PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie ogrzewanie ? Dom od dewelopera.



bodzio092
17-08-2018, 13:28
Witam, jestem w trakcie zakupu domu od dewelopera, wszelkie wątpliwości zostały rozwiane oprócz sposobu ogrzewania.
Dom 82m2, parterowy, poddasze nieużytkowe, fundamenty żelbetonowe z izolacją cieplną pionową ze styropianu (eps - 0,38) grubości 8 cm, ściany zewnętrzne suporex 24,5 cm na zaprawie cementowo-wapiennej ocieplone 15 cm warstwą styropianu ,strop - ocieplenie stropu wełną mineralną o grubości 20 cm i przenikalności cieplnej 0,039, okna trzyszybowe.
W wersji podstawowej mam piec na ekogroszek, podłogówkę w kuchni, łazience, korytarzu, w pokojach kaloryfery.
Za dopłatą 31.000 dostaję pompę ciepła powietrzną i podłogówkę w całym domu.
W domu na tą chwilę mieszkać będą dwie osoby.
I teraz pytanie, czy może dopłacić do lepszego ocieplenia - grubszy styropian na elewację, specjalny styropian na fundamenty i grubsza wełna i wtedy pozostać przy ekogroszku ? Czy darować sobie te docieplanie i wybrać pompę ? A może połączyć jedno z drugim ?
Na początku byłem zdecydowany na pompę, ale ostatnio byłem we wsi gdzie stoi już ok. 100 takich domów i pytałem ludzi jak wychodzi ogrzewanie, to wszyscy mówili że schodziło im od 3 do 4 ton na ogrzewanie i grzanie wody w przeciągu roku.
Na pompę wody w dwóch firmach wyliczono mi zużycie prądu na poziomie 2000 zł rocznie.
A może ma ktoś doświadczenie z pompą ciepła w tak małym domu ?
Dziękuję i pozdrawiam.

Kaizen
17-08-2018, 14:01
Dom mały, ale tak mało energooszczedny, jak tylko przepisy pozwalają (albo jeszcze mniej, tylko PCHE naciągane).
Z dwojga złego brałbym PC, tym bardziej, że jest w pakiecie z podłogówką.

Ale jak jest opcja, to wydałbym te pieniadze na lepsze ocieplenie, wentylację mechaniczną i klimę (dla poprawienia EP), a główne ogrzewanie zrobił kablami.

bodzio092
17-08-2018, 15:13
Wentylacja mechaniczna i klima odpada. Więc w takim przypadku najlepiej brać PC i do tego jeszcze poprawić ocieplenie ?

przemo1
17-08-2018, 15:52
Wentylacja mechaniczna i klima odpada. Więc w takim przypadku najlepiej brać PC i do tego jeszcze poprawić ocieplenie ?

Z pewnością lepiej niż węgiel. To nowy dom- zaizoluj najlepiej jak się da i wybierz bezobsługowe źródło ciepła.

kulibob
18-08-2018, 05:06
Te 3-4 tony to jakieś dyrdymały. Jak mam 150m2 grzanej powierzchni. Parter i piętro ze skosami. I spalam 1,8-2,1 tony parchatego węgla.
Podstawa to o cieplenie, wentylacja mechaniczna z reku i podłogówka.
Taki mały dom to prosię o grzanie grzałką i klimatyzatorem.

fachman19
18-08-2018, 05:31
Za dopłatą ??? To prawie koszt standardowy takiej usługi dla PCPW .A za komin musisz zapłacić ? do PC nie jest potrzebny.
Powinno być 31000 zł - kocioł -grzejniki --komin= 15000zł

mazi07
23-08-2018, 09:12
lepszym rozwiązaniem pompa ciepła bo nie trzeba jej obsługiwać jak przy węglu (przynosić i wynosić węgiel, czyścić piec i wszystko wokół) A dodatkowe ocieplenie domu na pewno pozwoli obniżyć koszty ogrzewania.

Konsultant marki Junkers
31-08-2018, 09:00
Wentylacja mechaniczna i klima odpada. Więc w takim przypadku najlepiej brać PC i do tego jeszcze poprawić ocieplenie ?

Witam,

Zwiększenie izolacyjności budynku, jak i wszystkie pozostałe działania na rzecz obniżenia zapotrzebowania na energię budynku zawsze pozwolą na roczne oszczędności w ogrzewaniu budynku. Pompa ciepła współpracująca z ogrzewaniem podłogowym będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, które będzie ekonomiczne, ekologiczne oraz bardziej komfortowe w porównaniu do kotła na ekogroszek. Praca pompy ciepła jest całkowicie bezobsługowa, dzięki czemu nie będzie musiał Pan wykonywać żadnych czynności związanych z podkładaniem paliwa, jego magazynowaniem oraz czyszczeniem kotłowni. Jeżeli jest Pan zainteresowany zakupem sprawdzonej pompy ciepła zachęcam do zapoznania się z ofertą marki Junkers-Bosch. Znajdują się w niej pompy ciepła z rodziny Bosch Condens. Więcej informacji technicznych o naszych produktach można znaleźć na stronie internetowej: http://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch