PDA

Zobacz pełną wersję : kołkowanie styropianu, konieczność czy bzdura?



antekrudy
02-08-2018, 11:54
Mam pytanie, czy kołkowanie styropianu w remontowanym domu jest obowiązkowe, ktoś mi o tym mówił w sieci nie znalazłem informacji?

przemo1
02-08-2018, 12:01
Ja u siebie nie kołkowałem (nowy budynek), ale nie ma reguły, dużo zależy od jakości i równości podłoża czy też wysokości ścian. Warto też zapoznać się z zaleceniami producenta systemu.

CityMatic
02-08-2018, 12:13
Kołkowanie jest wskazane - szczególnie przy dużych grubościach , dużych płaszczyznach i wysokościach.
Więc można napisać , że we współczesnym domy niezależnie od jego wysokości i "starości" kołkowanie płyt styropianowych o grubości powyżej 15 cm jest koniecznością.
Ochroni to przed odspajaniem, zerwaniem warstwy ocieplenia, niepotrzebnymi naprężeniami, pękaniem tynku i wszystkimi złymi czynnikami które mogą wystąpić przy nieprawidłowym bądź nieumiejętnym przyklejeniem warstwy izolacji do powierzchni ściany.(pozostawieniem powietrznych "kanałów" i "kominów" powietrznych pod warstwą izolacji).

Ja mam dom parterowy i styropian 20cm grafitowy, na to wiadomo siatka i klej oraz grunt i tynk - to wszystko waży, kołkowałem i nie myślę że przy silnym wietrze i gradobiciu coś odpadnie.
Nie piszę , że kołki trzymają styropian na ścianie :) - ale przenoszą obciążenie w szczególności ścinające połączenia klejowego.

Termo Organika
02-08-2018, 14:08
Jeżeli projektant zaproponował rozwiązanie z łącznikami mechanicznymi to tzw. "kołkowanie" staje się obowiązkowe. W praktyce jednak dość rzadko wykonuje się projekty dociepleń dla domów jednorodzinnych. Dodatkowe mocowanie mechaniczne tzw. kołkowanie i konieczność jego stosowania zależy od kilku czynników jak np: nośność podłoża do którego będą mocowane płyty styropianowe, rodzaj stosowanego systemu ociepleń, wysokość budynku, itp. Jeżeli na powierzchniach ścian nie ma warstw osłabiających przyczepność klejonego styropianu w postaci starych łuszczących się tynków, farby, itp. to przy zastosowaniu kompletnego systemu ociepleń Termo Organika (wszystkie elementy systemu pochodzą od jednego producenta) i przyklejeniu płyt styropianowych przy pomocy kleju uniwersalnego TO-KU kołkowanie można pominąć.
Temat został szerzej omówiony w zagadnieniu Kiedy musimy kołkować styropian? https://termoorganika.pl/biblioteczka