PDA

Zobacz pełną wersję : Jak najtaniej przepisać działke?????



Sławek_Kraków
27-04-2005, 16:46
Błagam dajcie jakiś sposób jak najtaniej przepisac działke. Działka jest mojej mamy byłem dziś u notariusza i się przeraziłem bo troche spora kwota wyszła a działka ma tylko 8 arów, i zastanawiam się jak można jeszcze z tym poradzić. Jeszcze jedno skąd mam wziąść cene jednego ara?

jaga2
27-04-2005, 21:45
Przepisanie działki to przedewszystkim koszt opłaty notarialnej i podatek od spadków i darowizn.
Wysokość opłaty notarialnej zależy od kwoty darowizny, więc im niższa kwota, tym niższa opłata notarialna. (Nie pamiętam dokładnie przedziału cenowego taksy notarialnej, jak sprawdzę odpiszę).
Niekoniecznie działkę można przenosić na inne osoby po cenie rynkowej, jest to kwestią umowy stron...
Podatek od spadków i darowizn będzie w widełkach I grupy , zaś równie dobrze można sprzedeć tą działkę ( dokonać tzw czynności pozornej - gdy nie fizycznie nie będziesz płacił), wtedy podatek PCC będzie w wysokości 2%.

Sławek_Kraków
28-04-2005, 06:01
Dzięki. A jeszcze jedno jak ustalić cenę jednego ara i czy Urząd skarbowy może zakwestionować tękwote?

M@riusz_Radom
28-04-2005, 07:03
Jeśli cena sprzedaży będzie zbyt niska US na bank dowali "domiar". Darownizna nie może znów przekraczać jakiejśtam wartości w ciągu 5 lat.

Mr_Shrewd
28-04-2005, 09:12
Mozna na dwie czesci podzielic umowe: pierwsza to darowizna ( w pierwszej grupie podatkowej np matka-syn kwota woplna od podatku to 9600 pln) a druga to umowa kupna-sprzedazy juz na kwote pomniejszoina o 9600, od ktorej odprowadza sie podatek 2%. Mozna tez inaczej: umowa darowizny matka-sy, umowa darowizny matka-synowa, a reszta umowa k-s i niski podatek bo niska kwota (nizsza o 19200pln) . Inna sprawa jesli masz np gdzies na wsi 1 ha pola to wtedy jestes rolnik i nie zaplacisz podatku za dzialke rolna (a w krakowie wszystkie sa rolne.._