PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana rur C.O. w domu



jammo
16-07-2018, 18:53
Obecna instalacja CO jest wykonana z rur stalowych o dużej średnicy, tak jak to się dawniej robiło do ogrzewania grawitacyjnego, czyli od pieca 2". w piwnicach 1.5" na pionach 1" + 3/4" no i gałązki do grzejników 1/2". Piec na ekogroszek 28KW gdyż ogrzewam prawie 300m2 no i instalacja wymuszona ale tzw. otwarta. Planuję teraz dołożyć 4 grzejnik do instalacji na poddaszu i zamierzałem to zrobić rurkami alu-pex 16mm, ale się wstrzymałem,.Byłem w niedzielę u kolegi, który ma zrobioną instalację w systemie KAN- Therm, czyli stalowe rurki ocynkowane zaciskane. Zastanawiam się teraz , czy aby u siebie zamiast alu-pexa nie zrobić właśnie takimi rurkami i przy okazji ścienić instalację w całym domu, gdyż nachodzi mnie na dołożenie gazowego kotła kondensacyjnego. Czy warto jest robić instalację takimi rurkami Kan Therm stel ? Jak się to sprawdza? No i najważniejsze, czy da się połączyć piec na ekogroszek , który obecnie pracuje w instalacji otwartej CO, natomiast gazowy piec kondensacyjny podobno musi mieć instalację zamkniętą czyli ciśnieniową. Nie chciałbym likwidować pieca na ekogroszek bo nie wiem , jakie będą koszty ogrzewania domu gazem.

teres
18-07-2018, 00:21
Załóż kocioł ACV - może pracować w układzie otwartym.
Co do rurek... aż takiego znaczenia to nie ma. Jedynie pierwsze nagrzanie takiego zładu wody potrwa dłużej.

jammo
18-07-2018, 12:32
Dziękuję za odpowiedz, własnie też dowiedziałem się z dwóch różnych niezależnych źródeł, że ścienianie rurek nie ma najmniejszego sensu, szczególnie w aspekcie finansowym.

KAN-therm
20-07-2018, 22:36
Czy warto jest robić instalację takimi rurkami Kan Therm stel ? Jak się to sprawdza? No i najważniejsze, czy da się połączyć piec na ekogroszek , który obecnie pracuje w instalacji otwartej CO, natomiast gazowy piec kondensacyjny podobno musi mieć instalację zamkniętą czyli ciśnieniową. Nie chciałbym likwidować pieca na ekogroszek bo nie wiem , jakie będą koszty ogrzewania domu gazem.

Rury i kształtki Systemu KAN-therm Steel muszą pracować w zamkniętej, "ciśnieniowej" instalacji grzewczej, bez możliwości bezpośredniego kontaktu wody grzewczej z powietrzem.
Jest to warunek uzyskania jakiejkolwiek gwarancji na zastosowane produkty.
Instalacja otwarta powoduje stałe natlenienie wody i zwiększa ryzyko wystąpienia procesu wewnętrznej korozji instalacji.

Rozwiązaniem jest oddzielnie instalacji grzewczej grzejnikowej od części kotłowej za pomocą np. wymiennika płytowego.
Oczywiście instalacja grzejnikowa wykonana w układzie zamkniętym, tym bardziej że i tak planowane jest zastosowanie kotła gazowego.

fachman19
22-07-2018, 06:57
Załóż kocioł ACV - może pracować w układzie otwartym.
Co do rurek... aż takiego znaczenia to nie ma. Jedynie pierwsze nagrzanie takiego zładu wody potrwa dłużej.

Z tym "otwartym" to chyba nie , teraz z nową automatyka jest cisnienie minimalne. A co do rurek KANTERMU . To one wymagają pracy w systemie zamknietym.

teres
22-07-2018, 11:46
Z tym "otwartym" to chyba nie , teraz z nową automatyka jest cisnienie minimalne.
O widzisz, to będę musiał się dopytać czy coś się zmieniło. Dzięki za info.