PDA

Zobacz pełną wersję : studnia chlonna



katzdw
17-06-2018, 09:39
Cześć moja odległość budynku od płotu to 3m. muszę zrobić jakieś odwodnienie z 2 rynien ponieważ mam piwnice a jej podłoga to około 1.2m poniżej ziemi. myślałem zrobić z 2 rury karbowane fi300 na głębokość 1.5m. teren to glina ale w miejscu gdzie maja być rury od 1m zaczyna się już piasek. czy to dobry pomysł?

SzymonKc
17-06-2018, 12:38
To nie jest dobry pomysł, za mała pojemność retencyjna. Jak masz pecha i piasek jest drobnoziarnisty, to poziom wody w takiej studzience może się obniżać np. w tempie ok 10-20 cm na godzinę. Jak masz szczęście i piasek jest gruboziarnisty to może się obniżać w tempie 3m na godzinę. Tak czy inaczej, w centralnej Polsce praktycznie każdego roku zdarza się deszcz, podczas którego w 15 min spada ok. 10 litrów wody na m2, to nic nadzwyczajnego. Jak masz 100m2 dachu (rzut poziomy) to tej wody będzie 1m3 a w 15 minut niewiele zdąży się wchłonąć, takie 2 studzienki pomieszczą raptem 200 litrów, będą dobre dla garażu. Poza tym, tam raz na jakiś czas trzeba usunąć wierzchnią warstwę piasku która się zamula i słabo przepuszcza wodę. Daj kręgi o średnicy minimum 1m na głębokość 2m (żeby można było tam wejść, stanąć i łopatą pomachać), będziesz miał 1,5 m3 pojemności retencyjnej i od biedy obsłuży to 150m2 powierzchni odwadnianej, ale i tak raz na kilka lat studzienka się przepełni. Jak masz więcej dachu to daj jeszcze większe kręgi, albo zakop je głębiej. Nie wiadomo czy głębiej nie ma warstw nieprzepuszczalnych. Sprawdziłbym to przed inwestycją w taką studnie.

Podsumowując, potrzebujesz minimum 1m3 pojemności retencyjnej na 100m2 powierzchni odwadnianej, średnio raz w roku to i tak będzie za mało.
Jak dasz 2 razy więcej, wybije ci średnio co 5 lat, jak dasz 3 razy więcej, statystycznie taki deszcz zdarza się raz na 20 lat, ale kiedyś też się zdarzy.

d7d
17-06-2018, 15:04
SzymonKc ma rację.
Rura 2 x fi 300mm to nie jest studnia chłonna.