PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperacja klimatyzowanego domu



Tom1000k
03-08-2018, 15:58
Mam takie pytanie. Co z rekuperacją, jak jest zamontowana klima w domu? Wiem że jest odzysk chłodu i to bardzo wydajny, ale na nawiewie będzie się skraplać. Czy to nie stwarza ryzyka zagrzybienia kanałów nawiewnych?

teres
05-08-2018, 10:42
Skąd Ty weźmiesz taką temperaturę żeby się skropliło? Nic Ci się nie skropli, bez obaw.

_John
05-08-2018, 10:44
Nie będzie się skraplać, no chyba że masz kanały wentylacyjne na wierzchu i bez izolacji.

autorus
05-08-2018, 11:38
Też tak uważam. Pamiętaj , że klima będzie chodziła w obiegu zamkniętym, tj międliła powietrze wewnątrz budynku.
Po prostu powietrze wywiewane będzie chłodniejsze, co za tym idzie powietrze wdmuchiwane też powinno mieć niższą temperaturę.
Powietrze nie puszczasz przez by-pass. IMO oczywiście.

Tom1000k
06-08-2018, 13:46
Być może macie rację, ale warunki do skraplania mogą zaistnieć. Na przykład dla powietrza wchodzącego z zewnątrz do rekuperatora o temp 32°C i wilgotności względnej 75%, przy temperaturze 27°C osiągany jest punkt rosy, więc jak mam w domu 25 to dojdzie do kondensacji na wymienniku. Czy nie?

Konsultant marki Junkers
27-09-2018, 13:40
Witam,

Nie będzie żadnego problemu ze stosowaniem wentylacji mechanicznej wraz z klimatyzatorem ściennym. Dzięki wentylacji mechanicznej do budynku będzie dostarczane świeże powietrze, które będzie ochładzane w wymienniku ciepła przez jego pracę. Klimatyzator ścienny będzie dalej wykonywał swoją pracę na obiegu zamkniętym. Przy tej okazji chciałbym polecić rekuperator Bosch Vent 5000 C marki Junkers-Bosch, który jest dostępny w trzech rozmiarach przystosowanych do nominalnych przepływów powietrza wynoszących: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h. Urządzenie cechuje wysoka efektywność odzysku ciepła, nawet do 90%, co pozwala na duże oszczędności kosztów ogrzewania i jednocześnie zapewnia zawsze świeże i czyste powietrze w pomieszczeniach. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej: https://www.junkers.pl/produkty/rekuperacja/bosch-vent-5000-c.html. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 801 900 810.
W razie pytań, pozostaję do dyspozycji

Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

tomno
27-09-2018, 22:37
Mam takie pytanie. Co z rekuperacją, jak jest zamontowana klima w domu? Wiem że jest odzysk chłodu i to bardzo wydajny, ...
Nie zauważyłem tej wydajności odzysku. Klimatyzator mam w środkowym pokoju, a wywiewy w łazience i kuchni na suficie. Jako, że ciepłe powietrze unosi się do góry, to jakoś ta wentylacja zbyt zimnego powietrza nie ciągnęła. Było jakieś 2 - 3 *C cieplejsze niż w pokoju (termometr na wysokości 1m). Jak się w kuchni gotowało to nawet więcej.