PDA

Zobacz pełną wersję : GAZ czy Pellet dom 116m2



APCM
08-08-2018, 11:01
Witam,

Byłem już przekonany do gazu w domu 116m2, ale wiele osób sugeruje, żebym wziął jednak piec na pellet. Dodatkowo koszty dociągnięcia do mnie gazu to 5000 zł + projekt instalacji wewnętrznej. Z tego powodu zacząłem się mocno zastanawiać jednak na pelletem.

Całe życie mieszkałem w bloku, dlatego chciałem system bezobsługowy, chociaż jak czytam to i przy pellecie za dużo roboty nie ma.

Jakie widzicie za i przeciw. Dodam, że w całym domu ma być podłogówka.

pandzik
08-08-2018, 11:28
Ociepl dobrze dom i grzej prądem. Miej na uwadze zdrowie swoje, dzieci i sąsiadów.
Pompa (pewnie 5kW wystarczy przy domu energooszczędnym) wyjdzie Cię z 18-20 tys na gotowo ze zbiornikiem CWU. Sam piec na pellet (bezobsługowy) dobre 12 tys i wiecej. Do tego kotłownia, komin, instalacja, zbiornik CWU i targanie się z tonami opału. Rok po roku. Głupota.

nass
08-08-2018, 12:38
Witam,

Byłem już przekonany do gazu w domu 116m2, ale wiele osób sugeruje, żebym wziął jednak piec na pellet. Dodatkowo koszty dociągnięcia do mnie gazu to 5000 zł + projekt instalacji wewnętrznej. Z tego powodu zacząłem się mocno zastanawiać jednak na pelletem.

Całe życie mieszkałem w bloku, dlatego chciałem system bezobsługowy, chociaż jak czytam to i przy pellecie za dużo roboty nie ma.

Jakie widzicie za i przeciw. Dodam, że w całym domu ma być podłogówka.

Zdecydowanie nie polecam paliw stałych. Poważnie chcesz w swoim nowo wybudowanym domu babrać się z piecem, opałem, popiołem itd?
Gaz/prąd/pompa ciepła - kolejność przypadkowa:)

Stermaj
08-08-2018, 12:44
Gaz, gaz tylko gaz. Kocioł wielkości szafki kuchennej "40" Nic nie buczy, nic nie pier.d.zi ani śmierdzi. Komfort blokowy. Nie kombinujesz z taryfami, grzejesz kiedy chcesz i nie czekasz na tanią taryfę. Nie rządzi Tobą dostawca prądu, ale sam robisz tak jak lubisz i to jest wolność. Zapominasz, że masz jakieś ogrzewanie, zawsze jest tak jak sobie zaplanowałeś i to jest to czego potrzebuję. Kto chce być ograniczany niech wybiera co chce. To jest moje zdanie, inni mogą mieć inne ale to ich wybór. Kto chce tanio niech kupi kufajki, walonki, uszanki i do ziemianki. Ale nie po to się haruje i buduje (wybudowałem), aby zakładać sobie ograniczenia.
To tyle gadania a wybierasz Ty.

APCM
08-08-2018, 12:57
No właśnie im więcej czytam, tym mniej wiem. A byłem już przekonany do dość taniego i sprawdzonego rozwiązania czyli kocioł 12kw zasobnik podłogówka i zero roboty przy tym.

Chyba przy tym zostane pomimo kosztów początkowych przyłącza itp.

Kaizen
08-08-2018, 14:11
Gaz, gaz tylko gaz. Kocioł wielkości szafki kuchennej "40" Nic nie buczy, nic nie pier.d.zi ani śmierdzi. Komfort blokowy. Nie kombinujesz z taryfami, grzejesz kiedy chcesz i nie czekasz na tanią taryfę. Nie rządzi Tobą dostawca prądu, ale sam robisz tak jak lubisz i to jest wolność.

Nawet, jak nie pilnujesz godzin taniej strefy (co ustawiasz, i zapominasz) to oszczędnosci przy gazie ze swiecą szukać. Bo co zaoszczędzisz na paliwie, to zapłacisz za przyłącze, kocioł, kominiarzowi, serwisantowi. Kocioł zajmuje miejsce i buczy, i szumi. I jeszcze prąd ciągnie.
Kable powierzchni nie zajmują, masz ze 25 lat gwarancji (bez przeglądów i serwisu). A pewnie przeżyją do końca żywotu budynku - a w tym czasie ile kotłów wymienisz? 5? 10? Obsługi mniej, niż przy paliwach stałych. Ale dalej sporo zachodu i co roku, i co kilka lat.

Stermaj
08-08-2018, 14:54
Nawet, jak nie pilnujesz godzin taniej strefy (co ustawiasz, i zapominasz) to oszczędnosci przy gazie ze swiecą szukać. Bo co zaoszczędzisz na paliwie, to zapłacisz za przyłącze, kocioł, kominiarzowi, serwisantowi. Kocioł zajmuje miejsce i buczy, i szumi. I jeszcze prąd ciągnie.
Kable powierzchni nie zajmują, masz ze 25 lat gwarancji (bez przeglądów i serwisu). A pewnie przeżyją do końca żywotu budynku - a w tym czasie ile kotłów wymienisz? 5? 10? Obsługi mniej, niż przy paliwach stałych. Ale dalej sporo zachodu i co roku, i co kilka lat.

No tak, mój ogonek bardziej (piszę do siebie) bo tak mam i jestem zadowolony. Jak bym chciał grzać ciepłą wodę prądem to na dzień szłoby mi około 25kWh a to już dużo. Obecnie 7 osób. Jedni myją się w 10 L wody a ja lubię 50 L i więcej. Co do kotła, ja go nie słyszę, bo jest w kotłowni. Jak stoję koło niego podczas pracy to prawie go nie słychać. Może mój ogonek bardziej bo wiele rzeczy zrobię sam. Kocioł też instalowałem sam a dwa poprzednie sam robiłem. Mam nawet "doktorat" z tego tematu :). Przy kablach jestem zdany na prąd na 100 lat a przy rurkach mogę sobie wybierać źródło ciepła i to jest zaleta. Może droższe na początku ale... Dom buduje się na 100lat ale niektóre komponenty budynku trzeba wymieniać co kilka kilkanaście czy kilkadziesiąt lat i przy budowaniu dobrze jest to uwzględnić.

robos2234
08-08-2018, 16:06
nie wiesz czy to nowy dom czy stary jakie ocieplenie a proponujesz kable ? może komin i kotłownia już jest ?

Kaizen
08-08-2018, 17:01
nie wiesz czy to nowy dom czy stary jakie ocieplenie a proponujesz kable ? może komin i kotłownia już jest ?

Wiem. Przeczytaj pierwszy i drugi post. Wypowiadam się w określonym kontekscie.

Arturo72
08-08-2018, 17:06
Witam,

Byłem już przekonany do gazu w domu 116m2, ale wiele osób sugeruje, żebym wziął jednak piec na pellet. Dodatkowo koszty dociągnięcia do mnie gazu to 5000 zł + projekt instalacji wewnętrznej. Z tego powodu zacząłem się mocno zastanawiać jednak na pelletem.

Całe życie mieszkałem w bloku, dlatego chciałem system bezobsługowy, chociaż jak czytam to i przy pellecie za dużo roboty nie ma.

Jakie widzicie za i przeciw. Dodam, że w całym domu ma być podłogówka.
Ani jedno ani drugie. Jedno i drugie rozwiązanie jest drogie w inwestycji i drogie w eksploatacji z uwagi na stosunkowo wysoki koszt 1kWh.
Albo grzanie prądem(nie kablami) czyli najtańsze inwestycyjne i niedużo droższe eksploatacyjnie.
Lub pompa ciepła powietrze woda gdzie jest troszkę droższa inwestycyjnie od gazu ale w cenie pelletu ale wychodzi najtaniej eksploatacyjnie.
Osoby sugerujace paliwo stałe do takiego domu to....moderowano.

robos2234
08-08-2018, 19:25
przy gazie licz skrzynka 4 tys. gaz do domu 2 tys. projekt z 500zł cała kotłownia ok 10 tys.-12 tys
PC około 25 tys.
a kable to nie wiem ile :D musisz pytać kolegów ale pewien sen jest zainwestować resztę kasy z kabli w fotowoltaiczne panele ;)

mazi07
09-08-2018, 14:35
a nie myślałeś o grzaniu pompą ciepła. Ekologiczne rozwiązanie. Coraz częściej stosowane w Polsce.

pandzik
09-08-2018, 16:22
nie wiesz czy to nowy dom czy stary jakie ocieplenie a proponujesz kable ? może komin i kotłownia już jest ?

Z kontekstu można wywnioskować, że chodzi o nowy dom.


(...)PC około 25 tys.


Spokojnie za 20 zrobisz.


nie wiesz czy to nowy dom czy stary jakie ocieplenie a proponujesz kable ? może komin i kotłownia już jest ?

No przecież wyżej każdy o tym pisze. i o kablach. :)

APCM
30-08-2018, 22:31
Panowie pojawiła się nowa opcja. Oczywiście dom będzie dopiero budowany, ruszam na jesień.

Otóż w związku z tym, że gaz to dość droga opcja 5k przyłącze + projekt + kotłownia i podłogówka, jak mniemam koło 25k całość minimum, to na horyzoncie pojawiło się ogrzewanie matami na podczerwień. Dlaczego nad tym w ogóle myślę. Otóż mam możliwość zakupu mat w bardzo dobrej cenie, dodatkowo z darmowym projektem i montażem (nie pytajcie dlaczego) Koszt całości powinien się zamknąć w 10k, do tego całą elektrykę w domu mam po kosztach materiału.

Jest to opcja, którą poważnie biorę po uwagę. Zdaje sobie sprawę, że eksploatacja może nie być tania, ale koszty początkowe przebijają wszystko. Co o tym myślicie? Dom będzie dość dobrze ocieplony. Okna 3 szybowe, na podłodze 15 cm lambda 0.031 na ścianach to samo. Strop wełna tyle ile będzie trzeba.

