PDA

Zobacz pełną wersję : Solar + akumulator ciepła ze studni



marcinkozi11
11-06-2018, 07:34
Witam. Męczy mnie ostatnio taki temat iz mam 2 studnie głębokie na 8m gdzie poziom wody jest ok 7m i jedną z nich chciałbym przeznaczyć na ciepłą wode- czyli podłączyć solary i tak jak teraz jest gorąco, to słup wody i ziemia by sie nagrzała, a kiedy by przyszły zimne dni to to ciepło bym odbierał. Wizja na wielki wymiennik ciepła. Co o tym sądzicie, jakieś porady zalecenia zastrzeżenia? Jak by to zdało egzamin. Dziekuje pozdrawiam

marcinkozi11
13-06-2018, 21:36
chyba jestem zmuszony sam przeprowadzic eksperyment bo nikt nie jest w stanie odpowiedziec

adam_mk
13-06-2018, 22:58
Było i raczej słabo działa.
Sto powodów.
Poszukaj o akumulowaniu ciepła w gruncie pod domem.
Była spora dyskusja.

Adam M.

surgi22
20-06-2018, 15:46
Witam. Męczy mnie ostatnio taki temat iz mam 2 studnie głębokie na 8m gdzie poziom wody jest ok 7m i jedną z nich chciałbym przeznaczyć na ciepłą wode- czyli podłączyć solary i tak jak teraz jest gorąco, to słup wody i ziemia by sie nagrzała, a kiedy by przyszły zimne dni to to ciepło bym odbierał. Wizja na wielki wymiennik ciepła. Co o tym sądzicie, jakieś porady zalecenia zastrzeżenia? Jak by to zdało egzamin. Dziekuje pozdrawiam

A sprawdzałeś jaka jest temperatura tej wody ? Jak chcesz tą studnie odizolować termicznie od otocznia? To se ne pochopi.

marcinkozi11
21-06-2018, 19:49
A sprawdzałeś jaka jest temperatura tej wody ? Jak chcesz tą studnie odizolować termicznie od otocznia? To se ne pochopi.

moje myślenie było takie że jeżeli uda mi się nagrzać wode do odpowiedniej temperatury to i grunt w koło studni się nagrzeje a póżniej bedzie oddawał ciepło. w końcu gdzieś to ciepło ucieknie czyli w koło kręgów i jeżeli uda mi się nagrzać wode chociaż do 60stopini to nawet jak odda 30 bez grzania w zime to już dużo. taka moja teoria ale znawcą nie jestem dlatego pytam żeby głupoty nie zrobić

Kaizen
21-06-2018, 21:11
moje myślenie było takie że jeżeli uda mi się nagrzać wode do odpowiedniej temperatury to i grunt w koło studni się nagrzeje a póżniej bedzie oddawał ciepło.

Nie później, a od razu. Skoro masz na tej głębokości wody gruntowe, to masz grunt świetnie przewodzący ciepło. I ile ciepła tam nie wpakujesz, to szybko się rozejdzie w hen.
Gdyby było inaczej, to nie działałyby gruntowe pompy ciepła. Pomyśl - tysiące kWh "chłodu" jest magazynowane w sezonie, a temperatura spada góra o kilka stopni w trakcie sezonu. Potem szybko wraca do naturalnego poziomu.

surgi22
22-06-2018, 17:17
moje myślenie było takie że jeżeli uda mi się nagrzać wode do odpowiedniej temperatury to i grunt w koło studni się nagrzeje a póżniej bedzie oddawał ciepło. w końcu gdzieś to ciepło ucieknie czyli w koło kręgów i jeżeli uda mi się nagrzać wode chociaż do 60stopini to nawet jak odda 30 bez grzania w zime to już dużo. taka moja teoria ale znawcą nie jestem dlatego pytam żeby głupoty nie zrobić

Nierealne założenia. Nie ma szansy bez hydro i termoizolacji twojego ,,bufora'' na jakikolwiek odzysk energii.