PDA

Zobacz pełną wersję : modernizacja C.O



seboss80
28-06-2018, 11:09
Witam,

Planuje ocieplenie budynku i modernizacji C.o. Tak to wygląda obecnie:

Budynek nieocieplony piętrowy o pow. użytkowej ok 190 m2. Budowany w latach 80.

Instalacja C.O – część grzejników starych żeliwnych 4 szt. reszta wymieniona na aluminiowe. Instalacja grawitacyjna wspomagana pompka, ponieważ w jednym pomieszczaniu ( kuchnia ogrzewanie podłogowe)
Piec zasypowy o mocy 22kW z nadmuchem i sterownikiem w miarę nowy ( 4 lata)
w sezonie spalam ok 6 – 7 ton węgla przy czym temperatura w domu nie zbyt wysoka ok 20- 21 stopni.
Temperatura na piecu przy temperaturze zewnętrznej 5 – 10 stopni to ok. 45-50 stopni, zimą ok 55 stopni przy dużych mrozach 60-62 stopnie

Planuje taką modernizację :

- ocieplenie domu styropianem ok 12 cm o dobrych parametrach (grafitowy)
- ocieplenie poddasza nieużytkowanego pianką pur lub wełną mineralną miedzy krokwiami (Na stropie strychu jest wylewka a w niej 5 cm styropianu).
- wymiana wszystkich starych żeliwnych grzejników na aluminiowe.
- zamontowanie w każdym grzejniku zaworów termostatycznych,
- montaż zbiornika buforowego (myślałem o 10.000 litrów - mam miejsce w kotłowni.)

wg mnie przy takiej modernizacji będą następujące kożyści:
- nie muszę wymieniać kotła ( z powodu przewymiarowania po modernizacji).
- jak napalę w piecu to ustawie wysoką temperaturę (poprawi się sprawność )
- jeśli temperatura na zewnątrz będzie wysoka to będę mógł palić w piecu co 2 lub 3 dzień,
- temperatura w domu będzie stabilna cały czas ( obecnie jak są duże mrozy i w piecu wygasnie np. o 23:00 to rano o 7:00 mam w pokoju 16 stopni)

Doradźcie czy dobrze kombinuję i jakie oszczędności w spalaniu uzyskam z obecnych 6- 7 ton

Konsultant marki Buderus
05-07-2018, 11:13
Witam,

Wraz z wykonaniem termomodernizacji budynku warto zastanowić się również nad modernizacją samego źródła ciepła na bardziej komfortowe, nowoczesne oraz ekologiczne rozwiązanie. Mogą być to pompy ciepła lub gazowe kotły kondensacyjne. Drugie rozwiązanie jest zwłaszcza polecane, gdy posiada Pan podłączenie budynku do sieci gazowej. W porównaniu do kotła na paliwo stałe pompy ciepła oraz kotły kondensacyjne są całkowicie bezobsługowe, więc nie będzie wymagana żadna czynność związana z podkładaniem paliwa do kotła, czyszczenia kotłowni oraz czyszczenia samego kotła. Wybór ogrzewania jest decyzją na dłuższy czas, więc warto zastanowić się nad przyszłościowym rozwiązaniem, które jest najbardziej komfortowe.
W sprawie pomocy przy doborze pompy ciepła lub kotła gazowego zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów naszej marki. Ich wyszukiwarkę w zależności od regionu można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
Bardziej szczegółowe informacje o naszych produktach dostępne są na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

JanWerbinski
06-07-2018, 06:26
Dlaczego tylko 12? Ja ocieplałem 15 grafitem i mam wątpliwości czy nie za cienko. 15 to minimum i dobry kompromis bo nie zamieniamy domu w bunkier. Warto też wymienić nieszczelne okna na trzyszybowe.
Zrezygnuj z grzejników i CO. Jeśli jednak CO to tylko podłogówka. Grzejniki to archaizm i marnowanie energii.
Po co te koszty? I jeszcze drogi zbiornik?

Zainstaluj sobie ogrzewanie klimatyzacją. Np. kanałowe. Sam klimatyzator to 7000. Rury i osprzęt 2000. Montaż klimy 300-1500.

Zejdziesz z kosztem energii do ogrzewania poniżej 2000 zł/zimę i nic nie będziesz musiał dźwigać ani czyścić.

Potem możesz dołożyć PV dla pokrycia I taryfy i znowu oszczędności.

strusp
07-07-2018, 13:00
Po pierwsze to przemyśl ocieplenie strychu. To jest najbardziej istotne. Pianka jak ma być zrobiona dobrze to powinna być w dwóch warstwach: Najpierw otwarto komórkowa, a to to zamknięto komórkowa. Inaczej będzie ciągnąć wodę albo pękać. Policz sobie koszty.
Wełna musiałaby być w dwóch warstwach- nie tylko między krokwie. A pod spodem MUSI być szczelna warstwa paroszczelna. To bardzo trudne.
Pytanie co to za styropian pod wylewką. W latach 80 łatwo o dobre materiały nie było!
Na twoim miejscu wywalił bym wylewkę i tamten styropian i dałbym 25cm ocieplenia- albo perlit, albo wełna albo styropian i wylewka labo ekofiber.
Jak to zrobisz, to koszty ogrzewania spadną przynajmniej 15%.

Do takiego kotła nie potrzeba aż 10tys litrów bufora, ale jak zrobisz 2000l to będzie dobrze. Taki zbiornik(układ zbiorników) powinien być ocieplony 20cm perlitu -albo i więcej
Bufor to sprawa nr 2. Choć nie powinieneś długo czekać po zrobieniu 1. Może nawet lepiej od tego zacząć. Najlepiej jak bufor stoi wyżej od kotła, bo inaczej trzeba kombinować by Ci kocioł go nie wychłodził! Jak dobrze to zrobisz, to tonę węgla mniej spalisz co sezon. Palisz okresowo, zawsze na 100% mocy= najbardziej ekonomicznie.

Na dalszy punkt przesunąłbym ocieplenie ścian. Jak ściana jest ocieplona, to okna powinny być równo z brzegiem muru, bo inaczej wnęki okienne trzeba by równie mocno jak ściany ocieplać dla równomiernego efektu. Więc lepiej poczekać z tym na czas wymiany okien.

Grzejników nie musisz wymieniać, a termostaty warto wstawić. Ale dopiero jak będziesz mieć bufor.
Kocioł+ bufor+ termostaty = komfort ogrzewania typu gazowego . Żadne systemy nadmuchowe(powietrzne pompy ciepła, klimatyzatory) tego nie dają... Lepsza byłaby już tylko podłogówka, ale nie opłaca się chałupy rujnować.