PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie domu 86m2+52m2



maxiking
25-07-2018, 20:58
Witam, Na wiosnę 2019 zaczynam budować domek z projektu: https://projekty.muratordom.pl//projekt_czterolistna-koniczyna-wariant-xvi,3384,0,0.htm . I mam do was pytanie : Jakie ogrzewanie najlepiej sie sprawdzi w takim niedużym domku? Dodam że nie chce mieć gazu w domu. Tylko prąd i woda. Ewentualnie jakaś butla do kuchenki, ponieważ płyta indukcyjna nie przypadła mi do gustu. Co radzicie ? Na dole podłogówka a u góry grzejniki i do tego jakaś rozsądna pompa ciepła ( nie gruntowa). Dodam że mam ograniczone budżet na ten cel a chciałbym to rozgryźć na etapie przed fundamentami i chudziakiem bo sporo osób widziałem robi podłogówkę pod wylewką. Jak to się też sprawdza ? Wydaje mi się, że lepsze rozwiązanie jest zaraz pod płytkami, ponieważ czuć to ciepło pod stopami , ale jeżeli nie to proszę mnie z błędu wyprowadzić.
Dzięki za porady.

brencik
25-07-2018, 21:25
Ogrzewanie akumulacyjne elektryczne. Przy tak małej powierzchni to jedyne sensowne wyjście. Do tego kilka kW z paneli PV i masz ogrzewanie i CWU załatwione. Pomysl o dobrym ociepleniu budynku, zastosuj płytę fundamentową. Pchanie PC to tak małego budynku to nieporozumienie.

maxiking
25-07-2018, 21:41
Myśle nad betonem komórkowym i na to jeszcze z 20cm styropianu.Raczej myślałem o tradycyjnych fundamentach. O panelach myślałem dosyć poważnie. Jak wygląda takie ogrzewanie akumulacyjne? Jeszcze się nie dokształciłem z tej opcji ogrzewania.

Kemotxb
25-07-2018, 21:46
Może być bufor i elektryka, albo owa PC powietrze, podłogówka po całości.

brencik
25-07-2018, 21:48
Jaki bufor? Kable grzejne w posadzkę.

maxiking
25-07-2018, 21:55
A co np. z łazienką i jakimś grzejnikiem chodźby do wysuszenia ręczników ? Przyzwyczajeni jesteśmy do gorących grzejników w zimie więc może nam troche tego brakować ...

brencik
25-07-2018, 22:04
https://www.google.pl/search?q=Grzejnik+elektryczny+%C5%82azienkowy.&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwigwv-5k7vcAhVJlSwKHWK1ClgQ_AUICigB&biw=1680&bih=944

maxiking
25-07-2018, 22:31
A jak wygląda sprawa z podłogówką ? Można ją zrobić normalnie na wylewce zaraz pod płytkami ? Dużo osób teraz robi już w wylewce rurki. I co z pomieszczeniami w których będą panele jak salon czy sypialnia ? Też można taką podłogówkę zastosować ?

JTKirk
26-07-2018, 06:02
takie dom, to najlepiej chyba kable w wylewce, grzane tylko w taniej taryfie. Do drabinki grzejnikowej grzałka, tak jak kolega wyżej wkleił.
wątek dedykowany - https://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-z-COP-1-WYST%C4%84P-!!!
były pojedynczne przypadki, że kable były w kleju, bezpośrednio pod płytkami
Podłogówke można mieć w każdym pomieszczeniu, nie ma żadnych przeciwwskazań

Kaizen
26-07-2018, 07:49
A jak wygląda sprawa z podłogówką ? Można ją zrobić normalnie na wylewce zaraz pod płytkami ? Dużo osób teraz robi już w wylewce rurki. I co z pomieszczeniami w których będą panele jak salon czy sypialnia ? Też można taką podłogówkę zastosować ?

Podłogówkę można dawać wszędzie. Przy elektryce (a to najlepsze wyjscie w tak małym domu) powszechnie stosowane umieszczanie kabli czy rurek w wylewce nabiera jeszcze większego sensu, bo umożliwia korzystanie w (prawie) 100% z taniego prądu. W łazienkach można dodatkowo zamontować drugi kabel/matę tuż pod plytkami i grzać z pół godziny przed typową porą kąpiei dla efektu ciepłej podłogi.

Przy elektryce trzeba jeszcze przypudrować EP, bo minister zachęca do biomasy, PV czy kolektorów. Trzeba coś takiego wpisać do projektu i być gotowym do zamontowania (ale może to nie być konieczne).

maxiking
26-07-2018, 08:07
Podłogówkę można dawać wszędzie. Przy elektryce (a to najlepsze wyjscie w tak małym domu) powszechnie stosowane umieszczanie kabli czy rurek w wylewce nabiera jeszcze większego sensu, bo umożliwia korzystanie w (prawie) 100% z taniego prądu. W łazienkach można dodatkowo zamontować drugi kabel/matę tuż pod plytkami i grzać z pół godziny przed typową porą kąpiei dla efektu ciepłej podłogi.

Przy elektryce trzeba jeszcze przypudrować EP, bo minister zachęca do biomasy, PV czy kolektorów. Trzeba coś takiego wpisać do projektu i być gotowym do zamontowania (ale może to nie być konieczne).
Jeżeli fundusze pozwolą to PV będzie odrazu lub niedługo po wprowadzeniu.Jaka moc byłaby najlepsza lub optymalna dla takiego domku mając w zalozeniu grzanie prądem? Co to jest EP ? Jak szacujecie mniej więcej koszt ogrzewania takiego domu . Na samym poczatku tylko dolnej części 86m2.

Kaizen
26-07-2018, 08:41
Jeżeli fundusze pozwolą to PV będzie odrazu lub niedługo po wprowadzeniu.Jaka moc byłaby najlepsza lub optymalna dla takiego domku mając w zalozeniu grzanie prądem? Co to jest EP ? Jak szacujecie mniej więcej koszt ogrzewania takiego domu . Na samym poczatku tylko dolnej części 86m2.

Ep - w sygnaturce.
Koszt - OZC (albo Build Desk jeszcze działa i do tego drukujesz PCHE I świadectwo za free).
Jak chcesz z PV zastąpić prąd po 35 gr/kWh (albo tańszy) to się nie opłaci. Jak bytowy po 65gr, to celuj z mocą w swoje zużycie bytowe z jakimś zapasem.

maxiking
26-07-2018, 10:44
Ep - w sygnaturce.
Koszt - OZC (albo Build Desk jeszcze działa i do tego drukujesz PCHE I świadectwo za free).
Jak chcesz z PV zastąpić prąd po 35 gr/kWh (albo tańszy) to się nie opłaci. Jak bytowy po 65gr, to celuj z mocą w swoje zużycie bytowe z jakimś zapasem.
Troszkę poczytałem i sklanialbym sie do ogrzewania podlogowego wodnego z racji tego że wodne można ogrzać kazdym źródłem ciepła na wypadek awarii a także dałbym tez pare grzejników. Duży w salonie i dwa male w sypialni i łazience. Chciałbym tez dwa niezależne źródła ogrzewania lub na początek jedno tansze rozwiazanie a w miare możliwości rozwoj o PV i pompe ciepła. Co w takim wypadku doradzicie. Rezygnować z wodnej podłogowki z racji uniwersalności.

brencik
26-07-2018, 10:56
Nie wiem co czytałeś ale chyba nie to co powinienieś.
Robisz podłogówkę po całości, zadnych grzejnkiów.
Dwa niezależne źródła ogrzewania to nawet w NASA chyba nie stosuja.

maxiking
26-07-2018, 11:05
Nie wiem co czytałeś ale chyba nie to co powinienieś.
Robisz podłogówkę po całości, zadnych grzejnkiów.
Dwa niezależne źródła ogrzewania to nawet w NASA chyba nie stosuja.
Chodziło raczej o to ze lubimy ciepło grzejników w zimie więc chociaz 3 by sie przydaly . A ze zrodlami ogrzewania zle sie chyba wyrazilem . Chodzilo o to ze pierwsze ma byc głównym a drugie za jakis czas je uzupelniac np. PV lub solary do ogrzewania wody w zbiorniku cwu

maxiking
26-07-2018, 11:07
Nie chciałbym byc ograniczony samym prądem bo co w przypadku awarii ?

brencik
26-07-2018, 11:11
Awarii czego? Jak nie ma prądu to i tak nic nie działa. No i nawet jak by tego prądu nie było cały dzień to co ma się złego stac? Temperatura spadnie z 21 do 20 stopni i komuś coś się stanie z tego powodu?

Kaizen
26-07-2018, 11:25
Jak nie bedzie prądu, to nie działa ani pv, ani kolektory, ani nawet wodna podlogówka choćbyś bufor miał pełen gorącej wody.
Kaloryfery bez sensu - ale jak się upierasz, to zamontuj elektryczne. Tanie i bez zalu wystawisz na Allegro za zlotówkę.

maxiking
26-07-2018, 11:34
Czyli co proponujecie do wodnej podłogowki? No i chciałbym tez taka podlogowke z ktorej czuc pod stopami cieplo w zimie jezeli miałbym zrezygnować z grzejników.

brencik
26-07-2018, 12:11
Czyli co proponujecie do wodnej podłogowki? No i chciałbym tez taka podlogowke z ktorej czuc pod stopami cieplo w zimie jezeli miałbym zrezygnować z grzejników.


Wystarczy otworzyć okna w zimie i automatyka zadba o to aby podłoga była ciepła z stopy.:o

Kaizen
26-07-2018, 12:24
Czyli co proponujecie do wodnej podłogowki? No i chciałbym tez taka podlogowke z ktorej czuc pod stopami cieplo w zimie jezeli miałbym zrezygnować z grzejników.

To musisz zbudowac nielegalny, nieocieplony zgodnie z WT dom, albo otwierać okna. Tylko ogrzewanie tanie nie będzie.

surgi22
26-07-2018, 13:19
Przy dobrze zrobionej podłogówce i ocieplonym porządnie domu to wyraźne ciepło podłogi poczujesz przy -15 -20 C za oknem.

tkaczor123
26-07-2018, 20:46
Czyli co proponujecie do wodnej podłogowki? No i chciałbym tez taka podlogowke z ktorej czuc pod stopami cieplo w zimie jezeli miałbym zrezygnować z grzejników.

Jeżeli chcesz mieć "ciepła podłogę którą czuć" to będziesz musiał otwierać okna, w innym przypadku podłoga będzie " taka sobie".
Dla mnie ta temperatura to 28st nie da się jej utrzymać cały czas bo można byłoby "zdechnąć" z gorąca. Teraz ma 22,7 jest lato i jest "taka sobie".
Każdy ma swoje odczucie ciepła.


A co np. z łazienką i jakimś grzejnikiem chodźby do wysuszenia ręczników ? Przyzwyczajeni jesteśmy do gorących grzejników w zimie więc może nam troche tego brakować ...
Ja mam grzejniki drabinkowe z grzałką 300w bo lubię mieć ciepły ręcznik po wyjściu z kąpieli, i w okresach przejściowych jest przydatny.

Kemotxb
27-07-2018, 17:01
Jaki bufor? Kable grzejne w posadzkę.

a CWU czym ?

surgi22
28-07-2018, 11:15
Pewnie grzałka w II taryfie.

Kemotxb
28-07-2018, 20:05
Kable w posadzkę i grzałka w taryfie. Można i tak, ile kW mocy zamówionej trzeba ??

Konsultant marki Buderus
24-08-2018, 11:12
Witam, Na wiosnę 2019 zaczynam budować domek z projektu: https://projekty.muratordom.pl//projekt_czterolistna-koniczyna-wariant-xvi,3384,0,0.htm . I mam do was pytanie : Jakie ogrzewanie najlepiej sie sprawdzi w takim niedużym domku? Dodam że nie chce mieć gazu w domu. Tylko prąd i woda. Ewentualnie jakaś butla do kuchenki, ponieważ płyta indukcyjna nie przypadła mi do gustu. Co radzicie ? Na dole podłogówka a u góry grzejniki i do tego jakaś rozsądna pompa ciepła ( nie gruntowa). Dodam że mam ograniczone budżet na ten cel a chciałbym to rozgryźć na etapie przed fundamentami i chudziakiem bo sporo osób widziałem robi podłogówkę pod wylewką. Jak to się też sprawdza ? Wydaje mi się, że lepsze rozwiązanie jest zaraz pod płytkami, ponieważ czuć to ciepło pod stopami , ale jeżeli nie to proszę mnie z błędu wyprowadzić.
Dzięki za porady.

Witam,

Jeżeli nie chce Pan wykorzystać ogrzewania gazowego, polecam zastanowić się nad zastosowaniem powietrznej pompy ciepła. Takie rozwiązanie cechuje się niskimi kosztami ogrzewania oraz jest całkowicie bezobsługowe. Jest również ekologiczne, ponieważ wytwarzanie ciepła nie zachodzi na drodze spalania. W ofercie marki Buderus znajdują się sprawdzone powietrzne pompy ciepła z rodziny Logatherm, które posiadają jeden z najwyższych współczynników COP na rynku. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o pompach ciepła zachęcam do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/powietrzne/
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus