PDA

Zobacz pełną wersję : Panele fotowoltaiczne i ogrzewanie klimatyzacja



tito111
13-08-2018, 18:06
Witam czy posiada ktos z was takie rozwiazanie i czy klimatyzacja dobrze ogrzewa podczas zimy.pozdr

brencik
14-08-2018, 06:31
Prąd elektryczny.

brencik
14-08-2018, 09:52
To już wiesz

Stermaj
14-08-2018, 11:29
Ciekawe że tylu inwestorów zakłada kimatyzatory do grzania i większość z nich nawet nie myśli o posiadaniau instalacji PV.
Głupi jacyś. Instalują te klimatyzatory tylko dla ozdoby.

Dlaczego się dziwisz. Wątkotwórca zadał takie pytanie, ponieważ zastanawia się czy takie rozwiązanie ma sens. Mnie się wydaje, że teoretycznie tak.
Zakłada tyle paneli aby wyprodukowały rocznie energii na pokrycie zużycia bieżącego i grzania w zimie. Poza okresem grzewczym "magazynuje" energię u dostawcy a w okresie grzewczym pobiera brakującą energię "zmagazynowaną" u dostawcy. Teoretycznie może praktycznie nic nie płacić za energię elektryczną. Praktyka jest trochę bardziej skomplikowana i nie będę się na ten temat wypowiadał. Czy to się opłaca również. Bez dotacji inwestycja w panele staje się, według mnie, nieopłacalna. Może wypowiedzą się specjaliści na ten temat.

marcinbbb
14-08-2018, 11:43
Więc powiem Wam tak próbowałem grzać klimą Midea 3,5kW za pomocą PV a raczej przy pomocy opustu w okresach przejściowych.
Średnio dobowo klima przy temperaturze zewnętrznej 3-7*C bierze około 700W co dobowo oznacza około 13kWh do skonsumowania z opustu. Tego opustu rocznie będę miał około 1,3MWh więc łatwo policzyć że 1300 / 13 daje nam 100 dni grzania i przekłada się to bezpośrednio na okresy przejściowe Październik/listoipad i marzec/kwiecień w zależności od temperatury zewnętrznej.

Ekstremalne sytuacje odpalałem klimę przy -18*C owszem ogrzewa pomieszczenie ( ale już nie DOM ) i z komfortem cieplnym ma to bardzo niewiele wspólnego ściany i podłoga zimna i niekomfortowa. Pobór prądu też znacząco się podnosi do 1100W więc do około 24kWh dobowo więc opust starczy na mniej czasu.

Ale aby ogrzewać tym cały czas może kawalerkę ale kto w mieszkaniu typu kawalerka ma instalację PV? ;)
A zakładać panele aby grzać klimą to już w ogóle poroniony pomysł... no chyba że mówimy o pompie ciepła powietrze-woda.


Głupi jacyś. Instalują te klimatyzatory tylko dla ozdoby.
Więc głupcu skoro prąd mam praktycznie za darmo to dlaczego nie mogę chłodzić w lato i grzać w okresach przejściowych? A może jak to Polak zazdość cię bierze że ktoś ma a ty nie masz nawet ozdoby? W lato w samochodzie też zamykasz okna i udajesz że masz klimę aby oszczędzać na paliwie;)

marcinbbb
14-08-2018, 12:06
Różnica między nami jest taka że ja mam i sprawdziłem a ty teoretyzujesz i uczysz wszystkich na co mają zużywać swój pra farelka grzeje z COP=1 a klima z COP=3 z czego więc się pytam jest więcej ciepła z farelki czy z klimy?
Może to ty masz inne problemy?

marcinbbb
14-08-2018, 12:39
Ja tylko pytam w czym lepsza jest instalacja PV dla klimatyzatora do grzania od tej samej PV dla PC albo Farelki?
Wszyskie pobierają prąd do grzania.
Dlaczego pytanie akurat o grzejący klimatyzator?
Ty sam teoretyzujesz na temat tego czy ja teoretyzuję czy nie.

Mam i PV i 2 klimy więc wiem co mówię mam Ci kuźwa zdjęcia wysłać to może pojmiesz?
A wiesz jaka jest różnica w cenie energii eletrycznej z PV (po opuście) i tej bez PV? To zrozum że koszt energii elektrycznej za 1kWh po opuście kosztuje 10 gr/kWh a normalnie 60 gr/kWh.
A dlaczego pytanie o klimatyzator z powodu COP większego niż 1.

EDIT:
Przepraszam Cię prąd po opuście kosztuje 7gr/kWh (netto)
417481

marcinbbb
14-08-2018, 12:52
Ja tylko pytam w czym lepsza jest instalacja PV dla klimatyzatora do grzania od tej samej PV dla PC albo Farelki?


Pozwól że przypomnę temat wątku: Panele fotowoltaiczne i ogrzewanie klimatyzacja czy jest tu pytanie o farelkę czy kable grzejne?
NIE... więc odpowiadam o klimatyzacji a nie ogrzewania domu kotłem na pellet.

marcinbbb
14-08-2018, 13:36
Autorowi chodzi o ogrzewanie klimatyzacją a nie o klimatyzację.

To się k#wa grzecznie pytanie; nie udzieliłem mu odpowiedzi na to pytanie?
Czy nie podałem ilości przepalonych kWh w zależności od temperatur? Jak będzie chciał se k#wa przeliczy podstawi swoje wartości i w pupie. Będzie chciał grzać farelkami zgłosi się do ciebie.

marcinbbb
14-08-2018, 13:57
Pisanie też Ci nie wychodzi.

skończmy tę dyskusję bo do niczego nie prowadzi

marcinbbb
14-08-2018, 14:11
Autor pyta o ogrzewanie
z pomocą czegokolwiek - prawda ;)
Skoro już doszliśmy że autor nie chce ogrzewać a tylko filtrować wodę kranową kończymy.

tkaczor123
14-08-2018, 15:15
Witam czy posiada ktos z was takie rozwiazanie i czy klimatyzacja dobrze ogrzewa podczas zimy.pozdr

Jeden split 3.5 kw nie ogrzeje Tobie domu. Tamtej zimy klima odpaliła przy -15st jednak słabo dawała radę. Ja używam do grzania w okresie przejściowym. Zysków z paneli w zimie nie masz prawie wogule, więc w lato nadrabiasz, a zimą odbierasz z współczynikiem 0,8. Czy to się opłaca nie będę się wypowiadał.

tito111
15-08-2018, 18:16
Dzieki wszytkim za odpowiedz rowniez bym dogrzewal dom w okresie przejsciowym jesli sie zdecyduje na takie rozwiazanie .niepotrzebnie sie tu klocicie .pozdr

karoka65
15-08-2018, 19:37
No na forach już tak jest że moje jest najmojsze :)
Ilu ludzi tyle opinii ale zawsze lepiej słuchać nie gawędziarzy a tych którzy z takich rozwiązań korzystają.
Podsumowując, prąd wyprodukowany z PV możesz wykorzystać do czego Ci się podoba :)
Pamiętaj przy doborze instalacji o "haraczu" jaki musisz oddać zakładowi energetycznemu.
Przy instalacji do 10kWp jest to 20%, powyżej wpadasz w 30%, to tak pokrótce.

brencik
15-08-2018, 21:00
Zysków z paneli w zimie nie masz prawie wogule,

Chyba jednak sa o to całkiem spore, np.:
https://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPage.aspx?page=dc3eac22-9cac-4c78-9208-712ff6f126be

tkaczor123
16-08-2018, 16:46
Chyba jednak sa o to całkiem spore, np.:
https://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPage.aspx?page=dc3eac22-9cac-4c78-9208-712ff6f126be

Jeżeli w lecie panele wyprodukują mi ok 30kWh dziennie a w zimie 3-6 to według mnie zyski są mizerne(dla Ciebie całkiem spore).
Ale nie będę się kłócił, odpowiedziałem tylko na temat tito111.