PDA

Zobacz pełną wersję : Stalmark eko silver pellet



miedziakb
17-08-2018, 18:56
zzz

asolt
17-08-2018, 19:07
Witam wszystkich. Postanowiłem założyć nowy wątek na temat pieca marki Stalmark eko silver ponieważ od
dłuższego czasu szukam informacji na temat tego kotła i nic nie mogę znaleźć. Ten piec został mi polecony przez mojego chdraulika.
Tylko nie bardzo pasuje mi brak jakichkolwiek opinii. Oprócz tego w grę wchodziłby piec marki Defro oraz firmy Lazar.
Ale ostatnio odnalazłem temat właśnie na tym forum o piecu Lazar no i kiepsko tam o nim mówią.
A może ktoś coś poleci do ogrzania dumu nowo powstałego parter + poddasze ocieplony styropianem 20 cm lambda 0,38 oraz poddasze wełna grubosci 30 cm. okna marki oknoplus dwuszybowe. Dom 150m2 + garaż 25m2 Parter w podłogówce poddasze grzejniki.

Jezeli jestes z Krakowa to za dwa tygodnie zacznie obowiazywac całkowity zakaz stosowania kotłow na paliwo stałe. Jakie jest uzasadnienie zastosowania kotła na pellet. Przy okazji dlaczego system mieszany, czy nie lepiej 100% podłogówki?

miedziakb
17-08-2018, 19:26
zzz

asolt
17-08-2018, 19:53
Ale to przecież 5 klasa jest więc jak to zakaz. A mieszkam poza granicami Krakowa kilkadziesiąt kilometrów od. Nie mam uzasadnienia na pellet po prostu hydraulik zaproponował pellet. A myślisz ze nie ma sensu pelletu? Co proponujesz w zamian. W sumie to teraz mam mentlik w głowie. A dlaczego nie pellet? A co do podłogówki to nie do końca jestem przekonany do tego systemu ponoć do końca to nie jest zdrowe. A po drugie to już tak jest i muszę się do tego dostosować :) A co złego w tym Stalmarku eko silver 24Kw i czy to nie za dużo na taki dom ?? Proszę pomóżcie jeszcze mam 2 miesiące czasu na decyzję

Zakaz bedzie obowiązywał na terenia miasta Krakowa, kotły V klasy nie mają nic do tego, zakaz jest calkowity i bez wyjątków. Poza Krakowem owszem kotły V klasy i tylko V są dopuszczone.
Co do mocy kotła to na podstawie informacji które podałes kocioł 10 kW będzie lekko przewymiarowany (dla co), dla cwu bedzie ok chociaz w zaleznosci od pojemnosci zasobnika i liczby domowników mógłby byc 12 kW. Co złego w kotle 24 kW nieistotne jakiej firmy, ano to ze będzie ok 3 krotnie przewymiarowany, a przy tym drozszy. Czy ok 3 krotne przewymiarowanie mocy kotła jest zalecane to pytanie do producenta, moim zdaniem nie jest a dla okresów przejsciowych gdy obciązenie cieplne bedzie rzedu 2-3 kW to przewymiarowanie będzie ok 10 krotne. Nie sądze ze te kotły mają az tak duzą głebokosc modulacji.

miedziakb
17-08-2018, 20:11
zzz

asolt
17-08-2018, 20:33
A dlaczego nie na pellet ?? i co mógłbyś zaproponować alternatywnego zamiast pelletu i jaki kociołek i ile w takim domu powinienem spalić opału przez cały sezon co +cwu

Wrózką nie jestem, ile powiniens spalic to pokazą obliczenia ozc + audyt. Zresztą na podstawie tak małej ilosci danych nawet cieplowlasciwe nic nie policzy (pomijajac jego dokladnosc). Jaka alternatywa ? chociazby gaz o ile jest. Moze tez byc pompa ciepła (te grzejniki troche nie na miejscu), bufor z grzałkami (koszt grzania porównywalny z gazem i pellletem). Koszty inwestycyjne poza pompą zblizone.

miedziakb
18-08-2018, 08:58
zzz

miedziakb
19-08-2018, 09:46
zzz

miedziakb
20-08-2018, 11:10
zzz

miedziakb
21-08-2018, 20:02
zzz

cuuube
21-08-2018, 20:23
Zaraz ,że nikt nie chce .Nie każdy kocioł ma dużą ilość użytkowników i swój temat jak np Granpal https://forum.muratordom.pl/showthread.php?65837-piec-Granpal-firmy-polimet

Skoro kocioł został polecony , to zapewne juz takie montował . Poproś o namiary i kontaktuj się z ludzmi.

miedziakb
29-08-2018, 20:30
zzz

eliks
29-08-2018, 20:59
Słuchaj kolego, trochę od dupy strony to wszystko zaczynasz. Poczytaj trochę o tym wszystkim i dowiesz się kilka rzeczy. Po pierwsze pisz do Asolta o profesjonalne OZC, wtedy będziesz miał odpowiedź jakiej mocy źródła ogrzewania szukasz, to śmieszne pieniądze w porównaniu do nabytej wiedzy na temat swojego domu. Potem poszukaj sobie mity na temat ogrzewania podłogowego. Mieszany system to problemy i to ci każdy tutaj powie. Nie trzeba być jednak specem, aby od razu powiedzieć Ci, że albo Twój hydraulik jest debilem, albo cwaniakiem. 24KW ogrzeje Ci 2 takie domy, poza tym Ekosilver nie jest królem modulacji, co przy Twoim zapotrzebowaniu może być problemem. Jak już będziemy wiedzieli jakiej mocy urządzenia grzewczego potrzebujesz to wtedy będzie można dalej myśleć.

miedziakb
29-08-2018, 21:17
zzz

Arturo72
30-08-2018, 06:31
Posłuchaj nie krytykuj hydraulika tylko przeczytaj ze zrozumieniem nie polecił mi hydraulik takich mocy tylko w tym modelu który mi się podoba takie mice występują i musze wybrać jedną z nich a nie krytykuj teraz systemu mieszanego bo nie o to pytałem a taki system już mam i nie zamierzam go zmieniać. A ze niby jakie problemy są w systemie mieszanym
Powtórzę,od dupy strony zaczynasz ale jak jesteś bogaty i stać Cię i na paliwo stałe i na ogrzewanie mieszane to zrób wyliczanke i kupuj co Ci się zywnie podoba ;)

Co do problemów systemu mieszanego to w podłogę będziesz puszczal temp.zasilania ok.33st.C a w grzejniki ok.50st.C. Jak potrafisz myśleć to będziesz wiedział z czym to się wiąże.

karoka65
30-08-2018, 08:16
Dobra to w takim razie prosiłbym o pomoc dobrania mocy kotła występują moce 14, 19, oraz 24kw. Dom to powierzchnia 150m2 +30m2 garaż plus kotłownia dół cały w podłogówce góra zaś grzejnik. Elewacja wykonana ze styropianu 0,38 lambda grubości 20 cm oraz poddasze ocieplone wełną lambda 0,33 Grubości 20 cm +5cm okna z oknoplusa nie pamietam jaki współczynnik ale dwuszybowe. Którą moc kotła byście wybrali.
Jak na moje oko wszystkie te moce będą za duże :)

miedziakb
30-08-2018, 09:56
zzz

asolt
30-08-2018, 12:09
Co do problemów systemu mieszanego to w podłogę będziesz puszczal temp.zasilania ok.33st.C a w grzejniki ok.50st.C. Jak potrafisz myśleć to będziesz wiedział z czym to się wiąże.

Niekoniecznie, mozna przewymiarowac grzejniki tak aby Tz była zblizona dla podłogówki i grzejników. Oczywiscie jest to mniej opłacalne inwestycyjnie ale przynajmniej nie ma układów mieszajacych.

miedziakb
30-08-2018, 18:25
zzz

Arturo72
30-08-2018, 18:43
A dlaczego niby te układy mieszane będą takie złe i niedobre ? A jak by obliczyć tą liczbę na zapotrzebowane ciepło aby dobrać wielkość kotła czy to jakiś wzór czy bardziej skomplikowana procedura ?
Jednak nie wpadłeś na to jak Ci podsunalem wskazówkę dlaczego ;)
Zatem myśl dalej i sam na to wpadnij ;)
Przy okazji weź kartkę i wpisz tam KAŻDY element który MUSI być przy ogrzewaniu domu paliwem stałym i podsumuj koszty ile musisz wydać na to kasy.
Podobnie zrób to z odbiorem ciepła czyli z podlogowka i grzejnikami i koniecznym do tego osprzętem.
Zrób to i przemysl i może wtedy wpadniesz na trop chociaż wątpię.

miedziakb
30-08-2018, 18:57
zzz

Arturo72
30-08-2018, 19:08
No wiem ze to wszystko kosztuje tylko powiedz jakie inne rozwiązanie masz na myśli które jest dużo tańsze
Każdy inny system grzewczy nie potrzebujący kotłowni za ileś tam PLN,nie potrzebujący komina za ileś tam PLN.
To powinno wystarczyć czyli te PLN nie wydane na te elementy.

Co do systemu mieszanego,sugerowalem Ci,że w podłogę i w grzejniki idzie różna temperatura zasilania a źródło ciepła zapodaje tylko jedną temp zasilania a więc znowu za następne PLN wydane musisz zrobić tak żeby tą temperaturę zasilania rozróżnić lub wydać dodatkowe PLN na zminimalizowanie skutków.
Ale jak lubisz swoje PLN wyrzucać bezsensownie na lewo i prawo to Twoje prawo ;)

miedziakb
30-08-2018, 20:42
zzz

eliks
30-08-2018, 21:02
No to Ci Asolt napisał, przewymiarowanie grzejników. Wiesz o co chodzi? Żeby np. 33 stopnie puścić na podłogę i grzejniki i żeby tam gdzie są grzejniki było ciepło. Wiec po pierwsze muszą być dużo większe niż przewidziane do 50 stopni i nie chińskie. Takie, które szybko zareagują na małą delte.

karoka65
30-08-2018, 21:08
Grzejnik nie musi być duży bo ludzie różnie sobie to wyobrażają, szukać grzejników C33

asolt
30-08-2018, 21:22
Takie, które szybko zareagują na małą delte.

Nie szybko a prawidłowo, a to jest róznica. Grzejnik powinien oddac konieczną moc a czas w jakim to zrobi nie jest az tak istotny w ogole nie jest istotny przy grzaniu ciągłym a w zasadzie regulacji ciągłej

Arturo72
31-08-2018, 07:33
No to słucham? Jestem zupełnym laikiem w tej dziedzinie jak widzisz więc zaproponuj jakieś lepsze rozwiązanie które byś ty jako Specjalista zrobił na moim miejscu mając jóż zrobiony ten system mieszany
Nie jako specjalista bo do tego mi brakuje ale jako świadomy inwestor.
Ale podstawową zasadą świadomego i dbajacego o własną kasę powinno być i to jeszcze przed budową porównanie systemów grzewczych pod kątem i inwestycji i eksploatacji.
Przed budową ponieważ,możesz tego nie wiedzieć,nie każde grzanie potrzebuje kotłowni i nie każde grzanie potrzebuje komina zatem wybierając takie z już automatu oszczędzasz kasę nie budując jednego i drugiego.
Urządzenia nie potrzebujące kotłowni i nie potrzebujące komina posiadają zdolność grzania niska temperatura zasilania i tu kolejny sposób na zaoszczędzenie kasy i nie kupowanie potrzebnych mieszaczy i innych pierdol z tym związanych.
Zaletą tego jest,że w całym domu będziesz posiadał komfort życia z grzejnikiem podłogowym a nie jak teraz jedynie na dole.
Alem poleciał :)

miedziakb
31-08-2018, 20:15
zzz

Arturo72
31-08-2018, 20:34
Podaj proszę przkład takiego ogrzewania zaproponuj coś proszę. Weź pod uwagę to ze muszę się już teraz trzymac tegoco jest czyli komin już mam więc to nie wydatek i układ mieszany też już jest. Acha jeszcze bym zapomniał ni mam sieci gazowej w pobliżu.
Ach no tak....
Każdego szkoda ale jak miałeś za dużo kasy to mniej szkoda ;)
Patrz,ja mam gaz ziemny przed działką i tylko tam i nie mam ani kotłowni ani komina w niej.
Cuda Panie cuda :D

Szukaj aż znajdziesz bo komuchy powracają :D

eliks
31-08-2018, 20:45
Podaj proszę przkład takiego ogrzewania zaproponuj coś proszę. Weź pod uwagę to ze muszę się już teraz trzymac tegoco jest czyli komin już mam więc to nie wydatek i układ mieszany też już jest. Acha jeszcze bym zapomniał ni mam sieci gazowej w pobliżu.
Masz dostęp do dobrego peletu w "ludzkiej" cenie?

miedziakb
31-08-2018, 22:06
zzz

eliks
01-09-2018, 07:33
Jak nie masz wyjścia to idź w ten pellet. Tylko kup dobry, automatyczny kocioł z minimum obsługi.

miedziakb
01-09-2018, 08:09
zzz

eliks
01-09-2018, 09:37
Tutaj możemy Ci na oko tylko doradzić. Ekosilver jest ok jak masz kumatego majstra, ale skoro radzi Ci 24KW to nie wiem czy to jest odpowiedni fachowiec. Stara szkoła, wszystko z zapasem, tyle że 14KW spokojnie pójdzie Ci wyżej. Generalnie to dobry kocioł z dobrym palnikiem. Popatrz jeszcze na inne kotły jak Edilkamin Laguna P, Blackstar, Slimpel, coś z REDów. Ważne żeby ktoś Ci to zrobił zgodnie ze sztuką. Ale najpierw, najważniejsza rzecz, wydaj dosłownie parę stówek i zrób profesjonalne OZC budynku, wtedy kupisz odpowiedni kocioł i nie przepłacisz.

miedziakb
01-09-2018, 11:52
zzz

eliks
01-09-2018, 12:28
Tu się wypowiadał już Asolt, on to robi. To będzie Cię kosztować kilkaset złotych, to chyba niewielka kwota jak kocioł 14KW i 24KW to różnica czasem kilka tysiakow.

miedziakb
01-09-2018, 15:33
zzz

Arturo72
01-09-2018, 17:08
I co do tej
Modulacji ze niby ma kiepską ten piec ni na ci się przełoży w życiu codziennym
Tak ciężko znaleźć ? Wywalasz kupę kasy na budowę domu i nie szkoda Ci tej kasy na badziewie i babole ?
W kotle na pellet dochodzi jeszcze wymiana zapalarki,która przy "taktowaniu" raz dwa pójdzie w ....

"Podsumowanie: do omawianego budynku o powierzchni 160m2 idealnym urządzeniem jest kocioł kondensacyjny 11 kW o mocy modulowanej 3-11 kW.
Serwisując kotły bardzo często spotykamy się z przypadkami zainstalowania urządzenia o mocy 24kw ( 8-24 ) gdzie dolny zakres mocy 8kW znacznie przewyższa zapotrzebowanie na średnią moc cieplna budynku w okresie zimy ( w naszym przypadku 4-6 kW) powodując częste załączanie i wyłączanie.

Taktowanie palnika polegającą na częstym załączaniu i wyłączaniu kotła bardzo skraca żywotność kotła i diametralnie wpływa na pobór paliwa ponieważ prawie wszystkie urządzenia niezależnie od mocy startują z pełną mocą"

Jak czytam,że podłoga o temp.25st.C jest szkodliwa dla zdrowia to nie dziwię się,że jest aż tak dużo bezmyslnego "suwerena" wśród polskiego społeczeństwa...

eliks
01-09-2018, 17:12
@miedziakb - obok Asolta masz jego reklamę. Masz tam stronę, zadzwoń, dowiesz się wszystkiego, to nic nie kosztuje.

miedziakb
02-09-2018, 11:09
zzz

eliks
02-09-2018, 13:47
Nie zrozumiałeś sensu przekazu Artura...

Arturo72
02-09-2018, 15:54
Rozumiem ze ten kocioł kondensacyjny jest kotłem na gaz czy tak ? Już wspominałem że nie mam możliwości podpięcia gazu
Masakra...jaja sobie robisz czy naprawdę jesteś aż tak nie kumaty ?