PDA

Zobacz pełną wersję : Czy zakładać piec na gaz.



jammo
15-07-2018, 17:49
Witam, mam pytanie odnośnie opłacalności montażu pieca gazowego w dość dużym domu, obecnie będzie około 300m2 powierzchni grzewczej, ale po kolei. Posiadam piętrowy dom o wymiarach 15,5 m x 11,5 m ( poprzednio ogrzewałem 250m2 ale obecnie będzie 300m2) , który został wybudowany w latach 90-tych. Ściana domu jest dwuwarstwowa, czyli z zewnątrz pustak żużlowy 25 cm w środku mała luka powietrzna 2.5 cm a od środka cegła dziurawka (bloczek) grubość 12,5 cm. Łącznie daje to grubość ściany 40 cm. W tamtym roku wymieniłem w całym domu okna na 3-szybowe z Adamsa ( 26 szt), natomiast w tym roku przy okazji dobudowy lukarn, wykonałem całkowitą przeróbkę dach wraz z pokryciem i ociepleniem.Dach mam deskowany płytą OSB i na niej jest papa termozgrzewalna oraz blacha na rąbek stojący. Środkowa część domu, która jest pod płytą betonową , miała na wierzchu ocieplenie styropianem o gr. 5 cm + wylewka, ale teraz jest na to natrysnięta piana PUR 20 cm grubości. Poddasza mieszkalne na reszcie dachu też zostały ocieplone pianą 20cm grubości. Teraz najważniejsze. Instalacja CO jest wykonana ze stali ( kotłownia dość grube rury) a dom opalam ekogroszkiem, którego na sezon spalam na sezon około 5T, w tym CUW co wychodzi mi za sezon 5000 zł + do tego 500 zł za gaz w okresie letnim ( kuchenka+ogrzewanie wody). Rozmawiałem kiedyś z kolegą, który posiada dom piętrowy taki typowy klocek w którym zamontował rok temu piec gazowy dwu funkcyjny JUNCERS( wiszący).Okazuje się, że jest bardzo zadowolony , gdyż opłaty za zimę w porównaniu do ogrzewania węglem spadły mu o połowę. Przedtem spalał 3T węgla +10 m3 drzewa, a teraz za całą zimę wyszło mu 2200 zł , oczywiście dom był też dawno budowany , ale obecnie ma też zmienione okna i chyba 12cm styropianu na ścianach. Zastanawiam się co robić, gdyż mam zamiar obecnie podłączać centralne do pokoi na poddaszu w alu-pex ( część instalacji już jest w alu-pex) i czy nie zrobić wszystkiego w pexie i nie założyć też pieca na gaz, oczywiście tego na ekogroszek bym nie likwidował. W kotłowni mam już zawór gazowy do podłączenia pieca i przewód kominowy pod ten kocioł.Co mi poradzicie , jest sens teraz bawić się w gaz? Gdybym wiedział, że zmieszczę się w kosztach ogrzewania gazowego w cenie np. 3-4 tyś zł za sezon, to i tak by mi się opłacało, gdyż odpada zakup węgla , składowanie worków w piwnicy , no i doglądanie i uzupełnianie opału nie wspominając już o czyszczeniu pieca co 2 tygodnie. Jak na razie dom jest tylko otynkowany zwykłą drapanką z tarasem, ale w przyszłym roku , bądź za 2 lata, chcę położyć na ścianach 10cm styropianu i zmienić elewację . Co byście zrobili na moim miejscu.
Tak wygląda dom:
http://motoimage.pl/gky_uploads/2018/07/1531673233-450-x-800px-20180625_133020.jpg (http://motoimage.pl)
http://motoimage.pl/gky_uploads/2018/07/1531673271-460-x-818px-20180625_133127.jpg (http://motoimage.pl)
http://motoimage.pl/gky_uploads/2018/07/1531674241-440-x-248px-20180625_133349.jpg (http://motoimage.pl)
http://motoimage.pl/gky_uploads/2018/07/1531674389-510-x-287px-20180625_133211.jpg (http://motoimage.pl)

