PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór ogrzewania do nowego domu 120 m



jackersson
24-06-2018, 21:12
Witam,

Jestem na etapie adaptacji projektu gdzie muszę się określić co do sposobu ogrzewania domu. Przeczytałem mnóstwo materialow, wg mnie wybór zawęża się do pompy ciepła powietrze-woda oraz gaz.
Proszę o konstruktywna poradę.
Dodam że przyłącze gazu do domu z sieci to koszt ok 1000-2000 zł.
Wycenę na kotłownie na gazie Viessmann mam na 15-16 tys, pompę ciepła srednio 30 tysięcy, przy czym przy pompie odchodzi koszt budowy komina (ok 4 tys) i przyłącza gazu (1-2 tys).
W nowym domu będę cenił bezobsługowość, jeżeli żona zechce 23 czy 24 stopnie to żeby to nie był problem, zawsze ciepła woda, niskie rachunki bardziej będę cenił niż zwrot z nakładu.

Dane o domu:

Parterowka 120 m użytkowej
Rekuperacja
100% podlogowka
Podłoga ściana grafit 20 cm
Dach 30 cm wełna
Okna 3 szyby U = 0,8(winergetic premium Oknoplast)

Dziękuję i pozdrawiam

funky_koval
24-06-2018, 21:24
Masz kasę bierz pompę, będziesz mógł po tem o niej pisać na tym forum. Zauważyłem że użytkownicy gazu nic nie piszą a pomp zupełnie odwrotnie. A najlepiej wstaw coś na węgiel. Od sierpnia rusza program dotacji na modernizację. Kocioł na gaz ziemny z kotłownią i przyłączem to koszt 12tyś. Komina budować nie musisz, wystarczy rura spalinowa zespolona przez ścianę.

adam_mk
24-06-2018, 21:42
Butla gazu 11kg starcza do gotowania na miesiąc i kosztuje 40-50zł.
Bez przyłącza, projektu...
Ciepło i CWU można z solarów, PV, grzałek w nocnym prądzie czy z PC.
Lub z wszystkiego naraz, jak jest bufor ciepła.
Nawet kominek z PW da się tam wpasować.

Tylko...
Czemu planujesz bieda-domek kryty watą?

Adam M.

jackersson
24-06-2018, 23:42
.

Tylko...
Czemu planujesz bieda-domek kryty watą?

Adam M.

Co robię?

adam_mk
25-06-2018, 00:09
Pisałem przecież...
Dom WATĄ chcesz przykryć...
Kasy Ci nie zal na budowę takiego czegoś?

A może...
Chcesz szybko, tanio i dobrze i żeby w utrzymaniu było tanio?
:lol:
No to...
To niemożliwe.
A już na pewno nie wtedy, gdy marketing bierze górę nad fizyką budowli.

Adam M.

pandzik
25-06-2018, 00:31
Co robię? Gaz Cie wyjdzie pewnie ok 15tys zł, tansza pompa jakies 17-20, drozsza 25 tys zl z zasobnikiem. Samemu podejmij decyzje. Kazda bedzie miala plusy i minusu, kazda bedzie dobrym wyborem. :)

jackersson
25-06-2018, 00:38
Prosiłem o poradę gaz czy pompa do ogrzewania domu i Cwu, a w odpowiedzi od Ciebie dostałem info o butli do gotowania, następnie wymienione mozliwe sposoby grzania i coś o "wacie"(czego zresztą dalej nie rozumiem jak to ma się do mojego ocieplenia 30 cm wełną).

Nie chce offtopu, a jeżeli są uwagi poboczbe odnośnie ocieplenia to prosiłbym konkretnie i rzeczowo co jest nie tak/ dlaczego i jaka propozycja

Pozdrawiam

jackersson
25-06-2018, 00:39
Gaz Cie wyjdzie pewnie ok 15tys zł, tansza pompa jakies 17-20, drozsza 25 tys zl z zasobnikiem. Samemu podejmij decyzje. Kazda bedzie miala plusy i minusu, kazda bedzie dobrym wyborem. :)

Dziękuję za tą odpowiedz

kulibob
25-06-2018, 05:32
Dom nie jest za wielki i przyzwoicie ocieplony nie lepiej grzać sammym prądem najtańsza instalacja a kWh droższa zaledwie o 5gr od gazu

