PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki piec wybrac ??? Dom parterowy



Michal.jodlowiec
22-06-2018, 08:41
Witam mam problem w wyborze pieca do mojego domu posiadam dom parterowy o lacznej powierzchni 133mk2 ogrzewannych bedzie gdzies 110 mk2 . Dom posiada tylko ogrzewanie podlogowe zadnych grzejnikow. Pod wylewkami jest 15 cm styropianu z zewnatrz elewacja styropian 20 cm strop drewniany ocieplony lacznie welna grubosc 35 cm. Bede posiadal bojler 200l. Zastanawiam sie nad piecem Ogniwo eko plus 16 kw duo jak myslicie czy to dobry wybor ? Aha dodam jeszcze ze w przyszlym roku bede instalowal solary nie wiem czy to istotne w moim zapytaniu

brencik
22-06-2018, 09:05
Nie ma tam gazu was?
Pomyśl nad pompą ciepła. Pakowanie się w węgiel to jakis dramat.

Michal.jodlowiec
22-06-2018, 09:11
Niestety nie ma gazu.. rozumie pana ale wlasnie szukam cos z piecow na eko groszek

Michal.jodlowiec
22-06-2018, 09:18
I znalazlem wlasnie piec z ogniwa eko plus 16 kw i nie wiem czy nie bedzie zbyt mocny bo podonno za mocny albo za slaby to nie jest do konca dobrze a nie ukrywam ze szukam oszczednego pieca

jak_to_mozliwe
22-06-2018, 09:38
Pachnie reklamą...

kulibob
22-06-2018, 10:56
@ brencik "Pakowanie się w węgiel to jakis dramat. " gówno prawda nie jest to złe jednak przy nowym domu warto pomyśleć o czymś innym.

@Michal.jodlowiec
Ja też się uparłem na ekogroszek parę lat temu teraz bym założył porostu grzałkę i grzał prądem do tego jakaś klima. Ewentualnie pompa ciepła jak bym z grzałki nie był zadowolony po pierwszym sezonie.

Generalnie z grochem w nowym domu niema dużo roboty w 7mc spalam 1700-2000kg koszt 1300-1500zł, ale jednak co 10-20 dni trzeba zasypać popiół też trzeba wywalić przeważnie dwa razy na zasyp jak się pali syfem. z 2m2 ten węgle też zajmuje niby nie dużo ale jednak. Kominiarzowi też wypadało by zapłacić aby szczota przejechał i kwit wystawił kolejne 120-150zł. Węile puki co drożeje nie tanieje i do tego ekooszołomy jak plaga się rozprzestrzeniają.

Michal.jodlowiec
22-06-2018, 12:12
Tak zgadzam sie z toba koszt 2 tys na opal nie jest jeszcze tak duzym wydatkiem a po drugie mieszkam na wsi i jakos jestem przyzwyczajony to tego typu prac zwiazane z obsloga kotla. Glownie rozchodzi mi sie o dobor mocy kotla to mojego domu nie wiem co wybrac za bardzo i czym sie kierowac nie chcial bym wybrac zbyt mocnego ani za slabego

nass
22-06-2018, 12:53
T Glownie rozchodzi mi sie o dobor mocy kotla to mojego domu nie wiem co wybrac za bardzo i czym sie kierowac nie chcial bym wybrac zbyt mocnego ani za slabego

Za małego nie masz szans kupić, chyba, że całą zimę będziesz miał okna pootwierane na oścież ;)
Przy tej powierzchni i ociepleniu nie powinieneś mieć obciążenia większego niż 5kW. Masz OZC?
@kulibob dobrze pisze, przemyśl jego słowa:)

fotohobby
22-06-2018, 13:00
Ty będziesz potrzebowal jakies 5-6kW w najwieksze mrozy, a przecietnie 3-4kW.
I pakujesz sie w węgiel z kotłem 16kW ???