Elfir
16-07-2018, 17:10
Nie ma znaczenia grubość ściany tylko zapotrzebowanie domu na ciepło.
Z tego co piszesz ściana praktycznie izolacji we współczesnym rozumieniu tego słowa, nie posiada.

jammo
16-07-2018, 19:29
Docieplenie ścian planuję w przyszłym roku, gdyż dach z nadbudowami pochłonął 83 tyś zł i raczej na ściany w tym roku już nie odłożę. Ale w wątku chodzi mi głównie o opinię , czy warto przy takim metraż w takim domu zakładać piec kondensacyjny na gaz. a może inaczej :D czy zarobię na ten gaz przy takim domu :)

JanWerbinski
16-07-2018, 21:38
Nie warto. Lepiej założyć klimatyzację kanałową lub splity. Wyjdzie taniej przy większym komforcie.
Niezbędne będzie ocieplenie.

Elfir
16-07-2018, 23:24
D a może inaczej :D czy zarobię na ten gaz przy takim domu :)

Do tego właśnie robi się OZC

Stermaj
17-07-2018, 13:54
Według Twoich danych i danych z internetu (wartość opałowa węgla i gazu) wychodzi tak:
Wartość opałowa węgla 20MJ/kg
Wartość opałowa gazu 36MJ/m3
Zużywasz 5 ton węgla 20MJ/kg x 5000 kg = 100000MJ
Aby wytworzyć taką samą ilość energii z gazu potrzebujesz: 100000MJ / 36MJ/m3 = 2777 m3 gazu.
Cena gazu około 2zł /m3, czyli na sezon potrzebujesz 2777m3 x 2zł /m3 = 5554 zł
Teraz dodaj jeszcze 500zl na gaz który zużywasz i tak wychodzi 6054zł
No a teraz jeszcze docieplenie domu powinno zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, oceniam, że o 1/3 do 1/2, skoro i okna wymieniłeś na 3 szybowe.
To są obliczenia teoretyczne, może gdzieś jest błąd to mnie poprawcie.
Przyjąłem takie same sprawności kotłów co może być korzystniejsze dla gazu. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię po ociepleniu to niższa temperatura na grzejnikach, więc kocioł gazowy kondensacyjny więcej odzyska energii ze skroplonej pary spalin.
Nie ma potrzeby wymiany rur w instalacji CO.

jammo
17-07-2018, 19:05
Dzięki , właśnie dzisiaj rozmawiałem z dwoma firmami instalatorskimi, które wykonują instalacje CO,także gazowe, oraz są przedstawicielami serwisu kotłów gazowych między innymi Junkers .W obydwu przypadkach poinformowano mnie, że nie ma potrzeby wymieniać rur na cieńsze, gdyż, tak przynajmniej to zrozumiałem, piec kondensacyjny lepiej pracuje, gdy jest większa pojemność wody w rurach. Ale już nie wiem dlaczego :). Co do kotłowni i połączenia pieców, podobno kwestią jest tylko zbudowanie drugiego obwodu zamkniętego dla pieca gazowego, gdyż kocioł na ekogroszek , musi pracować w systemie otwartym.
Co do twojej kalkulacji wyżej kolego Stermaj, to węgiel, który sprowadzam już od paru lat ze Śląska, ma kaloryczność 26-28 MJ/kg, Porównując spalanie w sezonach grzewczych 2016 oraz ostatnim 2017, stwierdziłem, że na samej wymianie okien w tamtym roku roku, zaoszczędziłem około 500kg , które zostało mi w piwnicy. Zobaczymy, jak sprawdzi się w tym sezonie grzewczym nowe ocieplenie dachu z piany PUR, oraz dołożenie warstwy deskowania i papy termozgrzewalnej w dachu.

Elfir
17-07-2018, 19:54
piec kondensacyjny dobrze pracuje na niskich temperaturach. Kupowanie kondensata po to by puścić sobie w grzejniki 70 stopni to niezbyt dobre rozwiązanie.

brencik
17-07-2018, 20:57
że na samej wymianie okien w tamtym roku roku, zaoszczędziłem około 500kg , które zostało mi w piwnicy
Raczej to przez cieplejszą zimę.

CityMatic
17-07-2018, 21:23
Nie jest opłacalne inwestowanie w piec gazowy - ogrzewanie gazem będzie bardzo kosztowne w Twoim budynku.
Wymiana okien zapewne spowodowała lepszy komfort cieplny, ale zmieniła parametry wentylacji i o tym musisz pamiętać, aby nie pojawiło się zbyt wiele wilgoci szczególnie gdy ściany zewnętrzne nie posiadają praktycznie ocieplenia, a pomieszczenia i pokoje północnej ściany nie posiadają wentylacji grawitacyjnej( bo jak widzę komin jest tylko z południowej strony domu).
Odkładaj kasę na termomodernizację bo inaczej Twoje rachunki się nie zmienią, obecnie Twój piec jest najrozsądniejszym rozwiązaniem.
Masz dom z dużymi okapami więc izolacja zewnętrzna pomimo tak grubych ścian nie wpłynie znacząco na wygląd domu.

Stermaj
18-07-2018, 08:58
piec kondensacyjny dobrze pracuje na niskich temperaturach. Kupowanie kondensata po to by puścić sobie w grzejniki 70 stopni to niezbyt dobre rozwiązanie.

Myślisz, że przy dociepleniu domu też będzie musiał grzać na takich parametrach.
Nie wiadomo jakie teraz potrzebuje temperatury aby osiągnąć komfort cieplny.

Stermaj
18-07-2018, 09:04
Nie jest opłacalne inwestowanie w piec gazowy - ogrzewanie gazem będzie bardzo kosztowne w Twoim budynku.
.

Proszę odpowiedz jak bardzo kosztowne. Podał prawie wszystkie parametry umożliwiające obliczenie kosztów. Według mnie po ociepleniu domu koszty przy ogrzewaniu gazem nie powinny wzrosnąć a nawet być mniejsze. Nie musi teraz instalować kotła gazowego, może poczekać aż ociepli dom i wtedy zobaczy jakie ma zapotrzebowanie na energię. Policzyć, przeliczyć i pomyśleć co wolę i czy mnie na to stać. Z dużym przybliżeniem da się to wszystko wyliczyć nie trzeba wróżyć i straszyć. Koszty ogrzewania gazem są oczywiście zawsze większe od ogrzewania węglem.

brencik
18-07-2018, 09:43
Myślisz, że przy dociepleniu domu też będzie musiał grzać na takich parametrach.
.

To chyba z mysleniem u ciebie kiepsko. Ocieplając zmniejszamy zapotrzebowanie nawet o 50% i więcej.
Ja po ociepleniu styropinaem 8cm (białym, najpodlejszym) zmnieszyłem żuzycie wegla z 5 do 2 ton.

Stermaj
18-07-2018, 11:20
To chyba z mysleniem u ciebie kiepsko. Ocieplając zmniejszamy zapotrzebowanie nawet o 50% i więcej.
Ja po ociepleniu styropinaem 8cm (białym, najpodlejszym) zmnieszyłem żuzycie wegla z 5 do 2 ton.
Nie wiem co o tym myśleć co piszesz. Przeczytaj jeszcze raz i jeszcze raz, zrozum i wtedy się wypowiadaj. Przedstawiasz sprzeczne tezy. A może chciałeś nie mnie odpowiedzieć tylko Elfir.

Elfir
18-07-2018, 12:02
Myślisz, że przy dociepleniu domu też będzie musiał grzać na takich parametrach.
Nie wiadomo jakie teraz potrzebuje temperatury aby osiągnąć komfort cieplny.

Przy nieogrzewanej ścianie? Wątpię aby miał niskotemperaturowe :D
Co innego, jak ociepli. Dlatego, jak słusznie napisałeś, najpierw termomodernizacja, poprawienie wentylacji a potem rozważanie czy zmiana pieca cokolwiek da. I czy ma sens kupować kondensat zamiast zwykłego kotła gazowego.

jammo
18-07-2018, 12:05
piec kondensacyjny dobrze pracuje na niskich temperaturach. Kupowanie kondensata po to by puścić sobie w grzejniki 70 stopni to niezbyt dobre rozwiązanie.
Zaraz, zaraz , ale ja nigdzie nie napisałem , że przy ogrzewaniu domu stosuję takie temperatury wody jak piszesz wyżej. Piecem z podajnikiem ślimakowym na ekogroszek palę już od 2004 roku, praktycznie zaraz jak weszły w modę te piece. Początkowo popełniałem dość duży błąd przy ustawieniach, gdyż na komputerze pieca ustawiane były temperatury około 40-43* C gdyż wyższe, przy ciągłym paleniu, powodowały by zbyt wysoką temperaturę w domu.Niestety , nie wiedziałem, że jest to zabójcze dla kotła , który po 8 latach odmówił mi posłuszeństwa (zaczął mi cieknąć).W 2012 roku kupiłem identyczny kocioł , ale równocześnie z jego montażem przerobiłem sobie sam instalację podłączenia tego kotła do instalacji, montując dodatkowo zawór 4-drogowy. Obecnie na kotle utrzymuję temperaturę zadaną dla pieca 65*c, ale temperatura wody puszczana na dom do grzejników wynosi nieco ponad 40 stopni, wiec jest zbliżona chyba do pracy pieca kondensacyjnego.

http://motoimage.pl/gky_uploads/2018/07/1531913157-450-x-338px-DSCF0399.JPG (http://motoimage.pl)
Tu mam zdjęcia robione w sezonie grzewczym po przerobieniu instalacji kotła.
Przy takim ustawieniu pieca , temperatura w domu waha się w granicach 21*C. Czasem zdarzyło się, że wyłączałem piec na noc , gdyż sypialnie są na górze a przedpokój otwarty z góry do dachu (schody z prześwitem) więc ciepło na górze było dość duże, to rano o 7 miałem w domu temp. 18*c na termometrze. Jak na nieocieplony dom wydaje mi się , że i tak nieźle. Wiadomo, że zimy obecnie to nie te co dawniej :) Nie wiem jak i na jakich temperaturach powinien pracować kondensat, gdyż nie jestem fachowcem, ale z tego co czytam , to wychodzi że takie temperatury były by ok.

CityMatic
18-07-2018, 12:31
Proszę odpowiedz jak bardzo kosztowne. Podał prawie wszystkie parametry umożliwiające obliczenie kosztów. Według mnie po ociepleniu domu koszty przy ogrzewaniu gazem nie powinny wzrosnąć a nawet być mniejsze. Nie musi teraz instalować kotła gazowego, może poczekać aż ociepli dom i wtedy zobaczy jakie ma zapotrzebowanie na energię. Policzyć, przeliczyć i pomyśleć co wolę i czy mnie na to stać. Z dużym przybliżeniem da się to wszystko wyliczyć nie trzeba wróżyć i straszyć. Koszty ogrzewania gazem są oczywiście zawsze większe od ogrzewania węglem.

Czytacie ze zrozumieniem!!!?
Po ociepleniu ! którego autor wątku teraz nie będzie robił !
Jak ociepli to będzie się zastanawiał TERAZ inwestycja jest nieopłacalna !
Zaoszczędzi na hipotetycznym zużyciu gazu i dołoży do kosztów wykonania termomodernizacji.

Wtedy obliczy i podejmie decyzję co dalej czy gaz, pompa ciepła, piec odrzutowy czy elektrownia atomowa....

Stermaj
19-07-2018, 08:07
Dodam jeszcze, jak ocieplać to nie 10cm ale 15 -20cm styropianu.

jammo
19-07-2018, 19:38
Dodam jeszcze, jak ocieplać to nie 10cm ale 15 -20cm styropianu.
Trochę nie bardzo mi się widzi to 15cm, gdyż szpaleta okna mam już teraz z 14cm, to potem byłoby 30 cm, trochę tak nie bardzo :(.
Przy okazji , po kodzie pocztowym widzę, że jest Pan z Krosna lub okolic , a to raptem 15 km ode mnie, bo ja jestem z okolic Jasła..

cuuube
19-07-2018, 21:31
Zaraz, zaraz , ale ja nigdzie nie napisałem , że przy ogrzewaniu domu stosuję takie temperatury wody jak piszesz wyżej. Piecem z podajnikiem ślimakowym na ekogroszek palę już od 2004 roku, praktycznie zaraz jak weszły w modę te piece. Początkowo popełniałem dość duży błąd przy ustawieniach, gdyż na komputerze pieca ustawiane były temperatury około 40-43* C gdyż wyższe, przy ciągłym paleniu, powodowały by zbyt wysoką temperaturę w domu.Niestety , nie wiedziałem, że jest to zabójcze dla kotła , który po 8 latach odmówił mi posłuszeństwa (zaczął mi cieknąć).W 2012 roku kupiłem identyczny kocioł , ale równocześnie z jego montażem przerobiłem sobie sam instalację podłączenia tego kotła do instalacji, montując dodatkowo zawór 4-drogowy. Obecnie na kotle utrzymuję temperaturę zadaną dla pieca 65*c, ale temperatura wody puszczana na dom do grzejników wynosi nieco ponad 40 stopni, wiec jest zbliżona chyba do pracy pieca kondensacyjnego.

http://motoimage.pl/gky_uploads/2018/07/1531913157-450-x-338px-DSCF0399.JPG (http://motoimage.pl)
Tu mam zdjęcia robione w sezonie grzewczym po przerobieniu instalacji kotła.
Przy takim ustawieniu pieca , temperatura w domu waha się w granicach 21*C. Czasem zdarzyło się, że wyłączałem piec na noc , gdyż sypialnie są na górze a przedpokój otwarty z góry do dachu (schody z prześwitem) więc ciepło na górze było dość duże, to rano o 7 miałem w domu temp. 18*c na termometrze. Jak na nieocieplony dom wydaje mi się , że i tak nieźle. Wiadomo, że zimy obecnie to nie te co dawniej :) Nie wiem jak i na jakich temperaturach powinien pracować kondensat, gdyż nie jestem fachowcem, ale z tego co czytam , to wychodzi że takie temperatury były by ok.

Kocioł pracował w najgorszych możliwych temperaturach , bo punkt rosy dla kotłów to około 35-45 stopni , powstaje kwas siarkowy , który wiadomo co robi ze wszystkim. Nawet powrót powinien być tak wysterowany by miał wyższą temperaturę niż 45 , ale kto tak robi , bo i po co skoro nikt o tym nikogo nie informuje instalując kocioł na paliwo stałe.

Stermaj
20-07-2018, 07:56
Trochę nie bardzo mi się widzi to 15cm, gdyż szpaleta okna mam już teraz z 14cm, to potem byłoby 30 cm, trochę tak nie bardzo :(.
Przy okazji , po kodzie pocztowym widzę, że jest Pan z Krosna lub okolic , a to raptem 15 km ode mnie, bo ja jestem z okolic Jasła..

Ja 18 lat temu dociepliłem tylko 7 cm, mając w murach 4 cm i teraz widzę, że trzeba było więcej. Ta sama robota, materiał niewiele droższy, a oszczędności większe. No fakt szpalety wychodzą szerokie. Moje są na prawie 30cm. Przy 20 Ty miałbyś jak szczeliny strzelnicze, niektóre okna. Może pomyśleć nad jakimś optycznym "zmniejszeniem" szpalet.

jammo
22-07-2018, 16:02
Kocioł pracował w najgorszych możliwych temperaturach , bo punkt rosy dla kotłów to około 35-45 stopni , powstaje kwas siarkowy , który wiadomo co robi ze wszystkim. Nawet powrót powinien być tak wysterowany by miał wyższą temperaturę niż 45 , ale kto tak robi , bo i po co skoro nikt o tym nikogo nie informuje instalując kocioł na paliwo stałe.

Nie bardzo wiem o co koledze chodzi.Temperatura 40-45* C widniejąca na górnym zegarze (termometrze o raz taka sama na powrocie ) jest to temperatura wody poza mieszaczem , czyli zaworem cztero- drogowym, ta która puszczana jest na grzejniki.Temperatura wody w kotle jest wyświetlana na komputerze i ustawiona jest na 65*C ( po wyłączeniu się kotła nieco wzrasta, dlatego na komputerze mamy pokazane 71*C. Z tego co wiem , najodpowiedniejsza temperatura pracy kotła, to jest właśnie temp. 65 - 70*C, i na takich teraz pracuje mój kocioł.

A teraz prośba do ekspertów.

Zdecydowałem, że raczej chyba dołożę w tym roku dodatkowy kocioł gazowy i wykonam odpowiednią instalację do niego , łącząc przez wymiennik płytkowy oba kotły. Mam więc pytanie. Jaki byście mi polecali zakupić kociał do mojego budynku i metrażu ? Sprawa druga to zbiornik na wodę. Obecny z wężownicą zostanie raczej przy piecu węglowym, gdyż powiedzieli mi, że on nie za bardzo nadaje się do kotła gazowego. Czy zakupić kocioł np. z Berety z wbudowanym zasobnikiem 40l , czy raczej kocioł jednofunkcyjny i zbiornik na wodę osobno. Jakie firmy są polecane odnośnie kotłów kondensacyjnych? i co w moim przypadku było by najlepsze, pozdrawiam.

jammo
22-07-2018, 16:06
Może pomyśleć nad jakimś optycznym "zmniejszeniem" szpalet.

Co kolega ma na myśli? bo nie bardzo wiem o co chodzi? :) :)

Stermaj
22-07-2018, 19:25
Co kolega ma na myśli? bo nie bardzo wiem o co chodzi? :) :)

Może podzielenie szpalety kolorami, jakaś biała obwódka czy jakiś inny gadżet. Nie jestem szpecem od oszukiwania oka . Może ktoś inny doradzi jak uzyskać efekt optyczny, że szpaleta, patrząc na nią, wydaje się mniejsza niż jest w rzeczywistości.

Elfir
23-07-2018, 09:46
Starczy przy oknach zrobić cięcia pod kątem:
https://images91.fotosik.pl/3/eda336041f31a26dgen.jpg

Konsultant marki Junkers
27-07-2018, 11:51
Docieplenie ścian planuję w przyszłym roku, gdyż dach z nadbudowami pochłonął 83 tyś zł i raczej na ściany w tym roku już nie odłożę. Ale w wątku chodzi mi głównie o opinię , czy warto przy takim metraż w takim domu zakładać piec kondensacyjny na gaz. a może inaczej :D czy zarobię na ten gaz przy takim domu :)

Witam,

Gazowy kocioł kondensacyjny będzie odpowiednim rozwiązaniem dla budynku o praktycznie każdej powierzchni. Jednak przed zmianą typu ogrzewania zachęcam do wykonania termomodernizacji budynku. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną znacząco wpłynie na ograniczenie zużycia gazu, co pozwoli na niższe koszty ogrzewania. Kocioł gazowy w porównaniu do kotła na paliwa stałe jest bardzo komfortowym oraz czystym rozwiązaniem. Nie będzie musiał Pan poświęcać czasu na podkładanie paliwa do kotła, czyszczenie kotłowni oraz wynoszenie popiołu. Gaz spala się czysto, więc pomieszczenie kotłowni będzie można wykorzystać również na inny cel np. pralnia lub spiżarnia. Obniżona będzie także emisja zanieczyszczeń do atmosfery.
W celu doboru kotła o odpowiedniej wielkości, zachęcam do kontaktu z Autoryzowanym Instalatorem marki Junkers. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch