PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie małego domu



Daro1983
09-07-2018, 18:01
Witam wszystkich,jestem na etapie załatwiania papierów o pozwolenie na budowę i mam dylemat związany z ogrzewaniem mojego przyszłego domu. Będzie to dom z poddaszem o pow użytkowej 96m2. W projekcie ocieplenie na podłogach 15 cm styro,ściany 20 cm styro grafit, na poddaszu wykonana trumna z 20 cm styro ocieplenia. Z projektu zapotrzebowanie na energię końcową dla potrzeb grzewczych to 6984,52 kWh/rok +cwu ok 4000 kWh (4 osoby w domu). Wentylacja ma być jak w projekcie grawitacyjna. I moje pytanie brzmi jakie wybrać źródło ogrzewania??? W tej chwili biorę pod uwagę kocioł na pellet lub kocioł gazowy kondensacyjny.Z moich informacji pompa ciepła będzie bardzo drogą inwestycją a nie chciał bym cofać się do palenia węglem. Dodam ze jestem laikiem i dopiero zgłębiam tajniki budowy domu.

fachman19
09-07-2018, 21:29
Witam wszystkich,jestem na etapie załatwiania papierów o pozwolenie na budowę i mam dylemat związany z ogrzewaniem mojego przyszłego domu. Będzie to dom z poddaszem o pow użytkowej 96m2. W projekcie ocieplenie na podłogach 15 cm styro,ściany 20 cm styro grafit, na poddaszu wykonana trumna z 20 cm styro ocieplenia. Z projektu zapotrzebowanie na energię końcową dla potrzeb grzewczych to 6984,52 kWh/rok +cwu ok 4000 kWh (4 osoby w domu). Wentylacja ma być jak w projekcie grawitacyjna. I moje pytanie brzmi jakie wybrać źródło ogrzewania??? W tej chwili biorę pod uwagę kocioł na pellet lub kocioł gazowy kondensacyjny.Z moich informacji pompa ciepła będzie bardzo drogą inwestycją a nie chciał bym cofać się do palenia węglem. Dodam ze jestem laikiem i dopiero zgłębiam tajniki budowy domu.

Najtaniej grzejniki elektryczne a w salonie na dole klima do grzania .Grzejniki sa po 500 zł a klima z montażem do -20C za 4500 zł

JanWerbinski
10-07-2018, 06:10
Witam wszystkich,jestem na etapie załatwiania papierów o pozwolenie na budowę i mam dylemat związany z ogrzewaniem mojego przyszłego domu. Będzie to dom z poddaszem o pow użytkowej 96m2. W projekcie ocieplenie na podłogach 15 cm styro,ściany 20 cm styro grafit, na poddaszu wykonana trumna z 20 cm styro ocieplenia. Z projektu zapotrzebowanie na energię końcową dla potrzeb grzewczych to 6984,52 kWh/rok +cwu ok 4000 kWh (4 osoby w domu). Wentylacja ma być jak w projekcie grawitacyjna. I moje pytanie brzmi jakie wybrać źródło ogrzewania??? W tej chwili biorę pod uwagę kocioł na pellet lub kocioł gazowy kondensacyjny.Z moich informacji pompa ciepła będzie bardzo drogą inwestycją a nie chciał bym cofać się do palenia węglem. Dodam ze jestem laikiem i dopiero zgłębiam tajniki budowy domu.
Wentylacja grawitacyjna to poważny błąd. Należy z niej zrezygnować, zaoszczędzić 10000 nie budując komina i kupić choćby tani rekuperator za 4-5 tys.
Najtaniej i komfortowo to klimatyzacja kanałowa o mocy 3-4kW. Dodatkowo w łazience kable grzewcze w podłodze.
Pompa ciepła powietrze powietrze kanałowa to koszt 6-7 tys.
Do grzania wody może być pompa ciepła split za 3,5 tys ze zbiornikiem 110 l, jeśli zmniejszycie zużycie rezygnując z wanny albo większa ze zbiornikiem 200-250 litrów za 6,5 tys.
Łączny koszt ogrzewania domu i CWU pompami ciepła to 15-25 tys wraz z akcesoriami, rurami i montażem.
Roczne zużycie energii elektrycznej na cele grzewcze to 4-5MWh.
Dodaj do tego PV np. 4kW za 16-20 tys i masz pokrycie I taryfy. Dokupujesz tylko energię w II taryfie.

Konsultant marki Junkers
20-07-2018, 11:58
Witam,

Korzystnym rozwiązaniem ogrzewania budynku pod kątem rocznych kosztów ogrzewania oraz komfortowej i całkowicie bezobsługowej pracy jest wybór gazowego kotła kondensacyjnego. Tym bardziej jest to opłacalne rozwiązanie, jeżeli posiada Pan możliwość podłączenia budynku do sieci gazowej. W ofercie marki Junkers-Bosch znajduje się bogaty wybór kotłów kondensacyjnych jednofunkcyjnych oraz dwufunkcyjnych o szerokiej modulacji mocy palnika z rodziny Cerapur oraz Bosch Condens. Kotły cechują się solidnym wykonaniem oraz wysoką sprawnością pracy.
W celu doboru kotła o odpowiedniej wielkości, zachęcam do kontaktu z Autoryzowanym Instalatorem marki Junkers. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

Elfir
20-07-2018, 12:09
zrób mechaniczną rekuperację i grzej prądem.

GraMar
22-07-2018, 07:36
Witam wszystkich,jestem na etapie załatwiania papierów o pozwolenie na budowę i mam dylemat związany z ogrzewaniem mojego przyszłego domu. Będzie to dom z poddaszem o pow użytkowej 96m2. W projekcie ocieplenie na podłogach 15 cm styro,ściany 20 cm styro grafit, na poddaszu wykonana trumna z 20 cm styro ocieplenia. Z projektu zapotrzebowanie na energię końcową dla potrzeb grzewczych to 6984,52 kWh/rok +cwu ok 4000 kWh (4 osoby w domu). Wentylacja ma być jak w projekcie grawitacyjna. I moje pytanie brzmi jakie wybrać źródło ogrzewania??? W tej chwili biorę pod uwagę kocioł na pellet lub kocioł gazowy kondensacyjny.Z moich informacji pompa ciepła będzie bardzo drogą inwestycją a nie chciał bym cofać się do palenia węglem. Dodam ze jestem laikiem i dopiero zgłębiam tajniki budowy domu.

Weź pod uwagę koszty 2 projektów instalacji gazowej, 2 x podłączenia(od nitki do posesji a potem od granicy działki do domu i wewnątrz domu), napraw po ich instalacji, zakupu tryliona pierdół aby to działało, rur do przyłączenia kotła+ parasolka nad nią, powtórnej obróbki komina bo zazwyczaj cieknie, przeglądów kominiarskich, abonamentów z piekła rodem.
Ponadto to jeszcze jedno przyłącze na działce i zakaz pobudowania nad nim...

zbyszek57
22-07-2018, 15:42
kolega wyzej ma racje. Pomyśl o foliach grzewczych, zainwestuj lepiej w dobre ocieplenie taka powierzchnie ogrzejesz za 40-500 max foliami, gdzie koszt instalacji najprostszego systemu to jakieś 6,5-7 tys zł

Konsultant Viessmann
23-07-2018, 12:50
I moje pytanie brzmi jakie wybrać źródło ogrzewania??? W tej chwili biorę pod uwagę kocioł na pellet lub kocioł gazowy kondensacyjny.Z moich informacji pompa ciepła będzie bardzo drogą inwestycją a nie chciał bym cofać się do palenia węglem. Dodam ze jestem laikiem i dopiero zgłębiam tajniki budowy domu.

Witam, w nowym budownictwie odradzałbym kocioł na paliwo stałe. Gaz - dobre posunięcie, jeśli masz uzbrojoną działkę. Jeśli nie, to dolicz sobie do budżetu wykonanie przyłącza. Ja rozważałbym gaz, lub pompę ciepła powietrze/woda.
Mogę dopytać, jaki przewidujesz budżet na system grzewczy? To nieco bardziej pokaże nam, co możemy zaproponować :)
Pozdrawiam!

arturo13
02-08-2018, 19:10
Panowie mam szybkie pytanie, robię instalację grzewczą na kocioł/pellet. Za X lat planują dociągnąć do mnie sieć gazu, Czy jest coś co muszę zrobić teraz żeby potem za X lat spokojnie podłączyć się pod gaz bez rozbierania połowy instalacji?

Konsultant marki Junkers
27-09-2018, 13:44
Witam,

Jeżeli będzie posiadał Pan możliwości podłączenia sieci gazowej do budynku w niedalekiej przyszłości to zamiast wybierać kocioł na paliwo stałe polecam zastanowić się nad zastosowaniem gazowego kotła kondensacyjnego zasilanego gazem LPG. Zbiornik gazu LPG można dzierżawić od dostawcy gazu LPG, a po podłączeniu do sieci gazowej można po prostu odstąpić od umowy. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wykorzystania tego samego kotła gazowego po jego wcześniejszym przezbrojeniu na zasilanie gazem ziemnym.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o kotłach kondensacyjnych marki Junkers-Bosch z rodziny Bosch Condens zachęcam do odwiedzenia strony internetowej: www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

swierol
03-11-2018, 20:13
I jaka padła decyzja?

Kominki Piotr Batura
04-11-2018, 08:31
I jaka padła decyzja?Po nachalnej reklamie gazu, poszedł w pellet....;)

swierol
04-11-2018, 16:22
Jak tak patrzyłem to te kotły na pellet troche spadły z ceny więc może i to nie jest do końca zły pomysł. Dom ma czy też będzie miał dobrze docieplony więc jakiś kolos wcale mu nie jest potrzebny

Konsultant Viessmann
07-11-2018, 11:58
Jak tak patrzyłem to te kotły na pellet troche spadły z ceny więc może i to nie jest do końca zły pomysł. Dom ma czy też będzie miał dobrze docieplony więc jakiś kolos wcale mu nie jest potrzebny

Ale to zawsze jest paliwo stałe... nie wiadomo w którą stronę pójdą zapisy antysmogowe. Kocioł na paliwo stałe wymaga obsługi, czyszczenia - nawet ten automatyczny.
Poza tym - to jest paliwo jak każde inne - raz ceny spadają, raz idą mocno w górę.

marcinbbb
07-11-2018, 12:17
Ale to zawsze jest paliwo stałe... nie wiadomo w którą stronę pójdą zapisy antysmogowe. Kocioł na paliwo stałe wymaga obsługi, czyszczenia - nawet ten automatyczny.
Poza tym - to jest paliwo jak każde inne - raz ceny spadają, raz idą mocno w górę.

A nowy podatek od gazu... lepiej nie wspominać prawda... i spekulować że pellet zdrożeje.

mazi07
07-11-2018, 16:30
to może warto wybrać pompę ciepła która nic nie spala więc nie ma wahań cen ogrzewania.

swierol
07-11-2018, 20:15
to może warto wybrać pompę ciepła która nic nie spala więc nie ma wahań cen ogrzewania.

A co napędza pompę ciepła? Wiatr? NIe! Energia elektryczna, która też ma zdrożeć.

arturo13
07-11-2018, 21:03
Po nachalnej reklamie gazu, poszedł w pellet....;)

Po głębszym zorientowaniu się odnośnie terminu puszczenia nitki gazu koło mnie moja decyzja skłonna jest ku PC na 70% pellet 30%. Pracy przy pellecie się nie boję, ale też szkoda każdy cm powierzchni.

JanWerbinski
08-11-2018, 04:40
A co napędza pompę ciepła? Wiatr? NIe! Energia elektryczna, która też ma zdrożeć.
Masz rację tak mniej więcej w 25%
Ciepło dostarczane przez pompę ciepła pochodzi z energii elektrycznej mniej więcej w 1/4. Pozostałe jest DARMOWE.

swierol
08-11-2018, 18:03
Masz rację tak mniej więcej w 25%
Ciepło dostarczane przez pompę ciepła pochodzi z energii elektrycznej mniej więcej w 1/4. Pozostałe jest DARMOWE.
Oczywiście masz racje ale mimo wszystko perpetuum mobile to nie jest :) Mam nadzieje, ze to się nie sprawdzi ale straszą +15% więcej za prąd.

Konsultant Viessmann
09-11-2018, 13:59
Masz rację tak mniej więcej w 25%
Ciepło dostarczane przez pompę ciepła pochodzi z energii elektrycznej mniej więcej w 1/4. Pozostałe jest DARMOWE.

A co więcej.... zawsze można połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką. Wtedy nie będzie można już zarzucić, że energia, która ją zasila jest czarna.

brencik
09-11-2018, 22:32
Nie można mówić czarna, to niepoprawne polityczne.:)
Jest to energia afroamerykańska.

JanWerbinski
10-11-2018, 02:17
Oczywiście masz racje ale mimo wszystko perpetuum mobile to nie jest :) Mam nadzieje, ze to się nie sprawdzi ale straszą +15% więcej za prąd.

No to liczmy. 15% podwyżki od 25% daje nam 29%. To i tak trzy razy mniej niż 100%.

Kaizen
10-11-2018, 09:16
No to liczmy. 15% podwyżki od 25% daje nam 29%. To i tak trzy razy mniej niż 100%.

Weźmy domek o zapotrzebowaniu 6MWh/r na CO + CWU. Za 40K zł można kupić kotłownię z PC i wodną podłogówkę. Albo za 10K ogrzewanie oparte na kablach i bojlerze elektrycznym + PV 6kW. Pokryje to całe zapotrzebowanie na prąd w drogiej strefie G12 (w tym bytowe). Trzeba będzie pewnie dokupić z 3MWh/r po jakieś 35gr/kWh. Czyli roczny rachunek za prąd w okolicach 1000zł + abonament

Pompa, nawet pracując w 100% w taniej strefie ciągle pobierze ze 2000kWh (średni COP gdy około połowy to CWU jak będzie 3 to będzie całkiem przyzwoicie) za 700zł + 3000kWh bytowego, z czego niech nawet tylko 1/3 będzie w drogiej strefie za 65gr/kWh to wychodzi 700 zł + 650zł= 2050 + abonament. Już dwa razy drożej. A trzeba jeszcze zapłacić za serwis PC a i żywotność takiego rozwiązania mniejsza.

Gdzie sens pompy?

Że klimatyzator kanałowy? No, nawet jak komuś funkcjonalnie takie rozwiązanie odpowiada - to przez marną akumulacyjność zdecydowanie większe będzie zużycie w drogiej strefie, niż przy podłogówce. I ciągle zostaje kwestia CWU. Oparty na klimie kanałowej i bojlerze elektrycznym system grzewczy ile będzie kosztował? 15-20K? Żeby zmieścić się w 40K można dokupić ze 4000kW PV. Weźmy nawet tylko 2000kWh na CWU z COP=1 i 4000kWh na ogrzewanie z COP=3,5. Jest szansa, że pomimo marnej akumulacyjności ogrzewania nadmuchowego też pokryje całe zapotrzebowanie w drogiej strefie i trzeba będzie dokupić z 1143kWh do klimy i 1000kWh do bojlera w taniej. Czyli 2143kWh x 35gr/kWh = 750 zł + abonament. Niby najtaniej - taniej o 250zł. Ale też trzeba dorzucić koszty przeglądów (i już wychodzi na zero). A zostajemy z mniejszą żywotnością i perspektywą wymiany za kilkanaście lat.

fachman19
10-11-2018, 19:15
W ciepłym i odpowiednio usytuowanym domu wystarczą grzejniki elektryczne i PV . Moze się zdarzyć ,ze ogrzewanie będzie za darmo

JanWerbinski
11-11-2018, 07:44
Weźmy domek o zapotrzebowaniu 6MWh/r na CO + CWU. Za 40K zł można kupić kotłownię z PC i wodną podłogówkę. Albo za 10K ogrzewanie oparte na kablach i bojlerze elektrycznym + PV 6kW. Pokryje to całe zapotrzebowanie na prąd w drogiej strefie G12 (w tym bytowe). Trzeba będzie pewnie dokupić z 3MWh/r po jakieś 35gr/kWh. Czyli roczny rachunek za prąd w okolicach 1000zł + abonament

Pompa, nawet pracując w 100% w taniej strefie ciągle pobierze ze 2000kWh (średni COP gdy około połowy to CWU jak będzie 3 to będzie całkiem przyzwoicie) za 700zł + 3000kWh bytowego, z czego niech nawet tylko 1/3 będzie w drogiej strefie za 65gr/kWh to wychodzi 700 zł + 650zł= 2050 + abonament. Już dwa razy drożej. A trzeba jeszcze zapłacić za serwis PC a i żywotność takiego rozwiązania mniejsza.

Gdzie sens pompy?

Że klimatyzator kanałowy? No, nawet jak komuś funkcjonalnie takie rozwiązanie odpowiada - to przez marną akumulacyjność zdecydowanie większe będzie zużycie w drogiej strefie, niż przy podłogówce. I ciągle zostaje kwestia CWU. Oparty na klimie kanałowej i bojlerze elektrycznym system grzewczy ile będzie kosztował? 15-20K? Żeby zmieścić się w 40K można dokupić ze 4000kW PV. Weźmy nawet tylko 2000kWh na CWU z COP=1 i 4000kWh na ogrzewanie z COP=3,5. Jest szansa, że pomimo marnej akumulacyjności ogrzewania nadmuchowego też pokryje całe zapotrzebowanie w drogiej strefie i trzeba będzie dokupić z 1143kWh do klimy i 1000kWh do bojlera w taniej. Czyli 2143kWh x 35gr/kWh = 750 zł + abonament. Niby najtaniej - taniej o 250zł. Ale też trzeba dorzucić koszty przeglądów (i już wychodzi na zero). A zostajemy z mniejszą żywotnością i perspektywą wymiany za kilkanaście lat.
Jeśli planujemy klimatyzator i PV to akumulacyjność nie ma większego znaczenia. Zużycie enerigii w I taryfie w całości pokrywamy z PV, a dokupujemy tylko w II.
Dlaczego nie uwzględniasz PV przy obliczeniach dla PC lub klimy?
Ja tak robię.

Kwestia CWU - bojler za 500 zł i średnie zużycie 110kWh/m = 30 zł dla rodziny 2+2. Tak jest u mnie.
Albo PC do CWU za 4000 zł Ariston 80l. Sens niewielki przy moim zużyciu, bo zwróci się za 10 lat.

Klima kanałowa 4000-7000 + montaż + kanały.
Albo trzy splity 7500 z montażem. Przy dobrze ocieplonym domu i otwartej architekturze typu loft lub otwartych drzwiach nie trzeba kanałówki.

Po co płacić co rok za ogrzewanie jeśli można je mieć za darmo?

Pisząc o PC powietrze woda zakłądam że ktoś już wtopił kapitał w rury i potrzebuje tylko coś zamiast kotła. Koszt krańcowy to kilkanaście tys.
Lepsza jest PC w postaci klimatyzatora, bo tańsza i daje komfort cały rok, a nie tylko zimą.

Kaizen
11-11-2018, 09:36
Dlaczego nie uwzględniasz PV przy obliczeniach dla PC lub klimy?

Uwzględniam przy klimie. Przy PC nie zostaje kasy na PV - założenie, że każdy system kosztuje 40K zł.


Kwestia CWU - bojler za 500 zł i średnie zużycie 110kWh/m = 30 zł dla rodziny 2+2. Tak jest u mnie.

To nie uwzględniając strat 67l CWU dziennie. Tyle też teraz zużywam w bloku. Po doliczeniu strat i zakładając jednak wzrost zużycia wraz ze wzrostem dzieci i większego brudzenia się w ogródku 2MWh/r wydaje mi się i tak optymistycznym założeniem.



Albo PC do CWU za 4000 zł Ariston 80l. Sens niewielki przy moim zużyciu, bo zwróci się za 10 lat.

Nie ma złącza cyrkulacji, co dla mnie ją zdyskwalifikowało. Podobnie z bojlerem za 500zł. Najtańszy jaki znalazłem z cyrkulacją kosztuje ponad 2K zł za 100l.


Klima kanałowa 4000-7000 + montaż + kanały.
Albo trzy splity 7500 z montażem. Przy dobrze ocieplonym domu i otwartej architekturze typu loft lub otwartych drzwiach nie trzeba kanałówki.

Cztery sypialnie, salon, dwie łazienki. To wychodzi 7 splitów. Że w łazienkach się nie montuje? No, to dalej 5. Tylko jak zrobić, żebym miał w salonie 21*, w sypialni 19*, a w łazienkach 24*? Funkcjonalnie ani kanałowa, ani splity nie dorównają podłogówce.
Jeszcze jedno założenie przyjąłem na korzyść klimy - że tyle samo ciepła trzeba dostarczyć. A ciepła podłoga podnosi poziom komfortu i powietrze może być chłodniejsze przy tym samym odczuciu.


Po co płacić co rok za ogrzewanie jeśli można je mieć za darmo?

Bo nie da się nie płacić. Pytanie tylko w którym momencie, jakie wady i zalety użytkowe ma dane rozwiązanie i jakie niesie ryzyko nieprzewidzianych kosztów (w tym jaka żywotność urządzeń).

Klima dla mnie nie nadaje się na jedyne źródło ogrzewania (przede wszystkim w łazienkach). A dodawanie systemów.. Co chcesz dołożyć do łazienek? Grzejniki elektryczne i grzać w drogiej strefie, gdy chcesz skorzystać z łazienki? Czy cały czas?

JanWerbinski
11-11-2018, 10:00
Uwzględniam przy klimie. Przy PC nie zostaje kasy na PV - założenie, że każdy system kosztuje 40K zł.



To nie uwzględniając strat 67l CWU dziennie. Tyle też teraz zużywam w bloku. Po doliczeniu strat i zakładając jednak wzrost zużycia wraz ze wzrostem dzieci i większego brudzenia się w ogródku 2MWh/r wydaje mi się i tak optymistycznym założeniem.



Nie ma złącza cyrkulacji, co dla mnie ją zdyskwalifikowało. Podobnie z bojlerem za 500zł. Najtańszy jaki znalazłem z cyrkulacją kosztuje ponad 2K zł za 100l.



Cztery sypialnie, salon, dwie łazienki. To wychodzi 7 splitów. Że w łazienkach się nie montuje? No, to dalej 5. Tylko jak zrobić, żebym miał w salonie 21*, w sypialni 19*, a w łazienkach 24*? Funkcjonalnie ani kanałowa, ani splity nie dorównają podłogówce.
Jeszcze jedno założenie przyjąłem na korzyść klimy - że tyle samo ciepła trzeba dostarczyć. A ciepła podłoga podnosi poziom komfortu i powietrze może być chłodniejsze przy tym samym odczuciu.



