PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie nadmuchowe - praktyczne wrażenia z eksploatacji



purbansk
16-06-2018, 09:14
Witam,

do parterowego domu o powierzchni 115m2 rozważam założenie powietrzenj pompy ciepła z ogrzewaniem nadmuchowym.
Jestem ciekaw wrażeń z użytkowania takiego systemu albo po prostu ogrzewania nadmuchowego (bez względu na źródło ciepła).
Jaki jest hałas, przeciągi, czy bardziej się kurzy, itp, będę wdzięczny za wszelkie opinie.

Kaizen
16-06-2018, 09:37
Masz o tym długaśny wątek - Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?245730-Tanie-ogrzewanie-domu-klimatyzatorem-od-splita-po-kana%C5%82%C3%B3wk%C4%99)


Na dobrą sprawę takie ogrzewanie nie ma żadnych zalet względem podłogówki gdy ktoś buduje nowy dom. Wychodzi drogo w instalacji i nie tak tanio w eksploatacji, jakby mogło się wydawać (bo duże zużycie prądu w drogiej strefie taryfy energetycznej przez mizerną akumulację) i komfort też niższy.

Posiadacze idą w zaparte, ale pewnie nikt by tego nie zainstalował, gdyby wygrał konkurs pod tytułem "montujemy Ci taki system ogrzewania, jaki sobie wymarzysz i przez 50 lat płacimy wszystkie koszty z nim związane".

Bertha
16-06-2018, 10:02
Słabo wydajny system. Widziałem przedwojenne domy weekendowe z takim systemem, po wojnie jako całoroczne. Zimą rozpacz lub kufajka i zasmarkane dzieciuki. Fakt że piec był na drewno, :) pół piwnicy zajmował. Chata musi byc dobrze zaizolowana, okna, reku itp. Ciepło tylko przy kratce nadmuchowej, rozprowadza zapachy dymów sąsiadów. Trzeba posmakować aby pojąć bezsens pomysłu. Ludzie zakłądali zwykłe CO.

JanWerbinski
16-06-2018, 10:44
Na dobrą sprawę takie ogrzewanie nie ma żadnych zalet względem podłogówki gdy ktoś buduje nowy dom. Wychodzi drogo w instalacji i nie tak tanio w eksploatacji, jakby mogło się wydawać (bo duże zużycie prądu w drogiej strefie taryfy energetycznej przez mizerną akumulację) i komfort też niższy.
To nieprawda.
Ogrzewanie pompą powietrze powietrze vs podłogówka to:
- korzystniejsza delta temperatur,
- wyższy COP i SCOP,
- bardzo niskie koszty instalacji,
- możliwość grzania tylko w II taryfie jeśli dom ma dużą akumulację ciepła, jest szczelny i godzimy się na dyskomfort związany z wyższą temperaturą w nocy lub możemy oddzielić sypialnię od strefy ogrzewanej nocą,
- funkcja chłodzenia gratis.

JanWerbinski
16-06-2018, 10:46
Słabo wydajny system. Widziałem przedwojenne domy weekendowe z takim systemem, po wojnie jako całoroczne. Zimą rozpacz lub kufajka i zasmarkane dzieciuki. Fakt że piec był na drewno, :) pół piwnicy zajmował. Chata musi byc dobrze zaizolowana, okna, reku itp. Ciepło tylko przy kratce nadmuchowej, rozprowadza zapachy dymów sąsiadów. Trzeba posmakować aby pojąć bezsens pomysłu. Ludzie zakłądali zwykłe CO.
Piszesz o średniowiecznym DGP, a teraz jest możliwość używania PC. Masz wiedzę opóźnioną o jakieś kilkaset lat.

Dom nie musi być dobrze zaizolowany. Dobra izolacja daje tylko równiejszy rozkład temperatur, możliwość zastosowania mniejszej ilości nawiewów i przede wszystkim zmniejsza ilość energii i pieniędzy na ogrzewanie.

JanWerbinski
16-06-2018, 10:50
Witam,

do parterowego domu o powierzchni 115m2 rozważam założenie powietrzenj pompy ciepła z ogrzewaniem nadmuchowym.
Jestem ciekaw wrażeń z użytkowania takiego systemu albo po prostu ogrzewania nadmuchowego (bez względu na źródło ciepła).
Jaki jest hałas, przeciągi, czy bardziej się kurzy, itp, będę wdzięczny za wszelkie opinie.
Jest hałas jeśli zastosujesz małe przekroje rur lub nieodpowiednie rury.
Nie ma przeciągów.
Kurzy się mniej, bo filtr klimatyzacji wyłapuje dużą część kurzu. W przypadku umieszczenia nawiewów przy lub w podłodze pobliski kurz może być unoszony.
Amerykanie mają często takie ogrzewanie, bo oni żyją na wyższym poziomie i nie oszczędzają na wielu rzeczach. Dlatego montują systemy HVAC integrujące wentylację, ogrzewanie i klimatyzację. U nas, w biednym kraju klimatyzacja jest uważana za luksus. Do tego strach przed nową technologią i tradycja grzania węglem, bo pradziad tak grzał. I dlatego ludzie dziadują jak ich dziadowie.

Kaizen
16-06-2018, 11:26
Ogrzewanie pompą powietrze powietrze vs podłogówka to:
- korzystniejsza delta temperatur,

Faktycznie, przy podłogówce praktycznie nie ma delty temperatur powietrza. Przy nadmuchu musi być wdmuchiwane znacząco cieplejsze powietrze. które miesza się z zimnym (najzimniejszym przy oknach). Żeby w miarę szybko się mieszało musi być zapewniony jego ruch.


- wyższy COP i SCOP,

Co to obchodzi użytkownika? Ci, co się tym podniecają powinni do grzania zaprząc gruntówkę. Ta ma najlepszy COP i SCOP.


- bardzo niskie koszty instalacji,

Ogrzewanie podłogowe wszystkich pomieszczeń kosztuje jakieś 65zł/m2. Wyrobi i przy -30* grzejąc wyłącznie w taniej strefie G12 (nie potrzebuję żadnych farelek czy dodatkowych grzejników akumulacyjnych, które zalecasz jako uzupełnienie klimy w innym wątku).



- możliwość grzania tylko w II taryfie jeśli dom ma dużą akumulację ciepła, jest szczelny i godzimy się na dyskomfort związany z wyższą temperaturą w nocy lub możemy oddzielić sypialnię od strefy ogrzewanej nocą,

Przy grzaniu nadmuchowym żadna masa nie jest cieplejsza, niż powietrze. Co najwyżej zbliża się do tej temperatury, którą ma powietrze w pomieszczeniach. To znaczy, że po wyłączeniu źródła ciepła nic nie grzeje. Więc temperatura szybko spada nawet przy założeniach, o których piszesz. Przy podłogówce masz co najmniej kilkanaście ton betonu o temperaturze średnio kilka stopni wyższych, niż temperatura powietrza. Więc nawet po wyłączeniu ogrzewania posadzka grzeje i temperatura nawet rośnie. A potem powolutku spada - bo podłoga ciągle grzeje uzupełniając straty.


- funkcja chłodzenia gratis.

Tak, do chłodzenia klima się nadaje. Ale to wątek o ogrzewaniu.



