PDA

Zobacz pełną wersję : Podgrzewacz wody z pompą ciepła Ariston 80l



BuKa91
19-06-2018, 20:28
Witam

Stałem się posiadaczem podgrzewacza z pompą ciepła marki Ariston Lydos Hybrid 80.
Chciałem podzielić się swoją opinią, oraz możliwością pomocy przy wyborze urządzenia.
Polecam urządzenie dla ludzi, którzy mają w domach/mieszkaniach podstawowe podgrzewacze pojemnościowe i zastanawiają się nad ich wymianą.
Pierwsze wrażenie to z pewnością design, urządzenie nie jest zwykłym białym walcem z termometrem(jak mój stary podgrzewacz), tylko posiada elegancki czarny panel sterowania i ukryte podłączenia hydrauliczne. Następnym i chyba najważniejszym aspektem tego wyboru jest oczywiście oszczędność jaką zyskujemy przez zamontowaną pompę ciepła z czym wcześniej nie spotkałem się przy takich pojemnościach.
Przez dwa tygodnie pompa współpracowała z grzałką, dziś przełączyłem ją w tryb tylko pompy ciepła. Zobaczymy jaki będzie efekt, a zwłaszcza zimą gdy ciepło z łazience jest mile widziane. Postaram się na bieżąco opisywać wrażenia z użytkowania.

Pozdrawiam,
Mateusz

JanWerbinski
20-06-2018, 05:18
Przecież zimą ona wychłodzi łazienkę, a nie ogrzeje.

BuKa91
20-06-2018, 09:09
Na chwile obecną wychłodzenie nie jest jakieś znaczne, dziś kiedy mamy ciepłe dni to jest to nawet miłe, jak będzie zimą zobaczymy. W instrukcji znalazłem opcję, która pozwala nastawić temperaturę poniżej której pompa przestaje pracować by nie wychłodzić pomieszczenia. Na razie się w to nie zagłębiałem, ale zimą pewnie będę ustawiać takowe minimum.

JanWerbinski
20-06-2018, 12:14
Nie rozumiesz istoty problemu. Całe ciepło jakie w sezonie grzewczym dostarczysz do wody będzie pochodziło z energii elektrycznej i ogrzewania. Ta pompa jest bez sensu.
Gdybyś do niej dostarczał ciepło z zewnątrz, to co innego.
Tym bardziej że będzie pobierała energię z najcieplejszego pomieszczenia w domu, które przez ten fakt będzie musiało być dodatkowo grzane.

Gdybyś miał PC split z jednostką zewnętrzną na zewnątrz domu lub doprowadził darmowe ciepło powietrzem czerpnią i odprowadził wyrzutnią to OK. Ale Ty doprowadzasz ciepło za które już raz zapłaciłeś grzejąc dom.
Zupełnie bez sensu przez 3/4 roku.

BuKa91
20-06-2018, 12:57
Bardzo dobrze rozumiem co masz na myśli. Wiem jaka jest zasada działania pompy ciepła typu powietrze/woda. Split super sprawa, jak też pompa CWU która ma kanały którymi można doprowadzić/wyprowadzić powietrze, u mnie niestety nie ma możliwości na montaż tego typu urządzeń z powodu ograniczonego miejsca, gdyż jest to mieszkanie.
Pompa ciepła w tradycyjnym podgrzewaczu jest dla mnie super sprawą, gdyż jak mówisz 3/4 sezonu może być nie opłacalna, ale wtedy ma on wbudowaną grzałkę i dalej będzie grzać tradycyjnie, zaś latem ochładza pomieszczenie i grzeje wodę "za darmo". Ogrzanie pomieszczeń też swoje kosztuje jak by tego nie przeliczać na zł czy kWh. Sądzę że same okresy przejściowe wiosna i jesień nie koniecznie będą wymagały takiego ogrzewania i pompa dalej będzie spełniać swoje funkcje. Jeden instalator powiedział mi że pompa sama w sobie lepiej pracuje jak jest po prostu wilgotno i jej sprawność jest większa aniżeli kiedy jest sucho, więc może w okresach przejściowych jak i zimą też pompa będzie spełniać swą funkcję i będzie opłacalne ogrzanie pomieszczeń z jednoczesnym wykorzystaniem tej energii to podgrzania wody.

JanWerbinski
24-06-2018, 09:47
ż jak mówisz 3/4 sezonu może być nie opłacalna, ale wtedy ma on wbudowaną grzałkę i dalej będzie grzać tradycyjnie,
To znaczy że jej amortyzacja wydłuża się z 12 do 48 lat.
Gdzie tu sens?

Robert On
25-06-2018, 08:16
Nie do końca zgadzam się z kolegą, nie wiem jak policzył okres zwrotu do 12 lat. Zanim rozpocznie się kalkulację należy przyjąć założenia:
1. jest potrzeba wytworzenia ciepłej wody do wyboru mamy tradycyjny bojler lub jak w temacie hybrydę
2. instalacja w domu czy mieszkaniu przygotowana jest pod bojler elektryczny (brak doprowadzonego ciepła z kotłowni czy te z instalacji c.o. w budynku)
3. W przypadku tradycyjnego bojlera i hybrydy będzie zużycie prądu.
Dużą różnicą jest zużycie energii na poziomie 0,19kW w trybie "zielonej energii" czy 1,8kW w bojlerze, prawda? W obu przypadkach trzeba brać pod uwagę koszt inwestycyjny urządzeń ale moim skromnym zdaniem po 5 latach koszt inwestycyjny bojlera plus jego zużycie prądu w porównaniu z kosztem inwestycyjnym hybrydy ARISTONA z jej zużyciem prądu będzie znacznie wyższy.
Sam posiadam akurat hybrydę 80L i nie przeraża mnie strach o wyziębienie łazienki ponieważ nie jest to aż tak odczuwalne. Teoria teorią a praktyka praktyką.
pozdrawiam

Kaizen
25-06-2018, 09:47
W obu przypadkach trzeba brać pod uwagę koszt inwestycyjny urządzeń ale moim skromnym zdaniem po 5 latach koszt inwestycyjny bojlera plus jego zużycie prądu w porównaniu z kosztem inwestycyjnym hybrydy ARISTONA z jej zużyciem prądu będzie znacznie wyższy.

To kiedy Twoim zdaniem się zwróci PC do CWU?
I jakie są szanse, że w tym czasie nie będzie konieczna kosztowna naprawa?

Mi wychodzi coś takiego (jak nieczytelne, to prawoklik i "otwórz grafikę w nowej karcie" albo coś podobnego):

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=415352

Trzeba też pamiętać, że PC pracująca na powietrzu wewnętrznym to tylko przerzucanie kosztów ogrzewania z rubryki "CWU" do "CO" - bo i tak całe ciepło trzeba wyprodukować w domu z jakiegoś nośnika.

JanWerbinski
25-06-2018, 12:29
Nie do końca zgadzam się z kolegą, nie wiem jak policzył okres zwrotu do 12 lat.
Założyłem zużycie jak u mnie przy rodzinie 2+2, II taryfie i prysznicu zamiast wanny.
Koszt PC 3500. U mnie zaoszczędzi ona 1100kWh rocznie w taniej taryfie zakładając błędnie że będzie pracować z COP3,5 cały rok. 1100kWh to 300 zł w II taryfie, co daje 12 lat zwrotu.

Jeśli PC CWU ma pracować tylko 1/4 roku, to automatycznie czas zwrotu wydłuża się czterokrotnie.

JanWerbinski
25-06-2018, 12:45
Nie do końca zgadzam się z kolegą, nie wiem jak policzył okres zwrotu do 12 lat. Zanim rozpocznie się kalkulację należy przyjąć założenia:
1. jest potrzeba wytworzenia ciepłej wody do wyboru mamy tradycyjny bojler lub jak w temacie hybrydę
2. instalacja w domu czy mieszkaniu przygotowana jest pod bojler elektryczny (brak doprowadzonego ciepła z kotłowni czy te z instalacji c.o. w budynku)
3. W przypadku tradycyjnego bojlera i hybrydy będzie zużycie prądu.
Dużą różnicą jest zużycie energii na poziomie 0,19kW w trybie "zielonej energii" czy 1,8kW w bojlerze, prawda? W obu przypadkach trzeba brać pod uwagę koszt inwestycyjny urządzeń ale moim skromnym zdaniem po 5 latach koszt inwestycyjny bojlera plus jego zużycie prądu w porównaniu z kosztem inwestycyjnym hybrydy ARISTONA z jej zużyciem prądu będzie znacznie wyższy.
Sam posiadam akurat hybrydę 80L i nie przeraża mnie strach o wyziębienie łazienki ponieważ nie jest to aż tak odczuwalne. Teoria teorią a praktyka praktyką.
pozdrawiam
Cała Twoja wypowiedź jest pełna odczuć i emocji, ale brakuje obliczeń. Zupełnie jakbym rozmawiał ze studentką kierunku humanistycznego, co zawsze miała tróje z matmy i fizyki. :)

Nieważne co odczuwasz - ciepło pobierasz z ogrzewania domu. Zakładając że pół roku trzeba dom grzać, a tylko 1/4 roku chłodzić, to PC nie ma już żadnej przewagi nad zwykłym bojlerem przez większość czasu, a kompresor się zużywa. Znowu rozwiązanie bez sensu.
2. Przygotowanie instalacji to puszczenie 3x2,5 natynkowo i gotowe.
3. "Twoim zdaniem" ale brak wyliczeń. Konkretnie policz ilość zaoszczędzonej energii i jej koszt.

Robert On
25-06-2018, 13:44
Tryb pompy ciepła:
0,19 kW x 4 h (założenie: tyle godzin dziennie pracuje bojler w przeciągu dnia) = 0,76 kWh
0,76 kWh x 251 dni = 190,76 kWh (dni robocze)
Tryb grzałki elektrycznej:
1,2 kW x 3 h (założenie: tyle godzin dziennie pracuje bojler w przeciągu dnia) = 3,6 kWh
3,6 kWh x 114 dni = 410,4 kWh (weekendy i* święta)
Łącznie: 601,16 kWh x 0,55zł/kWh = 330,64zł rocznie (koszt przygotowania c.w.u.)
Bojler wyłącznie z grzałką elektryczną:
1,8 kW x 3 h (założenie: tyle godzin dziennie pracuje bojler w przeciągu dnia) = 5,4 kWh
5,4 kWh x 365 dni = 1971kWh x 0,55zł/kWh = 1084,05zł rocznie (koszt przygotowania c.w.u.)
Różnica: 1369,84 kWh x 0,55zł/kWh = 753,41zł rocznie (oszczędności w energii elektrycznej)
poza tym koszt inwestycyjny mojej hybrydy w granicach 2500zł, bojlera o tej samej pojemności około 700 zł
następnie: różnica w cenie 1800zł dzielona przez roczne oszczędności 753,41zł dają okres zwrotu 2,39 roku czyli niecałe 29 miesięcy
oczywiście, nie można ukryć wychłodzenia pomieszczenia ale to sprawdzę jak się zacznie sezon grzewczy
o! :-)

Kaizen
25-06-2018, 14:35
5,4 kWh x 365 dni = 1971kWh x 0,55zł/kWh = 1084,05zł rocznie (koszt przygotowania c.w.u.)


Zawyżasz cenę kWh o co najmniej 20gr. To i wyniki masz naciągane.


poza tym koszt inwestycyjny mojej hybrydy w granicach 2500zł,

Za taką cenę, to masz za wysoki COP grzania sprężarką i za mały udział grzania grzałką w swoich wyliczeniach.
I podaj namiary, to może się skuszę. Bo za tyle to żadnego Aristona nawet bez montażu nie widziałem. A co dopiero z montażem. A jak pracuje na powietrzu wewnętrznym, to dodaj do tego koszty ogrzania powietrza wewnętrznego w całym sezonie grzewczym (bo ten COP, jak pisałem, to tylko przeniesienie kosztów z rubryki "CWU" do "CO" - a tak czy inaczej 100% wytworzone z prądu czy gazu czy czym tam grzejesz CO).

jasiek71
25-06-2018, 19:13
Tryb pompy ciepła:
0,19 kW x 4 h (założenie: tyle godzin dziennie pracuje bojler w przeciągu dnia) = 0,76 kWh
0,76 kWh x 251 dni = 190,76 kWh (dni robocze)
Tryb grzałki elektrycznej:
1,2 kW x 3 h (założenie: tyle godzin dziennie pracuje bojler w przeciągu dnia) = 3,6 kWh
3,6 kWh x 114 dni = 410,4 kWh (weekendy i* święta)
Łącznie: 601,16 kWh x 0,55zł/kWh = 330,64zł rocznie (koszt przygotowania c.w.u.)
Bojler wyłącznie z grzałką elektryczną:
1,8 kW x 3 h (założenie: tyle godzin dziennie pracuje bojler w przeciągu dnia) = 5,4 kWh
5,4 kWh x 365 dni = 1971kWh x 0,55zł/kWh = 1084,05zł rocznie (koszt przygotowania c.w.u.)
Różnica: 1369,84 kWh x 0,55zł/kWh = 753,41zł rocznie (oszczędności w energii elektrycznej)
poza tym koszt inwestycyjny mojej hybrydy w granicach 2500zł, bojlera o tej samej pojemności około 700 zł
następnie: różnica w cenie 1800zł dzielona przez roczne oszczędności 753,41zł dają okres zwrotu 2,39 roku czyli niecałe 29 miesięcy
oczywiście, nie można ukryć wychłodzenia pomieszczenia ale to sprawdzę jak się zacznie sezon grzewczy
o! :-)
Jak zwykle kreatywna matematyka aby udowodnić swoje...

Ja za 2000kWh na potrzeby CWU płacę ok 660zł grzejąc zwykłym bojlerem elektrycznym a ty udowadniasz że można zaoszczędzić 753zł na takiej ilości energii używając do tego pompy ciepła...

A o energii pobieranej z pomieszczenia to nawet szkoda się wypowiadać...

cezary.pl
25-06-2018, 21:57
Panowie, Wy się tu wysilacie, a Robert i Buka chcą tylko podnieść wskaźniki sprzedaż tych wodnych ogrzewaczy z funkcją chłodzenia.
Ten system jest świetny w upalne lato. Później złodziej ciepła.

Robert On
26-06-2018, 07:00
to są zdjęcia mojego urządzenia, nie zajmuję się marketingiem czy też nie jestem pracownikiem Aristona. Jestem po prostu użytkownikiem
Poza tym, do wyliczeń wziąłem średnią cenę energii elektrycznej ze stron www, udział kosztów pompy ciepła jest na podstawie obserwacji tj. w dzień powszedni w domu nikogo nie ma i do podgrzewu wody wystarcza sama pompa ciepła, w weekendy i dni wolne przyjmuję większe zużycie ciepłej wody i te dni przyjąłem jako pracę z grzałką.
Strata ciepła w pomieszczeniu spowodowana rzekomym potwornym wychłodzeniem związana jest z czasem pracy sprężarki, to nie jest chłodnica pracująca non stop. Bez przesady.

