PDA

Zobacz pełną wersję : Dom z basenem, jakie ogrzewanie?



qbix
16-06-2018, 06:31
Cześć,

nawiązując do mojego innego postu proszę o radę.

Dom około 550m2 z krytym basenem (hala basenowa 100m2 z basenem 30m2). Dużo przeszkleń. Łączne zapotrzebowanie około 50kW.
Na działce doprowadzony gaz. Inwestycja w Zachodnipomorkiem.

Czy polecalibyście do zasilania domu i basenu pompę P-W?

Chodzi mi po głowie system hybrydowy (coś a'la biwalentny alternatywny). Kocioł kondensacyjny pracujący w niskich temperaturach (wyższych tylko do c.w.u.), oraz pompa P-W. Wszystko wspomagane fotowoltaiką. Pompa miałaby w miesiącach letnich przy okazji grzania basenu chłodzić dom.

Czy są na rynku jakieś inteligentne sterowniki do takich instalacji? Chodzi o ustawienie np. stosunku ceny kWh prądu/ gazu i w zależności od tego co jest opłacalne uruchamianie odpowiedniego źródła. Do tego w taryfie dziennej jak i nocnej.

Z uwagi na fakt istnienia basenu (bufor ciepła) w mojej opini takie rozwiązanie ma tym bardziej uzasadnienie.

Proszę o opinię, a ewentualne firmy o ofertę na maila.

JanWerbinski
16-06-2018, 08:14
Cześć, nawiązując do mojego innego postu proszę o radę. Dom około 550m2 z krytym basenem (hala basenowa 100m2 z basenem 30m2). Dużo przeszkleń. Łączne zapotrzebowanie około 50kW. Na działce doprowadzony gaz. Inwestycja w Zachodnipomorkiem. Czy polecalibyście do zasilania domu i basenu pompę P-W? Chodzi mi po głowie system hybrydowy (coś a'la biwalentny alternatywny). Kocioł kondensacyjny pracujący w niskich temperaturach (wyższych tylko do c.w.u.), oraz pompa P-W. Wszystko wspomagane fotowoltaiką. Pompa miałaby w miesiącach letnich przy okazji grzania basenu chłodzić dom. Czy są na rynku jakieś inteligentne sterowniki do takich instalacji? Chodzi o ustawienie np. stosunku ceny kWh prądu/ gazu i w zależności od tego co jest opłacalne uruchamianie odpowiedniego źródła. Do tego w taryfie dziennej jak i nocnej. Z uwagi na fakt istnienia basenu (bufor ciepła) w mojej opini takie rozwiązanie ma tym bardziej uzasadnienie. Proszę o opinię, a ewentualne firmy o ofertę na maila.
Kolektory słoneczne do grzania wody + pompa ciepła do grzania wody w basenie jako dwa niezależne i uzupełniające się systemy. Można też policzyć który będzie tańszy i będzie lepiej pasował do profilu zużycia energii.
Czy basen ma być grzany cały rok czy tylko latem? Latem prawdopodobnie kolektory słoneczne będą ogrzewać wodę taniej od PC+PV. Z kolei jesienią i zimą PC ma szansę zagrzać wodę, a kolektory niekoniecznie.

Taryfa G12/G12w!

PV 40kW. Czyli nie wspomagane a PV jako główne źródło energii. Minimalny rozmiar PV to pozwalający pokryć I taryfę. Maksymalny to 40kW bo tyle można stosować w systemie opustów.

Do chłodzenia domu latem zastosuj niezależną instalację klimatyzacji, bo łączenie grzania basenu i chłodzenia domu będzie bez sensu i drożej.

Nie potrzebujesz inteligentnego sterownika do ustawienia ceny prądu i gazu. One się nie zmieniają z dnia na dzień. Na pewno przy tak dużęj instalacji PV przyda sie Wattrouter który będzie mógł skierować bieżącą produkcję PV do grzania wody. PV 10-40kW ma opust tylko 0,7 czyli kierując produkcję bezpośrednio do PC zyskujesz 43%.

Algorytm i priorytety grzania basenu mogą z grubsza wyglądać tak:
1. Kolektory słoneczne.
2. PC zasilana z bieżącej produkcji PV.
3 lub 4. PC zasilana w II taryfie
4 lub 3. PC zasilana z przeszłej nadprodukcji PV w ramach opustu.
5. Gaz kiedy koszt kWh ciepła PC jest wyższy niż z gazu i nie ma juz darmowej energii do odebrania z opustu. Należy w II półroczu przewidzieć zostawienie sobie energii do odebrania zimą, a w I mieć wyliczone szacunki dotyczące przyszłej produkcji.

3 i 4 - konkretna kolejność zależy od rozmiaru PV, zapotrzebowania budynku i rzeczywistego zużycia. Trzeba liczyć na bieżąco przez I sezon, a w następnych oprzeć się o dane historyczne.

qbix
16-06-2018, 10:21
Dziękuję za odpowiedź. Niestety moc PV to niecałe 10kW. Taką będę miał dostępną powierzchnię dachu.
Również myślałem o kolektorach słonecznych, ale nie wiem czy to już nie będzie zbyt duże i skomplikowane rozbudowanie instalacji.

Sterownik nie byłby zbyt skąplikowany- to prawda, ale wciąż musiałby być jakiś, aby te wszystkie funkcje logicznie ułożyć. Najlepiej z priorytaryzacją funkcji.
Jak realnie wygląda dzisiaj taki stosunek kosztu energii elektrycznej do gazowej z uwzględnieniem taryf? Przy jakim min. COP grzanie pompą P-W przestaje być opłacalne?

JanWerbinski
16-06-2018, 10:41
Przy 10kW PV trzeba się nastawić na grzanie wody w basenie wyłącznie w II taryfie. Kolejne pieniądze radzę wydać na kolektory słoneczne.

Energia el. u mnie G11 0,55 zł, G12 0,27 i 0,63 zł. Gaz 0,19 zł. Wychodzi z tego że grzanie pompą ciepła z pewnością jest nieopłacalne przy COP 1,42 ale w praktyce wszystkie pompy w typowych zakresach pracy mają więcej.

qbix
16-06-2018, 11:59
Wydaje mi się, że grzanie basenu w II taryfie można zrealizować bez problemu. Jest to tak duży magazyn energii i do tego w pomieszczeniu zamkniętym, że w ciągu dnia woda nie powinna się wychłodzić wcale. Tym bardziej że można ją przecież dogrzać w 2h w ciągu dnia dalej w II taryfie.
Panele słoneczne raczej odpuszczę. Zimą nie są wydajne, a latem COP pompy jest na tyle wysokie, że taka inwestycja jest niepotrzebna.

Dlaczego grzanie i chłodzenie jednocześnie jest bez sensu? Wyobrażałem sobie to w ten sposób, że jak pompa grzeje basen to w tym samym czasie jej "zimna" strona może chłodzić dom, wieć funkcja chłodzenia byłaby prawie za darmo. Czy gdzieś popełniam logiczny błąd?

JanWerbinski
16-06-2018, 12:08
Planujesz trzyrurową instalację VRF? Ile by to kosztowało? Jakie oszczędności energii względem klasycznych systemów? Za ile lat się zwróci różnica w cenie?

qbix
16-06-2018, 12:28
Niestety nie wiem co to jest VRF. Czyli w pompach P-W funkcja chłodzenia realizowana jest przez "odwrócenie" obiegu i przekierowanie zimnego czynnika do wymiennika powietrznego?
Nie można tego zrobić jednocześnie? Tj. pompa ogrzewa wodę i jednoczesnie chłodzi?
Klimatyzator kasetonowy to koszt około 14000pln na jedno piętro.
Ok, koszty są istotne, ale mi też chodzi o idee czystego domu. Bez sensu jest marnować energię...

JanWerbinski
16-06-2018, 12:44
VRF trzyrurowe umożliwi pobieranie ciepła z jednego pomieszczenia i przekazywanie do drugiego.
Teoretycznie można zrobić grzanie wody ciepłem z wewnątrz, ale taka instalacja będzie bardzo droga, bo nietypowa i jej przewaga będzie występować przez krótki czas więc nie ma to ekonomicznego sensu.

Trzy klimatyzatory kanałowe na 500m2 to 20 tys.

qbix
16-06-2018, 15:42
Ok, dziękuję za informację. Klimatyzacja będzie na jednym poziomie, maksymalnie dwóch (dom z piwnicą) więc faktycznie nie ma co kombinować z instalacją.
Jakiej firmy polecasz pompy P-W? Które są najtrwalsze? Przeglądam oferty i zachęcająco wyglądają Mitsubishi.

JanWerbinski
16-06-2018, 16:11
Nie mam doświadczenia z PC P-W. W branży klimatyzacyjnej LG to moim zdaniem najtańsza z dobrych marek. Mitsubishi to czołówka pod względem jakości.