PDA

Zobacz pełną wersję : remont mieszkania - wybicie otworu okiennego w ścianie szczytowej [nośnej]



Qrczaqu
16-06-2018, 14:45
W najbliższym czasie planuję remont mieszkania, konkretnie zrobienie z 2 sypialni 3-ech. Roboty budowlane obejmują:
- wyburzenie ścianki działowej porotherm+tynk gipsowy obustronny
- wybudowanie 2 ścianek działowych o przekroju W112 (2xGK+wełna 5cm+2xGK)
- przesunięcie drzwi o 20cm w ściance działowej porotherm
- wybicie otworu drzwiowego w ścianie działowej porotherm 89x201, pod drzwi "80" do nowego pokoju
- przedłużenie instalacji c.o. pex do nowego pokoju, montaż tam grzejnika c.o., zamiana grzejnika c.o. na mniejszy w jednym z pokoi

Wszystkie w.w. rzeczy można zrobić nawet bez zgłoszenia, jednak dodatkowo konieczne jest także:
- wybicie otworu okiennego dla okna 144x113cm w nowowydzielonym pokoju w ścianie nośnej szczytowej (porotherm 25+styropian 12+siatka+klej+tynk)
- wybicie otworu do szafy wnękowej 60x200 w ścianie ogniowej [wg projektu beton komórkowy, w rzeczywistości porotherm 25] oddzielającej mieszkanie od klatki, oraz zbudowanie ścianki działowej ogniowej w tej wnęce na klatce schodowej (2xGFK+wełna 10cm+2xGFK), aby nadal istniała przegroda ogniowa między mieszkaniem a klatką schodową. Wg norm ma to być ściana REI30, proponowana przez nas ściana ma mieć normę REI120.

Mieszkanie jest w budynku jednorodzinnym dwulokalowym, mamy zgodę sąsiadów na w.w. operacje, wnęka na klatkce schodowej [z obecnym wejściem z klatki], którą chcemy dołączyć do mieszkania, jest notarialnie przypisana do wyłącznego korzystania przez nas.

Po aktualizacji prawa budowlanego w styczniu 2018 roku do w.w. prac wystarczy zgłoszenie, jednak z uwagi na operowanie w ścianie nośnej konieczne jest załączenie projektu budowlanego.

Wymagana na pewno będzie część architektoniczna i konstrukcyjna oraz ppoż, która jest już w trakcie opracowywania.

Ponieważ czas jest kluczowy, pytanie mam o konieczność dołączenia mapy zasadniczej aktualizowanej do celów projektów. Czeka się na nią minimum 6 tygodni i swoje też kosztuje :( Zakres remontu nie wykracza poza istniejące ściany [9-letniego] budynku, w wielu projektach dotyczących remontów widziałem jedynie mapę informacyjną w takim przypadku z zaznaczonym budynkiem oraz ewentualnie dodatkowo remontowanym mieszkaniem. Budynek jest w zabudowie bliźniaczej, a zatem z drugiej strony są także 2 mieszkania jako budynek 1-rodzinny dwulokalowy [1 na parterze, 1 na piętrze]. Sumarycznie jest to czworak, typowy twór współczesnej deweloperki.

Wg znajomego architekta, to czy mapa do celów projektowych ma być zależy tylko od widzi-mi-sie urzędnika. Czy ktoś z Was miał do czynienia z podobnym remontem? Czy konieczne było dodanie mapy do celów projektowych?