PDA

Zobacz pełną wersję : GAZ - komin murowany czy przez ścianę?



rabarbar1
12-07-2018, 06:10
Jak w temacie.
Rozważam (teraz już na poważnie, bo czas nagli) system ogrzewania domu i chciałbym obliczyć konkretną różnicę w kosztach instalacji gazu do pompy ciepła P-W.

Czy warto budować specjalny komin z myślą o kondensacie? Wentylacja będzie mechaniczna, więc kominy wentylacyjne będą zbędne. Jedyny - ewentualny komin spalinowy. Czy po prostu zrobić wyrzut przez ścianę (jeśli będzie gaz) lub rura w rurze od pieca ponad dach (czy taka rura nie wyjdzie wtedy porównywalnie cenowo jak system kominowy - w co raczej wątpię: materiał, robocizna dla murarza i dekarza)?

W chwili obecnej, porównując gaz do pompy tak naprawdę mam "tylko" dwa dylematy. Koszt instalacji + koszt urządzenia (gdybym musiał kupić po awarii nowe) oraz głośność pracy pompy.

LDP05
12-07-2018, 11:16
Nie wiem jaki masz dach...ale
W przypadku komina dla gazu - kondensat, wystarczy jak zostawisz przepusty w stropie aby potem wyprowadzić komin dwuścienny z stali. Przy dachu płaskim, wyście na dach się komplikuje bo trzeba murować komin aby to jakoś wyglądało.
Przepust przez ścianę wystarcza, ale szpeci elewacje oraz para powoduje budzenie się ściany w pobliżu. Kondensat lepiej działa na dłuższym komie.

ArokX
16-07-2018, 14:27
Nikt więcej sie nie wypowie? Żaden przedstawiciel "sprzętu" gazowego o kominach do swojego sprzętu?

jaroWy
16-07-2018, 15:08
Stalowe 60/100 pionowo przez strop. Czarny Jeremias Twin na dachu. Koszt całego "komina" około 650 zł.

Pytajnick
16-07-2018, 18:53
Ja mam zamiar mieć oryginalną dachówkę przejściową, jeśli będę miał piec gazowy.
http://fachowydekarz.pl/montaz-dachowek-przelotowych-creaton-z-adapterem-i-przewodem-przylaczeniowym/

Konsultant marki Junkers
27-07-2018, 11:55
Witam,

To zależy, jakiej mocy będzie Pan potrzebował kocioł. Wyrzut spalin przez rurę koncentryczną wyprowadzoną przez ścianę budynku można wykonać dla gazowego kotła kondensacyjnego do mocy 21kW. Należy pamiętać także, że przy zastosowaniu urządzeń gazowych wymagane jest zastosowanie wentylacji grawitacyjnej w kotłowni.
W razie pytań, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

Ejden
03-03-2021, 22:09
rabarbar1 jak w końcu zrobiłeś?
było to już dwa lata temu więc trochę czasu minęło.
jak oceniasz swoja instalację z perspektywy czasu??




Witam,

To zależy, jakiej mocy będzie Pan potrzebował kocioł. Wyrzut spalin przez rurę koncentryczną wyprowadzoną przez ścianę budynku można wykonać dla gazowego kotła kondensacyjnego do mocy 21kW. Należy pamiętać także, że przy zastosowaniu urządzeń gazowych wymagane jest zastosowanie wentylacji grawitacyjnej w kotłowni.
W razie pytań, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch