PDA

Zobacz pełną wersję : Zbrojenie stropu



nowy1978
29-05-2018, 09:27
Witam,
Czy któś z forumowiczów jest mi w stanie wytłumaczyć jak wykonać zbrojenie stropu nad piwnicą? O ile z fundamentami i wieńcem nie mam problemu to ze stropem trochę tego nie łapię.
Na załączonych plikach jest opisane zbrojenie.
413941
413942
413943
413944
413945

nowy1978
29-05-2018, 09:29
Jest jeszcze rozrysowane zbrojenie wieńca
413946

Jeśli chodzi o strop, zbrojenie górą to rozumiem ale czy na tym odcinku co idzie zbrojenie górą od podpory też ma być zbrojone dołem ?czy można zastosować coś takiego jak na obrazku poniżej.
Wariant 1
Pręt wyginany i prosty co 14 cm - przy tym rozwiązaniu dwukrotna ilość stali

Wariant 2
na zmianę raz górą raz dołem
413947

jajmar
29-05-2018, 11:00
Nie możesz robić prętów odgiętych bo dla poz 0,1 masz opis ze górą #10 co 14 i dołem to samo. Możesz co 3 odginać ale to mała oszczędność.

nowy1978
29-05-2018, 12:01
Nie możesz robić prętów odgiętych bo dla poz 0,1 masz opis ze górą #10 co 14 i dołem to samo. Możesz co 3 odginać ale to mała oszczędność.

OK, skupmy się na pozycji 0.1:
płyta zbrojona dwukierunkowo - tu wszystko jasne
górą na odcinku 120cm i dołem #10 co 14cm - jeśli będę zbroił według wariantu 1 to w części dolnej zbrojenia mam dwa pręty #10, czy można to rozwiązać tak że zbroję dołem #10 co 14 cm a do zbrojenia górnego wykorzystuję zagięte pręty? Coś jak na grafice poniżej. Wówczas unikam podwójnego pręta w części dolnej.
413951

jajmar
29-05-2018, 12:11
Nie masz szkicu zbrojenia w projekcie? To co pokazujesz jest prawie OK. Zagięcie pręta niezbędne jest na tym końcu gdzie się go wkłada w wieniec, a w przypadku jak masz ścianę łączącą garaż z domem to te prety górne idą aż "do domu" tam chyba pisze o 80cm.

Wówczas unikam podwójnego pręta w części dolnej. tego zdania nie rozumiem.

nowy1978
29-05-2018, 12:57
Niestety projektant a zarazem kierownik budowy, który robił adaptację nie rozrysował mi tego. Wybieram się do niego w tej sprawie. Ja jestem z tych co lubią wiedzieć o czym mówią :) i dlatego tak dopytuję o to zbrojenie. Budowę zlecam firmie, mam kierownika budowy wiec sprawy techniczne pozostawiam im a przynajmniej te na których się nie znam. Z mojej strony pozostaje nadzór inwestorski ale chciałbym uniknąć sytuacji, że trzeba będzie coś naprawiać bo na etapie zbrojenia majster mówił "Panie to będzie dobre bo w projekcie jest przewymiarowane"

Mówiąc o podwójnych prętach w dolnej części zbrojenia to miałem na myśli wykonanie zbrojenia według poniższego schematu w wariancie 1
413952
czyli dwa pręty #10 z tym że jeden wyginany a jeden prosty od podpory do podpory bardzo dobrze jest to zobrazowane tutaj
413953

jeśli chodzi o strop pomiędzy piwnicami a garażem to oczywiście będą robione w całości czyli z jenej strony górą na odcinku 120cm a z drugiej strony podpory na odcinku 80cm oczywiście od strony wieńca jest zagięcie.

jajmar
29-05-2018, 13:08
Zle to odczytujesz, poza tym to zbrojenie nadaje się do płyt jednokierunkowych. Te pręty występują w jakim określonym układzie np jeden prosty a 14cm dalej idzie ten odginany po kolejnych 14cm masz znowu prosty na przekroju widzisz dwa rodzaje prętów. Tym samym nie masz podwójnego zbrojenia dołem na środku płyty.

Wersja dołem same proste górą dodatkowe jest może deko wiecej pochlania stali ale szybsza w robocie i w przypadku krzyżowego zbrojenia praktycznie wskazana.

nowy1978
29-05-2018, 13:30
Dzięki za wyjaśnienie. Już lepiej potrafię sobie to zobrazować. Przy wyliczaniu ilości stali na ten strop to załamywałem ręce bo według mojego myślenia to tej stali było baaaardzo dużo, a jak mi wykonawca powiedział, że na całość będę potrzebował ok 3t stali (całość - fundamenty, strop i wieniec) to się zastanawiałem skąd taka różnica.

Andrzej733
29-05-2018, 18:02
Ale nie każesz wykonawcy kupienia stali na jego koszt na rozpórki i inne zabezpieczenia?
Dla ciebie będzie taniej jak umówisz się z wykonawcą na pręty proste a następnie każesz mu je odginać :).
Oszczędzaj raczej na rozdzielakach zamieniając je na fi 8 co 25 na przykład

nowy1978
29-05-2018, 19:03
Na budowę materiały dostarczam we własnym zakresie. Stal kupuję jako 12 metrowe pręty, wyginać i docinać będą budowlańcy. O oszczędzanie raczej mi nie chodzi, tylko dziwne mi się wydawały te podwójne pręty dołem na środku płyty. Ktoś kto wyliczał to zbrojenie i podpisał się pod tym projektem to się chyba na tym zna. Ja jestem energetykiem więc nie mam podstaw aby twierdzić, że któreś pręty są zbędne, natomiast mogę dodać swoje dwa grosze w kwestiach instalacji i termoizolacji :yes:

Andrzej733
29-05-2018, 19:21
NIgdzie nie masz podwójnych prętów dołem. jak masz w opisie że 120 cm przy podporach górą i fi 10 co 14 dołem to jest tylko ogólny opis, a wykonanie tego robi się zgodnie z normami, czyli nie musisz ciagnąć do podpory wszystkich prętów dołem co trzeci możesz sobie odginać jak rysowałeś. Tak i rozdzielaki przy podporze można rozsunąć.
Chyba Źle interpretujesz opis.
Z opisu wynika że masz zbrojenie górne 120 cm od podpory i dolne fi 10 co 14 i nic więcej na dole, nic nie dublujesz.

d7d
29-05-2018, 22:55
"podwójne" pręty to nie znaczy że jest ich 2x za dużo.
Dołem w środku ma być tyle ile jest na rysnku i w obliczeniach a przy podporach może być 2 x mniej (czyli co drugi dochodzi do podpory).
Czyli dla przykładu:
w środku przęsła #12 co 15cm dołem a przy podporach #12 co 30cm (dołem) a góra przy podporach #12 co 30.