PDA

Zobacz pełną wersję : Zjazd z drogi powiatowej na posesje.



Tommassi
15-08-2018, 17:28
Witam, dostałem pozwolenie na budowę zjazdu z drogi powiatowej, jest ono ważne przez 3 lata, jednak nie jestem pewny czy do tego czasu ruszy budowa, chciałbym wykonać ten zjazd odrazu. Czy prawidłowo wykonany zjazd pozwoli na bezpieczne jego użytkowanie przez sprzęt budowlany? Np gruszkę z betonem? Wedle planu ma on mieć przepust o średnicy 40cm, 10cm (albo 15cm- nie pamietam) podsypkę z tłucznia i 10 cm podsypkę cementową i na to kostka 8cm. Czy to wytrzyma ten ciężar?

jajmar
15-08-2018, 22:24
Piszesz tak jakby Cie wzieli z zaskoczeni i dali to nieszczęsne pozwolenie. Jak dostałeś znaczy że wystąpiłeś o nie to skąd to zaskoczenie że jest ?

Tommassi
16-08-2018, 07:53
Gdyby nie pozwolenie na zjazd nie mógłbym uzyskać warunków zabudowy. Ponieważ wcześniej działka nie posiadała dostępu do drogi publicznej

Di.
17-08-2018, 15:41
Wedle planu ma on mieć przepust o średnicy 40cm, 10cm (albo 15cm- nie pamietam) podsypkę z tłucznia i 10 cm podsypkę cementową i na to kostka 8cm. Czy to wytrzyma ten ciężar?
Nie jestem drogowcem, ale dowiadywalem sie co i jak kiedy utwardzalem droge ze zjazdem. Gruz betonowy, walcowanie, na to kliniec i walcowanie jeszcze raz walcem wibracyjnym 2T, na razie na rowno z droga, kiedys bedzie warstwa wierzchnia.
Zalezy co jest pod spodem, u mnie na nosnym gruncie przy samej drodze na odleglosc 2-3m dalismy okolo pol metra gruzu i na to 20-30 cm klinca. Kolejno bardzo dobrze zageszczane, jezdza po tym ladunki 40T i wytrzymuje, droga sie nie lamie.
Ten przepust 40cm to chyba musisz zrobic z kregow betonowych, tak zwanych przepustowych? Prosciej wyszloby zrobic jeden ciut wiekszej srednicy niz te dodatkowa rurke fi100, musialbys pewnie zapytac czy mozesz tak. Troche tlucznia trzeba wrzucic, taniej na spod gruz. Jak dasz jeszcze kostke na podsypce cementowej to z pewnoscia wytrzyma.

Andrzej733
17-08-2018, 17:25
to co masz w projekcie czy tam w wytycznych jest ok, ale w praktyce tak sie nie robi jeżeli robi się dla siebie.
Przepusty drogowe możesz zrobic na dwa sposoby pierwszy to rura karbowana drugi to rura betonowa.
W zasadzie mało kto robi przepusty zbrojone (rury), beton teoretycznie powinien wytrzymac. Jak to wyglada praktycznie...takie rury na przejazdy wytrzymuja sporo niemniej jednak sam użytkowałem takie przejazdy i po 20-25 latach w końcu popekały, dlatego lepiej jak zamiast tłucznia wylejesz płytę żelbetową 20 cm na to ewentualnie kostka.
Wykonywałem takie przejazdy w ten sposób dla rolników gdzie planowany jest ciągły rych ciężkiego sprzętu