PDA

Zobacz pełną wersję : Ferroli biopellet 24KW vs. lidia compact 5-25KW, stalmark eko silver 24kw



RadoRado
09-07-2018, 11:44
Witam,

stoję przed wymianą kotła i jestem zainteresowany tymi modelami zważywszy na cenę w porównaniu do np red selecta jest spora różnica.
Mam na oku jeszcze Stalmark 24KW eko silver.
Czy ktoś ma lub miał styczność z tymi kotłami i może coś napisać? Dwa pierwsze konstrukcją przypominają reda dlatego wpadły mi w oko.
Bardzo mało informacji jest na temat tych kotółw i nie mogę podjąć ostatecznej decyzji.
Proszę o jakieś mądre za lub przeciw i od razu mówię, że red selecta odpada ze względu na cenę...
Ferroli biopellet w granicach 9k, lidia compact 10,5k, stalmark 11k.
Wiadomo, że stalmark to krajowy kocioł i serwis z czesciami pewnie najmniej klopotliwy, ale jakoś ten ferroli wygladem i ceną tez do mnie przemawia...
Firma z tego co czytałem od lat zajmuje się szeroko pojętym tematem ciepła, ale więcej na temat kotłów nie dowiedziałem się nigdzie tylko od sprzedawców pare zdań na co przymykam oko, bo wiadomo, że nic innego mi nie powiedzą niż to co chcę usłyszeć.

Pello
09-07-2018, 15:47
O Ferroli raczej nie dowiesz się, bo firma w Polsce zajmowała się przede wszystkim kotłami olejowo-gazowymi praz produkcją grzejników. Tak, że pewnie sprowadziła trochę kotłów z Włoch do testowania. To mogą być bardzo fajne kotły, ale sieci instalatorów i serwisu tych kotłów przypuszczam jeszcze nie ma. Sprzedawali wcześniej palniki na pellety Lamborgini pod własną marką, ale im nie wyszło.

Dlatego póki co polecam Lidię - o to znana wśród instalatorów i serwisantów stajnia Wentora, czyli kotłów RED - specjalizująca się od lat w pellecie.
Stalmark jest na pewno też dobrym kotłem, ale go nie znam, dlatego nie na ten temat nie mówię.
Pzdr

eliks
09-07-2018, 23:20
Rado jak dużą powierzchnię masz do grzania? Tak się pytam bo podałeś przykład Lidii i Ekosilvera a to kompletnie 2 skrajnie różniące się kotły. Przy Lidii jest trochę roboty, nawet palnika to samo nie wyczyści i ma małą pojemność wodną. Mieszczą się tu 3 woreczki peletu i ta dziura do załadunku też wygodna nie jest. Ekosilver dobrze ustawiony to w miarę bezobsługowy kocioł z dużym zasobnikiem paliwa i samoczyszczącym się wymiennikiem, choć to król modulacji nie jest. Nie wiem, w tym pieniądzach ciężko cokolwiek pewnego zaproponować, Kozlusan dobra firma, ale kocioł na pewno nie do każdego domu. I pomyśleć że Edilkamin Lagunę P można było kupić do kwietnia jeszcze za 9500zł.....

RadoRado
10-07-2018, 09:36
Dziękuję za zainteresowanie się moim problemem.
Powierzchnia do ogrzanie to około 220m, do tej pory był stary śmieciuch 20kw i w pogodę w granicach 0 stopni tlił się na 40 stopniach i smolił się niemiłosiernie, ale tyle wystarczyło żeby temp w domu była w granicach 23 stopnia w nocy otwierałem okno, bo za gorąco było. Przy -15 musiałem już trzymać go na 70-80 stopni żeby w domu było te 23-24 stopnie.
Był nieszczelny i ogólnie trup...
Co do Lidia, to przeraża mnie właśnie pojemnik na pellet 45 kg to trochę mało. Napisałem do firmy wentor i odpisali, że trwają prace nad dokładką, ale na dzień dzisiejszy nic nie mogą obiecać. Przy takiej mocy i tak małym zasypie wizyta w kotłowni co kilka godzin murowana.
Kotłownia jest duża, około 14-16m także mogę tam wstawić wszystko, ale że robię ją od podstaw na nowo chciałbym żeby jakiś wizual też był na jakimś poziomie.
Układ jest bardzo prosty, jeden układ i same konwektory, woda ciepła z elektrycznych podgrzewaczy co mi bardzo pasuje, bo dzieciak się nie poparzy ustawiając temperaturę na wyświetlaczu.
Także pozostało mi tylko wstawić kocioł, podłączyć zasilanie i powrót i zapomnieć o kotlłowni...
na dole w kuchni i salonie zamontuję termoregulatory do grzejników a na górę gdzie spędzam więcej czasu będzie komputerek którym ustawię temp. na kotle i będzie utrzymywał temp. względem górnych pomieszczeń.
Jakie jeszcze dobre kotły są na które warto zwrócić uwagę?

Kroitz
10-07-2018, 11:12
Rado , to pomyśl o Slimpelu, też od Kozlusana. Sprawdzony w PL, kotły śmiagają bezawaryjnie juz w PL od 3 lat. Zasobnik 120kg, automatyczne czyszczenie palnika i wymiennika plus pompa elektroniczna gratis :) Wizualnie też całkiem sobie :)

RadoRado
10-07-2018, 11:57
Rado , to pomyśl o Slimpelu, też od Kozlusana. Sprawdzony w PL, kotły śmiagają bezawaryjnie juz w PL od 3 lat. Zasobnik 120kg, automatyczne czyszczenie palnika i wymiennika plus pompa elektroniczna gratis :) Wizualnie też całkiem sobie :)


Jaka jest jego cena? Już głupieje od tych cen, gdzie nie wejdę inna cena tego samego kotła i różnią się kilkoma tysiącami. Widzę, że red selecte 20kw mogę kupić za 13600 a na allegro ten sam kocioł koło 16000 więc nie wiem o co chodzi?

Pello
10-07-2018, 13:37
Musisz się na coś zdecydować. Nikt tego za ciebie nie zrobi. Kontaktuj się z producentem, niech Ci da namiary na lokalnego rekomendowanego instalatora. Pogadaj z nim. Niech da ci ofertę dostawy montażu na 8% VAT za który będzie odpowiadał. Może ta opcja będzie najlepsza i najtańsza.
Pzdr

eliks
10-07-2018, 14:31
Jaka jest jego cena? Już głupieje od tych cen, gdzie nie wejdę inna cena tego samego kotła i różnią się kilkoma tysiącami. Widzę, że red selecte 20kw mogę kupić za 13600 a na allegro ten sam kocioł koło 16000 więc nie wiem o co chodzi?

Myślę że Slimpela wyrwiesz w cenie tego Stalmarka. Napisz pw do Kroitza jak juz się wypowiedział. On takie kotły montuje na codzień a może jakaś ofertę Ci złoży. Z tych 2 kotłów Kozlusana na pewno brał bym Slimpela.

RadoRado
11-07-2018, 10:27
Myślę że Slimpela wyrwiesz w cenie tego Stalmarka. Napisz pw do Kroitza jak juz się wypowiedział. On takie kotły montuje na codzień a może jakaś ofertę Ci złoży. Z tych 2 kotłów Kozlusana na pewno brał bym Slimpela.

OK, dziękuję. Napisałem do Kroitza z zapytaniem o cenę.
Znalazłem jeszcze coś takiego i bardzo ciekawie to wygląda FERROLI BIOPELLET TECH 21S 21 kW Cena koło 10000 i pojemnik na pellet 100kg co by mi bardzo odpowiadało. Zasada działania jak Lidia i Red a cena jednak konkurencyjna...
Co myślicie?

Puławiak
11-07-2018, 12:12
eee to nie ta klasa co Red. to jakiś kolejny brand ferroli i to raczej kupiony w u jakiegoś włoskiego producenta garażowego.

RadoRado
11-07-2018, 13:17
Klasa moze i nie ta sama, ale zasada działania i konstrukcja identyczna a cena 5k taniej więc chyba warto spróbować?
Dzwoniłem i jest dostępny 21KW za 9650. Do końca tygodnia muszę podjąć decyzję...

Pello
11-07-2018, 14:11
Zasada działania i konstrukcja to nie wszystko. Ważny jest program sterujący i rodzaj użytych materiałów. A o tym nikt nic nie wie. Przemyśl jeszcze raz zakup. To sporo pieniędzy i szkoda, żebyś się później mocował z serwisem.
Przeczytaj wątek o kotle Seko i wyciągnij wnioski.

Pzdr

eliks
11-07-2018, 19:11
Przecież wszyscy Ci pisaliśmy o specyfice sterowania kotłów włoskich czy tego Turasa, toteż pisze Ci Pello a ty dalej swoje. Podobne, nie znaczy to samo. Tak sobie teraz pomyśl, czym jest np. 2500zł które dołożysz np. do Slimpela w perspektywie tych kilku lat pracy kotła? I jak pisałem, o serwis to ty się nie bój.

RadoRado
11-07-2018, 20:05
Spokojnie :)
Napisałem do Kroitza z rana i czekam na info
Nie chcę was w żadnym wypadku zdenerwować i drażnić, po prostu w międzyczasie coś tam jeszcze analizuje i czytam :)
Mogę już w sumie nie pytać jak tak reagujecie na to :)
Zostaje już tylko chyba Red Selecta i Slimpel...

eliks
11-07-2018, 21:31
My jesteśmy spokojni, tu chodzi o Ciebie i wytrącenie Cię ze złej ścieżki. Ogólnie rynek wygląda tak, że do śmieciucha/olejaka dodawany jest "markowy" palnik który w reklamie radzi sobie z każdym rodzajem pelletu. W rzeczywistości wygląda to tak, że czytając DTRkę piszą wyraźnie, że nie uznają gwarancji jeśli palnik zostanie uszkodzony przez słabej jakości pellet. Jeśli mierzysz się na Selectę, to popytaj Puławiaka jeszcze o Edilkamin Laguna P 18KW.... https://www.youtube.com/watch?v=VFR3zhRCPRg

RadoRado
16-07-2018, 10:17
Z uwagi na to, że kolega Kroitz się nie odezwał postanowiłem za namową kolegi Puławiaka zadzwonić do firmy którą mi polecił i z butów mnie wyrwało.
Mianowicie za Waszą namową wybrałem kocioł Red Selecta 20KW więc dzwonię do tej firm X i pytam ile kosztuje ten kocioł wraz z usługą montażu.
Pan po krótkiej rozmowie zrobił wyliczenia i powiedział mi kwotę 24k :)
Instalacja miała by polegać na podłączeniu dwóch rurek czyli zasilanie, powrót i komin z tego co deklaruje producent cała hudraulika jest w kotle więc skąd 10k za robociznę skoro kocioł kosztuje w granicach 14k?
Rurki mam już wyprowadzone nowe pod kocioł blisko przy ziemi tylko przykręcić więc o co chodzi?
Dodam jeszcze, że instalacja to same grzejniki bez CWU. Tak jak napisałem zasilanie i powrót.

Puławiak
16-07-2018, 10:23
Z uwagi na to, że kolega Kroitz się nie odezwał postanowiłem za namową kolegi Puławiaka zadzwonić do firmy którą mi polecił i z butów mnie wyrwało.
Mianowicie za Waszą namową wybrałem kocioł Red Selecta 20KW więc dzwonię do tej firm X i pytam ile kosztuje ten kocioł wraz z usługą montażu.
Pan po krótkiej rozmowie zrobił wyliczenia i powiedział mi kwotę 24k :)
Instalacja miała by polegać na podłączeniu dwóch rurek czyli zasilanie, powrót i komin z tego co deklaruje producent cała hudraulika jest w kotle więc skąd 10k za robociznę skoro kocioł kosztuje w granicach 14k?
Rurki mam już wyprowadzone nowe pod kocioł blisko przy ziemi tylko przykręcić więc o co chodzi?

No nie tak do końca tam troche pewnie jeszcze trzeba materiału włożyć dobra dzwoń będę niedługo montował Lagune w Głuchołazach to i selectę mogę podłączyć w Prudniku.

karoka65
16-07-2018, 12:25
To widzę koledzy instalatorzy z forum łupią aż trzeszczy :)
A ja w piątek zasuwałem do Kaniowa koło Czechowic-Dziedzic ( 200km w jedną stronę dojazd ) kocioł 9400, dwie pompy elektroniczne, rury kształtki, wymiana rur do zasobnika CWU, robocizna, i wyszło ze wszystkim 12.200pln.
Tu za dwie rurki 10 tysi, jeszcze na 8%. Faktycznie okazja, hehe

eliks
16-07-2018, 16:14
Psujesz rynek chłopie, 1000zł na czysto za robotę, chyba że kocioł masz marżowy ;-)

karoka65
17-07-2018, 23:09
Eliks za darmo nie pracuję. Może Ciebie stać na to żeby zapłacić za podlutowanie dwóch rurek 10 tysi, mi nic do tego.
Gościu pisze że ma podciągnięte rury zasilania i powrotu w miejsce gdzie ma stać kocioł, może te kilka kształtek i kawałki rurek będą wlutowane nie z miedzi a ze złota?
A co do marży, myślę że na tych cudeńkach musi być bardzo wysoka skoro na forum zrobił się taki wysyp instalatorów naganiających na nie.

eliks
18-07-2018, 08:57
Karoka ja się śmieje trochę sarkastycznie. Masz rację co do wysypu instalatorów. Zawsze jednak można poprosić wycenę roboty tak jak w w/w przypadku i wtedy wie na czym się stoi.

Puławiak
18-07-2018, 09:21
To widzę koledzy instalatorzy z forum łupią aż trzeszczy :)
A ja w piątek zasuwałem do Kaniowa koło Czechowic-Dziedzic ( 200km w jedną stronę dojazd ) kocioł 9400, dwie pompy elektroniczne, rury kształtki, wymiana rur do zasobnika CWU, robocizna, i wyszło ze wszystkim 12.200pln.
Tu za dwie rurki 10 tysi, jeszcze na 8%. Faktycznie okazja, hehe

Sam wiesz że robota robocie nie równa. Zwłaszcza lubię tekst Panie tu wszystko jest gotowe tylko kocioł podłączyć a później się okazuje że " tylko dwie rurki podłączyć " to roboty na 3 dni i materiału na kilka tyś zł. "Tylko dwie rurki" i np 18 mb rury trzeba zamontować.

RadoRado
18-07-2018, 14:44
Tak wygląda to w obecnym stanie...
Wlot do komina zrobiony na na wys 1m i średnica pod pelet 100 więc dalej twierdzicie, że jest kupe roboty?
Mówię, że nie mam w domu nic oprócz konwektorowych grzejników, wode ciepłą mam na dole i na górze w łazienkach z elektronicznych podgrzewaczy, co mi bardzo pasuje więc instalacja bardzo prosta.





416477

eliks
18-07-2018, 15:11
Ma podobnje jak u mnie co nie Wojtek? :-)

Puławiak
18-07-2018, 18:11
Ma podobnje jak u mnie co nie Wojtek? :-)

taaa no moze trochę łatwiej pewnie trochę mniej towaru trzeba

eliks
18-07-2018, 19:45
Na pewno mniej materiału jak tak patrzę, ale sytuacja podobna z zasilaniem, powrotem i kominem a wbrew pozorom nie wszystko tak prosto i szybko.

Kroitz
18-07-2018, 21:48
Żeby nie było, z opóźnieniem ale się odezwałem :D pozdrawiam

karoka65
19-07-2018, 19:29
Sam wiesz że robota robocie nie równa. Zwłaszcza lubię tekst Panie tu wszystko jest gotowe tylko kocioł podłączyć a później się okazuje że " tylko dwie rurki podłączyć " to roboty na 3 dni i materiału na kilka tyś zł. "Tylko dwie rurki" i np 18 mb rury trzeba zamontować.
Puławiak kocioł przerzucić to jest jeden dzień w dwie osoby. Stary wywalić, nowy wstawić do kotłowni, nowy otwór do komina, przeważnie 2 lub 3 pompy, zawór 4D z siłownikiem, gdzie układ zamknięty jeszcze zawór DBV, czasami jeszcze 10 czy więcej termostatów się zakłada jeśli klient ma taką wolę.
Powiadasz 18m rury? choćby ją kupił w byle jakim sklepie to masz przy rurze 28 około 32pln/m, dodać kształtki żeby je sklecić do kupy to jest raptem 6 stówek anwet niech będę rozrzutny to tysiak.
Skoro podobno automatyka jest w kotle to za co dalsze 9400pln?

Puławiak
19-07-2018, 20:50
Nie wiem to nie moja wycena. W kotle jest pompa a nie cała automatyka.

Puławiak
19-07-2018, 21:25
Może wrzuć jakieś fotki z tych twojego taniego montażu. Kurde te rury miedziane 28*1 masz jakieś tanie gdzie kupujesz? Acha i nowy otwór na czopuch to kujesz w ceramice czy też może we wykładach kominowych

karoka65
19-07-2018, 23:51
Nie mam w zwyczaju robić zdjęć u klientów bo wypadałoby zapytać czy można a nie każdy chce i może sobie to różnie rozumieć ale może zacznę.
Co do rur to jak jesteś chętny mogę Cię zaopatrywać w takiej cenie w każdą ilość i jeszcze na tym zarobię.
Robimy tylko na rurach 28*1 ( Hutmen ).
Z otworami bywa różnie choć staram się podjechać wcześniej i zobaczyć jak wygląda kotłownia, komin albo prosze o zrobienie zdjęć i zmierzenie wysokości do osi obecnego czopucha. Biorę kocioł albo z tylnym wyjściem albo z górnym jak jest otwór na "przyzwoitej" wysokości a jeśli nie da rady to albo się kuje albo wierci, zależy z czego jest komin.
Trzeba mieć tylko czym, reszta to pikuś :)
Piszą ludzie że cała automatyka a tu widzę że ta cała automatyka to jedna pompa i termostat który ma utrzymywać żądane temperatury w całym domu?
Biedna ta automatyka powiem ale na marketingowe potrzeby forum widać wystarcza :)
Puławiak to co z tą resztą wyceny do 10 tysi, gościu dał zdjęcie jak to wygląda?
Eliks pisze 1200 robota, rury 600?
Aaaa zapomniałem ma być rozrzutnie to 1000 rury tyle że u kolegi 18m to raczej nie wyjdzie, może ze 4m bo zdjęcie jedno to ciężko określić, uzupełnienie tej jednak nie pełnej automatyki ile? i co to ma być ewentualnie?
Mamy 2200 na bogato za rury ( bardzo naciągane te rury ) i robotę, co zżera następne 7800?
W piątek na przerzutkę kotła poszło mi 4,7m to co koło kotła trzeba było + wymienione zasilanie i powrót bo bojlera za ścianą ze stali na miedź.

Puławiak
20-07-2018, 05:31
Nie mam w zwyczaju robić zdjęć u klientów bo wypadałoby zapytać czy można a nie każdy chce i może sobie to różnie rozumieć ale może zacznę.
Co do rur to jak jesteś chętny mogę Cię zaopatrywać w takiej cenie w każdą ilość i jeszcze na tym zarobię.
Robimy tylko na rurach 28*1 ( Hutmen ).
Z otworami bywa różnie choć staram się podjechać wcześniej i zobaczyć jak wygląda kotłownia, komin albo prosze o zrobienie zdjęć i zmierzenie wysokości do osi obecnego czopucha. Biorę kocioł albo z tylnym wyjściem albo z górnym jak jest otwór na "przyzwoitej" wysokości a jeśli nie da rady to albo się kuje albo wierci, zależy z czego jest komin.
Trzeba mieć tylko czym, reszta to pikuś :)
Piszą ludzie że cała automatyka a tu widzę że ta cała automatyka to jedna pompa i termostat który ma utrzymywać żądane temperatury w całym domu?
Biedna ta automatyka powiem ale na marketingowe potrzeby forum widać wystarcza :)
Puławiak to co z tą resztą wyceny do 10 tysi, gościu dał zdjęcie jak to wygląda?
Eliks pisze 1200 robota, rury 600?
Aaaa zapomniałem ma być rozrzutnie to 1000 rury tyle że u kolegi 18m to raczej nie wyjdzie, może ze 4m bo zdjęcie jedno to ciężko określić, uzupełnienie tej jednak nie pełnej automatyki ile? i co to ma być ewentualnie?
Mamy 2200 na bogato za rury ( bardzo naciągane te rury ) i robotę, co zżera następne 7800?
W piątek na przerzutkę kotła poszło mi 4,7m to co koło kotła trzeba było + wymienione zasilanie i powrót bo bojlera za ścianą ze stali na miedź.
Tak jak napisałem to nie moja wycena ale chętnie za taką kasę to zrobię i wtedy wystarczy mi jedna taka kotłownia w miesiącu.

RadoRado
27-08-2018, 10:23
Witam,

jestem już po montażu i chciałbym mimo wszystko podziękowac Wam, że w ogóle zainteresowaliście się tematem.
Wybór jednak padł na Ferroli, nie wiem może będę żałował, ale odezwał sie do mnie przedstawiciel firmy i szepnął, że w moim mieście jest dystrybutor jak i serwis także nie było już się nad czym zastanawiać.
Po zamontowaniu przez niezależnego instalatora miałem już stycznosć z serwisem który zjawił się następnego dnia z pełnym pakietem części przy sobie (motoreduktor, czujniki, płyta główna itp) w razie czego. Na szczęście w trakcie transportu do kotłowni coś się wypięło z płyty. Serwisant z mojego miasta był na urolpie, to podjechał z miasta oddalonego o 50km co uważam na duży plus!
Dziękuję przede wszystkim Puławiakowi, że jednak zadeklarował się na montaż gdybym się zecydował, ale tak jak piszę serwis pod nosem jednak jest najważniejszy i cena nie będę ukrywał...

eliks
27-08-2018, 10:32
No i super :cool:

RadoRado
27-08-2018, 10:58
Może podam jeszcze koszty:

Kocioł ferroli 24KW - 7990zł na 8%
Zawór esbe ochronny (montowany w lidia compact) 1" na 55* - 260zł
Rury, kształtki hydrauliczne, zawór schładzający itp 900zł
Robociyna 800zł
Czas operacji 7h z odpowietrzeniem grzejników.

Puławiak
27-08-2018, 13:37
Może podam jeszcze koszty:

Kocioł ferroli 24KW - 7990zł na 8%
Zawór esbe ochronny (montowany w lidia compact) 1" na 55* - 260zł
Rury, kształtki hydrauliczne, zawór schładzający itp 900zł
Robociyna 800zł
Czas operacji 7h z odpowietrzeniem grzejników.

Nie masz zamontowanego termostatu ?

RadoRado
27-08-2018, 15:12
Teraz to mnie zaskoczyłeś, jaki termostat?
Tak wygląda montaż instalacji za kotłem, potrzeba jeszcze termostat jakiś?

Puławiak
27-08-2018, 20:34
Teraz to mnie zaskoczyłeś, jaki termostat?
Tak wygląda montaż instalacji za kotłem, potrzeba jeszcze termostat jakiś?

Tak - taki którym będziesz regulował sobie temperaturę w domu. i który w zależności od potrzeb będzie Ci rozpalał i wygaszał kocioł. Serwis nie zaproponował czegoś takiego ? Bo inaczej będzie pracował na termostat wbydowany w kocioł i będzie mierzył temperaturę w kotłowni a nie w domu i będzie pracował na potrzeby tej temperatury ( czyli temp w kotłowni)

RadoRado
27-08-2018, 23:29
Tak - taki którym będziesz regulował sobie temperaturę w domu. i który w zależności od potrzeb będzie Ci rozpalał i wygaszał kocioł. Serwis nie zaproponował czegoś takiego ? Bo inaczej będzie pracował na termostat wbydowany w kocioł i będzie mierzył temperaturę w kotłowni a nie w domu i będzie pracował na potrzeby tej temperatury ( czyli temp w kotłowni)


Sam montaż zrobił chłopak z heiztechnika a serwis był wzywany do odpalenia kotła, bo coś się wypięło na płycie i nie zagłębiali się w instalacje oraz wyposażenie. Odpalili, posprawdzali, czy dobrze podłączony i podbili kartę.
Co do sterowania, to myślałem żeby po prostu ustawić termostaty w domu na 23 stopnie przy kaloryferach i kocioł będzie normalnie chodził jak kiedyś kopciuch tyle, że będzie wygaszany na noc.
Będzie odpalany od 6.00-7.30 i później od 15-22
Taki termostat mi się nie sprawdzi, bo co mi po tym, że się wyłączy np przy 23 jak dogrzeje górę gdzie będzie zamontowany a na dole w tym momencie np może być 21 stopni i dzieci będą marzły.
Nie mam porobionych oddzielnie obiegów góra-dół.
Czy to będzie złe rozwiązanie?
Specjalnie pozakładałem elektroniczne termostaty z programowaniem temperatury żeby w miarę wszędzie była równa temperatura.
Na kotle ustawie temp wody na 65 stopni i kocioł będzie sobie modulował moc żeby utrzymać tempetature wody.

Puławiak
28-08-2018, 06:04
Sam montaż zrobił chłopak z heiztechnika a serwis był wzywany do odpalenia kotła, bo coś się wypięło na płycie i nie zagłębiali się w instalacje oraz wyposażenie. Odpalili, posprawdzali, czy dobrze podłączony i podbili kartę.
Co do sterowania, to myślałem żeby po prostu ustawić termostaty w domu na 23 stopnie przy kaloryferach i kocioł będzie normalnie chodził jak kiedyś kopciuch tyle, że będzie wygaszany na noc.
Będzie odpalany od 6.00-7.30 i później od 15-22
Taki termostat mi się nie sprawdzi, bo co mi po tym, że się wyłączy np przy 23 jak dogrzeje górę gdzie będzie zamontowany a na dole w tym momencie np może być 21 stopni i dzieci będą marzły.
Nie mam porobionych oddzielnie obiegów góra-dół.
Czy to będzie złe rozwiązanie?
Specjalnie pozakładałem elektroniczne termostaty z programowaniem temperatury żeby w miarę wszędzie była równa temperatura.
Na kotle ustawie temp wody na 65 stopni i kocioł będzie sobie modulował moc żeby utrzymać tempetature wody.

Acha spoko to żarnik będzie często wymieniany no i zapotrzebowanie na pellet też będzie trochę większe. No i chyba taknie całkiem wiesz jak to urządzenie funkcjonuje. Sprawdz sobie co to jest temperatura pokojowa i do czego służy ( jak wpływa na pracę urządzenia )

RadoRado
28-08-2018, 08:39
Dlaczego żarnik ma być częsciej wymieniany skoro będzie mniej razy odpalał, bo dwa razy dziennie a nie co chwilę jak komputerek da znać, że temp spadła? Przecież będzie wtedy tak odpalać nawet co 1h jak spadnie temp w pokoju?
Jakie rozwiązanie proponujesz?

Puławiak
28-08-2018, 10:20
Dlaczego żarnik ma być częsciej wymieniany skoro będzie mniej razy odpalał, bo dwa razy dziennie a nie co chwilę jak komputerek da znać, że temp spadła? Przecież będzie wtedy tak odpalać nawet co 1h jak spadnie temp w pokoju?
Jakie rozwiązanie proponujesz?

W jaki sposób ma się rozpalac tylko 2 razy dziennie. Przecież to głowice będą decydowały kiedy ma pracować. To nie będą dwa rozpalenia tylko kilka i co to jest temperatura pokojowa w kotle i do czego służy? Nie wiem ja się nie znam nic nie proponuje. Pomysł poczytaj instrukcje zastanów się jak to pracuje

RadoRado
28-08-2018, 11:01
To moze inaczej, jakim cudem termoregulatory na grzejnikach maja mu się kazać rozpalać?
Chce żeby cały czas mi chodził w zadanych godzinach utrzymując temp. na kotle 65 stopni poprzez modulacje.
Po prostu wł kocioł, ustawiam temp wody na kotle 65 stopni i jak jest w stanie ją utrzymać mimo obiegu schodzi z modulacją i się pali, jak nie wchodzi na drugi czy trzeci stopien i pali się nadal pobierając większą ilosć paliwa jaką w danym momencie potrzebuje budynek.
Termostaty ustawie np na 22 stopnie i jak w danym pokoju osiągnie taką temp zmniejszy przepływ na rzecz innego pomieszczenia a jak będzie już wszędzie ciepło kocioł zejdzie z modulacją na min.
Będzie się to odbywało w godzinach od 15 do 22 i rano od 6 do 8 to wszystko, dwa rozpalenia na dobę...

RadoRado
28-08-2018, 11:18
Czytam insrukcję i nie pisze nic o temp pokojowej kotła.
Na wyświetlaczu równieżnie jest wyświetlana temperatura wody kotła i tylko ustawia się temp wody i do tej wartości kocioł dostosowuje modulacje.
Czyli działa jak mój stary kopciuch, chciałem na piecu mieć 65 to klapka to regulowała i to mi pasowało.
Jeżeli zobaczę, że nie dogrzewa mi przy tej temp. po prostu dam temp wody na 75 stopni i po kłopocie.

karoka65
28-08-2018, 11:30
Puławiak nigdy nie osiągniesz takiego komfortu cieplnego przy zastosowaniu jednego termostatu na całym budynku jak przy zastosowaniu głowic termostatycznym w każdym pomieszczeniu jak ma kolega Rado.
Tłumaczyłem to stronę wcześniej.
Jeśli sterownik tego kotła ( nie znam sterownika ) ma możliwość programowania godzin w jakich ma pracować to będzie to działało dokładnie jak pisze Rado i będzie o wiele lepszym rozwiązaniem jak ten jeden biedny termostat na cały dom :)
Aaaa, i jak widzę jednak podłączenie było bliżej mojej wyceny a nie tych 10 tysięcy, czyli ja chyba też za darmo nie robię :) ale zawsze widać można na forum "ustrzelić frajera" który da się ustrzelić "myśliwym".

RadoRado
28-08-2018, 11:49
Puławiak nigdy nie osiągniesz takiego komfortu cieplnego przy zastosowaniu jednego termostatu na całym budynku jak przy zastosowaniu głowic termostatycznym w każdym pomieszczeniu jak ma kolega Rado.
Tłumaczyłem to stronę wcześniej.
Jeśli sterownik tego kotła ( nie znam sterownika ) ma możliwość programowania godzin w jakich ma pracować to będzie to działało dokładnie jak pisze Rado i będzie o wiele lepszym rozwiązaniem jak ten jeden biedny termostat na cały dom :)
Aaaa, i jak widzę jednak podłączenie było bliżej mojej wyceny a nie tych 10 tysięcy, czyli ja chyba też za darmo nie robię :) ale zawsze widać można na forum "ustrzelić frajera" który da się ustrzelić "myśliwym".

Dokładnie!

Czytam instrukcję i jest tak:

- Czujnik temp na płycie kotła, co jest mi bez sensu, bo kocioł stoi w kotłowni dwa piętra niżej.

- Możliwość podłączenia termostatu który będzie wył. kocioł jak osiągnie temp. co w moim przypadku tez jest niemożliwe, bo mam dwa piętra i jedno będzie niedogrzane a drugie już wył obieg.

-Czujnik S-ACQUA (S2): Czujnik zewnętrzny na zasilaniu (domyślnie) lub zb.
buforowym, podłączony do płyty głównej. To jest to ustawienie które powinno u mnie się sprawdzić, bo po prostu utrzymuje wodę w określonej zadanej temp. poprzez modulację w określonych tylko przeze mnie godzinach a głowice termostatyczne będą utrzymywały w miarę równą temp. w pokojach po np 22 stopnie.

Kocioł ma się rozpalić tylko 2 razy dziennie rano na 1,5h i po południu na 7h to wszystko...
Jak będzie żle to funkcjonowało, to będę cos myślał, ale póki co jestem zielony w temacie a nikt nie chce pomóc, czy coś podpowiedzieć...

Programy jakie posiada kocioł, to dzienny, tygodniowy i weekendowy.

Puławiak
28-08-2018, 13:49
Dokładnie!

Czytam instrukcję i jest tak:

- Czujnik temp na płycie kotła, co jest mi bez sensu, bo kocioł stoi w kotłowni dwa piętra niżej.

- Możliwość podłączenia termostatu który będzie wył. kocioł jak osiągnie temp. co w moim przypadku tez jest niemożliwe, bo mam dwa piętra i jedno będzie niedogrzane a drugie już wył obieg.

-Czujnik S-ACQUA (S2): Czujnik zewnętrzny na zasilaniu (domyślnie) lub zb.
buforowym, podłączony do płyty głównej. To jest to ustawienie które powinno u mnie się sprawdzić, bo po prostu utrzymuje wodę w określonej zadanej temp. poprzez modulację w określonych tylko przeze mnie godzinach a głowice termostatyczne będą utrzymywały w miarę równą temp. w pokojach po np 22 stopnie.

Kocioł ma się rozpalić tylko 2 razy dziennie rano na 1,5h i po południu na 7h to wszystko...
Jak będzie żle to funkcjonowało, to będę cos myślał, ale póki co jestem zielony w temacie a nikt nie chce pomóc, czy coś podpowiedzieć...

Programy jakie posiada kocioł, to dzienny, tygodniowy i weekendowy.

W kotle jest czujnik temperatury otoczenia. Zadzwoń do serwisu i zapytaj po co jest i jak to działa. Popytaj jak konkretnie funkcjonuje. A co będzie jak zamknie się 80 % grzejników

karoka65
28-08-2018, 14:09
To byłby najgłupsze co można byłoby wymyślić a nie można by tego wyłączyć w oprogramowaniu.
To co kocioł ma stać w salonie?
Możesz mi wyoślić o co w tym chodzi?

RadoRado
28-08-2018, 14:12
Podejrzewam, że w momencie wzrostu temp kocioł normalnie przejdzie w stan czyszczenia i wył się, do tego są ustawienia wartości delta.
cyt z instrukcji

"- Tryb oczekiwania standby
Po uruchomieniu tej funkcji następuje automatyczne wyłączenie termokominka, gdy woda osiągnie ustawioną
wartość (Tset + ΔT) na pewien okres czasu.
Kolejne automatyczne rozpalenie będzie możliwe wyłącznie po spadku temperatury poniżej ustawionej wartości o
kilka stopni, mianowicie (Tset - ΔT), przy czym domyślna wartość ΔT = 2°C."

Ok, a co powiesz na takie rozwiązanie:
Dół cały ustawiony na 22* a góra gdzie wolę żeby było cieplej rozkręcę zawory na max i założę ten termostat który podłączę do kotła i w momencie jak np ustawie temp na górze 23 i osiągnie taką kocioł się wył i rozpali ponownie jak np spadnie do 21*
Z dołem temat załatwiony by był, bo szybciej mi się nagrzewa a jak przymknie zawory więcej góre ogrzeje i też się wył przy np 23* jak je osiągnie?

Puławiak
28-08-2018, 14:52
Podejrzewam, że w momencie wzrostu temp kocioł normalnie przejdzie w stan czyszczenia i wył się, do tego są ustawienia wartości delta.

Ok, a co powiesz na takie rozwiązanie:
Dół cały ustawiony na 22* a góra gdzie wolę żeby było cieplej rozkręcę zawory na max i założę ten termostat który podłączę do kotła i w momencie jak np ustawie temp na górze 23 i osiągnie taką kocioł się wył i rozpali ponownie jak np spadnie do 21*
Z dołem temat załatwiony by był, bo szybciej mi się nagrzewa a jak przymknie zawory więcej góre ogrzeje i też się wył przy np 23* jak je osiągnie?
Na ile wystarczy ta delta jak moc min tego kotła to prawie 7 kW a pojemność wodna kotła 23 litry sprawdź jeszcze sobie podpunkt 4,8 instrukcji obslugi

RadoRado
28-08-2018, 15:36
4.8 Termostat – zewnętrzny termostat czasowy
Urządzenie kontroluje temperaturę pokojową za pomocą własnego termostatu cyfrowego, której funkcją jest
wykrywanie temperatury za pomocą czujnika i obniżanie mocy cieplnej po osiągnięciu ustawionej temperatury.
W celu użycia termostatu zewnętrznego należy skontaktować się z autoryzowanym technikiem i postępować zgodnie
z poniższymi instrukcjami:
- wyłączyć zasilanie za pomocą głównego wyłącznika znajdującego się z tyłu
termokominka i wyciągnąć kabel zasilający z gniazdka;
- ściągnąć panel boczny, aby uzyskać dostęp do sterownika elektronicznego;
Przycisk P3: Rozpalenie-wyłączenie
termokominka
Przycisk P1: Zwiększenie temperatury
ogrzewania pomieszczeń
Przycisk P6: Zwiększenie poziomu mocy
Przycisk P5: Zmniejszenie poziomu mocy
Przycisk P2: Zmniejszenie temperatury
ogrzewania pomieszczeń
Przycisk P4: Funkcja Jolly /płaszcz wodny/
- w oparciu o schemat okablowania połączyć oba przewody termostatu z odpowiednimi
zaciskami na tablicy TERM;
- połączyć wszystkie części ze sobą i sprawdzić działania.
Procedura ustawień:
- termostat zewnętrzny: ustawić w menu M-6-7 opcję T-AMBIEN (temperatura
otoczenia);
- zewnętrzny termostat czasowy: ustawić w menu M-6-7 opcję T-AMBIEN i wyłączyć
funkcje czasowe w menu 01-01.
Funkcje menu nie zmieniają się dla każdego z ustawień i sygnalizacja połączenia ma
postać podświetlenia segmentu diod LED na pasku stanu wyświetlacza.


To wiem, że można go podłączyć, ale nie jest to żaden termostat który jest w kotle tylko który można podłączyć w opcji jak w każdym innym kotle.
Czy tak jak napisałem wyzej będezie dobrze?
Dół na termostatach z niższą temp o 1* czyli 22* a na górze bez termoregulatorów grzejnikowych tylko właśnie z tym termostatem z Ferroli 23* i w momencie osiągnięcia temp kocioł wył sie, będzie dobrze? :)

RadoRado
28-08-2018, 15:49
Czyli tak w skrócie.
Termokominek ma swój czujnik temp i gdyby stał w salonie, to miało by to sens, bo korzystał by z niego a że stoi na dole, to zamontować należy ten zewnętrzy od Ferroli.

na samym początku zakładania tego postu w lipcu był taki zamiar od początku:

cyt:

Układ jest bardzo prosty, jeden układ i same konwektory, woda ciepła z elektrycznych podgrzewaczy co mi bardzo pasuje, bo dzieciak się nie poparzy ustawiając temperaturę na wyświetlaczu.
Także pozostało mi tylko wstawić kocioł, podłączyć zasilanie i powrót i zapomnieć o kotlłowni...
na dole w kuchni i salonie zamontuję termoregulatory do grzejników a na górę gdzie spędzam więcej czasu będzie komputerek którym ustawię temp. na kotle i będzie utrzymywał temp. względem górnych pomieszczeń.


Czyli w sumie od początku było takie założenie :)

Puławiak
28-08-2018, 16:00
4.8 Termostat – zewnętrzny termostat czasowy
Urządzenie kontroluje temperaturę pokojową za pomocą własnego termostatu cyfrowego, której funkcją jest
wykrywanie temperatury za pomocą czujnika i obniżanie mocy cieplnej po osiągnięciu ustawionej temperatury.
W celu użycia termostatu zewnętrznego należy skontaktować się z autoryzowanym technikiem i postępować zgodnie
z poniższymi instrukcjami:
- wyłączyć zasilanie za pomocą głównego wyłącznika znajdującego się z tyłu
termokominka i wyciągnąć kabel zasilający z gniazdka;
- ściągnąć panel boczny, aby uzyskać dostęp do sterownika elektronicznego;
Przycisk P3: Rozpalenie-wyłączenie
termokominka
Przycisk P1: Zwiększenie temperatury
ogrzewania pomieszczeń
Przycisk P6: Zwiększenie poziomu mocy
Przycisk P5: Zmniejszenie poziomu mocy
Przycisk P2: Zmniejszenie temperatury
ogrzewania pomieszczeń
Przycisk P4: Funkcja Jolly /płaszcz wodny/
- w oparciu o schemat okablowania połączyć oba przewody termostatu z odpowiednimi
zaciskami na tablicy TERM;
- połączyć wszystkie części ze sobą i sprawdzić działania.
Procedura ustawień:
- termostat zewnętrzny: ustawić w menu M-6-7 opcję T-AMBIEN (temperatura
otoczenia);
- zewnętrzny termostat czasowy: ustawić w menu M-6-7 opcję T-AMBIEN i wyłączyć
funkcje czasowe w menu 01-01.
Funkcje menu nie zmieniają się dla każdego z ustawień i sygnalizacja połączenia ma
postać podświetlenia segmentu diod LED na pasku stanu wyświetlacza.


To wiem, że można go podłączyć, ale nie jest to żaden termostat który jest w kotle tylko który można podłączyć w opcji jak w każdym innym kotle.
Czy tak jak napisałem wyzej będezie dobrze?
Dół na termostatach z niższą temp o 1* czyli 22* a na górze bez termoregulatorów grzejnikowych tylko właśnie z tym termostatem z Ferroli 23* i w momencie osiągnięcia temp kocioł wył sie, będzie dobrze? :)

No nie termostat masz wbudowany - możesz dołożyć zewnętrzny ale czujnik masz wbudowany i po osiągnięciu temperatury zadanej w kotłowni zmniejsza moc do minimum

RadoRado
28-08-2018, 16:35
Ale co mnie obchodzi jaką temp osiągnie w pomieszczeniu kotłowni jak tam nie ma grzejnika?

Puławiak
28-08-2018, 16:40
Ale co mnie obchodzi jaką temp osiągnie w pomieszczeniu kotłowni jak tam nie ma grzejnika?

A powinno bo ta temperatura będzie decydowała jak kocioł ma pracować i kiedy

RadoRado
28-08-2018, 16:45
Już nic nie wiem

RadoRado
28-08-2018, 16:46
No to zakładam ten komputerek do pokoju i po sprawie, będzie sterował temp

RadoRado
28-08-2018, 16:51
W ustawieniach zmienię, że ten jest priorytetowy i już.

Puławiak
28-08-2018, 16:56
W ustawieniach zmienię, że ten jest priorytetowy i już.

Zadzwoń porozmawiamy wytłumaczę o co mi chodzi nr chyba znasz?

RadoRado
28-08-2018, 19:54
Dziękuję jeszcze raz za wyczerpujące instrukcje i czekam na telefon jak będziesz w pobliżu :)
Równy gość z Ciebie!

karoka65
28-08-2018, 21:26
Rado ja Ci powiem tylko tyle nie pakuj kasy w termostat bo je masz i nie tylko jeden a w każdym pomieszczeniu.
Czy ten termostat czy jak Puławiak straszy że zamknie się 80% głowic efekt będzie podobny czyli kocioł się wygasi jak nie będzie odbioru.
Prędzej ten jeden termostat będzie Ci pieprzył robotę jak te na grzejnikach, będziesz widział że wyłączają Ci się za szybko zjedziesz z temperaturą zasilania żeby grzały dłużej.
Mam podobnie u siebie tyle że głowice termostatyczne radiowe, gdybym założył jeden czujnik ( termostat ) była by tragedia w moim domu.
Gdzie go dać? na górę czy na dół? gdzie ma pilnować temperatury?
Dam na górę, to na dole będzie zimno, jeśli na dół to na górze ukrop.
Tak to wygląda.
Pozdrawiam i szkoda mi czasu na przekomarzanie o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy :)

Puławiak
29-08-2018, 06:34
Rado ja Ci powiem tylko tyle nie pakuj kasy w termostat bo je masz i nie tylko jeden a w każdym pomieszczeniu.
Czy ten termostat czy jak Puławiak straszy że zamknie się 80% głowic efekt będzie podobny czyli kocioł się wygasi jak nie będzie odbioru.
Prędzej ten jeden termostat będzie Ci pieprzył robotę jak te na grzejnikach, będziesz widział że wyłączają Ci się za szybko zjedziesz z temperaturą zasilania żeby grzały dłużej.
Mam podobnie u siebie tyle że głowice termostatyczne radiowe, gdybym założył jeden czujnik ( termostat ) była by tragedia w moim domu.
Gdzie go dać? na górę czy na dół? gdzie ma pilnować temperatury?
Dam na górę, to na dole będzie zimno, jeśli na dół to na górze ukrop.
Tak to wygląda.
Pozdrawiam i szkoda mi czasu na przekomarzanie o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy :)

Karoka przyjacielu wybacz ale nie znasz urządzenia a się wymądrzasz. Weź chłopie przeczytaj instrukcję od tego konkretnego urządzenia to się dowiesz dlaczego trzeba zrobić tak a nie inaczej pomyśl też jak taki kocioł będzie się zachowywał przy tak wysokiej mocy minimalnej i tak małej pojemności wodnej tego kotła 23 w tym naczynie chyba 8 litrowe, nie jestem przeciwnikiem układów z głowicami ale biorę też pod uwagę konstrukcję kotła i jego automatykę. Zanim cokolwiek napiszę staram się na tyle ile mogę poznać urządzenie i sprawdzić jego możliwości niestety nie wszystkie kotły są takie same.

RadoRado
29-08-2018, 09:42
Tutaj niestety muszę przyznać rację Puławiakowi, bo chłopak zagłębił się w temet bezinteresownie gdzieś znalazł instrukcję mojego kotła mimo, że nic z tego nie ma przestudiował ją i w rozmowie telefonicznej był przygotowany na 5+ znalazł jeden istotny myk.
Uświadomił mi, że jednak kocioł posiada czujnik temperatury otoczenia w kotle, bo tak jak widać zresztą na niejednym filmiku kotły te są montowane w innych krajach w domu, łazience, czy nawet salonach i wtedy ten czujnik zdaje egzamin. Działa właśnie na zasadzie termostatu pokojowego.
Mój kociołek jest zamontowany w kotłowni dlatego też muszę zastosować ten termostat, bo w kotłowni nie mam grzejnika i temperatura będzie całkowicie inna niż panująca w domu i kocioł będzie błędnie modulował pracę.
Chłopak do niczego nie namawia a podsunął kilka ciekawych rozwiązań i broń Boże nie namawiał do zakupu od razu termostatu, stwierdził, ze w tym wypadku to ostateczność, najpierw testy które mi podpowiedział, za co jeszcze raz dziękuję.
Racja jego wyszła już na samym początku jak go uruchomiliśmy i ustawiając temp na 75* kocioł nie chciał wejść z większą mocą modulacji niż jeden i temp 65-67.
Dlaczego tak się działo? A no dlatego, że właśnie ten termostat z płyty juz mu mówił, że jest ciepło w kotłowni i więcej nie potrzeba. W zimie mogła by być odwrotna sytuacja, w domu gorąco a kocioł by grzał jak wściekły, bo jest przecież 16 stopni w kotłowni...
Nie ulega to wątpliwości, że są to zupełnie inne konstrukcje niż większość na rynku a On wie o nich po prostu wszystko.
Ja jestem akurat szczęśliwcem któremy zechciał poświęcić trochę czasu i naprawdę były to cenne wskazówki.
Też myślałem, że wiem wszystko a jednak jeszcze troche zabawy przede mną, ale lubię to i na pewno będzie dobrze :)
Testy, testy jeszcze raz testy póżniej ewentualnie zakup termostatu który umieszczę w najzimniejszym pomieszczeniu...

karoka65
29-08-2018, 09:43
Puławiak, przyjacielu mój :) szkoda mi czasu żeby zagłębiać się w temat który nie jest mi do niczego potrzebny.
Jak na mój gust to jest najgłupsza automatyka o jakiej słyszę o ile można to nazwać jakąś automatyką.
Pozdrawiam i raczej dam sobie spokój, nie ja sobie takie cudo zafundowałem :)

karoka65
29-08-2018, 09:49
Tutaj niestety muszę przyznać rację Puławiakow.........
Czyli jak napisałem wyżej, i nie da się tego wyłączyć?

RadoRado
29-08-2018, 10:54
Czytając ludzi posty liczących w dzisiątkach tysięcy o nastawach, ustawieniach dmuchaw, podawania pelletu itp nawet do głowy by mi nie przyszło montować kotła typu defro, tekla a już na pewno nie kostrzewa.
Ma się rozpalić i nic mnie nie ma interesować, bo tam nawet nie ma co ustawiać.
Wybrałem ten, bo od razu założenie było, że ma to być konstrukcja zbliżona do red selecta a że udało się kupić podobny konstrukcyjnie i połowę tańszy z serwisem na miejscu, to czemu nie spróbować.
Zdaję sobie sprawę, że mogę się zdziwić, ale już odpalałem go kilka razy, chodzi cichutko, grzeje i to najważniejsze :)
Chodzą te urządzenia, ludzie zadowoleni, to czemu ja ni emam być?
Poniżej filmik urządzenia praktycznie takiego samego tyle, że z szybą i działa :)

https://www.youtube.com/watch?v=cCw-4c88M7s

karoka65
29-08-2018, 11:06
Rado a czy ja pisze ze nie będzie działać? Pisze że ta cała niby automatyka jest bardzo prymitywna i nie przemyślana a może nie przemyślana do naszych realii.
Wiesz dlaczego tylu ludzi ma problemy?
Bo albo producent ma blade pojęcie o tym co robi, ta automatyka jest w ogóle nie automatyczna poza folderem reklamowym a najczęściej to że polak to taka nacja że zawsze chce być najmądrzejszy, mądrzejszy od tego nawet kumatego producenta.
Nakup sobie jakiego najtańszego syfu ( paliwa ) to zobaczysz co będzie z tymi założeniami o bezobsługowości itp.

Puławiak
29-08-2018, 11:34
Rado a czy ja pisze ze nie będzie działać? Pisze że ta cała niby automatyka jest bardzo prymitywna i nie przemyślana a może nie przemyślana do naszych realii.
Wiesz dlaczego tylu ludzi ma problemy?
Bo albo producent ma blade pojęcie o tym co robi, ta automatyka jest w ogóle nie automatyczna poza folderem reklamowym a najczęściej to że polak to taka nacja że zawsze chce być najmądrzejszy, mądrzejszy od tego nawet kumatego producenta.
Nakup sobie jakiego najtańszego syfu ( paliwa ) to zobaczysz co będzie z tymi założeniami o bezobsługowości itp.
Musisz Włochów przedszkoli jak mają produkować te swoje urządzenia na pelet bo te kilkadziesiąt lat produkcji i miliony a może miliardy wyprodukowanych urządzeń niczego ich nie nauczyło. A małej do swojego samochodu najgorszego syfiastego paliwa to zobaczysz na ile jest dobry i niezawodny.

RadoRado
29-08-2018, 11:45
Rado a czy ja pisze ze nie będzie działać? Pisze że ta cała niby automatyka jest bardzo prymitywna i nie przemyślana a może nie przemyślana do naszych realii.
Wiesz dlaczego tylu ludzi ma problemy?
Bo albo producent ma blade pojęcie o tym co robi, ta automatyka jest w ogóle nie automatyczna poza folderem reklamowym a najczęściej to że polak to taka nacja że zawsze chce być najmądrzejszy, mądrzejszy od tego nawet kumatego producenta.
Nakup sobie jakiego najtańszego syfu ( paliwa ) to zobaczysz co będzie z tymi założeniami o bezobsługowości itp.





Ehh, prawda jest taka, że nie ma w ogóle postów o problemach z nastawami tych włoskich urządzeń.
Zobaczymy jak to będzie, nie ma co gdybać. Jak będzie do d..y na pewno dam znać, nie jestem z tych co mimo złego będą chwalić swoje.
Jestem dobrej myśli, na pewno to co miałem a to co jest to kosmos... Jeszcze dużo przede mną do zrobienia i cieszy mnie fakt, że zmieściłem się w zamierzonym budżecie a nawet w dużo mniejszym. Jakby nie patrzył kotłownia skończona.
Napiszę w trakcie jak jest, jakie kroki poczyniłem, co musiałem dodać ewentualnie nie... (kwestia zakupu termostatu za 200zł, lub wył funkcji na kotle)
Nie ma co też koledze Puławiakowi ujmować, bo okazał bezinteresowną pomoc co w dzisiejszych realiach jest niespotykane zwłaszcza wśród fachowców w każdej dziedzinie, każdy patrzy jak tu kogoś ogolić...

karoka65
29-08-2018, 12:06
Jak da się programowo wyłaczyć ten cały termostat w kotle to wyłącz i cześć.
Puławiak a "makaronów' i tak trzeba by podszkolić :)

radik81
29-08-2018, 15:20
Nie ma co też koledze Puławiakowi ujmować, bo okazał bezinteresowną pomoc co w dzisiejszych realiach jest niespotykane zwłaszcza wśród fachowców w każdej dziedzinie, każdy patrzy jak tu kogoś ogolić...
To prawda, nie dość, że facet zna się na rzeczy jak mało kto, to bezinteresownie służy pomocą. Dzięki niemu ja też kończę z czarnym złotem, Laguna Edilkamina już w kotłowni czeka na montaż a raczej na mnie jak zamontuję wkład kominowy. Panie Wojtku jeszcze około dwóch tygodni i powinienem się uporać.

eliks
29-08-2018, 20:07
Widzę zasada działania czujnika jak w Lagunie.

Andersh
02-02-2019, 14:46
Dlatego póki co polecam Lidię - o to znana wśród instalatorów i serwisantów stajnia Wentora,...
Pzdr

Tylko czy produkty tureckie są cokolwiek warte?
Od jakiegoś czasu japońska Toshiba sprzedała licencję tureckiej firmie na produkcję telewizorów pod flagową marką. Co ciekawe w Szwecji od tej pory trudno zakupić tv marki Toshiba. A były to dobre produkty, choćby wtedy kiedy robiono je w Polsce.

eliks
02-02-2019, 21:05
Kozlusan jest jedną z najlepszych firm tluczące kotły na pellet. Co do Turasów, mam 4 sprzęty Beko, wszystkie działają i jestem mega zadowolony. Najstarsza pralka ma 6 lat i miałem na nią 5 lat gwarancji bez dopłat. Sprzęt zaawansowany technologicznie i nie produkowany w Chinach.

G69
03-02-2019, 09:51
Będzie odpalany od 6.00-7.30 i później od 15-22
I rzeczywiście taki harmonogram w czasie zimy się sprawdza?

Barliniak
03-02-2019, 11:21
Teraz buduje się tak yntelygentne domy ,że tracą ciepło tylko w pierwszej taryfie a przestają kiedy jest tańszy prąd.To taka aluzja do grzejących prądem więc dlaczego ma ,się to nie sprawdzić w kręgu osób używających paliwa stałe:)

eliks
03-02-2019, 11:33
Sarkazm poziom zaawansowany ☺

Puławiak
03-02-2019, 11:39
barliniak - Brawo to lubię.

karoka65
03-02-2019, 16:14
Teraz buduje się tak yntelygentne domy ,że tracą ciepło tylko w pierwszej taryfie a przestają kiedy jest tańszy prąd.To taka aluzja do grzejących prądem więc dlaczego ma ,się to nie sprawdzić w kręgu osób używających paliwa stałe:)
Barliniak, grzeję prądem, temperatury zaprogramowane dla pomieszczeń jak na ekogroszku, pompa pracuje dzień i noc na okrągło i mam taryfę G11, żadne dziennie, nocne, jasne,ciemne :)

jasiek11
03-02-2019, 16:50
To może warto spróbować G12 lub G12w. Chyba, że dom słabiej docieplony, brak podłogówki lub mieszkancy lubią ciepełko.

karoka65
03-02-2019, 18:11
Chyba, że dom słabiej docieplony, brak podłogówki lub mieszkancy lubią ciepełko.
Akurat wszystko na raz. Stary dom, ani metra podłogówki a mieszkańcy lubią bardzo ciepełko :)

Barliniak
03-02-2019, 19:48
Barliniak, grzeję prądem, temperatury zaprogramowane dla pomieszczeń jak na ekogroszku, pompa pracuje dzień i noc na okrągło i mam taryfę G11, żadne dziennie, nocne, jasne,ciemne :)

No okey a kto bogatemu zabroni :) Napisz tylko lepiej ile musiałeś zainwestować aby grzać za" prawie darmo" i kiedy wyjście na zero?.Tylko podlicz wszystko (fotowoltaikę,pompę) Warto by było jaki metraż chatki i ocieplenie oraz czy temperatura w domciu a nie tylko jednym pokoju jest utrzymywana cały czas taka sama i jaka bo nie wiem jaka to jest temp.dla ekogroszku bo jedni grzeją 45 a inni 90 także rozrzut niesamowity,bo tak to tylko będziemy sobie bajdurzyć.Z drugiej strony jesteś trochę niewiarygodnym instalatorem czy tam dystrybutorem kociołków rbr bo prywatnie grzejesz pompką.

Puławiak
03-02-2019, 19:53
Ale Barliniak nie przesadzaj bo ja też w takim wypadku nie jestem wiarygodny - bo grzeje gazem.

karoka65
03-02-2019, 21:46
No okey a kto bogatemu zabroni :) Napisz tylko lepiej ile musiałeś zainwestować aby grzać za" prawie darmo" i kiedy wyjście na zero?.Tylko podlicz wszystko (fotowoltaikę,pompę) Warto by było jaki metraż chatki i ocieplenie oraz czy temperatura w domciu a nie tylko jednym pokoju jest utrzymywana cały czas taka sama i jaka bo nie wiem jaka to jest temp.dla ekogroszku bo jedni grzeją 45 a inni 90 także rozrzut niesamowity,bo tak to tylko będziemy sobie bajdurzyć.Z drugiej strony jesteś trochę niewiarygodnym instalatorem czy tam dystrybutorem kociołków rbr bo prywatnie grzejesz pompką.
A co ma piernik do wiatraka? że grzeje teraz pompą?
Fotowoltaika nie ma tu nic do rzeczy to tylko Twój nietrafiony kolejny zarzut, czy to z gniazdka czy z gniazdka wspomaganego PV zużycie prądu przez pompę będzie takie samo panie kolego.
Metraż już podawałem do znudzenia, sterowanie gdybyś uważał też byś wiedział jakie mam ( każde pomieszczenie termostatyczna głowica radiowa sterowana czujnikiem radiowym temperatury i wilgotności ) temperatury utrzymuję takie jak poprzednio przy grzaniu ekogroszkiem od 23 do 25 stopni, kotłownia tylko 20 a 24 od chyba 16-ej do 22-ej.
Aaa, nie jestem dystrybutorem tylko kotłów RBR, mam obecnie w ofercie kotły 6-ciu producentów, pewnie gdybym nie odmawiał byłoby ich pewnie ze 40-tu albo i więcej, tylko po co.
Barliniak powiem Ci więcej czy to się nam, czytaj tym od "brudnego" ogrzewania podoba czy nie to ludzie są coraz mądrzejsi i wygodni.
To czym się zajmujemy będzie wypierane i nic z tym nie zrobisz co byś tu nie pisał Ty czy ja.
Toczyłem lata temu wojny z pompiarzami podobnymi ale jeszcze bardziej dosadnymi postami jak ten Twój i zobacz jak się to skończyło, kijem Wisły nie zawrócisz.

karoka65
03-02-2019, 21:49
Ale Barliniak nie przesadzaj bo ja też w takim wypadku nie jestem wiarygodny - bo grzeje gazem.
Następny zdrajca, hehe

eliks
03-02-2019, 22:31
Ale Barliniak nie przesadzaj bo ja też w takim wypadku nie jestem wiarygodny - bo grzeje gazem.
O fuj, przecież to niebezpieczne bo wybucha podobno.

Barliniak
04-02-2019, 07:52
Ale Barliniak nie przesadzaj bo ja też w takim wypadku nie jestem wiarygodny - bo grzeje gazem.

Puławiak myślisz ,że zamontowałem pelet z miłości.Gdybym miał gaz to grzałbym gazem bo na pompę ciepła nie było wtedy funduszu.Teraz po wykresie na swoim peleciaku widzę ,że jednak pompka dała by radę bo nie potrzebuję pchać mega gorącej wody 45 wystarczy a w okresie przejściowym to nawet poniżej.Pelet na razie jest jeszcze jakąś tam alternatywą,ale jak tak dalej pójdzie z cenami kotłów i peletu to uśmiercą to źródło ciepła na korzyść pomp.

Barliniak
04-02-2019, 08:07
A co ma piernik do wiatraka? że grzeje teraz pompą?
Fotowoltaika nie ma tu nic do rzeczy to tylko Twój nietrafiony kolejny zarzut, czy to z gniazdka czy z gniazdka wspomaganego PV zużycie prądu przez pompę będzie takie samo panie kolego.
Metraż już podawałem do znudzenia, sterowanie gdybyś uważał też byś wiedział jakie mam ( każde pomieszczenie termostatyczna głowica radiowa sterowana czujnikiem radiowym temperatury i wilgotności ) temperatury utrzymuję takie jak poprzednio przy grzaniu ekogroszkiem od 23 do 25 stopni, kotłownia tylko 20 a 24 od chyba 16-ej do 22-ej.
Aaa, nie jestem dystrybutorem tylko kotłów RBR, mam obecnie w ofercie kotły 6-ciu producentów, pewnie gdybym nie odmawiał byłoby ich pewnie ze 40-tu albo i więcej, tylko po co.
Barliniak powiem Ci więcej czy to się nam, czytaj tym od "brudnego" ogrzewania podoba czy nie to ludzie są coraz mądrzejsi i wygodni.
To czym się zajmujemy będzie wypierane i nic z tym nie zrobisz co byś tu nie pisał Ty czy ja.
Toczyłem lata temu wojny z pompiarzami podobnymi ale jeszcze bardziej dosadnymi postami jak ten Twój i zobacz jak się to skończyło, kijem Wisły nie zawrócisz.

Karoka jak fotowaltaika nie ma nic do rzeczy?To po jakiego grzyba montowałeś,dla kuchenki,pralki ,odkurzacza czy może bo inni zakładają?Wiele osób zakłada FW łącząc z pompą czy to kablami i później trabią na forum ,że ogrzewanie ich nic nie kosztuje.Tylko zapominają podać całej kwoty jaką musieli wydać aby się takim wynikiem cieszyć.Czytając Twojego posta można wnioskować nic tylko pompke zakładać 23-25 nic tylko się cieszyć z faktu posiadania a przecież nie podałeś kilku szczegółów o które Ciebie prosiłem w konkretnym poście.Co mnie obchodzi,że Frankowi czy Zenkowi odpowiedziałeś.Nie mam czasu na wertowanie 10tyś Twoich postów.Ps.Nie walczę z żadnymi pompami czy jakimkolwiek innym źródłem ciepła po prostu twierdzę ,że dla każdego coś miłego wedle zasobności portfela.Co dla jednego jest dobre nie koniecznie sprawdzi się u innego.

karoka65
04-02-2019, 21:03
Widzę że jednak "ciężki" jesteś, fotovoltaika jak Ci pisałem nie ma nic do zużycia prądu przez pompę, kapujesz?
Czy jest PV czy nie ma to jeśli ma zużyć 1000kWh to tyle zużyje, nic mniej i nic więcej czy PV jest czy nie.
A grzeję 135m.
Sam sobie też odpowiedzialeś w poprzednim poście, brak wiedzy spowodował to że wpakowałeś jest w pellet :)
Wiesz ile można zaoszczędzić na samej kotłowni szykowanej pod pompę? ile klamorów odpada do zakupu i montażu?
Ja CI powiem że mocno byś się zdziwił gdybyś wiedział i jak szybko zaciera się różnica w cenie jednego i drugiego "czajnika"

eliks
05-02-2019, 05:49
To po wiela te panele panie?

RadoRado
13-02-2019, 15:04
I rzeczywiście taki harmonogram w czasie zimy się sprawdza?

Niestety nie, bo zawsze ktos jest w domu nawet z rana także kocioł startuje o 7 i kończy pracę o 22
Temperatura w każdym pomieszczeniu na termostatach elektronicznych eqiva N 21*-22* tylko klatka schodowa 16-18 ale mój dom trzeba traktować jak dwa osobne mieszkania chociaż nie jest to klatka schodowa tylko normalna przechodnia cześć osobno zamykana. Nie widzę potrzeby jej mocniej grzać.
Kocioł jak narazie sprawuje się wyśmienicie i z podziwu nie mogę wyjść. Spalanie od 25kg-45kg przy mrozach poniżej 10* ale w okresie takim jak pażdziernik i myślę marzec jak już słonko świeci lekko w 15kg się zmieszczę a nawet niżej, bo od rana słońce nagrzewa chałupę przynajmniej tak było na początku sezony grzewczego 8kg
Myślę, że sezon zakończę w granicach 4T-4,5T na dom 300m2 i uważam, że jest to super wynik, bo tyle spaliłem dokładnie w zeszłym roku węgla z tym, że dusiłem się w nocy żeby kotła nie wygaszać a czasami nawet otwierałem okna. Teraz jest ten plus, że mogę zaoszczędzić i po prostu kocioł wygaszam na noc a temp spadnie do max 19* i od razu mówię, że TAK w nocy nie lubię 22 ani nawet 21, bo nie da się spać przy takiej temp i nigdy takiej nie miałem, otwierałem okno żeby kotła śmieciucha nie wygaszać...

RadoRado
13-02-2019, 15:16
Teraz buduje się tak yntelygentne domy ,że tracą ciepło tylko w pierwszej taryfie a przestają kiedy jest tańszy prąd.To taka aluzja do grzejących prądem więc dlaczego ma ,się to nie sprawdzić w kręgu osób używających paliwa stałe:)

Ja zaś zawuważyłem u sąsiadów, że po instalacji kotła gazowego przestają lubić ciepło i temp. 19*-20* jest OK i bardzo zdrowa... :yes:

eliks
14-02-2019, 06:43
Co do spalania, skopiuje z innego forum.

Nie wiem czy zima jeszcze wróci, ale za dobry miesiąc mamy wiosnę więc trochę podsumuje mój pierwszy sezon z peletem. Było tego kilka rodzajów, powiedziałem sobie że certyfikowanym palić nie będę więc prób było wiele. Ogólnie chyba sprawdziłem z 4 dystrybutorów + 2 fabryki. Najlepsza okazała się Ukraina i już kilkunastoletnia fabryka peletu nieopodal mnie, Libero. Ukrainę kupowałem po 700zł a Smile Pellet po 750zł. Te 2 rodzaje są najbardziej kaloryczne, a u mnie w starej instalacji z pionami 2'' i specyficznym kotle, widać każdy megadżul mocy. Zanim przejdę do omówienia spalania, powiem wam dlaczego u mnie tak jest. Mam de facto kocioł, który moc wodną ma na poziomie 11,5KW i palę w trybie termostat włącza/wyłącza kocioł. Zagrzanie takiego zładu wody wbrew pozorom trwa niedługo, ale kocioł działa w ten sposób, żeby zawsze gonił zadaną, tutaj nie ma przebicia temperatury. Zadaną mam 70 stopni i 5 biegów mocy przy czym 5 to max moc. Różnica między peletami jest duża, bo te słabsze potrafiły mi zrobić max 67*, co oznaczało, że kocioł gonił mi na 4 biegu paląc oczywiście odpowiednio więcej (od 0,7 do chyba 2,6kg/h). Ukraina, Happy Pellet z Dinem (miałem 5 worków na próbę) i Smile Pellet goniły mi kocioł uzyskując 69,5* a sprzęt wskakiwał nawet na 2 bieg. Na przyszły sezon na pewno biorę Smile Pellet bo to towar prawie jak Din+ za dużo mniejsze pieniążki, powtarzalny, w każdym worku jest nadstan 15,2-15,3kg i mam blisko - 15km.

Co do spalania, zaznaczam że pelety były róźne (grudzień i połowa stycznia ten najsłabszy) a w domu minimum 23*.

Od 24. września do 30. października - 350kg.

Od 1. listopada do 30 listopada - 450kg

Od 1. grudnia do 31. grudnia - 730kg

Od 1. stycznia do 31. stycznia - 760kg

Od 1. lutego na razie doba zamyka się średnio na poziomie 22kg (ostatnie 3 dni to ok. 20kg) na Smile Pelecie.



Specjalnie opróżniłem pojemnik na popiół żeby sprawdzić dokładnie jak ma się to procentowo do spalonego peletu. Ogólnie wiem co w domu porawić żeby na przyszły sezon było trochę lepiej, głównie czeka mnie wymiana grzejników w salonie i zrobienie grzanego pomieszczenia na pelet w piwnicy. Mam tam teraz 12m2 na opał, nie ma wilgoci i było tam minimalnie 11* w tą zimę, ale po wymianie grzejników, coś mi zostanie więc pomyślałem sobie, dlaczego nie :)

Po testach Smile Peletu popiół wychodzi mi na poziomie 0,6%.

inski
23-05-2019, 20:56
Czy mógłbym się dowiedzieć jak rozwiązaliście problemy z termostatem wbudowanym w kocioł, trzeba było zastosować termostat pokojowy?

Barliniak
23-05-2019, 21:42
Czy mógłbym się dowiedzieć jak rozwiązaliście problemy z termostatem wbudowanym w kocioł, trzeba było zastosować termostat pokojowy?

Termostat pokojowy instalujesz po to aby mieć komfort cieplny w domu bez tego kocioł będzie żył swoim widzimisię.Koszt pokojówki około 200 i w górę.

eliks
23-05-2019, 22:12
Czy mógłbym się dowiedzieć jak rozwiązaliście problemy z termostatem wbudowanym w kocioł, trzeba było zastosować termostat pokojowy?
Ale to nie był żaden problem. Barliniak Ci już napisał.

inski
24-05-2019, 05:52
Myślicie, że u mnie podołał by Ferroli 24 kw, czy też Lidia 5-25 kw?

eliks
24-05-2019, 09:03
Nie wiem co opalasz ale jeśli nie jest to blok to spokojnie.

inski
24-05-2019, 09:07
Nie wiem co opalasz ale jeśli nie jest to blok to spokojnie.
Post obok tego:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?356276-Pomoc-w-doborze-kot%C5%82a-na-pellet-dom-350-m2-koniec-lat-80

Kvothe
22-08-2019, 17:48
Koledzy

W planach byla laguna ale przy jej obecnej cenie raczej mnie na to nie bedzie stac - wybor chyba padnie na Ferroli i tutaj pytanie bo sie zastanawiam czy 12kw czy 18kw. Obecnie pracuje defro optima komfort troche wylozona cegłami szamotowymi bo było za goraco... dom 120m uzytkowej 90 stare mury (60cm) bez ocieplenia. 1 pietro bez podpiwniczenia, poddasze nieuzytkowe (na podlodze polozona wełna). Grzejniki mam stare duze żeliwne.

1. Czy pellet to dobry pomysl w takiej konfiguracji?
2. 12 czy 18 kw waszym zdaniem?

Puławiak
23-08-2019, 06:35
Koledzy

W planach byla laguna ale przy jej obecnej cenie raczej mnie na to nie bedzie stac - wybor chyba padnie na Ferroli i tutaj pytanie bo sie zastanawiam czy 12kw czy 18kw. Obecnie pracuje defro optima komfort troche wylozona cegłami szamotowymi bo było za goraco... dom 120m uzytkowej 90 stare mury (60cm) bez ocieplenia. 1 pietro bez podpiwniczenia, poddasze nieuzytkowe (na podlodze polozona wełna). Grzejniki mam stare duze żeliwne.

1. Czy pellet to dobry pomysl w takiej konfiguracji?
2. 12 czy 18 kw waszym zdaniem?
A jaka jest obecna cena?

karoka65
23-08-2019, 22:24
Na 120m to 12kW będzie za wielki, w starym poniemieckim domu 135m miałem 12 kW i jeszcze jakby się dało obciąłbym go ze 2/3

jasiek11
25-08-2019, 10:18
Trzeba było zamontować 2 farelki a kocioł sprzedać -:)

Puławiak
25-08-2019, 13:42
Trzeba było zamontować 2 farelki a kocioł sprzedać -:)

No właśnie po cholerę ludzie kotły kupują za ciężką kasę, robią instalacje montują grzejniki - kurde przecież to wszystko strasznie dużo kosztuje, A z tego co czytam to 2 max 3 farelki obskoczą nawet największą chałupę - koszt inwestycyjny nieduży bo za 100 zł/szt to już farelka taka wypasiona.

karoka65
25-08-2019, 13:48
Trzeba było zamontować 2 farelki a kocioł sprzedać -:)
I dokładnie tak zrobiłem, sprzedałem w zeszłym roku.

karoka65
25-08-2019, 13:52
No właśnie po cholerę ludzie kotły kupują za ciężką kasę, robią instalacje montują grzejniki - kurde przecież to wszystko strasznie dużo kosztuje, A z tego co czytam to 2 max 3 farelki obskoczą nawet największą chałupę - koszt inwestycyjny nieduży bo za 100 zł/szt to już farelka taka wypasiona.
A czy tak nie jest Puławiak że to głupota żeby wywalać tyle kasy na kupke złomu i katować się za własne ciężko zarobione pieniądze z popiołami, węglami czy nawet pelletem i całym syfem z tym związanym? Podobnie dobrze wiesz o tym dobrze jak ja choć tego tu nie przyznasz bo wiadomo, kasa :)

jasiek11
25-08-2019, 14:40
Spokojnie, nie na każdy dom wystarczą dwie farelki po ok.2 kW mocy. Poza tym podłogówki, baniaki na cwu i inne cuda.

Puławiak
25-08-2019, 15:58
Spokojnie, nie na każdy dom wystarczą dwie farelki po ok.2 kW mocy. Poza tym podłogówki, baniaki na cwu i inne cuda.

No właśnie nie wiem, bo wszędzie piszą jaki by nie był dom że 2 farelki go spokojnie obskoczą.I do farelek nie trzeba podlogówki itp.

Puławiak
25-08-2019, 16:02
A czy tak nie jest Puławiak że to głupota żeby wywalać tyle kasy na kupke złomu i katować się za własne ciężko zarobione pieniądze z popiołami, węglami czy nawet pelletem i całym syfem z tym związanym? Podobnie dobrze wiesz o tym dobrze jak ja choć tego tu nie przyznasz bo wiadomo, kasa :)

To po co wywaliłeś kasę na PC i do tego jeszcze całą baterię ogniw ? Trzeba było do marketu dwie farelki 200 zl i po sprawie.

jasiek11
25-08-2019, 20:16
To po co wywaliłeś kasę na PC i do tego jeszcze całą baterię ogniw ? Trzeba było do marketu dwie farelki 200 zl i po sprawie.

W superpromocji to i po stówie wyrwie.

patrick99
30-08-2019, 10:20
To po co wywaliłeś kasę na PC i do tego jeszcze całą baterię ogniw ? Trzeba było do marketu dwie farelki 200 zl i po sprawie.

sprawdzisz PW? pisałem jakiś czas temu i cisza ;)

RadoRado
06-09-2019, 13:17
Panowie jakby nie patrzył sezon drugi się wnet zaczyna...:yes:
W zeszłym sezonie spaliłem około 4,5T także wynik śmiesznie niski. Powierzchnia ogrzewana 300M2 w tym roku całkowicie rozkręcam termostaty w piwnicy gdzie dochodzi jakieś 120M2 i zobaczymy jak to wyjdzie... Pisząc "piwnica" mam na myśli najniżej położone pomieszczenia w domu, ale nie przypomina to piwnicy ;)
Nie wyobrazam sobie tego wszystkiego ogrzewać elektrycznie ani nawet gazem.

Lewczek
23-11-2019, 15:01
Panowie jakby nie patrzył sezon drugi się wnet zaczyna...:yes:
W zeszłym sezonie spaliłem około 4,5T także wynik śmiesznie niski. Powierzchnia ogrzewana 300M2 w tym roku całkowicie rozkręcam termostaty w piwnicy gdzie dochodzi jakieś 120M2 i zobaczymy jak to wyjdzie... Pisząc "piwnica" mam na myśli najniżej położone pomieszczenia w domu, ale nie przypomina to piwnicy ;)
Nie wyobrazam sobie tego wszystkiego ogrzewać elektrycznie ani nawet gazem.

Witam !
I jak rozwiązała się sprawa z termostatem?
Właśnie rozważam zakup Ferroli i tez nurtował mnie problem z termostatem pokojowym. (Dom - parter oraz 1 piętro, kotłownia na poziomie 0)

Pozdrawiam

karoka65
25-11-2019, 22:06
To po co wywaliłeś kasę na PC i do tego jeszcze całą baterię ogniw ? Trzeba było do marketu dwie farelki 200 zl i po sprawie.
Dyć Ci napisałem żeby się nie babrać w syfie. Gdybym dalej kotłował w kotle węglowym czy pelletowym pranie zimą wisiało by na grzejnikach i gdzie tylko a tak wisi w kotłowni. Puławiak wieszasz pranie w kotłowni? bo ja tak. No byli tu tacy co kotłownię nazywali pralnio-suszarnią :)

karoka65
25-11-2019, 22:20
Witam !
I jak rozwiązała się sprawa z termostatem?
Właśnie rozważam zakup Ferroli i tez nurtował mnie problem z termostatem pokojowym. (Dom - parter oraz 1 piętro, kotłownia na poziomie 0)

Pozdrawiam
Kolega Rado ma na myśli raczej głowice termostatyczne a Ty pewnie termostat pokojowy?
Pomyśl żeby Ci jakiś szarlatan nie wmówił w sklepie czy na jakimś forum że jeden termostat będzie "wiedział" jaka jest temperatura na parterze i na piętrze bo z tego co piszesz tak wynika. Takie mądre to te termostaty nie są, to tylko termometr normalnie pisząc który mierzy temperaturę powietrza dokładnie tam i tylko tam gdzie umiejscowisz ( położysz, powiesisz ) Postaram się bardzo prosto wytłumaczyć działanie. Wieszasz ten termostat na parterze w którymś pomieszczeniu i ustawiasz na nim temp. przykładowo 23 stopnie. Jeśli temp. powietrza w tym pomieszczeniu osiągnie te przykładowe 23 stopnie, pompa CO się zatrzymuje i przestaje tłoczyć wodę do instalacji, krótko pisząc wszystko przestaje grzać. Skąd ten jeden termostat ( termometr ) ma "wiedzieć" jaka temperatura panuje w innych pomieszczeniach a co dopiero na piętrze? Na parterze gdzie on wisi będzie te 23 stopnie, w drugim pomieszczeniu może być 21 stopni bo np. jest od północy, ktoś założył za mały grzejnik itp.Na górze jak dach jest dobrze ocieplony może być 25 czy 26 stopni.
I jak Ci się podoba utrzymanie komfortu cieplnego w całym domu takim termostatem?

Puławiak
26-11-2019, 06:10
Dyć Ci napisałem żeby się nie babrać w syfie. Gdybym dalej kotłował w kotle węglowym czy pelletowym pranie zimą wisiało by na grzejnikach i gdzie tylko a tak wisi w kotłowni. Puławiak wieszasz pranie w kotłowni? bo ja tak. No byli tu tacy co kotłownię nazywali pralnio-suszarnią :)

A po co mam suszyć w kotłowni ? U mnie schnie sobie bezproblemowo na balkonie.

Barliniak
26-11-2019, 10:42
Dyć Ci napisałem żeby się nie babrać w syfie. Gdybym dalej kotłował w kotle węglowym czy pelletowym pranie zimą wisiało by na grzejnikach i gdzie tylko a tak wisi w kotłowni. Puławiak wieszasz pranie w kotłowni? bo ja tak. No byli tu tacy co kotłownię nazywali pralnio-suszarnią :)

Karoka tyle pieniążków wywaliłeś na pompę i FV i dalej pranie rozwieszasz ręcznie?:D Jest takie urządzenie co się zwie suszarka bębnowa i kosztuje kilkadziesiąt razy taniej jak ta "maszyneria" którą kupiłeś.Skoro suszysz tradycyjnie pranie to i zapewne talerze myjesz ręcznie :)Jak już sobie kiedyś kupisz suszarkę to może zmienisz zdanie na temat suszenia ręcznego w pomieszczeniach kiedy zobaczysz ile wody jeszcze zostaje w praniu i później ta wilgoć w mury wchodzi.PS. Pralka i suszarka stoją w kotłowni ze złym peleciakiem:cool:

Lewczek
27-11-2019, 20:38
Kolega Rado ma na myśli raczej głowice termostatyczne a Ty pewnie termostat pokojowy?
Pomyśl żeby Ci jakiś szarlatan nie wmówił w sklepie czy na jakimś forum że jeden termostat będzie "wiedział" jaka jest temperatura na parterze i na piętrze bo z tego co piszesz tak wynika. Takie mądre to te termostaty nie są, to tylko termometr normalnie pisząc który mierzy temperaturę powietrza dokładnie tam i tylko tam gdzie umiejscowisz ( położysz, powiesisz ) Postaram się bardzo prosto wytłumaczyć działanie. Wieszasz ten termostat na parterze w którymś pomieszczeniu i ustawiasz na nim temp. przykładowo 23 stopnie. Jeśli temp. powietrza w tym pomieszczeniu osiągnie te przykładowe 23 stopnie, pompa CO się zatrzymuje i przestaje tłoczyć wodę do instalacji, krótko pisząc wszystko przestaje grzać. Skąd ten jeden termostat ( termometr ) ma "wiedzieć" jaka temperatura panuje w innych pomieszczeniach a co dopiero na piętrze? Na parterze gdzie on wisi będzie te 23 stopnie, w drugim pomieszczeniu może być 21 stopni bo np. jest od północy, ktoś założył za mały grzejnik itp.Na górze jak dach jest dobrze ocieplony może być 25 czy 26 stopni.
I jak Ci się podoba utrzymanie komfortu cieplnego w całym domu takim termostatem?
Miło że tak bardzo się rozpisałeś, wiem doskonale jak to działa ale chodziło mi o dylemat który był na początku w którym spierałeś się z kolegą Puławiakiem o zaczytywanie informacji do pieca odnośnie temperatury w kotłowni z czujnika zainstalowanego w nim. Stad pytanie o to jak kolega RadoRado rozwiązał sprawę, czy musiał dokupić i gdzieś zainstalować czy nie. Jeżeli nie to czy wszystko działa i piec nie wariuje. Pozdrawiam serdecznie

karoka65
28-11-2019, 11:39
Barliniak odpiszę Ci tak: jakbym siebie słyszał, jeszcze nie tak dawno pierdzieliłem takie same farmazony jak i Ty :)