Kurzy się mniej, bo filtr klimatyzacji wyłapuje dużą część kurzu. W przypadku umieszczenia nawiewów przy lub w podłodze pobliski kurz może być unoszony.

Jak filtr może wyłapać kurz, który najpierw nie zostanie uniesiony?

JanWerbinski
16-06-2018, 11:46
Faktycznie, przy podłogówce praktycznie nie ma delty temperatur powietrza. Przy nadmuchu musi być wdmuchiwane znacząco cieplejsze powietrze. które miesza się z zimnym (najzimniejszym przy oknach). Żeby w miarę szybko się mieszało musi być zapewniony jego ruch.
Delta temperatur przy PC powietrze powietrze dla średniej temperatury okresu grzewczego to 20°C. Dla podłogówki to kilkanaście stopni więcej.

JanWerbinski
16-06-2018, 11:47
Co to obchodzi użytkownika? Ci, co się tym podniecają powinni do grzania zaprząc gruntówkę. Ta ma najlepszy COP i SCOP.

Ma bezpośredni wpływ na koszt ogrzewania.
Gruntowa PC to bardzo duży, często niepotrzebny wydatek i wyższy TCO.

Kaizen
16-06-2018, 11:48
Delta temperatur przy PC powietrze powietrze dla średniej temperatury okresu grzewczego to 20°C. Dla podłogówki to kilkanaście stopni więcej.

Że jak chcesz ogrzać pomieszczenie do 20* to musisz dmuchać powietrzem o temperaturze 40*?
A podłoga miałaby mieć ponad 50*?

JanWerbinski
16-06-2018, 11:53
Ogrzewanie podłogowe wszystkich pomieszczeń kosztuje jakieś 65zł/m2. Wyrobi i przy -30* grzejąc wyłącznie w taniej strefie G12 (nie potrzebuję żadnych farelek czy dodatkowych grzejników akumulacyjnych, które zalecasz jako uzupełnienie klimy w innym wątku).

To nie jest cena kompletnego systemu, a jedynie jednego z jego elementów.
Tylko na etapie budowy. Później instalowane jest wielokrotnie droższe.

Ogrzewanie powietrzne niezależnie od etapu instalacji kosztuje np. 10000 za kompletny, działający system.
Działa w dowolnej taryfie. Można używać tylko w II ale największy komfort przy niskim koszcie to ogrzewanie non stop całą dobę wg harmonogramu w sterowniku i pokrycie zużycia w I taryfie niewielką instalacją PV.

fotohobby
16-06-2018, 11:56
Jedyny plus ogrzewania konwekcyjnego to nizszy koszt inwestycji. Eksploatacyjnie wychodzi podobnie, co ogrzewanie pompą p-w.
Natomiast komfort konwekcji w stosunku do promieniowania jest o tyle niższy, ze w ogole nie bralem pod uwagę tego rozwiazania do domu.

JanWerbinski
16-06-2018, 11:56
Przy grzaniu nadmuchowym żadna masa nie jest cieplejsza, niż powietrze. Co najwyżej zbliża się do tej temperatury, którą ma powietrze w pomieszczeniach. To znaczy, że po wyłączeniu źródła ciepła nic nie grzeje. Więc temperatura szybko spada nawet przy założeniach, o których piszesz. Przy podłogówce masz co najmniej kilkanaście ton betonu o temperaturze średnio kilka stopni wyższych, niż temperatura powietrza. Więc nawet po wyłączeniu ogrzewania posadzka grzeje i temperatura nawet rośnie. A potem powolutku spada - bo podłoga ciągle grzeje uzupełniając straty.
Nie musi być cieplejsza. Grzejesz np. do 24°C. Po wyłączeniu temperatura spada do 22°C przez kilkanaście godzin. W czym problem? Szybki spadek temperatury to mit. Akumulacja jest w całej masie budynku. Średnia temperatura powietrza oraz ścian wewnętrznych są identyczne.

JanWerbinski
16-06-2018, 11:58
Tak, do chłodzenia klima się nadaje. Ale to wątek o ogrzewaniu.

Mamy globalne ocieplenie i rekordy dodatnich anomalii temperaturowych niemal co miesiąc. Chłodzenie będzie miało coraz większe znaczenie dla utrzymania komfortu.
Możliwość chłodzenia i zwiększania komfortu latem z nawiązką rekompensuje drobne niedogodności występujące zimą.

JanWerbinski
16-06-2018, 11:59
Jak filtr może wyłapać kurz, który najpierw nie zostanie uniesiony?
Zanim wystąpi konieczność uniesienia kurzu, to musi on opaść. Przedtem krąży w powietrzu.

JanWerbinski
16-06-2018, 12:03
Jedyny plus ogrzewania konwekcyjnego to nizszy koszt inwestycji. Eksploatacyjnie wychodzi podobnie, co ogrzewanie pompą p-w.
Natomiast komfort konwekcji w stosunku do promieniowania jest o tyle niższy, ze w ogole nie bralem pod uwagę tego rozwiazania do domu.
To niemożliwe.
Już założenia na etapie obliczeń teoretycznych temu przeczą:
Wyższa delta temperatur.
Konieczność ogrzania niepotrzebnej masy wody i systemu grzewczego.
Wyższe straty ciepła związane z wyższą temperaturą medium przenoszącego ciepło.
Wyższe straty ciepła związane z tym że źródło ciepła nie jest wewnątrz przestrzeni ogrzewanej, a na jej skraju - podłoga nad gruntem.
Komfort promieniowania występuje tylko w niedogrzanych pomieszczeniach. Nikt nie zastanawia się nad umiejscowieniem źródła ciepła kiedy jest bardzo ciepło.

JanWerbinski
16-06-2018, 12:04
Że jak chcesz ogrzać pomieszczenie do 20* to musisz dmuchać powietrzem o temperaturze 40*?
A podłoga miałaby mieć ponad 50*?
Nie musisz. Możesz zwiększyć wymianę powietrza na wymienniku i zmniejszyć jego temperaturę. Nie ma obowiązku ograniczania przepływu powietrza w celu zwiększenia jego temperatury.

Kaizen
16-06-2018, 12:16
Nie musi być cieplejsza. Grzejesz np. do 24°C. Po wyłączeniu temperatura spada do 22°C przez kilkanaście godzin. W czym problem? Szybki spadek temperatury to mit. Akumulacja jest w całej masie budynku. Średnia temperatura powietrza oraz ścian wewnętrznych są identyczne.

To jest szybki spadek temperatury. I dmuchasz wtedy jaką temperaturą, żeby dom nagrzać do 24*

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=404848


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=400632

Jaki musi być przepływ powietrza i o ile musi ono być cieplejsze, żeby dostarczyć np. 1kW mocy.
Mi wychodzi, że 100m3/h powietrza o temperaturze o 10* cieplejszym, niż pomieszczenie dostarcza ledwo 400W. Czyli jak masz ze 4kW zapotrzebowanie, to trzeba puścić 1000m3/h albo dmuchać 500m3/h powietrza o temperaturze 42* dla utrzymania 22*.

Przy podłogówce masz tak:

http://kaizen.neostrada.pl/public/budowa/projco135.gif

Źródło (http://www.instsani.webd.pl/236/zasady-projektowania-ogrzewania-podlogowego)

Czyli malutkimi różnicami temperatury dostarczasz dużej mocy.

I temperaturę podłogi w największe mrozy ze 2-3* wyższą, niż temperatura powietrza.


To nie jest cena kompletnego systemu, a jedynie jednego z jego elementów.

To jest cena kompletnego systemu. 5900zł brutto zapłaciłem za ułożenie kabli (robota z materiałem). Do tego policzyłem z zapasem 100zł/szt * 11 sterowników i co nieco za kable od rozdzielni.


Ogrzewanie powietrzne niezależnie od etapu instalacji kosztuje np. 10000 za kompletny, działający system.

Kupuję. Zapraszam. Dom moich rodziców - późny gierek, grzany śmieciuchem. Dwa pełne piętra po 110m2. Podejmujesz wyzwanie, czy wycofujesz to co wyżej napisałeś? Niech będzie nawet 10K zł za kondygnację.

Kaizen
16-06-2018, 12:19
Wyższe straty ciepła związane z wyższą temperaturą medium przenoszącego ciepło.


Jaką temperaturę ma prąd elektryczny?
;)


Wyższe straty ciepła związane z tym że źródło ciepła nie jest wewnątrz przestrzeni ogrzewanej, a na jej skraju - podłoga nad gruntem.

Wyższe straty to masz sprężając czynnik i przesyłając go na zewnatrz budynku.

Posadzka grzewcza jest przecież przestrzenią ogrzewaną. I odizolowaną od gruntu we współczesnym domu całkiem porządnie.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=400636

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=400635

Kaizen
16-06-2018, 12:24
Zanim wystąpi konieczność uniesienia kurzu, to musi on opaść. Przedtem krąży w powietrzu.

Nie unosi kurzu... bo nie pozwala mu osiąść ;)

JanWerbinski
16-06-2018, 12:28
To jest szybki spadek temperatury. I dmuchasz wtedy jaką temperaturą, żeby dom nagrzać do 24*

Żeby nagrzać, np. przyjeżdżając zimą do wyziębionego domu to trzeba zwiększyć.
Jednak przez >90% czasu ogrzewanie polega na podtrzymaniu temperatury, a nie na nagrzaniu. Podtrzymanie to niskie zapotrzebowanie.

JanWerbinski
16-06-2018, 12:31
Jaki musi być przepływ powietrza i o ile musi ono być cieplejsze, żeby dostarczyć np. 1kW mocy.
Mi wychodzi, że 100m3/h powietrza o temperaturze o 10* cieplejszym, niż pomieszczenie dostarcza ledwo 400W. Czyli jak masz ze 4kW zapotrzebowanie, to trzeba puścić 1000m3/h albo dmuchać 500m3/h powietrza o temperaturze 42* dla utrzymania 22*.

Moja kanałówka ma ok. 500m3/h na najniższym biegu, przy niskich oporach.
Czyli dostarczy wg Twoich założeń 2kW. To dość realna ilość energii potrzebna na utrzymanie stałej temperatury.
Jeśli chcemy żeby była niesłyszalna, to należy nie przekraczać 5m/s. Przekrój łatwo policzyć.
Zapotrzebowanie 4kW występuje tylko podczas mrozów. Jak dla mnie to mogę pójść na kompromis i godzę się na wyższy przepływ. Wynagrodzę to sobie komfortem latem, kiedy będę chłodził dom.

JanWerbinski
16-06-2018, 12:32
To jest cena kompletnego systemu. 5900zł brutto zapłaciłem za ułożenie kabli (robota z materiałem). Do tego policzyłem z zapasem 100zł/szt * 11 sterowników i co nieco za kable od rozdzielni.

No to weź mi ułóż te kable w tej cenie. Stropy Kleina, deski na legarach. Po robocie ma być z powrotem położona wykładzina dywanowa.

JanWerbinski
16-06-2018, 12:33
Kupuję. Zapraszam. Dom moich rodziców - późny gierek, grzany śmieciuchem. Dwa pełne piętra po 110m2. Podejmujesz wyzwanie, czy wycofujesz to co wyżej napisałeś? Niech będzie nawet 10K zł za kondygnację.
Podejmuję. Pieniądze biorę z góry. 20 tys plus dojazd wg stawek ustawowych przelej na moje konto.

JanWerbinski
16-06-2018, 12:34
Jaką temperaturę ma prąd elektryczny?
;)

To się odnosiło do rur CO.

JanWerbinski
16-06-2018, 12:35
Wyższe straty to masz sprężając czynnik i przesyłając go na zewnatrz budynku.
Na odcinku 40 cm w dobrze zaizolowanych rurach?

JanWerbinski
16-06-2018, 12:36
Posadzka grzewcza jest przecież przestrzenią ogrzewaną. I odizolowaną od gruntu we współczesnym domu całkiem porządnie.

Tylko jeśli na etapie projektowania i budowy tak zostanie zrobiona. Czyli tylko nowe budynki i to niektóre. Nie da się porządnie zaizolować później.

kaszpir007
16-06-2018, 12:38
Dla mnie w nowym domu jedynie tyko i wyłącznie ogrzewanie podłogowe wodne. A czym później to będzie zasilane (kocioł na prąd , pompa ciepła , gaz) to już kwestia wyboru.Ogrzewanie podłogowe to najbardziej komfortowe i najlepsze dla czlowieka (rozkład temperatur) ogrzewanie.A ogrzewanie nadmuchowe zostawmy do ogrzewania hal i sklepów, tam gdzie komfort nie ma żadnego znaczenia a jedynie ma być dana powierzchnia nagrzana ...

JanWerbinski
16-06-2018, 12:38
Nie unosi kurzu... bo nie pozwala mu osiąść ;)
Źródłem kurzu są ludzie. Ściera się np. ubranie czy złuszczający się naskórek. Kurz po oderwaniu się od włókien tkaniny krąży w powietrzu. Jeśli zostanie zassany wywiewem, to nie zdąży opaść. Wszystko co znajdziesz w filtrach wywiewu, to kurz wyłapany dodatkowo przez wentylację/klimatyzację. Klimatyzacja nie jest źródłem kurzu.

JanWerbinski
16-06-2018, 12:41
Dla mnie w nowym domu jedynie tyko i wyłącznie ogrzewanie podłogowe wodne.

W domu już wybudowanym robienie podłogówki to bardzo duże koszty.

eliks
16-06-2018, 14:10
Naucz się edytować posty bo będę Ci raportowal. Tego nie idzie czytać.

fotohobby
16-06-2018, 15:03
To niemożliwe.
Już założenia na etapie obliczeń teoretycznych temu przeczą:
Wyższa delta temperatur.
Konieczność ogrzania niepotrzebnej masy wody i systemu grzewczego.
Wyższe straty ciepła związane z wyższą temperaturą medium przenoszącego ciepło.
Wyższe straty ciepła związane z tym że źródło ciepła nie jest wewnątrz przestrzeni ogrzewanej, a na jej skraju - podłoga nad gruntem.
Komfort promieniowania występuje tylko w niedogrzanych pomieszczeniach. Nikt nie zastanawia się nad umiejscowieniem źródła ciepła kiedy jest bardzo ciepło.

Jakos wyniki kolegi ktory przedstawil swoje wyniki i koszty ogrzewania domy 87m2 temu przeczą.
Moje medium, ktore przenosi cieplo ma 32C, wiec tyle, co Twoj nadmuch, straty zostaja z w domu, wiec o czym Ty w ogole piszesz ?


Podejmuję. Pieniądze biorę z góry. 20 tys plus dojazd wg stawek ustawowych przelej na moje konto.

Czlowieku, kto w obecnych czasach bierze kasę z gory ??
Jelenia szukasz ?

Moze pokaz swoje dotychczasowe realizacje, zeby wiedzec, ze w ogole masz pojecie o czym piszesz.

Arturo72
16-06-2018, 16:17
Tylko jeśli na etapie projektowania i budowy tak zostanie zrobiona. Czyli tylko nowe budynki i to niektóre. Nie da się porządnie zaizolować później.Autor tematu buduje nowy dom i głupotą byłoby instalować w nim ogrzewanie nadmuchowe bez podlogowki.

JanWerbinski
16-06-2018, 16:31
Jakos wyniki kolegi ktory przedstawil swoje wyniki i koszty ogrzewania domy 87m2 temu przeczą.
Moje medium, ktore przenosi cieplo ma 32C, wiec tyle, co Twoj nadmuch, straty zostaja z w domu, wiec o czym Ty w ogole piszesz ?

Straty nie zostają w domu jeżeli przy danej przewodności cieplnej przegrody mamy dwukrotnie większą różnicę temperatur. Grzejnik 50°C przy ścianie zewnętrznej to dwukrotnie większe straty ciepła przez tą ścianę niż grzejnik daleko od niej.

JanWerbinski
16-06-2018, 16:32
Czlowieku, kto w obecnych czasach bierze kasę z gory ??
Jelenia szukasz ?

Moze pokaz swoje dotychczasowe realizacje, zeby wiedzec, ze w ogole masz pojecie o czym piszesz.
Moja firma, moje zasady.
Nie szukam klienta. To on się uparł.

Kaizen
16-06-2018, 17:58
Na odcinku 40 cm w dobrze zaizolowanych rurach?

Masz zdjęcie termowizji tej dobrze zaizolowanej rury. Deltę masz tam ogromną, a izolację śmieszną jak porównasz z 20cm EPS w PnG


Moja kanałówka ma ok. 500m3/h na najniższym biegu, przy niskich oporach.
Czyli dostarczy wg Twoich założeń 2kW. To dość realna ilość energii potrzebna na utrzymanie stałej temperatury.



To nie założenie. to fizyka. Założeniem było, że dmucha 42*. I gdzie tu mała delta?



Jednak przez >90% czasu ogrzewanie polega na podtrzymaniu temperatury, a nie na nagrzaniu. Podtrzymanie to niskie zapotrzebowanie.

Czy Ty piszesz na trzeźwo? Najpierw piszesz, że stygnie w czasie drogiej strefy o kilka stopni, potem, ze 90% to podtrzymanie....


Podejmuję. Pieniądze biorę z góry. 20 tys plus dojazd wg stawek ustawowych przelej na moje konto.

Zgoda, pod warunkiem, ze wplata na podstawie umowy notarialnej (ja pokrywam koszty notariusza) w której bedzie wpisane, ze to zadatek i termin realizacji do 30 września 2018r.


Tylko jeśli na etapie projektowania i budowy tak zostanie zrobiona. Czyli tylko nowe budynki i to niektóre. Nie da się porządnie zaizolować później.

Zgadza się. Zaznaczałem to w pierwszym poscie. To Ty zacząłeś wychwalać ogrzewanie nadmuchowe w srarych domach. Ciekawe, jakie przepływy i sprzet zafundujesz moim rodzicom, zeby te kilkanaście kW (albo i ponad 20kW) wyrobić przy -20*. Obstawiam, że zdezerterujesz bo sciemniałeś. A rodzice leciwi i szuflować nie dają rady.


Źródłem kurzu są ludzie.

Ludzie produkują zarodniki pleśni? Skąd się bierze kurz na strychu, na który wchodzi ktos raz na rok?


Straty nie zostają w domu jeżeli przy danej przewodności cieplnej przegrody mamy dwukrotnie większą różnicę temperatur.

Dobrze piszesz o tej dT. Jak dmuchasz kanałami 42* (albo więcej) to masz dT przy -20* na zewnątrz jaką? 62*+
Jak w głebi wylewki mam nawet 30*, to grunt ma z 8*. Czyli dT 22*.
I kto jest Sprite, a kto pragnienie?

EOT z mojej strony. Na zaproszenie do notariusza z trzydniowym wyprzedzeniem czekam do połowy lipca. Jedyne co napiszę w tym wątku to informacja, czy jak upgrade ogrzewania dla moich rodziców się skończył.

Arturo72
16-06-2018, 19:14
To nieprawda. Ogrzewanie pompą powietrze powietrze vs podłogówka to:- korzystniejsza delta temperatur,- wyższy COP i SCOP,- bardzo niskie koszty instalacji,- możliwość grzania tylko w II taryfie jeśli dom ma dużą akumulację ciepła, jest szczelny i godzimy się na dyskomfort związany z wyższą temperaturą w nocy lub możemy oddzielić sypialnię od strefy ogrzewanej nocą,- funkcja chłodzenia gratis.Bzdury opowiadasz człowieku,ogrzewanie podłogowe to grzejnik,który grzeje z temp.23-25st.C a zasilany jest temp.30-35st.C i dlatego COP jest wyższy niż przy grzaniu nadmuchowym.Przez to,że wylewka to kilkanaście ton betonu nagrzanego do 23-25st.C jego masa sprawia,że temp.w domu jest stabilna przez kilkadziesiąt godzin i nie ma potrzeby "nadganiania" wychłodzenia domu jak to jest w przypadku ogrzewania nadmuchowego.Zróżnicowanie temp.w każdym pomieszczeniu z osobna jest jak najbardziej możliwe.Także zanim się wypowiesz doucz się a nie robisz z siebie pajaca...

Bertha
16-06-2018, 23:17
Napisał Jan Werbiński:Piszesz o średniowiecznym DGP, a teraz jest możliwość używania PC. Masz wiedzę opóźnioną o jakieś kilkaset lat.Dom nie musi być dobrze zaizolowany. Dobra izolacja daje tylko równiejszy rozkład temperatur, możliwość zastosowania mniejszej ilości nawiewów i przede wszystkim zmniejsza ilość energii i pieniędzy na ogrzewanie.Bertha odpowiada: Może i mam wiedzę opóźnioną o jakieś kilkaset skoro tak twierdzisz. Tylko że ja w takim domu bywałem i wiem jak to wygląda w praktyce i jak smakuje a ty teoretyzujesz. Być może jesteś wiodacą siłą narodu. No to naród ma problem.

fotohobby
16-06-2018, 23:22
Straty nie zostają w domu jeżeli przy danej przewodności cieplnej przegrody mamy dwukrotnie większą różnicę temperatur. Grzejnik 50°C przy ścianie zewnętrznej to dwukrotnie większe straty ciepła przez tą ścianę niż grzejnik daleko od niej.

Jaki grzejnik, kto teraz grzejniki 50C zakłada?
Obudź się.
Piszemy o podłogówce. 32C na zasilaniu, 6-8C w gruncie. Jaka do delta ??
Pomiędzy 20cm styropianu. Jakie to straty ?


Moja firma, moje zasady.
Nie szukam klienta. To on się uparł.

Ha, ha - jaka firma ?
Masz jakieś zdjęcia ? Rekomendacje ?
Jak zwykle wykręcasz kota ogonem...

Ale poczekamy do lipca...

JanWerbinski
17-06-2018, 07:02
Masz zdjęcie termowizji tej dobrze zaizolowanej rury. Deltę masz tam ogromną, a izolację śmieszną jak porównasz z 20cm EPS w PnG
Nie wiem jaką Ty masz izolację, ale ja do starego klimatyzatora oprócz oryginalnej pianki rur miedzianych dałem dodatkowe ocieplenie piankowe a na koniec jeszcze folię aluminiową. Rury na odcinku 4 m są prowadzone w warstwie ocieplenia 15 cm i odseparowane od siebie. To chyba oczywiste że nie pozostawia się oryginalnego minimalnego ocieplenia, ale je ulepsza?

JanWerbinski
17-06-2018, 07:03
To nie założenie. to fizyka. Założeniem było, że dmucha 42*. I gdzie tu mała delta?Zwiększ przepływ powietrza lub zmniejsz obroty sprężarki i temperatura spadnie.
Czy Ty piszesz na trzeźwo? Najpierw piszesz, że stygnie w czasie drogiej strefy o kilka stopni, potem, ze 90% to podtrzymanie....Pytasz o grzanie w pracy ciągłej jak to robiłem od grudnia do marca, czy o pracę tylko w taniej taryfie jak to robiłem w listopadzie? Pytaj precyzyjnie.
Zgoda, pod warunkiem, ze wplata na podstawie umowy notarialnej (ja pokrywam koszty notariusza) w której bedzie wpisane, ze to zadatek i termin realizacji do 30 września 2018r..Nie biorę zadatków tylko zaliczki. Ty nie stawiasz żadnych nowych warunków poza ceną. To ja je będę stawiał.
Zgadza się. Zaznaczałem to w pierwszym poscie. To Ty zacząłeś wychwalać ogrzewanie nadmuchowe w srarych domach. Ciekawe, jakie przepływy i sprzet zafundujesz moim rodzicom, zeby te kilkanaście kW (albo i ponad 20kW) wyrobić przy -20*. Obstawiam, że zdezerterujesz bo sciemniałeś. A rodzice leciwi i szuflować nie dają rady.Na -20 będą mogli użyć grzejników olejowych które mają zapewnić dodatkową moc w szczycie zapotrzebowania. Klimatyzacji nie projektuje się na zapotrzebowanie szczytowe, ale na średnie. Wszędzie to piszę. Klima jako ogrzewanie główne przez >90% czasu. W rezerwie ogrzewanie dodatkowe. U mnie są to piece akumulacyjne nie używane ani razu ostatniej zimy.
Ludzie produkują zarodniki pleśni? Skąd się bierze kurz na strychu, na który wchodzi ktos raz na rok?Zarodniki pleśni są produkowane przez pleśń. Kurz na strychu bierze się z zewnątrz nawiewany przez nieszczelności lub wentylację. Moja piwnica, która jest maksymalnie uszczelniona wcale nie ma kurzu. Rzeczy na półkach leżą kilka lat i się nie kurzą.
Dobrze piszesz o tej dT. Jak dmuchasz kanałami 42* (albo więcej) to masz dT przy -20* na zewnątrz jaką? 62*+Jak w głebi wylewki mam nawet 30*, to grunt ma z 8*. Czyli dT 22*.I kto jest Sprite, a kto pragnienie?EOT z mojej strony. Na zaproszenie do notariusza z trzydniowym wyprzedzeniem czekam do połowy lipca. Jedyne co napiszę w tym wątku to informacja, czy jak upgrade ogrzewania dla moich rodziców się skończył.Jeśli kanały są prowadzone w środku przestrzeni ogrzewanej, z dala od ścian zewnętrznych, to delta temperatury przegrody jest różnicą miedzy -20 a +21. Ciepło tracone izolacją kanałów ogrzewa powietrze w pomieszczeniu. Ciepło promieniowane przez grzejniki i rury wodne prowadzone przy ścianie ogrzewa ścianę i zwiększa przenikanie ciepła przez nią.Ty masz wpłacić kasę i nie stawiasz żadnych dodatkowych warunków. Ja robię ogrzewanie i określam warunki. Takie zasady w mojej firmie. Nie podoba się to idź do konkurencji.
Bzdury opowiadasz człowieku,ogrzewanie podłogowe to grzejnik,który grzeje z temp.23-25st.C a zasilany jest temp.30-35st.C i dlatego COP jest wyższy niż przy grzaniu nadmuchowym.PIle wynosi SCOP typowych PC powietrze woda do podłogówki?Dlaczego parametry np. tej pompy nie potwierdzają tego co piszesz?COP 2,77 dla +35° Nie podają SCOP.http://allegro.pl/oxy-pompa-ciepla-lg-powietrze-woda-7kw-montaz-i7087981807.htmlBrak możliwości komfortowego chłodzenia i osuszania domu!Tymczasem mój stary klimatyzator z 2009 przy temperaturze +20/+2 ma COP 3.
Tylko że ja w takim domu bywałem i wiem jak to wygląda w praktyce i jak smakuje a ty teoretyzujesz. Ja też lubię zwiedzać średniowieczne zamki.
Jaki grzejnik, kto teraz grzejniki 50C zakłada? Obudź się.Piszemy o podłogówce. 32C na zasilaniu, 6-8C w gruncie. Jaka do delta ??Pomiędzy 20cm styropianu. Jakie to straty ?Piszę o grzejnikach CO które mam okazję dotknąć bywając w różnych miejscach. Masz nową instalację z podłogówką. To dobrze. W takim razie przyspieszona ucieczka następuje tylko przez podłogę do gruntu.Nie wiem jakie to straty. Za mało danych. Pokaż po prostu fakturę za energię to zobaczymy.
Ha, ha - jaka firma ?Masz jakieś zdjęcia ? Rekomendacje ?Jak zwykle wykręcasz kota ogonem...Ale poczekamy do lipca...Po co mi rekomendacje i zdjęcia jeśli już mam klienta z kasą którego jedynym warunkiem jest cena? On chce i akceptuje poziom moich usługi bez względu na jakość. :-D

fotohobby
17-06-2018, 08:53
Po co mi rekomendacje i zdjęcia jeśli już mam klienta z kasą którego jedynym warunkiem jest cena? On chce i akceptuje poziom moich usługi bez względu na jakość. :-D

Wiedziałem, ze sie wykrecisz.
Pokaz w takim razie realizacje, rekomendacje. Dane w KRS, zeby mozna bylo sprawdzić,mczy firma istnieje i nie figuruje w rejestrze dłużników
Nikt nie wpłaca 100% zaliczki trollowi z Forum

Odnośnie trollingu - czy Ty nie potrafisz ogarnac prostej funkcji edycji postow ?
Naprawde odpowiadajac na każde zdanie dyskutanta musisz tworzyc nowy post ?


Ile wynosi SCOP typowych PC powietrze woda do podłogówki?
Dlaczego parametry np. tej pompy nie potwierdzają tego co piszesz?
COP 2,77 dla +35° Nie podają SCOP.
http://allegro.pl/oxy-pompa-ciepla-lg-powietrze-woda-7kw-montaz-i7087981807.html
Brak możliwości komfortowego chłodzenia i osuszania domu!

Tymczasem mój stary klimatyzator z 2009 przy temperaturze +20/+2 ma COP 3.

Ty tez nie potrafisz podać SCOP dla urzadzeń, ktore linkujesz.
Jakis tam SCOP jest podany, ale czy dla Londynu, cz Lądka Zdroju, to już nieokreślono.
Ale nie sa to SCOPy dla strefy chlodnej.

Porownujac koszty ogrzewania kol Arturo72 i kol maazik, to jednak widze przewagę p-w

JanWerbinski
17-06-2018, 10:40
Wiedziałem, ze sie wykrecisz. Pokaz w takim razie realizacje, rekomendacje. Dane w KRS, zeby mozna bylo sprawdzić,mczy firma istnieje i nie figuruje w rejestrze dłużników Nikt nie wpłaca 100% zaliczki trollowi z ForumPo co? On dał jeden warunek: cena.Ja ten warunek przyjąłem i teraz czekam na zaliczkę. Nie podoba się to niech idzie do innej firmy.
Ty tez nie potrafisz podać SCOP dla urzadzeń, ktore linkujesz.Jakis tam SCOP jest podany, ale czy dla Londynu, cz Lądka Zdroju, to już nieokreślono.Ale nie sa to SCOPy dla strefy chlodnej.Porownujac koszty ogrzewania kol Arturo72 i kol maazik, to jednak widze przewagę p-wMoja klimatyzacja nie ma SCOP, bo takiego parametru wtedy nie podawano.Ta którą kupiłem ma podany SCOP i strefę. Mieszkam na granicy strefy. Nie mam dokładnej mapy gdzie one przebiegają.Porównując koszt ogrzewania najlepiej uwzględnić TCO przez kilkanaście lat. Dla zestawu klima split + PV 2kW nie ma konkurencji. TCO 12000 zł. 5MWh ciepła rocznie.

fotohobby
17-06-2018, 11:51
Po co? On dał jeden warunek: cena.
Ja ten warunek przyjąłem i teraz czekam na zaliczkę. Nie podoba się to niech idzie do innej firmy.

Inaczej - powinno byc: "niech idzie do firmy".
Czlowieku - napisalem jednego posta, to dlaczego odpowiadasz w dwóch ?
Nie rozumesz, jak ci sie zwraca uwagę ?


Mieszkam na granicy strefy. Nie mam dokładnej mapy gdzie one przebiegają.

To ci pomogę, bo widze, ze i na tym znasz się slabo.
http://www.mitsubishi-electric.pl/photo/erp_strefa_klimatyczna.png

To niby gdzie mieszkasz, ze to "na granicy strefy" ?



Porównując koszt ogrzewania najlepiej uwzględnić TCO przez kilkanaście lat.
Dla zestawu klima split + PV 2kW nie ma konkurencji. TCO 12000 zł. 5MWh ciepła rocznie.

Ha, ha - split, czyli to bieda ogrzewanie bez mozliwosci regulacji temperatury w pomieszczeniach.
Tak zwane "ogrzewanie otwartymi drzwiami" :) :)

JanWerbinski
17-06-2018, 13:17
Inaczej - powinno byc: "niech idzie do firmy".
Czlowieku - napisalem jednego posta, to dlaczego odpowiadasz w dwóch ?
Nie rozumesz, jak ci sie zwraca uwagę ?

To ci pomogę, bo widze, ze i na tym znasz się slabo.
http://www.mitsubishi-electric.pl/photo/erp_strefa_klimatyczna.png

To niby gdzie mieszkasz, ze to "na granicy strefy" ?

Ha, ha - split, czyli to bieda ogrzewanie bez mozliwosci regulacji temperatury w pomieszczeniach.
Tak zwane "ogrzewanie otwartymi drzwiami" :) :)
Nie wiem dlaczego posty się nie łączą automatycznie jak na innych forach. Widocznie właściciel forum tak zrobił i tak jest dobrze.
Ja na tej Twojej mapce nie widzę Polski. I na pewno Grecja nie ma nawet zbliżonych temperatur do północy Norwegii.
Ta mapa jest lepsza. https://www.bambusy.pl/viewtopic.php?f=6&t=6

TCO split i PV 10-12 tys.
TCO kanałowa + PV bez osprzętu >12000 zł.

fotohobby
17-06-2018, 16:57
Nie wiem dlaczego posty się nie łączą automatycznie jak na innych forach. Widocznie właściciel forum tak zrobił i tak jest dobrze.
Ja na tej Twojej mapce nie widzę Polski. I na pewno Grecja nie ma nawet zbliżonych temperatur do północy Norwegii.
.

Jak Ty na tej mapie nie widzisz Polski, to ja nie mam pytan....
Pomogę - prawa, gorna ćwiartka. Niebieskie tlo. Są kontury
Ty chodziles na geografie ? Przeciez powinienes zlokalizować Polskę, nawet, gdyby nie zaznaczyli jej konturów.
Niebieskie na poludniu Europy to góry ( i nie Grecja, a Macedonia i Kosowo)
Mapa ci sie nie podoba - napisz do Mitsu, zeby poprawili.
W zamian podajesz strefy klimatyczne POLSKI i piszesz, ze jest lepsza ?!?
Mapa dla hodowcow np rododendronow, bambusów i magnolii
Na jej podstawie podawane są SCOPy na kartach energetycznych urzadzeń grzewczych ? :) :)

Lol ;)
Myslalem, ze juz osiagnaleś granice indolencji, ale co tydzien się poprawiasz ;)

Jesli posty sie nie lacza, to wystarczy odrobina dobrych checi, zeby je polaczyć.

eliks
17-06-2018, 17:38
Nie wiem dlaczego posty się nie łączą automatycznie
Napisałem Ci że będę raportowal każde Twoje nabijanie postów. Jak się nie poprawisz to pewnie wyłapiesz bana.

Elfir
17-06-2018, 21:36
Bez przesady. Za to bana się nie dostaje. :)
Forum nie ma opcji automatycznego łączenia postów, więc jak ktoś ustosunkowuje się po kolei do różnych wypowiedzi to niestety wychodzi kilka postów pod rząd. Proszę dać znać, to ktoś z moderacji połączy w jeden.

JanWerbinski
18-06-2018, 04:49
Na geografię musiałem chodzić bardzo dawno temu. Zapewne jeszcze podczas epoki lodowcowej. To by tłumaczyło zbieżność temperatur Grecji i pólnocnej Skandynawii zimą...

fotohobby
18-06-2018, 07:44
Oczywiscie, njejaki JanWerbinski (mylący Grecję z Macedonią i Kosowem, nie potrafiacy na mapie Europy odnaleźć konturów Polski) jest mądrzejszy i bedzie kwestionował podział na strefy, ktorych jakos nie kwestionuja najwieksi producenci sprrzętu, jak choćby Mitsubishi.
Moze opracuj wlasny podział, taki w ktorym mieszkasz "na granicy strefy", jak twierdzisz
:lol:
Nie do wiary...

JanWerbinski
18-06-2018, 09:19
To znaczy że na północy Norwegii sprawność sezonowa pompy ciepła będzie podobna jak w Macedonii? :)
Ten podział to czysta głupota. Wystarczy porównać średnie temperatury stycznia w Europie. Zachodniej Polsce gdzie mieszkam jest pod tym względem bliżej do krajów Beneluxu niż do Szwecji czy wschodniej Polski.

Oto dowód:

Średnia temperatura stycznia 2018 w Amsterdamie +3°
https://www.holiday-weather.com/amsterdam/averages/january/

Średnia temperatura stycznia 2018 na moim podwórku +2,9°C.
https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IARY4#history/s20171202/e20180101/mmonth

Średnia temperatura Skopje +1°C
https://www.holiday-weather.com/skopje/averages/january/

Ostersund -5°
http://www.ostersund.climatemps.com/temperatures.php

Tampere -8°
https://weather-and-climate.com/average-monthly-Rainfall-Temperature-Sunshine,tampere,Finland

fotohobby
18-06-2018, 09:41
Wyślij to do Mitsubishi :)
Oczywiscie, ze w granicach stref też wystepuja roznice.
Ale nie szafuj SCOPami strefy cieplej, ktora dla polskich warunków niewiele na wspolnego.

Jajko madrzejsze od kury....

jacentyy
18-06-2018, 10:18
^^
Teraz to fotohobby pokazujesz to co kiedy pyxis napisał : "fotohobby pokłóci sie z Tobą dla zasady" , czy zawsze tak musi być, że ostatnie słowo należy do Ciebie? JanWerbiński ma sporo racji w tym co pisze i od początku wiadomo było o co chodzi z tymi granicami, ale Ty ześ sie przyczepił w imię tego co napisał kiedyś Pyxis....

fotohobby
18-06-2018, 10:35
Po prostu chce pokazac, że ne ma sensu podawac SCOPu, nie dla naszej strefy klimatycznej.
Już w Polsce sa róznice miedzy Wroclawiem, a Lublinem, a pomiedzy Lublinem, a Strasburgiem jeszcze wieksze, bo do dwie strefy.
Dlatego wole COP, jaki podaje np Panasonic dla -15C, bo on w kazdej strefie bedzie taki sam (pomijam wilgotnosc powietrza), niz niepotrzebny nam SCOP dla punktu strefy umiarkowanej.
JanWerbinski podnieca sie SCOPami dla Strasburga, a potem i tam okazuje sie, ze uzytkownik z ogrzeeaniem nadmuchowym placi wiecej za ogrzanie mniejszego domu, niz uzytkownik z pompą p-w, mimo, iż w papierach SCOP jest imponujący.

funky_koval
18-06-2018, 10:48
Znaleźć COP dla różnych urządzeń to misja niemożliwa. Działy marketingu i polscy sprzedawcy wolą SCOP dla klimatu ciepłego. Długo myślałem że Gree U Crown to fajne urządzienie. Ale ten ich SCOP ponad 5 to właśnie dla klimatu ciepłego

fotohobby
18-06-2018, 11:05
I niektorzy, jak JanWerbinski, na to się łapią i jeszcze podkreslaja przewage tych urzadzen w stosunku do pomp p-w w ktorych jest podany COP w konktetnych warunkach i dla konkretnej wartosci Tz.
Teraz wchodzi tu nowy uzytkownik, widzi wartosc 5 versus 3 i wyrabia sobie przekonanie, ze klimatyzatory ścienne i kanalowe grzeja oszczędniej

SzymonKc
18-06-2018, 11:08
Ten cały SCOP podawany w folderach niewiele jest wart.
Są dostępne dane tzw. statystycznego (czy typowego) roku meteorologicznego dla dziesiątek stacji meteorologicznych w Polsce, znając parametry własnej chałupy (zapotrzebowanie w funkcji temperatury) i przebieg wykresu COP danego urządzenia, można sobie zasymulować pracę takiego urządzenia w ciągu roku (dane godzinowe), a uzyskany wynik jest dużo pewniejszy. Pół godziny roboty w excelu (na pierwszy raz) + 10 minut na każde kolejne urządzenie.

Bertha
18-06-2018, 11:11
Czy Jan Werbiński zablokowany na racjonalista.pl to ten sam JanWerbiński specyjalista od ogrzewnia?

fotohobby
18-06-2018, 11:11
Ten cały SCOP podawany w folderach niewiele jest wart.
Są dostępne dane tzw. statystycznego roku meteorologicznego dla dziesiątek stacji meteorologicznych w Polsce, znając parametry własnej chałupy (zapotrzebowanie w funkcji temperatury) i przebieg wykresu COP danego urządzenia, można sobie zasymulować pracę takiego urządzenia w ciągu roku (dane godzinowe), a uzyskany wynik jest dużo pewniejszy. Pół godziny roboty w excelu (na pierwszy raz) + 10 minut na każde kolejne urządzenie.



I to jest rozsadne podejscie.
Tylko wykres jest trudniej dostępny z reguły.

JanWerbinski
18-06-2018, 11:22
JanWerbinski podnieca sie SCOPami dla Strasburga,

https://weather-and-climate.com/average-monthly-Rainfall-Temperature-Sunshine,strasbourg,France
Średnia temperatura stycznia Strasbourg to +3°C. Tyle samo co u mnie na podwórku.

fotohobby
18-06-2018, 11:27
To mam dla ciebie zadanie - znajdż te dane Z JEDNEGO ŹRÓDŁA.
Bo potrafia sie roznic o kilka C.
Porownaj sobie dane z tej strony dla Wroclawia,
Mam rodzine w Karlsruhe i wiem, jak wygląda sezon zimowy u nich, a u mnie...

Poza tym, widze, ze ponizej -1,5C temperatura tam nie spada. A u Ciebie bylo -8,5....
U mnie -13..., a w Lublinie -18...

fotohobby
18-06-2018, 12:02
Prosze - oto dane z tej samej strony, z ktorej wziales temperature w grudniu dla Żar
https://www.wunderground.com/history/airport/LFST/2018/1/1/MonthlyHistory.html?&reqdb.zip=&reqdb.magic=&reqdb.wmo=
I

le tam miales u siebie w styczniu srednio w Zarach?
3C .
No to pod Strasburgiem bylo ile ?
12 ?
Byles kiedys we Francji w tamtych okolicach zima ?
Ja bylem w Strasburgu, przy okazji wizyty w Karlsruhe.

To bylo w grUdniu, jak przyjechalem z Polski, to wygladalem jak nIedźwiedż polarny w ZOO

Gdybys był, to bys takich farmarozow nie pisal...

JanWerbinski
18-06-2018, 13:40
Prosze - oto dane z tej samej strony, z ktorej wziales temperature w grudniu dla Żar
https://www.wunderground.com/history/airport/LFST/2018/1/1/MonthlyHistory.html?&reqdb.zip=&reqdb.magic=&reqdb.wmo=
I

le tam miales u siebie w styczniu srednio w Zarach?
3C .
No to pod Strasburgiem bylo ile ?
12 ?
Byles kiedys we Francji w tamtych okolicach zima ?
Ja bylem w Strasburgu, przy okazji wizyty w Karlsruhe.

To bylo w grUdniu, jak przyjechalem z Polski, to wygladalem jak nIedźwiedż polarny w ZOO

Gdybys był, to bys takich farmarozow nie pisal...
Podajesz średnie dane z amatorskich stacji bez zwrócenia uwagi na ich jakość.
Oto dane z okolicy Strasbourga ze staci Davis Vue (troszkę gorsza jakość od mojego Davisa Vantage Pro II z napędzanym osobnym solarem wentylatorem sensora termometru).
Średnia temperatura to 5,5° a nie Twoje 12.
https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IALSACEC18#history/s20171219/e20180118/mmonth

Do obliczeń średnich temperatur bierz dane z profesjonalnych serwisów meteorologicznych. Jeżeli bierzesz dane z amatorskich to warto sprawdzić rodzaj sprzętu. Dużo wśród nich Netatmo, które na słońcu potrafią zawyżać nawet o 5 stopni. Davis Vue nie ma wentylowanego termometru jak moja i ma gorszą ochronę przed promieniowaniem, więc też będzie zawyżać podczas słonecznej pogody. Niewykluczone że gdyby tam była taka stacja jak moja, to średnia w styczniu wyszłaby 3 stopnie. Pozostałe stacje w okolicy Strasbourga są już zupełnie gówniane, ale szukaj...

Tutaj stacja nieco na północny wschód. Ten sam sprzęt co u mnie plus UV sensor, ale nie wiem czy termometr wentylowany.
https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IBADENWR380#history/s20171219/e20180118/mmonth
Średnia stycznia +5,4°C.

Bertha
18-06-2018, 13:46
Czy Jan Werbiński zablokowany na racjonalista.pl to ten sam JanWerbiński specyjalista od ogrzewnia?Czyli rozumiem że ten sam.

JanWerbinski
18-06-2018, 13:48
Do obliczeń własnego sezonowego COP można użyć też średniej temperatury sezonu grzewczego.
Od 15 października do końca marca średnia temperatura u mnie to +3,2°C
https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IARY4#history/s20171015/e20180331/mcustom

Mój stary klimatyzator z 2009 grzejąc do 20°C ma przy tej tempraturze COP 2,5-3 dla mocy nominalnej i znacznie wyższy (od 3 do teoretycznego 30) dla mniejszych mocy.

fotohobby
18-06-2018, 16:12
Podajesz średnie dane z amatorskich stacji bez zwrócenia uwagi na ich jakość.
Oto dane z okolicy Strasbourga ze staci Davis Vue (troszkę gorsza jakość od mojego Davisa Vantage Pro II z napędzanym osobnym solarem wentylatorem sensora termometru).
Średnia temperatura to 5,5° a nie Twoje 12.
https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IALSACEC18#history/s20171219/e20180118/mmonth

Do obliczeń średnich temperatur bierz dane z profesjonalnych serwisów meteorologicznych. Jeżeli bierzesz dane z amatorskich to warto sprawdzić rodzaj sprzętu. Dużo wśród nich Netatmo, które na słońcu potrafią zawyżać nawet o 5 stopni. Davis Vue nie ma wentylowanego termometru jak moja i ma gorszą ochronę przed promieniowaniem, więc też będzie zawyżać podczas słonecznej pogody. Niewykluczone że gdyby tam była taka stacja jak moja, to średnia w styczniu wyszłaby 3 stopnie. Pozostałe stacje w okolicy Strasbourga są już zupełnie gówniane, ale szukaj...

Tutaj stacja nieco na północny wschód. Ten sam sprzęt co u mnie plus UV sensor, ale nie wiem czy termometr wentylowany.
https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IBADENWR380#history/s20171219/e20180118/mmonth
Średnia stycznia +5,4°C.

Aha, biore dane z lotniska, z tej samej strony, co Ty, ale Tobie nie podoba sie jakosc sprzetu
Ha, ha, ha - poradze ci coś , zimą rusz d..ę z ŻAR przeleć sie do Strasburga i zobaczysz sam.



EDIT:
Oczytujac srednią temperaturę na lotnisku w Strasburgu spojrzalem nie w tą tabelę, bo wynosi ona 6C
Na takim Okęciu w tym samym okresie OC, Wroclaw to 2C . Wiec jak mozna podawac SCOP dla strefy umiarkowanej ?
A Polska rozciaga sie jeszcze na wschod...

Dlatego SCOP nalezy policzyc na podstawie danych dziennych i wykresu COP klimatyzatora.
Bo bo tydzień z -10C i tydzień z 0C wyciagna więcej energii, niż dwa tygodnie z -5C

Arturo72
18-06-2018, 18:35
Do obliczeń własnego sezonowego COP można użyć też średniej temperatury sezonu grzewczego. Od 15 października do końca marca średnia temperatura u mnie to +3,2°Chttps://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IARY4#history/s20171015/e20180331/mcustomMój stary klimatyzator z 2009 grzejąc do 20°C ma przy tej tempraturze COP 2,5-3 dla mocy nominalnej i znacznie wyższy (od 3 do teoretycznego 30) dla mniejszych mocy.W nowych domach COP jest mało ważny.Przykład ?Bierzemy za przykład mój budowany 7 lat temu.Zapotrzebowanie domu na ciepło to wyliczone to 40kWh/m2/rok. Biorąc pod uwagę to że temp podnioslem i 1st i jakieś błędy niech wyniesie realnie 45kWh/m2/rok czyli dom za sezon grzewczy powinien zużyć 45*118=5300kWh.Od 5 sezonów zużycie na c.o to przedział 1600-1800kWh a przyjalem srednioroczny COP3 zatem 4800-5400kWh.Te 1600-1800kWh daje w przeliczeniu na złotówki 400-500zl.COP2,5 przy zapotrzebowaniu 5300kWh dałby zużycie 2120kWh czyli raptem o 130zl więcej ale przez 5 lat nawet nie zblizylem się do 2000kWh w sezonie.To pokazuje że COP jest malowazny w nowych domach bo praktycznie każdy producent raz że oferuje podobne parametry dwa że koszty są minimalne dotyczy to pomp p-w bo jak widać po zużyciu energii przez klimatyzatory COP jest tam tragiczny. Przykładem jest dom 86m2 użytkownika nie pamiętam który w takim domu ciągnie 2200kWh chyba

funky_koval
18-06-2018, 21:36
U mnie by wyszło przy 1800 kWh około 1100zł. Zawsze prąd na Śląsku był najtańszy

Kaizen
18-07-2018, 12:49
EOT z mojej strony. Na zaproszenie do notariusza z trzydniowym wyprzedzeniem czekam do połowy lipca. Jedyne co napiszę w tym wątku to informacja, czy jak upgrade ogrzewania dla moich rodziców się skończył.

Zaproszenia nie dostałem.

gmjuras
26-01-2019, 22:41
Panowie a w takim razie jaka najlepsza opcja ogrzewania będzie w domu szkieletowy parterowy. Łącznie 130 m2 pow. użytkowej. Strefa klimatyczna I w PL. W grę wchodzipiec gazowy kondensacyjny vs PC powietrzna. Na parterze żona koniecznie i bezwarunkowo musi mieć położone drewno. 1 drewno do podłogówki średnio a 2 że szkieletowa konstrukcja domu do podłogówki to zło konieczne. /wiedzę opieram na artykułach z muratora/. Jak przy PC sprawdza się grzejniki niskotemperaturowe? Przy ogrzewaniu nadmuchowym można połączyć ogrzewanie z rekuperacją /inf z artykułu w muratorze / proszę o wskazówki.


a taka możliwość:
http://www.rynekinstalacyjny.pl/images/photos/24/3831/__b_rekuperacja.jpg