Kaizen
30-08-2018, 23:16
Otóż mam możliwość zakupu mat w bardzo dobrej cenie, dodatkowo z darmowym projektem i montażem (nie pytajcie dlaczego) Koszt całości powinien się zamknąć w 10k, do tego całą elektrykę w domu mam po kosztach materiału.

Te maty to na dole wylewki, czy forma wierzchniej okładziny? Jak na dole, to podczerwień to sciema i za 1/3 ceny kupisz po rynkowych cenach kable. Jak wierzchnia okładzina, to prawie nie korzystasz z akumulacji i płacisz drogo za prąd.

ghostoen
31-08-2018, 01:35
Piec na pelet z sterownikiem dobrym 10-12?tys komin systemowy od 2-7 tys zależy od firmy i wysokości wymiennik ciepla wymagany przy tym piecu to koszt 500-700 zl dobrego grupa pompowa do podłogówki okolo 1 do 1.3 tys z rozdzielaczem plus dodatkowa pompa z pieca do wymiennika około 360-600 zl rury i izolacja powiedzmy 2 tys Cwu zbiornik koło 1200-2000 zl robocizna za kotłownię piec bardzo fajny w porównaniu z węglowymi jest pył drzewny który sie nie brudzi jak sadza ale trzeba go z niego czyścić. Minusem jest to ze peletu wychodzi gabarytowo więcej niż węgla i trzeba mieć go gdzie składować. Zasobniki jak sie ma miejsce można zrobić dowolnie duże.

Gaz to piec koszt 4 - 10 tys najlepiej wziaść niskotemperaturowy koszt przyłącza ziemnego oscyluje najczęściej zależnie od odległości od rurociągu powiedzmy dla standardowego 3-5 metrowego 2500-3500 tys zl koszt doprowadzenia do domu od skrzynki to około 1 tys zł załóżmy 6 metro plus robocizna a projekt to koszt od 500-1000 zl i całkowita bezobsługowość.instalacji. Noni mozesz w cenie 7-8 tys miec piec z zasobnikiem cwu Oczywiście ceny powiedzmy z wielkopolski. Orientacyjnie. Na taki mały metraż osobiście brał bym gaz.

ghostoen
31-08-2018, 01:48
No grzanie prądem w Polsce gdzie większość go wytwarza sie spalając w elektrowniach węgłowych jest hipokryzja. Ładne mi dbanie o zdrowie kosztem tych gdzie sie im elektrownie postawiło bo tam akurat okej.

Arturo72
31-08-2018, 07:08
No grzanie prądem w Polsce gdzie większość go wytwarza sie spalając w elektrowniach węgłowych jest hipokryzja. Ładne mi dbanie o zdrowie kosztem tych gdzie sie im elektrownie postawiło bo tam akurat okej.
Człowieku,nie masz zielonego pojęcia o tym temacie.
Cofnij się na forum z 10 lat i zacznij się doksztalcac.
Pierwsza zasadnicza kwestia i pytanie czemu cena prądu poza szczytem jest tak niska. Doksztalcisz się,odpowiesz i możesz zabierać głos bo narazie się blaznisz.
Wrócisz to będą inne kwestie.
Baj.

APCM
31-08-2018, 08:52
Te maty to na dole wylewki, czy forma wierzchniej okładziny? Jak na dole, to podczerwień to sciema i za 1/3 ceny kupisz po rynkowych cenach kable. Jak wierzchnia okładzina, to prawie nie korzystasz z akumulacji i płacisz drogo za prąd.

Miało by to być na dole wylewki? Widziałem ostatnio takie wykonanie w innym domu. Dlaczego to ściema?

Kaizen
31-08-2018, 08:57
Miało by to być na dole wylewki? Widziałem ostatnio takie wykonanie w innym domu. Dlaczego to ściema?

Bo promieniowanie podczerwone nie przenika przez beton. Wiec czym ogrzejesz beton to robi różnicę tylko Twojemu portfelowi - pomieszczenie i tak będzie grzała podłoga (będzie tak samo promieniowała niezależnie od tego, czym ogrzejesz beton).

Konsultant marki Junkers
27-09-2018, 13:45
Witam,

Zdecydowanie polecam Panu wybór ogrzewania gazowego z zastosowaniem kotła kondensacyjnego zamiast kotła na pellet. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej komfortowe, ponieważ nie wymagana jest żadna praca przy eksploatacji kotła. Nie będzie potrzeby podkładania paliwa, czyszczenia kotła oraz pomieszczenia kotłowni. Ogrzewanie gazowe cechuje się nieznacznie wyższymi kosztami ogrzewania w porównaniu do kotła na pellet, lecz otrzymujemy wysoki komfort użytkowania oraz znaczne polepszenie jakości powietrza w otoczeniu budynku. Dodatkowo kocioł kondensacyjny będzie pracował z wyższą sprawnością przy współpracy z ogrzewaniem podłogowym w całym budynku. W sprawie doboru odpowiedniego kotła zachęcam do kontaktu z Autoryzowanym Instalatorem marki Junkers-Bosch. Nasi specjaliści pomogą w doborze, jak również wykonają montaż. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Więcej informacji o naszych kotłach można znaleźć na stronie internetowej: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch