PDA

Zobacz pełną wersję : Niskie koszty ogrzewania najlepszą rekomendacją pompy ciepła



Konsultant Viessmann
25-07-2018, 13:55
Witajcie,

Na temat pomp ciepła możemy usłyszeć różne opinie. Jedne pochlebne, inne mniej. Najlepszą rekomendacją tych urządzeń grzewczych są niskie koszty eksploatacyjne, jakie generują. Warto jednak pamiętać, że koszty ogrzewania pompą ciepła nie będą zadowalające, jeśli nie zapewnimy jej odpowiednich warunków pracy. Zanim zapytamy, czy warto zainstalować pompę ciepła, powinniśmy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie czy dom, który ma ogrzewać będzie odpowiednio przygotowany na jej montaż. Co to oznacza?

Zapraszamy po więcej informacji - TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/blog/Niskie-koszty-ogrzewania-najlepsza-rekomendacja-pompy-ciepla.html)

Pozdrawiam!

Kaizen
25-07-2018, 15:22
To oznacza, że trzeba wydać krocie na instalację, a oszczedności trzeba przelać na konto serwisanta za półroczne przeglądy.

Konsultant Viessmann
26-07-2018, 14:28
To oznacza, że trzeba wydać krocie na instalację

Tak zrozumiałeś przytoczony przeze mnie materiał? Szkoda. Wszystko zależy od podejścia do tematu, rodzaju urządzenia i budynku. Myślisz, że inwestując od podstaw w kotłownię z kotłem stałopalnym zaoszczędzisz?

Kaizen
26-07-2018, 15:24
Myślisz, że inwestując od podstaw w kotłownię z kotłem stałopalnym zaoszczędzisz?

Uwazam, ze oszczędzam grzejąc pradem z COP=1.

Trochę strzelacie sobie w stopę, namawiając do dobrego ocieplenia domu. I okazuje się, że potrzebuje on z 5MWh - i grzanie prądem kosztuje z 1500zł rocznie. Niby dużo porównując z pompą, ale na system z PC gruntową trzeba wydać ile u Was? Z 50K zł (DZ + kotłownia + podłogówka)? To się nigdy nie zwróci. PC ma sens, paradoksalnie, w domach o dużym zapotrzebowaniu na ciepło.

Konsultant Viessmann
27-07-2018, 13:53
Uwazam, ze oszczędzam grzejąc pradem z COP=1.

Trochę strzelacie sobie w stopę, namawiając do dobrego ocieplenia domu. I okazuje się, że potrzebuje on z 5MWh - i grzanie prądem kosztuje z 1500zł rocznie. Niby dużo porównując z pompą, ale na system z PC gruntową trzeba wydać ile u Was? Z 50K zł (DZ + kotłownia + podłogówka)? To się nigdy nie zwróci. PC ma sens, paradoksalnie, w domach o dużym zapotrzebowaniu na ciepło.

Słucham? Jak możemy omijać tak ważny element jak wykonanie docieplenia? Uważasz, że efektywnie jest ogrzewać budynek dziurawy jak szwajcarski ser? no cóż.... pozwól że nie będę się odnosił do tego fragmentu Twojej wypowiedzi.
Natomiast co do kosztów systemów opartych na pompach ciepła - tak, zgodzę się, że gruntowe są droższe od powietrznych. Dlatego w małych budynkach powietrzne sprawdzą się bardzo dobrze, zapewnią ciepło, cwu i chłód latem. A koszt wykonania całej instalacji jest porównywalny z całkowitym kosztem systemów z kotłem gazowym, czy nawet na pellet.
Pozdrawiam!

Kaizen
27-07-2018, 16:48
Słucham? Jak możemy omijać tak ważny element jak wykonanie docieplenia? Uważasz, że efektywnie jest ogrzewać budynek dziurawy jak szwajcarski ser? no cóż.... pozwól że nie będę się odnosił do tego fragmentu Twojej wypowiedzi.

Bo to niewygodne?
Weźmy domek, którego ogrzanie PC kosztuje 500zl a kablami 2000zł. Niby oszczędzam 1500 zł co roku. Z czego 600-700 zł oddaję serwisantowi. Czyli w kieszeni zostaje mi 900zł. Licząc na korzyść PC. Różnica w cenie to ze 30K zł. Wiec PC nigdy w takim domu się nie zwróci.

Ale jak przeliczycie przykład dla domu energochłonnego, którego ogrzewanie PC bedzie kosztowało z 2000zł, to wykażecie sens PC.


A koszt wykonania całej instalacji jest porównywalny z całkowitym kosztem systemów z kotłem gazowym, czy nawet na pellet.


Ale kilkakrotnie drożej, niz kable. I wielokrotnie drożej w serwisowaniu.

Konsultant Viessmann
30-07-2018, 08:18
Ale kilkakrotnie drożej, niz kable. I wielokrotnie drożej w serwisowaniu.

Mogę dopytać na ile wyceniasz kompletny system grzewczy oparty na kablach? I na ile system z powietrzną pompą ciepła?

Kaizen
30-07-2018, 08:47
Mogę dopytać na ile wyceniasz kompletny system grzewczy oparty na kablach? I na ile system z powietrzną pompą ciepła?

5900 zł brutto kable z ułożeniem za 11kW, 150zł/szt x 11 termostaty i z 1000zł bojler. Doliczjąc nawet dodatkowe kable zasilajace i ossprzęt w rozdzielni <10k zł.

Wodna podłogówka z 8k zł (bez automatyki).
Kotłownia 36914.4zł brutto (oferta Waszego partnera na Vitocal 222-s).
Weźmy nawet optymistycznie, ze po dobrych targach razem by wyszło 40k zł. 4x drozej od kabli.

30k zł zostaje na prąd do kabli. Albo PV.

Konsultant Viessmann
31-07-2018, 10:47
5900 zł brutto kable z ułożeniem za 11kW, 150zł/szt x 11 termostaty i z 1000zł bojler. Doliczjąc nawet dodatkowe kable zasilajace i ossprzęt w rozdzielni <10k zł.

Wodna podłogówka z 8k zł (bez automatyki).
Kotłownia 36914.4zł brutto (oferta Waszego partnera na Vitocal 222-s).
Weźmy nawet optymistycznie, ze po dobrych targach razem by wyszło 40k zł. 4x drozej od kabli.

30k zł zostaje na prąd do kabli. Albo PV.

A więc chciałem jedynie zaznaczyć, że:
- tak, koszty pompy ciepła są wyższe od instalacji na kablach, ale to, jak bardzo zależy od modelu, od możliwości sterowania jakie chce się mieć. Są również sporo tańsze, prostsze rozwiązania
- pompa ciepła zapewnia również cwu, to jedno urządzenie
- posiada wygodny w sterowaniu regulator
- pompy ciepla dają wiele możliwości. Liczne warianty mocy i wyposażenia, jakie oferuje połączenie systemowe pompy Vitocal 222-S z centralą wentylacyjną Vitovent 300-F, umożliwiają odpowiednie dostosowanie domowej centrali technologicznej do zapotrzebowania energetycznego budynku, dzięki czemu rozwiązanie to wyjątkowo dobrze sprawdza się w nowych budynkach.
- Pompa ciepła to efektywna i kompaktowa domowa centrala technologiczna obsługująca ogrzewanie, chłodzenie, podgrzew wody użytkowej i wentylację
- Aplikacja ViCare umożliwia użytkownikowi sterowanie instalacją grzewczą za pośrednictwem smartfona. Można w każdej chwili sprawdzić status eksploatacji i w przypadku awarii w szybki i łatwy sposób nawiązać kontakt z zapisaną wcześniej w aplikacji firmą specjalistyczną.

Kaizen
31-07-2018, 15:22
Jak lubisz oddwać to oddawaj tylko nie traktuj tego jako koszt bo nie wszyscy lubią oddawać i nie oddają.

Jak chcesz zrezygnować z gwarancji na urządzenie za kilkadziesiąt tysięcy - możesz nie serwisować. Ja nie przewiduję rezygnacji z gwarancji na coś tak drogiego.


A więc chciałem jedynie zaznaczyć, że:
- tak, koszty pompy ciepła są wyższe od instalacji na kablach, ale to, jak bardzo zależy od modelu, od możliwości sterowania jakie chce się mieć.

Przypomnę, że oferta na PC była na 5,4kW i kosztowała >40K zł, a kable za 11kW + moc grzałki w bojlerze to <10K zł. Ponad 2x słabszy sprzęt 4x drożej. Złoty interes, ale nie dla inwestora.

Wrócisz do tego wątku, że PC opłaca się w energochłonnych domach? Czy dalej będziesz uprawiał modę na PC i pranie mózgu, zamiast merytorycznych danych i liczb dowodzących, że wasz marketing strzela sobie w stopę? Wasi spece powinni zauważyć, że
"Nie chcesz mieć murów grubych jak w bunkrze? Nie chcesz robić z domu termosu? Jesteś miłośnikiem wentylacji grawitacyjnej? Mamy dla Ciebie rozwiązanie, które pozwoli Ci ogrzewać tanio dom.|


Jakich pieniędzy bym nie wydał, to PC nie da takich możliwości sterowania jak kable na termostatach. Czy to na DeviLink za dosyć grube (jak na realia grzania kablami) pieniądze, czy za pomocą całkiem taniego termostatu, o czym dalej.


- pompa ciepła zapewnia również cwu, to jedno urządzenie

Super. Zepsuje się PC nie mam ani CWU, ani CO. I w czym tu zaleta?
I to naprawdę jedno urządzenie? W kablacj jest
- kabel
- termostat
- bojler z grzałką
- pompa cyrkulacyjna

W przypadku oferty Waszego partnera oferta obejmowała"

• Pompa ciepła VIESSMANN Vitocal 222-S z zintegrowanym zasobnikiem c.w.u 170 litrów o mocy 5,4 kW
• Zasobnik buforowy c.o VITOCELL 100-E 46 litrowy
• Grupy bezpieczeństwa na z.w. z naczyniami przeponowymi
• Pompa cyrkulacyjna c.w.u.
• Układ pompowo-mieszajacy do obiegu podłogowego
• Rozszerzenie automatyki do obiegu z mieszaczem
• Czujnik temperatury bufora
• Zestaw instalacyjny do jednostki zewnętrznej
• Materiały instalacyjne do podłączenie pompy ciepła do instalacji wodnej i do instalacji grzewczej z zastosowaniem bufora
• Montaż pompy ciepła (po stronie hydrauliczne, chłodniczej – jednostka zewnętrzna i wewnętrza, kocioł do 230V musi podłączyć elektryk z uprawnieniami wraz z koniecznymi zabezpieczeniami)
• Okablowanie instalacji w kotłowni

Do tego podłogówka z rozdzielaczami (ocjonalnie z termostatami i automatyką).



- posiada wygodny w sterowaniu regulator
- pompy ciepla dają wiele możliwości. Liczne warianty mocy i wyposażenia

Warianty mocy? Naprawdę chcesz porównywać z kabalami warianty mocy? I wyposażenia nie potrzebnego użytkownikowi?


- Aplikacja ViCare umożliwia użytkownikowi sterowanie instalacją grzewczą za pośrednictwem smartfona. Można w każdej chwili sprawdzić status eksploatacji i w przypadku awarii w szybki i łatwy sposób nawiązać kontakt z zapisaną wcześniej w aplikacji firmą specjalistyczną.

W czym jest lepsza od Devi Link? Ile trzeba dołożyć automatyki, żebym np. ustawił sobie zdalnie, że w jednej sypialni ma być nagrzane do 24*, zamiast do standardowych 18*, bo niespodziewanie z wyjazdu wracam z rozchorowaną teściową? W pozostałych ma być nadal te 18*. Pewnie, że nie robiłbym pod taką okoliczność wodnej podłogówki, ale przy kablach mam to w standardzie. I to nie koniecznie musi być DeviLink. Może być tani (konkretnie 115zł z przesyłką mnie kosztował) taki wynalazek:



https://www.youtube.com/watch?v=0KnyZHsNFec