PDA

Zobacz pełną wersję : WM z Reku a kuchenka gazowa i okap w kuchni



tilnen
21-07-2018, 18:13
Witam,

Na wstępie zaznaczę, że przeczytałem już podobne wątki na FM ale nie odpowiedziały one przekonująco na moje rozterki...stąd rozpoczynam świeży temat może ktoś coś nowego ciekawego powie.

Chcę poruszyć dwie kwestie:
1) Okap w kuchni
Wyczytałem, że pochłaniacze kiepsko działają (nie usuwają całego syfu) i część tłuszczu ląduje w kanale WM i wymienniku. To raz, dwa filtry są drogie.
Za radą innych wymyśliłem, aby zrobić okap z bezpośrednim wyciągiem na zewnątrz syfu z kuchni. W kanale zamontowana byłaby przepustnica zwrotna zeby nie było cofki. Dodatkowo załączany byłby w czasie pracy okapu tryb na reku w którym nawiew idzie na MAX, wywiew na MIN. Dodatkowo na Satelu (którego i tak planuję) zrobiłbym tak aby przekażnik 230V który będzie zasilał okap, nie zamknął się dopóki nie uchyli się okna w kuchni (kontaktron). Tak wiem, na czas uruchomienia okapu nie mam odzysku ciepła ale nie dbam o to - okap i tak uruchamia się od święta. Nie powinno chyba przy powyższym rozwiązaniu być problemów z bilansem WM czy się mylę?

2) Kuchenka gazowa w kuchni z WM
Żona się upadła, że na gazie gotuje jej się najlepiej (a przetestowała zarówno płytę ceramiczną jak i indukcyjną). Gaz i tak będzie w domu do CO. Można w końcu montować płytę gazową z kuchni z WM? W jednych wątkach ludzie mówią, że nie bo musi być grawitacyjna i kominiarz nie odbierze, w innych mówia ze przy WM NAWIEWNO-WYWIEWNEJ nie ma z tym problemu i ze mu mistrz kominiarski odbierał taka instalacje bez dwóch zdań. Chętnie poznam tu wypowiedzi osób, które pracują w zawodzie i odbierają takie instalacje.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Stermaj
21-07-2018, 19:14
Może coś napiszę z własnego doświadczenia.
Mam okap kuchenny ponad 20 lat i był on podłączony do WG bo taka była w domu. Do komina podłączony był rurą PCW 110 o długości w sumie około 2m bo było 3 kolanka, przechodziło to przez spiżarkę. Podczas prac przejścia z WG na WM rozebrałem ten odcinek i co zauważyłem.
Tłuszcz osadził się tylko na długości około 1,5m, dalej rura PCW i kanał komina nie był zasyfiony. Postanowiłem więc podłączyć okap do WM bez żadnych filtrów i tak zrobiłem, wykorzystując kanał WG aż na strych, gdzie stoi rekuperator. Myślę, że rekuperator się nie zasyfi zresztą i tak ma na wejściu filtr.
Oczywiście mam możliwość wyjęcia i czyszczenia w razie czego tego pierwszego odcinka od okapu do komina.
Dodam, że okap prosty bez żadnych filtrów. Część nad kuchenką gazową syfi się i trzeba czyścić płynem K2 do silników, bo tylko on daje radę.

tilnen
21-07-2018, 19:49
Kolego Stermaj, piszesz że masz kuchenkę gazową. Nie było problemu z odbiorem kominiarskim przy przejściu na WM?
W jaki sposób masz skompensowany wzrost wyciągu przy włączonym okapie? Rekuperator wchodzi wentylatorami na nawiewie na wyzsze obroty a na wywiewie na niższe?

Stermaj
22-07-2018, 07:48
Kolego Stermaj, piszesz że masz kuchenkę gazową. Nie było problemu z odbiorem kominiarskim przy przejściu na WM?
W jaki sposób masz skompensowany wzrost wyciągu przy włączonym okapie? Rekuperator wchodzi wentylatorami na nawiewie na wyzsze obroty a na wywiewie na niższe?

Kominiarz a do czego mi potrzebny? Nie widziałem go ponad 25 lat. Kiedyś chodzili i za nic brali kasę, nie czyścili kominów, wszyscy w okolicy palili gazem. Teraz co drugi dom pali drewnem lub węglem i jest totalny syf w okolicy, ale to tak na marginesie.
Nie mam skompensowanego wyciągu przy pracującym okapie. Można by o tym pomyśleć, ale musiałbym zrobić swój sterownik do rekuperatora.
Chciałem tylko napisać, z doświadczenia, jak daleko osadzają się tłuste zanieczyszczenia w kanale.
Działającą WM mam od grudnia 2017 i ciągle ją dopracowuję i zbieram doświadczenia, bo lubię się "doktoryzować" z różnych tematów. Widzę błędy, które popełniłem oraz rzeczy, których nie można "przeskoczyć" jak się dorabia WM w zamieszkałym domu.
edit.
Co się dzieje jak włączymy wentylator okapu, który jest podłączony do WM, myślę, że zmniejszy się przepływ na wywiewach w innych pomieszczeniach i w zasadzie nie trzeba robić wyrównania. Można przy włączeniu okapu na "wysokie obroty" podać do rekuperatora sygnał, aby włączył przewietrzanie, aby silny strumień z okapu nie "przepchał" zapachów przez wywiewy w innych pomieszczeniach.
W okapie wymontować klapę zwrotną i może nie w każdym wypadku trzeba będzie włączać wentylator. Potraktować okap jako jeden z punktów wywiewu.

LDP05
25-07-2018, 12:00
Kominiarz a do czego mi potrzebny? Nie widziałem go ponad 25 lat. Kiedyś chodzili i za nic brali kasę, nie czyścili kominów, wszyscy w okolicy palili gazem. Teraz co drugi dom pali drewnem lub węglem i jest totalny syf w okolicy, ale to tak na marginesie.
Nie mam skompensowanego wyciągu przy pracującym okapie. Można by o tym pomyśleć, ale musiałbym zrobić swój sterownik do rekuperatora.
Chciałem tylko napisać, z doświadczenia, jak daleko osadzają się tłuste zanieczyszczenia w kanale.
Działającą WM mam od grudnia 2017 i ciągle ją dopracowuję i zbieram doświadczenia, bo lubię się "doktoryzować" z różnych tematów. Widzę błędy, które popełniłem oraz rzeczy, których nie można "przeskoczyć" jak się dorabia WM w zamieszkałym domu.
edit.
Co się dzieje jak włączymy wentylator okapu, który jest podłączony do WM, myślę, że zmniejszy się przepływ na wywiewach w innych pomieszczeniach i w zasadzie nie trzeba robić wyrównania. Można przy włączeniu okapu na "wysokie obroty" podać do rekuperatora sygnał, aby włączył przewietrzanie, aby silny strumień z okapu nie "przepchał" zapachów przez wywiewy w innych pomieszczeniach.
W okapie wymontować klapę zwrotną i może nie w każdym wypadku trzeba będzie włączać wentylator. Potraktować okap jako jeden z punktów wywiewu.

Tak z ciekawości, czy przy okapie włączonym na max. nie dostajesz "zapachów" w kanały wywiewne?
Załóżmy, że reku masz 300m3/h okap powiedzmy 600m3, zatem wtłaczasz do reku 2x tyle ile może on przepchnąć gdy pracuje na max, opory na filtrze i wymienniku czy nie powodują, że okap włączony na max. dmucha w inne pomieszczenia?

Rozwiązanie z okapem podłączonym do WM, które rozpatrywałem, polegało (w uproszczeniu) na podłączeniu rury okapu do wyrzutni powietrza, czyli omijało całkiem reku.

Stermaj
25-07-2018, 14:53
Tak z ciekawości, czy przy okapie włączonym na max. nie dostajesz "zapachów" w kanały wywiewne?
Załóżmy, że reku masz 300m3/h okap powiedzmy 600m3, zatem wtłaczasz do reku 2x tyle ile może on przepchnąć gdy pracuje na max, opory na filtrze i wymienniku czy nie powodują, że okap włączony na max. dmucha w inne pomieszczenia?

Rozwiązanie z okapem podłączonym do WM, które rozpatrywałem, polegało (w uproszczeniu) na podłączeniu rury okapu do wyrzutni powietrza, czyli omijało całkiem reku.
Mój okap to taka tandeta trochę z dwoma wiatraczkami, które nie robią huraganu. Nie zauważyłem cofania zapachów w innych wywiewach. Aby zrobić taki przepływ jak piszesz 600m3/h to musisz otworzyć okno i mieć odpowiedni kanał wylotowy z okapu no nie wiem ale z fi 200mm chyba. Musi być wlot i wylot :)

tilnen
28-07-2018, 21:06
Dzięki za odpowiedzi. Stermaj, Ty sobie dokładałeś WM do zamieszkanego budynku. Ja w nowo budowanym budynku aby otrzymać odbiór i pozwolenie na zamieszkanie będę musiał zatrudnić kominiarza żeby mi papierek wystawił. Podbijam pytanie: Czy można zamontować WM z kuchenką gazową w kuchni? I pytam bardziej pod kątem litery prawa niż wykonawstwa.

Kaizen
28-07-2018, 21:45
Jak wyłaczysz wywiew, to w mrozy zamrozisz wymiennik. Nawet, jak masa nagrzewnicę, to nie wyrobi. Do tego to nieźle przewentyluje dom wpuszczając powietrze o temperaturze zewnętrznej przez wszystkie nawiewy.


IMO gra nie warta świeczki. Filtr węglowy to z 50zł, wiec nie są drogie (przynajmniej jak pod tym kątem dobierzesz okap).

SzymonKc
29-07-2018, 08:38
Dzięki za odpowiedzi. Stermaj, Ty sobie dokładałeś WM do zamieszkanego budynku. Ja w nowo budowanym budynku aby otrzymać odbiór i pozwolenie na zamieszkanie będę musiał zatrudnić kominiarza żeby mi papierek wystawił. Podbijam pytanie: Czy można zamontować WM z kuchenką gazową w kuchni? I pytam bardziej pod kątem litery prawa niż wykonawstwa.

Pod kątem litery prawa kominiarz nie ma uprawnień, żeby robić odbiór budynku z wentylacją mechaniczną, powinien to zrobić ktoś z uprawnieniami budowlanymi do kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej. Nie powinien robić problemów przy kuchni gazowej z WM. Jeżeli masz w budynku jakieś kominy, to on też może je odebrać zamiast kominiarza.

Kaizen
29-07-2018, 09:19
powinien to zrobić ktoś z uprawnieniami budowlanymi do kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej.

Podasz podstawę prawną konieczności odbierania WM w domu jednorodzinnym?

SzymonKc
29-07-2018, 10:36
A podasz podstawę przeprowadzania odbioru kominiarskiego?

Wg mnie te obowiązki wynikają z art. 57 Prawa budowlanego. który mówi, że do wniosku o udzielenia pozwolenia na użytkowanie należy dołączyć m.in.
- dziennik budowy (w którym powinno być również wpisane wybudowanie WM, jeśli była w projekcie, a wpisać tam ją może kierownik robót instalacyjnych),
- oświadczenie KB o wykonaniu obiektu budowlanego zgodnie z projektem (którego nie powinien podpisać bez wykonania WM, jeśli jest w projekcie),
- protokoły badań i sprawdzeń (nie jest napisane jakich instalacji, może chodzić o wszystkie, jeżeli wymagają odbioru kominów powinni również wymagać odbioru WM).

Ponadto art. 62 mówiący o kontrolach okresowych nie mówi nic o WM, ale wymienia, kto może dokonywać kontroli przewodów kominowych:

6. Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, powinny przeprowadzać:
1) osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz
grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;
2) osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności – w odniesieniu do przewodów kominowych,
o których mowa w pkt 1, oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów
kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.

Więc jeżeli kominiarz nie może sprawdzać nawet kominów z zainstalowanym wentylatorem, tym bardziej nie ma nic do WM, którą nie wiem czy da się podciągnąć pod komin (nie wiem czy jest gdzieś definicja komina). Jeżeli nie może przeprowadzać nawet kontroli okresowej, tym bardziej chyba nie może zrobić odbioru początkowego.
Może to zrobić osoba z uprawnieniami budowlanymi, jak się okazuję również w stosunku do zwykłych kominów grawitacyjnych wentylacyjnych, dymowych i spalinowych.

Oczywiście nie oznacza to, że urzędnicy się do tego stosują i postępują zgodnie z logiką.

ps.
na druku "zawiadomienie o zakończeniu budowy", ściągniętym ze stron nadzoru budowlanego jest wyszczególnione:

Kopie protokołów badań i sprawdzeń (oryginały do wglądu).
- Przewodów kominowych (dymowych, wentylacyjnych, spalinowych)
- Instalacji elektrycznej
- Instalacji wod-kan, CO
- Zbiornika na ścieki
- Instalacji gazowej
- Inne:


Więc jeśli nie masz przewodów kominowych wentylacyjnych, powinni zawołać coś w zamian, chyba że masz np. w garażu komin wentylacyjny i oni się tym zadowolą nie zaglądając do projektu, w którym jest WM, ale to będzie przeoczenie a nie brak obowiązku odbioru WM.

surgi22
29-07-2018, 10:38
Jak wyłaczysz wywiew, to w mrozy zamrozisz wymiennik. Nawet, jak masa nagrzewnicę, to nie wyrobi. Do tego to nieźle przewentyluje dom wpuszczając powietrze o temperaturze zewnętrznej przez wszystkie nawiewy.


IMO gra nie warta świeczki. Filtr węglowy to z 50zł, wiec nie są drogie (przynajmniej jak pod tym kątem dobierzesz okap).
Wypada zgodzić się z Kaizenem. Kombinowanie z włączaniem wyciągu z kuchni do WM to proszenie się o kłopoty. Pochłaniacz z filtrem węglowym i jest OK. na czas intensywnego gotowania zwiększenie WM i gra - sprawdzone od 5 lat ( chociaż ja mam indukcję - znacznie mnej syfi niż gaz )

kris2682
29-07-2018, 13:12
Co do odbiorów kominiarskich jeśli jest w projekcie WM a masz kominy grawitacyjne : spalinowe lub dymowe potrzebny jest odbiór kominiarski. Od wentylacji mechanicznej specem nie jestem ale wiem że instalator wystawia papier ze sprawnością owej wentylacji i nic więcej nie trzeba.

Fleszu1
20-08-2018, 13:50
Odświeżę temat, bo stoję przed podobnym problemem. Mam rekuperację, i niedługo bedą mi montowac kuchnię. Czas na wybór okapu. Które z rozwiązań będzie lepsze?
1) okap z pochłaniaczem czyli powietrze wstepnie przefiltrowane idzie rurą spiro fi150 długości około 2,5mb w sufit podwieszany i tam jest wypuszczone anemostatem. W pobliżu (ok 30-40cm obok) jest anemostat wywiewny od WM.

2) okap bez pochłaniacza i rurą spiro fi150 około 14 mb przez sufit podwieszany potem przez garaż bezpośrednio na zewnątrz. W takiej opcji przydałoby się sprzężenie okapu z rekuperatorem który na czas pracy okapu zwiększa nawiew.

Liczę na Wasza pomoc :)