Bo nie da się nie płacić. Pytanie tylko w którym momencie, jakie wady i zalety użytkowe ma dane rozwiązanie i jakie niesie ryzyko nieprzewidzianych kosztów (w tym jaka żywotność urządzeń).

Klima dla mnie nie nadaje się na jedyne źródło ogrzewania (przede wszystkim w łazienkach). A dodawanie systemów.. Co chcesz dołożyć do łazienek? Grzejniki elektryczne i grzać w drogiej strefie, gdy chcesz skorzystać z łazienki? Czy cały czas?
Na upartego robiąc tanią PC może zostać na 3kW PV co też daje nam darmowe ogrzewanie. Z 3kW PV przy użyciu COP 4 mamy 12MWh ciepła.

W dobrze ocieplonym budynku nie trzeba ogrzewać wszystkich pomieszczeń. Ciepło przejdzie przez ściany, a przez otwarte drzwi jeszcze szybciej. Minimum to jeden split na kondygnację, a maksymalnie to split tylko w większych pomieszczeniach. Nie trzeba montować aż siedem szt. W łazienkach ogrzewanie podłogowe dla wygody, a dla chwilowego zwiększenia temperatury np do 25° dajesz grzejnik nawiewowy lub dodatkowy nawiew klimy kanałowej np. zamykany lub stały.
Żeby w sypialni było 19, to prawdopodobnie wystarczy nie dawać do niej splita i zamknięte drzwi cały dzień.

Da się nie płacić. Jeśli mamy do wydania aż 40 tys, to za te pieniądze można zrobić CO gazowe i całe życie płacić rachunki albo ogrzewanie darmowe, gdzie nie trzeba płacić kosztów krańcowych.

Dodatkowe zagrzanie powietrza grzejnikiem elektrycznym z COP 1 to akceptowalne koszty. Ja mam podłogowe elektryczne i jest OK. Włączenie prysznica powoduje wzrost temperatury powietrza nawet do 30°C.

swierol
11-11-2018, 10:21
Jednak różnica inwestycyjna nam powstała. Splity może i wychodzą dość atrakcyjnie cenowo jak i w kosztach eksploatacji (zużycie energii). Ale należy doliczyć koszty koniecznych (do utrzymania gwarancji) serwisów, ciągły ruch powietrza nie każdemu odpowiada, no i wygląd tych jednostek wewnętrznych pozostawia wile do życzenia, choć jest coraz lepiej. Sam planuję kupić jednego ale do określonych potrzeb.
A co przemawia za matami elektrycznymi, kablami? Prostota montażu, nawet domorosły elektryk sobie z tym poradzi. Nie wspomnę o coraz bardziej precyzyjnych konwektorach, które mają wtyczkę i którym wystarczy zapewnić gniazdko:)
Licząc koszty dodajmy jeszcze robociznę potrzebną do montażu urządzeń grzewczych a nie tylko koszt zakupu.
Jestem bliższy rozwiązaniom tańszym w realizacji choć (a może i nie koniecznie jak wynika z wyliczeń kolegi Kaizena) droższym w eksploatacji.
Wszystkiego Dobrego dla Wszystkich z okazji Dnia NIepodlegości i setnej rocznicy jej odzyskania :)

Kominki Piotr Batura
11-11-2018, 10:22
Najlepsza inwestycja w ogrzewanie, to odpowiednia konstrukcja domu. Coś na wzór pasywniaka, ale nie do końca, bo to też przegięcie. Ograniczyć zużycie energii na ogrzewanie do minimum, to pstryczek w nos wszystkim sprzedawcom prądu, gazu, pomp i fotowoltaiki.... Taki dom (100 m2) potrzebuje odrobinę energii raz na 24-48, a nawet 70 godzin. Można go ogrzać przysłowiową farelką. Mam też doświadczenia z piecokominkiem w takim domu, więc jakby ktoś chciał być naprawdę eko, służę pomocą. Razem z budowniczym domów pasywnych, 2 lata testowaliśmy ogrzewanie dziurawego pasywniaka wyłącznie piecokominkiem. Dziurawego, bo podobno z kominem to już nie pasywniak...Właściciel tego domu miał już dość słuchania kłamstw na temat ekologiczności prądu, gazu, foto... i samochodów elektrycznych. Zbudowaliśmy piec szamotowy, w którym spala ....No właśnie - 1 mp drewna na sezon. Pelletu pewnie wyjdzie tyle samo...Ja z moim wielkim kiepsko ocieplonym domem, poziomem zużycia drewna ponad 10 m3 na sezon, tydzień wychodziłem z załamania nerwowego po wyliczeniu zużycia drewna w tym eksperymencie...;)


Trzeba na koniec dodać, że drewno i pellet, to biomasa. Jedyne ekologiczne źródła energii na Ziemi. Kiepskie notowania tych paliw w naszym kraju wynikają głównie z ciemnogrodu w jakim żyjemy i ....propagandy dostawców prądu i gazu. Tych ostatnich szczególnie. Niestety, ich wysiłki odnoszą jako taki skutek do czasu. Rok 2022 zbliża się wielkimi krokami, a niektórzy nadgorliwi polscy włodarze, na swoim terenie już wprowadzili EKOPROJEKT w życie....

nass
11-11-2018, 10:32
Jaki ten piecokominek nie był ładny (kwestia gustu oczywiście) i tani w eksploatacji robienie sobie kotłowni w salonie to moim zdaniem najgorsze możliwe rozwiązanie...

Kominki Piotr Batura
11-11-2018, 10:50
Jaki ten piecokominek nie był ładny (kwestia gustu oczywiście) i tani w eksploatacji robienie sobie kotłowni w salonie to moim zdaniem najgorsze możliwe rozwiązanie...To wyłącznie kwestia podejścia do życia i bezmyślnego używania wytartych sloganów w wypowiedzi. W przypadku konwencjonalnego domu i np kominka z płaszczem wodnym - zgoda. Dokładanie co kilka godzin sporych porcji drewna z całą procedurą wnoszenia, przygotowania -owszem. Natomiast włożenie do nowoczesnego piecokominka raz na 48 godzin paczki 5 kg odpowiednio zapakowanego drewna lub brykietu, podpalenie i kliknięcie enter na komputerze, kojarzy się raczej z obsługą kuchenki mikrofalowej, a nie pieca. Do tego brak konieczności czyszczenia (w przypadku pelletu) lub czyszczenie urządzenia z popiołu raz na sezon, wyjaśnia dlaczego trzeba zmienić nasze wyobrażenie o współczesnym "kominku".

Kaizen
11-11-2018, 11:06
Klima grzejąca nie wszędzie, piecokominek czy nawet zwykły z DGP, a nawet kanałówka mają dla mnie podstawową wadę - praktycznie brak możliwości sterowania. I nie chodzi mi o zmienianie jej w czasie - chodzi mi o choćby odpowiednik rotametrów + odpowiednie zagęszczenie rury. Trzeba kombinacji jakie proponuje Jan - dodatkowe grzejniki, dodatkowe kable w podłodze... Raz, że robi się większy koszt inwestycyjny, rosną koszty eksploatacyjne i ilość gratów do pilnowania.

