PDA

Zobacz pełną wersję : Certyfikat F-Gazy



Romano67
24-07-2018, 08:14
Witam, wiem że podobny temat był już na tym forum ale nic się z niego nie dowiedziałem a zależy mi na poznaniu niezależnych opinii. Chcę otworzyć firmę zajmującą się montarzem, instalacją czy konserwacją stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła zawierających substancje kontrolowane lub fluorowane gazy cieplarniane, wiem już że musze zrobić specjalny certyfikat dla przedsiębiorcy i przeszkolić pracowników. Ktoś miał z tym styczność albo zna to ze swojego doświadczenia? Będe wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

Adaś24
24-07-2018, 09:01
Cześć, żeby zdobyć certyfikat dla przedsiębiorcy musisz spełnic następujące wymagania

A. Zatrudnia personel posiadający odpowiedni certyfikat dla personelu

B. Posiada i stosuje w głównym miejscu wykonywania działalności oraz we wszystkich oddziałach procedury prowadzenia działalności;

C. Posiada w głównym miejscu wykonywania działalności oraz we wszystkich oddziałach wdrożony system dokumentowania czynności, wykonywanych przez personel posiadający odpowiedni certyfikat dla personelu;

D. Dysponuje w głównym miejscu wykonywania działalności oraz we wszystkich oddziałach wyposażeniem technicznym spełniającym minimalne wymagania odpowiednie do zakresu prowadzonej działalności.

E. Będąc osobą fizyczną nie został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko środowisku w związku z prowadzoną działalnością albo za takie przestępstwo nie zostały skazane osoby wchodzące w skład organów przedsiębiorcy będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną.

To są wymogi z UDT, poczytaj sobie więcej o F-gazach z ich strony generalnie certyfikat dla przedsiębiorcy robisz bezpośrednio w UDT a pracowników szkolisz w ośrodku szkoleniowym.

Konsultant Viessmann
24-07-2018, 11:01
Witam, wiem że podobny temat był już na tym forum ale nic się z niego nie dowiedziałem a zależy mi na poznaniu niezależnych opinii. Chcę otworzyć firmę zajmującą się montarzem, instalacją czy konserwacją stacjonarnych urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła zawierających substancje kontrolowane lub fluorowane gazy cieplarniane, wiem już że musze zrobić specjalny certyfikat dla personelu i przeszkolić pracowników. Ktoś miał z tym styczność albo zna to ze swojego doświadczenia? Będe wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

Witam,
W przypadku urządzeń niehermetycznie zamkniętych, do których należą pompy ciepła typu split musi być wykonana usługa instalowania (uruchomienia), czyli wykonania połączenia chłodniczego przez podmiot certyfikowany. Wyróżniamy dwa rodzaje certyfikatów nadawanych przez Urząd Dozoru Technicznego:
Certyfikacja personelu:
- osoba dokonująca odzysku f gazów, kontroli szczelności urządzeń, instalowania, naprawiania, serwiswania i likwidacji urządzeń zawierających f gazy np pomp ciepła typu split
- wymagane minimalne wyposażenie techniczne
- Viessmann prowadzi szkolenia upoważniające do ubiegania się o wydanie uprawnień personelu
Certyfikat przedsiębiorstwa
- firma świadcząca usługi instalowania naprawy serwisowania i likwidacji urządzeń zawierających f-gazy
- musi zatrudniać pracownika posiadającego certyfikat personelu
posiada i stosuje w głównym miejscy wykonywania działalności i we wszystkich działach procedury prowadzenia działalności

Zgodnie z ustawą f-gazową pompy ciepła typu split mogą być sprzedawane wyłącznie w przypadku, kiedy zostaną przedstawione dowody, że instalowanie zostanie przeprowadzone przez podmiot certyfikowany. Oznacza to, że pompę ciepła Vitocal typu Split może zakupić Firma Partnerska, która albo posiada certyfikat dla przedsiębiorstwa albo przedstawi umowę na wykonanie usługi instalowania przez podmiot posiadający odpowiedni certyfikat.
Po więcej informacji zapraszam np. na nasza stronę TUTAJ (https://www.viessmann.pl/content/dam/vi-brands/PL/Inne/Cieplo_z_zimna/Viessmann%20-%20Prospekt%20A5%20-%20Ustawa%20F-gazowa%20(Poradnik%20Instalatora)%202018_05.pdf/_jcr_content/renditions/original./Viessmann%20-%20Prospekt%20A5%20-%20Ustawa%20F-gazowa%20(Poradnik%20Instalatora)%202018_05.pdf)
Pozdrawiam!

JackSparrow
31-07-2018, 08:46
Witam, proponuję ci zacząć przede wszystkim od zrobienia samemu kursu (o ile jeszcze takiego nie masz) i może popracuj chociaż przez pół roku w jakiejś firmie, osobiście pracuję w tej branży od 2 lat, ogólnie opłacalny biznes także inwestuj. Prywatnie robiłem kurs w OSZ Omega w Zabrzu nie wiem skąd jesteś ale z tego co słyszałem to organizują też szkolenia w różnych miastach w Polsce. Twoja decyzja, ja byłem zadowolony także mogę polecić. Co do samej działalności to trochę formalności jest do załatwiania szczególnie w UDT no ale sądze że warto.

Waluś78
31-07-2018, 09:20
Jak będziesz robił kurs na F-gazy to od razu rób też kurs na napełnianie zbiorników ciśnieniowych bo to się łączy głownie chodzi tu o późniejsze serwisowanie urządzeń zawierających fluorowane gazy cieplarniane bo żeby np naprawić klimatyzator musisz spuścić z niego gaz a do tego już potrzebujesz kursu na napełnianie butli to tylko prosty przykład ale jest wiele zależności w tych tematach. Kolejna sprawa to te procedury które potrzebujesz do uzyskania certyfikacji dla przedsiębiorcy, możesz je również kupić w ośrodku szkoleniowym. Tu kolega wyżej wspomniał o OSZ Omega u nich możesz zrobić wszystko w pakiecie i F-gazy i napełnianie zbiorników ciśnieniowych oraz kupić procedury i wtedy masz nawet taniej.

Romano67
01-08-2018, 12:27
Okej czyli muszę zacząć od zrobienia kursu na f-gazy i te zbiorniki ciśnieniowe. Pozostaje pytanie gdzie najlepiej ten kurs zrobić tu koledzy polecają omege a jakieś inne ośrodki dla porównania?