PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa C.O. w starym domu 75m2 kwestia doboru kotła a ekonomiczność



djkagan
27-07-2018, 13:28
Witam
Po swoim weselu po rodzicach mam dom (lata 40-50 budowy) do remontu: 75m2 parter, ocieplony z zewnątrz 10 cm styropianu, oraz położona częściowo wełna na strychu nieużytkowanym (jest już większa część). Nowy dach blachodachówka na papie, oraz wymienione okna około 12-15lat temu na plastiki. Dom był niemieszkany przez około ostatnie 15lat. Rodzice w domu obok (około 200m2) mają gaz ziemny oraz śmieciucha- pancernego Zębca 21kW. Kocioł gazowy który jest podłączony i nieużywany (ojciec jest palaczem i opiekunem terenów zielonych skąd pozyskuje wystarczające zasoby drzewa darmowego w ramach swej pracy) nie używał nigdy pieca gazowego a to Beretta Conica Sinthesi 25 e.s.i. Turbo (ma 15-25kW).

Z powodu niewielkich środków na zrobienie C.o. (mam już grzejniki ), brak rur i instalacji, oraz do wymiany cała elektryka, oraz jak starczy ocieplenie podłóg i może podłogówka jest na to 20 tyś. zł. max. oraz teść jest hydraulikiem i ma pomóc po taniości dla nowożeńców :)

Pytanie1: mogę wziąć dotację na wymianę na piec gazowy (pewnie do max 10tyś zł/10kW (czyli 4 tyś max zwrotu minus dochodowy). Skoro ojciec i tak nie będzie używał tego gazowego (uwielbia palić) mógłbym się podłączyć tylko do niego ( jest zgoda ) i go użytkować ( miejsce do przepuszczenia rur to głównie garaż więc nie będzie problemu). Co sądzicie o tym piecu i czy w tak małym domu jest racjonalne kupowanie nowego kotła kondensacyjnego bo ten jest kondensujący (pewnie te 10-20% więcej gazu wypije przez słabe taktowanie 15-25kW).

Pytanie nr2: czy jeśli podłogi są ok (grube deski, tylko do wymiany pod kuchnią bo pod nią była piwnica i lekko spróchniały legary jest sens kładzenia podłogówki w samej kuchni i łazience a reszcie same grzejniki? Czy wszystko rwać i podłogówkę kłaść- biję się z myślami ( wszędzie gdzie mieszkałem były tylko grzejniki ).