PDA

Zobacz pełną wersję : Który z wytypowanyh kotłów wybrać?



Ermenegildo
12-08-2018, 13:00
Witajcie,

Chcialem uniknac zakladania podobnego tematu, jakich wiele, ale im wiecej czytam tym mniej wiem. Stary, wyremontowany dom, 90m2, styropian grafit 10cm, parter, pietro (porzadna welna, zadnych mostkow), trzyszybowe okna i nieuzytkowe poddasze, piwnica zawilgocona (zamontowany grzejnik).
Kociol, ktory mnie interesuje to: pionowy wymiennik, automatycznie czyszczony wymiennik i palnik lub mechanizm wspomagajacy czyszczenie, szeroki zakres modulacji, zapalarka, regulator wyciagu spalin, mozliwie najbardziej zautomatyzowany. Wytypowalem Red Compact 14kW, ale waham się przed nim, bo wolabyn kocioł 8kW i wiekszy zasobnik noz w RC, a ten bardzo mi pasuje, bo futryna przez ktora musze go wniesc ma szerokosc 57cm, a ww. kociol mam 55cm i przeszedlby "na styk". Jest jakas alternatywa?

Czy zawsze w przypadku peleciaka nalezy.montowac regulator ciagu? Stary, ceglany komin.

Kroitz
12-08-2018, 13:26
Przespałeś kolego, Red Compact 14 nie ma już w produkcji i sprzedaży od 2 miesięcy. Chyba że znajdziesz gdzieś powystawowowe. Ile masz miejsca w kotłowni?

Puławiak
12-08-2018, 13:36
Witajcie,

Chcialem uniknac zakladania podobnego tematu, jakich wiele, ale im wiecej czytam tym mniej wiem. Stary, wyremontowany dom, 90m2, styropian grafit 10cm, parter, pietro (porzadna welna, zadnych mostkow), trzyszybowe okna i nieuzytkowe poddasze, piwnica zawilgocona (zamontowany grzejnik).
Kociol, ktory mnie interesuje to: pionowy wymiennik, automatycznie czyszczony wymiennik i palnik lub mechanizm wspomagajacy czyszczenie, szeroki zakres modulacji, zapalarka, regulator wyciagu spalin, mozliwie najbardziej zautomatyzowany. Wytypowalem Red Compact 14kW, ale waham się przed nim, bo wolabyn kocioł 8kW i wiekszy zasobnik noz w RC, a ten bardzo mi pasuje, bo futryna przez ktora musze go wniesc ma szerokosc 57cm, a ww. kociol mam 55cm i przeszedlby "na styk". Jest jakas alternatywa?

Czy zawsze w przypadku peleciaka nalezy.montowac regulator ciagu? Stary, ceglany komin.

Edilkamin Termika 12 .

Ermenegildo
12-08-2018, 14:15
Wlasnie mialem pytac o zaproponowany przez kolege wyzej.model kotla. Miejsce, w ktorym chce go wstawic pokazuje na fotce, tj. pomieszczenia 165cm, szerokosc do 120cm, glebokosc 80cm. Widoczny podest wykuc wowczas wysokosc poemieszcsenia zwiekszy 15cm.
To sprawdzony kociol? Moge zamawiac "w ciemno" bez waertowania sieci w poszukiwaniu opinii? Te 12kW to nie za duzo?

Fotka: https://tufotki.pl/odNFf

karoka65
12-08-2018, 15:58
Te 12kW to nie za duzo?


Tak też będzie za dużo. Co mam najmniejszego to kociołek 9kW, szer.47cm, głębokość 73, wysokość 103.
Czyszczenie wymiennika polega na kilku ruchach dźwignią co kilka dni, bez otwierania drzwiczek, jakiś klapek czy nawet zatrzymywania kotła w pracy, palnik samoczyszczący z ruchomym rusztem, sterownik internetowy na pokładzie.

Ermenegildo
12-08-2018, 16:53
Mozna jakis link do tego kociolka? On jest z pionowym wymienikiem? Internetowe "poradniki" kaza doliczac 30% mocy dla wody cwu, a inne mowia, ze nowoczesne kotly "maja pierwszenstwo wody cieplej", ale nie rozkminilem jeszcze jak rozpoznac kociol "nowoczesny" od "nienowoczesnego".

karoka65
12-08-2018, 16:59
To "pierwszeństwo" ( priorytet ) ma lub nie ma, zależy czy sobie go życzysz czy nie.
Można podgrzewać CWU równolegle z CO bądź w priorytecie.

Ermenegildo
18-08-2018, 16:45
Przemyślawszy dokladnie zakup uwzgedniajac wymiary kotlowni, mozliwosci finansowe, przeanalizowanie specyfikacji tech. kotlow, etc. jestem gotowy zamawiac duński kociol Blackstar+ 10kW. Znany jest forumowiczom obeznanym w temacie? Nie dopatrzylem sie w nim niczego, co mogloby mnie zniechecic do jego zakupu w kwocie 14,5tys. zł.

eliks
18-08-2018, 20:46
Za tą cenę wolał bym Edilkamin Laguna P ale Blackstar to też dobry wybór. Najważniejsze żeby Ci to majster dobrze zamontować.

Ermenegildo
20-08-2018, 14:21
Nie chce niepotrzebnie podbijac swojego postu, ale chcialbym zweryfikowac jedna informacje od jednego z polskich producentow kotlow na moje zapytanie, ktore brzmialo:

Czy mają Pańswo w swojej ofercie kocioł spełniający poniższe kryteria:?

- pionowy-rurowy wymiennik ciepła
- automatyczne czyszczenie palnika metoda obrotową (nie posuwisto-zwrotną)
- automatyczne czyszczenie wymiennika
- czujnik spalin lub temperatury paleniska ( nie fotosensor)
- wentylator wyciągowy
- moc 8-11kW z mozliwie najwiekszym zasobnikiem
- odpadaja wszystkie retorty

A odp. doradcy technicznego:

"Mogę zaoferować kocioł XXX..."

Pionowy wymiennik rurowy jest wyposażony w automatyczne czyszczenie płomieniówek.

Czyszczenie palnika jest realizowane poprzez otwarcie całej podłogi paleniska co skutkuje 100% opróżnieniem paleniska z popiołu i szlaki – w palnikach obrotowych popiół w pewnej części pozostaje na palenisku.

Spalanie jest realizowane poprzez sprawdzone algorytmy pracy w sterowniku i dodatkowo (opcja) poprzez sondę Lambda, która reguluje ilość tlenu w spalinach. Nie oferujemy czujnika temperatury spalin ani też czujnika temperatury paleniska, ponieważ kontrolę nad spalaniem realizujemy skuteczniej poprzez sondę Lambda, która mierzy rzeczywisty udział tlenu w spalinach i koryguje ilość powietrza do spalania.

Kocioł wyposażony jest w wentylator wyciągowy, który pełni realizuje przepływ powietrza przez palnik oraz wyrzuca spaliny do komina.

Zasobnik do kotła XXX ma pojemność 80l.

W chwili obecnej kocioł nie posiada automatycznego odpopielania, ponieważ dla tak małej mocy ilość popiołu jest znikoma (0,3-0,5% popiołu – 3-5 kg z 1 tony pelletu).

Czy odp. doradcy jest prawidłowa/logiczna?

Kroitz
21-08-2018, 07:50
Nie chce niepotrzebnie podbijac swojego postu, ale chcialbym zweryfikowac jedna informacje od jednego z polskich producentow kotlow na moje zapytanie, ktore brzmialo:

Czy mają Pańswo w swojej ofercie kocioł spełniający poniższe kryteria:?

- pionowy-rurowy wymiennik ciepła
- automatyczne czyszczenie palnika metoda obrotową (nie posuwisto-zwrotną)
- automatyczne czyszczenie wymiennika
- czujnik spalin lub temperatury paleniska ( nie fotosensor)
- wentylator wyciągowy
- moc 8-11kW z mozliwie najwiekszym zasobnikiem
- odpadaja wszystkie retorty

A odp. doradcy technicznego:

"Mogę zaoferować kocioł XXX..."

Pionowy wymiennik rurowy jest wyposażony w automatyczne czyszczenie płomieniówek.

Czyszczenie palnika jest realizowane poprzez otwarcie całej podłogi paleniska co skutkuje 100% opróżnieniem paleniska z popiołu i szlaki – w palnikach obrotowych popiół w pewnej części pozostaje na palenisku.

Spalanie jest realizowane poprzez sprawdzone algorytmy pracy w sterowniku i dodatkowo (opcja) poprzez sondę Lambda, która reguluje ilość tlenu w spalinach. Nie oferujemy czujnika temperatury spalin ani też czujnika temperatury paleniska, ponieważ kontrolę nad spalaniem realizujemy skuteczniej poprzez sondę Lambda, która mierzy rzeczywisty udział tlenu w spalinach i koryguje ilość powietrza do spalania.

Kocioł wyposażony jest w wentylator wyciągowy, który pełni realizuje przepływ powietrza przez palnik oraz wyrzuca spaliny do komina.

Zasobnik do kotła XXX ma pojemność 80l.

W chwili obecnej kocioł nie posiada automatycznego odpopielania, ponieważ dla tak małej mocy ilość popiołu jest znikoma (0,3-0,5% popiołu – 3-5 kg z 1 tony pelletu).

Czy odp. doradcy jest prawidłowa/logiczna?


Nie oczekuj od PH że Ci odpowie Tak lub nie.

Propozycja odpowiada w 80% na Twoje kryteria.
Z drugiej strony jestem ciekaw czy w istnieje kocioł spełniający Twoje warunki?

Każdy palnik obrotowy pracuje na fotodiodzie więc Twoje kryteria same się wykluczają.

Z tego co wiem w PL są tylko 2 kotły pracujące na podstawie temp paleniska. Windhager i Ecovarm.

zawijan
21-08-2018, 08:17
A odp. doradcy technicznego:

"...Spalanie jest realizowane poprzez sprawdzone algorytmy pracy w sterowniku i dodatkowo (opcja) poprzez sondę Lambda, która reguluje ilość tlenu w spalinach. Nie oferujemy czujnika temperatury spalin ani też czujnika temperatury paleniska, ponieważ kontrolę nad spalaniem realizujemy skuteczniej poprzez sondę Lambda, która mierzy rzeczywisty udział tlenu w spalinach i koryguje ilość powietrza do spalania..."

Czy odp. doradcy jest prawidłowa/logiczna?

Proponuję, abyś zadał temu doradcy pytanie:
Jaki jest optymalny udział tlenu w spalinach?

Bardzo jestem ciekaw odpowiedzi :D

Ermenegildo
24-08-2018, 05:33
Warto brac tego Blackstar'a mimo braku serwisu na miejscu? Logika podpowiada, ze nie i wtedy na placu boju pozostaja HT One Basic 8 lub 11kW i Biawar Pellux Compact 12kW. Ten ostatni na konkurencyjnym forum zebrał masę laurek...