PDA

Zobacz pełną wersję : Potrzebna pomoc w wyborze kotła.



Hazielus
23-07-2018, 10:50
Witam Serdecznie.
Nosze się z zamiarem zakupu pieca na ekogroszek. Potrzebowałbym w tej materii pomocy. Mianowicie w tym jakiej mocy wybrać piec oraz z jakim podajnikiem
Zaczynając od początku mam domek wolnostojący do 200m2. Jest to stare budownictwo z końca lat 70. Jednakże w domku wymieniłem w zeszłym roku wszystkie okna na nowe. Dodatkowo dom został ocieplony styropianem 10cm, zaś na dachu jest styropapa 20 cm. No i teraz pytanie do znawców tematu jakiej mocy piec na ekogroszek jest mi potrzebny. Oczywiście piec ma grzać też CWU do 200 litrów. Doradcy w sklepie proponują mi 25kw czy to wystarczy?
Druga kwestia w co lepiej zainwestować w podajnik tłokowy czy podajnik ślimakowy w pełni żeliwny? Z góry dzięki za pomoc.

Alessandro
23-07-2018, 13:03
Wejdź na stronę http://cieplowlasciwie.pl/, nanieś dane swojego domu... dowiesz się jakiej mocy kotła potrzeba !
Wygoogluj kotły na ekogroszek 5 klasy i wybierz takiego, który Ci odpowiada... Najlepiej skontaktuj z Karoka65 lub Jarecki79

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?348481-Dob%C3%B3r-kot%C5%82a-na-eko-groszek
http://karoka.eu/

Hazielus
23-07-2018, 16:12
Wow jestem w szoku ta stronka pokazuje mi, że w zupełności wystarczy mi piec 15-17kw, kiedy wszędzie mówiono mi, żeby kupić piec 25kw. No to teraz mam już zupełny mętlik w głowie. :wtf:

mtdeusz
23-07-2018, 17:58
Bo większość sprzedawców pier**li weź pan większy bo chce więcej zarobić.
A potem się męczysz,bo spalasz o 5 ton węgla za dużo,masz tony sadzy w komimie i kotle ,niedopala ci węgla.

eliks
23-07-2018, 18:07
Hazielus słuchaj kolego, rodzice mają podobnie ocieplone 244m2 i Defro Sigma 16KW nigdy nie poszła powyżej 80% mocy (akurat bez CWU) a trzeba zaznaczyć że te kotły mają ze 30% zapasu. Więc ja ze swojej strony polecam ten kocioł ale wiem że ludzie chwalą też Skampa od Jareckiego.

karoka65
23-07-2018, 19:42
Kolego Hazielus na takich domach a nawet i większych mam pracujące kotły 12kW :)
Wiem że narobili Ci już stracha i jak weźmiesz nawet 15-tkę to w kolano mocno sobie nie strzelisz ale 25kW to jak mtdeusz pisze :)

kulibob
23-07-2018, 20:55
Wow jestem w szoku ta stronka pokazuje mi, że w zupełności wystarczy mi piec 15-17kw, kiedy wszędzie mówiono mi, żeby kupić piec 25kw. No to teraz mam już zupełny mętlik w głowie. :wtf:

Tak mi się wydaje że i 12 byłby ok. Ja mam 10kW a średnia moc kotła styczeń luty to 2kW. Jednak dom mniejszy i lepiej ocieplony.

mobilek25
07-08-2018, 18:32
Witam
Rozglądam się za kotłem do nowego domu .Dom 140 m2 powierzchni użytkowej.Sciany beton komórkowy 25 plus styropian 15 grafit ,posadzki styropian eps 10,strych wełna 30,okna 3-szybowe.Zainteresował mni kocioł na pellet firmy edilkami laguna p12 ,tylko nie jestem pewien czy 12kw obsłuży taka powierzchnie.Może macie jakieś inne propozycje?W okolicy mam jeszcze dostęp do kotłów pereko ksp spark 14,lazar,biawar ,kozlusan lidia compact .

adam_mk
07-08-2018, 18:43
12000 / 140 = 85,7 (Wat na 1m2 domu)

Nie mam dobrych wieści!
Spierdoliłeś tę chałupę!
Durszlak a nie dom posiadasz...
W dobrze zbudowanym domu W MROZY potrzeba około 33-35W/m2

Adam M.

Slawko123
07-08-2018, 19:03
12000 / 140 = 85,7 (Wat na 1m2 domu)

Nie mam dobrych wieści!
Spierdoliłeś tę chałupę!
Durszlak a nie dom posiadasz...
W dobrze zbudowanym domu W MROZY potrzeba około 33-35W/m2

Adam M.

Ja tez mam chałupe 140m2 uzytkowej, co nie zmienia faktu, ze do ogrzania jest ponad 200m2, a całkowitej netto jest 252m2, odliczając kotłownie i przyległe pomieszczenie gospodarcze , to do ogrzania mam ok. 232m2, ale jako, ze kotłownia sama sie bedzie ogrzewac od pieca, a pom gospodarcze jest oddzielne od kotłowni tylko przejsciem bez drzwi, wychodzi mi na to, ze bede ogrzewał całe 252m2.

To tak odnosnie powierzchni uzytkowej.

kulibob
07-08-2018, 20:21
Witam
Rozglądam się za kotłem do nowego domu .Dom 140 m2 powierzchni użytkowej.Sciany beton komórkowy 25 plus styropian 15 grafit ,posadzki styropian eps 10,strych wełna 30,okna 3-szybowe.Zainteresował mni kocioł na pellet firmy edilkami laguna p12 ,tylko nie jestem pewien czy 12kw obsłuży taka powierzchnie.Może macie jakieś inne propozycje?W okolicy mam jeszcze dostęp do kotłów pereko ksp spark 14,lazar,biawar ,kozlusan lidia compact .

@ mobilek25

12kW to jest dużo za dużo
Policz tu http://cieplowlasciwie.pl/

Sugerowałbym inne ogrzewanie niż węglowe

eliks
07-08-2018, 21:35
Witam
Rozglądam się za kotłem do nowego domu .Dom 140 m2 powierzchni użytkowej.Sciany beton komórkowy 25 plus styropian 15 grafit ,posadzki styropian eps 10,strych wełna 30,okna 3-szybowe.Zainteresował mni kocioł na pellet firmy edilkami laguna p12 ,tylko nie jestem pewien czy 12kw obsłuży taka powierzchnie.Może macie jakieś inne propozycje?W okolicy mam jeszcze dostęp do kotłów pereko ksp spark 14,lazar,biawar ,kozlusan lidia compact .
On szuka kotla peletowego. Kolego te Edilkamin Laguna P 12KW nie wiem czy jeszcze znajdziesz bo zaczęli bić tylko 18KW z racji tego ze oba kotły różnią się tylko softem, zresztą to samo mają LudIe i Redy. Laguna to najlepszy wybór, najmniej obslugowy kocioł. Jeśli masz taką możliwość, bierz spokojnie. Moduluje od 3KW, sam sie czysci, jest cichutki no i ładny :-)

https://youtu.be/VFR3zhRCPRg

mobilek25
07-08-2018, 21:58
12000 / 140 = 85,7 (Wat na 1m2 domu)

Nie mam dobrych wieści!
Spierdoliłeś tę chałupę!
Durszlak a nie dom posiadasz...
W dobrze zbudowanym domu W MROZY potrzeba około 33-35W/m2

Adam M.
Podane ocieplenie budynku jest jeszcze w planach.Prace zaczne we wrześniu . Mógłbyś przybliżyć bardziej stwierdzenie ,że "spierdolilem " chalupe.Co byś poprawił w kwestii ocieplenia?

mobilek25
07-08-2018, 22:13
On szuka kotla peletowego. Kolego te Edilkamin Laguna P 12KW nie wiem czy jeszcze znajdziesz bo zaczęli bić tylko 18KW z racji tego ze oba kotły różnią się tylko softem, zresztą to samo mają LudIe i Redy. Laguna to najlepszy wybór, najmniej obslugowy kocioł. Jeśli masz taką możliwość, bierz spokojnie. Moduluje od 3KW, sam sie czysci, jest cichutki no i ładny :-)

https://youtu.be/VFR3zhRCPRg
Dzięki eliks
Wiem ,że laguna to super sprzęt no i kosztuje. A co byś powiedział o Lidi?mam lokalnego dystrybutora tego kotła.

karoka65
07-08-2018, 22:30
Moduluje od 3KW, sam sie czysci, jest cichutki no i ładny :-)


Eliks już Ci pisałem, najpierw przepal choć jeden sezon a później porozmawiamy o tej modulacji, samo się czyści itp, ok?
Nie znam kotła na paliwo stałe którego nie trzeba czyścić bo różnica jest taka że czyszczenie jest tylko bardziej albo mniej upierdliwe a czyścić trzeba każdy.
Podpisał bym się pod tym co napisał kolega kalibob: "Sugerowałbym inne ogrzewanie niż węglowe" czy nawet pelletowe.
Pomimo tego czym sam się zajmuję.
To samo czyszczenie może mieć różne podteksty i wabiąco wygląda we wpisach sprzedawców.
Czego dotyczy?
Czy palnik sam się czyści? czy wymiennik sam się czyści? czy co samo się czyści?
Już po zagłębieniu się bardziej w dyskusji okazało się że pełna automatyka tych cudów techniki to tylko pompka obiegowa ale jak zabrzmiało to na forum w ustach sprzedawcy :)
Pełna automatyka !!! :) bardzo marna ta pełna automatyka ale kilku łyknęło to jak pelikany.

asolt
07-08-2018, 22:33
Podane ocieplenie budynku jest jeszcze w planach.Prace zaczne we wrześniu . Mógłbyś przybliżyć bardziej stwierdzenie ,że "spierdolilem " chalupe.Co byś poprawił w kwestii ocieplenia?

Tak na szybko, zastosowałbym co najmniej 20 cm styropianu 031 eps80 na gruncie, opis styropian eps nic nie mówi, kazdy styropian ma jakis eps (miara twardosci styropianu), wm z rekuperacją, okna o wsp. Uw co najmniej 0,8 w miar mozliwosci duzo fixów, na scianę co najmniej 20 cm styrop grafit (031)

karoka65
07-08-2018, 22:50
Dzięki eliks
Wiem ,że laguna to super sprzęt no i kosztuje. A co byś powiedział o Lidi?mam lokalnego dystrybutora tego kotła.
Można zainstalować kocioł polskiego producenta, który posiada palnik samoczyszczący a wyczyszczenie wymiennika polega na 3 czy 4 ruchach jedną dźwignią z boku kotła bez zatrzymywania go w pracy, otwierania drzwiczek czy innych rzeczy. Pełny dostęp do wszystkich ustawień z komputera czy nawet telefonu z każdego miejsca naszego globu.
To jest super maszyna.
Ja z mojego doświadczenia powiem Ci tylko że 12kW to za duży kocioł co by Ci nie bazgrali o modulacjach i odpuść sobie jakikolwiek kocioł.
Asolt to bardziej kumaty facet w tych sprawach ale jam Ci mogę napisać że większość sezonu będziesz potrzebował między 2 a 3kW a w siarczyste mrozy może 5 do 6 max.
Pytam zatem po uj Ci tam jakiś kocioł?
Żeby było śmieszniej pisze do Ciebie gostek który sprzedaje kotły CO :)
Nie zastanawia Cię to?

adam_mk
07-08-2018, 22:51
asolt był szybszy...
:lol:

Adam M.

eliks
07-08-2018, 23:22
Karoka, kolega się pytał o konkretne modele kotłów a ty jako handlarz przekonaj go do innego. Laguna to model z automatycznym czyszczeniem palnika, wymiennika i automatycznym odpopielaniem ale to już kolega raczej wie.
Co do Lidii to trochę to inaczej wygląda kwestia obsługi samego kotła ale to już pewnie wiesz. Tam pociągnąć, tu podnieść potem odkręcić itd. itd.
Po ociepleniu radził bym jednak zrobić profesjonalne OZC, na pewno Asolt Ci w tym pomoże. Wtedy będziesz wiedział dokładnie co w trawie piszczy i czy paliwo stałe to dobry wybór do Twojego domu.

asolt
07-08-2018, 23:32
K..
Po ociepleniu radził bym jednak zrobić profesjonalne OZC, na pewno Asolt Ci w tym pomoże. Wtedy będziesz wiedział dokładnie co w trawie piszczy i czy paliwo stałe to dobry wybór do Twojego domu.
Przy takim, a tym bardziej przy lepszym ociepleniu paliwo stałe to nie jest dobry wybór, powiedziałbym nawet ze zły.

kulibob
08-08-2018, 06:26
On szuka kotla peletowego. Kolego te Edilkamin Laguna P 12KW nie wiem czy jeszcze znajdziesz bo zaczęli bić tylko 18KW z racji tego ze oba kotły różnią się tylko softem, zresztą to samo mają LudIe i Redy. Laguna to najlepszy wybór, najmniej obslugowy kocioł. Jeśli masz taką możliwość, bierz spokojnie. Moduluje od 3KW, sam sie czysci, jest cichutki no i ładny :-)

https://youtu.be/VFR3zhRCPRg

Chodziło mi o paliwo stałe :)

mobilek25
08-08-2018, 16:15
Dziękuję wszystkim za rady.Mam teraz sporo do myślenia. Myślałem jeszcze nad własnym zbiornikiem na propan.Instalacja prawie bezobsługowa ,nie licząc przeglądów cało rocznych.Pozostaje tylko kwestia finansowa.Butla na własność z montażem ,projektami itp ok 11 tyś ,do tego piec i instalacja wewnętrzna .Koszta myslę , że większe niż przy pellecie.Trudno ,coś trzeba wybrać.

karoka65
08-08-2018, 18:40
=mobilek25;7694988Pozostaje tylko kwestia finansowa.Butla na własność z montażem ,projektami itp ok 11 tyś ,do tego piec i instalacja wewnętrzna .Koszta myslę , że większe niż przy pellecie.Trudno ,coś trzeba wybrać.
I tu możesz mocno się zdziwić, niestety.
A nie brałeś pod uwagę pompy ciepła czy choćby bufora z grzałkami ładowanego w taniej taryfie?
Jak już wydasz kasę będzie za późno i trzeba będzie się męczyć ze śmierdziuchem w nowym domu

karoka65
16-08-2018, 13:09
A choćby taki kalkulatorek: http://cieplowlasciwie.pl/
Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie trzeba zlecić wykonanie OZC.

lolson28
16-08-2018, 14:34
I tu możesz mocno się zdziwić, niestety.
A nie brałeś pod uwagę pompy ciepła czy choćby bufora z grzałkami ładowanego w taniej taryfie?
Jak już wydasz kasę będzie za późno i trzeba będzie się męczyć ze śmierdziuchem w nowym domu

O jakim nowym domu piszesz ?

karoka65
16-08-2018, 14:41
Witam
Rozglądam się za kotłem do nowego domu .Dom 140 m2 powierzchni użytkowej.Sciany beton komórkowy 25 plus styropian 15 grafit ,posadzki styropian eps 10,strych wełna 30,okna 3-szybowe.Zainteresował mni kocioł na pellet firmy edilkami laguna p12 ,tylko nie jestem pewien czy 12kw obsłuży taka powierzchnie.
A do tego.

lolson28
16-08-2018, 14:57
A przepraszam , mój błąd.

karoka65
16-08-2018, 15:39
A nie ma za co :)

Hazielus
29-08-2018, 15:37
Witam ponownie. Wracam do swojego zapytania odnośnie mocy kotłów. Więc dzięki Waszej pomocy zostałem uświadomiony w doborze mocy kotłów. Więc nadszedł dzień, że muszę na dniach zakupić piec. Po licznych opiniach i artykułach stwierdziłem ,że nie chcę pieca 5 kat. Jednak piec, który chce zakupić musi miec koniecznie podajnik szufladowy i dodatkowy ruszt do spalania drewna, gdyż latem prawdpodobnie często będę taką formą opalał CWU. Polecono mi firmę WITKOWSKI. Jak się okazało robią akurat piece w takich parametrach. Dzięki stronie cieplowlasciwie, stwierdziłem, że potrzebuję pieca około 15KW. No i teraz słuchajcie jest taka sytuacja. Napisałem do działu handlowego zapytanie. Jeszcze dla spokoju ducha zapytałem się, jakiej mocy piec powinienem wziąć. Podałem kolesiowi stronę z wynikami z cieplowlasciwe. Koleś stwierdził, że ta strona to wprowadza w błąd i że w moim przypadku 22KW potrzebuje!!!! I jestem głupi. Pomóżcie błagam..... Koleś ewidentnie albo się nie zna, albo chce wcisnąć droższe....nie wiem już sam. I teraz tak tutaj dane z wyniku ciepło właściwe http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4cti tutaj z kolei link do danych technicznych tych kotłów konkretnej serii http://www.kotly-witkowski.pl/oferta-eksportowa/ekw-raps-ii#dane-techniczne No i teraz ja się osobiście zastanawiałem nad 16KW no w ostateczności 19 KW. Słuchajcie w tej chwili mam piec zwykły śmieciuch 23 KW (sprzed 12lat) i ogrzewam cały dom z ciepła wodą, a ten mi chciał 22 KW ekogroszek zasypowy....

topicktm
29-08-2018, 22:52
Człowieku.. szuflady teraz tylko w szafie w przedpokoju...
U Witka zawyżają... ja myslalem o 25 oni wmawiali 30, zamowilem 25 i jest dobrze..
Takze bierz MAX 19

Hazielus
30-08-2018, 07:40
Ślimaka nie brałem pod uwagę ze względu na awaryjność. A co teraz te ślimaki żeliwne są w miarę ok?

karoka65
30-08-2018, 08:49
Witam ponownie. Wracam do swojego zapytania odnośnie mocy kotłów. Więc dzięki Waszej pomocy zostałem uświadomiony w doborze mocy kotłów. Więc nadszedł dzień, że muszę na dniach zakupić piec. Po licznych opiniach i artykułach stwierdziłem ,że nie chcę pieca 5 kat. Jednak piec, który chce zakupić musi miec koniecznie podajnik szufladowy i dodatkowy ruszt do spalania drewna, gdyż latem prawdpodobnie często będę taką formą opalał CWU.
Wiesz że od października 2017 nie wolno producentom produkować kotłów poniżej 5-ej klasy?
Zapasy magazynowe można było sprzedawać do końca czerwca tego roku.
Także wg. prawa takiego cudu techniki jaki Ci się marzy powinno już nie być w sprzedaży ale pewnie jak zadzwonisz pod kilka numerów pleszewskich garkotłóków ( nie wszyscy to te wspomniane ale większość ) to Ci takie cudo jeszcze ustrugaja bez faktury.
W kotle 5-ej klasy ruszt awaryjny jest niedopuszczalny a o wyższości kotłów tłokowych nad ślimakowymi ktoś Ci pierdół naopowiadał :)
Nigdy nie interesowały mnie tłoki bo jak dla mnie to jest "urządzenie" które nigdy nie powinno być "wynalezione", nigdy nie śledziłem ich rozwoju o ile taki był a z tego co wiem i o ile to się nie zmieniło to tłoka w 5-ej klasie z elektrofiltrem bo inaczej chyba sie nie da ma Zgoda Wieprz.

Jarecki79
30-08-2018, 18:35
Hazielus, wybierz V-ej klasy, bo jak wybierzesz słabszy, to się zdziwisz, jak Ci zastuka straż miejska z wizytą i na kotle zapoda naklejkę,że ten produkt nalezy wymienić do tej daty. (tak juz robią)

V-ej klasy, 14 do 15kW i ani grama więcej , wg Twojego linku, V-ka tej mocy to ogarnie.

jestem tez ciekaw co to za myśliciel w 2018r wciska Ci tłoka, dobre 10lat za późno.....

Hazielus
30-08-2018, 19:13
ok dobra czyli lepiej zainwestowac w 5tke. A oplaca sie inwestowac w zeliwne slimaki??