PDA

Zobacz pełną wersję : Decyzja o wyrównaniu terenu pod dom



MalyDom
03-06-2018, 11:24
Witam

dzialka od drogi najpierw opada skokiem o okolo 50 cm pozniej jest w miare rowna opada lagodnie szacuje ze na glebokosci domu - okolo 6 metrow (tyle glebokosci bedzie mial budynek) teren opada okolo 30 cm.

Kto ma podjac decyzje:

-ze teren bedzie wyrownany
-ile podniesc teren pod dom w stosunku do reszty dzialki
-jaka ziemia podnosic teren (czy np z wykopu na szambo )

Architekt ktory moze bedzie robil projekt domu zabronil mi na razie jakichkolwiek prac ziemnych odmowil tez ustalania ile gruntu nawiezc
przerzucil tona geodete. Geodeta tez odmowil. Ponoc kierownik budowy ma zadecydowac.

CZy to jednak nie jest obowiazek architekta w ramach projektu zagospodarowania dzialki ?

Jak jest naprawde?
Dziekuje za informacje

Bertha
03-06-2018, 12:41
Mały Dom napisał:
CZy to jednak nie jest obowiazek architekta w ramach projektu zagospodarowania dzialki ?

O ile wiem - tak. Za to płacisz, nawet jak tego nie ma w projekcie :lol:
Jesli jest inaczej, to ŁUKASZ mnie naprostuje.

Kemotxb
03-06-2018, 12:52
Architekt ma dostosować zagospodarowanie działki do otoczenia, wymogów WZ/MPZP i przepisów budowlanych opierając się min. na mapie do celów projektowych gdzie będą podane wysokości punktów w różnych miejscach i tak ustawić dom żeby było dobrze. Geodeta powinien te punkty przedstawić na mapie tak żeby były czytelne dla innych i odzwierciedlały to co jest w rzeczywistości. Jeśli zostawiono Cię z tymi problemami to proponuję zmienić usługobiorcę czyt. architekta, geodetę. Kierownik budowy jest do tego aby budowa szła zgodnie z projektem, nie zwalajmy wszystkiego na niego, tym bardziej jak ma stać dom i jak ma być dosypana działka. Zmiana gruntu tzn dosypywanie, wykopywanie to nie jest decyzja KB na etapie budowy.

martingg
03-06-2018, 13:03
Ciekawy temat pytanie czy kupując działkę mogę sobie ja sam podnieść ?! Bez jakiejś zgody itp itd? Co jeśli podniosę teren i ktoś doniesie to co potem? Każą mi wywozić ziemię? Obecnie kupuje działkę i chętnie bym ja podniósł o 0,5m na wstępie.

Kemotxb
03-06-2018, 13:06
Po to na mapie do celów projektowych są punkty wysokościowe, żeby tej działki nie podnosić tyle ile się chce. Ja musiałem w projekcie wykazać ile podnoszę grunt wokół domu, bo przyjedzie geodeta do odbioru i inwentaryzacji i będzie klops.

martingg
03-06-2018, 13:12
No ok, ale jak najpierw podniosę a potem pomyślę o budowie? Np w tym roku podniosę całość a w przyszłym zacznę przygotowania do budowy tzn projekt pozwolenie itp itd

Kaizen
03-06-2018, 13:58
No ok, ale jak najpierw podniosę a potem pomyślę o budowie?

Dobrze kombinujesz.
Jeszcze tylko policz koszty. Moze taniej będzie sprzedać tę działkę i kupić lepszą.

martingg
03-06-2018, 14:31
Nie zamierzam wydać na podniesienie terenu więcej niż 2 skrzynki vodki ;)

MalyDom
03-06-2018, 22:25
Na mapie do celów projektowych jaka odebrałem od Geodetki pare dni temu SA PUNKTY WYSOKOSCIOWE. Widac wyraznie ze miejsce gdzie bedzie tył domu jest ok 20 cm nizej niz przód domu.
Rozumiem ze mam teraz architekta który robi projekt trzepnac w łeb pokazac mu te punkty wysokosciowe i zazadac ustalenia postepowania jak te 20 cm wyrównać ?

Kemotxb
03-06-2018, 22:29
To ja zrozumiałem że działka opada aż 6 metrów w dół, a tu wychodzi że 30 cm ... taka wysokość to pryszcz u mnie opada ponad 80 cm i bez problemu da się to zniwelować. Wyrównanie działki o te 20 czy 30 cm to nie jest źle, no chyba że działkę masz 80 arów :)

adam_mk
04-06-2018, 00:35
Coś mi się wydaje, że nie prawo budowlane a prawo wodne..
Zmiana stosunków wodnych, zalewanie sąsiadów wodą opadową i roztopową.
Zrobisz, ktoś będzie miał bagno, którego nie miał i zacznie się cyrk.
Z tym trzeba ostrożnie.
Nic się nie dzieje jak CAŁOŚĆ zmian stosunków wodnych pozostaje na Twoim terenie.
Ale jak nie - to jest to oddziaływanie na okolicę.
Gdzieś tutaj już była taka dyskusja.
No, dość dawno chyba...

Inaczej...
Usyp sobie Gubałówkę na działce, no na środku, i na niej posadow dom. Jest ok.
Ale podniesienie całej działki może (nie musi) być nie ok.

Adam M.

MalyDom
04-06-2018, 10:03
Temat brzmi:
"Decyzja o wyrównaniu terenu pod dom "

nie chce absolutnie podnosic calej działki tylko wyrównac teren pod dom o te 20-30 cm.
A dokładniej chodziło o to kto ma w oparciu o mape projektowa i stan terenu podejmowac decyzje jakie prace ziemne wykonac w miejscu gdzie bedzie stał dom
Jest to niewielki obszar bo dom ma miec 50 m2 pow zabudowy.
ok architekt

adam_mk
04-06-2018, 10:29
Najlepiej w oparciu o badanie geotechniczne.

Adam M.

kemot_p
04-06-2018, 11:12
No ok, ale jak najpierw podniosę a potem pomyślę o budowie? Np w tym roku podniosę całość a w przyszłym zacznę przygotowania do budowy tzn projekt pozwolenie itp itd

Ja tak właśnie zrobiłem. Zaraz po zakupie, przed zleceniem wykonania mapki, usunąłem niewielki spadek działki.

martingg
04-06-2018, 11:16
yyy mapki? jestem w tym zielony akurat ...

kemot_p
04-06-2018, 11:20
No zanim zabrałem się za budowę, tzn. przed wykonaniem mapki do celów projektowych. Albo inaczej mapka na której było robione zagospodarowanie uwzględniała już wcześniejsze wyrównanie terenu (rzędne).

Robinson74
04-06-2018, 11:21
A dokładniej chodziło o to kto ma w oparciu o mape projektowa i stan terenu podejmowac decyzje jakie prace ziemne wykonac w miejscu gdzie bedzie stał dom
Ja umówiłem się ze swoim przyszłym KB (i jednocześnie adaptującym projekt), że chcę mieć spadek od domu we wszystkich kierunkach. W projekcie zagospodarowania naniósł podniesienie o 50cm w miejscu drzwi wejściowych. W innym miejscu będzie to pewnie 70cm, a w jeszcze innym 30cm, bo działka jest na lekkim nachyleniu.
Przed rozpoczęciem wykopów trzeba to uwzględnić (można też zrobić mniejsze podniesienie), jeśli uznam, że nasyp będzie zbyt wysoki.

MalyDom
05-06-2018, 21:59
W koncu po wielkich stekaniach pan architekt wydusil z siebie jak to ma byc.
1. Architekt bierze wysokosc danego punktu dzialki z mapy projektowej
2. Architekt na podstawie swojej wiedzy i konsultacji z inwestorem ustala na jakiej wysokosci ma byc poziom zero budynku - np pol metra nad obecnym poziomem gruntu w miejscu gdzie bedzie stal dom
3. Architekt odnotowuje to w projecie
4. Geodeta na podstawie tego umawia sie z inwestorem na jakim elemencie stalym na dzialce ma zaznaczyc poziom zero - np na dragu wbitym w ziemie obok miejsca na dom
5. Inwestor w tym momencie wie ile ziemi ma nawiezc (po konsultacjach z kierownikiem budowy i innymi ludmi ktorzy znaja sie na temacie)

Jesli w tym co napisalem jest cos nie tak to prosze o skorygowanie
Dziekuje :-)

Kaizen
05-06-2018, 22:21
Poziom zero nie definiuje poziomu terenu. Definiuje tylko poziom po którym będziesz chodził WEWNĄTRZ domu. Czy to będzie poziom równy poziomowi terenu na zewnątrz, czy będzie 5 schodków wyżej - to osobna kwestia. Więc dostałeś odpowiedź nie na temat.

Jeżeli nawieziesz ziemię wcześniej - to robiąc mapę do celów projektowych geodeta naniesie to na mapę zasadniczą aktualizując ją. Składając papiery do PnB jest to stan "zastany" - więc jak tego nie zmieniasz wg projektu zagospodarowania terenu, to urząd nie ma się czego przyczepić. Generalnie - nie ma tematu chyba, że ktoś zacznie drążyć, dlaczego przed budową teren się podniósł.

Liczenie, że geodeta nie zauważy podniesienia terenu pomiędzy tworzeniem mapy do celów projektowych a inwentaryzacją powykonawczą jest raczej naiwnością.

Jeżeli nie nawieziesz wcześniej - to projektant powinien uwzględnić podniesienie poziomu terenu w planie zagospodarowania (to nie ma nic wspólnego z poziomem zero budynku). I urzędnicy będą się nad tym zastanawiać, czy/jak to wpłynie na działki sąsiednie i mogą to odrzucić albo zatwierdzić.

Poczytaj artykuł u gospodarzy forum (https://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/podniesienie-gruntu-podczas-budowy-domu-co-na-prawo-aa-EJG9-v5Zf-LZGE.html) o samowolnym podnoszeniu terenu w czasie budowy.

Natomiast dobre pytanie, czy ktoś zauważy, jak nawieziesz materiał po inwentaryzacji powykonawczej, a przed zgłoszeniem do odbioru.

Generalnie jest kilka bezpiecznych wyjść, i kilka ryzykownych. Ale te, które dają największe szanse na podniesienie terenu nie są tymi samymi, które dają największą pewność, że nikt się nie przyczepi. Bo dla formalistów najbezpieczniejsze jest podniesienie terenu wpisane w plan zagospodarowania - ale to urząd może uwalić. Najpewniejsze podniesienie jest przed zrobieniem mapy do celów projektowych. Ale jest ryzyko, że ktoś się przyczepi że podniesienie terenu przed budową było już samo w sobie samowolą budowlaną.

Wg Rozporządzenia w sprawie zawartości projektu budowlanego masz:

3. Część rysunkowa, sporządzona na mapie, z uwzględnieniem § 7, powinna określać:
1) orientację położenia działki lub terenu w stosunku do sąsiednich terenów i stron świata;
2) granice działki budowlanej lub terenu, usytuowanie, obrys i układ istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, w tym urządzeń budowlanych z nimi związanych, z oznaczeniem wejść i wjazdów oraz liczby kondygnacji, charakterystycznych rzędnych, wymiarów i wzajemnych odległości obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych oraz ich przeznaczenia, w nawiązaniu do istniejącej zabudowy terenów sąsiednich, rodzaj i zasięg uciążliwości, zasięg obszaru ograniczonego użytkowania, układ komunikacji wewnętrznej przedstawiony w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej komunikacji zewnętrznej, określający układ dróg wewnętrznych, dojazdów, bocznic kolejowych, parkingów, placów i chodników, w miarę potrzeby przekroje oraz profile elementów tego układu, charakterystyczne rzędne i wymiary, a także oznaczenie przebiegu dróg pożarowych oraz dojść łączących wyjścia z obiektów budowlanych z drogą pożarową;
3) ukształtowanie terenu, z oznaczeniem zmian w stosunku do stanu istniejącego, a w razie potrzeby charakterystyczne rzędne i przekroje pionowe terenu;

MalyDom
05-06-2018, 22:35
Ale MUSZE PODNIESC TEREN Domek ma stac na wylewce betonowej. A teren opada 20-30 cm .
Jeszcze raz PODKRESLAM - CHCE TYLKO PODNIESC TEREN POD DOMEM a nie teren poza domem na dzialce

Tak czy owak architekt wykazuje sie gigantycznym olewaniem tematu i zaczynam miec dosc...

Robinson74
05-06-2018, 22:53
Sprawa prosta - w planie zagospodarowania działki, który składasz do urzędu razem z projektem w celu uzyskania PnB architekt adaptujący wpisuje ppp (projektowany poziom posadowienia), a nie poziom zero (posadzka parteru). U mnie ten ppp jest o 50cm wyższy od obecnego poziomu terenu przy drzwiach wejściowych do domu.
Oznacza to, że pod domem podnoszę działkę o 50cm w tym miejscu.

Kaizen
05-06-2018, 22:55
Jeszcze raz PODKRESLAM - CHCE TYLKO PODNIESC TEREN POD DOMEM a nie teren poza domem na dzialce


To jak definiujesz "teren"? Wewnątrz domu masz teren?

Jak wychodzę w teren, to nie mogę zostać w domu (ani nawet w piwnicy) ;)

Tak czy inaczej to podstawowa i oczywista rzecz, że poziom zero masz ustalony w projekcie. I to zły pomysł, żeby był na poziomie terenu bo ściana fundamentowa i hydroizolacje jest jeszcze z 20-30cm niżej. Zazwyczaj poziom zero jest z pół metra nad poziomem terenu.
Pod chudziaka sypiesz piasek zasypowy zagęszczany warstwami. Wcześniej usuwasz humus oczywiście.