PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór kotła na eko-groszek



macieywr
16-07-2018, 10:52
Cześć,

Dzięki waszej pomocy kupiliśmy dom ! :) Dom jest w stanie prawie deweloperskim i wymaga wykończenia. Na ten moment potrzebujemy waszej rady, jaki kocioł wybrać. W projekcie jest piec na olej, ale wolelibyśmy eko-groszek. Myślę o modelu Defro Komfort Eko Lux lub Zębiec Topaz. Dom ma 155m2 użytkowych.
Jak patrze na wymiary pieca Zębiec, to za bardzo nie wiem jak trzeba by było go postawić w kotłowni ze względu na jego głębokość. Defro powinien wejść, ale też nie wiem czy nie za ciasno, ?

Poradzicie coś ? A może drzwi przesunąć ?

Do takiego pieca to chyba jeszcze jakiś zbiornik na wodę jest potrzebny ?

Na zdjęciu widać kotłownię. Z lewej strony czerwone kropki - przyłącza do CO, przy oknie na dole licznik z wodą, z prawej strony nie ma ścianki. szerokość ścianki między kominem a wejściem - ok 85cm

416350

kulibob
16-07-2018, 12:11
Jakie ocieplenie budynku i jaka wentylacja?

macieywr
16-07-2018, 12:15
Ściany Porotherm 25cm, a ocieplenie styropian 15cm. Wentylacja grawitacyjna.
W ścianie pod oknem zrobiona jest kratka na oko 20x20

eliks
16-07-2018, 15:11
Fajnie by było jak by ci weszła Defro Sigma. Półka wyżej od Ekonkomforta a różnica na prawdę jest duża. I ten poziomy wymiennik w eko komforcie....

kulibob
16-07-2018, 16:12
Dach i podłoga??

eliks
16-07-2018, 16:16
Coś niucham że kulibob chce Ci zaproponować jakieś eko urządzenie na prąd :-)

kulibob
16-07-2018, 19:01
WG i 15cm źle wróży :)

macieywr
16-07-2018, 19:57
W zasadzie to czym się różni komfort lux od sigmy ? Mówimy oczywiście o sigmie e bo mają oba tą samą sprawność ? Widzę, że sigma jest większa i ma większy pojemnik co ma w sumie dość duże znaczenie.

Dach i podłoga nie mam pojęcia jak jest izolowany. Zaczęli budowę w 2008r i dość szybko zamknęli budynek. Raczej nie żałowali na materiał bo już "na oko" widać, że gdzie mogli dołożyć tam dołożyli - np. regipsy na strychu i lakierowane osb...

A czemu np. nie Zębiec Topaz 17 ? Ma sprawność 94,7, pojemnik 160l...

eliks
16-07-2018, 20:39
Nie patrz na te cyferki o sprawnościach chwilowych bo dla grochu i tak sprawność liczona jest na 80%. Ja ze swojej strony mogę polecić Ci Sigme ale z palnikiem UNI bo takową mają rodzice. Sąsiad natomiast ma Eko Komforta i to wygląda jak budżetowa wersja Sigmy. Tłumaczyłem Ci wyżej że taka Komfort ma poziomy wymiennik który wytrzymuje max tydzień bez bawienis się w kominiarza. Na prawdę, szybkość przyrostu syfu w tym kotle to jakaś tragedia. Dodatkowo ten śmieszny zasobnik i malutki popielnik....
To teraz sobie wyobraź że w Sigmie masz wymiennik pionowy i wajchę do zawirowywaczy, to duuuuża różnica.

Ja na Twoim miejscu uderzył bym w pellet przy tak dobrze ocieplonym domu, ale skoro zdecydowałeś się na groch to ok, Twoja sprawa. Pamiętaj tylko że kocioł pelletowy ma sprawność dużo większą niż groch i odpala się tylko wtedy kiedy musi.

macieywr
17-07-2018, 08:49
Myślałem o pellecie, ale jak liczyłem na różnych kalkulatorach to wychodziło mi 1000-1500zł więcej rocznie za pellet. To już trochę czuć różnicę...

eliks
17-07-2018, 13:51
To zależy po ile pellet kupujesz :-) ja kupuje sprawdZony pellet od lokalnych producentów za max 650zł a teraz kupując na spółkę ze znajomym mam jeszcze taniej. Poza tym pelletu wychodzi tyle co węgla i to sprawdzony fakt. Teraz sobie policz. Fakt że kocioł droższy ale jak dobrze kupisz to oprócz popiołu i paliwa nic z nim nie robisz.

macieywr
17-07-2018, 14:55
U nas w rejonie z tego co się orientowałem pellet ok 1000zł...Chyba że ktoś ma jakieś dojście pod Wrocławiem to chętnie przemyślę. Mamy jeszcze ok półtora miesiąca na decyzje

Jarecki79
17-07-2018, 16:23
Ja Ci dorzucam do przemyślenia Skamp-PV 13kW, pionowy wymiennik, z autoczyszczakami, palnik potocznie zwany rurorwym, konstrukcyjnie oparty na rozwiązaniach stosowanych przy pelecie, ale skonstruowany do paliwa podstawowego ekogroszek. Wysokie sprawności na górze i dole mocy.
Aktualnie sprzedawany z certyfikatem V-ej klasy, konstrukcja jest już jednak po nowych badaniach i ma także ecodesign.

https://sekom-pleszew.com.pl/wp-content/uploads/2018/02/skamppv1-2.pnghttps://sekom-pleszew.com.pl/wp-content/uploads/2018/03/wylot-spalin-13kw-2.png

eliks
17-07-2018, 17:19
Z 1000 zł to się nie opłaca, wyjdzie Ci jak gaz. Jak chcesz to wyślij mi namiary na PW na Facebooka to dodam Cie do grupy peletowej. Tam ludzie z całej Polski wymieniają się opiniami na temat producentów i szukają ofert również z całego kraju.

pandzik
17-07-2018, 17:44
To jeszcze można sprzedawać w 2018 roku domy dev z ogrzewaniem na paliwo stałe? Dokąd my zmierzamy...?

cuuube
17-07-2018, 17:58
U nas w rejonie z tego co się orientowałem pellet ok 1000zł...Chyba że ktoś ma jakieś dojście pod Wrocławiem to chętnie przemyślę. Mamy jeszcze ok półtora miesiąca na decyzje

Trzeba poszukać w necie
https://www.google.pl/search?client=ms-opera-mobile&channel=new&espv=1&lei=TyNOW6_UC8j76AS__YuwDQ&q=pellet%20produkcja%20dolno%C5%9Bl%C4%85skie&ved=0ahUKEwjHjo7T0KbcAhXC16QKHRlnArcQsKwBCAMoAA&biw=360&bih=476&dpr=3
,popytać w składach węgla...
http://www.paliwadrzewne.pl/index.php?modul=9&panel=1&sdz_id=1&sdz_id2=14&sf_typ=&sf_wojid=&fid=&kid=240&param[]=163

Tutaj wklejałem kiedyś producentów z Polski
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?193786-Biopaliwa-pelet-zbo%C5%BCa-pestki-ekogroszek-opinie-o-paliwach-dostawcach-ceny-itp&p=5105528&viewfull=1#post5105528 ten z dolnośląskiego (Jelcz Laskowice)nadal aktywny ale robi ze słomy.

Tutaj http://pellasx.pl/ogrzewanie-pelletem/producenci-pelletu/ producenci , ale np moich , w Wlkp nie ma ujętych.


https://www.oferteo.pl/agroterm-polska-sp-z-o-o/firma/124446 niezbyt blisko wrocka ale mnie dowozili 3tony w cenie , aż 70km w jedną stronę.

eliks
17-07-2018, 19:07
To jeszcze można sprzedawać w 2018 roku domy dev z ogrzewaniem na paliwo stałe? Dokąd my zmierzamy...?

Daruj sobie już te ekopiepszenie. A prąd skąd masz?

cuuube
17-07-2018, 20:46
Daruj sobie już te ekopiepszenie. A prąd skąd masz?

Nie z PGE http://m.gramwzielone.pl/trendy/31354/m-jozefiak-greenpeace-brudna-prawda-o-pge więc jest eko:lol2:





To jeszcze można sprzedawać w 2018 roku domy dev z ogrzewaniem na paliwo stałe? Dokąd my zmierzamy...?
A kto pozwala budować w 2018r na szkodach górniczych , terenach zalewowych itp ?

macieywr
18-07-2018, 08:19
Tutaj wklejałem kiedyś producentów z Polski
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?193786-Biopaliwa-pelet-zbo%C5%BCa-pestki-ekogroszek-opinie-o-paliwach-dostawcach-ceny-itp&p=5105528&viewfull=1#post5105528 ten z dolnośląskiego (Jelcz Laskowice)nadal aktywny ale robi ze słomy.

Z Jelcza to akurat niedaleko gdzie kupujemy dom. A ze słomy tzn chyba mniej wydajny ? Z tego co widzę to w tabeli ma opis, że tylko do dużych odbiorców, no ale po sąsiedzku to może można się dogadać.

Dom nie jest od dewelopera tylko od osoby prywatnej. Zaczęli budowę w 2008r więc wtedy też nie było takiej nagonki na "Eko". Dla osób które myślą, że 10 lat to niewiele, to dodam, że w tamtych latach to jeszcze skakał Adam Małysz ;) Zresztą jedyne co nas interesuje ze słowa "eko" to czyściej w domu, co przy eko-groszku trochę się nie sprawdzi :) Stąd ten pellet też bierzemy pod uwagę. Jedyne co nas odstrasza to wielkość tych kotłów

eliks
18-07-2018, 08:54
No kotły pelletowe są dużo mniejsze. 1m2 to max co Ci kocioł zajmie. A pellet ze słomy sobie odpuść :-)

macieywr
18-07-2018, 10:18
To jak ze słomy sobie odpuścić to wracamy do punktu wyjścia... Chyba, że ci ze Świdnicy by przywieźli. Tyle, że 3t pelletu zajmie jakieś 4-5m3 więc nie wiem czy mi się to w kotłowni zmieści...

eliks
18-07-2018, 10:34
Dobra, konkretnie popytam na tym forum pelletowym. O jakiej miejscowości mowa?

macieywr
18-07-2018, 11:20
Chrząstawa Mała gm. Czernica. Jak teraz liczę sobie ceny pelletu tak ok 700zł tona i eko-groszku 900zł tona, to mi wychodzi, że grzanie pelletem i groszkiem wyjdzie za tyle samo...

eliks
18-07-2018, 12:51
Tyle że Ci tłumaczyłem, pelletu wyjdzie Ci tyle co ekogrochu. Pytałem o Wrocław Jelcz o pellet: Polmark, Ecoset, PK-Instal Paweł Kozlowski Jelcz-Laskowice. Dzwoń, pytaj.

macieywr
18-07-2018, 12:53
A możecie mi jeszcze powiedzieć, czy da się zmienić ceny paliw i sprawność kotłów na ciepłowłaściwe.pl ? Coś takiego mi wyszło http://cieplowlasciwie.pl/wynik/492s ale mam wrażenie, że te parametry (zwłaszcza sprawnosć) nie były zmieniane od conajmniej kilku lat

Ecoset - Paleta (975kg) z dostawą 1070zł
Polmark - Paleta (975kg) z dostawą 1060zł
PK-Instal Paweł Kozlowski Jelcz-Laskowice - ma tylko kotły

Znalazłem jeszcze pellet fabich 4,6kWh/kg za 780zł tona ale bez dowozu z Miloszyc (wiocha obok)

eliks
18-07-2018, 13:49
Sprawności chyba nie zmienisz. Wychodzi na to że potrzebujesz kotła koło 12KW. Jeszcze popytam o pellet.

Alessandro
18-07-2018, 13:52
Chrząstawa Mała gm. Czernica. Jak teraz liczę sobie ceny pelletu tak ok 700zł tona i eko-groszku 900zł tona, to mi wychodzi, że grzanie pelletem i groszkiem wyjdzie za tyle samo...

Zgadza się.. :)

macieywr
18-07-2018, 14:17
Dzwoniłem jeszcze do jednego składu z Jelcza. Podpowiedział mi to ten facet z Jelcza który sprzedaje kotły. Nie znał do nich numeru ale opisał to miejsce i na StreetView znalazłem numer na reklamie na płocie. I co ? I nigdy nie sprzedawał pelletu :D Mówi ze dopiero w przyszłym tygodniu zacznie się orientować bo coraz więcej osób go o to pyta i może coś ściągnie. Tyle dobrego że do Chrząstawy to mi transport w cenie zrobi jak coś

rafcioa4
18-07-2018, 14:53
Ktoś tu napisał, że pelletu wychodzi tyle samo co ekogroszku - no nie wiem. Gdy bym ja ogrzewał dom pelletem to poszedłbym z torbami. Tak samo jak tu na forum przekonywali mnie ,żebym kupił kocioł 12KW. Dobrze ,że kupiłem 17KW a gdy bym teraz miał zmieniać kocioł to co najmniej na 20KW. A teraz wracając do pelletu znajomy ogrzewa dom 180m2 i spala 6t pelletu a w domu 20 stopni , inny znajomy ma dom podobny do mojego to spala 10t pelletu. Pellet kupowany od lokalnych producentów za 650-700zł a jaką on może mieć kaloryczność - 15MJ? jak jest z trocin sosnowych. A z bukowych to już z 1000zł o kaloryczności 18-19MJ kontra do Greenpala 24Mj za 600zł lub ekogroszek kolumbijski 26MJ za 750zł. Kiedyś tu na forum wyczytałem ,że na jedna tonę ekogroszku przypada 1,4 tony pelletu i to by się potwierdzało z moimi obserwacjami. Chciałem tylko zaznaczyć, że wyliczenia wyliczeniami, papier wszystko przyjmie a życie zweryfikuje to po swojemu. Pozdrawiam.

eliks
18-07-2018, 15:08
A skąd wiesz że poszedł byś z torbami jeśli masz kocioł na groch a nie pellet? Nie wiem czy podejmować rozmowę z Tobą bo gadasz takie bzdury że się w pale nie mieści. Ja mówiłem o spalaniu pelletu w ilości podobnej do ekogroszku i mówię to świadomie z przykładu 2 znajomych, sąsiada zza miedzy i mogę podać kanał na YT gdzie gość kilka lat prowadził swoje spostrzeżenia na temat grochu i teraz przeszedł na pelet. Ilości spalanego peletu o których piszesz to chyba utylizowane w kotłach na groszek a nie na pelet. Pelet ma mniejszą kaloryczność i nie musi być za 1000 zł żeby mial te 18MJ, ale ma większą sprawność i się wyłącza działając na zasadzie kotła gazowego, no chyba że masz durszlak zamiast domu albo otwarte drzwi w zimę.
Co do mocy kotła jeszcze. Rodzice mają Defro Sigma 16KW na ekogroch. Grzeje to 244m2 dom z 2001r normalnie ocieplony 10cm styropianu i kocioł w zimę nigdy nie poszedł powyżej 80% mocy a w domu minimum 23 st. Jeśli nie starcza Ci 17KW, gdzie masz zapas mocy 30% to masz coś nie tak z kotłem, domem albo gadasz byle gadać bez pojęcia.

rafcioa4
18-07-2018, 15:25
co się tak denerwujesz, napisałem tylko to co zaobserwowałem u znajomych a palą kotłami na pellet a nie na ekogroszek i, że życie to zweryfikuje po swojemu - to wszystko

cuuube
18-07-2018, 15:53
Ja grzeję 160 m² i około 500m³ , granpalem 15kW i zwykle chodzi na 50% mocy. Tej zimy zużyłem 3,3 tony na CO+CWU na 5 osób , zeszłej z śniegiem w kwietniu poszło blisko 4 tony po 650zł. Dom z lat 60tych ceglany 30cm ściany z grafitowym styro 031 12cm i 32 cm toprocka w dachu , zwykłe okna. W domu w dzień 22/23° , łaźienki do kąpieli 24°

Więc tak jak pisze eliks 6t/180m² czy 10t to utylizacja a nie spalanie.



Dodam jeszcze , że mam nieocieplone fundamenty , po ociepleniu zużycie spadnie, pewnie nie dużo ale jednak.

Jarecki79
18-07-2018, 16:34
Takie dyskusje zawsze wracają

W dużym skrócie
pellet średnio 17,5MJ jak jest dobry, taki kosztuje, jak sie szuka taniej mozna trafic róznie, u mnie dobrym mogę mówić w okolicy 800zł, tańsze są, ale to nic nie warte
Węgiel 25-27MJ ten średni, ma byc taniej to taki 23 do 25MJ..

Ja sam w tym samym wymienniku i na tym samym obiekcie robiąc testy spalałem więcej pelletu na palniku ecoMAT25 ze sterowaniem KEY jak ekogroszku, im starszy dom- tym większa różnica na niekorzyść. Z węglem jest praca, jest więcej popiołu, ale póki co w moim regionie jest to na tyle tańsze,że nie będę grzać swojego domu pelletem, bo nie bardzo sie to opłaca bez dalszych inwestycji

Im nowszy dom- tym mniejsze róznice między nośnikami

Kocioł węglowy na dobrej a nie spitolonej instalacji spala na dobę ok 1,2 pod 1,7kg po to, aby utrzymać żar i temp. na samym kotle, to jest koszt podtrzymania

Zapalarka ma sens, jak odpala rzadko, bo jak częściej, to pamiętajmy,że pracuje na prąd i odpalenie wymaga czasu. Odpalanie jest najgorszym momentem, na badaniach się tego nie mierzy, bo tam kocioł ma pracować, ale odpalanie przekracza wszelkie normy emisji i o żadnej sprawności nie ma tu mowy... to jednak nie gaz. Nie wspominając o opcji spalania detonacyjnego, o czym tu i ówdzie można juz wpisy poczytać. Detonacja gazów przy pellecie występuje własnie w cyklach odpalania, potrafi tak walnać,że może wystawić wyczystkę z komina, czy wystawić słabo trzymająca się cegłę. Szuka się wówczas dziury w całym tj wentylacja kotłowni, słaby ciąg, bzdetne dmuchawy wyciągowe montuje itd. a mało kto zwraca tu uwagę na to,że pellet badziewny, tańszy też tu ma coś do powiedzenia i wraca pytanie o sens taniego pelletu.....

Nie mniej zaletą pelletu jest czystsze paliwo, mniej popiołu, tyle,że magazynowanie tony pelletu a tony ekogroszku to spora różnica in minus dla pelletu, który wymaga więcej miejsca

Tak jak wilgotny ekogroszek idzie zawsze podsuszyć, tak wilgotny pellet będzie oznaczać straty, te bobelki albo się rozlecą albo zapleśnieją, co i tak oznacza wywalenie kasy na śmieci. Trzeba wyraźnie powiedzieć- pellet musi być suchy i musi być składowany w takich warunkach, aby suchy pozostał.

Tak czy owak oba paliwa najlepiej aby były suche.

eliks
18-07-2018, 19:50
Dzwoniłem jeszcze do jednego składu z Jelcza. Podpowiedział mi to ten facet z Jelcza który sprzedaje kotły. Nie znał do nich numeru ale opisał to miejsce i na StreetView znalazłem numer na reklamie na płocie. I co ? I nigdy nie sprzedawał pelletu :D Mówi ze dopiero w przyszłym tygodniu zacznie się orientować bo coraz więcej osób go o to pyta i może coś ściągnie. Tyle dobrego że do Chrząstawy to mi transport w cenie zrobi jak coś
Chwalą pellet w Miłoszycach za stacja paliw na wylocie na Wrocław.

macieywr
19-07-2018, 08:33
Z Miłoszyc to ten co pisałem - 780zł tona

http://www.drewnosystem.info/index.php?p=1_6_Pellet-drzewny
http://www.fabich.pl/index.php

macieywr
03-09-2018, 20:38
Witam wszystkich po krótkiej przerwie.