JanWerbinski
25-06-2018, 06:24
Witam,

Jestem na etapie adaptacji projektu gdzie muszę się określić co do sposobu ogrzewania domu. Przeczytałem mnóstwo materialow, wg mnie wybór zawęża się do pompy ciepła powietrze-woda oraz gaz.
Proszę o konstruktywna poradę.
Dodam że przyłącze gazu do domu z sieci to koszt ok 1000-2000 zł.
Wycenę na kotłownie na gazie Viessmann mam na 15-16 tys, pompę ciepła srednio 30 tysięcy, przy czym przy pompie odchodzi koszt budowy komina (ok 4 tys) i przyłącza gazu (1-2 tys).
W nowym domu będę cenił bezobsługowość, jeżeli żona zechce 23 czy 24 stopnie to żeby to nie był problem, zawsze ciepła woda, niskie rachunki bardziej będę cenił niż zwrot z nakładu.

Dane o domu:

Parterowka 120 m użytkowej
Rekuperacja
100% podlogowka
Podłoga ściana grafit 20 cm
Dach 30 cm wełna
Okna 3 szyby U = 0,8(winergetic premium Oknoplast)

Dziękuję i pozdrawiam

Wybór jest jasny i prosty. Pompa ciepła.
Kwestia tylko czy powietrze powietrze czy też droższa powietrze woda czy też absurdalnie droga i bezsensowna w większości przypadków gruntowa.

Gazu nigdy nie wyprodukujesz własnego, a prąd tak. Dzięki temu możesz ogrzewać dom za darmo.

Pompa ciepła powietrze powietrze kanałowa na cały dom to 7000. Do tego kanały i anemostaty 2000 zł. Nie potrzebujesz kotłowni ani komina = kilkadziesiąt tysięcy oszczędności. Potrzebna moc to na oko 3-5 kW.

Jeśli chcesz podłogówkę, to wtedy masz wydatek kilkanaście tysięty na PC powietrze woda.
I nie ma ekonomicznego sensu iść w droższe rozwiązania.
Lepiej za 12-20 tys dać panele i mieć ogrzewanie za darmo. https://www.facebook.com/groups/329438764201077/

eliks
25-06-2018, 06:36
@jackerson - tutaj kolega wyżej pisze o najmniej komfortowym nadmuchowym grzaniu klimatyzacją nazywając to pompą ciepła i wprowadzając nowych użytkowników w błąd. Tak dla jasności.Tylko Janie nie wstawiaj linka do Wikipedii proszę i nie trolluj.

adam_mk
25-06-2018, 09:32
Prosiłem o poradę gaz czy pompa do ogrzewania domu i Cwu, a w odpowiedzi od Ciebie dostałem info o butli do gotowania, następnie wymienione mozliwe sposoby grzania i coś o "wacie"(czego zresztą dalej nie rozumiem jak to ma się do mojego ocieplenia 30 cm wełną).

Nie chce offtopu, a jeżeli są uwagi poboczbe odnośnie ocieplenia to prosiłbym konkretnie i rzeczowo co jest nie tak/ dlaczego i jaka propozycja

Pozdrawiam

Pytasz o ogrzewanie. No, tak zrozumiałem.
Podsuwają Ci tu różne systemy grzewcze. (też to zrobiłem).
Ale...
Grzać trzeba tym mniej intensywnie im mniej intensywnie dom traci energię (zimą, bo latem trzeba się bronić przed jej zyskami).
Przed nadmiernymi stratami/zyskami bronimy się staranną termoizolacją bryły domu.
Tymczasem Ty planujesz (pewnie z braku wiedzy i na bazie mniemanologii - bo wszyscy tak robią) termoizolowanie domu watą.
No to...
Zanim na to kasę wydasz zrób eksperyment.
Wstaw spory garnek wody na jaki palnik, kuchenkę.
Przykryj go płatem tej waty, co ją planujesz i pogotuj tę wodę z godzinkę.
A potem zdejmij tę watę i ściśnij...
Wtedy zrozumiesz!

Tak jak w doświadczeniu, w domu - po jednej stronie waty masz wysoką temperaturę i sporo wilgoci a po drugiej ... chłodek.
Tylko sucha termoizolacja jest skuteczna.
Od usuwania nadmiaru wilgoci jest wentylacja. Źle zaprojektowana (źle wybrany sposób wentylacji, np. grawitacyjny) mocno wychładza dom.
A wtedy trzeba szukać kotła 30kW... gazowego, węglowego, czy wielkiej PC.
Rozumiesz?
Wata jest przewiewna..
Po co budować wentylację mechaniczną, sterowaną w pełni, jak przez watę będzie taka wymiana, że ta wentylacja puszczona na minimum przesuszy chałupę? Budować ją, aby jej... nie włączyć, bo nie potrzeba?
No i spory kocioł wtedy potrzebny...

Jest problem CWU, który można (ale przymusu nie ma, choć to wygodne) rozwiązać przy okazji budowy sytemu grzewczego.

Pytałeś w kwestii kosztów i sposobów.
No to teraz wybierz to, co dla Ciebie najlepsze.

Adam M.

adam_mk
25-06-2018, 09:39
Dodam może jeszcze o tej butli...
Paląc gaz (przy gotowaniu) dostarczasz do domu sensowne ilości CIEPŁEJ pary wodnej (w spalinach) co pozwala na przyzwoite ustawienie wentylacji mechanicznej.
Indukcja do gotowania Ci tego nie zapewni.

Adam M.

pandzik
25-06-2018, 10:33
Tylko kto używa gazu do gotowania? Od tego jest indukcja. A welna czy celuloza jest zwyklym rozwiazaniem nad ktorym nikt sie nie rozwodzi zbytnio. Jak chcesz rozsadnie rozwiazac ocieplenie poddasza nieuzytkowego?Zawilgocenie welny parą przy went grawitacyjnej. Mozna spokojnie zalozyc ze obecnie nikt rozsadny takiej nie zbuduje.

adam_mk
25-06-2018, 10:54
Założyć można...
Wszystko można, bo to , podobno, wolny kraj...

Nie myl, proszę, waty z celulozą...

Jest sporo sensownych rozwiązań tego problemu.

Widziałeś kiedyś gotowanie w kociołku na ognisku?
Indukcja w plecaku słabo się mieści... chociaż, fakt! - służy do gotowania...

Adam M.

cezary.pl
25-06-2018, 12:02
Prosiłem o poradę gaz czy pompa do ogrzewania domu i Cwu, a w odpowiedzi od Ciebie dostałem info o butli do gotowania, następnie wymienione mozliwe sposoby grzania i coś o "wacie"(czego zresztą dalej nie rozumiem jak to ma się do mojego ocieplenia 30 cm wełną).

Nie chce offtopu, a jeżeli są uwagi poboczbe odnośnie ocieplenia to prosiłbym konkretnie i rzeczowo co jest nie tak/ dlaczego i jaka propozycja

Pozdrawiam


PCPW do podłogówki i CWU jest świetnym rozwiązaniem, będziesz z tego zadowolony.

Adam ma specyficzny sposób przekazywania informacji, a raczej jego teksty nakłaniają ludzi do uruchomienia samodzielnego, twórczego myślenia.
Jak widać jest też przeciwnikiem waty, którą Ty wełną nazywasz. W tej kwestii całkowicie się z nim zgadzam. Planujesz dość dobre ocieplenie podłogi i ścian, więc dach/strop powinien również ten standard spełniać.
Nie znam szczegółów konstrukcyjnych planowanego stropu w Twoim domu, ale doprowadź do sytuacji by ocieplenie było ze styropianu lub płyt PIR.

Pozdrawiam
Cezary

Duży Boban
25-06-2018, 12:29
adam mk napisał:
"Tymczasem Ty planujesz (pewnie z braku wiedzy i na bazie mniemanologii - bo wszyscy tak robią) termoizolowanie domu watą.
No to...
Zanim na to kasę wydasz zrób eksperyment.
Wstaw spory garnek wody na jaki palnik, kuchenkę.
Przykryj go płatem tej waty, co ją planujesz i pogotuj tę wodę z godzinkę.
A potem zdejmij tę watę i ściśnij...
Wtedy zrozumiesz!"

Aby odtworzyć warunki prawdziwe to ten kocioł trzeba by najpierw przykryć płytą GK, potem folią paroizolacyjną a dopiero potem położyć na to wełnę. I owszem, można sobie potem z takiej wełny próbować wycisnąć cokolwiek choć to strasznie małoproduktywne zajęcie.
Co masz taki uraz do wełny?

PS. Przepraszam za kulawe cytowanie ale 2 przeglądarki mi nie obsługują przycisku "odpowiedz z cytatem"

Konsultant Viessmann
25-06-2018, 13:09
Prosiłem o poradę gaz czy pompa do ogrzewania domu i Cwu, a w odpowiedzi od Ciebie dostałem info o butli do gotowania, następnie wymienione mozliwe sposoby grzania i coś o "wacie"(czego zresztą dalej nie rozumiem jak to ma się do mojego ocieplenia 30 cm wełną).

Nie chce offtopu, a jeżeli są uwagi poboczbe odnośnie ocieplenia to prosiłbym konkretnie i rzeczowo co jest nie tak/ dlaczego i jaka propozycja

Pozdrawiam

Witaj, skoro masz wycenę kotłow gazowej na urządzeniach Viessmann to może poproś o wycenę na pompę ciepła i zdecyduj. Trudno polecić jedno a zanegować drugie rozwiązanie. Obydwa są ekologiczne, bezobsługowe, niezawodne. Różne mogą być koszty eksploatacji. Możesz je przeanalizowac na podstawie przykładowego kalkulatora tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/informacje-dla/projektanci-i-architekci.html w dziale Kalkulatory doborowe.
Jak masz konkretne pytania odnośnie produktów - służę pomocą!

adam_mk
25-06-2018, 13:21
adam mk napisał:
"Tymczasem Ty planujesz (pewnie z braku wiedzy i na bazie mniemanologii - bo wszyscy tak robią) termoizolowanie domu watą.
No to...
Zanim na to kasę wydasz zrób eksperyment.
Wstaw spory garnek wody na jaki palnik, kuchenkę.
Przykryj go płatem tej waty, co ją planujesz i pogotuj tę wodę z godzinkę.
A potem zdejmij tę watę i ściśnij...
Wtedy zrozumiesz!"

Aby odtworzyć warunki prawdziwe to ten kocioł trzeba by najpierw przykryć płytą GK, potem folią paroizolacyjną a dopiero potem położyć na to wełnę. I owszem, można sobie potem z takiej wełny próbować wycisnąć cokolwiek choć to strasznie małoproduktywne zajęcie.
Co masz taki uraz do wełny?

PS. Przepraszam za kulawe cytowanie ale 2 przeglądarki mi nie obsługują przycisku "odpowiedz z cytatem"

Pozornie - masz rację.
Tylko...
Będziesz czekał cały sezon na wynik?
Przecież osiągniesz taki sam rezultat, jak w proponowanej przezemnie próbie "szybkiej".
TO JEST TAKI TYP IZOLACJI!!! TAK DZIAŁA!!!
Całą zimę "bierze" wodę a całe lato oddaje (przez tą paroprzepuszczalną szmatę na wierzchu.)
A jak wata gówniata, to z 20cm robi się 5 po dwóch sezonach... forum poczytaj...
Dziwi mnie, że ktokolwiek jeszcze taki badziew rozważa. No i... powstają ładne bieda-domki.

Czemu nie "trumna"? Ma bardzo wiele zalet. NAWET MOŻNA JĄ TĄ WATĄ OCIEPLIĆ!.

Ale to jego jest... Zrobi jak zechce i będzie z tym żył, bo spychacza przecież nie wpuści po roku...

Adam M.

adam_mk
25-06-2018, 13:29
Długo jestem na tym forum.
Wiele razy czytałem obronę waty jako docieplenia.
Pisali ci, co ją wsadzili, ci co sprzedają, ci co produkują...
Opisywali doświadczenia trwające kilka godzin/dni pokazujące, że to jest 'dobre".
Przytaczali testy laboratoryjne...

Nikt jakoś nie testował waty czy kawałka przegrody wyjętej z domu po kilku latach.
Ludzie od dachów opisują co znajdują pod pokryciami, jak dachy remontują. Warto poczytać...
No i...
KUNA ...
Buduje się dom dla ludzi czy ludzi i zwierząt? Np. kun...
Bo jak z watą - to dla ludzi i kun!

Adam M.

adam_mk
25-06-2018, 13:35
jackersson

Przeczytaj od dechy do dechy w wolnym czasie.
Potem rób jak chcesz.
Powodzenia!

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?297902-Ratunku-KUNA-!!!

Adam M.

Duży Boban
25-06-2018, 13:43
Pisali też dekarze co remontowali kilkudziesiącioletnie dachy a wełna jak była pod deskowaniem tak była. Pewnie niektóra siądzie trochę ale z 20 cm na 5 cm przez 2 sezony to dopóki nie zobaczę to nie uwierzę.
Kocioł z wrzątkiem symuluje właśnie cały sezon ale bez paroizolacji nie przedstawia prawdziwych warunków.
Przed kunami ja stosuję odstraszacz ultradźwiękowy, działa. W pierwszym sezonie zalęgły mi się myszy na strychu i je wygoniłem właśnie odstraszaczem.

adam_mk
25-06-2018, 14:00
Rozumiem!
Nie mam racji a Ty masz watę...

Ja piszę, że można waty nie mieć i mieć dom bez problemów i atrakcji myśliwskich.
Ale stosowanie waty to nie zbrodnia karana ustawowo.

Adam M.

Duży Boban
25-06-2018, 14:12
Zawsze można mieć kłopoty. Płyty fundamentowane izolowane styrodurem mają otwory od gryzoni, w styropianie mrówki robią sobie siedliska rozpuszczając go swoim jadem albo styropian się degraduje od UV, ponadto styropian pięknie się pali podczas pożaru kapiąc płomiennymi łzami a na YT możesz sobie znaleźć filmy jak w US usuwają odkurzaczem starą izolację z celulozy. A sieczka czy słoma izoluje słabiej więc musisz się liczyć z większymi stratami ciepła.
Takie życie.

adam_mk
25-06-2018, 15:17
Prawda...
Kłopoty zaczynają się, jak dostajesz ostatnie świadectwo szkolne. :lol:
Potem trzeba korzystać z tego, co Ci do łba kładli, choć (zwykle) nie chciałeś... :lol:

Adam M.

funky_koval
25-06-2018, 16:28
Co to za teksty? Co to za gościu? Narcyz ?

adam_mk
25-06-2018, 16:30
Dlaczego tak myślisz?
Z komiksu się urwałeś?
:lol:

Adam M.

funky_koval
25-06-2018, 20:57
Mądrości twój awatar nie dodaje ci

adam_mk
25-06-2018, 21:08
Nie musi.
Nie szata zdobi człowieka...
:lol:

Adam M.

JanWerbinski
27-06-2018, 05:37
@jackerson - tutaj kolega wyżej pisze o najmniej komfortowym nadmuchowym grzaniu klimatyzacją nazywając to pompą ciepła i wprowadzając nowych użytkowników w błąd. Tak dla jasności.Tylko Janie nie wstawiaj linka do Wikipedii proszę i nie trolluj.

Piszę o najbardziej komfortowym systemie utrzymania temperatury i wilgotności. Takim który zapewni komfort zimą i latem. Zimą ogrzeje, a latem ochłodzi i usunie nadmiar wilgoci. Czy ktoś narzeka na nadmuchowe chłodzenie?

brencik
27-06-2018, 06:40
Czy ktoś narzeka na nadmuchowe chłodzenie?

Tak, całe stada. Za to nikt nie narzeka na podłogówke. Chyba że Janusze.

JanWerbinski
27-06-2018, 06:47
Słyszę dużo narzekań na podłogówkę. Przede wszystkim kiedy nie działa bo się coś zatkało. Potem wzywanie kolejnych magików, a w domu zimno. Pozostali narzekają na koszt jej zainstalowania wiążący się z totalną demolką domu.

brencik
27-06-2018, 07:39
Zatkało to sie tobie chyba kakao. Nie spotkałem sytuacji aby podłogówka mogła sie "zatkac".
No i nikt nie demoluje domu aby polozyc podlogowke tlyko robi sie na etapie budowy. demolka to by była jakby Janusze poslzi za twoja rada i chcieli zastosowac w istniejacym budynku instalacje grzewcza nadmuchowa.

Arturo72
27-06-2018, 14:22
Pozostali narzekają na koszt jej zainstalowania wiążący się z totalną demolką domu.99,9% użytkowników na forum to inwestorzy budujacy nowe domy zatem nic tu po Tobie bo "ogrzewanie" nadmuchowe nie jest komfortowe a w nowobudowanym domu gdzie można rozłożyć podlogowke jest i będzie pomyłka a wręcz głupotą.

eliks
27-06-2018, 15:30
Każdy ruch powietrza jest niekomfortowy i odczuwalny, zwłaszcza odczuwamy to po kąpieli, dodatkowo dochodzi szum powietrza. W Biedronce się sprawdza, ale nie w domu.@Arturo pokasuj skrzynkę bo nie można Ci PW wysłać.

JanWerbinski
27-06-2018, 15:57
Zatkało to sie tobie chyba kakao. Nie spotkałem sytuacji aby podłogówka mogła sie "zatkac".
No i nikt nie demoluje domu aby polozyc podlogowke tlyko robi sie na etapie budowy. demolka to by była jakby Janusze poslzi za twoja rada i chcieli zastosowac w istniejacym budynku instalacje grzewcza nadmuchowa.
Na etapie budowy 40 lat temu "zapomniano". Dlatego podłogówka to demolka. Widziałem jak to wygląda, bo niektórzy zrywają podłogi, kładą rury i nowe wylewki.
Za to klimatyzacja kanałowa da się zrobić samodzielnie niewielką ilością dziur. Podobnie jak rekuperacja.

JanWerbinski
27-06-2018, 15:59
Każdy ruch powietrza jest niekomfortowy i odczuwalny, zwłaszcza odczuwamy to po kąpieli, dodatkowo dochodzi szum powietrza. W Biedronce się sprawdza, ale nie w domu.@Arturo pokasuj skrzynkę bo nie można Ci PW wysłać.
Każdy? Czyli wentylatory są dla masochistów?
Jeśli wychodzisz po kąpieli i każdy ruch powietrza jest niekomfortowy, to masz po prostu zimno w chałupie.

JanWerbinski
27-06-2018, 16:02
99,9% użytkowników na forum to inwestorzy budujacy nowe domy zatem nic tu po Tobie bo "ogrzewanie" nadmuchowe nie jest komfortowe a w nowobudowanym domu gdzie można rozłożyć podlogowke jest i będzie pomyłka a wręcz głupotą.
90% użytkowników buduje domy dla banku i bank będzie ich właścicielem przez 30 lat albo do śmierci lub rozwodu inwestora.
10% buduje za swoje i oszczędnie nie chcąc się kredytować lub mają tanie kredyty i umieją liczyć pieniądze. Dla nich zrobienie kompletnego, bezobsługowego ogrzewania za 6000 zł (Rotenso kanałówka i 2000 na kanały oraz anemostaty) jest ciekawą alternatywą trzykrotnie droższego CO którego główną cechą jest grzanie gleby pod domem.

eliks
27-06-2018, 16:14
Ciekawe dane masz z tymi 10% którzy budują za gotówkę. Po pierwsze to trzeba zarabiać na prawdę ciężkie pieniądze a po drugie co do Twoich procentów. Pracowałem 4 lata dla dużej sieci marketów budowlanych w Polsce, jeździłem po reklamacjach, a raczej bublach które odwalali wykonawcy i nie miałem przyjemności spotkać kogoś, kto budował "za swoje".

JanWerbinski
27-06-2018, 16:35
Ciekawe dane masz z tymi 10% którzy budują za gotówkę. Po pierwsze to trzeba zarabiać na prawdę ciężkie pieniądze a po drugie co do Twoich procentów. Pracowałem 4 lata dla dużej sieci marketów budowlanych w Polsce, jeździłem po reklamacjach, a raczej bublach które odwalali wykonawcy i nie miałem przyjemności spotkać kogoś, kto budował "za swoje".

Wystarczy odłożyć 100 tys i nie spieszyć się. Można też odłożyć mniej i zamieszkać w garażu 35m2, a potem dobudować drugi. Tak mieszkają ludzie wolni, a niewolnicy wolą być na łańcuchu i łasce banku.

eliks
27-06-2018, 16:58
Masz rację, zamieszkaj z rodziną w garażu i żyj jak wolny człowiek. Brak słów mi na Ciebie człowieku.

JanWerbinski
27-06-2018, 17:37
Masz rację, zamieszkaj z rodziną w garażu i żyj jak wolny człowiek. Brak słów mi na Ciebie człowieku.

Masz rację. Wybuduj dom 300m2 na kredyt. Kiedy będziesz zajęty budową małżonka zajmie się kimś innym, kto się do tego domu wprowadzi. Historia z życia wzięta.

pandzik
27-06-2018, 17:49
Założyć można... Wszystko można, bo to , podobno, wolny kraj... Nie myl, proszę, waty z celulozą... Jest sporo sensownych rozwiązań tego problemu. Widziałeś kiedyś gotowanie w kociołku na ognisku? Indukcja w plecaku słabo się mieści... chociaż, fakt! - służy do gotowania... Adam M. Co ma ognisko do domu? Nwm. Sąsiad ma 25% wilgotnosci przyreku na 1 biegu i gotującej się zupie. Przed chwilą od niego wróciłem. Może przy grawitacji wystąpią problemy ale w dzisiejszych czasach reku staje sie standardem. Zresztą piszesz o remontowanych dachach, a ja nie bedę mieszkał.. na poddaszu. Tam leżała sobie będzie wełna. Jak coś mi się z tą wełną stanie to za kilka lat ją wymienię i sie zastanowię. Na pewno nie włożę nad sypialnie styropianu ze względów pożarowych. i zostawmy to już bo człowiek zapytał o ogrzewanie a dostał stos niepotrzebnych nikomu wypowiedzi. Te o nadmuchu to jest kryminał.

Arturo72
27-06-2018, 18:29
Masz rację. Wybuduj dom 300m2 na kredyt. Kiedy będziesz zajęty budową małżonka zajmie się kimś innym, kto się do tego domu wprowadzi. Historia z życia wzięta.Jesteś oderwany człowieku od rzeczywistości.Mieszkanie 60m2 w dużym mieście kosztuje jakieś 250-400tys.zl,ktoś je kupuje a ktoś je sprzedaje.Zatem trzeba mieszkać w garażu sprzedając takie mieszkanie czy swobodnie bez kredytu w tych pieniądzach wybudować komfortowy dom ?Wybudowanie mojego domu kosztowało 280tys.zl ale jestem z tzw "gorszego sortu" Polaków,który nie jest beneficjentem pincet plus i przed budową nie mieszkalem pod mostem...

eliks
27-06-2018, 19:48
Masz rację. Wybuduj dom 300m2 na kredyt. Kiedy będziesz zajęty budową małżonka zajmie się kimś innym, kto się do tego domu wprowadzi. Historia z życia wzięta.No przykro nam z tego powodu, Janie, głowa do góry.

JanWerbinski
28-06-2018, 05:30
Jesteś oderwany człowieku od rzeczywistości.Mieszkanie 60m2 w dużym mieście kosztuje jakieś 250-400tys.zl,ktoś je kupuje a ktoś je sprzedaje.Zatem trzeba mieszkać w garażu sprzedając takie mieszkanie czy swobodnie bez kredytu w tych pieniądzach wybudować komfortowy dom ?Wybudowanie mojego domu kosztowało 280tys.zl ale jestem z tzw "gorszego sortu" Polaków,który nie jest beneficjentem pincet plus i przed budową nie mieszkalem pod mostem...

Nie napisałeś jaki rozmiar kartonu ten ktoś zamieszkuje pomiędzy sprzedażą mieszkania w mieście i uwolnieniem gotówki, a wybudowaniem domu.

lolson28
28-06-2018, 06:48
Jesteś oderwany człowieku od rzeczywistości.Mieszkanie 60m2 w dużym mieście kosztuje jakieś 250-400tys.zl,ktoś je kupuje a ktoś je sprzedaje.Zatem trzeba mieszkać w garażu sprzedając takie mieszkanie czy swobodnie bez kredytu w tych pieniądzach wybudować komfortowy dom ?Wybudowanie mojego domu kosztowało 280tys.zl ale jestem z tzw "gorszego sortu" Polaków,który nie jest beneficjentem pincet plus i przed budową nie mieszkalem pod mostem...

Ile kosztowała działka i wszystkie pozwolenia (biurokracja) ?

Dlaczego przytoczyłeś cenę mieszkania w dużym mieście ? Przecież Ty w dużym mieście nie mieszkasz.

ps. odpowiedz , nie kręć :-)


Przyszowice (niem. Preiswitz) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Gierałtowice.

JanWerbinski
28-06-2018, 06:49
Ile kosztowała działka i wszystkie pozwolenia (biurokracja) ?

Dlaczego przytoczyłeś cenę mieszkania w dużym mieście ? Przecież Ty w dużym mieście nie mieszkasz.

ps. odpowiedz , nie kręć :-)
Przeprowadził się z miasta na wieś i cwaniakuje.

kulibob
28-06-2018, 06:53
W tej sytuacji się z Janem zgadzam. U mnie jak doszło do sprzedaży mieszkania to ok 6mc mieszkaliśmy u moich rodziców. Męczarnia to było na 50m2 w 5 osób. Najważniejsze to kombinować tak żeby nie mieć krechy lub tak aby krecha sama nam się spłacała.

brencik
28-06-2018, 06:54
Janie, jak czytam twoje wpisy to utwierdzam się w przekonaniu ze człowiek ze wsi wyjdzie ale wieś z człowieka nie...

JanWerbinski
28-06-2018, 07:15
Janie, jak czytam twoje wpisy to utwierdzam się w przekonaniu ze człowiek ze wsi wyjdzie ale wieś z człowieka nie...

Musisz nad sobą jeszcze popracować, to staniesz się w pełni miastowy.

Arturo72
28-06-2018, 13:27
Ile kosztowała działka i wszystkie pozwolenia (biurokracja) ?

Dlaczego przytoczyłeś cenę mieszkania w dużym mieście ? Przecież Ty w dużym mieście nie mieszkasz.

ps. odpowiedz , nie kręć :-)


Przyszowice (niem. Preiswitz) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Gierałtowice.
Całe szczęście moja gmina nie zniemczyla się jak sąsiednie i jest tylko polska nazwa wsi ;)
Działka 150zl/m2 i 670m2,nie wiem co masz na myśli pisząc biurokracja czy pozwolenia bo czegoś takiego nie miałem,płaciłem jedynie za przyłącza prądu i kanalizy na działkę i nie były to jakieś kosmiczne pieniądze bo w sumie jakies 3tys.zl ale wchodzi to w koszt budowy i tak to traktowalem.
A nie raz mówiłem,że na starość stałem się wiesniakiem także powinieneś wniosek wysnuć z tego ;)
Mieszkania nie sprzedalem,trzymam je dalej raz,że szkoda bo mam je od ponad 20 lat a dwa bo mając do dyspozycji najtańszy w Polsce kredyt hipoteczny głupota byłoby nie skorzystać z takiej okazji a trzy jest to zawsze jakieś zabezpieczenie finansowe.
Oczywiście mieszkanie nie stoi puste ;)

Konsultant marki Junkers
11-07-2018, 13:41
Witam,

Jestem na etapie adaptacji projektu gdzie muszę się określić co do sposobu ogrzewania domu. Przeczytałem mnóstwo materialow, wg mnie wybór zawęża się do pompy ciepła powietrze-woda oraz gaz.
Proszę o konstruktywna poradę.
Dodam że przyłącze gazu do domu z sieci to koszt ok 1000-2000 zł.
Wycenę na kotłownie na gazie Viessmann mam na 15-16 tys, pompę ciepła srednio 30 tysięcy, przy czym przy pompie odchodzi koszt budowy komina (ok 4 tys) i przyłącza gazu (1-2 tys).
W nowym domu będę cenił bezobsługowość, jeżeli żona zechce 23 czy 24 stopnie to żeby to nie był problem, zawsze ciepła woda, niskie rachunki bardziej będę cenił niż zwrot z nakładu.

Dane o domu:

Parterowka 120 m użytkowej
Rekuperacja
100% podlogowka
Podłoga ściana grafit 20 cm
Dach 30 cm wełna
Okna 3 szyby U = 0,8(winergetic premium Oknoplast)

Dziękuję i pozdrawiam

Witam,

Gdy posiada już Pan podłączenie sieci gazowej do budynku, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór gazowego kotła kondensacyjnego. Podane przez Pana parametry budynku oraz zastosowanie systemu rekuperacji wpłyną na niskie zapotrzebowanie na energię. Dzięki temu lepiej zastosować kocioł gazowy, który mimo nieco wyższych rocznych kosztów ogrzewania budynku w porównaniu do powietrznej pompy ciepła, będzie cechował się niższym kosztem inwestycyjnymi. Dodatkowo kotły kondensacyjne cechują się bardziej stabilną pracą przy ujemnych temperaturach.
Jeżeli zastanawia się Pan nad wyborem gazowego kotła kondensacyjnego, to polecam kotły marki Junkers-Bosch z rodziny Cerapur lub Bosch Condens, które cechują się najwyższą jakością wykonania, co gwarantuje wysoką sprawność. Posiadamy bogatą ofertę kotłów dwufunkcyjnych o szerokiej modulacji mocy palnika, dzięki czemu będą one odpowiednie dla każdej instalacji.
W celu doboru oraz montażu odpowiedniego typu kotła polecam skontaktować się z jednym z Autoryzowanych Instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.junkers.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod infolinią o numerze: 801 900 810. Wybrany instalator doradzi wybór najbardziej korzystnego rozwiązania. Więcej informacji o naszych kotłach gazowych znajduje się na stronie http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch