PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podłogowe zamiast grzejników czy podoła ogrzaniu mieszkania



Slawek88
07-06-2018, 08:12
Witam.

Zastanawiam się nad zmianą ogrzewania z grzejnikowego na podłogowe. Czy takie ogrzewanie podoła ogrzaniu mieszkania nazwijmy to, w stopniu zapewniającym komfort? Przyjmuję, że komfort to około 20 st C.

Z projektu mieszkania wynika, że przy ogrzewaniu grzejnikami, moc potrzebna do ogrzania salonu, kuchni i przedpokoju to około 1687 W.
Powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń to 36.37 m2.

Zamiast grzejników chciałbym założyć podłogówkę. Powierzchnia ogrzewanej podłogi to 33 m2.

Jak obliczyć (zweryfikować), czy podłoga o takiej powierzchni wystarczy do ogrzania mieszkania w stopniu co najmniej równym grzejnikom? Jakie dane potrzebuję do obliczeń?

Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

kaju
07-06-2018, 22:05
Witam-Spokojnie da rade i to z nadwyżką

Arturo72
07-06-2018, 22:33
Witam.

Zastanawiam się nad zmianą ogrzewania z grzejnikowego na podłogowe. Czy takie ogrzewanie podoła ogrzaniu mieszkania nazwijmy to, w stopniu zapewniającym komfort? Przyjmuję, że komfort to około 20 st C.

Z projektu mieszkania wynika, że przy ogrzewaniu grzejnikami, moc potrzebna do ogrzania salonu, kuchni i przedpokoju to około 1687 W.
Powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń to 36.37 m2.

Zamiast grzejników chciałbym założyć podłogówkę. Powierzchnia ogrzewanej podłogi to 33 m2.

Jak obliczyć (zweryfikować), czy podłoga o takiej powierzchni wystarczy do ogrzania mieszkania w stopniu co najmniej równym grzejnikom? Jakie dane potrzebuję do obliczeń?

Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.
Potrzebujesz dane dot.zapotrzebowania każdego pomieszczenia na energię i od tego zależy raz rozstaw rurek dwa temp.zasilania.
Ale podłogowka może być wydajniejsza od grzejników ściennych także nie klopocz się.
Poszukaj poradników inwestora na stronach np.danfossa ,Tak masz tabelki rozstawu rurek zależnie od temp.zasilania

klaudiusz_x
08-06-2018, 01:26
Masz nowe mieszkanie?
Jeśli chcesz zmienić kaloryfery na podłogówkę, przyjmuję, że da radę to zrobić przed wylewkami.

Slawek88
08-06-2018, 09:01
Witam.

Dziękuję za odpowiedzi.

Deweloper powiedział, że wszystkie obliczenia w projekcie są prowadzone tylko dla grzejników. Dla nich jest określone zapotrzebowanie na ciepło. Co ciekawe, nie przeprowadzono takich obliczeń dla podłogówki a instalują ją tylko na życzenie klienta, za dopłatą oczywiście. Problematyczne jest jednak podjęcie optymalnej decyzji, ponieważ nie mam żadnych liczbowych danych. Ot każdy przyjmuje, że da radę ale ja osobiście nie znam się na tym i wolałbym, jak ktoś by mi to udowodnił.

Rozstaw rurek to około 10 cm ale dokładnej wartości nie znam. O temperaturach też niestety nic nie wiem.

Ostatecznie poprosiłem o zainstalowanie podłogówki i pozostawienie jednego grzejnika (zamiast 3) w miejscu, gdzie nie będzie on bardzo przeszkadzał w aranżacji wnętrza. Łatwiej będzie mi zakręcić grzejnik niż kuć podłogę albo ścianę jak okaże się, że mi zimno.

@klaudiusz_x
Na obecnym etapie nie mam jeszcze wylewki więc można dowolnie modyfikować projekt pod kątem ogrzewania.

Pozdrwiam i dziękuję

boguslaw
09-06-2018, 05:14
Podłogówka da radę, jednakże znacznie więcej opcji strategii grzania i możliwość całkowitego przerwania grzania daje łączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikowym czyli tzw. hybrydowa dystrybucja ciepła.
W tej konfiguracji zasilanie podłogi i niskoinercyjnych czyli szybko reagujących na potrzeby użytkownika grzejników odbywa się w tej samej temperaturze zasilania...

Jak rozumiem w budynku będą mieszkania z podłogówką i mieszkania z samymi grzejnikami. Jak deweloper rozwiązuje problem zróżnicowania temperatury zasilania dla poszczególnych mieszkań? Jak będzie rozliczane dostarczone do mieszkania ciepło?

Pozdrawiam
Bogusław

fachman19
09-06-2018, 07:22
Jak rozumiem w budynku będą mieszkania z podłogówką i mieszkania z samymi grzejnikami. Jak deweloper rozwiązuje problem zróżnicowania temperatury zasilania dla poszczególnych mieszkań? Jak będzie rozliczane dostarczone do mieszkania ciepło?

Pozdrawiam
Bogusław
W szafce montuje sie mieszacz pompke i licznik energii cieplnej. I po kłopocie
Ciekaw jaki sens ma różnicowanie temperatury w 36 m2 mieszkaniu.? Najlepiej przejść na ogrzewnie ścienne (grzanie przez ściany od sąsiada. Daje100 % oszczednosci:no:

boguslaw
09-06-2018, 07:47
W szafce montuje sie mieszacz pompke i licznik energii cieplnej. I po kłopocie
Ciekaw jaki sens ma różnicowanie temperatury w 36 m2 mieszkaniu.? Najlepiej przejść na ogrzewnie ścienne (grzanie przez ściany od sąsiada. Daje100 % oszczednosci:no:

Pytałem użytkownika Slawek88, jak jest to rozwiązane u niego...
===

Jakie różnicowanie temperatury??? Proste alternatywy: grzać lub nie grzać, kiedy grzać lub kiedy nie grzać lub jeśli grzać to jak mocno... Przerwy w grzaniu przy wyjazdach i przy istotnych dla bilansu cieplnego uzyskach ciepła. Komfort cieplny + oszczędność energii a zatem kasy.

Ogrzewanie ścienne od sąsiada? Wielu tak robi... Warunek: sąsiedzi dookoła, także na górze i dole. Tylko czy to uczciwe podejście do tematu ogrzewania? Skubać sąsiadów?

Podłogówka u Slawka88 zawsze w jakimś stopniu ogrzeje sufit sąsiada z dołu....