PDA

Zobacz pełną wersję : Parterowa stodola indywidualna pomiędzy Wrocław - Poznań



zrezur
03-07-2018, 23:13
Witam,
komentować można w jednym wątku.

Postanowiliśmy rozpocząć budowę parterowaej stodoły energooszczędnej dla rodziny 5 osobowej.
Ogrzewanie to pompa ciepła powietrzna + podgłogówka w całym domu, lub fotowoltaika + kable. Okaże się jak policzę OZC i sprawdzę lokalne oferty.
Rekuperacja + klimatyzacja (split, 2 jednostki, salon + sypialnie) bo ekspozycja salonu południowo zachodnia jest.
Okno w salonie fix + HST. W sypialniach dlugie okna uchylne lub ewentualnie tez fix.

Obecnie jestesmy na etapie uzgadniania ukladu wewnetrznego stodoły.
https://images84.fotosik.pl/1109/6ff798eeeb98fb66.png
https://images84.fotosik.pl/1109/6ff798eeeb98fb66.png

https://images82.fotosik.pl/1111/3f64e07a27923cff.png


Próbowalismy umiescic garaż po stronie wschodniej połączony z wiatrołapem, ale niestety z powododu waskiej działki nie miał on sensoownej szerokości, przez co pewnie by nie pełnil poźniej funkcji garażu.
Z tego powodu garaż został umieszczony na ścianie północnej i przed wejsciem do budynku zostało stworzone zadaszenie na drugi samochód, by w miarę komfortowo można byłó wejść do auta pomimo brzydkiej pogody.

Zachecam do konstruktywnej krytyki.

Elfir
04-07-2018, 16:44
krytyka projektu za który już zapłaciliście tylko popsuje wam humor i entuzjazm z planowania budowy :D

zrezur
04-07-2018, 20:35
Na razie wplacilem zaliczke czyli 20% wartosci:) Narazie jestesmy na poziomie zatwierdzania ukladu wewnetrznego

Elfir
04-07-2018, 21:01
Mnie na przykład dziwi, że nie staraliście się przylepić domu maksymalnie do północnej granicy. Macie teraz okna sypialni od północnego zachodu.
Nie dało się zrobić wejścia od drugiej ulicy? Ta ulica jest ruchliwa?

Zastawia mnie jakie chcecie mieć okno i drzwi, skoro do granicy jest tylko 3,9 m a powinno być 4 m.

Iscra
05-07-2018, 08:29
A mi bardzo się układ podoba :) Aż dziwne, bo zazwyczaj mam uwagi :D

A nie, jedna rzecz. Światło Wam będzie padać w TV.

mrufka_bum
05-07-2018, 20:18
Zastawia mnie jakie chcecie mieć okno i drzwi, skoro do granicy jest tylko 3,9 m a powinno być 4 m.

Mnie się wydaje, że tam na projekcie 3,9 m to jest tylko sam podjazd/chodnik, a potem jest jeszcze jeden wymiar - 2,10 m trawy, czyli łącznie do granicy 6 metrów. To nie tak źle.
Co do samego układu, ja bym tylko jakoś próbowała zrobić przejście bezpośrednio z garażu do domu, tak żeby nie musieć np. w zimie latać po mrozie :) Reszta bardzo mi się podoba. Dla mnie szczególnie na plus identyczne wymiary pokojów dla dzieci :)

Mr A
06-07-2018, 08:33
zrezur pozwolisz, że i ja dorzucę swoje trzy grosze ;) Piszę tylko o tym co mi się nie podoba. Garaż. Jakby dostawiony na siłę, rozumiem, że jest jeszcze wiata, ale wolałbym jakieś przejście do domu. Chyba, że są dwa auta i tym pod wiatą częściej będziecie się poruszać. Podjazd podgrzewany? Bo zimą cofanie taki kawał też może być wyzwaniem.

Przejście do sypialni przez garderobę - dla mnie nie ta kolejność i...tyle ;)

Pomieszczenie gospodarcze. Chcesz tam wrzucić pompę ciepła, pralkę, suszarkę, rekuperator, jakiś uzdatniacz? I do tego miejsce na serwerownię. Jaką? Czy miejsce z natury wilgotne jest dobrym rozwiazaniem?

zrezur
07-07-2018, 19:42
Mnie się wydaje, że tam na projekcie 3,9 m to jest tylko sam podjazd/chodnik, a potem jest jeszcze jeden wymiar - 2,10 m trawy, czyli łącznie do granicy 6 metrów. To nie tak źle.
Co do samego układu, ja bym tylko jakoś próbowała zrobić przejście bezpośrednio z garażu do domu, tak żeby nie musieć np. w zimie latać po mrozie :) Reszta bardzo mi się podoba. Dla mnie szczególnie na plus identyczne wymiary pokojów dla dzieci :)

Tak dokladnie, do ulicy jest 6m. Kombinowalismy zeby bylo polaczenie garazu z domem, ale nie idzie zrobic takiego ukladu by garaz(w rozsadnej szerokosci >3m) byl od sciany wschodniej i laczyl sie z wiatrolapem. A jak bedzie od sciany polnocnej laczyl sie z domem to bedzie syf do domu wnoszony. Problem mamy by ogarnac w czystosci obecne 70m2 mieszkanie. Stad zdecydowalismy sie na oddzielony garaz by wszyscy przechodzili przez wiatrolap.

zrezur
07-07-2018, 19:49
Mnie na przykład dziwi, że nie staraliście się przylepić domu maksymalnie do północnej granicy. Macie teraz okna sypialni od północnego zachodu.
Nie dało się zrobić wejścia od drugiej ulicy? Ta ulica jest ruchliwa?

Zastawia mnie jakie chcecie mieć okno i drzwi, skoro do granicy jest tylko 3,9 m a powinno być 4 m.

Chcelismy by okno w salonie bylo na poludnie na ogrod. Stad zeby zachowac podzial domu na strefe prywatna i publiczna umiescilismy wiatrolap zaraz za kcuhnia + salonem i wejscie do domu od wschodu.

Gdyby wejscie byloby od polnocy nie mialo by sensy za bardzo umieszczac salon na poludniu z poludniowym oknem.

zrezur
07-07-2018, 19:53
A mi bardzo się układ podoba :) Aż dziwne, bo zazwyczaj mam uwagi :D

A nie, jedna rzecz. Światło Wam będzie padać w TV.

:) Skrocilismy okno z 5m do 4m. Ale mimo to dalej sie o to boje ze bedzie oswietlac TV. Chcemy zostac przy duzym oszkleniu. Bedziemy musieli jakies grube zaslony kupic by w sloneczne dni przyslaniac troche okno

zrezur
07-07-2018, 20:16
zrezur pozwolisz, że i ja dorzucę swoje trzy grosze ;) Piszę tylko o tym co mi się nie podoba. Garaż. Jakby dostawiony na siłę, rozumiem, że jest jeszcze wiata, ale wolałbym jakieś przejście do domu. Chyba, że są dwa auta i tym pod wiatą częściej będziecie się poruszać. Podjazd podgrzewany? Bo zimą cofanie taki kawał też może być wyzwaniem.

Przejście do sypialni przez garderobę - dla mnie nie ta kolejność i...tyle ;)

Pomieszczenie gospodarcze. Chcesz tam wrzucić pompę ciepła, pralkę, suszarkę, rekuperator, jakiś uzdatniacz? I do tego miejsce na serwerownię. Jaką? Czy miejsce z natury wilgotne jest dobrym rozwiazaniem?

Bardzo dobrze ze piszesz co ci sie nie podoba. O to chodzi by znalezc jak najwecej wad.

Taki plan jest zeby tym pod wiata czesciej sie poruszac. Co do podgrzewania to mysle o matach grzewczych.

Chceilismy by garaz laczyl sie z domem, albo tak jak u ciebie ze w bliskim sasiedztwie jest. Ale nie idzie niestety zrobic sensownego ukladu:/

Co do serwerowni to masz racje, w pomieszczeniu gospodarczym bedzie za wilgotno. Przenosze ja do garderoby. A sama serweronie to bedize to szafa ala rack nie zajmujaca wiecej niz 1m3, umieszczona przy suficie. Szafke ze sprzetem odnosnie automatyzacji tez w garderobie umieszcze.

Co do "Przejście do sypialni przez garderobę - dla mnie nie ta kolejność" zgadzam sie:) Moze jeszcze garaz przesuniemy do sciany wschodniej i miejsce na garderobe da sie wygospodarowac w obecnym miejscu gdzie garaz jest.

Elfir
08-07-2018, 14:06
Gdyby wejscie byloby od polnocy nie mialo by sensy za bardzo umieszczac salon na poludniu z poludniowym oknem.

w sumie nie rozumiem tej filozofii...

Daniellos_
08-07-2018, 15:13
Mi się rozkład podoba.
U mnie pomieszczeni gospodarcze ma 4m2 i mam tam pralkę, PC, bojler, szafki stojące. Dojdzie jeszcze zmiękczacz wody i wisząca szafka rack'owa zmieści się bez problemu. Za niską wilgotność ma odpowiadać wyciąg z wentylacji mechanicznej. Planujesz pralko-suszarkę czy zwykła pralka? Wtedy potrzeba trochę miejsca na suszenie prania.

Jeśli tylko możecie to sugeruję jeszcze jeden choćby mały pokój na gabinet. Ja nie mam i teraz brakuje cichego kąta do pracy przy komputerze.

Faktycznie TV w kiepskim miejscu :/

zrezur
08-07-2018, 21:44
w sumie nie rozumiem tej filozofii...

Już tłumaczę tok myslenia. Jakby wejscie do budynku bylo od polnocy to salon tez musiałby byc umieszczony przy polnocnej czesci budynku. Wtedy ekspozycja salonu jesli chodzi o okna jest wschod/zachod. Od zachodu sasiad, od wschodu ulica. Dlatego najlepsza opcja wydaje sie ulokowanie salonu od poludnia z oknem na ogrod i pozostala czesc dzialki, czyli wieksza prywatnosc.

zrezur
08-07-2018, 22:13
Mi się rozkład podoba.
U mnie pomieszczeni gospodarcze ma 4m2 i mam tam pralkę, PC, bojler, szafki stojące. Dojdzie jeszcze zmiękczacz wody i wisząca szafka rack'owa zmieści się bez problemu. Za niską wilgotność ma odpowiadać wyciąg z wentylacji mechanicznej. Planujesz pralko-suszarkę czy zwykła pralka? Wtedy potrzeba trochę miejsca na suszenie prania.

Jeśli tylko możecie to sugeruję jeszcze jeden choćby mały pokój na gabinet. Ja nie mam i teraz brakuje cichego kąta do pracy przy komputerze.

Faktycznie TV w kiepskim miejscu :/

Czyli mowisz ze WM ogarnie wilgotnosc w takim pomieszczeniu? Boje sie ze nie, ale nie sprawdzalem tego jeszcze.

Co do suszarki to zona chce osobna pralke i na niej stojaca suszarke. Ponoc ostanio to juz taki standard sie robi i urzadzenia te moga zyc w takiej symbiozie :)

Co do tv to sie przemecze, ogladam go glownie i tak wieczorami. Za dnia to leca bajki dla dzieciakow. A jak sie pierwsze wyprowadzi to zrobie sobie pokoj kinowy-audiofilski:)

Co do gabinetu, to planuje biurko w sypialni umiescic przy oknie. Obecnie tez tak mam ale mimo to raczej siedze w salonie gdy pracuje by sie nie izolowac od rodziny(pracuje w IT, moge siedziec godzinami przy laptopie i tylko on mi jest potrzebny do pracy).

BTW: fajny dziennik masz, subskrybuje go od jakiegos czasu, niedlugo bede go ogarnial od poczatku:)

Daniellos_
09-07-2018, 14:16
Ja też z IT i w domu unikam siedzenia przy kompie. Sporadycznie tylko jestem zmuszony.

Suszarka na pralce to faktycznie zgrany tandem. Część producentów ma dedykowane półki na pralkę żeby postawić na tym suszarkę np Ariston.
Jak będziesz miał suszarkę to wilgoć jest znikoma. Na pewno kiedyś taka żeby szkodziła sprzętowi.

Elfir
10-07-2018, 19:41
Już tłumaczę tok myslenia. Jakby wejscie do budynku bylo od polnocy to salon tez musiałby byc umieszczony przy polnocnej czesci budynku. Wtedy ekspozycja salonu jesli chodzi o okna jest wschod/zachod. Od zachodu sasiad, od wschodu ulica. Dlatego najlepsza opcja wydaje sie ulokowanie salonu od poludnia z oknem na ogrod i pozostala czesc dzialki, czyli wieksza prywatnosc.

Ale dlaczego musiałoby? Mnóstwo domów ma wejścia od północy a salony od południa - w zasadzie 99% gotowców

mrufka_bum
10-07-2018, 19:59
Ale dlaczego musiałoby? Mnóstwo domów ma wejścia od północy a salony od południa - w zasadzie 99% gotowców

Jeśli dobrze zrozumiałam, w układzie który proponujesz, czyli wejście od północy a salon od południa byłby problem przechodzenia do części wspólnej/gościnnej przez część prywatną/sypialną. Też bym tak nie chciała. Myślę, że projekt naprawdę jest dobrze pomyślany i nie ma się tu co czepiać.

Elfir
10-07-2018, 21:54
Dlaczego? starczy drzwi zrobić pośrodku północnej ściany.
Moim zdaniem odsuwanie domu od północy aż o 6 m powoduje, że tworzą się wąskie, długie paski niewykorzystanej przestrzeni działki. Na dodatek pokoje dzieci są niedoświetlone.

Dziwię się, że architekt nie poszedł w tę stronę,:

https://images82.fotosik.pl/1116/e4ceb757774c7ca3gen.png

mrufka_bum
10-07-2018, 21:57
Dlaczego? starczy drzwi zrobić pośrodku północnej ściany.

Chyba nie potrafię sobie wyobrazić, co masz na myśli :(

zrezur
11-07-2018, 06:01
Dlaczego? starczy drzwi zrobić pośrodku północnej ściany.
Moim zdaniem odsuwanie domu od północy aż o 6 m powoduje, że tworzą się wąskie, długie paski niewykorzystanej przestrzeni działki. Na dodatek pokoje dzieci są niedoświetlone.

Dziwię się, że architekt nie poszedł w tę stronę,:
...


Sciana polnocna jest u gory, czyli tak jak narysowalas to wejscie do budynku jest od sciany zachodniej. Czyli trzeba by to symetrycznie przeniesc na sciane wschodnia.
Odrzucalem takie rozwiazania, bo jednak chcielismy zachowac kształt prostokąta ze wzgledu na estetyke. Wydaje sie ze takie nie symetryczne rozwiązania komplikują realizacje i zwiększają koszty. Ale moge się mylić. Czy widzieliscie moze na forum gdzies takie realizacje o nie regularnych kształtach?

Tern
11-07-2018, 07:58
Trzymaj się prostokąta ;) Masz całkowitą rację, że takie złamanie bryły podbiłoby koszt budowy, a wizualnie... może wyglądać świetnie, ale ryzyko, że jednak nie wyjdzie jest spore.

W obecnym układzie bardzo podobają mi się sypialnie. Ustawne, fajnie ustawione względem stron świata i o optymalnej powierzchni. Ogólnie układ domu bardzo przyjemny i ciężko cokolwiek "ruszyć" żeby nie popsuć czegoś innego. Ale... ;)
1. Garderoba przy wejściu. Przesuńcie wejście do niej bliżej wejścia głównego (na szkicu: w dół). Będziecie mogli ustawić szafę i na prawo i na lewo od wejścia do garderoby. Jeśli szafy tam nie wstawicie, to i tak będzie łatwiej tą przestrzeń wykorzystać.
2. Master bathroom: dobrze widzę, że ma 160 x 364 cm i nie ma okna? Obawiałbym się, że wyjdzie długa, wąska i ciemna kicha. Na końcu jest wanna czy kabina prysznicowa? Po wymiarach patrząc to raczej kabina, ale wolę spytać ;)
3. TV: przemyśl, czy go nie wrzucić w róg salonu. Będzie osiągalny z kuchni (może się przydać do kontroli tego, co dzieciaki oglądają), a światło nie będzie tak przeszkadzać.
4. Założę się, że samochód częściej będzie lądował we wnęce przy garażu niż pod wiatą przy wejściu ;)

Elfir
11-07-2018, 11:43
serio północny zachód to dobre ustawienie sypialni dzieci? Czyli słońce wpada tylko póxnym popołudniem i wieczorem, kiedy dzieci powinny iść spać? A zimą nie wpada niemal wcale?

zrezur - dom może być prostokątem (ale akurat ta skośna ściana nie musi porażać budowy, bo dach może być tradycyjny dwuspadowy) - to był tylko szybki rysunek w paincie a nie projekt.

Jak pisałam - uważam, że taki układ i posadowienie jaki masz teraz marnuje ogromną powierzchnię działki na wąskie paski trudnego w sensownym zagospodarowaniu terenu (czyli zmarnowanego).

katka
11-07-2018, 13:09
Z doświadczenia powiem wam, że tak oddalony od wejścia garaż będzięcie przeklinać latami. Garaż to nie tylko miejsce na samochód. Tam zazwyczaj się trzyma wszystkie narzędzia, farby, kleje i wiele innych rzeczy. Bieganie po to choćby raz na jakiś czas a zwłaszcza w zimie bedzie uciażliwe.
No i zagadzam się z Elfir troche marnujecie miejsce na działce.
Garderoba na wejściu do sypialni też niezbyt trafione rozwiazanie.
Te prostokaty przed WC-tami to chodniczki ;) czy okna dachowe?

zrezur
11-07-2018, 20:02
Trzymaj się prostokąta ;) Masz całkowitą rację, że takie złamanie bryły podbiłoby koszt budowy, a wizualnie... może wyglądać świetnie, ale ryzyko, że jednak nie wyjdzie jest spore.

W obecnym układzie bardzo podobają mi się sypialnie. Ustawne, fajnie ustawione względem stron świata i o optymalnej powierzchni. Ogólnie układ domu bardzo przyjemny i ciężko cokolwiek "ruszyć" żeby nie popsuć czegoś innego. Ale... ;)
1. Garderoba przy wejściu. Przesuńcie wejście do niej bliżej wejścia głównego (na szkicu: w dół). Będziecie mogli ustawić szafę i na prawo i na lewo od wejścia do garderoby. Jeśli szafy tam nie wstawicie, to i tak będzie łatwiej tą przestrzeń wykorzystać.
2. Master bathroom: dobrze widzę, że ma 160 x 364 cm i nie ma okna? Obawiałbym się, że wyjdzie długa, wąska i ciemna kicha. Na końcu jest wanna czy kabina prysznicowa? Po wymiarach patrząc to raczej kabina, ale wolę spytać ;)
3. TV: przemyśl, czy go nie wrzucić w róg salonu. Będzie osiągalny z kuchni (może się przydać do kontroli tego, co dzieciaki oglądają), a światło nie będzie tak przeszkadzać.
4. Założę się, że samochód częściej będzie lądował we wnęce przy garażu niż pod wiatą przy wejściu ;)

Thx za przemyslenia:)
Ad 1.
dobra uwaga, naniesiemy poprawke.
Ad 2.
Tak bez okna. Na koncu kabina prysznicowa. Nie do konca czuje sie swobodnie w lazience z oknem. Ewentualnie rozwazylbym mleczny fix u gory. Zawsze jednak jak wchodze do lazienki to zapalam swiatlo. Planuje nawet zautomatyzowac ten proces jak da sie sensownie.
Ad 3.
Sluszna uwaga. Zamontuje go chyba na takim ruchomym ramieniu. Mam cos takiego obecnie w mieszkaniu. Mozna praktycznie pod dowolnym katem go ustawic.
Ad 4.
Mam nadzieje ze nie :)

zrezur
11-07-2018, 20:07
serio północny zachód to dobre ustawienie sypialni dzieci? Czyli słońce wpada tylko póxnym popołudniem i wieczorem, kiedy dzieci powinny iść spać? A zimą nie wpada niemal wcale?

zrezur - dom może być prostokątem (ale akurat ta skośna ściana nie musi porażać budowy, bo dach może być tradycyjny dwuspadowy) - to był tylko szybki rysunek w paincie a nie projekt.

Jak pisałam - uważam, że taki układ i posadowienie jaki masz teraz marnuje ogromną powierzchnię działki na wąskie paski trudnego w sensownym zagospodarowaniu terenu (czyli zmarnowanego).

Jednak wiekszosc czasu bedizemy w domu przebywac poznym popoludniem. Uwazam ze to pragmatyczne rozwiazanie. Wrecz obawiam sie ze bedzie za ostre i trzeba bedzie czesciowo rolety opuszczac (nie akceptuje zaluzji fasadowych). Obecnie mam okno zachodnie w kuchni i czasami daje wrecz za mocno.

zrezur
11-07-2018, 20:12
Z doświadczenia powiem wam, że tak oddalony od wejścia garaż będzięcie przeklinać latami. Garaż to nie tylko miejsce na samochód. Tam zazwyczaj się trzyma wszystkie narzędzia, farby, kleje i wiele innych rzeczy. Bieganie po to choćby raz na jakiś czas a zwłaszcza w zimie bedzie uciażliwe.
No i zagadzam się z Elfir troche marnujecie miejsce na działce.
Garderoba na wejściu do sypialni też niezbyt trafione rozwiazanie.
Te prostokaty przed WC-tami to chodniczki ;) czy okna dachowe?

Chcialbym jakos polaczyc garaz z budyniem, ale przy prostokatnej bryle nie wymyslilismy rozsadnego ukladu by garaz mial rozsadna szerokosc. Jak czytam na sieci to wiekszosc ludzi wybudowala za maly i teraz uzywa go jako graciarnie albo przerabia na pokoj. U nas mamy jeszcze nieuzytkowe poddasze, takze czesc rzeczy zamierzam tam trzymac.

W lazienkach nie ma okien, nie wiem co projektantka miala na mysli, musze zapytac :)

Tern
12-07-2018, 07:22
Jednak wiekszosc czasu bedizemy w domu przebywac poznym popoludniem. Uwazam ze to pragmatyczne rozwiazanie. Wrecz obawiam sie ze bedzie za ostre i trzeba bedzie czesciowo rolety opuszczac (nie akceptuje zaluzji fasadowych).Tutaj (suncalc.net) możesz podejrzeć, jak słońce będzie zaglądać do domu. Zwróć uwagę na oświetlenie pod koniec roku (listopad, grudzień).


Chcialbym jakos polaczyc garaz z budyniemNooo... Teraz to mnie zaciekawiłeś :P :lol2:

zrezur
12-07-2018, 20:34
Tutaj (suncalc.net) możesz podejrzeć, jak słońce będzie zaglądać do domu. Zwróć uwagę na oświetlenie pod koniec roku (listopad, grudzień).

Nooo... Teraz to mnie zaciekawiłeś :P :lol2:

Dzieki, fajna stronka. Poprosilem architekte o podobne symulacje z bryla budynku.
Balem sie ze z powodu expozycji zachodniej slonce bedzie swiecilo w oczy. Na szczescie mam troche obrocona bryle i w zimie niskie slonce nie bedzie dawac po oczach. A w lecie wyzsze slonce w oczy bedzie dawa glownie okolo 19, nie jest zle. Wynika z tego ze chyba nie musze budowac zadaszenia nad sciana zachodnia. Slonce do pokoi glownie bedize wpadal pod katem i oswietlalo polnocne sciany sypialni.

Chcialbym jakos polaczy garaz z budynkiem jakby udalo sie zrobic rozsadny uklad z rozsadna szerokoscia garazu. Ale niestety nic tu fajnego nie wymyśliliśmy.

Elfir
12-07-2018, 22:40
słońce zima tylko przy założeniu, że nie ma domu u sąsiada.

Tern
13-07-2018, 07:03
Taki urok parterowej zabudowy w mieście... :rolleyes:
Też nie kupiłbym wąskiej działki ustawionej na północny wschód. Zrezur kupił i teraz trzeba się skupić na tym, jak mu pomóc z tym co ma, zamiast kręcić nosem, że bez sensu to wszystko ;)

Elfir
13-07-2018, 12:29
ja nie twierdzę że działka bez sensu, tylko projekt niedopasowany. Pokazałam jak można lepiej wpasować dom w kontekst, spokojnie połączyć garaż z wiatrołapem. Na dodatek garaż osłaniałby taras od ulicy i można byłoby w nim trzymać np. meble tarasowe.
Ale pewnie przeróbki kosztują i autor usiłuje się pocieszać tym co dostał od architekta.

W południe zimą sąsiedni dom o wysokości 8 m ( z poddaszem), odległy o jakieś 20 m, sięga cieniem mojego domu.

mrufka_bum
13-07-2018, 13:27
Ale pewnie przeróbki kosztują i autor usiłuje się pocieszać tym co dostał od architekta.

Całkowicie zgadzam się z Ternem. Chyba jesteśmy tu, żeby sobie pomagać, a nie tylko krytykować. Nie wszyscy jesteśmy tu architektami, a w dodatku nie wszyscy trafiamy na tak błyskotliwych architektów. Może na obecnym etapie zrezur nie chce już całkowicie zmieniać projektu, jak zaproponowałaś. Może da się wymyślić jakieś delikatniejsze zmiany poprawiające funkcjonalność domu, nie mieszając aż tak mocno w pomieszczeniach?

Iscra
13-07-2018, 13:46
A lustrzane odbicie istniejącego układu? Pokoje dzieci będą od wschodu, dzięki czemu nie będą nagrzewać się latem przed snem. Dodatkowo w salonie słońce będzie raczej rano i po południu, ale wieczorem, kiedy zazwyczaj siada się przed TV, słońce będzie po drugiej stronie, czyli od kuchni.

mrufka_bum
13-07-2018, 14:20
A takie cuś?
416220

Zrobiłam przejście z garażu do kotłowni. Tylko nie wiem czy garaż mógłby być w tym miejscu? Łazienka z garderobą wedle uznania, skoro nie lubisz łazienek z oknami :)
Oczywiście to tylko moja nieśmiała propozycja :)

Elfir
13-07-2018, 17:44
Całkowicie zgadzam się z Ternem. Chyba jesteśmy tu, żeby sobie pomagać, a nie tylko krytykować.

Chyba nie tylko krytykowałam, skoro pokazałam alternatywne rozwiązanie. Uprzedzałam na samym początku, że pytanie "co sadzicie" na etapie, w którym już nic nie można zmieniać poza kosmetycznymi poprawkami, psuje humor.

Ale autor napisał, że wpłacił dopiero 20% zaliczki. To zrozumiałam, że jest na początku drogi projektowej a nie na końcu.

zrezur
14-07-2018, 08:01
A takie cuś?

Zrobiłam przejście z garażu do kotłowni. Tylko nie wiem czy garaż mógłby być w tym miejscu? Łazienka z garderobą wedle uznania, skoro nie lubisz łazienek z oknami :)
Oczywiście to tylko moja nieśmiała propozycja :)

Rozważaliśmy taki układ
416252

Zrezygnowaliśmy z tego powodu, że garaż nie łączyłby się z wiatrołapem i wnośilibysmy od razu z garażu do przestrzeni prywatnej dużo brudu z zewnątrz.

zrezur
14-07-2018, 08:32
Chyba nie tylko krytykowałam, skoro pokazałam alternatywne rozwiązanie. Uprzedzałam na samym początku, że pytanie "co sadzicie" na etapie, w którym już nic nie można zmieniać poza kosmetycznymi poprawkami, psuje humor.

Ale autor napisał, że wpłacił dopiero 20% zaliczki. To zrozumiałam, że jest na początku drogi projektowej a nie na końcu.

Można krytykować i lać hejt. Jestem na to odporny, także nie ma problemu.
Jestem pod koniec ustalania układu wewnetrznego, także mogę jeszcze dużo zmienić. Projekt robię z biurem architektonicznym ktore zaprojektowało budynek w którym aktualnie mieszkam. Budynek bardzo mi się podoba tylko nie wiem kto był autorem koncepcji. Na codzień robia projekty bardziej dla deweloperów. Co do projektu mojego domu to niestety nie wykazują się inicjatywą.

Tak jak wspomniałem wpłaciłem 20%, rozważam pójscie do innego biura by sprawdzić czy są w stanie coś fajniejszego zaproponować.

zrezur
14-07-2018, 08:37
A lustrzane odbicie istniejącego układu? Pokoje dzieci będą od wschodu, dzięki czemu nie będą nagrzewać się latem przed snem. Dodatkowo w salonie słońce będzie raczej rano i po południu, ale wieczorem, kiedy zazwyczaj siada się przed TV, słońce będzie po drugiej stronie, czyli od kuchni.

Co do sypialń to montuje klimatyzacje w nich by wieczorem przed snem codziennie schłodzić powietrze.
Obecny układ wydaje mi się lepszy bo po szkole złapią dzieciaki trochę słońca.

Elfir
14-07-2018, 14:44
Powinieneś jednak poprosić o symulację zacienienia podczas przesilenia zimowego i letniego, biorąc pod uwagę budynek sąsiedni i żywopłot w granicy działki.