PDA

Zobacz pełną wersję : nieogrzewana piwnica a na niej podłogówka. Ile styropianu ??



Mateusz.C
31-05-2018, 13:02
Witam
w domu mam nieogrzewaną piwnicę pod całym domem. nad tym bedzie część mieszkalna i ogrzewanie podłogowe.
Ile styropianu dać pod podłogówkę??
pozdrawiam

JanWerbinski
01-06-2018, 05:24
20-50cm.

marcin_5
01-06-2018, 16:49
O kuźwa, a ja myślałem, że przesadzam dając 22cm.

Robinson74
01-06-2018, 21:07
50cm? Skąd on to wziął?
Moim zdaniem podana przez Ciebie ilość styropianu jest prawidłowa.
U mnie jest wprawdzie ogrzewana piwnica, a projekt ma tylko 5cm styropianu, chociaż chętnie bym dał 10cm, jeśli się uda.

Tomaszs131
01-06-2018, 21:11
50cm? Skąd on to wziął?
Moim zdaniem podana przez Ciebie ilość styropianu jest prawidłowa.
U mnie jest wprawdzie ogrzewana piwnica, a projekt ma tylko 5cm styropianu, chociaż chętnie bym dał 10cm, jeśli się uda.
Sarkazm?
U mnie w domu nad piwnicą jest 10 cm grafitowego styropianu, uważam że w zupełności jest to wystarczająca grubość.

Kemotxb
01-06-2018, 21:34
Można dać i 1 cm albo 50 cm. Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć. Jak dobrą izolację od piwnicy to daj minimum 20 cm. Piwnica to nie grunt, będzie w niej inna temperatura niż w podłodze na gruncie i strata ciepła pójdzie w piwnicę, z cienką izolacją podłogówką wolniej się będzie nagrzewać i szybciej studzić. Tak to widzę.

JanWerbinski
02-06-2018, 06:32
50cm? Skąd on to wziął?
Moim zdaniem podana przez Ciebie ilość styropianu jest prawidłowa.
U mnie jest wprawdzie ogrzewana piwnica, a projekt ma tylko 5cm styropianu, chociaż chętnie bym dał 10cm, jeśli się uda.
Z tego co niektórzy opisują.
Ja nie mam żadnego ocieplenia pod posadzką piwnicy.

Grubość potrzebnego styropianu najlepiej obliczyć poprzez porównanie krańcowej oszczędności na energii z każdego zł wydanego na ocieplenie z zyskiem energetycznym z każdego zł wydanego na fotowoltaikę.

Np. 1000 zł wydane na fotowoltaikę to zysk 150-250kWh energii rocznie.
Czy dopłata 1000 zł do cieplejszych okien lub styropianu pozwoli zaoszczędzić więcej niż 200kWh rocznie?

Opłacalność ocieplenia wygląda jeszcze gorzej jeśli ww 200kWh rocznie z PV zamienimy w 700kWh energii cieplnej używając PC.

JanWerbinski
02-06-2018, 06:33
Można dać i 1 cm albo 50 cm. Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć. Jak dobrą izolację od piwnicy to daj minimum 20 cm. Piwnica to nie grunt, będzie w niej inna temperatura niż w podłodze na gruncie i strata ciepła pójdzie w piwnicę, z cienką izolacją podłogówką wolniej się będzie nagrzewać i szybciej studzić. Tak to widzę.

Odwrotnie. Im gorsza izolacja, tym większą masę będziesz ogrzewał i tym wolniej się ona nagrzeje.
Lepsza izolacja to mniejsza ucieczka do gruntu i szybciej osiągasz temperaturę.

Kemotxb
02-06-2018, 08:52
Odwrotnie. Im gorsza izolacja, tym większą masę będziesz ogrzewał i tym wolniej się ona nagrzeje.
Lepsza izolacja to mniejsza ucieczka do gruntu i szybciej osiągasz temperaturę.

hm tak to chyba napisałem ;) ... zgodnie

tkaczor123
03-06-2018, 13:34
Z tego co niektórzy opisują.
Ja nie mam żadnego ocieplenia pod posadzką piwnicy.

Grubość potrzebnego styropianu najlepiej obliczyć poprzez porównanie krańcowej oszczędności na energii z każdego zł wydanego na ocieplenie z zyskiem energetycznym z każdego zł wydanego na fotowoltaikę.

Np. 1000 zł wydane na fotowoltaikę to zysk 150-250kWh energii rocznie.
Czy dopłata 1000 zł do cieplejszych okien lub styropianu pozwoli zaoszczędzić więcej niż 200kWh rocznie?

Opłacalność ocieplenia wygląda jeszcze gorzej jeśli ww 200kWh rocznie z PV zamienimy w 700kWh energii cieplnej używając PC.

200 kWh rocznie w drogiej taryfie to 120zl w tańszej przez pół ile czasu potrzeba na zwrot inwestycji zakładając że panele nie tracą mocy i prąd nie drozeje 8-10 lat jakbyś za gotówkę kupował nie na kredyt. 20 cm izolacji pod nieogrzewana piwnica wystarczy normalnie dają 10-12 cm na grunt. Można i dać pół metra na posadzkę a na fasadę metr;).

JanWerbinski
04-06-2018, 05:47
PV jest jeszcze nieopłacalne jeśli ma zwracać energię z II taryfy.
Zwrot PV w G11 to 9-11 lat. W I taryfie to 9 lat. Moja instalacja zwróci się w 15, bo zaplanowałem ją pod poprzednie prawo.
Prąd w cenach rynkowych nie drożeje, tzn jego cena realna praktycznie stoi w miejscu a jest duża szansa że stanieje. Energia dla mnie staniała dzięki PV.

W skrócie. Nie opłaca się zwiększać izolacji jeśli koszt marginalny zwiększenia daje marginalne oszczędności mniejsze niż PV.
Bez PV wykres opłacalności to parabola. Z PV to parabola ucięta w pewnym poziomie.

Mateusz.C
13-06-2018, 14:01
w planach miałem zamiar 20cm jakiegoś lepszego styro typu 0.31
i w przyszlosci kiedys od dołu czyli na suficie piwnicy 5cm miało by to sens ?? czy dać 25 pod nogi ?? wysokosć mam dużą bo jest 306cm . Na pietrze myslałem o podwieszonym suficie 12cm i tam wsadzic wełne 10cm no i oczywiście na poddaszu na ziemi dać jeszcze 15cm ( puki co nieurzytkowe poddasze )