PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o pomoc - zacienienie PV a straty



lukaszprobny
19-08-2018, 15:05
Witam,
proszę o pilną pomoc i podpowiedź.
Nieoczekiwanie z listy rezerwowej zakwalifikowali mnie do instalacji PV i mocy 4KW. Falownik 3 fazy. Odpowiedź muszę dać do jutra czy chce te PV. Koszt to 3500zł brutto, gwaranacja i przeglądy bezpłatne 5 lat.
Dom w Wielkopolsce, 10km od Konina, nachylenie dachu 40st., kierunek dachu południowo-zachodni. Odbija na zachód o 30-35st. Tak wynika z map i kompasu.

Jako, że mam pompę ciepła i jakoś radzę sobie z "energetyką" i 2 taryfą grzejąc dom za 1000zł rocznie jestem w stanie oszacować swoje zużycie prądu z PV i ile oddam do energetyki. Jestem w stanie wyliczyć wszystko przy założeniu sprawności instalacji na 80%.

Problem wielki mam z określeniem jaka ta sprawność instalacji PV będzie przy pewnym zacienieniu od drzew, jak też od obniżenia się słońca na horyzoncie w innych miesiącach. Czy mogę prosić Was o pilną poradę osób doświadczonych lub z programami? Interesuje mnie ile mi dodatkowo spadnie sprawność przez zacienienie globalnie w roku. Czy mam liczyć sprawność instalacji na 70% a może 50%?

Potrafię powiedzieć tylko tyle, że na 4kW będzie 14 paneli. 2 rzędy po 7 sztuk. W dniu dzisiejszym tj. 19.08. pierwszy rząd paneli (górny, czyli 2kW) był bez cienia od 9.30. Drugi rząd (dolny - 2 kW) był bez cienia od 11.00. Do nocy będą już bez cienia. Zastanawiam się ile przez to tracę, że instalacja nie pracuje od amego rana. Jak też ile stracić mogę gdy słońce będzie niżej a cień utrzyma się jeszcze dłużej. Na ile można szacować sprawność takiej isntalacji??

andrzeej
19-08-2018, 15:26
Za tą kwotę nawet przez chwilę bym się nie zastanawiał. Pomimo pewnych strat przez zacienienie instalacja się zwróci

Kaizen
19-08-2018, 15:34
Za tą kwotę nawet przez chwilę bym się nie zastanawiał.

Dokładnie. Co za różnica, czy zwróci się po 1,5, 2,5 czy nawrt 3,5 roku? Dalej bardzo się opłaca.

Bertha
19-08-2018, 16:32
Zacienienie od drzew? Do 30% korony możesz uregulować bez pozwolenia. Ale jeśli drzewo uschnie do 5 lat, to płacisz jak za wycięcie bez zezwolenia :eek:

strusp
24-08-2018, 08:44
Jak masz spore zacienianie i taką małą kwotę do zapłaty, to zainwestuj w optymalizatory mocy.I pakuj się w tą instalację, tak tanio przez lata możesz nie kupić. bo Jak teraz masz takie warunki, to spodziewaj się znacznie gorszego problemu w zimie. W czerwcu masz słońce ok 60st nad horyzontem ,a w grudniu ok 18st. Jak nic nie zrobisz, to nie dość, że mniej prądu uzyskasz, to panele wcześniej się zepsują- bo jak nie oddają prądu, to się grzeją