Podłogówkę jak dotąd odpaliłem tylko do wygrzewania. I do dodatkowego osuszenia wylewki w sypialniach przed położeniem drewna. Sporo za to palę w kozie (głównie też dla osuszenia domu). Raz mi się udało osiągnąć w salonie 25*. Mrozów jeszcze nie ma, a w sypialniach od odpalenia kominka nie osiągnąłem temperatury >18*. I to pomimo odpalenia 3x po 20minut na dobę podłogówki. Pewnie za dwa czy trzy lata, jak wszystko wyschnie będzie to lepiej wyglądało, ale rozchodzenie się ciepła po innych pomieszczeniach, o czym pisze Jan, nie działa na tyle, żeby to wystarczyło. Do tego też kwestia komfortu wynikająca z promieniowania cieplnego. Jak w pomieszczeniu jest nawet w miarę ciepłe powietrze, to możemy odczuwać chłód, przez chłodne przegrody.

http://www.izolacje.com.pl/images/photos/24/1554/__b_rys.zaleznoscOdczuciaKomfortu.JPG

Kominki Piotr Batura
11-11-2018, 11:31
Paradoksalnie, szukając rozwiązań bez "gratów do pilnowania", pakujemy się w technologie uzależniające nas od techniki, dostawców energii, serwisantów. Oczywiście możemy się doktoryzować i sami opanować to i owo. Mamy wtedy parę gratów do pilnowania ;)

Używanie piecokominka wymaga wyłącznie użycia głowy jako sterownika, brak dostępu do kolorowych wykresów....a to w świecie smartfonów grzech pierworodny....

Kaizen
11-11-2018, 11:42
Paradoksalnie, szukając rozwiązań bez "gratów do pilnowania", pakujemy się w technologie uzależniające nas od techniki, dostawców energii, serwisantów.

Chcesz powiedzieć, że do kominka nie potrzeba dostawcy energii (drewna), serwisanta (i to nie tylko kominiarz)?



Używanie piecokominka wymaga wyłącznie użycia głowy jako sterownika,

Mam za małą głowę, żeby sobie wyobrazić piecokominek czy kominek w salonie, który ogrzeje sypialnię 10m dalej do 19*, sąsiadującą z nią łazienkę do 23*, a salon do 21*. To chyba musiałyby być mocno zaawansowane sterowniki i kanały z wentylatorami, ale i tak obawiałbym się, że nie wyrobią, przez zmienność temperatury piecokominka.

Kominki Piotr Batura
11-11-2018, 11:52
No właśnie...cała Twoja ostatnia wypowiedź oparta jest na tezie "zmienność temperatury piecokominka", prawdopodobnie w odniesieniu do przeciętnego budynku i wiedzy jaka posiadasz na temat kominków. Ja w tym wątku opisuje budynek, który sam sobie radzi zimą dzięki penetracji promieni słonecznych ( bez żadnych dodatkowych źródeł energii ). Napełnienie wanny ciepłą wodą podnosi temperaturę w całym budynku o 0,3 stopnia. A konstrukcji piecokominka jeszcze nawet nie opisałem....:)

Kaizen
11-11-2018, 11:55
No właśnie...cała Twoja ostatnia wypowiedź oparta jest na tezie "zmienność temperatury piecokominka"

Jakbyś zrobił wykres, to pewnie nie miałbyś wątpliwości, że temperatura nie jest stała.
Napisz jeszcze, jak przetransportować ciepło z piecokominka do oddalonej o 10m sypialni i sąsiadującej z nią łazienki. Czy może w każdym pomieszczeniu stawiać trzeba piec(okominek)?

Kominki Piotr Batura
11-11-2018, 12:22
Jakbyś zrobił wykres, to pewnie nie miałbyś wątpliwości, że temperatura nie jest stała.
Napisz jeszcze, jak przetransportować ciepło z piecokominka do oddalonej o 10m sypialni i sąsiadującej z nią łazienki. Czy może w każdym pomieszczeniu stawiać trzeba piec(okominek)?Nie obraź się proszę. Jestem świadom jak będzie wyglądać dalsza dyskusja z wszystkowiedzącym, znającym się na wszystkim forumowiczem ;) Dlatego wrócę do meritum mojej wypowiedzi: "Najlepsza inwestycja w ogrzewanie, to odpowiednia konstrukcja domu". Forumowi mądrale mają patent na wywalanie wszystkiego do góry nogami, ale ja też zęby zjadłem na tym forum, dlatego piecokominki zostawię dla zainteresowanych pozytywnie...

Konstrukcja ma polegać głównie na doskonałej izolacji termicznej budynku, instalacji rekuperatora i wykorzystaniu promieniowania słonecznego zimą. To tyle....Czym to ogrzejemy, jest wtedy prawie bez znaczenia. 100 - 200 zł na sezon będzie stanowić poważną różnicę!

Kaizen
11-11-2018, 12:30
Konstrukcja ma polegać głównie na doskonałej izolacji termicznej budynku, instalacji rekuperatora i wykorzystaniu promieniowania słonecznego zimą. To tyle....Czym to ogrzejemy, jest wtedy prawie bez znaczenia. 100 - 200 zł na sezon będzie stanowić poważną różnicę!

Wtedy bez sensu stawiać komin i piecokominek, skoro wystarczy zamienić LEDy i świetlówki kompaktowe na "żarówki antywstrząsowe", żeby ogrzać dom.

Niedoskonała (wg Twojej definicji) konstrukcja daje szansę na opłacalność tanich w eksploatacji źródeł ciepła - jak choćby właśnie piecokominek czy pompa ciepła. Przy małym zapotrzebowaniu na ciepło cena energii staje się mniej istotna, niż koszty instalacji.
Tylko koszty, to nie jedyna kwestia. Pozostaje jeszcze kwestia obsługowości i sterowania.

Kończą się argumenty merytoryczne, że zaczynasz wycieczki osobiste i złośliwości?

JanWerbinski
11-11-2018, 18:37
Jednak różnica inwestycyjna nam powstała. Splity może i wychodzą dość atrakcyjnie cenowo jak i w kosztach eksploatacji (zużycie energii). Ale należy doliczyć koszty koniecznych (do utrzymania gwarancji) serwisów, ciągły ruch powietrza nie każdemu odpowiada, no i wygląd tych jednostek wewnętrznych pozostawia wile do życzenia, choć jest coraz lepiej. Sam planuję kupić jednego ale do określonych potrzeb.
A co przemawia za matami elektrycznymi, kablami? Prostota montażu, nawet domorosły ele
Gwarancję należy olać i nie robić serwisów. Taniej jest płacić za ewentualne naprawy lub wymienić na nowy, niż płacić haracz za strach.
Maty i kable w podłodze łazienki są OK, ale poza tym wychodzą drogo z uwagi na COP1 i to że ciepło ucieka znacznie szybciej w dół.

JanWerbinski
11-11-2018, 18:41
Klima grzejąca nie wszędzie, piecokominek czy nawet zwykły z DGP, a nawet kanałówka mają dla mnie podstawową wadę - praktycznie brak możliwości sterowania. I nie chodzi mi o zmienianie jej w czasie - chodzi mi o choćby odpowiednik rotametrów + odpowiednie zagęszczenie rury. Trzeba kombinacji jakie proponuje Jan - dodatkowe grzejniki, dodatkowe kable w podłodze... Raz, że robi się większy koszt inwestycyjny, rosną koszty eksploatacyjne i ilość gratów do pilnowania.

Podłogówkę jak dotąd odpaliłem tylko do wygrzewania. I do dodatkowego osuszenia wylewki w sypialniach przed położeniem drewna. Sporo za to palę w kozie (głównie też dla osuszenia domu). Raz mi się udało osiągnąć w salonie 25*. Mrozów jeszcze nie ma, a w sypialniach od odpalenia kominka nie osiągnąłem temperatury >18*. I to pomimo odpalenia 3x po 20minut na dobę podłogówki. Pewnie za dwa czy trzy lata, jak wszystko wyschnie będzie to lepiej wyglądało, ale rozchodzenie się ciepła po innych pomieszczeniach, o czym pisze Jan, nie działa na tyle, żeby to wystarczyło. Do tego też kwestia komfortu wynikająca z promieniowania cieplnego. Jak w pomieszczeniu jest nawet w miarę ciepłe powietrze, to możemy odczuwać chłód, przez chłodne przegrody.

http://www.izolacje.com.pl/images/photos/24/1554/__b_rys.zaleznoscOdczuciaKomfortu.JPG
Sterowanie jest niepotrzebne. Pewnie sobie je zrobię ale dla zabawy a nie z konieczności.
W tej chwili mam 23°C na całym parterze i 18-19°C w NIEOGRZEWANEJ piwnicy. Co miałbym tu sterować? Mam otwierać okna wieczorem żeby schłodzić dom na noc? Sam nie ostygnie, bo ma sporą masę i dobre ocieplenie.
W dobrze ocieplonym domu z dużą masą (nie kanadyjski) ma być cały czas ciepło i tyle. Jedyne sterowanie powinno dotyczyć wykorzystania tanich taryf lub bezpośredniej energii z PV. Można też nieco zwiększyć temperaturę na dzień, ale niewiele - 1-2 stopnie to maks. Więcej się nie da bez otwierania okien!
Nie ma czegoś takiego jak chłodne przegrody w dobrze ocieplonym domu ogrzewanym non stop od października. Jest cały czas ciepło i wszystko wygrzane.

Kaizen
11-11-2018, 18:53
Sterowanie jest niepotrzebne. Pewnie sobie je zrobię ale dla zabawy a nie z konieczności.
W tej chwili mam 23°C na całym parterze i 18-19°C w NIEOGRZEWANEJ piwnicy. Co miałbym tu sterować?

No właśnie to, żeby było różnie.
Mi 23* to za gorąco do spania. W salonie też za ciepło. W łazience OK.
Chociaż pewnie jakby w łazience ściany i podłoga nie były cieplejsze, niż powietrze i brak grzejnika promieniującego ciepłem, to byłoby mi chłodno.

Za to w piwnicy wolałbym (gdybym ją miał) zdecydowanie chłodniej. Dlatego może w dalszej przyszłości zrobię jakąś ziemiankę.

swierol
11-11-2018, 18:57
Gwarancję należy olać i nie robić serwisów. Taniej jest płacić za ewentualne naprawy lub wymienić na nowy, niż płacić haracz za strach.
Maty i kable w podłodze łazienki są OK, ale poza tym wychodzą drogo z uwagi na COP1 i to że ciepło ucieka znacznie szybciej w dół.

Widzę, że masz klimę Fijtsu (i to dość wiekową) więc na własną odpowiedzialność mogłeś zrezygnować z serwisów. Nie mówię o wszystkich ale są marki, w których strach nie robić serwisów bo są po prostu awaryjne. Jak chcesz to kupuj następne. A kable czy maty nie koniecznie muszą być w podłodze:)
Już wyżej wspomniałem co sądzę o splitach w każdym pomieszczeniu.

JanWerbinski
12-11-2018, 05:16
No właśnie to, żeby było różnie.
Mi 23* to za gorąco do spania. W salonie też za ciepło. W łazience OK.
Chociaż pewnie jakby w łazience ściany i podłoga nie były cieplejsze, niż powietrze i brak grzejnika promieniującego ciepłem, to byłoby mi chłodno.

Za to w piwnicy wolałbym (gdybym ją miał) zdecydowanie chłodniej. Dlatego może w dalszej przyszłości zrobię jakąś ziemiankę.
Ciężko pogodzić tak sprzeczne wymagania. Można to rozwiązać na kilka sposobów. Sypialnia w narożnym, nieogrzewanym pomieszczeniu, włączanie klimatyzacji do chłodzenia ZIMĄ, przewietrzanie przez otwarte okno ZIMĄ itp.
My lubimy ciepło. Chodzimy po domu na boso i bez swetrów.
Włączenie prysznica w małej łazience to natychmiastowy wzrost temperatury.

JanWerbinski
12-11-2018, 05:28
Niech sobie przypomnę listę nowo zakupionych rzeczy, w których świadomie olałem serwis przed gwarancją: motocykl - oszczędność 1000-2000 zł, kamper - oszczędność >20 tys, klimatyzator ma 10 lat, liczmy 300 zł dwa razy w roku - wychodzi półtora nowego klimatyzatora..., falowniki fotowoltaiczne, cztery automaty oddechowe do nurkowania na 10 letniej gwarancji 150złx4x10= 6000 zł, rekuperator Thesslagreen olałem wymagania gwarancyjne a i tak naprawili darmowo w ramach gwarancji.

Teraz mam dylemat czy nowy rozdrabniacz do drewna Makity rozbierać od razu po zakupie i w celu uniknięcia zatarcia sworzni nasmarować przekładnię planetarną, czy czekać trzy lata aż upłynie gwarancja i urządzenie ma się w tym czasie nadmiernie zużyć i zepsuć tuż po jej upływie? Podobnie będzie z czekającą na montaż klimatyzacją kanałową i pompą ciepła do CWU. Nie będzie żadnych płatnych przeglądów.

Gwarancja to chwyt marketingowy
Najlepiej to widać na przykładzie automatów oddechowych. Koszt przeglądów przez 10 lat gwarancji przewyższa koszt urządzenia! Zmiana filtra, regulacja i smarowanie można wykonać samodzielnie jeśli ktoś ma minimum umiejętności technicznych.
Firmom opłacało by się dać gwarancję, pod warunkiem płatnych przeglądów nawet na sprzęt wyprodukowany przez konkurencję. Dziwię się że jeszcze tego nie robią.

Kominki Piotr Batura
12-11-2018, 08:40
Wtedy bez sensu stawiać komin i piecokominek, skoro wystarczy zamienić LEDy i świetlówki kompaktowe na "żarówki antywstrząsowe", żeby ogrzać dom.

Niedoskonała (wg Twojej definicji) konstrukcja daje szansę na opłacalność tanich w eksploatacji źródeł ciepła - jak choćby właśnie piecokominek czy pompa ciepła. Przy małym zapotrzebowaniu na ciepło cena energii staje się mniej istotna, niż koszty instalacji.
Tylko koszty, to nie jedyna kwestia. Pozostaje jeszcze kwestia obsługowości i sterowania.

Kończą się argumenty merytoryczne, że zaczynasz wycieczki osobiste i złośliwości?Kaizen. Piszesz dokładnie o tym samym co ja zasugerowałem w pierwszym poście. A na piecokominkach się nie znasz skoro w 100 metrowym domu chcesz 10 m powietrze transportować. Jak z Tobą dyskutować?

tkaczor123
12-11-2018, 15:08
Z jego wypowiedzi wnioskuje że Kaizen to teoretyk. Przypomina mi się kumpel z studiów co był dodatkowo filozofem:)

brencik
12-11-2018, 16:05
:lol2::yes:
Teoretyk to nawet za dużo powiedziane.
Bardziej filozof.

swierol
12-11-2018, 21:50
Niech sobie przypomnę listę nowo zakupionych rzeczy, w których świadomie olałem serwis przed gwarancją: motocykl - oszczędność 1000-2000 zł, kamper - oszczędność >20 tys, klimatyzator ma 10 lat, liczmy 300 zł dwa razy w roku - wychodzi półtora nowego klimatyzatora..., falowniki fotowoltaiczne, cztery automaty oddechowe do nurkowania na 10 letniej gwarancji 150złx4x10= 6000 zł, rekuperator Thesslagreen olałem wymagania gwarancyjne a i tak naprawili darmowo w ramach gwarancji.

Teraz mam dylemat czy nowy rozdrabniacz do drewna Makity rozbierać od razu po zakupie i w celu uniknięcia zatarcia sworzni nasmarować przekładnię planetarną, czy czekać trzy lata aż upłynie gwarancja i urządzenie ma się w tym czasie nadmiernie zużyć i zepsuć tuż po jej upływie? Podobnie będzie z czekającą na montaż klimatyzacją kanałową i pompą ciepła do CWU. Nie będzie żadnych płatnych przeglądów.

Gwarancja to chwyt marketingowy
Najlepiej to widać na przykładzie automatów oddechowych. Koszt przeglądów przez 10 lat gwarancji przewyższa koszt urządzenia! Zmiana filtra, regulacja i smarowanie można wykonać samodzielnie jeśli ktoś ma minimum umiejętności technicznych.
Firmom opłacało by się dać gwarancję, pod warunkiem płatnych przeglądów nawet na sprzęt wyprodukowany przez konkurencję. Dziwię się że jeszcze tego nie robią.

Serwis klimy 300 zł? Proszę Cię....
Ja jestem zwolennikiem dotrzymywania umów gwarancyjnych choć wiele razy nie musiałem tego robić. W przypadku samochodu mi się to opłaciło.
A dlaczego miałabyś swoją klime serwisowac przez 10 lat? Czyżby 10 lat temu dali Ci 10 lat gwarancji? Podobno AUX od przyszłego roku ma tyle wprowadzić ale to moim zdaniem przesada.

swierol
12-11-2018, 21:57
Kaizen. Piszesz dokładnie o tym samym co ja zasugerowałem w pierwszym poście. A na piecokominkach się nie znasz skoro w 100 metrowym domu chcesz 10 m powietrze transportować. Jak z Tobą dyskutować?

Czy pisząc piecokominek masz na myśli nowoczesnej konstrukcji piec kaflowy? Z piecami kaflowymi lub kuchniami kaflowymi miałem do czynienia tyle że były one stawiane w latach może 50tych w drewnianym domu i palić trzeba było bardzo często. Tutaj mówimy o dobrze izolowany domu.

JanWerbinski
13-11-2018, 07:21
Serwis klimy 300 zł? Proszę Cię....
Ja jestem zwolennikiem dotrzymywania umów gwarancyjnych choć wiele razy nie musiałem tego robić. W przypadku samochodu mi się to opłaciło.
A dlaczego miałabyś swoją klime serwisowac przez 10 lat? Czyżby 10 lat temu dali Ci 10 lat gwarancji? Podobno AUX od przyszłego roku ma tyle wprowadzić ale to moim zdaniem przesada.
Obecnie Fujitsu daje 10 lat gwarancji i rozmawiamy o tym co należy zrobić teraz.
Kto nie ryzykuje ten nie ma.

Kominki Piotr Batura
13-11-2018, 09:00
Czy pisząc piecokominek masz na myśli nowoczesnej konstrukcji piec kaflowy? Z piecami kaflowymi lub kuchniami kaflowymi miałem do czynienia tyle że były one stawiane w latach może 50tych w drewnianym domu i palić trzeba było bardzo często. Tutaj mówimy o dobrze izolowany domu.Tu trochę próbowałem o tym powiedzieć https://forum.muratordom.pl/showthread.php?348324-Ogrzewanie-ma%C5%82ego-domu&p=7734125&viewfull=1#post7734125

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?348324-Ogrzewanie-ma%C5%82ego-domu&p=7734139&viewfull=1#post7734139

Nowoczesny piec może wyglądać dowolnie. Zwróć uwagę jak wygląda jego obsługa w podlinkowanym poście.

http://blog.kominki-batura.pl/wp-content/uploads/2014/01/IMG_3412-200x300.jpg
http://blog.kominki-batura.pl/wp-content/uploads/2018/01/IMG_03271-e1515188006816-200x300.jpg

Kominki Piotr Batura
13-11-2018, 09:58
Trochę pewnie przynudzam, ale jak ktoś dociekliwy....

http://blog.kominki-batura.pl/piecokominek/
http://blog.kominki-batura.pl/piecokominek-czesc-ii/
http://blog.kominki-batura.pl/piecokominek-czesc-iii-2/

To też piecokominek....


http://blog.kominki-batura.pl/wp-content/uploads/2014/01/DSC052281-300x225.jpg

http://blog.kominki-batura.pl/piecokominek-2/
http://blog.kominki-batura.pl/pies-czy-kot-czyli-piecokominek-do-zadan-specjalnych/

swierol
13-11-2018, 20:02
Trochę pewnie przynudzam, ale jak ktoś dociekliwy....

http://blog.kominki-batura.pl/piecokominek/
http://blog.kominki-batura.pl/piecokominek-czesc-ii/
http://blog.kominki-batura.pl/piecokominek-czesc-iii-2/

To też piecokominek....


http://blog.kominki-batura.pl/wp-content/uploads/2014/01/DSC052281-300x225.jpg

http://blog.kominki-batura.pl/piecokominek-2/
http://blog.kominki-batura.pl/pies-czy-kot-czyli-piecokominek-do-zadan-specjalnych/

Rzeczy piękne choć dla mnie zbyt hmm udziwnione :) i nowoczesne. Będę miał pytania. Napiszę na priv.

JanWerbinski
14-11-2018, 04:29
Kominki to syf i przeżytek. Ludziom się kojarzą z ciepłem, ale to wynik niedogrzania. W dobrze ogrzanym i ocieplonym domu mieszkańcy nie garną się do ciepła, nie grzeją się, nie rozgrzewają zmarzniętych rąk czy stóp, bo jest im po prostu ciepło. Czy w upalne lato ktoś myśli o przyjemnym cieple z kominka?

swierol
14-11-2018, 15:49
Kominki to syf i przeżytek. Ludziom się kojarzą z ciepłem, ale to wynik niedogrzania. W dobrze ogrzanym i ocieplonym domu mieszkańcy nie garną się do ciepła, nie grzeją się, nie rozgrzewają zmarzniętych rąk czy stóp, bo jest im po prostu ciepło. Czy w upalne lato ktoś myśli o przyjemnym cieple z kominka?

Nazwy tych stopni pod nickiem np ELITA FORUM powinny być nadawane za jakość nie ilość wpisów.

A kto w upalne lato myśli o przyjemnym cieple z podłogi, ściany, klimatyzatora, grzejnika (napędzanego czymkolwiek)?
Nad reszta nie będę się rozpisywał bo było to powielane pewnie setki razem.

Aha i jeszcze jedno. Wczoraj pytałem chyba w pięciu firmach ile kosztuje serwis klimatyzatora: 150-180 A gdybyś miał ze 3 jednostki to pewnie zrobiliby i za 300 wszystkie 3.

JanWerbinski
15-11-2018, 08:02
A kto w upalne lato myśli o przyjemnym cieple z podłogi, ściany, klimatyzatora, grzejnika (napędzanego czymkolwiek)?
Nad reszta nie będę się rozpisywał bo było to powielane pewnie setki razem.

Aha i jeszcze jedno. Wczoraj pytałem chyba w pięciu firmach ile kosztuje serwis klimatyzatora: 150-180 A gdybyś miał ze 3 jednostki to pewnie zrobiliby i za 300 wszystkie 3.
Chodzi o analogię.
W zimie, w dobrze ocieplonym i ogrzanym domu jest tak samo jak latem - nikt nie myśli o siedzeniu przy kominku i rozgrzewaniu się, bo po prostu jest ciepło. Wystarczy ogrzewać nieco mocniej i można chodzić w krótkim rękawie.
Nie wiem ile kosztuje serwis klimatyzatora, bo brałem go tylko raz w życiu. Podłączenie manometrów i sprawdzenie ciśnień kosztowało mnie 50 zł. Nie zamierzam zamawiać płatnych serwisów nawet w czasie gwarancji.

marcinbbb
15-11-2018, 08:38
Podobnie jak jak Jan mam w sumie 3 klimy żadna nie przechodziła serwisu a Midea ma 7 lat gwarancji i chcieli 2 serwisy rocznie każdy w cenach jak pisałeś. Więc nie ma najmniejszego sensu bawić się w te serwisy, samemu też można to zrobić wystarczy drabina i trochę chęci. A gwarancja jak ma coś się skasztanić to zrobi zaraz po założeniu wystarczy dać klimie dobrze "popalić" przez pierwsze pół roku.