Kaizen
26-06-2018, 09:38
Poza tym, do wyliczeń wziąłem średnią cenę energii elektrycznej ze stron www

Czemu średnią? Wodę grzeje się w taniej strefie - w drogiej od wielkiego dzwonu, jak goście się zwalą i zabraknie.


udział kosztów pompy ciepła jest na podstawie obserwacji tj. w dzień powszedni w domu nikogo nie ma i do podgrzewu wody wystarcza sama pompa ciepła, w weekendy i dni wolne przyjmuję większe zużycie ciepłej wody i te dni przyjąłem jako pracę z grzałką.
Strata ciepła w pomieszczeniu spowodowana rzekomym potwornym wychłodzeniem związana jest z czasem pracy sprężarki, to nie jest chłodnica pracująca non stop. Bez przesady.


Skoro pracuje na powietrzu wewnętrznym, to dodaj koszt wyprodukowania tego ciepła, które dostarczasz do pomieszczenia w okresie grzewczym. Nie dlatego, że to straszne ilości, i straszne wychłodzenie, ale dlatego, że za to ciepło płacisz. Gdyby nie "zabrała" tego ciepła PC, to byś go nie musiał produkować w CO.
IMO bez sensu w naszym klimacie urządzenie pracujące na powietrzu wewnętrznym w sezonie grzewczym. Przez większość sezonu grzewczego sumarycznie taniej wyjdzie praca na powietrzu zewnętrznym (chociaż z mniejszym COP). Ciekawe też, jak by się sprawdziło na powietrzu z wyrzutni rekuperacji, które dalej niesie dużo energii przez znacząco wyższą temperaturę od zewnętrznej i jeszcze masę wilgoci do kondensacji. Obawy mam tylko czy wilgotność powietrza bliska 100% nie zaszkodzi PC.

brencik
26-06-2018, 10:12
Obawy mam tylko czy wilgotność powietrza bliska 100% nie zaszkodzi PC.
Nie zaszkodzi, masa ludzi z tego forum tak robi. Poszukaj odpowiednich watków.

JanWerbinski
26-06-2018, 14:49
Z informacji które uzyskałem na temat pomp split Aristona, to przy -5 COP spada do 2 czyli w dalszym ciągu połowę energii mamy z powietrza.

Kaizen
26-06-2018, 21:45
Obawy mam tylko czy wilgotność powietrza bliska 100% nie zaszkodzi PC.
Nie zaszkodzi, masa ludzi z tego forum tak robi. Poszukaj odpowiednich watków.

Jakoś mi umknęły wpisy osób, które podpięły PC do CWU pod wyrzutnię rekuperacji. Faktem jest też, że nadaje się do tego niewiele pomp - bo nie mogą mieć za dużego przepływu powietrza. Chyba właśnie tylko Ariston się do tego nadaje.
Kogo masz na myśli?

JanWerbinski
27-06-2018, 06:53
Ale co to da? Iluzoryczny zysk wystąpi jedynie wtedy kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 1°C. Jednak trzeba ponieść dodatkowe koszty: zwiększenie zużycia energii przez wentylatory rekuperacji, zmniejszenie przekroju wyrzutni na odcinku biegnącym przez PC, zakłócenia pracy system CF spowodowanego niekontrolowanym włączaniem się wentylatora PC, konieczność dodatkowego zaizolowania PC, konsekwencje zalania PC skroplinami wyrzutni jeśli nie zaizolujemy PC lub zrobione to zostanie źle, brak wymaganego chłodzenia PC jeśli zaizolujemy za dobrze, niewiadome konsekwencje pracy wentylatorów PC w środowisku o wilgotności bliskiej 100% zamiast w typowej 40-70%, dodatkowe kształtki wentylacji na wyrzutni i dodatkowe opory, konieczność umieszczenia PC na kanale wyrzutni zamiast w pobliżu odbiorników CWU i konieczność wydłużenia rur CWU, zwiększenie czasu oczekiwania na ciepłą wodę i większe straty na rurach.
Myślisz że te niewielkie zyski zrekompensują tak dużą ilość strat i dodatkowych punktów potencjalnej awarii? Nie sądzę.

Kaizen
27-06-2018, 09:10
Ale co to da? Iluzoryczny zysk wystąpi jedynie wtedy kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 1°C.

W porównaniu z pracą na powietrzu wewnętrznym? Korzyścią będzie nie używanie ciepła z pomieszczenia, a jedynie odpadowego, które i tak leciało na zewnątrz.
W porównaniu z zewnętrznym pompa przez większość roku też bedzie pracowała z większym COP i też się opłaci. Podłączenie też będzie tańsze i bardziej energooszczędne niż montaż kolejnej czerpni i wyrzutni.



Jednak trzeba ponieść dodatkowe koszty: zwiększenie zużycia energii przez wentylatory rekuperacji, zmniejszenie przekroju wyrzutni na odcinku biegnącym przez PC, zakłócenia pracy system CF spowodowanego niekontrolowanym włączaniem się wentylatora PC, konieczność dodatkowego zaizolowania PC, konsekwencje zalania PC skroplinami wyrzutni jeśli nie zaizolujemy PC lub zrobione to zostanie źle, brak wymaganego chłodzenia PC jeśli zaizolujemy za dobrze, niewiadome konsekwencje pracy wentylatorów PC w środowisku o wilgotności bliskiej 100% zamiast w typowej 40-70%, dodatkowe kształtki wentylacji na wyrzutni i dodatkowe opory, konieczność umieszczenia PC na kanale wyrzutni zamiast w pobliżu odbiorników CWU i konieczność wydłużenia rur CWU, zwiększenie czasu oczekiwania na ciepłą wodę i większe straty na rurach.

Nie zmniejszasz przekroju i nie zwiększasz oporów, jak zainstalujesz pc równolegle do wyrzutni. Cisnienia też nie zmienia znacząco, jak w tej samej rurze do wyrzutni wstawisz dwa trójniki - blizej reku masz "czerpnię" a bliżej wyrzutni "wyrzutnię". Minimalnie tylko wprowadzając zawirowania powietrza. Zasobnik i tak najczęściej montuje się w tym samym pomieszczenitechnicznym, co rekuperator. Jak ktoś chce wywalić rekuperator na strych to dopiero sobie klopoty i roboty funduje.
Zyski bedą jeszcze wieksze, niż wynikałoby z samej różnicy temperatur, bo powietrze wilgotne raz, ze ma większe ciepło właściwe, dwa, pozwala sporo energii odzyskać z kondensacji.
Ale wlaśnie o szkodliwość 100% wilgotności dla PC mam obawy. Chociaż niby jak w klimie - skraplanie i zalewanie to normalna rzecz. Więc może faktycznie nic się nie stanie.

JanWerbinski
27-06-2018, 16:10
W porównaniu z pracą na powietrzu wewnętrznym? Korzyścią będzie nie używanie ciepła z pomieszczenia, a jedynie odpadowego, które i tak leciało na zewnątrz.
W porównaniu z zewnętrznym pompa przez większość roku też bedzie pracowała z większym COP i też się opłaci. Podłączenie też będzie tańsze i bardziej energooszczędne niż montaż kolejnej czerpni i wyrzutni.
Skąd przekonanie o większym COP? Przecież splity mają wyższy COP. Przynajmniej tak wynika z katalogów. W większości wypadków COP splita jest wyższe od bliźniaczego modelu zintegrowanego tej samej firmy.

Podłączenie i montaż.
Liczmy:
Pompa 3500
uchwyt agregatu 50
rurki chłodnicze 120
własna praca - jak zwykle 0 bo ma być dobrze
wynajęcie speca z pompą próżniową 300.
Razem 3970 zł.

Teraz porównajmy ilość powietrza jakie przepływają przez wymiennik:
zintegrowanej Nuos Primo 170m3/h z nędznym COP 2,45 dla +20°
splita (Ariston 110) 1300m3/h z COP 2,9 dla +7° i 3,6 dla +20°
i rekuperatora 100-150m3/h.

Ja tu widzę same problemy. Mit o większym COP prysnął już na podstawie lektury katalogów. Co z tego że powietrze jest cieplejsze, jeśli przelatuje go dziesięć razy mniej?

JanWerbinski
27-06-2018, 16:14
Nie zmniejszasz przekroju i nie zwiększasz oporów, jak zainstalujesz pc równolegle do wyrzutni. Cisnienia też nie zmienia znacząco, jak w tej
...
Ale wlaśnie o szkodliwość 100% wilgotności dla PC mam obawy. Chociaż niby jak w klimie - skraplanie i zalewanie to normalna rzecz. Więc może faktycznie nic się nie stanie.
Jeśli zainstaluję jak piszesz to muszę dołożyć 4m rury CWU. To bardzo dużo. Za każdym razem odkręcając kran trzeba czekać kilkadziesiąt sekund dłużej. Duże straty wody i ciepła. Źródło ciepłej wody musi być zainstalowane maksymalnie blisko jej głównego odbioru czyli w moim przypadku łazienki. Obecnie od termy do prysznica mam nieco ponad metr rury. Podobnie do umywalki. Ciepła woda jest niemal natychmiast.
PC nie jest przystosowana do powietrza o takiej wilgotności. Muszą być konsekwencje. Np. wymiana wentylatora co dwa lata.

Kaizen
27-06-2018, 17:05
Skąd przekonanie o większym COP? Przecież splity mają wyższy COP.

W tym wątku rozważamy konkretną pompę. Zintegrowaną, tanią. Nie splita. I czy warto ją zasilać powietrzem z pomieszczenia, zewnętrznym, czy odpadami z rekuperacji. A może tak czy inaczej się nie opłaci. Skup się i nie zmieniaj tematu.

Droższe pompy do CWU nie opłacają - chyba, że ktoś ma motel czy z innego powodu zużycie kosmiczne. Najtańsze - moim zdaniem też nie. Ale może jakby podnieść ich sprawność, to rachunek by się spiął.

JanWerbinski
27-06-2018, 17:43
Może nie zauważyłeś, ale dyskusja zeszła już na inny tor.
W cenie 500+zintegrowanej mamy splita. I mamy zupełnie nowe możliwości przy znacznie lepszym COP i niewychładzaniu domu. Już nie ma sensu kombinować jeśli można założyć splita 500 zł drożej.

Pełna zgoda że droższe się nie opłacają. Split 110l wg moich wyliczeń spłacił by mi się wg II taryfy po 15 latach. W G11 po 7 a tak naprawdę gdzieś pomiędzy, bo dzieci urosną i zużycie wzrośnie, a zmniejszenie zapotrzebowania na energię umożliwi mi zaoszczędzenie pewnej kwoty na abonamencie po przejściu na G11 z G12. Nie jestem pewien czy wytrzyma 10 lat. Układ chłodniczy zapewne tak, ale zbiornik pewnie padnie jako pierwszy.

Od splita za 4000 z montażem mamy duży skok do Chigo za 5700 bez montażu, a potem DieDietrich za 6700 bez montażu.

Kaizen
27-06-2018, 20:36
Może nie zauważyłeś, ale dyskusja zeszła już na inny tor.

Ja ciągle wypowiadam się w temacie.


W cenie 500+zintegrowanej mamy splita. I mamy zupełnie nowe możliwości przy znacznie lepszym COP i niewychładzaniu domu.

Pozostając w temacie - wykarzesz, że COP PC pracującej na powietrzu z wyrzutni rekuperatora będzie niższy? Bo chyba nie porwiesz się na udowadnianie, że wychładza dom?


Już nie ma sensu kombinować jeśli można założyć splita 500 zł drożej.


I właśnie o to chodzi, żeby wyciągnąć rzeczywisty koszt roczny ogrzania wody niższy przy tańszej pompie. Wtedy może nabrać ona sensu.

JanWerbinski
28-06-2018, 05:26
Pozostając w temacie - wykarzesz, że COP PC pracującej na powietrzu z wyrzutni rekuperatora będzie niższy? Bo chyba nie porwiesz się na udowadnianie, że wychładza dom?

Już wykazałem. Dwa razy.
1. Rekuperator zimą ma niższy przepływ od 170m3/h. Ustawienie 170m3 to 20% wilgotności w domu. Bardzo niekomfortowe.
2. COP PC zintegrowanej jest o 1 mniejszy.

JanWerbinski
28-06-2018, 05:28
I właśnie o to chodzi, żeby wyciągnąć rzeczywisty koszt roczny ogrzania wody niższy przy tańszej pompie. Wtedy może nabrać ona sensu.
Nie da się. Cena zintegrowanej spada o 12%, a COP spada o 30%. Wystarczy porównać krańcowe koszty i sprawa jest jasna. Na dodatek zabieranie ciepła już raz zapłaconego z CO albo upośledzanie pracy rekuperatora.

Kaizen
28-06-2018, 07:02
Już wykazałem. Dwa razy.
1. Rekuperator zimą ma niższy przepływ od 170m3/h. Ustawienie 170m3 to 20% wilgotności w domu. Bardzo niekomfortowe.
2. COP PC zintegrowanej jest o 1 mniejszy.

Nie uwzględniłeś, że powietrze wywiewane z domu jest o ładnych kilka stopni cieplejsze i o wiele % wilgotniejsze, niż zewnętrzne. Więc pompa pracująca na tym powietrzu będzie miała wyższy COP, niż pracując na powietrzu zewnętrznym.

Zimą i tak działająca wentylacja osuszy powietrze do poziomu dalekiego od komfortu. 20% to ja mam w bloku przy wentylacji grawitacyjnej jak nie nawilżam. Rozwiązanie to nawilżacz albo rekuperator z odzyskiem wilgoci.
A nawet jakbyś chciał się kisić w nieświeży powietrzu za to z nieco wyższą wilgotnością, to i tak PC zaciągając nieco powietrza w zamkniętym obiegu. Można też przetestować przepięcie wtedy wyrzutni pompy do czerpni. Wtedy brakujące powietrze pompa zassałaby wrzutnią z zewnątrz - i dalej miałaby znacząco cieplejsze i wilgotniejsze powietrze niosące więcej energii i osiągnie większy COP niż pracując wyłącznie na powietrzu zewnętrznym.

JanWerbinski
28-06-2018, 07:11
Nie uwzględniłeś, że powietrze wywiewane z domu jest o ładnych kilka stopni cieplejsze i o wiele % wilgotniejsze, niż zewnętrzne. Więc pompa pracująca na tym powietrzu będzie miała wyższy COP, niż pracując na powietrzu zewnętrznym.

Zimą i tak działająca wentylacja osuszy powietrze do poziomu dalekiego od komfortu. 20% to ja mam w bloku przy wentylacji grawitacyjnej jak nie nawilżam. Rozwiązanie to nawilżacz albo rekuperator z odzyskiem wilgoci.
A nawet jakbyś chciał się kisić w nieświeży powietrzu za to z nieco wyższą wilgotnością, to i tak PC zaciągając nieco powietrza w zamkniętym obiegu. Można też przetestować przepięcie wtedy wyrzutni pompy do czerpni. Wtedy brakujące powietrze pompa zassałaby wrzutnią z zewnątrz - i dalej miałaby znacząco cieplejsze i wilgotniejsze powietrze niosące więcej energii i osiągnie większy COP niż pracując wyłącznie na powietrzu zewnętrznym.

Nie będzie miała, bo sam producent w katalogu napisał że to niemożliwe. Producent napisał że jej COP to 2,43, a w przypadku splita 3,6.
Wilgotniejsze to wada a nie zaleta, bo trzeba częściej odszraniać wymiennik.
To czy wentylacja osuszy powietrze zimą do 20 czy 40% (przy stałej produkcji wilgotności) zależy wyłącznie od jej intensywności . Ograniczenie wentylacji to najprostszy sposób regulacji wilgotności, który jest stosowany przez większość ludzi.
Sens podpinania PC pod czerpnię podobnie nieistniejący jak pod wyrzutnię.
Podpinanie pod czerpnię i zasysanie reszty wyrzutnią? Tutaj fantazja już Cię zupełnie poniosła. Narysuj schemat to pokażę gdzie się mylisz.

Te wszystkie kombinacje i w dalszym ciągu niższy COP niż dla splita. Gdzie tu sens?

brencik
28-06-2018, 07:52
Nie można obniżac intensywności wentylacji aby zwiększyć wilgotnośc w pomieszczeniach. Nie tędy droga.

JanWerbinski
28-06-2018, 08:26
Można. Wiekszość ludzi tak robi. Może nawet Ty i o tym nie wiesz? W jaki sposób dostarczasz dodatkową wodę do powietrza zimą przy -10 jeśli utrzymujesz 30m3/h/osobę? W jakim przedziale utrzymuje się CO2?

Kaizen
28-06-2018, 11:18
Nie będzie miała, bo sam producent w katalogu napisał że to niemożliwe. Producent napisał że jej COP to 2,43, a w przypadku splita 3,6.


Naprawdę producent napisał, że COP nie zależy od temperatury DZ? Zacytujesz?

Podłączenie pod wyrzutnię reku powinno przynieść efekt w SCOP jak przeniesienie do oczko albo i dwa cieplejszej strefy klimatycznej.

Leczenie przesuszenia nieświeżym powietrzem jest jak leczenie biegunki korkiem.

JanWerbinski
28-06-2018, 11:48
Zależy od DZ. Dla splita 110l to odpowiednio
2,9 dla +7
3,6 dla +20
2 dla -5.
Nie da się podłączyć pod wyrzutnię bez znacznego ograniczenia przepływu skutkującego dużym spadkiem efektywności.

Zapobieganie przesuszeniu zimą przez ograniczenie wentylacji jest normalnym, powszechnie stosowanym sposobem. Myślę że >95% domów w Polsce to stosuje. Ci co je krytykują nie mają pojęcia o czym mówią. Żeby zapewnić 30m3/osobę/h podczas mrozów i >40% wilgotności należy bezwzględnie zastosować nawilżacze. Jeżeli ktoś ich nie stosuje a ma >40% to znaczy że ma inne źródło wilgoci (dużo roślin) lub po prostu nie wie że jego wentylacja ma niższą wydajność. To wynika z fizyki. Nie da się nawiewać suchego powietrza w takim tempie i podwyższać jego wilgotności tylko ciepłem produkowanym przez ludzi. Nie trzeba tego sprawdzać. Wystarczy policzyć.

Kaizen
28-06-2018, 11:57
Nie da się podłączyć pod wyrzutnię bez znacznego ograniczenia przepływu skutkującego dużym spadkiem efektywności.

Oczywiście, że się da. Już Ci pisałem jak.



Zapobieganie przesuszeniu zimą przez ograniczenie wentylacji jest normalnym, powszechnie stosowanym sposobem. Myślę że >95% domów w Polsce to stosuje. Ci co je krytykują nie mają pojęcia o czym mówią.

Krytykuję. Nie lubię ograniczania wentylacji. Mam takich sasiadów w bloku, co jak otwierają drzwi to cały korytarz wali. Kuzyni?

W bloku używam nawilżaczy. W domu pewnie będzie Lossnay.

-

JanWerbinski
28-06-2018, 12:04
Oczywiście, że się da. Już Ci pisałem jak.

W moim świecie 170m3 to zupełnie inny przepływ niż 100 czy 120 i twierdzę że się nie da, bo zakładam że coś ma działać porządnie.
Nie pokazałeś schematu połączeń więc możesz łatwo mieć inne zdanie. Zrób, to zobaczymy.

JanWerbinski
28-06-2018, 12:07
Oczywiście, że się da. Już Ci pisałem jak.



Krytykuję. Nie lubię ograniczania wentylacji. Mam takich sasiadów w bloku, co jak otwierają drzwi to cały korytarz wali. Kuzyni?

W bloku używam nawilżaczy. W domu pewnie będzie Lossnay.

-
Nie znam Twoich kuzynów. Myślę że jak im śmierdzi to pewnie zatkali kratki albo po prostu się nie myją. Cecha narodowa wielu Polaków.
Jakich nawilżaczy używasz? Ja kiedyś używałem rozbryzgowy i najbliższej zimy dam mu szansę. Martwi mnie jedynie to że będzie źródłem kurzu z minerałów w wodzie. Myślę o użyciu wody odzyskanej ze skroplin rekuperatora. Jest czysta. Nie ma pleśni.

Wracając do tematu - zamówiłem Aristona Split 110l.

Kaizen
29-06-2018, 08:11
Skropliny z rekuperatora czyste? Przecież tam jest wszystko, co wynosi powietrze a filtry nie wyłapały. Trudno o brudniejszą wodę.
Ja używam
Eldom NU5 i leję wodę z osmozy.

Co do schematu - chyba wiesz, jak wyglada trójnik i połączenie równoległe?


Nie zmniejszasz przekroju i nie zwiększasz oporów, jak zainstalujesz pc równolegle do wyrzutni. Cisnienia też nie zmienia znacząco, jak w tej samej rurze do wyrzutni wstawisz dwa trójniki - blizej reku masz "czerpnię" a bliżej wyrzutni "wyrzutnię".

JanWerbinski
29-06-2018, 13:17
Nie mam osmozy. Zabrudzenia w skroplinach pochodzą wyłącznie z powietrza i są prawie pozbawione minerałów, bo jest to po prostu woda destylowana z niewielką ilością kurzu. Większość tego kurzu jest u mnie wyłapana przez trzy stopnie filtracji na wywiewie.

Pytam o schemat, bo nie mam pojęcia jak Ty to chcesz podłączyć. Moim zdaniem jest to bardzo trudne.

Vld
29-06-2018, 20:48
Wyrzutnia - teójnik/wyzutnia-rura-trojnik/czerpnia-reku.
W efekcie nikt nie będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie na jakim powietrzu będzie pracować PV, bo powietrze między trójnikami będzie krążyć w koło.
PC musi mieć dodatkową, niezależną wyrzutnie, ale to nie jedyny problem.

Kaizen
29-06-2018, 21:30
W efekcie nikt nie będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie na jakim powietrzu będzie pracować PV, bo powietrze między trójnikami będzie krążyć w koło.

Jeżeli wydajność rekuperatora będzie mniejsza, niż wydajność PC - to brakująca część powietrza będzie faktycznie chodzić w koło. U Jana może taka sytuacja wystąpić, bo lubi nawilżać tłumiąc wentylację. W innych domach sytuacja raczej nie wystąpi, bo Lydos ma przepływ 80m3/h. Mniej w rekuperacji mało kto daje nawet w mrozy.

Kaizen
29-06-2018, 21:35
Nie mam osmozy. Zabrudzenia w skroplinach pochodzą wyłącznie z powietrza i są prawie pozbawione minerałów, bo jest to po prostu woda destylowana z niewielką ilością kurzu. Większość tego kurzu jest u mnie wyłapana przez trzy stopnie filtracji na wywiewie.

Pytam o schemat, bo nie mam pojęcia jak Ty to chcesz podłączyć. Moim zdaniem jest to bardzo trudne.

Destylowana, ale nie woda, tylko mieszanina różnych substancji, które mają fazę lotną w takich warunkach + przeróżne cząsteczki stałe, które osiadają na powierzchni wymiennika i spływają razem ze skroplinami. Masz trzy stopnie filtracji na wywiewie? No, jak szaleć to szaleć. Niech się wymiennik komfortowo poczuje. Na nawiewie masz ile stopni?

Wyobraź sobie, że jesteś powietrzem. Lecisz sobie prosto do wyrzutni jak nie działa PC. Po drodze masz dwa skrzyżowania w bok, ale teraz Cię nie interesują.
Jak chodzi PC to na tym skrzyżowaniu taka ilość powietrza, jaką potrzebuje PC skręca. Przy przepływie 80m3/h to mało u kogo jest całość. Przelatuje przez PC i na drugim skrzyżowaniu dołącza do kolegów, którzy nie skręcili i razem wylatujecie przez wyrzutnię na zewnątrz.

JanWerbinski
30-06-2018, 09:53
Wyrzutnia - teójnik/wyzutnia-rura-trojnik/czerpnia-reku.
W efekcie nikt nie będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie na jakim powietrzu będzie pracować PV, bo powietrze między trójnikami będzie krążyć w koło.
PC musi mieć dodatkową, niezależną wyrzutnie, ale to nie jedyny problem.
Dwie wyrzutnie połączone trójnikiem z czerpnią i to wszystko do zapewnienia pracy fotowoltaiki. Bez sensu.

JanWerbinski
30-06-2018, 09:56
Jeżeli wydajność rekuperatora będzie mniejsza, niż wydajność PC - to brakująca część powietrza będzie faktycznie chodzić w koło. U Jana może taka sytuacja wystąpić, bo lubi nawilżać tłumiąc wentylację. W innych domach sytuacja raczej nie wystąpi, bo Lydos ma przepływ 80m3/h. Mniej w rekuperacji mało kto daje nawet w mrozy.
Nieprawda.

Kiedy ostatni domownik wyjdzie z domu centrala przełącza się na tryb "pusty dom" i wentyluje 20-50m3/h. W tym czasie będzie słoneczko i Wattrouter poda sygnał do sterowania PC która się załączy. Jeśli będzie to PC wewnętrzna to mamy problem. W moim przypadku problemu nie będzie bo split korzysta z niezależnego dolnego źródła. Po co wentylować pusty dom zimą 170m3/h? Żeby go przesuszyć czy zwiększyć straty ciepła na wentylacji?

JanWerbinski
30-06-2018, 09:59
Destylowana, ale nie woda, tylko mieszanina różnych substancji, które mają fazę lotną w takich warunkach + przeróżne cząsteczki stałe, które osiadają na powierzchni wymiennika i spływają razem ze skroplinami. Masz trzy stopnie filtracji na wywiewie? No, jak szaleć to szaleć. Niech się wymiennik komfortowo poczuje. Na nawiewie masz ile stopni?

Wyobraź sobie, że jesteś powietrzem. Lecisz sobie prosto do wyrzutni jak nie działa PC. Po drodze masz dwa skrzyżowania w bok, ale teraz Cię nie interesują.
Jak chodzi PC to na tym skrzyżowaniu taka ilość powietrza, jaką potrzebuje PC skręca. Przy przepływie 80m3/h to mało u kogo jest całość. Przelatuje przez PC i na drugim skrzyżowaniu dołącza do kolegów, którzy nie skręcili i razem wylatujecie przez wyrzutnię na zewnątrz.
To wszystko już było w powietrzu i jakoś nie szkodziło. >90% zanieczyszczeń zostało wyłapane przez trójstopniowy system filtracji wywiewu. Ilość powracających zanieczyszczeń będzie mniejsza niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej z wymiennikiem obrotowym. Podobny procent zanieczyszczeń powróci w niektórych wymiennikach entalpicznych.
Wywiew i nawiew to trzy stopnie filtracji. Głównym powodem prefiltracji wywiewu jest oszczędność na filtrach M5 rekuperatora. Jeden komplet filtrów rekuperatora kosztuje więcej niż filtr kanałowy G4 i filtry stożkowe G3.

Problem w tym że PC potrzebuje 170m3/h czyli dwukrotnie więcej. Skąd dodatkowe powietrze dla PC?

Kaizen
30-06-2018, 10:17
Dwie wyrzutnie połączone trójnikiem z czerpnią i to wszystko do zapewnienia pracy fotowoltaiki. Bez sensu.

Co ma wyrzutnia do fotowoltaiki?


Kiedy ostatni domownik wyjdzie z domu centrala przełącza się na tryb "pusty dom" i wentyluje 20-50m3/h. W tym czasie będzie słoneczko

Słoneczko i pusty dom w nocy? Bo czy PC, czy grzałką - najsensowniej grzać w taniej strefie taryfy G12(coś). Przy nowym domu jest spora szansa, że najsensowniej wyjdzie G12as - czyli bez dziennego okienka (za to dzienna cena jak G11 a tania dużo tańsza od G12).

Ale jeżeli nawet znajdzie się ten promili miłośników skręcania wentylacji tak nisko (i specjalnie dobiorą rekuperator, co to umożliwi) to nawet mieszając pół na pół powietrze z wyrzutni reku i z własnego wywiewu nie wyjdzie to gorzej, niż praca na powietrzu zewnętrznym tej pompy.

JanWerbinski
01-07-2018, 05:31
Co ma wyrzutnia do fotowoltaiki?

Nie mam pojęcia. Zapytaj autora.

JanWerbinski
01-07-2018, 07:04
Słoneczko i pusty dom w nocy? Bo czy PC, czy grzałką - najsensowniej grzać w taniej strefie taryfy G12(coś). Przy nowym domu jest spora szansa, że najsensowniej wyjdzie G12as - czyli bez dziennego okienka (za to dzienna cena jak G11 a tania dużo tańsza od G12).

Ale jeżeli nawet znajdzie się ten promili miłośników skręcania wentylacji tak nisko (i specjalnie dobiorą rekuperator, co to umożliwi) to nawet mieszając pół na pół powietrze z wyrzutni reku i z własnego wywiewu nie wyjdzie to gorzej, niż praca na powietrzu zewnętrznym tej pompy.
Słoneczko i pusty dom w dzień, kiedy domownicy są w szkole i pracy. W moim przypadku bardziej opłaca się grzać podczas nadwyżek produkcji PV, które są w dzień przez cały rok oprócz okresu listopad - styczeń. PC będzie miała w dzień wyższy COP bo temperatura jest o kilka stopni wyższa.

szymon01r
12-07-2018, 09:27
Witam,

Podłączę się do tematu ponieważ właśnie jestem na etapie zakupu podgrzewacza elektrycznego.
Zastanawiam się nad 2 modelami jednym z nich jest właśnie LYDOS HYBRID drugi to VELIS EVO, pojemność 80L. Obecnie będą korzystać z niego 2 osoby w przyszłości pewnie 3.

Mieszkanie w bloku Łazienka nie duża bez grzejnika przechodzi przez nią pion grzewczy 2 rury podgrzewacz będzie zainstalowany zaraz obok nich.

I tu pytanie czy jest sens kupna droższego energooszczędnego podgrzewacza którego większy koszt zakupu zwrócił by się po około 3 latach i teoretycznie zabierał by ciepło z łazienki w której nie ma grzejnika?

Robert On
12-07-2018, 11:17
Cóż... te same dylematy miałem i ja, dałem się skusić na LYDOS'a HYBRID'a 80L i nie żałuję. Habilitował się nie będę jeżeli chodzi o obliczenia wyziębiania pomieszczenia ale powiem Ci jedno, rachunki za prąd są niższe, im wilgotniej w łazience tym lepiej. Musisz jedynie zapewnić odpływ skroplin. Ja sobie poradziłem wkładając do odpływu z pralki trójnik i jest ok. Długość wężyka stworzyła naturalny syfon.
pozdrawiam

JanWerbinski
14-07-2018, 03:55
I tu pytanie czy jest sens kupna droższego energooszczędnego podgrzewacza którego większy koszt zakupu zwrócił by się po około 3 latach i teoretycznie zabierał by ciepło z łazienki w której nie ma grzejnika?

Na czym ma polegać rzekoma energooszczędność, jeśli zabiera ciepło z pomieszczenia które musi być najmocniej grzane? Gdzie te oszczędności?

JanWerbinski
14-07-2018, 03:56
Cóż... te same dylematy miałem i ja, dałem się skusić na LYDOS'a HYBRID'a 80L i nie żałuję. Habilitował się nie będę jeżeli chodzi o obliczenia wyziębiania pomieszczenia ale powiem Ci jedno, rachunki za prąd są niższe, im wilgotniej w łazience tym lepiej. Musisz jedynie zapewnić odpływ skroplin. Ja sobie poradziłem wkładając do odpływu z pralki trójnik i jest ok. Długość wężyka stworzyła naturalny syfon.
pozdrawiam
Rachunki za prąd mogą być niższe z wielu powodów. Jeśli spadły kwoty rachunków za prąd, to jakie koszty wzrosły?
Zasada zachowania energii jest Ci znana?

Robert On
19-07-2018, 10:04
Rachunki za prąd mogą być niższe z wielu powodów. Jeśli spadły kwoty rachunków za prąd, to jakie koszty wzrosły?
Zasada zachowania energii jest Ci znana?

Spadek wysokości rachunku może być spowodowany mniejszym zużyciem prądu bo nie słyszałem o obniżce jego cen. Koszty? nie wzrosły żadne a zasada zachowania energii jest mi znana, skończyłem szkołę powszechną....
nie bardzo rozumiem sens wypowiedzi, po prostu analizuję skutki mojej decyzji zakupowej i dziwi mnie to, że za wszelką cenę grono ludzi stara mi się zepsuć moją radość posiadania.
Pozdrawiam wszystkich

Kaizen
19-07-2018, 10:12
nie bardzo rozumiem sens wypowiedzi, po prostu analizuję skutki mojej decyzji zakupowej i dziwi mnie to, że za wszelką cenę grono ludzi stara mi się zepsuć moją radość posiadania.


Latem masz zimno w łazience - faktycznie kosztów dodatkowych nie ma, jak nie odpalisz tam ogrzewania.

Zimą za to PC przepompuje Ci koszty z rubryki "CWU" do "CO". Zapłacisz najpierw za ogrzanie powietrza, które potem ogrzeje CWU.

Latem tracisz komfort (akurat w łazience upały nie przeszkadzają - lepiej byłoby pociągnąć powietrze i zwrócić do salonu chociażby, albo do sypialni), zimą COP dzieli tylko koszty na pobrane z rubryki CO i CWU. A persaldo grzejesz ze średnią ważoną sprawności źródła ciepła CO i CWU.

JanWerbinski
19-07-2018, 10:22
Spadek wysokości rachunku może być spowodowany mniejszym zużyciem prądu bo nie słyszałem o obniżce jego cen. Koszty? nie wzrosły żadne a zasada zachowania energii jest mi znana, skończyłem szkołę powszechną...
No to teraz usłyszysz.
Nominalne ceny prądu u mnie od lat spadają średnio o 1 grosz/kWh co oznacza że ceny realne spadają jeszcze bardziej.

Jeśli znasz zasadę zachowania energii, to napisz mi skąd pochodzi energia która ogrzała u Ciebie wodę zimą?

Robert On
26-07-2018, 08:21
Oczywiście, że powiem.... energia będzie pobrana z otoczenia (ktoś już sprawdził wychłodzenie pomieszczenia o 2 stopnie) oraz z wilgoci panującej w łazience. Czy jest o co kruszyć kopie? nie wydaje mi się. Zaletą za to będzie osuszanie powietrza w łazience, o tym nikt nie mówi....

JanWerbinski
28-07-2018, 05:44
Zimą osuszy łazienkę wentylacja i ogrzewanie, a latem wentylacja lub klimatyzacja.

Gdzie tu sens ekonomiczny? Możesz ogrzać wodę z COP1 urządzeniem za 500 zł, a ogrzewasz wodę urządzeniem z COP1 (bo czerpie ciepło z domu) za 4000 zł.

Kamil1994
30-07-2018, 11:41
Witam, zostałem posiadaczem tego podgrzewacza. Posiadam go od paru dni i mogę powiedzieć, ze jest naprawdę ładny, nie psuje wystroju łazienki. Montaż zajął bardzo mało czasu, a obsługa i ustawienie z instrukcją zajmuje chwilę. Podgrzewa wodę bardzo szybko. Mam nadzieję, że będzie nam się dobrze sprawował i po dłuższym czasie będę mógł napisać o nim więcej .

Robert On
03-08-2018, 10:15
Zimą osuszy łazienkę wentylacja i ogrzewanie, a latem wentylacja lub klimatyzacja.

Gdzie tu sens ekonomiczny? Możesz ogrzać wodę z COP1 urządzeniem za 500 zł, a ogrzewasz wodę urządzeniem z COP1 (bo czerpie ciepło z domu) za 4000 zł.

Jeżeli masz wentylację mechaniczną, zgodzę się.... osuszanie grawitacją nie jest efektywne. W mojej łazience niestety była odczuwalna wilgoć. Co do ceny 4000zł to żeś przesadził bo ostatnio w jednej z sieci handlowych hybryda 80L (jak moja) kosztuje 2280zł.
Pozdrawiam
PS Kamil1994 będziesz zadowolony

BuKa91
06-08-2018, 22:06
Panowie

Temat łączenia rekuperacji jak i pomp ciepła to chyba rozmowa na inny temat, poruszamy tutaj sens posiadania zintegrowanej pompy ciepła do CWU do montażu w mieszkaniu gdzie raczej nie ma możliwości montażu splita czy innych super złożonych urządzeń jak przy domu z kotłownią czy poddaszem.

Wracając do tematu i różnych wyliczeń COP jak i opłacalności montażu urządzenia, Kaizen wrzuciłeś jakąś tabelkę z wyliczeniami i jak będę miał chwilę to przygotuje własną i porównamy. Koszty instalacji i nakłady na konserwację są z d... wzięte i śmieszne, instalacja wodna i elektryczna już jest wiec nic nie płacę. Konserwacją? Nie widziałem że instalacje elektryczna czy wodną w mieszkaniu jakoś się konserwuje. Koszt pompy ciepła też nie wiem skąd, model który posiadam kupisz za kwotę jaką podał Robert, a o konserwacji poza przetarciem kurzu z podgrzewacza też i nic mi nie wiadomo. Pompa/bojler posiada aktywną anodę więc chyba nie trzeba wymieniać co roku. Urządzenie ma zastąpić zwykły bojler, który zdejmujesz i wieszasz Lydos'a nie zatrudniając jakiegoś wykwalifikowanego instalatora.

Wychłodzenie pomieszczenia teraz latem jest jak dla mnie spoko, ale tak naprawdę kiedy pompa przestaje chodzić to szybko wyrównuje się do reszty mieszkania(drzwi z łazienki mam uchylone). Zobaczymy jak wychłodzenie będzie wpływać zimą.

Janie, piszesz o tym jak nie opłacalny jest montaż urządzenia w łazience jak pisze o tym Szymon, ale tu muszę się nie zgodzić gdyż siostra ma taki układ gdzie przechodzą rury grzewcze przez łazienkę i one zawsze będą grzać i nie ma jak na tym zaoszczędzić, bo spółdzielnia ich nie zakręci i montaż tego urządzenia w tym miejscu jest eleganckim rozwiązaniem. Co innego gdy faktycznie masz grzejnik z zaworem i głowicą gdzie płacisz dokładnie za energie wykorzystaną na ogrzanie tego pomieszczenia tu można się zastanowić, ale j/w pisałem po wyłączeniu pompy temperatura szybko się wyrównuje.

Czas pokaże jak będzie się sprawować i jaki jest sens grzać i chłodzić ową łazienkę; po to założony jest ten post by się przekonać. Postaram się przygotować jakieś rzetelne wyliczenia i podesłać, oraz brać aktywniejszy udział w dyskusji.

Kaizen
07-08-2018, 03:29
Wracając do tematu i różnych wyliczeń COP jak i opłacalności montażu urządzenia, Kaizen wrzuciłeś jakąś tabelkę z wyliczeniami i jak będę miał chwilę to przygotuje własną i porównamy. Koszty instalacji i nakłady na konserwację są z d... wzięte i śmieszne, instalacja wodna i elektryczna już jest wiec nic nie płacę. Konserwacją?

Tabelka nie jest moja (arkusz od lat leży na FM). Ja tylko podstawilem dane.
Co do kosztów konserwacji - masz rację. Policzylem śmieszne. Na korzyść PC. W gwarancji stoi, ze nieprzestrzeganie instrukcji powoduje jej utratę. A w instrkucji:
"9. Wszelkie naprawy, czynności konserwacyjne, połączenia hydrauliczne elektryczne powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowany personel przy użyciu oryginalnych części zamiennych. Niezastosowanie się do powyższego może zagrozić bezpieczeństwu i powoduje utratę wszelkiej odpowiedzialności ze strony producenta."

Masz "wykwalifikowany personel" który co roku zrobi konserwację za stówkę (z materiałami i dojazdem)? Daj namiary.

Robert On
12-08-2018, 21:51
Materiały.... wężyki z marketu. No może kawałek przewodu żeby podpiąć odwodnienie. W zestawie jest wężyk do podpięcia odwodnienia urządzenia i zaworu bezpieczeństwa. Co do konserwacji ja nie widzę potrzeb. Urządzenie kontroluje się samo, co miesiąc przegrzewa wodę w trybie antylegionella.
cytat z instrukcji:
"Kompatybilność uchwytów montażowych i przyłączy standardowego
elektrycznego podgrzewacza wody (tej samej pojemności) powoduje,
że*nie są wymagane żadne dodatkowe prace."

Kamil1994
19-08-2018, 15:26
Witam, po kilku tygodniach użytkowania tego podgrzewacza jestem z niego bardzo zadowolony. Bardzo fajna funkcja jest funkcja i-Memory dzięki której podgrzewacz wie ,że rano przed pracą zapotrzebowanie wody jest większe niż przed resztę dnia. Wychłodzenie pomieszczenia jest teraz nie zauważalne. Pozdrawiam i postaram pisać się na bieżąco nowe informacje/ spostrzeżenia.

fachman19
19-08-2018, 17:55
wyczyść czasem parownik

BuKa91
19-08-2018, 19:19
Kaizen, owszem punkt ten o tym mówi, lecz nie do końca zostało sprecyzowane w karcie gwarancyjnej ani w instrukcji o co chodzi, jedynie wzmianka jest o czyszczeniu parownika o czym wspomina fachman19. Musiałbym zaczerpnąć informacji jak ma się czyszczenie parownika gdyż według mnie nie ingeruje to w samo urządzenie i nie powinno narażać na utratę gwarancji ale tu mogę się mylić. Więcej wymogów konserwacyjnych w karcie jak i w instrukcji nie znalazłem.

Funkcja antylegionella o czym wspomina Robert On owszem działa na co nie zwracałem uwagi lecz po urlopie zauważyłem, że woda w kranie jest znacznie cieplejsza i dochodziła do temperatury koło 60 stopni mimo włączonej funkcji pompy.

Robert On
28-08-2018, 07:27
z instrukcji:
"Zaleca się przeprowadzanie co roku czyszczenia parownika, w celu usunięcia pyłu i zatorów.
Aby dostać się do parownika, konieczne jest usunięcie śrub mocujących obudowę dolną.
Przeprowadzić czyszczenie parownika za pomocą giętkiej szczotki, uważając, aby go nie uszkodzić. Jeśli zauważy
się zagięte skrzydełka, należy je naprostować przy użyciu odpowiedniego grzebienia (rozstaw 1,6 mm).
Sprawdzić, czy kratki są idealnie czyste.
Upewnić się, że przewód odprowadzający skropliny nie jest niedrożny"
wynika stąd, że tego typu prace konserwacyjne nie muszą być wykonywane przez autoryzowany serwis. tu nie ma ingerencji w konstrukcję urządzenia.

BuKa91
28-08-2018, 22:03
RobertOn tu masz rację chociaż nie wiem jak rozpatrzy to serwis podczas gwarancji, czy nie będą wymagać udokumentowanych przez autoryzowany serwis przeglądów czyli właśnie tego czyszczenia.

Co do odprowadzania skroplin to super rozwiązaniem jak dla mnie jest dodatkowy zakup zbiornika na skropliny, idealnie wpasowuje się do podgrzewacza, nawet nie widać że jest to coś dodatkowego, a nie trzeba ciągnąc żadnych wężyków. Średnio raz na tydzień wystarczy opróżnić zbiornik

Robert On
31-08-2018, 10:03
Według mojej wiedzy, jeżeli w okresie gwarancyjnym (przy tradycyjnym podgrzewaczu) serwis wykona przegląd i wymieni anodę to wydłuża się gwarancja na zbiornik. Tutaj zadałem pytanie do producenta jak to się ma przy naszych hybrydach i jak będę miał odpowiedź chętnie się z nią podzielę
pozdrawiam

Kamil1994
02-09-2018, 10:37
Witam, jestem bardzo zadowolony z podgrzewacza. Ktoś pisał tutaj o głośności pompy ciepła. Pompa chodzi cicho i nie przeszkadza w niczym. Mam wyłączona funkcję night co oznacza że pompa grzeje też w nocy. Jeżeli ktoś zastanawia się nad kupnem bo nie wie czy podgrzewacz nie będzie za głośny to śmiało może kupić

Kamil1994
09-09-2018, 16:44
Dziś dostałem rozliczenie prądu, nie jestem w stanie określić dokładnie ile podgrzewać zużywa prądu, jednak przez 2 miesiące rachunek zmalał o około 80zł w porównaniu to ostatniego kiedy uzyskaliśmy standardowego podgrzewacza elektrycznego. Na chwilę obecną same plusy

Kaizen
09-09-2018, 16:59
przez 2 miesiące rachunek zmalał o około 80zł w porównaniu to ostatniego kiedy uzyskaliśmy standardowego podgrzewacza elektrycznego.

To przy COP=3 oznacza, że w sezonie grzewczym drozej zaplacisz za CO o 160zł.

Robert On
13-09-2018, 11:07
Witam,
a więc... przegląd wykonany przez autoryzowany serwis wydłuży gwarancję na sam zbiornik. Jako czynności konserwacyjne mamy oczyszczenie lameli z kurzu. Tego dowiedziałem się od Przedstawiciela Aristona.
Nawiążę się do wypowiedzi przedmówcy, na jakiej podstawie obliczyłeś wzrost kosztów ogrzewania o 160zł?

Kaizen
13-09-2018, 11:24
Nawiążę się do wypowiedzi przedmówcy, na jakiej podstawie obliczyłeś wzrost kosztów ogrzewania o 160zł?

Faktycznie, pozajączkowało mi się. 160 by było, gdyby 80zł kosztował prąd. A skoro o 80zł spadł rachunek, to znaczy, że tyle ciepła pompa wyciągnęła z powietrza, zamiast z gniazdka. Zimą to oznacza "wyciągnięcie" tych 80zł (a nie jak błędnie napisałem 160zł) z CO.

BuKa91
16-09-2018, 20:41
Faktycznie, pozajączkowało mi się. 160 by było, gdyby 80zł kosztował prąd. A skoro o 80zł spadł rachunek, to znaczy, że tyle ciepła pompa wyciągnęła z powietrza, zamiast z gniazdka. Zimą to oznacza "wyciągnięcie" tych 80zł (a nie jak błędnie napisałem 160zł) z CO.

Ciekawi mnie ten koszt o którym piszesz. W teorii to co zaoszczędziłem poza sezonem grzewczym mogę wydać w sezonie. Mam akurat w łazience ogrzewanie tylko na prąd więc w teorii 1kw prądu to 1kw energii cieplnej, lecz jak to może się mieć do pompy ciepła która ma jakiś współczynnik COP czyli zużywa mniej prądu do podgrzania wody niż tradycyjna grzałka, lecz nie grzeje 24h tylko jakiś czas i ile wtedy może przysłowiowo wyciągnąć w ogrzewania. Tego jestem ciekaw i wydaje mi się, że dopiero po zakończonym sezonie grzewczym będzie można dokładnie podać jakieś dane na ten temat.

Co do wspomnianego też hałasu z pompy, to powiem że mam zainstalowany w łazience wentylator i pompa wydaje taki sam hałas jak wentylator, a może nawet mniejszy.

Kaizen
16-09-2018, 20:49
jak to może się mieć do pompy ciepła która ma jakiś współczynnik COP czyli zużywa mniej prądu do podgrzania wody niż tradycyjna grzałka, lecz nie grzeje 24h tylko jakiś czas i ile wtedy może przysłowiowo wyciągnąć w ogrzewania.

Bierze 1/3 z gniazdka, 2/3 z otoczenia. Czyli zimą te 2/3 musisz dostarczyć do pomieszczenia. O ile utrzymasz taka samą temperaturę w pomieszczeniu.

Robert On
19-09-2018, 08:50
Panowie i Panie... zmiana temperatury, zmniejszenie o 2 stopnie C, w łazience o kubaturze 25m3 to zwiększenie zapotrzebowania na ciepło o około 220W.
Przy założeniu W = 0, 220 kW * 10 h (czas grzania pełną mocą dziennie) = 2,2kWh, cena ogrzania olejem czy gazem to średnio 0,26zł/1kWh co daje koszt 0,572zł dziennie. Dodatkowy maksymalny koszt pobranego ciepła przez hybrydę wyniesie 17,16zł miesięcznie a nie 80 jak pisał przedmówca.

pozdrawiam :rolleyes:

Kaizen
19-09-2018, 09:01
Przy założeniu W = 0, 220 kW * 10 h (czas grzania pełną mocą dziennie) = 2,2kWh, cena ogrzania olejem czy gazem to średnio 0,26zł/1kWh co daje koszt 0,572zł dziennie. Dodatkowy maksymalny koszt pobranego ciepła przez hybrydę wyniesie 17,16zł miesięcznie a nie 80 jak pisał przedmówca.

Jezeli dziennie bierzesz 2,2kWh z powietrza, dokładasz 1,1kWh z gniazdka (przy COP=3), to rocznie zuzywasz 1200kWh do ogrzania wody. To nieco ponad 30l dziennie. Jesteś rekordzistą.

magdaseb
19-09-2018, 12:22
Może mieszka sam?

Robert On
28-09-2018, 08:17
taaaa tak jak moi pra pra pradziadowie kontynuuję tradycje rodzinne.... woda w misce, pierwszy myje się ojciec, później matka a na końcu dzieci gromadka :)
zweryfikowałem koszt 80zł jako dodatkowy do dogrzania łazienki ze względu na pobór ciepła przez hybrydę. Nie bardzo rozumiem kolegi kalkulacji
Gdzieś, ktoś liczył oszczędności energii elektrycznej na poziomie 60zł/miesiąc (względem tradycyjnego bojlera), wszyscy straszyli kosztami dogrzania powietrza, które nie są tak wysokie i w dalszym ciągu wychodzi na korzyść hybrydy.
pozdrawiam :)

Kamil1994
14-10-2018, 18:07
Witam, wiadome jest ,że pompa ciepła ochłodzi delikatnie pomieszczenie, czy wzrost ogrzewaniu wyniesie 80zl czy 20zl myślę ,że okaże się po sezonie grzewczym.
Na chwilę obecną cały czas ariston pracuje u mnie tylko na pompie ciepła, również w nocy( można ustawić tą opcję w trybie programowania).
Jeżeli wykorzystamy całą wodę co zdąża się bardzo rzadko można podgrzać wodę w trybie boost, wtedy zaczyna grzać również grzałką elektryczną.
Na chwilę obecną po paru miesiącach
Ariston ma u mnie plusa.
Pozdrawiam

BuKa91
21-10-2018, 18:53
Przy pierwszych chłodniejszych dniach w łazience już delikatnie hula ogrzewanie i czuć małe ochłodzenie podczas pracy urządzenia, ale gdy przestaje pracować temperatura dosyć szybko wraca do normy. Co do opłacalności jej pracy to wydaje mi się że chyba faktycznie można będzie coś na ten temat powiedzieć po sezonie. Zawsze można wyłączyć pompę i działać będzie jak zwykły podgrzewacz.

Kamil1994
28-10-2018, 11:46
Delikatne ochłodzenie jest wyczuwalne ale nie jest to jakiś duży spadek. Myślę ,że dobra opcja teraz będzie włączenie funkcji i-memory aby podgrzewacz nie chodził tylko na pompie ciepła :)
Podgrzewacz w chlodniejszym pomieszczeniu potrzebuje trochę więcej czasu na nagrzanie wody jednak i tak ciepłej wody nie brakło ani razu.
Jak narazie podgrzewacz spisuje się bardzo dobrze.
Pozdrawiam

Robert On
30-10-2018, 08:43
Witajcie,
pierwsze obserwacje, nie jest źle. Przeszedłem na system z podgrzewem grzałką i szybciej dogrzewa się uzupełniana w zbiorniku woda. Samo podtrzymanie nie wychładza znacząco pomieszczenia. Tak więc mit wychłodzenia łazienki i korzystania z prysznica w swetrze został obalony :rolleyes:
pozdrawiam wszystkich użytkowników

magdaseb
30-10-2018, 09:26
Jaka jest u ciebie temperatura w łazience przed wzięciem prysznica, kiedy przez ostatnie np. 10 minut była grzana woda? Sformułowania: "delikatne ochłodzenie" czy "Nie wychładza znacząco pomieszczenia" nie mówi nic...

JanWerbinski
31-10-2018, 07:50
Witam, zostałem posiadaczem tego podgrzewacza. Posiadam go od paru dni i mogę powiedzieć, ze jest naprawdę ładny, nie psuje wystroju łazienki. Montaż zajął bardzo mało czasu, a obsługa i ustawienie z instrukcją zajmuje chwilę. Podgrzewa wodę bardzo szybko. Mam nadzieję, że będzie nam się dobrze sprawował i po dłuższym czasie będę mógł napisać o nim więcej .

Cechy którymi się zachwycasz posiada każdy bojler za 500 zł.
Za co przepłaciłeś kilka tysięcy więcej?

JanWerbinski
31-10-2018, 07:54
Dziś dostałem rozliczenie prądu, nie jestem w stanie określić dokładnie ile podgrzewać zużywa prądu, jednak przez 2 miesiące rachunek zmalał o około 80zł w porównaniu to ostatniego kiedy uzyskaliśmy standardowego podgrzewacza elektrycznego. Na chwilę obecną same plusy

U mnie też zmalał. Dlatego że jest lato. Napisz coś konkretnego, bo same banały prawisz.

JanWerbinski
31-10-2018, 07:56
Ciekawi mnie ten koszt o którym piszesz. W teorii to co zaoszczędziłem poza sezonem grzewczym mogę wydać w sezonie. Mam akurat w łazience ogrzewanie tylko na prąd więc w teorii 1kw prądu to 1kw energii cieplnej, lecz jak to może się mieć do pompy ciepła która ma jakiś współczynnik COP czyli zużywa mniej prądu do podgrzania wody niż tradycyjna grzałka, lecz nie grzeje 24h tylko jakiś czas i ile wtedy może przysłowiowo wyciągnąć w ogrzewania. Tego jestem ciekaw i wydaje mi się, że dopiero po zakończonym sezonie grzewczym będzie można dokładnie podać jakieś dane na ten temat.

Co do wspomnianego też hałasu z pompy, to powiem że mam zainstalowany w łazience wentylator i pompa wydaje taki sam hałas jak wentylator, a może nawet mniejszy.

No to równie dobrze możesz zastosować bojler za 500 zł. Też średnio wyjdzie podobnie. Tyle że kilka tys zostaje w kieszeni.

Jeśli komuś przeszkadza praca PC, to powinien kupić głośny wentylator i będzie zadowolony?

JanWerbinski
31-10-2018, 07:58
Witam, wiadome jest ,że pompa ciepła ochłodzi delikatnie pomieszczenie,
Nie ważne delikatnie czy nie. W sezonie grzewczym, przez pół roku ałe ciepło do ogrzania wody pochodzi z gniazdka elektrycznego oraz systemu grzewczego domu. Nie występuje pobieranie darmowej energii z zewnątrz jak w przypadku splitów, kolektorów, fotowoltaiki czy pomp gruntowych.

JanWerbinski
31-10-2018, 07:59
Przy pierwszych chłodniejszych dniach w łazience już delikatnie hula ogrzewanie i czuć małe ochłodzenie podczas pracy urządzenia, ale gdy przestaje pracować temperatura dosyć szybko wraca do normy. Co do opłacalności jej pracy to wydaje mi się że chyba faktycznie można będzie coś na ten temat powiedzieć po sezonie. Zawsze można wyłączyć pompę i działać będzie jak zwykły podgrzewacz.

Deliktanie zagrzałeś wodę to delikatnie spadła temperatura. Zagrzej dużo wody i mocno, to mocno spadnie temperatura. Całą energię musisz dostarczyć z systemu grzewczego i gniazdka. Nie masz żadnego zysku.

JanWerbinski
31-10-2018, 08:01
Delikatne ochłodzenie jest wyczuwalne ale nie jest to jakiś duży spadek. Myślę ,że dobra opcja teraz będzie włączenie funkcji i-memory aby podgrzewacz nie chodził tylko na pompie ciepła :)
Podgrzewacz w chlodniejszym pomieszczeniu potrzebuje trochę więcej czasu na nagrzanie wody jednak i tak ciepłej wody nie brakło ani razu.
Jak narazie podgrzewacz spisuje się bardzo dobrze.
Pozdrawiam
Ochłodzenie łazienki jest niedopuszczalne! Jest to najcieplejsze pomieszczenie w domu. Musi być w nim podwyższona temperatura. Inaczej jest niekomfortowo i niezdrowo. Masz niekomfortowy dom z urządzeniem wychładzającym łazienkę.
Takie cechy jak "wody nie brakło ani razu" posiada każdy bojler za 500 zł.

JanWerbinski
31-10-2018, 08:03
Witajcie,
pierwsze obserwacje, nie jest źle. Przeszedłem na system z podgrzewem grzałką i szybciej dogrzewa się uzupełniana w zbiorniku woda. Samo podtrzymanie nie wychładza znacząco pomieszczenia. Tak więc mit wychłodzenia łazienki i korzystania z prysznica w swetrze został obalony :rolleyes:
pozdrawiam wszystkich użytkowników

Przechodząc na grzanie grzałką przestałeś pobierać energię z pomieszczenia i nie wychładzasz go już. Teraz działa to jak bojler za 500 zł. Nie ma prawa wychładzać pomieszczenia, bo pompa ciepła NIE DZIAŁA. Pisaliśmy o wychłodzeniu przy używaniu pompy ciepła.

Nie wiem ile masz latek, ale kiedy pójdziesz do liceum, to nauczysz się zasady zachowania energii. Przydaje się.

magdaseb
31-10-2018, 10:07
Jan Werbiński- nie ujął bym tego lepiej...;)

Robert On
07-11-2018, 10:26
Przechodząc na grzanie grzałką przestałeś pobierać energię z pomieszczenia i nie wychładzasz go już. Teraz działa to jak bojler za 500 zł. Nie ma prawa wychładzać pomieszczenia, bo pompa ciepła NIE DZIAŁA. Pisaliśmy o wychłodzeniu przy używaniu pompy ciepła.

Nie wiem ile masz latek, ale kiedy pójdziesz do liceum, to nauczysz się zasady zachowania energii. Przydaje się.

Szanowny Forumowiczu, Twoja ignorancja nie ma granic, latek mam zapewne więcej niż TY szanowny Kolego. Nie zaznajomiłeś się z technologią i opinię wystawiasz. Urządzenie ma możliwość pracy z wykorzystaniem wyłącznie pompy ciepła jak i pompa ciepła wspomagana grzałką elektryczną. Nie porównuj tego do bojlera za 500zł. W trybie z grzałką elektryczną podtrzymanie temperatury w dalszym ciągu idzie z trybu zielonej energii, bieżące dogrzanie uzupełnianej wody w zbiorniku jest realizowane przez 2 systemy na raz.
Jeżeli jesteś aż wybitnym znawcą wszelkich tematów to wiesz, że w każdym przypadku kiedy w grę wchodzi pompa ciepła to bilans wychodzi na plus. A jeżeli nie to sam sięgnij do plecaczka i poszukaj w podręcznikach.

Kaizen
07-11-2018, 11:00
w każdym przypadku kiedy w grę wchodzi pompa ciepła to bilans wychodzi na plus.

Tylko jeżeli energię pobiera z zewnątrz. Jak z pomieszczenia - to wychodzi na zero. Czy 2/3 kWh dostarczysz przez grzejnik i powietrze a 1/3 z gniazdka, czy 3/4 z gniazdka, a 1/4 z podłogi/kaloryfera przez powietrze, czy 100% bezpośrednio z gniazdka - bilans ten sam. Zerknij do działu "zasada zachowania energii" swojego podręcznika.

Nad taką pompą ciepła myślałem ciepło "w drugą stronę" - a mianowicie żeby dmuchać latem zimnym powietrzem do salonu. Czyli byłaby zamiast klimy latem, a zimą grzałaby grzałką. Czyli chciałem wykorzystać ciepło "odpadowe" do grzania CWU. Wymaga to doprowadzenia kanałów i wybrania PC umożliwiającej pobierania i wyrzucania powietrza przez rury. Nie tylko grzanie CWU w upały byłoby całkiem gratis (bo odpalałbym jako klimę) to jeszcze inwestycyjnie pozwoliłoby mi zaoszczędzić ze 3K zł na zakupie klimy. Ale ze świecą szukać PC do CWU z zasobnikiem i podpięciem cyrkulacji. No i nie ma sensu grzanie pompą ciepła na powietrzu wewnętrznym w sezonie grzewczym. Wtedy trzeba by zaciągać powietrze z zewnątrz i tam też wyrzucać schłodzone, żeby bilans wyszedł na plus. Albo jeszcze bardziej skomplikować układ podpinając to pod wyrzutnię.
Stawianie takiego urządzenia w łazience jest IMO kompletnie bez sensu, bo nawet w upały w łazience chcę mieć ciepło.

ipek33
07-11-2018, 13:51
Witam,
Zabrałem dziś głos ws. pompy Ariston w innym wątku nie wiedząc, że tu toczy się niezmiernie ciekawa dyskusja.
Zapytam tutaj już tylko w skrócie - co robić z ciepłem odpadowym w domu z wentylacją grawitacyjną? Kąpiel w łazience albo gotowanie na gazie i w pomieszczeniu są dosłownie kłęby pary, którą trzeba usunąć uchylając okno. A przecież ciepło zapłacone... Dlaczego nie przepuścić tego przez tanią PC do CWU?
Nie każdy ma reku....

Kaizen
07-11-2018, 21:13
A przecież ciepło zapłacone... Dlaczego nie przepuścić tego przez tanią PC do CWU?


Jak masz na myśli podpięcie do okapu - OK. Do zrobienia. Tylko niewygodne używanie, bo tego ciepła odpadowego niewiele i trudno zgrać w czasie.
Jak masz na myśli podpięcie pompy ciepła tak, żeby zasysało ciepłe powietrze z łazienki, a wydmuchiwało przez komin wentylacyjny, to robisz wentylację mechaniczną wywiewną. W bloku jest to zakazane, w domu z wentylacją grawitacyjną wymaga wydzielenia strefy z taką wentylacją i oddzielenie od strefy z wentylacją grawitacyjną. A przy kominku czy kotle jeszcze bardziej komplikuje sprawę.

Do tego pracując ten Ariston przepuszcza 100-200m3/h. To więcej, niż większość użytkowników ustawia na cały dom (zwłaszcza zimą). Jak wyrzucisz zimne powietrze przez kanał wentylacyjny, to wszystkimi nawiewnikami zaciągniesz zimne powietrze z zewnątrz w nieakceptowalnych ilościach.

Jak nie wyrzucisz na zewnątrz - to nie jest to ciepło odpadowe, tylko to schłodzone znowu ogrzewasz przez CO.

ipek33
08-11-2018, 04:48
Jak masz na myśli podpięcie do okapu - OK. Do zrobienia. Tylko niewygodne używanie, bo tego ciepła odpadowego niewiele i trudno zgrać w czasie.


Właśnie kuchnia jest u mnie (dom jednorodzinny) najbardziej łakomym kąskiem - gotuje się sporo i sporo paruje. Co do zgrania czasie to fakt - może być trudno.Obok kuchni mam spiżarkę i tam mógłbym zrzucać zimne powietrze, zwłaszcza latem byłoby wskazane, gdy jej przydatność jest mocno dyskusyjna. Nawet cofka szparą pod drzwiami do kuchni teoretycznie byłaby do zaakceptowania, bo i tak mam tam kratkę wentylacyjną, którą zaciąga powietrze, następnie szparą pod drzwiami i wywiewa kratką kuchenną. Ale...



Jak masz na myśli podpięcie pompy ciepła tak, żeby zasysało ciepłe powietrze z łazienki, a wydmuchiwało przez komin wentylacyjny, to robisz wentylację mechaniczną wywiewną. W bloku jest to zakazane, w domu z wentylacją grawitacyjną wymaga wydzielenia strefy z taką wentylacją i oddzielenie od strefy z wentylacją grawitacyjną. A przy kominku czy kotle jeszcze bardziej komplikuje sprawę.



W moim pojedynczym przypadku łazienka byłaby ciekawa ze względu na gotowe przyłącza hydrauliczne po junkersie (obecnie nieużywany, ciepła woda z kotła 2F).

Z przyłączaniem do kanałów wentylacyjnych byłby już problem, bo poza okresem pracy pompy, chciałbym mieć jakąś wolną kratkę do grawitacji.



Do tego pracując ten Ariston przepuszcza 100-200m3/h. To więcej, niż większość użytkowników ustawia na cały dom (zwłaszcza zimą). Jak wyrzucisz zimne powietrze przez kanał wentylacyjny, to wszystkimi nawiewnikami zaciągniesz zimne powietrze z zewnątrz w nieakceptowalnych ilościach.




W sumie zwróciłeś mi uwagę na ilość tego powietrza przetłaczanego przez pompę - to musiałoby zaburzyć przepływy grawitacyjne i kratki stałyby się nawiewami. Nawet bez kominka (nie mam) byłoby to kłopotliwe...


Jak nie wyrzucisz na zewnątrz - to nie jest to ciepło odpadowe, tylko to schłodzone znowu ogrzewasz przez CO.
Ok, ale pozbywam się pary wodnej, a przy gotowaniu mam jej tyle, że uchylenie okna czasami nie wystarcza i trzeba robić przeciąg. Przy grawitacji trzeba się liczyć z tym, że to jest powiedzmy - 100% straty ciepła w usuniętym powietrzu...

Dlatego bardziej przekonuje mnie argument, że pompa zaburzy działanie grawitacji, zasysając powietrze przez kratki nawiewne. Powiem jeszcze, że chcąc wywietrzyć dom, muszę brać pod uwagę, czy wieje, skąd wieje i czy sąsiad nie podrzucił do pieca... Gdyby pompa zasysałaby mi do chałupy dym sąsiadów, to bym się wkurzył.... Mój junkers czasami tak potrafił (tzn. zaciągał powietrze przez kratkę wywiewną, a czasami było ono z dodatkami aromatycznymi).

Dzięki za uwagi.

JanWerbinski
10-11-2018, 02:08
Szanowny Forumowiczu, Twoja ignorancja nie ma granic, latek mam zapewne więcej niż TY szanowny Kolego. Nie zaznajomiłeś się z technologią i opinię wystawiasz. Urządzenie ma możliwość pracy z wykorzystaniem wyłącznie pompy ciepła jak i pompa ciepła wspomagana grzałką elektryczną. Nie porównuj tego do bojlera za 500zł. W trybie z grzałką elektryczną podtrzymanie temperatury w dalszym ciągu idzie z trybu zielonej energii, bieżące dogrzanie uzupełnianej wody w zbiorniku jest realizowane przez 2 systemy na raz.
Jeżeli jesteś aż wybitnym znawcą wszelkich tematów to wiesz, że w każdym przypadku kiedy w grę wchodzi pompa ciepła to bilans wychodzi na plus. A jeżeli nie to sam sięgnij do plecaczka i poszukaj w podręcznikach.

Zaznajomiłem się z technologią. Jestem posiadaczem tego urządzenia, ale w wersji split. Jestem rówież użytkownikiem dwóch zwykłych bojlerów na grzałkę.
W trybie grzałki Twoja pompa ciepła nie różni się od bojlera za 500 zł. Porównanie jest uzasadnione. Nie w każdym przypadku wykorzystania PC bilans wychodzi na plus. Z pewnością tak nie jest jeśli TCO PC jest mniejsze niż TCO zwykłego bojlera. Nie jest tak także wtedy kiedy PC nie pobiera darmowej energii z ciepła otoczenia domu, a płatną energię z wnętrza domu.

Robert On
18-11-2018, 15:31
Zaznajomiłem się z technologią. Jestem posiadaczem tego urządzenia, ale w wersji split. Jestem rówież użytkownikiem dwóch zwykłych bojlerów na grzałkę.
W trybie grzałki Twoja pompa ciepła nie różni się od bojlera za 500 zł. Porównanie jest uzasadnione. Nie w każdym przypadku wykorzystania PC bilans wychodzi na plus. Z pewnością tak nie jest jeśli TCO PC jest mniejsze niż TCO zwykłego bojlera. Nie jest tak także wtedy kiedy PC nie pobiera darmowej energii z ciepła otoczenia domu, a płatną energię z wnętrza domu.

Różni się różni. Nie upraszczaj sprawy. Nie możesz porównać hybrydy do bojlera za 500zł. Tematem naszej dyskusji jest kompromis jakości do ceny. Urządzenia za około 2500 złotych polskich. Nie mówimy o cudach wartych sporo więcej pieniędzy, które są bardziej ekonomiczne czy też bardziej wydajne. Nie powiesz mi, że jeżeli ktoś nie potrzebuje mieć niezależnego źródła ciepłej wody a posiada możliwość przygotowania ciepłej wody przy wykorzystaniu np kotłowni czy węzła cieplnego będzie zainteresowany tego typu urządzeniami (poza domkami sezonowymi). Od maja 2017r testuję to urządzenie i z całym szacunkiem jestem z niego zadowolony. Całe lato miałem ciepłą wodę za grosze, teraz pewnie będzie ciut więcej. Jak pisałem wcześniej teraz urządzenie działa w 2 trybach i nie ma konieczności do podtrzymania temperatury aby włączała się grzałka elektryczna, nadal to jest załatwiane pompą ciepła. Poza tym nie rozumiem co chcesz udowodnić?

BuKa91
19-11-2018, 21:08
No to równie dobrze możesz zastosować bojler za 500 zł. Też średnio wyjdzie podobnie. Tyle że kilka tys zostaje w kieszeni.

Jeśli komuś przeszkadza praca PC, to powinien kupić głośny wentylator i będzie zadowolony?

1. Nie wiem czy średnio wyjdzie to samo co przy podgrzewaczu za 500zł gdyż latem jest duża oszczędność, a zimą od biedy może pracować na samej grzałce jak najzwyklejszy bojler. Latem zaoszczędzamy to co inwestujemy kupując to urządzenie, przez co z czasem się zwraca koszt zakupu, a później już tylko oszczędność.
2. Nie to miałem na myśli, ale niektórzy wspominali o hałasie to dodałem swoje 3 grosze jak jak to widzę.

BuKa91
19-11-2018, 21:14
Deliktanie zagrzałeś wodę to delikatnie spadła temperatura. Zagrzej dużo wody i mocno, to mocno spadnie temperatura. Całą energię musisz dostarczyć z systemu grzewczego i gniazdka. Nie masz żadnego zysku.

Wodę grzeje "do pełna". Temperatura czasem spada do 40 stopni i wtedy grzeje do temperatury maksymalnej na pompie czyli koło 53 stopnie. Temperatura owszem spada, ale jak wspomniałem parę razy otworzysz drzwi do łazienki i ta temperatura się wyrównuje.
Nie jestem jakiś doktorant co do dostarczania energii i opłacalności, ale dalej sadze że ogrzewając wodę pompą ciepła przy włączonym ogrzewaniu jest większa oszczędność niż przy pracy podgrzewaczy na grzałce, po to chyba są współczynniki COP podawane by takową opłacalność określić.

Kaizen
20-11-2018, 01:11
Niektórzy wierzą w płaską ziemię, inni w energię znikąd.

JanWerbinski
20-11-2018, 05:52
Różni się różni. Nie upraszczaj sprawy. Nie możesz porównać hybrydy do bojlera za 500zł. Tematem naszej dyskusji jest kompromis jakości do ceny. Urządzenia za około 2500 złotych polskich. Nie mówimy o cudach wartych sporo więcej pieniędzy, które są bardziej ekonomiczne czy też bardziej wydajne. Nie powiesz mi, że jeżeli ktoś nie potrzebuje mieć niezależnego źródła ciepłej wody a posiada możliwość przygotowania ciepłej wody przy wykorzystaniu np kotłowni czy węzła cieplnego będzie zainteresowany tego typu urządzeniami (poza domkami sezonowymi). Od maja 2017r testuję to urządzenie i z całym szacunkiem jestem z niego zadowolony. Całe lato miałem ciepłą wodę za grosze, teraz pewnie będzie ciut więcej. Jak pisałem wcześniej teraz urządzenie działa w 2 trybach i nie ma konieczności do podtrzymania temperatury aby włączała się grzałka elektryczna, nadal to jest załatwiane pompą ciepła. Poza tym nie rozumiem co chcesz udowodnić?

Nie ma mowy o kompromisie jeżeli musisz zapłacić za pozostałą energię lub wychłodzić pomieszczenie które musi być najcieplejsze. PC zintegrowana pogarsza komfort domu. Ktoś kto potrzebuje niezależne źródło CWU kupuje bojler za 500 zł (jak ja) i grzeje wodę w II taryfie za 30 zł miesięcznie (jak ja).
Fajnie że jesteś zadowolony, ale to uczucie jest oparte na ignorancji w dziedzinie fizyki.

JanWerbinski
20-11-2018, 05:56
1. Nie wiem czy średnio wyjdzie to samo co przy podgrzewaczu za 500zł gdyż latem jest duża oszczędność, a zimą od biedy może pracować na samej grzałce jak najzwyklejszy bojler. Latem zaoszczędzamy to co inwestujemy kupując to urządzenie, przez co z czasem się zwraca koszt zakupu, a później już tylko oszczędność.
2. Nie to miałem na myśli, ale niektórzy wspominali o hałasie to dodałem swoje 3 grosze jak jak to widzę.

Latem na CWU zużywam 70-80kWh czyli 19-22 zł miesięcznie. Zimą zużywamy więcej ciepłej wody.
Nie wiem ile wynosi Twoja duża oszczędność. Gdybyś był łaskaw podłączyć podlicznik i publikować comiesięczne zużycie, to byśmy mieli o czym rozmawiać. Ja mam tak opomiarowane moje urządzenia i wiem ile zużywam co miesiąc.
Zakładając takie zużycie jak moje zaoszczędzisz latem około 12 zł miesięcznie przez pół roku. Czyli 72 zł na rok. Potem musisz zimą dogrzać dom dodatkowo w celu zapewnienia energii dla PC.
Przy cenie 2500 i oszczędnościach rocznych 72 wychodzi zwrot urządzenia w 35 lat.

JanWerbinski
20-11-2018, 06:02
Wodę grzeje "do pełna". Temperatura czasem spada do 40 stopni i wtedy grzeje do temperatury maksymalnej na pompie czyli koło 53 stopnie. Temperatura owszem spada, ale jak wspomniałem parę razy otworzysz drzwi do łazienki i ta temperatura się wyrównuje.
Nie jestem jakiś doktorant co do dostarczania energii i opłacalności, ale dalej sadze że ogrzewając wodę pompą ciepła przy włączonym ogrzewaniu jest większa oszczędność niż przy pracy podgrzewaczy na grzałce, po to chyba są współczynniki COP podawane by takową opłacalność określić.
Sprawdź jak nędzne jest wtedy COP tej pompy. Nie można mówić o oszczędnościach z COP jeśli doprowadzasz do niej energię, za którą już zapłaciłeś. Przy splicie doprowadzasz darmową energię cieplną zawartą w powietrzu na zewnątrz domu, a monoblok nie ma możliwości pozyskania darmowej energii z zewnątrz domu.
Musisz otwierać drzwi do łazienki żeby ją dogrzać, bo jest najchłodniejszym pomieszczeniem w domu. Tragedia.
Na jakiej podstawie sądzisz że jest jakaś oszczędność? Pokaż obliczenia teoretyczne albo wyniki pomiarów. Skąd się ma ta oszczędność wziąć? Z Twojego chcenia?

Robert On
22-11-2018, 12:47
Nie ma mowy o kompromisie jeżeli musisz zapłacić za pozostałą energię lub wychłodzić pomieszczenie które musi być najcieplejsze. PC zintegrowana pogarsza komfort domu. Ktoś kto potrzebuje niezależne źródło CWU kupuje bojler za 500 zł (jak ja) i grzeje wodę w II taryfie za 30 zł miesięcznie (jak ja).
Fajnie że jesteś zadowolony, ale to uczucie jest oparte na ignorancji w dziedzinie fizyki.

Super! moje gratulacje! to jakiej pojemności masz zbiornik skoro grzejesz go w II taryfie i wystarcza Ci na cały dzień? mam miejsce w łazience na zbiornik max 80L i takowy mam. Jaką alternatywę jeszcze mi zaproponujesz??

JanWerbinski
24-11-2018, 06:17
Super! moje gratulacje! to jakiej pojemności masz zbiornik skoro grzejesz go w II taryfie i wystarcza Ci na cały dzień? mam miejsce w łazience na zbiornik max 80L i takowy mam. Jaką alternatywę jeszcze mi zaproponujesz??80 litrów bez problemu wystarcza dla całej rodziny. Latem grzejemy do w obu taryfach bezpośrednio nadwyżką PV do 40°, a zimą do 70°C tylko II taryfa. Jeszcze jest zapas na termostacie. Możemy ustawić wyższą temperaturę i mieć więcej ciepłej wody.

Tom1000k
27-11-2018, 16:58
(...)
Nie jestem jakiś doktorant co do dostarczania energii i opłacalności, ale dalej sadze że ogrzewając wodę pompą ciepła przy włączonym ogrzewaniu jest większa oszczędność niż przy pracy podgrzewaczy na grzałce, po to chyba są współczynniki COP podawane by takową opłacalność określić.

Widzę, że za bardzo nie rozumiesz tego co próbują przekazać ci koledzy.

Mówiąc najbardziej obrazowo, pompa ciepła "przenosi" energię z miejsca na miejsce.
Latem źródłem ciepła jest słońce, więc nic nie płacisz za energię zawartą w powietrzu, którą pompa przenosi do bojlera.

Załóżmy, że COP=3. Pompa przenosi 3 kwh energii z powietrza do bojlera i pobiera przy tym 1 kwh z gniazdka. Płacisz za 1 kwh, a masz w bojlerze 3. Jesteś 2 kwh do przodu, bo za ciepło ze słońca nic nie płacisz, wręcz przeciwnie, chętnie się go pozbędziesz.

W sezonie grzewczym, żeby w domu było cieplej niż na zewnątrz musisz grzać.
COP=3. Pompa przenosi 3 kwh energii z powietrza do bojlera (za te 3 kwh zapłaciłeś w ogrzewaniu) i pobiera przy tym 1 kwh z gniazdka. Płacisz łącznie za 4 kwh i , a masz w bojlerze 3. Jesteś 1 kwh do tyłu.

Wniosek? W sezonie grzewczym mając takie urządzenie lepiej grzać czystym prądem.

toommm
27-11-2018, 17:08
. Pompa przenosi 3 kwh energii z powietrza do bojlera (za te 3 kwh zapłaciłeś w ogrzewaniu) i pobiera przy tym 1 kwh z gniazdka. Płacisz łącznie za 4 kwh i , a masz w bojlerze 3.

żle

za te 3 już zapłaciłeś i wygrzałeś doopsko , a pobierająć i oddając to ciepło " wykorzystane" do boilera korzystasz bo to koszt 1/2 ceny kw , skoro zapłaciłeś to po co wypuścić w zapomnienie , lepiej odebrać to ciepło jak się tylko da....a nie fruu do gniazdka i jechać 1 do 1

Kaizen
27-11-2018, 17:12
Widzę, że za bardzo nie rozumiesz tego co próbują przekazać ci koledzy.

Mówiąc najbardziej obrazowo, pompa ciepła "przenosi" energię z miejsca na miejsce.
Latem źródłem ciepła jest słońce, więc nic nie płacisz za energię zawartą w powietrzu, którą pompa przenosi do bojlera.

Załóżmy, że COP=3. Pompa przenosi 3 kwh energii z powietrza do bojlera i pobiera przy tym 1 kwh z gniazdka. Płacisz za 1 kwh, a masz w bojlerze 3. Jesteś 2 kwh do przodu, bo za ciepło ze słońca nic nie płacisz, wręcz przeciwnie, chętnie się go pozbędziesz.

W sezonie grzewczym, żeby w domu było cieplej niż na zewnątrz musisz grzać.
COP=3. Pompa przenosi 3 kwh energii z powietrza do bojlera (za te 3 kwh zapłaciłeś w ogrzewaniu) i pobiera przy tym 1 kwh z gniazdka. Płacisz łącznie za 4 kwh i , a masz w bojlerze 3. Jesteś 1 kwh do tyłu.

Wniosek? W sezonie grzewczym mając takie urządzenie lepiej grzać czystym prądem.

Wróć do podstawówki. 1kWh nie znika. Masz 4kWh w bojlerze (pomijając straty postojowe).

Tom1000k
27-11-2018, 20:37
Wróć do podstawówki. 1kWh nie znika. Masz 4kWh w bojlerze (pomijając straty postojowe).

Widzę, że ty jesteś z tych co to nie rozumieją tego co przeczytają.
Zanim odeślesz kogoś z powrotem do szkoły sam przemyśl co wyniosłeś ze szkoły, bo widać, że niewiele.
Napisałem prosty obrazowy przykład, nie wiem dokładnie ile w tym przypadku weźmie sprężarka, ale prąd, który ją napędza nie trafi do bojlera. Ta energia nie znikła, tylko została wykorzystana do pracy sprężarki.
Co nie zmienia sedna tego przykładu.

Tom1000k
27-11-2018, 20:41
żle

za te 3 już zapłaciłeś i wygrzałeś doopsko , a pobierająć i oddając to ciepło " wykorzystane" do boilera korzystasz bo to koszt 1/2 ceny kw , skoro zapłaciłeś to po co wypuścić w zapomnienie , lepiej odebrać to ciepło jak się tylko da....a nie fruu do gniazdka i jechać 1 do 1

Było by tak jak piszesz, jak byś brał to ciepło z powietrza, które opuszcza mieszkanie, z wylotu wentylacji lub rekuperacji.
Ale tutaj kolega pisał, że w łazience zrobiło się "nieznacznie chłodniej", więc trzeba było tą łazienkę z powrotem dogrzać. Nic nie korzystasz.

JanWerbinski
27-11-2018, 20:44
COP 3 PC zintegrowanej zimą.
Bierzemy 1kWh energii elektrycznej i 2kWh energii cieplnej np. z CO domu. Otrzymujemy 3kWh w ciepłej wodzie.
Nie ma nic za darmo. Nie ma żadnego ciepła, które coś wygrzało i jest niepotrzebne. Całe ciepło w domu jest potrzebne. Dostarczamy dodatkowego, bo ucieka przez np. ściany. Jeżeli jeszcze będzie uciekać do PC, to trzeba go jeszcze więcej dostarczyć.
Dlatego w naszym klimacie sens mają tylko splity lub ewentualne kombinacje z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz do PC ocieplonymi rurami.

Kaizen
27-11-2018, 20:56
Widzę, że ty jesteś z tych co to nie rozumieją tego co przeczytają.

W psychologii takie zachowanie nosi nazwę projekcji.


prąd, który ją napędza nie trafi do bojlera. Ta energia nie znikła, tylko została wykorzystana do pracy sprężarki.

Trafi do bojlera. Zasada zachowania energii się kłania. Finalnie prawie cały prąd zużywany w domu jest zamieniany na ciepło (pomijalna ilość wylatuje w postaci promieniowania elektromagnetycznego czy innego).
Jak popatrzysz na moc grzewczą z danych technicznych pompy ciepła, to równa się ona mocy chłodniczej + zużycie prądu. Właśnie dlatego, że do ciepła pobranego z powietrza dokłada ona energię pobraną z gniazdka.

Wersja dla wzrokowców:
https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=422472&d=1543352094

Tyle, że w przypadku pompy dyskutowanej w tym wątku ta "natura" jest wewnątrz domu. W zimie jest to pompowanie pieniędzy z własnej jednej kieszeni do własnej drugiej. A cały rok pogorszenie komfortu w pomieszczeniu, w którym stoi. W przypadku łazienki dla komfortu sezon grzewczy powinien trwać cały rok jak chodzi taka pompa.

Tom1000k
27-11-2018, 21:18
Tyle, że w przypadku pompy dyskutowanej w tym wątku ta "natura" jest wewnątrz domu. W zimie jest to pompowanie pieniędzy z własnej jednej kieszeni do własnej drugiej. A cały rok pogorszenie komfortu w pomieszczeniu, w którym stoi. W przypadku łazienki dla komfortu sezon grzewczy powinien trwać cały rok jak chodzi taka pompa.

Czyli w tym temacie się zgadzamy, musiałeś się tylko przypiredolić o tą 1 kwh, która dla tego przykładu nie miała większego znaczenia, a można było zrobić to w mniej impertynentny sposób.

Kaizen
27-11-2018, 21:38
Czyli w tym temacie się zgadzamy

Nie zgadzam się z tym, co uznałeś za warte wyróżnienia na czerwono (swiadczy o braku znajomości zasady zachowania energii) ani z tym, co wytłuściłeś (świadczy o braku znajomości zasady działania PC i zachowania energii - bo w obydwu przypadkach masz 4kWh w zbiorniku). A to chyba uznałeś za najważniejsze w swoim poście?


Widzę, że ty jesteś z tych co to nie rozumieją tego co przeczytają.

przypiredolić [...] a można było zrobić to w mniej impertynentny sposób.

Znowu projekcja.

JanWerbinski
28-11-2018, 05:03
Nie zgadzam się z tym, co uznałeś za warte wyróżnienia na czerwono (swiadczy o braku znajomości zasady zachowania energii) ani z tym, co wytłuściłeś (świadczy o braku znajomości zasady działania PC i zachowania energii - bo w obydwu przypadkach masz 4kWh w zbiorniku). A to chyba uznałeś za najważniejsze w swoim poście?




Znowu projekcja.
Pogodzę Was. Obydwaj się mylicie.
Przy COP 3 mamy 3 kWh ciepła w bojlerze. Z czego 1kWh pochodzi z prądu, a 2 z ciepła otoczenia. Zysk 2kWh.
Żeby mieć 4kWh w ciepłej wodzie z 1kWh energii elektrycznej, to COP musi wynosić 4. Wtedy zysk 3.

Tom1000k
01-12-2018, 19:54
Nie zgadzam się z tym, co uznałeś za warte wyróżnienia na czerwono (swiadczy o braku znajomości zasady zachowania energii) ani z tym, co wytłuściłeś (świadczy o braku znajomości zasady działania PC i zachowania energii - bo w obydwu przypadkach masz 4kWh w zbiorniku). A to chyba uznałeś za najważniejsze w swoim poście?

Jednak nie zrozumiałeś tego co przeczytałeś. Najważniejsze było to, że latem część energii jest "za darmo" a zimą za całość trzeba zapłacić i jeszcze spada komfort.



Znowu projekcja.

Aha, argument na poziomie "chyba ty".

BuKa91
16-12-2018, 20:18
Faktycznie nie do końca zrozumiałem zasadę COP ale już czaję i dzięki za wyjaśnienia. Zasadność używania PC zimą przy pobieraniu energii z pomieszczenia nie ma sensu i warto przełączyć się na samą grzałkę.

Co do realnych kosztów i montażu podliczników czy innych urządzeń mierzących pobierany prąd to bez urazy ale nie chce mi się w to bawić by coś udowodnić. Wydaję mi się że latem swoje jestem w stanie zaoszczędzić, a w sezonie grzewczym działam jak zawsze na grzałce

Robert On
27-12-2018, 09:49
Bawi mnie ta polemika, mowa o niesamowitych stratach energii jakby trzeba było dodatkowe źródło ciepła montować na pokrycie niesamowitych strat ciepła. Panowie, teoria teorią a praktyka praktyką. Nie mam problemu z wyziębianiem łazienki. Zanim ktoś mi znowu da wykład o zachowaniu energii i niesamowitych kosztach jej wytworzenia powiem tak, nie zauważam zwiększonego zużycia opału związanego z "dogrzaniem łazienki", nie mam też problemu z chłodem w pomieszczeniu. Na pewno jest to dodatkowa strata ciepła ale nie jest to tak gigantyczny problem jak go przedstawiacie.

BuKa91
13-01-2019, 13:45
Nie dawno przełączyłem na funkcję pompa+grzałka i wychłodzenie jest znacznie mniejsze i wręcz nie odczuwalne bo pompa włącza się tylko jak temperatura wody spadnie poniżej 50°.

RobertOn zgadzam się z Tobą co do kosztów dogrzania łazienki, też jakoś nie zauważam zwiększonych kosztów grzania niż zawsze, a wychłodzenie o którym mowa jest dosyć symboliczne, wcale nie jest tak że mam w łazience 15°

magdaseb
14-01-2019, 07:23
a ile masz?

Robert On
14-01-2019, 07:47
Ja w łazience mam 22st C, mój wybór i mi wystarcza. Teoretyczne wyliczenia kolegów nie mącą mojej radości posiadania i nadal uważam hybrydę Aristona za fajny produkt. Jak widać po tej dyskusji nie jestem sam i cieszę się z własnego wyboru. https://forum.muratordom.pl/images/smilies/biggrin-2.gif

magdaseb
14-01-2019, 08:55
Pytałem BuKa91.

BuKa91
09-02-2019, 15:53
Dobry pomysł z przełączeniem na funkcję z grzałką bo faktycznie teraz prawie w ogóle nie czuć wychłodzenia i jeszcze jest więcej ciepłej wody, której zimą jest większe zużycie niż latem kiedy 53 stopnie wystarczają.

W tym momencie gdy pracuje pompa w łazience są 22 stopnie. Łazienka nie jest zbyt duża i jest grzejnik więc dużych strat też nie ma biorąc jeszcze pod uwagę, że grzałka więcej grzeje aniżeli pompa.

JerzyWo
01-04-2019, 10:07
Witam.
Ostatnio padł mi bojler Regent 100 (ponoć castoramowski Ariston), bojler padł po 5-6 latach wiec dość sceptycznie podchodzę do firmy ariston. Ale do rzeczy, stoje przed wyborem nowego ogrzewacza, znalazłem informocję w necie o tym aristonie z pompą ciepła. Zastanawiam się nad sensem tego zakupu.

Mieszkam w domku jednorodzinnym bojler bedzie dla 4 dorosłych osób. Wcześnieszy bojler miałem ustawiony na pracę około 10 godzin dziennie ( wyłacznik czasowy )
Podgrzewacz będzie zamontowany w pomieszczeniu gospodarczym, nie ogrzewanym , jedyne źródło ciepła to ściana kominowa za którą stoi piec, więc ciepło które zabierze PC nie jest mi tam do niczego potrzebne.

Korzystam z całodobowej taryfy na prąd.

Czy istnieje sens zakupu tego ogrzewacza ? Powiem że 2500 to dla mnie dość spory wydatek.

BuKa91
07-08-2019, 08:08
Wydaje mi się że możesz mieć za mało ciepłej wody dla 4 osób jeśli będzie chodzić sama pompa, przy połączeniu z grzałką już prędzej powinno wystarczyć. Będziesz mieć oszczędność przy grzaniu do 53 stopni, a grzałka dogrzeje resztę. Przy tylu osobach zużycie wody jest znaczne więc powinieneś sumarycznie zaoszczędzić

BuKa91
13-09-2019, 11:48
Wracam do tematu by wykazać oszczędność.

Właśnie otrzymałem odczyt licznika i nie wiem jak bardzo to może być miarodajne jeśli chodzi o używanie pompy ciepła zamiast tradycyjnego bojlera, ale mam w mieszkaniu wszystko na prąd, tj ogrzewanie, płyta+piekarnik i właśnie ta pompa ciepła do wody. Płaciłem zawsze co miesiąc za prąd 300zł co rocznie daje 3600zł, po odczycie mam do zwrotu 977zł.

Kaizen
13-09-2019, 11:59
Płaciłem zawsze co miesiąc za prąd 300zł co rocznie daje 3600zł, po odczycie mam do zwrotu 977zł.

Nie podawaj, ile masz do zwrotu w tym roku, bo to o niczym nie świadczy. Podaj, jakie masz faktyczne zużycie (w kWh) za pełny rok przed montażem, i po montażu.
I jak się zmieniło zużycie energii na ogrzewanie. Bo jak zimą grzejesz wodę powietrzem wewnętrznym to jedynie "przeksięgowujesz" koszty z rubryki "CWU" do rubryki "CO".

d7d
17-11-2021, 21:43
Wracając do tematu - zamówiłem Aristona Split 110l.
Ciekawy temat.
Możesz po 3 latach eksploatacji podzielić się informacjami na temat użytkowania tego Aristona Split 110 ?
Jakie jest roczne zużycie kWh?

monkey222
26-08-2023, 17:32
wypowie się ktos odnośnie tego typu bojlera bo gdzieś czytałem ze minimalna kubatura aby w ogóle pompa działała to 13m a na innych stronach nic o tym nikt nie pisze. Ja bedę wieszał bojler w małej pralni 1x1x2.40 i jesli mam płacic 1000 zł wiecej za pompe ciepła która się nie załączy nawet to wole wiedzieć :) i czy rzeczywiscie są tak oszczedne jak pisza na różnych stronach https://allegro.pl/oferta/bojler-ariston-lydos-hybrid-80-1-2-kw-3629052-13735159421

d7d
26-08-2023, 19:32
wypowie się ktos odnośnie tego typu bojlera bo gdzieś czytałem ze minimalna kubatura aby w ogóle pompa działała to 13m a na innych stronach nic o tym nikt nie pisze. Ja bedę wieszał bojler w małej pralni 1x1x2.40 i jesli mam płacic 1000 zł wiecej za pompe ciepła która się nie załączy nawet to wole wiedzieć :) i czy rzeczywiscie są tak oszczedne jak pisza na różnych stronach https://allegro.pl/oferta/bojler-ariston-lydos-hybrid-80-1-2-kw-3629052-13735159421
Serio masz takie wymiary 1,0m x 1,0m x 2,4m?
Kubatura 2,4 m3 ??

Minimalna kubatura dla urządzenia Ariston Lydos Hybrid 80 to 13 m3 !!
Minimalne odległości od ścian bocznych to 200mm.
https://www.ariston.com/cms/s3downloader?sku=lydos_hybrid_wifi&locale=pl-pl&file=Instrukcja%20obsługi.pdf

Zostawisz otwarte drzwi to będziesz miał większą kubaturę ;)

monkey222
26-08-2023, 20:03
Serio masz takie wymiary 1,0m x 1,0m x 2,4m?
Kubatura 2,4 m3 ??

Minimalna kubatura dla urządzenia Ariston Lydos Hybrid 80 to 13 m3 !!
Minimalne odległości od ścian bocznych to 200mm.
https://www.ariston.com/cms/s3downloader?sku=lydos_hybrid_wifi&locale=pl-pl&file=Instrukcja%20obsługi.pdf

Zostawisz otwarte drzwi to będziesz miał większą kubaturę ;)

Mieszkanie w bloku i tam był sam WC , poprzedni właściciel przerobił łazienkę z wanny na prysznic więc przybyło miejsca więc dał WC do łazienki a w dawnym małym WC jest mini pralnia tzn miejsce na Pralke , jakies półki na chemię , miejsce na bojler.


Czyli jak będa zamknięte drzwi to pompa nie bedzie spełniać swojej roli i nie warto kupowac takiego bojlera tylko lepiej kupić zwykły ariston o 1000 tańszy
??

d7d
26-08-2023, 20:13
Pompa ciepła potrzebuje do działania ciepłe powietrze.
To ciepłe powietrze beże z zewnątrz, lub jak w przypadku tej pomy, z pomieszczenia w którym pracuje.
Pobiera ciepłe z mieszkania (z pomieszczenia w którym jest zainstalowana) i wypuszcza chłodniejsze do tego samego pomieszczenia.
Może sprawdzić się w ciepłe dni - będzie chłodzić mieszkanie.
Ale kubatura jest zdecydowanie za mała.

Mieszkanie jest w bloku - ogrzewanie ciepłej wody jest z sieci miejskiej czy masz indywidualne ogrzewanie?

monkey222
27-08-2023, 06:49
Pompa ciepła potrzebuje do działania ciepłe powietrze.
To ciepłe powietrze beże z zewnątrz, lub jak w przypadku tej pomy, z pomieszczenia w którym pracuje.
Pobiera ciepłe z mieszkania (z pomieszczenia w którym jest zainstalowana) i wypuszcza chłodniejsze do tego samego pomieszczenia.
Może sprawdzić się w ciepłe dni - będzie chłodzić mieszkanie.
Ale kubatura jest zdecydowanie za mała.

Mieszkanie jest w bloku - ogrzewanie ciepłej wody jest z sieci miejskiej czy masz indywidualne ogrzewanie?

Dziękuje za odpowiedz :) Ogrzewanie CO jest miejskie a woda indywidualnie , dawniej był piecyk gazowy ale poprzedni właściciel zlikwidowal całkowicie gaz i wszystko w mieszkaniu jest na prad stad dylemat był czy przepływowy podgrzewacz czy bojler jednak padło finalnie na bojler i szukam jakiegos dobrego ekonomicznego :) więc chyba pozostanę przy tym skoro pompa się nie sprawdzi https://allegro.pl/oferta/bojler-elektryczny-ariston-velis-wifi-100-terma-13450967993

d7d
27-08-2023, 21:38
Jak by miał wymaganą kubaturę to latem Hybrid by trochę ochłodził mieszkanie i może pracował z COP=2

Ratpaw
28-08-2023, 09:49
wypowie się ktos odnośnie tego typu bojlera bo gdzieś czytałem ze minimalna kubatura aby w ogóle pompa działała to 13m a na innych stronach nic o tym nikt nie pisze. Ja bedę wieszał bojler w małej pralni 1x1x2.40 i jesli mam płacic 1000 zł wiecej za pompe ciepła która się nie załączy nawet to wole wiedzieć :) i czy rzeczywiscie są tak oszczedne jak pisza na różnych stronach https://allegro.pl/oferta/bojler-ariston-lydos-hybrid-80-1-2-kw-3629052-13735159421
Jeżeli to urzadzenie w trybie pompy ciepła ma COP=2, to przy poborze 190W sama pompa ma moc ~200W. Czyli musisz mieć pomieszczenie, które nagrzewane jest w tempie 200W, żeby w ogóle ten Ariston miał rację bytu. Podejrzewam też, że podobnie jak inne urządzenia Aristona na czynnik R134, Lydos dogrzewa grzałką przy temperaturze powietrza wlotowego poniżej 10°C (polskie instrukcje obsługi czasem podają nieprawdę, że poniżej 7°C). Weź te dwie rzeczy pod uwagę.

monkey222
28-08-2023, 12:20
Jeżeli to urzadzenie w trybie pompy ciepła ma COP=2, to przy poborze 190W sama pompa ma moc ~200W. Czyli musisz mieć pomieszczenie, które nagrzewane jest w tempie 200W, żeby w ogóle ten Ariston miał rację bytu. Podejrzewam też, że podobnie jak inne urządzenia Aristona na czynnik R134, Lydos dogrzewa grzałką przy temperaturze powietrza wlotowego poniżej 10°C (polskie instrukcje obsługi czasem podają nieprawdę, że poniżej 7°C). Weź te dwie rzeczy pod uwagę.Wiele mi to nie mówi bo dla mnie to czarna magia :) jednak domyślam się ze kubatura może być jakąś przeszkodą aczkolwiek pomieszczenei jest w takim miejscu ze mogę sćignac drzwi i już kubatura bedzie duża bo drzwi wychodzą na duży przedpokój , czy wtedy taki piec juz spełni swoją funkcje ?? ewentualnie jak nie sciaganie drzwi to ustawienei tryb pompy na noc i na noc otwarte drzwi na oścież zostawiać

Ratpaw
28-08-2023, 12:57
Teraz zauważyłem, że jednak podali w instrukcji minimalną temperaturę powietrza równą 10°C.

Jak otworzysz drzwi na przedpokój, to wychładzasz ten przedpokój. Latem moze to być pożądane, zimą nie, bo nie po to grzejesz dom, żeby go potem wychładzać tym Aristonem.

Wychładzanie wiąże się też z osuszaniem powietrza. Znów: latem to dobrze, zimą raczej nie.

Co do minimalnej kubatury, pewnie chodzi też o to, żeby nie zaciągać do wlotu powietrza, które dopiero co wyszło z wylotu.

monkey222
28-08-2023, 13:47
Teraz zauważyłem, że jednak podali w instrukcji minimalną temperaturę powietrza równą 10°C.

Jak otworzysz drzwi na przedpokój, to wychładzasz ten przedpokój. Latem moze to być pożądane, zimą nie, bo nie po to grzejesz dom, żeby go potem wychładzać tym Aristonem.

Wychładzanie wiąże się też z osuszaniem powietrza. Znów: latem to dobrze, zimą raczej nie.

Co do minimalnej kubatury, pewnie chodzi też o to, żeby nie zaciągać do wlotu powietrza, które dopiero co wyszło z wylotu.
Z grzaniem nie ma problemu bo w bloku gdzie mieszkamy mamy bardzo ciepło zima ( mieszkanie w środku więc sąsiedzi grzeją góra ,dół ,lewo ,prawo . Dodatkowo miejsce grzanie wliczone w czynsz więc można grzać ile się chce ( tzn nie płacę sam za grzanie tylko cały blok)

d7d
03-09-2023, 16:57
Z grzaniem nie ma problemu bo w bloku gdzie mieszkamy mamy bardzo ciepło zima ( mieszkanie w środku więc sąsiedzi grzeją góra ,dół ,lewo ,prawo . Dodatkowo miejsce grzanie wliczone w czynsz więc można grzać ile się chce ( tzn nie płacę sam za grzanie tylko cały blok)

Możesz wyjaśnić co to znaczy?