Zabieramy się za zamówienie i montaż kotła. Nie wiedziałem, że znalezienie hydraulika jest aż tak trudne... Mam wrażenie, że 80% "fachowców to zwykłe lenie.

Ale do rzeczy -

Hydraulik namawia mnie na układ zamknięty. Ponoć przy takiej opcji będzie dużo mniejsze zużycie opału. To prawda ?

Zębiec Topaz odpada, ponieważ w takim układzie nie pracuje.

Sprzedawca polecił mi Ogniwo Eko Plus M. Kocioł wydaje się być ok, ale boję się trochę o hałas, ponieważ na filmach które są na YT, Ogniwo wydaje się być bardzo głośny... Dodatkowo Ogniwo ma dziwne parametry - mamy do ogrzania ok 210m2, a wychodzi na to, że musielibyśmy brać 26kW ?

Myślałem też o kotle Defro Sigma E 16kW, ale sprzedawca napisał mi, że nie da się go podłączyć w układzie zamkniętym. Na stronie producenta piszą co innego. To jak to jest ?

eliks
04-09-2018, 06:42
Układ zamknięty czy otwarty nie ma nic wspólnego z ilością paliwa. Defro Sigma występuje w wersji do układu otwartego do 1,5bara i zamkniętego do 2,5. To cichutki kociołek.

macieywr
04-09-2018, 07:37
Układ zamknięty czy otwarty nie ma nic wspólnego z ilością paliwa. Defro Sigma występuje w wersji do układu otwartego do 1,5bara i zamkniętego do 2,5. To cichutki kociołek.

A na stronie http://termomodernizacja.pl/podlaczyc-kociol-c-o-paliwo-stale-ukladzie-zamknietym/ też piszą, że "Kocioł, który jest połączony z układem zamkniętym, z pewnością uzyska lepszą sprawność (...)"

eliks
04-09-2018, 09:18
Przecież masz badania sprawności kotłów. W Defro nie masz w DTRce że sprawność 91% przy wersji otwartej czy zamkniętej.

macieywr
04-09-2018, 10:31
Racja. A jeżeli chodzi o wybór Defro Komfort Eko Lux vs Ogniwo Eko Plus M, to jakieś znaczące różnice oprócz sterowników ?

kulibob
04-09-2018, 12:19
Przecież masz badania sprawności kotłów. W Defro nie masz w DTRce że sprawność 91% przy wersji otwartej czy zamkniętej.

Chodzi o sprawność układu przy zamknietym masz mniejsze straty. Nie masz zbiornika przelewowego. Nie uzupełniasz czzynika grzewczego.
Nie wiem jak defor ale ja do swojego ogniwo musiałem dołożyć wężownice schładzającą i to pudło należy ocieplić.

eliks
04-09-2018, 12:53
O Ogniwie Ci nic nie powiem bo nie wiem. Co do Eko Luxa, to przynajmniej jedna półka niżej od Sigmy, począwszy od ergonomi i na czyszczeniu skończywszy (Eko lux ma wymiennik poziomy)

eliks
04-09-2018, 12:59
W Defro jak zamówisz wersję na układ zamknięty to dostajesz kocioł z wezownica. Sprawność taka sama

macieywr
04-09-2018, 13:12
Na pewno trzeba do Ogniwo dołożyć, bo już mi sprzedawca o tym pisał. Czyi cenowo zaczyna się robić podobnie. Za ogniwo przemawia chyba mniejszy gabaryt i łatwiejsze czyszczenie. Nie wiem tylko jak dobrać moc tego kotła...

kulibob
04-09-2018, 13:20
Patrząc po metrażu i ociepleniu jak najmniejszy

macieywr
04-09-2018, 13:35
Producent podaje, że 20kW wystarczy do max 210m2. Ja mam 215, ale w tym jest kotłownia 9m2 oraz garaż 20m2 który też będzie grzany, ale tak "aby aby". TO 20kW będzie ok ?

kulibob
04-09-2018, 14:22
Ja mam 10kW na 150 ogrzewanej powierzchni 116 użytkowej garażu nie grzeje(44m2). Średnia moc kotła styczeń/luty 2kW. Wg ciepłowłaściwe przy minus 20 potrzebuję 4,3kW. Co Tobie Ciepłołowłaściwe.pl pokazuje?
Podejrzewam że 10kW spokojnie Ci starczy.

kulibob
04-09-2018, 14:26
Przeczytaj.
http://czysteogrzewanie.pl/kociol/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/

http://czysteogrzewanie.pl/2013/08/gdy-sie-niedzwiedz-zezli/

i inne na tej stronie http://czysteogrzewanie.pl

macieywr
04-09-2018, 14:47
Na cieplowłaściwe wychodzi mi 14kW. Ale dziwi mnie, że na stronie producenta pokazuje, że 20kW ledwo co wystraczy. Gdzieś pisali, ze ponoć Ogniwo ma pozawyżane wartości katalogowe i ten 26kW to tak naprawdę 16kW... Nie wiem więc jak to wygląda przy 20kW. 10kW ?

eliks
04-09-2018, 17:31
Nie rozumiesz czytania tabel. 20KW na 200m przy zapotrzebowaniu 100W/m2 czyli poniemiecki dom bez ocieplenia. Zobacz co Ci napisał kulibob.

kulibob
04-09-2018, 18:36
Na cieplowłaściwe wychodzi mi 14kW. Ale dziwi mnie, że na stronie producenta pokazuje, że 20kW ledwo co wystraczy. Gdzieś pisali, ze ponoć Ogniwo ma pozawyżane wartości katalogowe i ten 26kW to tak naprawdę 16kW... Nie wiem więc jak to wygląda przy 20kW. 10kW ?

Daj linka do wyniku bo coś dużo wychodzi. Szacuję że powinno być ok 40W/m2

To jest mój wynik popatrz na dom i parametry. Mniej więcje obciążeniecieplne pokrywa się z tym co pokazuje ciepłowłaściwe
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/44be
I odnieś to do swojego domu.

eliks
04-09-2018, 19:22
I pamiętaj że kocioł na ekogroch pójdzie spokojnie 30% wyżej niż na papierze, jeśli by musiał oczywiscie. Dam ci kolejny przykład. Rodzice budowali się w 2002r więc dom ocieplony na tamtejsze standardy, EPS na ścianach grubość 10cm, półtora pustaka i wełna 20 w krokwie, 224m2 do ogrzania. To obsługuje Defro Sigma 16KW UNI R (wersja z zapalarką), która nigdy nie poszła powyżej 80% mocy. Dom położony w niekorzystnych warunkach w najwyższym punkcie miasta, bez sąsiadów z 2 stron gdzie wiatr piździ jak na Uralu w 4. strefie klimatycznej. To ci powinno dać jakiś pogląd, podobnie jak to, że Ogniwo u kuliboba działało średnio na 2KW mocy....

kulibob
04-09-2018, 20:09
I że Ogniwo u kuliboba działało średnio na 2KW mocy....

W najzimniejsze miesiące

Zresztą wszystko jest tu https://esterownik.pl/device/14094
wejdź w statystyki zaznacz zakres daty powiedzmy cały styczeń 2018

macieywr
04-09-2018, 20:33
Mój link do cieplowlasciwe
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/468g

macieywr
04-09-2018, 20:42
W najzimniejsze miesiące

Zresztą wszystko jest tu https://esterownik.pl/device/14094
wejdź w statystyki zaznacz zakres daty powiedzmy cały styczeń 2018

Fajnie to wygląda :) A ile osób korzysta z CWU ? U nas będzie 5...

kulibob
05-09-2018, 05:22
Fajnie to wygląda :) A ile osób korzysta z CWU ? U nas będzie 5...

3 osoby. CWU to małe piwo grzeje tylko zimą.

Myślałem że dom lepiej ocieplony na początku pisałeś że 155m2 i ściany 15 cm.
To jest stary dom czy nowo budowany? Maż możliwość dołożenia czegoś? To tak dla oszczędności i Waszego komfortu.

Takie sugestie bierz bojler z w miare dużą wężownicą lub dwupłąszczowy. Ja mam z podwójna wężownicą 100lx2 i powoli grzeją. I koniecznie komin ceramiczny nie murowany.

macieywr
05-09-2018, 07:10
Myślałem że dom lepiej ocieplony na początku pisałeś że 155m2 i ściany 15 cm.
To jest stary dom czy nowo budowany? Maż możliwość dołożenia czegoś? To tak dla oszczędności i Waszego komfortu.


Ja też tak myślałem bo tak nam mówił pośrednik :) Jak już dostaliśmy klucze, to postanowiłem sprawdzić jaka jest grubość ścian. W garażu jest okienko wentylacyjne gdzie widać ścianę i styropian. Ściana ma 25cm, a styropian 10cm. Chyba, że na domu jest go więcej...

Dom miał rozpoczętą budowę na początku 2007r i zamknęli go w pod koniec 2008r. Później tylko robili tynki, wylewki itd. Później stał 7 lat. Teraz jest w stanie można powiedzieć deweloperskim bez pieca.


I koniecznie komin ceramiczny nie murowany.
Czyli jakiś wkład musiałbym dawać do komina ? Bo komin mam murowany...

Ogólnie dom jest dość ciepły. Główne przeszklenia od strony południowej. Mieliśmy do porównania taki sam na działce obok, który przeszklenia ma od północy - ogromna różnica. Już na wejściu było czuć w tym drugim, że jest dużo chłodniej.

kulibob
05-09-2018, 07:51
Też mam murowany i musiałem się nauczyć palić. Ponieważ kotły na ekogroszek mają dosyć wysoką sprawność. co zatym idzie chłodne spaliny. Może to powodować wykraplanie się wody w kominie i tworzenie kwasów które rozpuszczają zaprawę i objawiają się w postaci śmierdzących plam na ścianach oczywiście żywotność komina też jest skrócona. Ja rozwiązałem problem paląć jak najdłużej bez przerwy na małej mocy jednak ja mam wszystko w podłogówce dlatego jest mi łatwiej. I koniecznie suchy opał o niskiej kaloryczności.

W Twoim przypadku pewnie będzie trudniej ponieważ chyba jest już obowiązek zakładania kotłów w 5klasie a te mają jeszcze chłodniejsze spaliny.

Odnośnie wkładu pogadaj z kimś bardziej kompetentnym.

Co do mocy kotła to trzymałbym się tego co pokazuje ciepłowłaściwe. Zresztą najmniejsze chyba i tak robią 13-14kW w 5klasie.

macieywr
05-09-2018, 08:15
Ok, mam jeszcze pytanie odnośnie tego



Takie sugestie bierz bojler z w miare dużą wężownicą lub dwupłąszczowy. Ja mam z podwójna wężownicą 100lx2 i powoli grzeją.

A ten boiler dwupłaszczowy nie jest czasem do solarów ? Hydraulik mi mówił, że do groszku się nie opłaca do niego dokładać, a jak będą solary to jak najbardziej tak.

kulibob
05-09-2018, 09:52
Bojler dwupłszczowy lub z dużą wężownicą grzeje szybciej wodę. Mi 100l podgrzewa o 10*C w ooło godzinę.

Oczywiście zależy to od różnicy między temperaturą kotłą a temperaturą zadaną CWU. Jeśli nie zakłądasz nagłego dużego poboru CWU i bojler jest duży to podwójna węzownica też jest ok.
Dwu płaszczowy słabo nadaje się do solarów. Do solarów zbiornik pionowy z dużą wężownicą. Warto założyć zawór mieszający za bojlerem grzejesz wodę powiedzmy do 50 a zawór podmiesz tak jak ustawisz powiedzmy na 42. Żałuję że tego nie mam.

Przeważnie jest tak że im więcej wydasz tym masz lepiej:) niestety.

Jak masz możliwość rozłożenia dodatkowej wełny na strychu to pokombinuj z tym.

macieywr
05-09-2018, 10:10
Strych to mamy na bogato :) nie dość, że mamy ocieplony dach wełną i zabudowany GK, to to samo z podłogą - wełna + obite płytą OSB 24mm. Myślę, że górą ciepło szybko nie ucieknie.
Coś o tym zaworze mieszającym mówił mi hydraulik i na pewno chce go montować. Czekam tylko na wycenę wszystkich elementów.
U mnie w zasadzie przez najbliższe 10-15 lat to myślę, że mało będzie się lało wody, bo mamy dwójkę dzieci "rok po roku" (w tym jedno będzie za miesiąc), a jedno 7 letnie. Więc woda w wannie to tak na 10-15cm to max :) Jedynie my z żoną trochę więcej, ale już się raczej przyzwyczailiśmy do szybkich kąpieli pod prysznicem :)
Patrze też na te zbiorniki i widzę że są albo 140l albo 200l. Te pośrednie mają zabójcze ceny - o ok 2 razy więcej od tych standardowych.

eliks
05-09-2018, 10:47
Mierzyles jaki wkład Ci wejdzie w komin? Jeśli masz wszystko dobrze ocieplone wraz ze strachem, to jest szansa że nic Ci nie wyjdzie ale jeśli trafi jak znajomemu w grudniu kuc ściany bo wykwity mu wyszły to wtedy już jest problem. Najgorsze jest to, że nie ma wiecznego wkładu na ekogroch, no chyba że ceramika. Normalny wkład blachy 1.4404 (316L) wytrzyma max 8 lat, potem jakiś element do wymiany.

macieywr
05-09-2018, 10:52
Nie mierzyłem, muszę to sprawdzić. A te wykwity to wychodzą od tego że komin zimny i nagle robi się ciepły ?

eliks
05-09-2018, 12:08
Komin nigdy mocno ciepły nie będzie. Chłodne spaliny skraplaja się osadzajac na ścianach i przenikają przez cegłę i tynk tworząc śmierdzące plamy. A to jest problem, bo wtedy musisz kuc ścianę żeby to zlikwidować.

macieywr
05-09-2018, 12:23
Czyli bez wkładu się nie obejdzie... Tylko teraz jaki ten wkład ? Jak już jest komin to tylko nierdzewka zostaje prawda ?

cuuube
05-09-2018, 12:56
Ja tam dałem do swojego peleciaka 'żarówkę' i to nie grubości puszki od piwa 0,6 , nawet nie 0,8 tylko 1kę , by dłużej wytrzymała(wyminą będzie upierdliwa bo momentami wciskałem trochę na siłę , bo komin stary wąski inierówny w środku). Teraz nie pamiętam czy 1.4828 czy 1.4044 , napewno nie 1.4404 ,mogę sprawdzić.

http://www.stalenierdzewne.pl/1110/zastosowanie-stali-typu-14828-i-14404-w-instalacjach-kominowych

macieywr
05-09-2018, 13:07
Ok, dzisiaj podjadę zobaczyć czy tam nie ma wkładu. Dzwoniłem do hydraulika i odpowiedział mi "przecież Pan ma tam ceramikę". Na moje oko tam nie było żadnego wkładu tylko zwykły ceglany komin...

kulibob
05-09-2018, 13:14
Czyli bez wkładu się nie obejdzie... Tylko teraz jaki ten wkład ? Jak już jest komin to tylko nierdzewka zostaje prawda ?

Ja bym zaryzykował bez wkładu. Warunek ocieplony komin, suche paliwo. Jeśli tej zimy bedzisz już palił to powinieneś mieć kupione paliwo i aby dosychało(byle nie czeski/brunatny i taki co zawiera mało siarki. ). Ale to już twoja decyzja.

Co do wody sam musisz wiedzieć ile potrzebujesz. 140 powinno być ok. Zawsze możesz grzać do wyższej temeperatury a mieszalnik załtwi te 40-45*C. jednak latem ne opłaca się grzać węglem taniej prądem ale wtedy 140l może być mało aby grzać w nocnej taryfie.

Co do ocieplenia strychu gips karton i OSB możesz nie liczyć to tak jakby nic nie było.

A można komin frezować i wpuścić ceramiczny???

macieywr
05-09-2018, 13:19
A jak sprawdzić czy komin jest ocieplony ? Na pewno jest otynkowany i pomalowany. Komin idzie przez sypialnie więc jak wyjdzie ten wykwit to mamy prze... :)



Co do wody sam musisz wiedzieć ile potrzebujesz. 140 powinno być ok. Zawsze możesz grzać do wyższej temeperatury a mieszalnik załtwi te 40-45*C. jednak latem ne opłaca się grzać węglem taniej prądem ale wtedy 140l może być mało aby grzać w nocnej taryfie.

Czyli w sumie najlepiej by było chyba 200l i II taryfa...

macieywr
05-09-2018, 14:32
418324

Na górze na pewno nie jest ocieplany. Tu jeszcze fotka z zeszłotygodniowej wichury jak nam kawałek dachu zerwało... Z boku w kominie jest jakaś dziura. Nie wiem na co...

cuuube
05-09-2018, 15:12
Ta dziura to wylot pionu wentylacyjnego .


Zerknij na poczatek do wnętrza komina i zobacz z czego jest , nie ma co wróżyć .

eliks
05-09-2018, 15:38
Ja za 12m komina ze stali 316L z robotą na gotowo z tynkiem, ceglami, pruciem ściany od stropu w piwnicy bo kanał skrecal dałem 2100zł.

macieywr
05-09-2018, 16:00
W projekcie konstrukcyjnym mam wpisane tak:
"Ściany kominowe- cegła pełna ceramiczna klasy "150" do dachu i ponad dachem cegła mrozoodporna klasy minimum "250" "

Do tego z projektu budowlanego instalacji wod-kan i c.o.:
"Parametry obliczeniowe instalacji: moc - 11,6kW, temperatury obliczeniowe - 75/60, przepływ - 0,61m3/h, ciśnienie dysp. - 8,9 kPa, pojemność wodna z kotłem - 118dm3. Nominalna moc kotła olejowego 22kW."

I najważniejsze:
"Odprowadzanie splin - Odprowadzenie spalin z kotłowni przewiduje się kominem murowanym. Wyjście kanału spalinowego Dn 130mm z kotła przewodem stalowym jednościennym systemu MKS firmy MK Żary do komina murowanego. W kominie zastosować wkład ze stali nierdzewnej z odskaplaczem" - tejrury na bank nie ma.

kulibob
05-09-2018, 17:23
A jak sprawdzić czy komin jest ocieplony ? Na pewno jest otynkowany i pomalowany. Komin idzie przez sypialnie więc jak wyjdzie ten wykwit to mamy prze... :)


Czyli w sumie najlepiej by było chyba 200l i II taryfa...

Z ociepleniem chodzi oto e jak niema wkłądu achcesz sprubować bez niego to komin ponad dachem powinien być ocieplony przyklejony styropian i otynkowany.

Co do grzania prądem CWU zależy od twojego zużycia im więcej wody potrzebujesz tym mniej się to opłaca.

eliks
05-09-2018, 19:19
130mm to i tak mało jak na groch, chociaż ty będziesz miał mały kociołek. Zmierz dobrze ten komin. Ja mam peleciaka 12KW z którego wyjście mam 100mm. Wkład 100x150mm bo taki wszedł i nie mam problemu z ciągiem, nawet zupełnie bezwietrzne dni, zresztą mam presostat spalin, który nawet by kotła nie odpalił bez cugu.

macieywr
05-09-2018, 19:40
Ok. Byłem na "budowie". Są dwa przewody kominowe. Jeden z lewej, drugi z prawej strony. Do jednego z nich trzeba się wpiąć. Nie wiem w zasadzie po co są dwa. Być może któryś z nich służy jako wentylacja pokoju nad kotłownią. Na pewno w pokoju nad kotłownią jest dziura w kominie, ale nie zwróciłem uwagi który to przewód - czy ten mniejszy czy większy.
Jednej jest dość mały czyli ok 13x13cm, a drugi na całą cegłę na długość i szerokość ok 25x25cm. Drugi przewód kominowy jest więc dość spory i raczej wszystko tam wejdzie.
418331418332418333418334
Jeżeli chodzi o grzanie komina, to ostatnia jego część przechodzi przez sypialnię, a nad sypialnią od razu na dach. Jak widać na zdjęciu powyżej, nad dachem jest sama cegła, czyli ocieplenia komina nie ma.

cuuube
05-09-2018, 19:55
To zwykły komin ceglany , zrobiony wg projektu , który cytowałeś - nie ma ocieplenia .
Daj wkład. Tanio wychodzi drogo - teraz zaoszczędzisz ,a z pół roku będziesz płakał że smołę z górnej części komina masz w domu i się trujesz i że musisz kuć.:bash:.



Większy to zapewne spalinowy od kotła , bo kiedyś było tam pewnie z 25kW albo lepiej , a mniejszy do kominka pewnie albo to ten wentylacyjny co ma dziury z boku na szczycie.

cuuube
05-09-2018, 20:05
418324

Na górze na pewno nie jest ocieplany. Tu jeszcze fotka z zeszłotygodniowej wichury jak nam kawałek dachu zerwało... Z boku w kominie jest jakaś dziura. Nie wiem na co...
Zdjęcie jest niewyraźne , ale w dolnej części komina widać chyba wykwity solne , może być kilka przyczyn , na pewno jedną z nich jest woda. Kwestia skąd się tam bierze ? Czy komin przemarza i odmarza jak dostaje ciepła z kotła (przejście przez punkt rosy) czy zalewa go podczas deszczu lub śnieżyc bo nie widać tam też żadnego zadaszenia przewodu kominowego.

macieywr
05-09-2018, 20:48
No właśnie za dnia tego białego nie widać. Jeżeli tam było czymkolwiek palone to tylko podczas budowy/wykańczania wnętrza. Te dziury do komina sa na wysokości wyczystek. Innych otworów nie ma. W tych dziurach widać jeszcze resztki zwęglonego drewna...
Ten komin jest osobno od kotłowni, przez sypialnię na górę i na dach. Ma trzy przewody kominowe, z czego dwa są otwarte w kotłowni. W sypialni też jest jeden otwarty, ale tak jak napisałem wyżej - nie wiem który.
Na pewno środkowy jest największy i do niego trzeba by było włożyć ten wkład do pieca. Pytanie teraz - chciałem zrobić podajnik z prawej strony czyli tak jakby oparty o komin. Przez to musiałbym z kotła trochę "na około". Można tak ? Czy musi być od razu kocioł wpięty w komin ? Jak się nie da to muszę znowu drzwi przesuwać na prawo bo mi kocioł będzie w przejściu stał...
Coś tego typu418336

cuuube
05-09-2018, 21:21
Wrzuć w sypialni 'coś' do komina i sprawdź na dole w którym jest i masz sprawę jasną co gdzie.

Tyle zakrętów ograniczy mocno cug , to nie przejdzie , będą problemy .
Kotły mają lub powinny mieć podłączenie lewe lub prawe do komina , a nawet w górę (mój granpal tak ma L i P, ale ma też ślimaka z tyłu za zasobnikiem , którego trzeba co jakiś czas wymienić - mieć dostęp do jego wyjęcia , a z motoreduktorem to dobry metr , od ściany też do kotła dobry metr poprowadzony tak _/ )

cuuube
05-09-2018, 21:32
130mm to i tak mało jak na groch, chociaż ty będziesz miał mały kociołek. Zmierz dobrze ten komin. Ja mam peleciaka 12KW z którego wyjście mam 100mm. Wkład 100x150mm bo taki wszedł i nie mam problemu z ciągiem, nawet zupełnie bezwietrzne dni, zresztą mam presostat spalin, który nawet by kotła nie odpalił bez cugu.

mnie weszło tylko fi130mm w komin pod kocioł 15kW i 10m wysokości komina (+ metr odstawienia od komina w piwnicy) i też nie mam problemu z cugiem .

macieywr
05-09-2018, 21:38
Zaraz się okaże, że w ogóle mi groch nie wejdzie... :) Powoli wszystkiego mi się odechciewa. Chyba lepiej było czekać te 6-8 miesięcy na gaz... Jeszcze ten mój hydraulik który mówi, że sam ma kocioł 5 klasy podłączony bez żadnego wkładu i nic się nie dzieje...

Kotłownia u mnie wygląda tak



416350

Jakby pod kominem stał podajnik to mam ok 10cm luzu przy drzwiach. Jak ma stać kocioł (a musi, żeby wpiąć się na wprost do komina) to licząc, że jego rura z tyłu styka się z kominem (czyli ścianka kotła ma 13cm luzu od komina), mam kocioł 7cm w wejściu.
418337
Do tego trzeba jeszcze dodać luz na rurki od kotła. Czy one już mogą iść za zaketem do tej wnęki w której musi być podajnik ( z lewej strony kotła) ?

Arturo72
05-09-2018, 22:05
Powoli wszystkiego mi się odechciewa. Chyba lepiej było czekać te 6-8 miesięcy na gaz...
To byłaby najlepsza Twoja decyzja...

cuuube
05-09-2018, 22:19
Nie musi się nic dziać , ale chyba jednak lepiej/zdrowiej z wkładem . Ceramika to też cegła owszem , jednak obecnie ceramika to komin systemowy.
Rurki wodne można puścić dowolnie w obecnych zamknietych pompowych instalacjach , jednak lepiej gdy jest mało zakrętasów zwiększających opory przepływu , które w przypadku instalacji otwartej/grwitacyjnej ją 'zamkną' .

Masz drzwi 90tki , zmniejsz je zamiast przenosić , zyskasz pare cm . Co to za pomieszczenie z lewej , może postaw kocioł tam ;)

macieywr
06-09-2018, 07:00
To byłaby najlepsza Twoja decyzja...
Sęk w tym, że za daleko wszystko poszło bo nie możemy tyle czekać... Za 2 tygodnie będą wstawiali kuchnie ze sprzętem, w przyszlym tygodniu kominek i już mamy praktycznie zamknięty dół. Nie zostawię niestety domu z tym wszystkim bez zamieszkania, bo pewnie któregoś dnia przyjadę i tych rzeczy nie będzie...
Bardziej zastanawiam się nad tym, czy nie zrobić teraz kotła, a jak za dwa lata wejdzie EcoDesign, to wymienić go na gaz z dofinansowaniem.



Masz drzwi 90tki , zmniejsz je zamiast przenosić , zyskasz pare cm . Co to za pomieszczenie z lewej , może postaw kocioł tam ;)

W sumie z tymi drzwiami to nieglupi pomysl. I w garazu zrobi sie wiecej miejsca.

To pomieszczenie obok to sypialnia na dole

Arturo72
06-09-2018, 07:38
Sęk w tym, że za daleko wszystko poszło bo nie możemy tyle czekać... Za 2 tygodnie będą wstawiali kuchnie ze sprzętem, w przyszlym tygodniu kominek i już mamy praktycznie zamknięty dół. Nie zostawię niestety domu z tym wszystkim bez zamieszkania, bo pewnie któregoś dnia przyjadę i tych rzeczy nie będzie...
Bardziej zastanawiam się nad tym, czy nie zrobić teraz kotła, a jak za dwa lata wejdzie EcoDesign, to wymienić go na gaz z dofinansowaniem.

Nie piszesz nic o zapotrzebowaniu domu na energię a to jest kluczowa sprawa przy wyborze źródła ciepła. Nie piszesz nic o odbiorze tego ciepła czyli czy grzejniki czy podlogowka a to jest następna kluczowa sprawa.
Gdybym to ja miał taki dylemat,zakładając,że są tam grzejniki olewam paliwo stałe,pakuje bufor ciepła z grzałką,biorę taryfę G12W i ogrzewanie wyjdzie nie dużo drożej niż ogrzewanie gazem ziemnym.
Zyskuje na kwocie inwestycji bo wyjdzie znacznie taniej niż ekosyf czy pellet bo ok.10tys.zl będzie w kieszeni.
Z kotłowni robię pralnio suszarnie i mam ucieszona żonę i nie mam syfu w domu.

kulibob
06-09-2018, 07:40
Arturo widziałeś metraż i parametry domu? Gdzie tam prąd?

macieywr
06-09-2018, 07:46
Nie piszesz nic o zapotrzebowaniu domu na energię a to jest kluczowa sprawa przy wyborze źródła ciepła. Nie piszesz nic o odbiorze tego ciepła czyli czy grzejniki czy podlogowka a to jest następna kluczowa sprawa.
Nie no gdzieś wyżej pisałem, że same grzejniki bez podłogówki. Co to zapotrzebowania na energię też było http://cieplowlasciwie.pl/wynik/468g

Arturo72
06-09-2018, 07:46
Arturo widziałeś metraż i parametry domu? Gdzie tam prąd?
Metraż jest mało ważny,cyferki zapotrzebowania na energię to podstawa.
Ja w M4 52m2 za ogrzewanie miejskie płaciłem 2200zl rocznie z gazem i prądem wychodziło ok.3500zl a to tylko mieszkanie i było ok.

Arturo72
06-09-2018, 07:54
Nie no gdzieś wyżej pisałem, że same grzejniki bez podłogówki. Co to zapotrzebowania na energię też było http://cieplowlasciwie.pl/wynik/468g
Nie patrz na to badziewie bo piszesz o 155m2 a liczy Ci 220m2.
Wykonaj porządny audyt energetyczny i będziesz miał dokładnie wszystko na tacy.
155m2 biorąc pod uwagę słabo izolowany dom na ogrzewanie zuzyjesz jakieś 12000kWh a to przy gazie ziemnym da Ci ok.2700zł a przy prądzie ok.3600zl.