Odnośnie chemii do klimy wszędzie tego można znaleźć w większych ilościach jedni kupują chemię dedykowaną inni czyszczą tą do celów samochodowych.

swierol
17-11-2018, 09:20
A ja jednak zostanę przy swoim. Samemu owszem, można sobie zrobić serwis ale już po okresie gwarancji

enedue
19-11-2018, 15:20
[
W zimie, w dobrze ocieplonym i ogrzanym domu jest tak samo jak latem - nikt nie myśli o siedzeniu przy kominku i rozgrzewaniu się, bo po prostu jest ciepło. Wystarczy ogrzewać nieco mocniej i można chodzić w krótkim rękawie.


Nie znoszę lata , serio. Jest mi za gorąco, zawsze. Miesiące wyjęte z życiorysu.Lubię jak jest 19 stopni. W sam raz. Chodzę boso i w krótkim rękawku. Jeszcze niedawno, znaczy trzy dni temu :) nosiłam sandały na gołe nogi. Lubię oddychać CHŁODNYM powietrzem. Szczególnie w nocy - ma być chłodno, otulam się kołdrą i jest mi ok. Propozycja spania nago w cieple to jakiś koszmar - wypróbowałam, bardzo źle się z tym czuję, źle śpię, jestem niewyspana i mam zmiętoloną skórę twarzy a dotarłam do wieku, kiedy zaczyna mieć to znaczenie. Generałowa Zajączkowa słynna z urody spała na lodzie i przy otwartych oknach :))) Nie ma nic bardziej zabójczego dla skóry niż graniczne temperatury, słońce, i ciepła woda. A już gorący prysznic na twarz to jakieś szaleństwo - to dla pań co myślą, że kremami naprawią to co takie coś niszczy. Bo tak się wygodniej głowę myje.
I od czasu do czasu, bardzo lubię, właśnie grzać sobie końcówki przy kominku. To jest frajda. Ale jak mam wyższą temperaturę w całym domu to się czuję źle i koniec. I dlatego właśnie ogrzewanie podłogowe nie jest dla mnie - nie jest wystarczająco sterowalne. Podobnie nie jest dla mnie dom z dużą pojemnością cieplna - powód taki sam. W nocy ma być wyraźnie chłodniej.
I żałuję że sobie klimy do grzania nie zrobiłam.
I schodzi mi 700kg brykietu w zwykłym BEF 7 na sezon :))) Bez rozprowadzenia ciepła, poza jednym kanałem na górę na korytarz, prościutko w górę.

swierol
19-11-2018, 19:58
[
W zimie, w dobrze ocieplonym i ogrzanym domu jest tak samo jak latem - nikt nie myśli o siedzeniu przy kominku i rozgrzewaniu się, bo po prostu jest ciepło. Wystarczy ogrzewać nieco mocniej i można chodzić w krótkim rękawie.


Nie znoszę lata , serio. Jest mi za gorąco, zawsze. Miesiące wyjęte z życiorysu.Lubię jak jest 19 stopni. W sam raz. Chodzę boso i w krótkim rękawku. Jeszcze niedawno, znaczy trzy dni temu :) nosiłam sandały na gołe nogi. Lubię oddychać CHŁODNYM powietrzem. Szczególnie w nocy - ma być chłodno, otulam się kołdrą i jest mi ok. Propozycja spania nago w cieple to jakiś koszmar - wypróbowałam, bardzo źle się z tym czuję, źle śpię, jestem niewyspana i mam zmiętoloną skórę twarzy a dotarłam do wieku, kiedy zaczyna mieć to znaczenie. Generałowa Zajączkowa słynna z urody spała na lodzie i przy otwartych oknach :))) Nie ma nic bardziej zabójczego dla skóry niż graniczne temperatury, słońce, i ciepła woda. A już gorący prysznic na twarz to jakieś szaleństwo - to dla pań co myślą, że kremami naprawią to co takie coś niszczy. Bo tak się wygodniej głowę myje.
I od czasu do czasu, bardzo lubię, właśnie grzać sobie końcówki przy kominku. To jest frajda. Ale jak mam wyższą temperaturę w całym domu to się czuję źle i koniec. I dlatego właśnie ogrzewanie podłogowe nie jest dla mnie - nie jest wystarczająco sterowalne. Podobnie nie jest dla mnie dom z dużą pojemnością cieplna - powód taki sam. W nocy ma być wyraźnie chłodniej.
I żałuję że sobie klimy do grzania nie zrobiłam.
I schodzi mi 700kg brykietu w zwykłym BEF 7 na sezon :))) Bez rozprowadzenia ciepła, poza jednym kanałem na górę na korytarz, prościutko w górę.

Lubie to!!

Krakers70
20-11-2018, 06:47
Zimnolubna kobieta - unikat ;)
Też sobie nie wyobrażam mieszkania w domu bez ognia. Fajnie jest czasem przemarznąć w czasie zimowego spaceru z dzieckiem, czy z psem, a potem przytulić się plecami do nagrzanego piecokominka, albo wygrzać się przed paleniskiem :) Poza tym widok ognia poprawia nastrój, zwłaszcza w takie ponure dni jak dzisiaj.

JanWerbinski
20-11-2018, 08:56
Fajnie jest czasem przemarznąć w czasie zimowego spaceru z dzieckiem, czy z psem, a potem przytulić się plecami do nagrzanego piecokominka, albo wygrzać się przed paleniskiem :
Albo po prostu wejść do ciepłego domu, w którym klimatyzacja automatycznie utrzymuje komfortowe warunki.

Krakers70
20-11-2018, 10:14
Albo po prostu wejść do ciepłego domu, w którym klimatyzacja automatycznie utrzymuje komfortowe warunki.

Nie Janie, to nie to samo. Czasem ludzie lubią się mocno zagrzać, przy kominku, w kąpieli, pod gorącym prysznicem. Nie myl tego z ogrzewaniem.

JanWerbinski
20-11-2018, 18:01
Mam gorący prysznic, często chodzę do sauny. Ogrzewanie, wentylacja, lodówka, ciepła woda - to ma być automatyczne i bezobsługowe.

Konsultant marki Buderus
28-11-2018, 11:30
to może warto wybrać pompę ciepła która nic nie spala więc nie ma wahań cen ogrzewania.

Witam,

Trafna uwaga. Pompa ciepła jest bardzo dobrym rozwiązaniem ogrzewania budynku zarówno pod kątem niskich kosztów ogrzewania jak i również aspektów związanych z komfortową eksploatacją. Dzięki pozyskiwaniu darmowej niskotemperaturowej energii z gruntu lub z powietrza, koszty ogrzewania są na niższym poziomie niż w przypadku ogrzewania za pomocą paliwa stałego. Pompa ciepła pobiera energię elektryczną jedynie do napędu pracy sprężarki. Poprzez brak zjawiska spalania pompa ciepła nie emituje żadnych zanieczyszczeń do atmosfery oraz gwarantuje ekologiczną oraz w pełni bezobsługową pracę. Jest to to znacznie bardziej opłacalne i przyszłościowe rozwiązaniem ogrzewania budynku w porównaniu do kotłów stałopalnych. Na zakup pompy ciepła można uzyskać również dofinansowanie, co dodatkowo wpłynie na opłacalność inwestycji.
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o pompach ciepła z rodziny Logatherm zachęcam do odwiedzenia strony internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla
W razie pytań lub wątpliwości, pozostaję do dyspozycji.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus