową, mniej odprysków
2. kostka za nachyleniem na zewn.- zablokowanie zalewania wodą opadową, ale utrudnione oddychanie a odpryski też małę bo na zewn. Ale za oddychanie odpowiada chyba folia bąbelkowa...

Kaizen
29-05-2018, 12:11
Ja mam dane 30cm kamyka i potem 50cm kostki ale tylko z tej strony budynku z ktorej często chodzę (do tarasu), reszta to kamyk i trawnik.

Co się dzieje z wodą, która spłynie po elewacji na te kamyki? Wsiąka przy samym fundamencie?

Myślałem o kamykach - ale nie znalazłem żadnej zalety. Ciężko utrzymać w czystości, trzeba pilnować żeby coś tam nie wyrosło, nie chroni przed wodą.

jajmar
29-05-2018, 13:00
no argument na nie to jednak jest.
.

To co piszesz jest logiczne rozumiem Twój punk widzenia.


Brukarze zawsze ci polecą kostkę bo dla nich to dodatkowe $$
Jednak wszyscy inni budowlancy odradzą ci bruk. Powinno się jednak sypać ładny drobny kamyk bo gruby też odbija wode i brudzi ścianę. Ja mam dane 30cm kamyka i potem 50cm kostki ale tylko z tej strony budynku z ktorej często chodzę (do tarasu), reszta to kamyk i trawnik.

Nie uogólniaj, jestem budowlańcem nie zarabiam na kostce ale polecam kostkę, płyty coś co odsuwa wodę od budynku.

fighter1983
29-05-2018, 13:14
Dzięki, ale mętlik :) A ja myślę sobie tak:
1. kamyki - lepsze oddychanie części przyściennej/przyfundamentowej ale też większe jej zalewanie wodą opadową, mniej odprysków
2. kostka za nachyleniem na zewn.- zablokowanie zalewania wodą opadową, ale utrudnione oddychanie a odpryski też małę bo na zewn. Ale za oddychanie odpowiada chyba folia bąbelkowa...
no i znowu to samo... po raz kolejny.
Folia babelkowa to masz w paczce z allegro jak sobie telefon zamowisz... na fundamencie masz kubelkowa
i teraz naistotniejsze:
- kubelkowa jest mechaniczna oslona preduszkodzeniem termo lub hydroizolacji. nie pelni zadnej innej funkcji

zamontowana w ten sposob aby dawala znamiona wentylacji musi byc zalozona kubelkami w strone termoizolacji/hydroizolacji i wtedy bardziej szkodzi niz pomaga

zeby wentylacja dzialala musi powstac roznica cisnien, i wlot i wylot... skad wezmiesz wlot powierza przy lawie pod ziemia? inaczej powierze stoi, a za chwile ta przesztrzen i tak sie zamuli ...

Elfir
29-05-2018, 13:27
ja mam żwir i płyty chodnikowe układane na żwirze.

Adaxis
29-05-2018, 18:29
O rety, fighter1983 skoro podważasz rolę folii kubełkowej (dla mnie ona zawsze jest "bąbelkowa") w oddychaniu, to dlaczego nie negujesz niby tej samej roli opaski?

Poza tym nikt nie napisał o zagrożeniu dostawania się wody powierzchniowej do drenażu i jego zamulaniu...

Elfir
29-05-2018, 18:34
wiesz, nazywanie niewłaściwie przedmiotów prowadzi potem do nieporozumień. Każesz majstrowi zamocować folię bąbelkową na fundamencie i jeśli ją naprawdę zamocuje, do kogo możesz mieć pretensje?

Robinson74
29-05-2018, 18:37
Ja mam dane 30cm kamyka i potem 50cm kostki ale tylko z tej strony budynku z ktorej często chodzę (do tarasu)
Ale przecież po tych kamyczkach też się chyba da chodzić, chociaż może nie boso.
Jakie to powinny być kamyczki? Żwir 8-16?

Robinson74
29-05-2018, 18:39
O rety, fighter1983 skoro podważasz rolę folii kubełkowej (dla mnie ona zawsze jest "bąbelkowa") w oddychaniu, to dlaczego nie negujesz niby tej samej roli opaski?fighter1983 niczego nie podważa. To ktoś sobie ubzdurał dodatkową jej rolę, a Ty w to uwierzyłeś.

fighter1983
29-05-2018, 19:51
A co tam ma oddychać? Krety? Robaki?
Masz tam bitum który jest zarówno hydro jak i paroizolacja. Masz tam xps .. któremu żadne oddychanie potrzebne nie jest. Masz beton który też się nie udusi i wcale mu oddychanie do funkcjonowania potrzebne nie jest. Dodatkowe funkcje folii kubełkowej zostały stworzone przez panów mieciów majstrów i są klepane dalej. Są maty drenażowe ... Ale to nie folia kubełkowa...
Jest kilka takich dziwnych mitów które stworzone przez mieciow i doradców z marketu budowlanego (nie ujmując nikomu) na potrzeby chwili przyjęły się na rynku. Jednym z nich jest mit że xps jest 2x cieplejszy od styropianu, a kolejnym genialnym pomysłem jest dolewanie gruntu do farby żeby ją ulepszyć

jacentyy
29-05-2018, 20:06
^^
fighter ogólnie folia kubełkowa została wymyślona jako mata drenażowa i w oryginale była to jako folia z przyklejoną geowłóknina - wtedy kubełki powinny być od fundamentu, na nich przyklejona geowłoknina np PP i takie coś tworzyło miedzy hydroizolacją a gruntem zasypowym przestrzeń do szybkiego odprowadzania wody -> trochę podobny percodrain

to że u nas sprzedją to bez geowłokniny to już inna sprawa...

fighter1983
30-05-2018, 07:19
^^
fighter ogólnie folia kubełkowa została wymyślona jako mata drenażowa i w oryginale była to jako folia z przyklejoną geowłóknina - wtedy kubełki powinny być od fundamentu, na nich przyklejona geowłoknina np PP i takie coś tworzyło miedzy hydroizolacją a gruntem zasypowym przestrzeń do szybkiego odprowadzania wody -> trochę podobny percodrain

to że u nas sprzedją to bez geowłokniny to już inna sprawa...
no wlasnie o tym pisalem... ze taka: https://www.technologie-budowlane.com/BOTAMENT_DS_993-3-100453-103_126_130.html
jak najbardziej kubelkami do sciany
a nie zwykla kubelkowa... bo to 2 rozne rozwiazanania

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
30-05-2018, 15:50
Dzięki, ale mętlik :) lepsze oddychanie części przyściennej/przyfundamentowej
... i czemu to " oddychanie " ma służyć ? :)
a po czym lepiej się chodzi ? po kamykach, czy kostce ?

Adaxis
31-05-2018, 10:15
no wlasnie o tym pisalem... ze taka: https://www.technologie-budowlane.com/BOTAMENT_DS_993-3-100453-103_126_130.html
jak najbardziej kubelkami do sciany
a nie zwykla kubelkowa... bo to 2 rozne rozwiazanania Ja mam zwykła (chyba) folię kubełkową i gdy ją zakłądałem 3 lata temu, to wszyscy tutaj pisali, że kubełkami do betonu, a teraz inaczej?? Nie znam BOTAMENT ale to chyba kubełki na styrodurze, więc to samo co mam -mam styrodur niebieski i folię kubełkową -dlaczego więc 2w1 i 2 oddzielnie mają mieć różnie skierowane kubełki -tylko pytam, bo już mam to zrobione i sądzisz, że źle :o

fighter1983
31-05-2018, 10:40
Wszyscy? Poważnie?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?133866-Izolacja-pionowa-fundamentów-papa-!&highlight=Izolacja+pionowa+papa
9 lat temu.
Głos mniejszości często ginie w tłumie krzykaczy.
Większość niestety często nie ma racji, ale głośno krzyczy.

tkaczor123
01-06-2018, 13:32
Wszyscy? Poważnie?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?133866-Izolacja-pionowa-fundamentów-papa-!&highlight=Izolacja+pionowa+papa
9 lat temu.
Głos mniejszości często ginie w tłumie krzykaczy.
Większość niestety często nie ma racji, ale głośno krzyczy.
Zgadzam się z tym stwierdzeniem.

Adaxis
10-06-2018, 06:49
Wszyscy? Poważnie?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?133866-Izolacja-pionowa-fundamentów-papa-!&highlight=Izolacja+pionowa+papa
9 lat temu.
Głos mniejszości często ginie w tłumie krzykaczy.
Większość niestety często nie ma racji, ale głośno krzyczy.
http://zbudujmydom.pl/index.php?page=po-co-stosuje-sie-folie-kubelkowa

fighter1983
11-06-2018, 21:22
ja nie mam sily juz na ten temat dyskutowac.
Pozostaje jedynie odwolac sie do logicznego myslenia, nic wiecej.
Zalinkowana strona chociaz podkresla , ze folia kubelkowa nie jest hydroizolacja.
ale montaz kubelkami w strone sciany imo i tak nic nie daje ze wzgledu na to wlasnie, ze zostanie to zamulone w okamgnieniu woda opadowa, kubelki wbijaja sie doskonale w termoizolacje/hydroizolacje etc etc...
ale z drugiej strony chyba dojrzewam juz powoli do tego stwierdzenia "klient ma zawsze racje" wiec jak chce... niech ma ... listwy jeszcze do tego mozna sprzedac wtedy :)