Przy ekosyfie powinno dac ok.2000zl a przy pellecie ok.2200zl.
Powinno bo nie wiesz ile Ci kasy kominem wyfrunie.

macieywr
06-09-2018, 08:00
Tak, bo wcześniej wpisałem powierzchnię użytkową. Do ogrzania tak naprawdę jest 215m2 minus kotłownia minus garaż. Do 155 trzeba doliczyć klatkę schodową która trochę zje tego ciepła i trochę garażu bo w projekcie jest grzanie na 8stopni. Zresztą wyżej też pisałem, że z projektu wychodzi, ze przy temperaturze 20stopni jest zapotrzebowanie na ok 12kW

kulibob
06-09-2018, 08:12
Arturo
Sciana 10cm podłoga 5cm dach 25cm powierzchnia ogrzewana ok 200m bez WM. Ty tak na powarzenie chcesz tam grzałkę wsadzić?

kulibob
06-09-2018, 08:15
W garażu pewnie nie będziesz musiał ogrzewać w ogóle podejrzewam że ścinana między domem a garażem nie ocieplona? Grzejnik ustawisz tylko na gwiazdkę.
Klatkę schodową pewnie musisz policzyć jako 20m2 10 z parteru i 10m2 z piętra.

Jakie koszty ogrzewania są dla Ciebie do przyjęcia?

macieywr
06-09-2018, 08:33
W mieszkaniu z CWU wychodziło nam ok 2000zł rocznie na gazie. Tu już założyliśmy jakieś 3500-4000zł rocznie chociaż zrobiłbym wszystko żeby było jak najtaniej

macieywr
06-09-2018, 08:49
Ale faktycznie teraz patrzę na cieplowlasciwie i pokazuje "Powierzchnia ogrzewana 226m2 (parter, 1. piętro)". No trochę za dużo... :) Nie wiem jak to przelicza, ale jak zmieniam powierzchnię zabudowy, żeby było mniej więcej tak jak ma być do ogrzania to wychodzi taki wynik http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4e1k . Zmienia się kocioł na 12kW i koszty ogrzewania też spadły.

macieywr
06-09-2018, 13:45
Temat komina rozwieje mi kominiarz. Będzie w środę za tydzień i oceni czy trzeba dać wkład czy nie. Pierwsze zdanie jakie wypowiedział to to, że raczej nie będzie trzeba dawać wkładu, chyba, że za mały ciąg to wtedy może być problem. No i chce zobaczyć reakcję komina na opał.
Oczywiście mówił to samo co wy - bez wkładu musi być suchy groszek, bo jak nie to raz dwa będzie wykwit i z 2-3 lata będziemy się z tym męczyli zanim zniknie.

rafcioa4
06-09-2018, 15:15
ja palę ekogroszkiem w sumie nie dużo , trzecia zima będzie ale komin mam z cegły i jak na razie nic się z nim nie dzieje - jest suchy jak pieprz. Brat opala chatę kotłem 5 klasy i tez ma komin z cegły i żadnych niespodzianek nie ma. U mnie tylko raz komin zrobił się mokry jak paliłem na same CWU, miałem za dożo mocy ustawionej na kotle 8 KW przez co kopcił i nie dopalał opału ale było to na samym początku przygody z kotłem. Po obniżeniu mocy na 2KW wszystko jest w porządku. Możesz spróbować palić beż wkładu w kominie, jak będzie źle to najwyżej dasz wkład. Twój wybór.

czp01
06-09-2018, 18:52
macieywr

Masz dom podobnie ocieplony do mojego tylko troszkę mniejszy bo ja grzeję gdzieś 240 m2 po podłogach. (ekogroszkiem).
Poniżej masz moje zestawienia kosztów za sezon zimowy CO plus CWU a na dole strony zestawienie z 9 ostatnich lat ( tak dla porównania).

zestawienie kosztów (https://www.czp.pl/cieplnik/notowania/2017-2018.pdf)

Z gazem miałbyś św. spokój (zero roboty i brudu) ale trochę drożej - śmiem twierdzić, że dwukrotnie drożej tak to przynajmniej wychodziło znajomym, którzy poddali się z gazem i przeszli na ekogroszek.

Musisz sobie wyrobić w tej dziedzinie ogrzewania własne zdanie bo na forum oprócz zwykłych użytkowników pełno jest różnych przedsiębiorców, którzy tylko robią tu interesy a więc polecają swoje towary, jak też pełno nawiedzonych forumowiczów i różnych wyznawców tylko jednej słusznej teorii.

Mogę Ci jedynie doradzić z mocą kotła opierając się na własnym doświadczeniu a więc na te 240 m2 kupiłem kocioł 35 KW - no okazał się za duży o bardzo wiele. Przerobiłem kocioł na 25 KW i jest o niebo lepiej ale też jest za duży. Stwierdzam, że kociołek 12 kw na CO+ CWU byłby dla mnie w sam raz - tak więc za parę lat taki kupię w V czy też VI klasie.

eliks
06-09-2018, 19:39
No ja też próbowałem być eko mając gaz w domu, na szczęście mając również śmieciucha. Dom 150m2 ogrzewanej powierzchni, lata 90-te, 10cm styro, półtora pustaka, dużo grzejników alu i grube rury. Pokusiłem się na odpalanie mojego dwu funkcyjnego Junkersa Euroline i za pierwszy miesiąc spaliło mi gazu za ponad 600zł. Akurat u nas wszyscy lubią ciepło i te 23 stopnie w domu wszędzie było minimalnie. 2 sezony paliłem w kopciuchu w zeszłą zimę spalając 16mp grabu po 150zł (2400zł). Teraz mam pelleciaka bo mam dostęp do dobrych pelletów w cenie 650-680zł i wg tego co spaliłem drzewa, powinno mi wziąć 3,5t. Czas pokaże. Próbne palenia wychodziły optymistycznie.

czp01
06-09-2018, 19:48
U mnie w rodzinie szwagier zrobił to samo (ale duży dom) palił pierwszą zimę na gaz i powiedział, że zbankrutował i na drugą domontował tzw. śmieciucha i to jest główne źródło ciepła a gaz pomocnicze.

Jak za pierwszy miesiąc miałeś 600 zł za gaz czyli za sezon 6-m-cy wyszłoby 3600 zł to ja brał bym w ciemno gaz dla siebie gdyby za 3600 zł ogrzało mi te 240m2 no ale niestety gazu ziemnego u mnie nie ma to nie mogę tego sprawdzić :)

eliks
06-09-2018, 21:01
Ogólnie sezon liczę 7 miechów. A Junkers chodzi na podgrzewanie wody, co sprawdza się idealnie. Gaz za 2 m-ce (kuchnia i CWU) zamykam się max w 110zł. Rodzina 2+2, dzieci codziennie wanna, żona codziennie prysznic we wrzątku.

kulibob
07-09-2018, 07:15
Jest jeszcze jedna opcja. Ja jestem przeciwnikiem gazu ale jeśli Ci zależy to rok się przemęczyć z kominkiem i grzejnikiem olejowym.

A wkład jak masz już ro robić to tylko ceramiczny bo teorwtycznie jest na wieki. Do gazu też będziesz musiał wpuścić wkład.

Za 3500-4000 to spokojnie węglem ogrzejesz i Ci na "lizaki zostanie" :)

macieywr
07-09-2018, 07:59
Zobaczymy co ten kominiarz powie. Wolałbym wkład ceramiczny, ale nie wiem jakbym miał go teraz tam włożyć....

kulibob
07-09-2018, 08:38
Może jest jakaś metoda nie wiem.

Jarecki79
08-09-2018, 10:57
Temat komina rozwieje mi kominiarz. Będzie w środę za tydzień i oceni czy trzeba dać wkład czy nie. Pierwsze zdanie jakie wypowiedział to to, że raczej nie będzie trzeba dawać wkładu, chyba, że za mały ciąg to wtedy może być problem. No i chce zobaczyć reakcję komina na opał.
Oczywiście mówił to samo co wy - bez wkładu musi być suchy groszek, bo jak nie to raz dwa będzie wykwit i z 2-3 lata będziemy się z tym męczyli zanim zniknie.

Z kominem ceglanym historia jest taka...
- mniej problemu jak nie masz piwnicy.... jak kocioł jest jednak w piwnicy w kotlowni, to jest to pierwszy punkt na niekorzyśc dla komina i kotła (wilgoć, różnica temp....)

- równie ważne jest też to, gdzie ten komin jest w domu, tj w środku budynku, czy np. jedna jego strona jest na zewnętrznej ścianie. Jak jest na boku na zewnętrznej ścianie to znowu gorzej i myśl w tym wypadku o wkładzie

- jak jednak jest w środku, to dalej przechodzimy do kolejnej kluczowej kwestii... może byc tak,że parter komin ma ok, otynkowany, ciepło, bo grzejemy, ale wyżej przechodzimy do nieogrzewanego poddasza a sam komin tutaj to goła cegła... to wówczas murowany przepis na wykwity i grzyba w kominie
jak masz nieużytkowe poddasze i komin tam to goła cegła - zabazgraj go szkłem wodnym, opatul wełną mineralną niepalną pod sufit dachu i zwiąż choćby sznurem.
Jak tak zrobisz, możesz próbowac palić w kotle bez wkładu, ale dobierz tez odpowiedni kocioł...

macieywr
10-09-2018, 11:53
Nie no to komin będzie miał ciepło aż do wyjścia na dach. On przechodzi przez sypialnię, a w sypialni grzejnik jest koło komina. Gorzej z tym co jest nad dachem, bo dzisiaj się temu przyjrzałem i jak dla mnie to jest klinkier...

macieywr
12-09-2018, 12:16
Był kominiarz. Trzeba robić wkład. Generalnie miałem wrażenie, że ci kominiarze to mniej wiedzą ode mnie.. W zasadzie nic nie zrobili tylko zerknęli z góry na dół i tyle. Powiedzieli, że trzeba dać do komina "żarówkę". Jak zapytałem czy ma być też kwaso to powiedzieli, że nie trzeba... (?) U nich za montaż wkładu z materiałem na gotowo 2240zł. Nie wiem czy to dobra cena czy nie....

eliks
12-09-2018, 12:20
Za te metry dobra cena, pytanie tylko co to za materiał.

eliks
12-09-2018, 20:20
Teraz tak sobie pomyślałem, że będą próbować włożyć wkład żaroodporny pewnie 1.4828. Tutaj masz linka (http://kominiarze.pl/?site=aktualnosci&more=84) dlaczego wkład ma być ze stali 1.4404. Przy ekogrochu to i tak max 8 lat zanim jakiś element uniknie korozji, ale zwykła stal żaroodporna nie radzi sobie z kotłami 5 klasy. Jeśli dorwiesz firmę, która zrobi ci 1mm wkład z 316L to kilka ładnych lat popalisz.

macieywr
13-09-2018, 14:32
Znalazłem w internecie coś takiego http://taniekominy.pl/glowna/8271-pakiet-7-m-komin-okragly-dr-dh-o-160-kwaso-zaroodporny.html. Stal 1.4044. Producent MK Żary. Zastanawiam się tylko nad grubością bo na stronie pisze 1mm, a w atescie który wysłał mi sprzedawca wychodzi na to, że 0,8mm.
Zadzwoniłem też bezpośrednio do kominiarza który był u mnie i mówi, że bez firmy jakby robił to 200zł za montaż. Natomiast poprawił kolegę i mówi, że nie wystarczy sama żarówka, a kwaso-żaro.

Ptaszniko
14-09-2018, 10:06
Witam czytających ten temat
Bez zbędnego owijania w bawełnę. Czy 50-letni dom o metrażu 60 metrów kwadratowych jestem w stanie ogrzać piecem na ekogroszek o mocy 10 kW? Od kilku miesięcy zgłębiam temat tych pieców gdyż jest to dla mnie zupełna nowość i padło na Skamp-PV 13 kW tylko u producenta planuję zamówić ten model z małym palnikiem SV wtedy moc kotła to max 10 kW.
Obecnie mam piec na drzewo i węgiel SAS bodaj 14 kW. Dom w zimie strasznie niedogrzany gdyż pali się w nim od około 17.00 do 23.00. Temperatura po przyjściu z pracy po prostu koszmar.
Opis domu: Dom nieocieplony. Mury czerwona cegła. Piwnica, wyżej - 2 pokoje, kuchnia, łazieneczka i korytarz tj. razem 60 metrow. Z korytarza schody na strych który pewnie przez poprzednich właścicieli miał służyć jako pokoje, ale jest to w stanie surowym. Strop pomiędzy strychem a poziomem niżej prawdopodobnie trochę trotami usypany i wylewka. To wszystko. Co radzicie?

eliks
14-09-2018, 10:33
Bez owijania w bawełnę, myślę że spokojnie Ci obskoczy ten kocioł.

Ptaszniko
15-09-2018, 23:11
Pytanie tylko czy z małym palnikiem i wtedy 10 kW czy tradycyjnie montowany i wtedy 13 kW?
Rozmawiałem dzisiaj ze znajomym, który trochę już w budownictwie siedzi i nie skłamię ale przestraszył mnie gdy usłyszał że będę przechodził na ekogroszek. Zużycie tegoż opału możę być bardzo ale to bardzo wysokie w takim domu jak u mnie. Zacząłem się poważnie nad tym zastanawiać bo gość robił tez chwile u mnie i wie dokładnie jak to wygląda. Mimo wszystko wyjścia chyba specjalnie nie mam.

karoka65
16-09-2018, 19:41
Witam czytających ten temat
Bez zbędnego owijania w bawełnę. Czy 50-letni dom o metrażu 60 metrów kwadratowych jestem w stanie ogrzać piecem na ekogroszek o mocy 10 kW?
Kolego w swoim domu mieszkam już 53 lata, kiedy go kto wybudował nie wiedział nawet mój dziadek który go zamieszkał zaraz po wojnie.
Jest 135m2 i kocioł na eko groszek 12kW był jeszcze ze 3 razy za duży do tego co potrzebuje ten stary dom do ogrzania.
Kapujesz?

Ptaszniko
16-09-2018, 20:18
Ciężko to zrozumieć. Takie informacje jakie serwujesz ciężko pojąć. To jakim piecem mam do cholery ogrzewać ten dom w sposób ciągły od listopada do kwietnia? :bash:

eliks
16-09-2018, 22:39
No jak najmniejszy :)

Ptaszniko
17-09-2018, 08:52
Czyli Skamp z małym palnikiem SV wyciąga 10 kW. Dobry wybór do powierzchni 60 m² totalnie nieocieplonego domu?

eliks
17-09-2018, 10:55
I tak za dużo ale skoro Ci pasuje kocioł to ok.

Ptaszniko
17-09-2018, 12:56
Czy jest jakiś godny polecenia konkurent dla tego pieca do takiego metrażu? Skamp-PV podobno jeśli chodzi o wygodę użytkowania jest bezkonkurencyjny.

Jarecki79
18-09-2018, 14:03
Na to 60mkw wg mnie Skamp-PV, ale z tą mała wersją palnika do max 10kw, wówczas będzie ładnie banglać.
Jak zdecydujesz się na odpowiedni zestaw dedykowany po testach, to będzie ameryka.

macieywr
04-10-2018, 19:47
Mam już komin i mam już kocioł. Wolałem zainwestować w komin z 5cio letnią gwarancją niż robić sam.
Kocioł Ogniwo Eko Plus M 20kW.
Teraz powstaje pytanie o zasobnik. Jeden hydraulik który miał montować kocioł w przyszłą sobotę przestał się odzywać ale mówił, że na 5 osób to powinien być zasobnik 150l. Drugi hydraulik który jutro wchodzi montować piec, mówi, że min 200l. To jaki on ma w końcu być ? :) U mnie wchodzi w grę tylko pionowy.
Ten drugi hydraulik chce zamówić Elektromet 220l. Cena z grzałką u niego 1900zł. Nie wiem tylko czy jest sens dawać grzałkę ? No i może jakaś alternatywa dla tego zasobnika ?

eliks
04-10-2018, 21:32
Teoretycznie te 150L powinno starczyć, ale każdy inaczej tą wodę zużywa.

kulibob
05-10-2018, 07:23
Szkoda że wziąłeś taką kobyłę anie 14 kW.
150l wydaje mi się trochę mały jak na tylu ludzi.Pytanie czy planujesz solara, grzanie wody prądem itp

macieywr
14-10-2018, 18:04
Mam już prawie wszystko złożone. Hydraulik jednak na sam koniec podpiął panel sterujący i trochę się zdziwiłem. Wszędzie reklamują nowy duży wyświetlacz a dostałem jakieś małe gó** przykręcone do blachy. Do tego panelu jakoś się dopłaca ? Nikt mnie w sklepie nie poinformował, że nie będzie tak jak wszędzie reklamują

kulibob
14-10-2018, 18:18
I tak Ci ten panel do niczego wszystko będziesz robił z kompa

macieywr
14-10-2018, 18:29
No niby tak, ale czy nie powinien być w standardzie ten większy ?

kulibob
14-10-2018, 19:00
Ja mam starsze ogniwo więc niewiem.
Tu zapytaj forum tego sterownika
https://esterownik.pl/forum

karoka65
14-10-2018, 19:05
Większy był szklany, ciesz się że go nie dostałeś, jeśli kocioł nie stał gdzieś zapomniany na magazynie powinieneś dostać LCD.

macieywr
14-10-2018, 19:55
A czemu mam się cieszyć, że nie mam szklanego ? Jest gorszy ?

karoka65
14-10-2018, 20:11
Nikt mnie w sklepie nie poinformował, że nie będzie tak jak wszędzie reklamują
Bo w sklepie wiedzą tylko tyle ile zapłacili za ten kocioł i ile im z niego zostanie jak Ci go sprzedadzą.

macieywr
15-10-2018, 08:12
No niby tak, ale jeżeli wszędzie jest reklama, że nowy duży wyświetlacz to chyba taki powinienem dostać ? Warto się o niego kłócić ?

macieywr
20-10-2018, 19:20
Okazuje się, że kolorowy jest nowy, a szklany stary. Wiec dobrze dostałem.
Pytanie z innej beczki. Instalator zażyczył sobie 3800zł za materiał do kotłowni + robota 2000zł. Po jego stronie był zakup rur miedzianych z zaworami kulowymi, redukcja do komina oraz rura metrowa do komin, odpowietrzniki i naczynie przeponowe do CWU. Reszta (pompy, zawór 4ro, naczynie do kotła, zbiornik itd) po mojej. Nie za dużo za ten materiał ?

kulibob
20-10-2018, 19:44
spraedzź ceny materiału na alegro lub w pobliskich hurtowniach parę telefonów.

macieywr
20-10-2018, 19:56
No właśnie liczyłem jedno po drugim i kupując praktycznie wsyzstko w sieciówce na "c" wychodzi ok 500zł taniej. On jeszcze do tego chwalił się rabatami w hurtowni...
I to wszystko bez FV

macieywr
22-10-2018, 07:18
Do całego zestawu chciałbym jeszcze dołożyć pompę cyrkulacyjną. Jak odkręciłem wodę w kuchni, to musiało nalecieć ok 7 litrów zimnej wody, żeby pojawiła się ciepła... Już nawet nie chce myśleć jak szybko zapełnił by się zbiornik na szambo przy takim użytkowaniu :)
Polecicie którąś pompę tak szczególnie ? Czy nie ma to znaczenia ?

karoka65
22-10-2018, 07:35
A instalację pod cyrkulację masz położoną?

macieywr
22-10-2018, 09:06
A jak to sprawdzić ? Instalator zrobił mi wyjście które zaślepił przy zasobniku i mówi, że do tego mogę sobie dokupić pompę cyrkulacyjną.

karoka65
22-10-2018, 09:15
To że zasobnik ma wyjście na cyrkulacje nie oznacza że masz położoną pod nią instalację, inaczej rury.

macieywr
22-10-2018, 09:30
Nie no to zasobnik zasobnikiem, ale instalator kładł jakieś rury pod pompę, które idą nie od zasobnika, a gdzieś po ścianie. Pytanie tylko czy te rury muszą być specjalnie położone w całym domu czy tylko kawałek w kotłowni ?

karoka65
22-10-2018, 09:37
Nie prościej zadzwonić do instalatora i zapytać czy położył Ci instalację pod cyrkulacje niż pisać po forum?

macieywr
22-10-2018, 10:21
Instalatora który robił instalację w domu nie znam, bo kupiłem do 10 letni w stanie jakim jest. Ten który robił kotłownie na pewno zrobił w kotłowni wyjście na pompe bo sam mi o tym mówił. Skoro zrobił wyjście na pompę i mówił, żebym o niej pomyślał, to tą pompę raczej da się założyć. Zadzwonie i powie mi to samo. Pytając jego jaką pompę odpowiedział mi standardowo "tutaj w hurtowni mają..."

karoka65
22-10-2018, 12:50
Jeśli masz podciągniętą cyrkulację do punktów czerpania wody to wystarczy podłączyć w obieg pompkę.

karoka65
22-10-2018, 13:17
Pytanie z innej beczki. Instalator zażyczył sobie 3800zł za materiał do kotłowni + robota 2000zł. Po jego stronie był zakup rur miedzianych z zaworami kulowymi, redukcja do komina oraz rura metrowa do komin, odpowietrzniki i naczynie przeponowe do CWU. Reszta (pompy, zawór 4ro, naczynie do kotła, zbiornik itd) po mojej. Nie za dużo za ten materiał ?
U mnie za wszystko ( pompy, zawór4D i resztę pierdół ) to co piszesz o ile tych rur nie trzeba było po 20m ciągnąć i zasobnik nie był z nierdzewki a tylko spięcie kotłowni wyszłoby Ci między 13,5 do 14 tysi na gotowo z robotą oczywiście i kotłem mimo że za dojazd musiałbyś dać za paliwo i z FV
Ale jak chciałeś instalatora z dużego miasta Wrocławia to płacisz jak jak na to miasto przystało.
Schody dopiero się zaczną jak to rozpalisz.

szymon_rysiu
24-10-2018, 09:50
Panowie co byście polecili dla takiego domu:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4lu0

kulibob
24-10-2018, 14:36
Jeli masz wszędzie podłogówkę to grzałkę i klimatyzację. Jak zostanie kasy to PV do kompletu.
Lub PC

szymon_rysiu
25-10-2018, 07:13
Dla mnie jako laika w kwestii ogrzewania taka podpowiedź to czarna magia :)

imrahil
25-10-2018, 07:36
Dla mnie jako laika w kwestii ogrzewania taka podpowiedź to czarna magia :)

taka mała podpowiedź z innego wątku:


No i jestem po pierwszym miesiącu grzania c.o. pompą Panasonic.
Tym wszystkim, którzy mi pomogli w wyborze i oświecili Wielkie Dzięki. Nawet Arurowi też dziękuje..za jego posty.
Wcześniej przez 3 sezony miałem "eko"groszek. Wszystkim niedowiarkom mówię tak. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości nie zastanawiajcie się nawet przez chwilę. Miesiąc grzania c.o. i cwu. 178 kwh !!!, wszystko w II taryfie. W domu 22 stopnie., cztery osoby. Rok temu o tej porze roku spalanie groszku średnio 2 woreczki na trzy dni. Przyszłym właścicielom pomp chętnie odpowiem, jaka jest różnica bezobsługowego ekogroszku i bezobsługowej pompy.


:)

kulibob
25-10-2018, 07:39
Do małego dobrze ocieplonego domu nie warto ładować paliwa stałego.
Lepiej kociołek elektryczny z klimatyzacją lub pompę ciepła

Imrahil

koleś miał coś nie tak z kotłem chyba bo 3 woreczki to są od początku października.
i to niecałe.

Jeśli mamy o czymś rozmawiać to uczciwie przedstawiajmy dwa końce kija.
Dzisiaj ładowanie podłogówki na dwóch kondygnacjach wciągnęło ok 3-4kg kijowego węgla i to pewnie wystarczy na dzisiejsze ogrzewanie

macieywr
26-10-2018, 09:17
Rozmawiałem z instalatorem. Mówi, że jest instalacja pod pompę cyrkulacyjną. Mówi, że wystarczy założyć zawór i podłączyć pompę i tyle.

Co do kosztów całości to mi wyszło mi z piecem ok 15 000zł

Mam pytanie jeszcze odnośnie pieca. Ostatnio bardzo często wyłączają prąd u nas w gminie. Temat wałkowany w Tauronie miliony razy i niby mają sprawdzić dlaczego tak się dzieję.

Co wtedy z piecem ? On wróci do automatu czy będzie trzeba od nowa go załączać ?

macieywr
28-11-2018, 17:42
Witam wszystkich po krótkiej przerwie. Mam pytanie - czy to normalne, że odkręcając ciepłą wodę, zabierana jest temperatura z kotła, a temperatura zasobnika ledwo spada ?
Jakie może być max ciśnienie cwu ? Zauważyłem, że u mnie wzrosło do 8bar...

kulibob
28-11-2018, 18:06
Nie za bardzo rozumiem o co chodzi z kotłem. Ale bojler po stronie wody pitnej powinien mieć zawór bezpieczeństwa i zbiornik przeponowy co kompensuje wzrost ciśnienia po podgrzaniu CWU. Podejrzewam że ciśnienie może być również spowodowane wzrostem ciśnienia w sieci czyli brak reduktora ciśnienia

macieywr
28-11-2018, 18:20
Dzwoniłem do hydraulika i powiedział mi, doładnie to samo - że w gminie jest średnio 6bar i musiało wzrosnąć do 8bar. I że jak będziemy montowali filtry to zamontuje reduktor.

Pytanie o ten kocioł-
Puszczam ciepłą wodę w kranie i leci ciepła. Natomiast patrząc na parametry kotła to po puszczeniu ciepłej wody, temperatura kotła znacznie spada (o 2-3 stopnie) przez co kocioł później cały czas grzeje żeby dobić temperaturę do zadanej.
Natomiast temperatura w zasobniku ciepłej wody stoi w zasadzie w miejscu. Potraf nawet rosnąć....
Nie powinno być tak, że puszczajac ciepłą wodę w kranie, schodzi mi najpierw woda z zasobnika ? Bo w zasadzie nie rozumiem po co on jest i to w takiej pojemności (220l), skoro tak czy siak ciepłą wodę w kranie mamy z temperatury kotła...

kryzys
28-11-2018, 18:21
Zakładaj reduktor ciśnienia zanim wszystko jeszcze ok , u mnie w gminie cała dzielnica wymieniała wszystko co padło , cisnienie waliło do 15 bar .

macieywr
28-11-2018, 18:26
https://esterownik.pl/device/18091

Ok 19:07 puściłem ciepła wodę. I leciała tylko 3-4min. Zobaczcie na wykresach jak spada temp. kotła, a temperatura CWU w miejscu...

kulibob
28-11-2018, 18:27
Nie wiem czy bojlera masz grawitacyjny czy przez pompę ale podejrzewam brak zaworu zwrotnego jeśli grzanie przez pompę CWU odkręcasz wodę temperaturatura spada rusza obieg grawitacyjny temperatura w bojlerze pomału rośnie temperatura kotła spada.
Możesz nie widzieć spadku temperatury na bojlerze ponieważ czujnik przeważnie jest na środku a jak temperatura spada to od dołu bo tam jest dopływ zimnej wody

kulibob
28-11-2018, 18:35
Masz ochronę powrotu przez CWU.
Ta pompa chodzi praktycznie ciągle??
Dolanie zimnej wody do bojlera powoduje jej grzanie. 4 min to jakieś 20-40 litrów zimnej wody (jeśli nie masz energo oszczednych perlatorów) które trzeba ogrzać Wydaje mi się że jest ok ale ktoś niech się jeszcze wypowie.

kryzys
28-11-2018, 18:40
Wystarczy czujnik bojlera wyciągnąć i założyć na rurze zasilającej ale powrotnej i skoki się skończą , też tak zrobiłem z tym że u mnie pompa CWU chodzi non stop zimą bo CWU służy za ochronę powrotu która nigdy nie spada poniżej 50 stopni.

macieywr
28-11-2018, 18:46
Pompa CWU włącza się i wyłącza.

Czyli rozumiem już o co chodzi - schodzi woda z zasobnika i dobijana jest przez kocioł, przez co naturalnie spada jego temperatura. A jakby tak lać wodę do wanny (jej jeszcze nie mamy, będzie w lutym :) ) ? TO nie spadnie mi temperatura kotła do temperatury wody z sieci ?

kryzys
28-11-2018, 19:13
Jak będziesz lał nonstop a bojler 60 litrowy to pewnie tak by sie stało .:D:D

eliks
28-11-2018, 19:21
Bojler ma 220 litrów

kulibob
28-11-2018, 19:25
Przy ochronie Poworotu przez CWU Bojler jest równomiernie ogrzany często w bojlerach (nie wiem jaki masz)wężownica jest na dole. Pobór ciepłej wody powoduje zalanie wężownicy zimną woda powoduje to spaek temperatury powrotu co za tym idzie spadek temperatury kotła. Taka moja teoria
https://allegro.pl/bojler-zasobnik-weber-1w-200l-polski-producent-i7695010162.html
na obrazku widać jak to wygląda
Poszperam w wykresach może coś wkleję

Edit:
Ciężko mi teraz zidentyfikować taką sytuację stabilne grzanie i prysznic ( na przyrznicach mam ograniczniki przepływu 4l więc porównywalne z kranem ze standardowym perlatorem.

kulibob
28-11-2018, 19:37
Wpływ szybkiego prysznicu z przepływem teraz nie wim czy mój czy żony bo ja słuchawka 4l/min a ona deszczownica 6l/min.
Bojler 100l poziomy
422495

Wykresy w fazie grzania podłogówki
A i woda zalewająca bojler ma ok 20*C bo mam dwa połączone szeregowo