PDA

Zobacz pełną wersję : Zakup działki - prośba o opinię



BobBudowniczy2018
13-06-2018, 20:16
Dzień dobry,


Zastanawiam się nad zakupem działki.
1. Nie jest ona zbyt duża 484m (ok. 22x22)
2. Cała zarośnięta krzakami przez co trudno zobaczyć jak dokładnie jest ukształtowana tj. czy trzeba dużo ziemi przy budowie
3. Przez to, że jest cała porośnięta krzakami trzeba by na początku ją wykarczować
3. Od południa na działce takiej samej wielkości rośnie mały lasek, ale jest jeszcze działka z przeznaczeniem na drogę dojazdową - szerokość 6m.
4. Wjazd od zachodu
5. Niestety brak jest warunków zabudowy, ale wniosek już został złożony
Patrząc na powyższe punkty mam kilka pytań.
1. Czy warto kupić działkę bez warunków zabudowy, czy jest to raczej ryzykowne?
2. Czy kupując działkę, na której nie ma warunków zabudowy można się jakoś zabezpieczyć na wypadek gdyby wydane warunki zabudowy były niekorzystne czy może lepiej czekać do momentu ich wydania?
3. Czy jeżeli maksymalnie odsunie się salon od południa od drzew wysokich na jakieś 20m tak, że będzie do nich jakieś 11m (uwzględniając 5m działka, 6m droga to salon nie będzie ciemny?
4. Czy zarośnięta działka to duża przeszkoda? Tj. jakie są koszty jej oczyszczenia, aby zobaczyć dokładne ukształtowanie terenu.
Częśc krzaków mogę wyciąć sam, ale wydaje mi się, że ze wszystkim nie dam sobie rady.
5. Czy na takiej działce da radę postawić jakiś sensowny dom tak 150-180m z garażem dwustanowiskowym?

Dziękuję za odpowiedź :)

Bertha
13-06-2018, 22:28
Bardzo mała działka! Kup mapę syt-wys 1:1000 (lub 1:500 jesli jest, format A-4 chyba ze 30 zeta), będą warstwice i orientacyjnie coś zobaczysz. Poczekaj na WZ, nie pchaj się w terra incognta. Zobacz ksiegę wieczystą, szczególnie służebnosci i hipoteki (dział III i IV).

Kaizen
13-06-2018, 22:57
Bez WZ/Wypisu z MPZP nie będziesz wiedział, jakie są wymogi co do powierzchni biologicznie czynnej, czy można piętrowy itd. Więc nie wiadomo czy i co można tu zbudować.
Ogarnięcie terenu razem ze zdjęciem humusu zajęło mojej ekipie od SSO ze wsparciem koparki chyba ze 4 godziny. W międzyczasie rozładowali dostawę, zorganizowali zaplecze (znaczy sławojkę wykopali i zbili z desek). A było to 1200m2 i trochę drzew już całkiem rosłych (fotki na początku DB).

dwiecegly
14-06-2018, 07:11
Wykarczowanie działki jak jest koparka i spalinówka to kwestia godzin a nie dni więc sie przejmujesz najmniejszym problemem a najwiekszy pomijasz. Działka nie jest na razie przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe i nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie. Mam nadzieje że cena jest na poziomie działek ornych bo więcej chyba nie ma co ryzykować. Na dzialce 480m2 nie postawisz sensownego domu, tak żeby był jakiś podjazd, parking i zostało ciut ogrodu od tylu. Część gmin nie dopuszcza do budowy domkow jednorodzinnych na dzialkach poniżej 5ar. Skąd wiesz jak będzie tam ?

BobBudowniczy2018
14-06-2018, 07:22
To jest taki region miasta gdzie nie zostalo juz wiele dzialek a te ktore zostaly sa wlasnie takiej wielkosci. Dookola zabudowa jednorodzinna. Dzialka jest bardzo droga ale w tej okolicy niestety takie sa ceny. Mam tez do wyboru dzialke 1000m w nieduzej odleglosci ale tez duzo drozsza a wlascicielowi nie spieszy sie ze sprzedaza. Chcialbym postawic dom w stanie deweloperskim za maks 350 tys, czy to w dzisiejszych czasach w ogole realne? Metraz taki jak w pierwszym poscie.

BobBudowniczy2018
14-06-2018, 07:27
Myślałem o czymś mniej więcej w tym stylu https://www.extradom.pl/projekt-domu-e-122-WAX1024 ale oczywiscie ostatecznie i tak bym bral architekta z projektem od podstaw.

BobBudowniczy2018
14-06-2018, 21:31
Bardzo mała działka! Kup mapę syt-wys 1:1000 (lub 1:500 jesli jest, format A-4 chyba ze 30 zeta), będą warstwice i orientacyjnie coś zobaczysz. Poczekaj na WZ, nie pchaj się w terra incognta. Zobacz ksiegę wieczystą, szczególnie służebnosci i hipoteki (dział III i IV).

Gdzie taka mapke mozna kupic?

BobBudowniczy2018
14-06-2018, 21:32
To jak te ceny lecą to jest dramat jakiś
Niestety ;(

BobBudowniczy2018
14-06-2018, 21:36
Działka nie jest na razie przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe i nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie. Mam nadzieje że cena jest na poziomie działek ornych bo więcej chyba nie ma co ryzykować. Na dzialce 480m2 nie postawisz sensownego domu, tak żeby był jakiś podjazd, parking i zostało ciut ogrodu od tylu. Część gmin nie dopuszcza do budowy domkow jednorodzinnych na dzialkach poniżej 5ar. Skąd wiesz jak będzie tam ?
Dzieki za uwage o przeznaczeniu dzialki. Dookola zabudowa jednorodzinna wiec wydaje sie ze z warunkami zabudowy nie powinno byc problemu. W tej okolicy duzo dzialek jest o takiej wielkosci i stoja na nich domy. Jednak poczekam do momentu ich wydania i moze rozejrze sie jeszcze za czyms innym. Idealnie mysle tak z 6-7arow by mi sie przydalo.

Bertha
14-06-2018, 22:13
Mapę 1:1000 lub 1:500 kupujesz w starostwie/miescie w Ośrodku/Referacie Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Kaizen
14-06-2018, 22:50
Można sobie za darmo oglądać do woli na https://polska.e-mapa.net/
Pod koniec warstw jest Hipsometria Dynamiczna - fajnie pokazuje ukształtowanie terenu.

Pod
15-06-2018, 05:56
To jest taki region miasta gdzie nie zostalo juz wiele dzialek a te ktore zostaly sa wlasnie takiej wielkosci.

To są jeszcze miasta bez MPZP i WZ w rejonach gdzie jak piszesz jest już zabudowa jednorodzinna? Co to za miasto? Wrysuj sobie swoj wybrany budynek na mapkę, zostaw po 3 lub 4m od granic i zobaczysz że działki nic ci nie zostanie.
U mnie w okolicy też sa dzialki mega drogie i czesto małe a mimo to MPZP bardzo ogranicza zabudowę - powierzchnia biologicznie czynna musi być > 80% co w twoim przypadku dla dzialki 480m2 wymagałoby budynku o powierzchni zabudowy do 90m2 - klitka nawet jak zrobisz piętro.

BobBudowniczy2018
15-06-2018, 14:46
To są jeszcze miasta bez MPZP i WZ w rejonach gdzie jak piszesz jest już zabudowa jednorodzinna? Co to za miasto? Wrysuj sobie swoj wybrany budynek na mapkę, zostaw po 3 lub 4m od granic i zobaczysz że działki nic ci nie zostanie.
U mnie w okolicy też sa dzialki mega drogie i czesto małe a mimo to MPZP bardzo ogranicza zabudowę - powierzchnia biologicznie czynna musi być > 80% co w twoim przypadku dla dzialki 480m2 wymagałoby budynku o powierzchni zabudowy do 90m2 - klitka nawet jak zrobisz piętro.
Tak, są jeszcze takie miasta i to te największe w Polsce czasami tak mają zależnie od dzielnicy ;) Nie wydaje mi sie zeby taka tam byla strefa biologicznie czynna ale nigdy nic nie wiiadomo. Czekam na decyzje a moze w miedzyczasie znajdzie sie cos lepszego.
Dziekuje wszystkim za odpowiedzi ;)