PDA

Zobacz pełną wersję : Hałas oraz drgania - Hala produkcyjna - Dom jednorodzinny



maciek1765
13-06-2018, 08:41
Witam, wszystkich, proszę o poradę odnośnie najlepszego sposobu wyeliminowania lub zmniejszenia hałasu oraz drgań przy sytuacji pokazanej w linku. Na działce istnieją dwa budynki jednorodzinne, prawdopodobnie będzie powstawał trzeci budynek (zaznaczony jako dom projektowany). Na granicy działki chcemy postawić płot prefabrykowany betonowy na wysokość 2,2 m oraz dodatkowo 2-3 metry od granicy wykopać rów antywibracyjny wypełniony matami wiklinowymi (lub materiałem równie dobrze pochłaniającym drgania) z góry zasypany ziemią.
Pytanie o jakieś lepsze rozwiązania?
Oraz
Pytanie jak wykonać taki rów jaka głębokość, czy kopać przy granicy, czy przy każdym z domów oddzielnie?
Warunki gruntowe dobre, woda dość głęboko, budynki istniejące bez podpiwniczenia, dom projektowany prawdopodobnie z piwnicą.
Proszę o porady.

maciek1765
19-01-2019, 13:16
Witam, ponawiam prośbę, jest ktoś w stanie poradzić w powyższym temacie?

jajmar
19-01-2019, 17:11
Takie coś to tylko z kimś kto na eliminacji dźwięków i drgań zna. Tu są istone częstotliwości aby je potrafić wygłuszyć. Odległość 15 m to bardzo blisko nie wiem czy uda się drgania wyeliminować, pytania od czego one powstają jak są silne itd. Trudny temat i raczej nie do rozwiązania przez net.

maciek1765
01-02-2019, 10:12
Drgania powstają od pracujących maszyn na hali, głównie maszyna do perforacji i wytłaczania. Potwierdzam temat trudny, bo do tej pory nie znalazłem odpowiedzi na rozwiązanie problemu. Materiałów jest niewiele, ale podzielę się tym co znalazłem.
http://https://leca.pl/realizacje/szpital-grodzisk-row-przeciw-drganiom/

Artykuł z muratora: "Ekran przeciwwibracyjny. Naszym Czytelnikom radzi konstruktor Paweł Dominiak"

Bertha
01-02-2019, 10:32
Wibracji przenoszonych przez grunt nie wyeliminujesz. Gdy sąsiad przywozi drewno kominkowe i zrzuca z auta na trawnik, to czuję i słyszę siedząc na fotelu w pokoju z głośno grającym telewizorem. Odległość 15metrów, dzieli mnie jeszcze jeden zamknięty pokój.
Trudny temat.

morfosek
01-02-2019, 17:30
Architekt powinien skonsultować projekt z akustykiem. Moim zdaniem najlepiej przewidzieć odizolowane fundamenty dla maszyn. Sprężyny czy podkłady gumowe to już akustyk będzie wiedział.