PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie podłogowe czy grzejniki/ mały dom ogrzewany gazem



Karol1234567
28-07-2018, 23:16
Witam,
będę miał mały parterowy domek, 80m2, ocieplony 15 cm grafitowego styropianu, na stropie 30 cm wełny,
okna domel vector na ciepłym montażu.
Ogrzewanie piecem gazowym dwufunkcyjnym Wolf FGB28. Brak kominka.
Początkowo myślałem o podłogówce wszędzie plus grzejnik w łazience.
Wiele osób doradza mi jednak zamontowanie dodatkowo grzejników.
Jaką instalacje doradzicie?
Kolejne pytanie dotyczy sterowania podłogówką w kazdym pomieszczeniu. Czy w tak małym domku ma to sens? Koszt spory.
Który system będzie najtańszy w przypadku takiego domku w użytkowaniu: podłogówka, grzejniki, system mieszany?

Konsultant marki Junkers
20-08-2018, 11:43
Witam,

Do współpracy z kondensacyjnym kotłem gazowym zawsze lepiej będzie się sprawdzać ogrzewanie podłogowe. Dzięki niższym parametrom pracy, kocioł będzie pracował z wyższą sprawnością dzięki dodatkowemu odzyskowi ciepła z pary wodnej znajdującej się w spalinach. Aby zwiększyć temperaturę w łazience istnieje możliwość zagęszczenia rozmieszczenia wężownic. Można wykorzystać również grzejnik łazienkowy, który jest zaprojektowany na niskie parametry pracy do współpracy z ogrzewaniem podłogowym. Przy mniejszej powierzchni budynku nie warto inwestować w sterowanie w każdym pomieszczeniu. Zamiast tego polecam zastosować automatykę pogodową. Czy zastanawiał się Pan również nad wyborem kotła innego producenta?

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

jak_to_mozliwe
21-08-2018, 10:58
Czemu chcesz zastosować tylko 15cm styropianu na ścianach?
Drabinki łazienkowe można zamontować elektryczne.
Czy w projekcie jest przewidziana wentylacja mechaniczna / rekuperacja?

wg39070
21-08-2018, 11:01
Czemu chcesz zastosować tylko 15cm styropianu na ścianach?
Drabinki łazienkowe można zamontować elektryczne.
Czy w projekcie jest przewidziana wentylacja mechaniczna / rekuperacja?

A ile ma dać, pół metra? Nie dajmy się zwariować z tymi grubościami. Ja mam 16 i jest wystarczająco. Sąsiedzi mają po 20 i też jest dobrze. Po co więc przesadzać?

jak_to_mozliwe
21-08-2018, 11:13
To jakaś nowa forumowa zabawa w adwokata? :P
To już nie można zapytać czemu 15?

Kaizen
21-08-2018, 11:31
Sąsiedzi mają po 20 i też jest dobrze. Po co więc przesadzać?

Nie przesadzać, a policzyć i podjąć świadomą decyzję.
U mnie zmniejszenie ilości styropianu z 20 do 15cm zmienia U z 0,124W/m2*K na 0,153W/m2*K i zmienia EUco+w z 17,41kWh/(m2*r) na 19,90kWh/(m2*r). Czyli zwiększa straty o 2,49kWh/(m2*r) co przy 80m2 daje prawie 200kWh/r.
Jak ktoś grzeje prądem (co jest najsensowniejsze w tak małym domku) to licząc po 40gr/kWh wychodzi 80zł oszczędności rocznie. Jeżeli policzymy ściany 9m x 9m i przemnożymy przez 5cm wychodzi, że koszt styropianu to jakieś 800zł. Robocizna ta sama. Czyli zwraca się po 10 latach.
Tylko jest jeszcze kilka "bonusów" grubszego styropianu. Dom wolniej się wychładza, więc mniej prądu trzeba będzie zużyć w droższej strefie. Chłodniej będzie też latem a jak ktoś zamontuje klimę to mniej prądu zużyje ona do chłodzenia (ale z drugiej strony pewnie będzie też używana do ogrzewania, więc wydłuży czas zwrotu grubszego styropianu).

Czy się opłaca? Każdy sam oceni. Warto jednak mieć świadomość, jakie są skutki i koszty różnych rozwiązań. Bo "sąsiedzi mają i też jest dobrze" to żaden argument.