PDA

Zobacz pełną wersję : Przegląd komina, a ubezpieczenie



kaeres
14-06-2018, 11:46
Cześć.
Czy zdarzyło się komuś z Was, że miał problemy z egzekucją ubezpieczenia na dom bo nie miał przeglądu od kominiarza ?
Nie ma takiego zapisu w OWU ubezpieczenia ale wiadomo jak to znajomi straszą "robię co roku bo jakby co to pierwsze o co pytają to czy był przegląd kominiarski".

Ogólnie nie lubię zbytnio kombinować jak cebula ale nie lubię być też ofiarą ignorancji dlatego pytam.
Po co w ogóle wykonuje się przeglądy kominiarskie w domach z gazowym ogrzewaniem ?

Jak jest na prawdę ?

agb
14-06-2018, 12:21
Bo w OWU nie będziesz mieć zapisu od przeglądach kominiarza. Będziesz miał ogólny zapis. Np w PZU o niewykonaniu określonych przepisami prawa przeglądów technicznych lub kontroli okresowych(...)
A o częstotliwości przeglądów kominów gazowych był niedawno temat na forum.

kris2682
15-06-2018, 08:01
Jestem kominiarzem. W sezonie grzewczym mam co dziennie telefony czy wystawie protokół z datą wsteczna bo nie ma przeglądu a coś się stało i ubezpieczenia nie chce wypłacić. Przegląd w domach jednorodzinnych powinien być wykonywany raz w roku. Notomiast jest jeszcze sprawa czyszczenia kominów i tu przepisy są jeszcze bardziej rygorystyczne. Kominy wentylacyjne powinno się czyścić raz w roku, spalinowe dwa razy do roku a dymowe cztery razy do roku. Każda z tych czynności powinna być potwierdzona protokołem. Z Doswiadczenia wiem że jak ubezpieczenia ma wypłacić odszkodowanie to będzie szukać każdego punktu zaczepienia żeby zaoszczędzić kasę.

samotnik
15-06-2018, 08:25
Czy czyszczenie musi wykonać kominiarz? Przegląd oczywiście tak, bo wystawia jakiś papier. Ale czyszczenie to inna bajka.

Gdyby w każdym domku jednorodzinnym z kominem dymowym (jakieś 90% domów w PL) czyścić go cztery razy w roku kominiarzem, to musielibyśmy mieć chyba jakąś dodatkową armię kominiarzy w kraju. Pomijam fakt, że cztery razy w roku to znaczy chyba cztery razy w półroczu zimnym, bo potem się w większości domów już komina dymowego nie używa.

kris2682
17-07-2018, 13:01
Z czyszczenia też powinno się wystawić protokół. Cztery razy do roku bo przepis za czasów gdy większość wodę grzałka paliwem stałym nie gazem. Ja wystawiam protokół z przeglądu i czyszczę przy okazji. Zawsze indywidualnie podchodzę do klienta a w zasadzie komina. Jasne jest że jak ktoś dobrze pali to w kominku więcej niż raz w roku nie ma co czyścić. Mam też takich klientów że trzeba im czyścić 3 lub 4 razy w sezonie grzewczym.

Tomaszs131
17-07-2018, 16:24
A jak to wygląda sytuacja w przypadku inwestora, który ogrzewa dom pompą ciepła, posiada WM i komin do kominka odpalanego rekreacyjnie?
Czy przegląd jedynego w domu komina należy przeprowadzać raz w roku?

zyhu
17-07-2018, 16:28
tak stanowią przepisy

ma wa
18-07-2018, 12:21
brak przeglądu kominiarskiego może stanowić podstawę do odmowy wypłaty ubezpieczenia tylko wtedy gdy jest związek przyczynowy pomiedzy szkodą (zdarzeniem, jakie wyrządziło szkodę) a brakiem przeglądu kominiarskiego.
Mówiąc prościej, jeśli pożar był spowodowany zwarciem intalacji elektrycznej to brak przeglądu kominarskiego nie miał żadnego związku z pożarem i ubezpieczyciel ma obowiązek wypłaty odszkodowania. Oczywiście że ubezpieczyciel będzie próbował sie migać i kupa ludzi wymięknie, ale jesli ktoś będzie uparty to dostanie odszkodowanie.

zyhu
18-07-2018, 18:57
ubezpieczyciel bedzie grał prawnikami a i my musimy grać... kto wymięknie ? 80% ludzi

Fanek
24-07-2021, 20:15
Podepne się z pytaniem - czy jeśli kominy dymne nie są już używane i są zakryte na kominie (Pompa ciepła), a używane są tylko wentylacyjne znajdujące się obok z wierzchu przykryte czapką betonową a kratki mają tylko z boku komina - to czy do Ubezpieczenia przegląd takich kominów wentylacyjnych jest potrzebny?
jak sądzicie?

agb
24-07-2021, 21:34
Myślę, że jako klient posiadający polisę masz prawo zapytać ubezpieczyciela o tą kwestię i otrzymać odpowiedź mailowo, ewentualnie pisemnie.

Kaizen
24-07-2021, 21:44
Podepne się z pytaniem - czy jeśli kominy dymne nie są już używane i są zakryte na kominie (Pompa ciepła), a używane są tylko wentylacyjne znajdujące się obok z wierzchu przykryte czapką betonową a kratki mają tylko z boku komina - to czy do Ubezpieczenia przegląd takich kominów wentylacyjnych jest potrzebny?
jak sądzicie?

Żeby ubezpieczyciel mógł cokolwiek zdziałać, to musi być związek przyczynowo-skutkowy między zaniedbaną instalacją czy urządzeniem a wystąpieniem szkody. Jak będziesz miał pożar spowodowany zwarciem instalacji elektrycznej, będziesz miał ważny przegląd elektryczny*, to brak przeglądu kominiarskiego nie będzie mógł być podstawą odmowy wypłąty odszkodowania.

* tylko jak masz okazać protokół z przeglądu, jak spalił się w porzarze? To ubezpieczyciel musi udowodnić, że szkoda wynika z Twojego rażące niedbalstwo.

PaRa
24-07-2021, 22:08
Wykupiłem ubezpieczenie w firmie, która nie wymaga przeglądów. poniżej informacja z ich strony.
Na razie skorzystałem z pomocy hydraulika ( zapchana rura ) na koszt ubezpieczyciela.

Ubezpieczając dom w ..........., obejmujemy ochroną:

nawet w przypadku braku przeglądów i instalacji,
samochód w garażu od kradzieży z włamaniem, pod warunkiem, że mury garażu zostaną ubezpieczone w polisie,
siłowniki i automatykę bram – również od ryzyka kradzieży

Dodatkowo zyskujesz:

ochronę nawet w przypadku braku przeglądów instalacji (w tym kominowej, gazowej, elektrycznej)
ochronę nawet przy otwartych drzwiach lub oknach
ochronę w przypadku katastrofy budowlanej
lokal zastępczy do 10 miesięcy

cypryski
26-07-2021, 10:24
Gdzie jest dostępne takie ubezpieczenie? Chętnie skorzystam...



Wykupiłem ubezpieczenie w firmie, która nie wymaga przeglądów. poniżej informacja z ich strony.
Na razie skorzystałem z pomocy hydraulika ( zapchana rura ) na koszt ubezpieczyciela.

Ubezpieczając dom w ..........., obejmujemy ochroną:

nawet w przypadku braku przeglądów i instalacji,
samochód w garażu od kradzieży z włamaniem, pod warunkiem, że mury garażu zostaną ubezpieczone w polisie,
siłowniki i automatykę bram – również od ryzyka kradzieży

Dodatkowo zyskujesz:

ochronę nawet w przypadku braku przeglądów instalacji (w tym kominowej, gazowej, elektrycznej)
ochronę nawet przy otwartych drzwiach lub oknach
ochronę w przypadku katastrofy budowlanej
lokal zastępczy do 10 miesięcy