PDA

Zobacz pełną wersję : Czarne rury przyłącze bez spawania ?



coriolanus
02-08-2018, 18:59
Witam.

Mieszkam w kamienicy, ogrzewanie miejskie rury rocznik 1975, wszystko spawane. Zrzucam żeliwne grzejniki i zawieszam mniejsze stalowe. Odgałęzienia rur z pionu trzeba przedłużyć, w kilku miejscach przerobić pion bo sposob wykonania fatalny,przechodzi przez sam środek ściany zamiast w narożniku pokoju, zero estetyki wiadomo kiedyś mialo być a niekoniecznie wyglądać. Nie chce ani przechodzić na miedź, ani stal prasowaną ani PEX. Chce żeby to zostało tak jak w oryginale.

I tu problem. Nikt nie chce mi tego pospawać bo stare rury, bo dużo roboty bo już tak się nie robi itp.

Pytanie: czy czarne rury stalowe do instalacji cieplnej można łączyć za pomocą normalnych gwintów i kolanek, pakuł i pasty jak to jest w wypadku zwyklej instalacji wodnej. Głupie pytanie, ale sam nigdy sie z tym niespotkałem a napewno nie na taką skalę. Wiadomo, że przy 6 miesiącach w roku temp wody do 95 C jest większe ryzyko rozszczelnienia. Czy ew. można też użyć zwyklych ( nie czarnych ) ocynkowanych kolanek, trojników i złączeń do takiej instalacji ?

Bede wdzieczny za podpowiedzi.
Dzięki

Bertha
02-08-2018, 19:26
Moim zdaniem robisz błąd. Obecne z blachy stalowej wytrzymaja góra 20 lat, chyba że jakies firmowe z blachy 0,9mm a nie marketowe chudzinki z 0,6mm. Żeliwne wytrzymuja 80 do100 lat, znam takie obiekty. Jesteś pełnoletni, wiesz co robisz. Starym fachowcom stawy wysiadły od noszenia Pioniera i kręcenia głowicą, acetylenem młodzi nie potrafią. Mnie też serce bolało gdy miałem wywalać stare rury, lecz gdy zobaczyłem pokłady 45letniego szlamu w grzejnikach i rurach to mi przeszło. Wszystko nowe i po bólu. Takie cerowanie starocia to półśrodek.

strusp
03-08-2018, 10:49
Jak najbardziej możesz takie rury gwintować i na pakopie ( czy też cos innego)uszczelniać. Jak masz taką temperaturę wody to rozważ zmianę orurowania- gdzie szpeci, a grzejniki żeliwne zostaw.
Próba gwintowania tych rur powie Ci, ile są jeszcze warte, Jak zrobisz gwinty i zabezpieczysz po całej robocie farbą ( a na pewno to zrobisz, skoroś czuły na estetykę) to długo posłużą.
Możesz się sam za to zabrać instalację poskręcać najpierw na sucho ;)
Koniecznie dodaj zawory termostatyczne (+zawory odinające na dole),przed grzejnikami niezależnie jakimi.