PDA

Zobacz pełną wersję : Kostka brukowa na działce



marcinsgdz
02-08-2018, 19:57
Witam serdecznie Szanownych Państwa,
zakupiłem działkę ROD i chcę zamienić chodniki betonowe na kostkę betonową lub starobruk.
Mam do Państwa kilka pytań:
1. Czy starobruk jest lepszy od kostki brukowej?

2. W zwiazku z tym, że nad chodnikami rozciągają się gałęzie drzew owocowych mam obawy co do wyboru koloru kostki ze względu na spadajace owoce, które się "rozkłądają" i pozostawiają jakieś ślady. Czy kolor ma znaczenie aby utrzymać czystość? Należy unikac jakiegoś konkretnego koloru?

3. Ze względu na tor prowadzenia chodników tzn. będą zawijańca zaproponowano nam rezygnację z krawężników i zrobienie boków betonowych -pod skosem. Obawiam się, że to rozwiazanie jest nie trwałe. Ale może się mylę?

grzesiek.B
08-08-2018, 11:38
1) Nie wiem co ma Pan na myśli pisząc starobruk? Chodzi o kostkę granitową np.10x10cm po rozbiórce czy o nową kostkę tylko w efektem postarzania? Jeżeli chodzi o granit to na pewno jest bardziej trwały niż kostka betonowa, ale czy lepszy to już trudno powiedzieć. Na pewno minusem jest większa pracochłonność przy układaniu żeby to dobrze wyglądało oraz to że nie będzie to idealnie gładka powierzchnia co ma znaczenie przy odśnieżaniu.

2) Jeśli będa gładkie kostki granitowe to myślę, że spadające owoce nie powinny narobić wielkich plam. Oczywiście przebarwienia mogę występować ale nie będzie to widoczne tak jak na kostce betonowej. Gdyby Pan jednak zdecydował Pan układać kostkę betonowa to radzą pójść w kolor grafitowy itp. Jeżeli jaśniejszy to na pewno impregnat będzie potrzebny ale wątpię, że to pomoże.

3) Jeżeli chodnik będzie niewiele wyżej niż powierzchnia terenu, to przybetonowanie brzegów spokojnie wystarczy. Co więcej, powinno być to nie tylko proponowane ale bardziej zalecane, ponieważ przy małych promieniach krawężnik trzeba ciąć na 5-10 odcinków co później wygląda kiepsko.

marcinsgdz
08-08-2018, 11:54
1) Nie wiem co ma Pan na myśli pisząc starobruk? Chodzi o kostkę granitową np.10x10cm po rozbiórce czy o nową kostkę tylko w efektem postarzania? Jeżeli chodzi o granit to na pewno jest bardziej trwały niż kostka betonowa, ale czy lepszy to już trudno powiedzieć. Na pewno minusem jest większa pracochłonność przy układaniu żeby to dobrze wyglądało oraz to że nie będzie to idealnie gładka powierzchnia co ma znaczenie przy odśnieżaniu.

2) Jeśli będa gładkie kostki granitowe to myślę, że spadające owoce nie powinny narobić wielkich plam. Oczywiście przebarwienia mogę występować ale nie będzie to widoczne tak jak na kostce betonowej. Gdyby Pan jednak zdecydował Pan układać kostkę betonowa to radzą pójść w kolor grafitowy itp. Jeżeli jaśniejszy to na pewno impregnat będzie potrzebny ale wątpię, że to pomoże.

3) Jeżeli chodnik będzie niewiele wyżej niż powierzchnia terenu, to przybetonowanie brzegów spokojnie wystarczy. Co więcej, powinno być to nie tylko proponowane ale bardziej zalecane, ponieważ przy małych promieniach krawężnik trzeba ciąć na 5-10 odcinków co później wygląda kiepsko.

Starobruk to kostka betonowa - ale ta "kwadratowa".
Zakup - nowej.

m.trybulec
31-08-2018, 13:32
Kostka brukowa jest produktem betonowym. Kolor kostki nie jest tak bardzo istotny – za to ważny byłby wybór kostki impregnowanej fabrycznie (każdy producent nazywa to marketingowo swoją własną nazwą). Ułatwi to w przyszłości czyszczenie ścieżki.

Co do meandrujących ścieżek i braku krawężników kształt już będzie ważny. Takie ścieżki najlepiej układać z kostek o trapezowatym kształcie, a zamiast krawężników stosować ekobord.
https://kostkabrukowa.buszrem.pl/projects/listwa-eko-bord-2/

Tomaszs131
31-08-2018, 14:11
Szczerze odradzam pakowanie kasy w tego typu rozwiązanie. Mam u siebie eko-bord oddziela w ogrodzie kamienie o różnym kolorze. Po każdej zimie w ogrodzie trzeba ponowienie przybijać szpilki bo obrzeże uniosło się nad powierzchnię o kilka cm. Roboty przy tym dosyć sporo.
Nadmienię tylko, że szpilek była wystaczająca ilość.

TwojPan
01-09-2018, 16:02
Mam łącznie ponad 250m2 trawnika, w trzech różnych miejscach ogrodu. Od reszty, trawniki oddziela ekobord 5cm. Nie ma z nim żadnego problemu. Trzeba zakupić tylko z odpowiednio długimi szpilkami. U mnie ścieżki z trawy e rolkach, oddzielałem ekobordem ułożonym i zamocowanym pod trawą. Jest stabilniej. Są wersje ekoborda z możliwością zamocowania linii kroplującej albo kostki brukowej. Polecam.

Korko
24-03-2019, 20:46
A co Panowie sądzicie o płytach porcelanowych na tarasie? Jak tutaj to wygląda: https://www.semmelrock.pl/produkt/airpave/plyty-porcelanowe-monaro/ (https://www.semmelrock.pl/produkt/airpave/plyty-porcelanowe-monaro/) wizualnie bardzo mi się podoba...