To jest dla mnie niezrozumiale myślenie - najpierw wybuduję, a potem będę sie zatanawial czym grzać.
Niewazne, ze za pare lat moze paliw stalych zakażą, albo każą wymienic kotly na nowsze, spelniajace wymagania x-klasy.

Konsultant Viessmann
22-06-2018, 13:21
Niestety nie ma gazu.. rozumie pana ale wlasnie szukam cos z piecow na eko groszek

Witam, jest to jednak ogrzewanie stałopalne, w nowym budownictwie się odchodzi od tego typu ogrzewania, stąd zapewne pojawiła się propozycja pompy ciepła. Zresztą słuszna. Mówisz, że masz inwestować w solary - gdybyś wybrał pompę ciepła, to odpowiedniejsza byłaby fotowoltaika - masz wtedy cały system, dobrze się bilansujący, niezależny od cen energii, wygodny i bezemisyjny.

Mogę polecić Ci rozmowę ze specjalistami, którzy oglądną budynek i dobiorą do niego odpowiedni system, pokażą inne rozwiązania nie tylko paliwo stałe.
Znajdziesz ich tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html
Zobacz co oferują! Gdybyś miał pytania - służę pomocą!

Arturo72
22-06-2018, 13:37
Witam mam problem w wyborze pieca do mojego domu posiadam dom parterowy o lacznej powierzchni 133mk2 ogrzewannych bedzie gdzies 110 mk2 . Dom posiada tylko ogrzewanie podlogowe zadnych grzejnikow. Pod wylewkami jest 15 cm styropianu z zewnatrz elewacja styropian 20 cm strop drewniany ocieplony lacznie welna grubosc 35 cm. Bede posiadal bojler 200l. Zastanawiam sie nad piecem Ogniwo eko plus 16 kw duo jak myslicie czy to dobry wybor ? Aha dodam jeszcze ze w przyszlym roku bede instalowal solary nie wiem czy to istotne w moim zapytaniuTy jaja sobie robisz czy faktycznie jesteś niezbyt rozgarniety ?Potrzebujesz źródła ciepła o mocy ok.5-6kW max tak jak wyżej i to przy temp.ok -20st.C.Zatem domyślasz się co się z tym wiąże czy "inteligentnie" Ci wyjaśnić po chłopsku jak wieśniak wieśniakowi ? ;)

Arturo72
22-06-2018, 13:52
Tak zgadzam sie z toba koszt 2 tys na opal nie jest jeszcze tak duzym wydatkiem a po drugie mieszkam na wsi i jakos jestem przyzwyczajony to tego typu prac zwiazane z obsloga kotla.No cóż....z tego wynika,że jesteś masochista ekonomicznym bo za ogrzewanie tego domu czyli 110m2 grzajac gazem placilbys ok.1000zl gdybyś grzal prądem 1500zl a gdybyś grzal pompą ciepła 500zl.Najtańszy w inwestycji prąd późnej gaz i pompa ale węgiel w tym towarzystwie jest najdroższy i w inwestycji i w eksploatacji.Wniosek masz w pierwszym zdaniu...

Michal.jodlowiec
22-06-2018, 14:38
Dziekuje bardzo za pomoc ale niestety zostane przy kotle na ekogroszek znajde jakis najmniejszy i przeciez bedzie mogl pracowac na minimalnych obrotach co nie ? I tak pewnie wiekszosc czasu bedzie na podtrzymaniu aby nie zgasl jak sie juz cala instalacja nagrzeje i osiagnie ustawiona temperature . Ps. Mysle ze znajde jakis kociol moze jeszcze sa z per eko cos kolo plus minus 10 kw

eliks
22-06-2018, 14:39
Jak już chcesz paliwo stałe to chociaż pellet i dobry kocioł który czyścisz raz w roku, daj sobie spokój z węglem...

kulibob
22-06-2018, 14:47
@ Michal.jodlowiec Odradzam kocioł jeśli już musisz to nie na pewno 16kw tylko najmniejszy. Ja mam 10kW i sterownik w najzimniejsze miesiące pokazuje średnią 2-2,2kW.

Na moje wybież to co związane z prądem pompa ciepła lub kociołek elektryczny. Za jakiś czas można pomyśleć o fotovoltace. Omijaj węgiel, pelet i gaz.
o do solarów to można ale pod warunkiem że kupisz jakieś tanie i zamontujesz to sam inaczej się nie opłaca.

Podejrzewam że Arturo72 trochę zaniża twoje potencjalne koszty ogrzewania

Masz rekuperację??


Wejdż w mój sterownik i w statystykach wybierz sobie zakres daty będziesz widział ile palił itp https://esterownik.pl/device/14094

Chałupa ok 150m2 20ściana, 28 dach 12 podłoga rekuperator i gwc

Michal.jodlowiec
22-06-2018, 15:11
Nie nie posiadam

Michal.jodlowiec
22-06-2018, 15:23
A dla czego i z jakiego powodu odradzacie wegiel ? Chodzi wam o popiol i czyszczenie czy sa jeszcze jakies powody ?

Arturo72
22-06-2018, 15:29
A dla czego i z jakiego powodu odradzacie wegiel ? Chodzi wam o popiol i czyszczenie czy sa jeszcze jakies powody ?Koszty człowieku,koszty jak do tej pory nie zrozumiałeś.Z 1t węgla czyli ok.800zl za 300zl ogrzejesz dom a 500zl wyrzucisz kominem w powietrze.Nie przemawia to do masochisty ekonomicznego ?Dom 110m2 potrzebuje ok.5000-6000kWh żeby utrzymać 22st.C w środku.WA w inwestycji ? 7tys.zl kocioł,ze 2tys.zl na osprzęt żeby podloga Cię nie parzyla,2tys.zl montaż i z 15tys.zl na pomieszczenie żeby go tam wsadzić i trzymać tony węgla i ze 4tys.zl na komin żebyś mógł wyrzucać nim swoją kasę i grzać powietrze...

Michal.jodlowiec
22-06-2018, 15:40
W tym problem ze kotlownie mam juz gotowa komin gotowy i cala instalacja dlatego tak pytam o kotly na ekogroszek

Arturo72
22-06-2018, 15:44
W tym problem ze kotlownie mam juz gotowa komin gotowy i cala instalacja dlatego tak pytam o kotly na ekogroszekNa pewno za darmo masz to wszystko i dlatego teraz pytasz się jak grzać powietrze wokół domu a nie sam dom...No ok,są różne zboczenia...Mój dom większy ale podobnie izolowany przy -20st.C potrzebuje kotła o mocy...3,5kW zatem jebnij se taki 20kW to ogrzeje Ci powietrze wokół domu i będziesz miał mniejsze straty ciepła przez przegrody :DTaka innowacyjna rekuperacja przy wentylacji grawitacyjnej ;)

Michal.jodlowiec
22-06-2018, 16:03
Widze ze bardzo madry jestes

Arturo72
22-06-2018, 16:08
Widze ze bardzo madry jestesZawsze i wszędzie jak czytam pytania czy do nowego auta wstawić silnik parowy zasilany węglem,to również droga byłaby inwestycja.Zgodzisz się,że tylko idiota by na to wpadł ?

eliks
22-06-2018, 16:18
Omijaj węgiel, pelet i gaz.
Węgiel sam masz w nowym domu. Do gazu jesteś uprzedzony mając w domu kuchenkę gazową a o pellecie nie masz pojęcia. Ma kotłownię na paliwo stałe (za 14 tyś zł. nie wiem jak to Arturo wyliczył + komin 4 tyś kolejna bzdura) więc zbytnio nie ma wyjścia. Ja w tym roku kupiłem pellet (oczywiście już sprawdzony) za 590zł więc kwh wyjdzie mi 12gr. Poza tym to źródło energii odnawialnej i poczytaj ile drzewo pochłania CO2 w trakcie swojego "życia".
Ja gdybym miał taki dom, na pewno nie wsadzał bym do niego kotła na paliwo stałe, ale jeśli już jest to doradzajcie w temacie, bez ekopiepszenia.

Arturo72
22-06-2018, 16:27
ale jeśli już jest to doradzajcie w temacie, bez ekopiepszenia.Zamiast hodować kolejnych oszolomow bezmyślnie budujacych trzeba sprawić żeby zaczeli myśleć i liczyć,sami sobie i sami dla siebie bo jak wyżej widać na wsiach zabitych dechami myślenie dalej dalej jest średniowieczne no i jest tam problem z liczeniem i matematyką.A dom to nie wymiana TV na nowy a inwestycja kilkaset tys.zl. Od zawsze zastanawia mnie taka ignorancja i olewactwo do wydawania bezmyslnie dużej kasy.

Arturo72
22-06-2018, 16:34
A w takim domu zwykła grzalka w postaci Elterma za 2,5tys.zl ogrzalaby za ok.1500-1800zl (5000-6000kWh)bez kominów,bez kotłowni,bez syfu,bez dzwigania ton węgla.I jak tu nie mówić o ciemnogrodzie ?

eliks
22-06-2018, 16:50
Arturo ja to wiem i się z Tobą zgadzam, ale widzisz że tutaj już po temacie jest.

Michal.jodlowiec
22-06-2018, 17:21
Ej chlopie widze juz ze za chwile dupy z krzesla ci sie nie bedzie chcialo ruszyc bo powiesz za chwile ze taniej bedzie jak cie ktos podniesie ? Ja rozumie ze sa cuda juz na tym swiecie szkoda gadac

kulibob
22-06-2018, 17:54
@ Michal.jodlowiec
Jak bym siebie słyszał:) kilka lat temu są lepsze rozwiązania niż ekogroch. Sam gdzieś na twoim etapie zacząłem myśleć o kotle miałem kotłownię i komin nakręcali mnie tu i nakręcali że nie :) Zrobiłem wyceny PC trochę ceny mnie przerosły ale teraz po 2-3 latach eksploatacji ekogrocha i wiedzy jaką dysponuje nie zrobiłbym tego sam ekogroch jako rozwiązanie jest do przyjęcia ale wstawiłbym grzałkę i 1-2 klimatyzatory koszty eksploatacji też były by do przyjęcia. Klima grząła by w dzień jak zabrakłoby ciepła z podłogówki grzanej w noocy.


@eliks pierdzielisz jak potłuczony
mam eko groch i przyznaje się do błędu od dłuższego czasu może nie koniecznie błędu można było lepiej.
Jestem przeciwnikiem gazu głównie z powodu bezpieczeństwa energetycznego a posiadanie butli w domu akurat w sytuacji jest na + po drugie mam starą kuchnię jeszcze z bloku dlatego gaz. prawdopodobnie w tym roku kuchnia zostanie zmanione czyli butle pójdą do garażu i dokupię jakąś małą kuchenkę (bezpieczeństw oenergetyczne)stara na handel. Nie każdy buduje na kredyt czsmi trzeba się trochę postarać a nie lecieć odrazu do banku i walić na fulll
Pelet :) daj spokój w nowym domu to można kozę lub kominek mieć jak koniecznie ktoś chce paliwo stałe.

Arturo72
22-06-2018, 18:07
Ej chlopie widze juz ze za chwile dupy z krzesla ci sie nie bedzie chcialo ruszyc bo powiesz za chwile ze taniej bedzie jak cie ktos podniesie ? Ja rozumie ze sa cuda juz na tym swiecie szkoda gadacZe wsi do miasta przemieszczam się autem bo tak jest tanio i komfortowo.Od 5 lat pstryczkiem włączam ogrzewanie bo tak jest tanio i komfortowo bo płacę za ogrzewanie 500zl.Chciałbyś żebym był idiota i na piechotę szedł do miasta i babral się z syfem węgielnym po 800zl za tonę ? W imię czego ?Zostawiam to dla idiotow... Już 7 lat temu węgiel w nowych domach w żaden sposób nie był ekonomicznie uzasadniony tym bardziej dzisiaj.

Michal.jodlowiec
22-06-2018, 18:13
Dobrze to przyznaj sie teraz ile cie kosztowal domek bo bez kredytu sie chyba nie obeszlo ja wyszystko zrobilem sam i nie pozyczylem ani zlotowki wstawie piec i moge mieszkac za 150 tys a ty z tymi bajerami pierdami ile cie wynioslo to odpalanie na przycisk ?

Arturo72
22-06-2018, 18:17
Dobrze to przyznaj sie teraz ile cie kosztowal domek bo bez kredytu sie chyba nie obeszlo ja wyszystko zrobilem sam i nie pozyczylem ani zlotowki wstawie piec i moge mieszkac za 150 tys a ty z tymi bajerami pierdami ile cie wynioslo to odpalanie na przycisk ?280tys.zl a że nie mieszkalem przed budową pod mostem to praktycznie w cenie mieszkania w którym mieszkalem i w którym też nie byłem palaczem.Nie stać mnie było żeby samemu budować.

Arturo72
22-06-2018, 18:21
Ale pociesze Cię,gdybym miał węgiel w domu i dodatkowe pomieszczenie na kocioł budowa wyszlaby o ok.40tys.zl więcej.

Michal.jodlowiec
22-06-2018, 18:33
Nie mozliwe sciema jak zadko... nie ma sie co przegaduwac konoec tematu

Arturo72
22-06-2018, 18:37
Nie mozliwe sciema jak zadko... nie ma sie co przegaduwac konoec tematuNiejeden z ciemnogrodu już tak mówił ;)Zapraszam,koszty od a do z :http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-Dążenie-do-spełnienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszczędna-)&p=4776212#post4776212

tkaczor123
22-06-2018, 19:24
Budowa 2011 czyżby robocizna i materiały potaniały w tym czasie? Robiąc kosztorys w tamtym roku ceny poszły do góry. Mnie nie stać było żeby płacić "fachofcom;)" . Kotłownia w domu 110m2 mija się z celem. Jak ma się kasę i smykałkę to pv 2 letnie po 450zl i pompę ciepła i można się pochwalić tanim grzaniem :)

Arturo72
22-06-2018, 19:53
Jak ma się kasę i smykałkę to pv 2 letnie po 450zl i pompę ciepła i można się pochwalić tanim grzaniem :)Jeśli pompa to nie PV bo to byłby już przerost formy nad treścią.Zużycie na ogrzewanie przy pompie to w moim przypadku 1700kWh czyli 500zl i szczerze nie widzę powodów żeby wywalac ileś tam kasy na PV a przy tym szpecic sobie dach.

muchenz
23-06-2018, 10:40
Poza tym to źródło energii odnawialnej i poczytaj ile drzewo pochłania CO2 w trakcie swojego "życia".


Kogo obchodzi CO2 prócz eko-oszołomów? Ciebie? Też nim jesteś?

Spalając drewno wśród ludzi skracasz im życie poprzez emisję mnóstwa toksycznego syfu.



https://por6ga.am.files.1drv.com/y4m6wPcMGRpJoCDH1uVNV9RPUETjYPcMvy9dAy86kOUwxMsgap or4kIzD-SpNHf5sHT03cojTnapmkM3mqHvekm7lCWLs7Wgzi_k5AQBoJDW pFkOJr9HT3j_fFIE3EVBuWF_EUtlxkohDRN4LgQY1N9k-8gdMwzwrQoVgEzPAwUWCHk9-CacXc61GIlSzIeNfI6UesgYMTJ8m_KWafpVOXI1A?width=657&height=338&cropmode=none

eliks
23-06-2018, 11:19
Tak, wstawiaj sobie magiczne tabelki. Ty widziałeś kiedyś proces spalania czystych trocin w postaci pelletu? Żeby wszyscy palili w ten sposób, to teraz nie było by takich tematów i żaden ekooszołom na forum tego nie zmieni. To jest po prostu fakt. Zgadzam się natomiast z tym, że powinna być jakaś ustawa blokująca paliwa stałe w nowych domach, ale na razie do tego daleko skoro prąd do pc, klimatyzatorów,.kabli itd. również mamy z węgla.

funky_koval
23-06-2018, 13:52
... szczerze nie widzę powodów żeby wywalac ileś tam kasy na PV a przy tym szpecic sobie dach.

A z czego ty masz ten dach że panele go będą szpecić?

Arturo72
23-06-2018, 14:06
A z czego ty masz ten dach że panele go będą szpecić?Dachówka ceramiczna Stodo12 czarna matowa. Ale dach to dach i jakoś uważam to nawet za "wiesniackie" pakowanie tam jakichś sprzętów bo kluje w oczy ;)

fotohobby
23-06-2018, 14:56
Ja uwazam, ze w domu o nowoczesnej bryle, czarnym dwuspadowym dachu, panele PV doskonale się komponują.

muchenz
23-06-2018, 21:02
Ty widziałeś kiedyś proces spalania czystych trocin w postaci pelletu?

A widziałeś kiedyś proces spalania par benzyny w komputerowo sterowanej proporcji do powietrza? A mimo to od 26 lat trzeba stosować katalizatory, które obecnie dziesiątki razy poprawiają czystość spalin.

eliks
23-06-2018, 23:23
Widzę że lubisz odpowiadać pytaniem na pytanie. Rozmawiamy w temacie i tego się trzymaj, albo załóż osobny i tam popłacz na diesle. Ciekawe czy na forach samochodowych jest płacz o ekologie związaną z silnikami diesla, jak tutaj o komin w domu.

Arturo72
24-06-2018, 00:22
A widziałeś kiedyś proces spalania par benzyny w komputerowo sterowanej proporcji do powietrza? A mimo to od 26 lat trzeba stosować katalizatory, które obecnie dziesiątki razy poprawiają czystość spalin.Czyżby ktoś wchłonął zbyt dużo "oktanów" ?W nowym domu nie ma prawa pojawiać się jakieśkolwiek spaliny z paliw stałych,chyba,że użytkownik takiego domu to zwykły bezmózg,debil lub ograniczony intelektualnie...Dla mnie nie ma usprawiedliwienia dla bezmyślności...

mazi07
25-06-2018, 22:07
zamiast spalać może warto pomyśleć np o pompie ciepła. Nie spala się a jest ciepło. Nie trzeba opału.

Arturo72
25-06-2018, 22:54
zamiast spalać może warto pomyśleć np o pompie ciepła. Nie spala się a jest ciepło. Nie trzeba opału.Tak ?

lolson28
26-06-2018, 10:18
W nowym domu nie ma prawa pojawiać się jakieśkolwiek spaliny z paliw stałych

Po pierwsze to postaraj się używać języka polskiego w swoich wypowiedziach. Po drugie to który przepis zabrania montowania kotła na paliwo stałe w domu który ma autor tematu ?
Odpowiedz na pytanie , nie kręć.

Arturo72
26-06-2018, 14:05
Po pierwsze to postaraj się używać języka polskiego w swoich wypowiedziach. Po drugie to który przepis zabrania montowania kotła na paliwo stałe w domu który ma autor tematu ?Odpowiedz na pytanie , nie kręć.A w imię czego,jakich idei ktoś ma pakować syf do domu ?Bo wg mnie to jest zwykła bezmyślność i nie widzę racjonalnej przesłanki:
Jako doświadczony w boju już przez ładnych kilka lat powiem swoje 10 groszy nawet ;)Po pierwsze OZC,wiem,że nie masz ale bazujemy na moim domu podobnie izolowanym i też na płycie ale ciut większym o 20m2.Zapotrzebowanie domu na energię wyszło 5500kWh,posiadam taryfę G12W gdzie "W" to jest ważny szczegół bo to oznacza iż od piątku od 22.00 do poniedziałku do 6.00 mamy do dyspozycji TYLKO I WYŁĄCZNIE tani prąd w cenie ok.0,30zl/kWh i to ma bardzo duży wpływ na całościowe zużycie prądu w domu bo w weekendy przynajmniej u mnie więcej prądu wtedy się zużywa niż w dzień powszedni bo od rana wszyscy są w domu,porządki,pranie,kompy,gotowanie itp.Koszt kWh w taryfie droższej to ok.0,62zl.Ale do rzeczy,chcąc grzać tylko w tańszej taryfie trzeba mieć możliwość akumulacji tej energii żeby starczyło na później zatem albo grubsza wylewka ok.9-10cm albo grzana płyta. Ja jestem hardkorem i polaczylem te dwie sprawy czyli rurki mam bezpośrednio na płycie a na to zasmazka w postaci wylewki 8-9cm także grzeje ok.33cm betonu. Oczywiście taka masa powoduje że grzanie odbywa się tylko w II taryfie z zachowaniem komfortu w okresie droższej taryfy.Teraz trochę matematyki,zapotrzebowanie domu jak pisalem to 5500kWh a Ty będziesz miała coś koło 5000kWh zatem gdybym grzal prądem za te 5500kWh placilbym 1700zl za ogrzewanie. Ale tu jest ALE bo jest jeszcze cwu,jako,że jestem blokmen gdzie od urodzenia taplalem się w wannie także i w domu jest tylko wanna bez prysznica. Na 3 osoby zużycie energii na cwu to ok.4000 kWh grzane w II taryfie daje nam 1200zl.Czyli podsumowujac gdybym grzal prądem to zużycie na c.o+cwu byłoby ok.9500kWh czyli 2900zl rocznie.Dla mnie była to kwota do przyjęcia dlatego chciałem prąd w domu ale nie kable :D. Ale po czasie stwierdzilem że jak jest możliwość zredukowania zuzycia i rachunków to czemu nie.Wpakowalem pompę p-w i tak targam nią 5 sezon grzewczy.Zużycie energii na c.o+cwu spadło mi do 3000-3300kWh rocznie czyli do 900-1000zl rocznie.I to chyba tyle w temacie grzania ;)

Konsultant Viessmann
26-06-2018, 14:22
A w imię czego,jakich idei ktoś ma pakować syf do domu ?Bo wg mnie to jest zwykła bezmyślność i nie widzę racjonalnej przesłanki:

Panowie, spokojnie.
Może i nie ma zakazu montażu stałopalnych urządzeń grzewczych, ale od pierwszego października 2017 nie wolno produkować kotłów na paliwa stałe o klasie niższej niż V, od lipca 2018 nie będzie można ich kupić w sklepach. Poza tym dochodzą ograniczenia w użyciu paliw stałych np. w uchwałach antysmogowych - przykładem Kraków. Więc warto wziąć pod uwagę ogólny trend i pomyśleć o ogrzewaniu na kilkanaście lat co najmniej, by nie musieć wymieniać i remontować systemu za kilka lat.

Mirek1232
11-07-2018, 09:39
Jeżeli nie ma gazu to zdecydowanie pompa ciepła, tylko z xxxx Sam mam w domu piec gazowy, ale u rodziców mam zamontowaną pompę ciepła i jakoś dużej różnicy nie widzę :)

andkor
11-07-2018, 17:44
Przed wyborem i zakupem kotła warto pokusić się o zrobienie obliczeń zapotrzebowania energii, świadectwa energetycznego. Na pewno pomogą w doborze kotła odpowiedniej mocy.

Konsultant Viessmann
12-07-2018, 14:36
Jeżeli nie ma gazu to zdecydowanie pompa ciepła, tylko z xxxx Sam mam w domu piec gazowy, ale u rodziców mam zamontowaną pompę ciepła i jakoś dużej różnicy nie widzę :)

Pozwól, że dopytam... nie widzisz różnicy w kosztach eksploatacji, czy w innych aspektach - wygody w użytkowaniu? Możesz rozszerzyć swoją wypowiedź?